#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2012 00:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με ψηλά το κεφάλι η Ελλάδα...



Σε ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και γκολ, η Εθνική τα έδωσε όλα, αλλά έχασε από ένα κατά τεκμήριο ανώτερο αντίπαλο.

Οι Γερμανοί -δυστυχώς- ήταν πολύ καλύτεροι ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και για είκοσι λεπτά  στο δεύτερο μετά την ισοφάριση του Σαμαρά.  Η απόφαση του Γιόακιμ Λεβ να αλλάξει την τριάδα της επίθεσης αποδείχθηκε σωστή, αφού τα «πάντσερ» επέβαλλαν ένα φρενήρη ρυθμό.

Η αδυναμία των διεθνών να κρατήσουν την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο (στο 70-30 υπέρ των Γερμανών η κατοχή) ήταν φυσικό να δίνει τη δυνατότητα στους αντιπάλους μας να ανεβάζουν τα μπακ, να φαίνονται συνεχώς περισσότεροι στο  τερέν και να δημιουργούν διαρκώς καταστάσεις για γκολ γύρω από την εστία μας. Σε μία από αυτές μία «φωτοβολίδα» του Λαμ βρήκε δίχτυα έξι λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο.
Με δύο αλλαγές, που επέφεραν και εσωτερικές αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Πορτογάλος απέσυρε αναγκαστικά τον Τζαβέλλα και φυσιολογικά τον Νίνη και έβαλε Γκέκα και Φωτάκη. Συνεπακόλουθα, Τοροσίδης και Μανιάτης πήγαν στην αριστερή και τη δεξιά πτέρυγα της άμυνας αντίστοιχα, ο Φωτάκης μπήκε ως αμυντικό χαφ, ο Γκέκας στην κορυφή και ο Σάλπιγγίδης δεξί εξτρέμ.
Αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους, οι διεθνείς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, πατούσαν καλά στο γήπεδο και έψαξαν το γκολ. Η καταπληκτική κάθετη πάσα του Φωτάκη, το εξαιρετικό σπριντ και η σέντρα του Σαλπιγγίδη και το άψογο τελείωμα του Σαμαρά βρήκε το στόχο και 11 εκατομμύρια Έλληνες σε έκσταση,,,
Δυστυχώς, η αντίδραση των Γερμανών ήταν άμεση και καταιγιστική, καθώς τα «πάντσερ» χρειάστηκαν μόνο 13 λεπτά για να μετατρέψουν το ματς από ντέρμπι σε περίπατο. Ένα φοβερό, μονοκόμματο σουτ του Κεντίρα (αδράνησε ο Μανιάτης), μια κεφαλιά του Κλόζε (λανθασμένη έξοδος του Σηφάκη) και μια προσπάθεια του Ρόις, έφεραν με πολύ γρήγορες διαδικασίες το 4-1.

Σε αυτά τα ελάχιστα λεπτά των 3 γκολ εφαρμόσαμε το πατροπαράδοτο σύστημα «γκολ αυτοί, σέντρα εμείς», με σκοπό να τους σπάσουμε τα νεύρα
Το γκολ-πέναλτι του Σαλπιγγίδη στο τέλος άμβλυνε τις εντυπώσεις και διαμόρφωσε το τελικό 4-2, που σαφώς είναι πιο τιμητικό.

Αναμφισβήτητα οι Γερμανοί είναι μια ομάδα που ξεχειλίζει από ταλέντο και είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος αποχαιρέτησε την Εθνική ένδοξα, καθώς ήταν η τρίτη αλλαγή του Σάντος, φτάνοντας  τις 76 συμμετοχές.

Συνολικά η παρουσία και μόνο στα προημιτελικά ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος είναι μια σημαντική επιτυχία, η δεύτερη μεγαλύτερη της Εθνικής μετά το «τρελό» Euro του 2004.

Οι 5.000 Έλληνες στο Γκντανσκ τραγουδώντας τον Εθνικό Ύμνο και χειροκροτώντας θερμά την Εθνική, απέδωσαν τα εύσημα στους παίκτες.

Πάντως  η αλήθεια είναι ότι με ένα PSI, ένα κούρεμα δηλαδή στο μισό στα γκολ των Γερμανών το αποτέλεσμα θα διαμορφωνόταν στο 2-2.

Επίσης, έχουμε τη δυνατότητα να μην αποδεχτούμε τα τέρματα των Γερμανών, ως απεχθή γκολ και να κατακυρωθεί σε εμάς το ματς με 0-2…

Στην τελική δεν έγινε και τίποτα, ένα ματς ήταν. Άλλο που αν κερδίζαμε θα χαλάγαμε τον κόσμο…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 23/06/2012 00:41:10

    Στο συγκεκριμενο αποτελεσμα, δε νομιζω να χωραει "επαναδιαπραγματευση"! Συγχαρητηρια και μονο που μας χαρισατε και αυτη τη συγκινηση!

