27/04/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με 22 δις ευρώ αγοράζεις ΟΛΕΣ τις ελληνικές Τράπεζες

Όπως λέει και ο Σαββόπουλος από το 1979 «Το χειμώνα ετούτο άμα τον πηδήξουμε, γι' άλλα δέκα χρόνια άιντε καθαρίσαμε». Έτσι σκέφτονται υπουργοί και τραπεζίτες, ωστόσο, τα υψηλά spreads, η εκροή καταθέσεων, τα χιλιάδες δάνεια που δεν πληρώνονται και έχουν ανάψει κόκκινο, η έλλειψη ρευστότητας κ.λπ. δημιουργούν ένα πολύ ασφυκτικό κλοιό, βρόχο για τράπεζες που δεν έχουν μεγάλες άμυνες.

Σε μια περίοδο μάλιστα όπου και η χρηματιστηριακή αξία των τραπεζών είναι χαμηλή. Φανταστείτε ότι η Εθνική έχει πέσει κάτω από τα 7 δις ευρώ ενώ έχασε την πρώτη θέση στην κεφαλαιοποίηση από την 3 Ε. Συνολικά, αν κάποιος ερχόταν σήμερα και προσέφερε περί τα 22 δις ευρώ θα μπορούσε να αγοράσει ΟΛΕΣ τις ελληνικές τράπεζες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 27/04/2010 10:00:16

    φυτίλια;

  2. Lewnidas avatar
    Lewnidas 27/04/2010 10:02:45

    γιατι δεν της κρατικοποιει να τελειωνουμε! να κοψει ολα τα μεγαλοστελεχη. να παγωσει τις οφειλες του πολυ κοσμου.να ριξει το επιτοκιο στις καρτες

  3. otiprepei avatar
    otiprepei 27/04/2010 10:47:45

    Γιατί ο Καραμανλής δεν τις κρατικοποίησε να τελειώναμε?

  4. Lewnidas avatar
    Lewnidas 27/04/2010 10:54:50

    γιατι θα επαιζε κανα playstation! αν και τοτε δεν ειχαν πεσει τοσο πολυ

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 27/04/2010 10:55:57

    Kρατικοποίησε μερικές ο προηγούμενος Καραμανλής και το είδαμε το χαïρι! Αμφίπλευροι κομματικοί διορισμοί, ωραία επιτόκια και ωραίες εθελούσιες έξοδοι!
    Κατά τα άλλα, οι κρατιστές είναι οι Πάσοκες! Ζούμε ακόμη στον μετεμφυλιακό μύθο μας!
    Αλλά πάλι, ίσως "κρατικοποιηήσει" όσες που κινδυνεύουν η ΕΚΤ! Από το να μείνουν ιδιωτικές αλλά ιαπωνικές, μάλλον το προτιμώ!

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 27/04/2010 10:57:46

    "Αν κάποιος ερχόταν σήμερα και προσέφερε περί τα 22 δις ευρώ θα μπορούσε να αγοράσει ΟΛΕΣ τις ελληνικές τράπεζες".
    Το κακό γι αυτόν είναι ότι θ' αγόραζε μαζί και το χαρτοφυλάκιο με τα στεγαστικά τους! Μπρρρρρ....

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 27/04/2010 11:18:50

      That's THE BUBBLE.

      In Experts we Trust!

  7. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 27/04/2010 12:24:01

    Κατά τ' άλλα το πακέτο στήριξης ήταν 28 δις...

    Δηλαδή, δεν πάνε φυλακή τουλάχιστον οι υπουργοί οικονομικών της κυβέρνησης Καραμανλή; Κανείς επιτέλους δεν φταίει;