#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2013 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με 18 δισ επιστρέφει στην Αθήνα από τις Βρυξέλλες ο Σαμαράς



«Μπήκαμε ξυρισμένοι και βγήκαμε αξύριστοι». Μ' αυτή τη φράση ο Αντώνης Σαμαράς περιέγραψε το θρίλερ των 40 ωρών στη Σύνοδο Κορυφής, μέχρι να καταλήξουν οι Ευρωπαίοι ηγέτες σε συμφωνία για τον κοινοτικό προϋπολογισμό. Ο Έλληνας πρωθυπουργός εμφανίστηκε ικανοποιημένος καθώς η Ελλάδα φεύγει με 16,3 δισ. ευρώ.

Αναλύοντας τα κέρδη της Ελλάδας στον τομέα των διαρθρωτικών κονδυλίων, ο κ. Σαμαράς σημείωσε ότι η χώρα μας «λαμβάνει σε πρώτη φάση πάνω από 14,5 δισεκατομμύρια ευρώ για το νέο ΕΣΠΑ και επιπλέον 1, 8 δισ. για την αγροτική ανάπτυξη που παραμένουν αλώβητα».

Σε αυτά, εξήγησε ο πρωθυπουργός, πρέπει να προστεθούν άλλα 2 δισεκατομμύρια που «αναμένεται να μας δοθούν μετά το 2016 από την αναθεώρηση του ποσοστού της συμμετοχής της Ελλάδας στα εν λόγω προγράμματα λόγω της μείωσης του εθνικού προϊόντος».

«Τελικά θα δοθούν στη χώρα μας πολλά περισσότερα από ό,τι της είχαν δοθεί στην πρώτη πρόταση Μπαρόζο», ανέφερε ο κ. Σαμαράς, εκτιμώντας ότι «καταφέραμε να πετύχουμε το μέγιστο δυνατό.

Η Ελλάδα δε θα μπορούσε να πετύχει και πολλά περισσότερα, αν υπολογίσει κανείς ότι έχουμε να κάνουμε ξεκάθαρα με έναν προϋπολογισμό λιτότητας και με πλήρη επικράτηση των χωρών του Βορρά. Η συνολική συμφωνία προβλέπει έναν προϋπολογισμό για την περίοδο 2014-2020 όπου οι πραγματικές πληρωμές θα είναι 908,4 δισ. ευρώ. «Συμφωνία επετεύχθη! Άξιζε η αναμονή» έγραψε στο twitter ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Χέρμαν Βαν Ρομπάι, ανακοινώνοντας τον τερματισμό των πολύωρων διαπραγματεύσεων που ξεκίνησαν χθες στις Βρυξέλλες και εξελίχθηκαν σε θρίλερ.

Ο Ρομπάι έκανε λόγο για προϋπολογισμό «μετριοπάθειας» εν μέσω δύσκολων οικονομικών συγκυριών, ενώ η Γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ δήλωσε ότι η σημερινή προσπάθεια «άξιζε τον κόπο», χαρακτηρίζοντας «καλή και σημαντική» την συμφωνία. Η ίδια άλλωστε είχε από χθες προειδοποιήσει ότι εν μέσω κρίσης, είναι απαραίτητο η ΕΕ να έχει ένα σχέδιο πάνω στο οποίο μπορεί να βασιστεί.

Από τους σκληροπυρηνικούς της συνόδου, ο Βρετανός πρωθυπουργός Ντέιβιντ Κάμερον, χαιρέτισε το γεγονός ότι οι δαπάνες έπεσαν στα 908 δισ. ευρώ και παρουσίασε ως προσωπική του νίκη το γεγονός ότι κατάφερε να μην υπάρξει μείωση στο βρετανικό rebate, το οποίο και διατηρήθηκε, αλλά οι εισφορές του Ηνωμένου Βασιλείου πρόκειται να αυξηθούν λόγω της διεύρυνσης της ΕΕ.

Διατηρήθηκε επίσης η επιστροφή της Ολλανδίας. Μάλιστα σύμφωνα με τα ολλανδικά ΜΜΕ, ο πρωθυπουργός Μαρκ Ρούτε, κατάφερε να περιορίσει κατά 45 εκατομμύρια ευρώ τις περικοπές στο ολλανδικό rebate.

Πάντως, ερωτηματικό παραμένει για το αν θα υπερψηφιστεί ο προϋπολογισμός από το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, καθώς το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα, οι Σοσιαλδημοκράτες, οι Φιλελεύθεροι και οι Πράσινοι δηλώνουν από κοινού ότι δεν μπορούν να κάνουν δεκτή τη συμφωνία της Συνόδου Κορυφής με τα υπάρχοντα δεδομένα.

 

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dimx avatar
    dimx 08/02/2013 19:38:37

    Εχουμε και λεμε 16,3 δις δια δεκα εκατομυρια ισον 1630 ευρω ο καθενας μας , σωθηκαμε ! που πρεπει να σταθουμε και ποτε αρχιζει το μοιρασμα ?

  2. kostis avatar
    kostis 08/02/2013 19:53:21

    φετος δεν εκανε χειμωνα. Ουτε στο παπα να μη το πειτε.. Για θυμησου περισυ..