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 23/06/2012 01:08:46

    Παλεψε οσο μπορουσε ο Σαμαράς, σκοραρε κι ενα ωραιο γκολ. Εχει μελλον αυτη η ...ομαδα.

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 23/06/2012 01:22:02

    ας κοιταξουμε το μπασκετ οπου εχουμε νικησει τη γερμανια ευκλα και ειμαστε κορυφη στον κοσμο σταθερα καιοχι κατατυχη ..τον αυγουστο εχουμε ολυμπιακους και μπασκετ

  4. Lichnee avatar
    Lichnee 23/06/2012 02:13:59

    Δεν πειράζει μάγκες!Άξιζε η προσπάθεια.
    Μπράβο που δεν το βάλατε κάτω!

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 23/06/2012 02:31:56

    Δεν χάλασε κι ο κόσμος. Το συνολικό πρόσημο για την διοργάνωση είναι θετικό. Ας είναι καλά οι παίκτες μας και ο προπονητής μας. Τους ευχαριστώ ιδιαίτερα για το απίστευτο συναίσθημα που μας προσέφεραν με την ισοφάριση, έστω κι αν δεν κράτησε πολύ.

  6. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 23/06/2012 02:54:29

    "Εθνική ομάδα" τσίρκουλο η Γερμανία, αλλά δεν βρέθηκε κανείς να το κοπανήσει στην Bild , να μην ξέρουν που να κρυφτούν από ντροπή οι απατώνες Γερμανοί: Οζίλ : τούρκος Ποντόλσκι: πολωνός Κλόζε: πολωνός Κεντίρα: τυνήσιος Μπόατεγκ: γκανέζος Μάριν: βόσνιος Κακάου: βραζιλιάνος Γκόμεζ: ισπανός

    • franc avatar
      franc @ Κώστας ΜΠ 23/06/2012 09:51:43

      Γιατί, νόμιζες οτι τις μερτσέντες τις φτιάχνουν Γερμανοί?
      Ελληνες τις φτιάχνουν απ την αποικία της Στουτγκάρδης με βοηθούς Τούρκους. Οι Γερμανοί μόνο το ταμείο και την αστυνομία έχουν...
      Οπως τις βιλλάρες των δικών μας λαμόγιων τις φτιάχνουν Αλβανοί.
      Κιμάς έχει γίνει ο κόσμος φίλε μου με την Παγκοσμιοποίηση. Το μεταναστευτικό δεν θα λυθεί ποτέ. Μάλλον έχει δίκιο η Ρόζα. πρέπει να τους υιοθετήσουμε όλους, μπας και φτιάξουμε μια σωστή Εθνική...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ franc 23/06/2012 10:11:31

        Ποια ειναι η Ροζα ??

        Μια χαρα Εθνικη εχουμε. Δεν χρειαζονται ...μεταγραφες λαθρο...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας ΜΠ 23/06/2012 09:55:01

      Αν το πρόσεξες, την ώρα που τραγουδούσαν τον Εθνικό Ύμνο της Γερμανίας, οι μισοί από αυτούς με το ζόρι άνοιγαν το στόμα τους...

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ ΒΙΣ 23/06/2012 11:46:50

        Οι Οζίλ, Κεντίρα, Μπόατενγκ καθόλου και ο Κλόζε λίγο...

    • stavrosm avatar
      stavrosm @ Κώστας ΜΠ 23/06/2012 12:38:26

      Πολύ σωστα,κανείς δεν ασχολήθηκε με το γερμανικό τσίρκο,όπως επίσης κανεις δεν έβαλε στη θέση τους τους "διεθνείς " μας οταν έκαναν τα σχολια για τον τρόπο που ψηφίσαμε την περασμένη κυριακή.

  7. mind trap avatar
    mind trap 23/06/2012 05:26:35

    Για το ότι έχασε η Εθνική οφείλεται σε 2 λόγους:

    1) Δεν ήταν μέσα στο στάδιο ο Αντώνης Σαμαράς να εμψυχώσει τους παίκτες, λόγω του γνωστού προβλήματος στο μάτι. Όμως η Μέρκελ ήταν εκεί και εμψύχωνε τους Γερμανούς παίκτες.

    2) Μετά το 1-1, πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Σάντος δέχθηκε τηλεφώνημα της Μέρκελ, που ορθά κοφτά του είπε ότι αν δεν χάσουμε, δε πρόκειται να πάρουμε την επόμενη δόση. Ο άνθρωπος υπέκειψε για να μη δημιουργήσει πρόβλημα στο νέο πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά!

    • franc avatar
      franc @ mind trap 23/06/2012 09:52:44

      ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/06/2012 09:53:52

    Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό από την πλευρά των δικών μας, αλλά οι Γερμανοί έπαιξαν ένα πάρα πολύ δυνατό επιθετικό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, και να μην ξεχνάμε ότι είναι ολίγον...Μικτή Κόσμου. Ο αγώνας ήταν αρκετά άνισος. Μπράβο στην Εθνική μας, αγωνίστηκαν καλά και έχασαν με αξιοπρέπεια.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΒΙΣ 23/06/2012 13:32:00

      "Μικτή Κόσμου."

      Τό globalization σέ ὅλο του τό μεγαλεῖο. ᾿Εθνική γερμανίας σοῦ λέει ὁ ἄλλος, χιχιχι :lol:

  9. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 23/06/2012 13:05:56

    @Κώστας ΜΠ .
    Δηλαδή μόνο η φυλή Tuareg λείπει από τη "εθνική" Γερμανίας .........

    • Ανδρεας avatar
      Ανδρεας @ Ελενα Κανελοπούλου 23/06/2012 15:00:45

      Εχει Tuareg η Βολγκς Βαγγεν.

  10. Jimakos avatar
    Jimakos 23/06/2012 13:52:47

    Οι Γερμανοί ήταν παγκόσμια ποδοσφαιρική δύναμη και χωρίς τα παιδιά των μεταναστών, άρα κατι κανουν σωστά επι δεκαετίες.
    Η απαγγελία του εθνικού ύμνου δεν υποδηλώνει ποδοσφαιρικές ικανότητες.
    Η Ελλάδα έχει το χειρότερο ποδόσφαιρο σε εθνικό και συλλογικό επίπεδο απ όλο τον ευρωπαικό νότο, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία, αλλά δεν μας ενοχλεί ιδιαίτερα, γιατί ο "εχθρός" είναι ο βοράς.
    Δεν μπορείς να επιδιώκεις να ισοσκελίσεις την έλλειψη ποδοσφαιρικών ικανοτήτων, με τα ανδραγαθήματα των προγόνων σου σε μάχες (μόνο εγώ βλέπω την ιεροσυλία;)
    Αυτό που παίζει η Ελλάδα, σε έναν ουδέτερο ποδοσφαιρόφιλο, προκαλεί οίκτο.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Jimakos 23/06/2012 14:49:35

      Κόψε κάτι, «ουδέτερε ποδοσφαιρόφιλε»! Άκου εκεί οίκτο! Μάλλον θα ήσουνα μικρός το 2004!

      ΥΓ: Διακρίνω μήπως μια μικρή ενόχληση για το ότι «ο εχθρός είναι ο Βορράς»; Χτες πάντως, όλη η Ευρώπη ήταν στο πλευρό μας!

  11. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 23/06/2012 14:10:40

    Ανεξαρτητα απο τα διαφορα σχολια, νομιζω πως θα μας ικανοποιουσε πολυ εαν ειχαμε καταφερει να νικησουμε, ή εστω, να κρατησουμε την ισοπαλια.

  12. Jimakos avatar
    Jimakos 23/06/2012 16:28:30

    Αυτό που δεν διέκρινες είναι μια τεράστια ενόχληση που αρεσκόμαστε στη μετριότητα και βαφτίζουμε το ψάρι κρέας. Αντί να επιδιώκουμε να γίνουμε καλύτεροι, στοχοποιούμε φανταστικούς εχθρούς κι όχι τον κακό μας εαυτό. Είμαι σίγουρος οτι όλη η Ευρώπη ήταν στο πλευρό μας, αλλά από οίκτο. Μου συμβαίνει κι εμένα όταν βλέπω τη Μάλτα. Το να κερδίζεις υποστηρικτές από συμπάθεια στον αδύναμο κι όχι λόγω αξίας, εμένα δεν με καλύπτει. Πειράζει;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Jimakos 23/06/2012 20:35:14

      Δεν ξέρω πού είδες εσύ τον συμβιβασμό με την μετριότητα. Προφανώς έχασες τις δηλώσεις προπονητή και παικτών, σύμφωνα με τις οποίες δεν υπήρχε ταβάνι στις επιδιώξεις της ομάδας. Χτες παίξαμε για την πρόκριση, ισοφαρίσαμε όταν βρεθήκαμε πίσω, και μέχρι το 60' ήμασταν μέσα στους στόχους μας 100%. Επειδή διακρίνω πολύ καλά το είδος σου, είσαι ο ίδιος που άν παίζαμε θεαματικά κλπ, θα έλεγες ότι κοιτάμε το θεαθείναι και δεν πάμε για την πρόκριση. Ειλικρινά, προκαλείς τον οίκτο!