  3. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 08/02/2013 20:24:22

    σκεφτόμαστε να ρευστοποιήσουμε μερικά ομόλογα του ελληνικού δημοσίου. Έτσι κι αλλιώς το έσοδο ίδιο είναι.

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 08/02/2013 20:29:44

    Αν το τούνελ στο οποίο μας έβαλε ο ΓΑΠ δίχως λόγο και αιτία έχει τελικά έξοδο, ο μόνος που μπορεί να μας βγάλει απο αυτό είναι ο Σαμαράς.

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 08/02/2013 20:36:21

    wy,
    Πριν 32 χρόνια ήταν 1981. Υπήρχε τότε russian mouna bank να κάνουν κατάθεση οι αγρότες; Νομίζω αυτή η τράπεζα άνοιξε το 1989 - 1990....

    • WY avatar
      WY @ Γιώργος Αχαιός 09/02/2013 09:52:24

      @@@
      Γιώργος Αχαιός είπε:
      08/02/2013 στις 8:36 pm
      ..............................................................

      Μouna -bank όμως, υπήρχε σίγουρα!!!

  6. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 08/02/2013 21:32:04

    Υπαρχει πληροφορια για τα κονδυλια των αλλων χωρων;

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/02/2013 22:12:04

    Μπραβο για αλλη μια φορα στον Σαμαρα που χωρις τυμπανοκρουσιες και αλλαλαγμους πετυχαινει ο,τι καλυτερο μπορει.Ερχομαι τωρα σ'αυτους τους αχρειους του ΣΥΡΙΖΑ με πρωτον τον παρατρεχαμενο των τρομοκρατων & υποστηρικτων της τουρκικης προπαγανδας Τσιπρα {ονομα κι αυτο }ο οποιος αντι να πει κατι σοβαρο ως θεσμικος παραγοντας για να βοηθησει την προσπαθεια της κυβερνησης στο εξωτερικο γυρναει στις γιαφκες και λεει ο Σαμαρας ηταν παρατηρητης !Αιδως αχρειοι συριζοτσιπραιοι ,τρομολαγνοι !

    • tak avatar
      tak @ Ραβινος 09/02/2013 09:56:56

      Δίκιο έχεις Ραβί, αλλά ας μαζέψει και λίγο τα λουριά ορισμένων...

  8. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 09/02/2013 08:54:03

    Το θέμα είναι πως από τα 58 δισ. αθροιστικά που ήρθαν στη χώρα τους τελευταίους δύο μήνες τίποτε δεν μπαίνει στο πορτοφόλι του απλού Έλληνα εργαζόμενου. Ίσα ίσα που μέρα τη μέρα όλο και πιο πολύ κατεβαίνουν οι μισθοί. Τώρα περιμένουμε όλοι οι μισθωτοί να μας κόψουν κι άλλο τα χρήματα διότι καταργήθηκε το αφορολόγητο. Το Μάρτη κιόλας θα φανεί η φτώχεια διαρκείας για όλους. Αν τώρα κάποιος πει πως όλα γίνονται για το καλό του κράτους και του χρέους ,κ.λπ. λέω πως τίποτε δε γίνεται κι εκεί γιατί το χρέος συνέχεια μεγαλώνει. Από 129% του ΑΕΠ το 2009 έφτασε γύρω στο 160% σήμερα .

  9. Το Άλφα και το Ωμέγα avatar
    Το Άλφα και το Ωμέγα 09/02/2013 09:23:50

    Σημασία έχει οτι όσα κι αν πήραμε, δεν αξιοποιήσαμε λόγω γραφειοκρατίας παρά μόνο τα μισά. Το διάστημα 2007-2013 από τα 20 δις που δικαιούμασταν, μονάχα τα 11 καταφέραμε να απορροφήσουμε.... Τώρα λοιπόν που τα έχουμε τόση ανάγκη, για να δούμε.

  10. sotos avatar
    sotos 09/02/2013 15:05:30

    Καλά τα "πανηγύρια" αλλά σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε στις 19 Απριλίου εκπνέει η προθεσμία των δεσμευτικών προσφορών γιά τις ΔΕΠΑ - ΔΕΣΦΑ.
    Ως γνωστόν οι Ρώσοι έχουν κάνει τις καλύτερες προσφορές (περίπου 2πλάσιες του δεύτερου).
    Επίσης γνωστό είναι ότι ο θείος Sam καθώς και η Ε.Ε. "αφρίζουν" και μόνο στη σκέψη γιά την είσοδο των Ρώσων.
    Μπορεί να σας στεναχωρήσω, αλλά ήρθε η ώρα γιά τον Α.Σ. να δείξει αν έχει "κάκαλα" και θα υπερσπίσει τα συμφέροντα των Ελλήνων η των Αμερικανών/Ευρωπαίων......
    Οψόμεθα.....

  11. averageJoe avatar
    averageJoe 09/02/2013 16:06:06

    Δεν υπάρχει λόγος να πανυγηρίζουμε γιατί το τελικό ερώτημα είναι πόσα από αυτά θα καταφέρουμε να απορροφήσουμε. Με ένα δυσλειτουργικό δημόσιο τομέα χάνονται αστρονομικά ποσά που έχει μεγάλη ανάγκη η πραγματική οικονομία.