09/05/2012 15:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με ψήφο θυμού η χώρα δεν κυβερνάται

Ήμουν από αυτούς που εξ’ αρχής πίστευαν και έλεγαν, ότι με βάση την «αριθμητική», αλλά και την…ανθρωπογεωγραφία της νέας βουλής, δεν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα σχηματισμού βιώσιμης κυβέρνησης.

Η Νέα Δημοκρατία, με το αδιαμφισβήτητο πολιτικό ήθος που διακρίνει τον αρχηγό της, εξάντλησε κάθε περιθώριο κοινοβουλευτικής αβρότητας και πήρε την εντολή από τον κ. Παπούλια, αντί να την επιστρέψει πάραυτα, ανοίγοντας τον δρόμο για νέες εκλογές.

Το αποτέλεσμα ήταν εξαρχής προδιαγεγραμμένο. Γιατί όλοι οι συνδυασμοί που θα μπορούσαν θεωρητικά να έχουν την ΝΔ ως κυβερνητικό εταίρο, δεν υπακούουν σε στοιχειώδεις κανόνες πολιτικής και…μαθηματικής λογικής.

Ο κ. Σαμαράς είχε προεκλογικά ξεκαθαρίσει ότι δεν πρόκειται να συγκυβερνήσει με τον κ. Βενιζέλο και τους υπαίτιους της οικονομικής μας καταστροφής. Θα ήταν επομένως οξύμωρο να αναζητήσει λύσεις…εθνικής σωτηρίας με τα συντρίμμια του ΠΑΣΟΚ και τις κοινοβουλευτικές του αποφυάδες, όπως το κόμμα της κυρίας Ρεπούση.

Περισσότερο «φυσιολογικό» θα ήταν να επιχειρήσει μία συνεννόηση με τον μεγάλο νικητή των εκλογών και δεύτερο σε δύναμη κόμμα, του Αλέξη Τσίπρα. Όμως η ΝΔ έχει ξεκαθαρίσει εγκαίρως πώς θεωρεί την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για στάση πληρωμών και κήρυξη του χρέους ως επαχθούς, ασφαλή συνταγή για…άμεση προσγείωση στη δραχμή.

Από την πλευρά του ο κ. Τσίπρας έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν συνεργάζεται με την Νέα Δημοκρατία, εκτός κι αν η τελευταία καταγγείλει το δεύτερο μνημόνιο, το οποίο όμως προσφάτως έχει υπογράψει και υπερψηφίσει.

Οι αλληλοσυγκρουόμενες αυτές θέσεις, εξ αντικειμένου δεν έχουν κανένα περιθώριο γεφύρωσης. Και με δεδομένο ότι η χώρα δεν διαθέτει αποθέματα πολιτικού χρόνου, δεν έπρεπε καν να συζητούνται, ούτε ως ασκήσεις επί χάρτου. Όπως εξάλλου τα…ανέκδοτα περί «ψήφου ανοχής» που προτείνει ο κ. Βενιζέλος, σε μια απονενοημένη προσπάθεια να «εκθέσει» τον αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ.

Από την πλευρά του και ο κ. Τσίπρας, φαίνεται να μην έχει αντίληψη της εξαιρετικά δυσχερούς θέσης στην οποία βρίσκεται η ελληνική οικονομία. Και τώρα δηλώνει ότι σκοπεύει να εξαντλήσει το συνταγματικό χρονικό περιθώριο σε αδιέξοδες ακαδημαϊκές συζητήσεις για το…μέλλον της Αριστεράς, με εξωκοινοβουλευτικά  κόμματα και κοινωνικούς φορείς (θα μπορούσε σε αυτούς να προσθέσει και τον ΣΕΒ ο μνημονιακός πρόεδρος του οποίου με μία επιεικώς ανόητη δήλωση «χαιρέτισε» την νίκη του ΣΥΡΙΖΑ…).

Φυσικά όλα αυτά δεν θα οδηγήσουν σε κάποια λύση, αλλά σε περαιτέρω διασυρμό του πολιτικού συστήματος. Τα επόμενα 24ωρα θα εξελιχθεί ένα κακόγουστο παιχνίδι ευθυνών για το ποιος θα οδηγήσει την χώρα στο μονόδρομο των επαναληπτικών εκλογών.

Με ψήφο θυμού όπως αυτή που οδήγησε στο σημερινό πολύχρωμο κοινοβουλευτικό σχήμα, η χώρα δεν κυβερνάται. Και δεν χρειάζεται φιλοσοφία για να το αντιληφθούμε. Πολιτικό θάρρος χρειάζεται για να το πούμε στους μέσα και στους…έξω.

Γιώργος Χαρβαλιάς 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/05/2012 15:49:37

    Πολιτικό θάρρος χρειάζεται για να πούν (αρκετοί, πολλοί πολιτικοί, μπλέ, πράσινοι, κόκκινοι) στους μέσα και στους…έξω ότι έπραξαν επί πολύ χρόνο με εξαιρετικά άφρονα τρόπο.
    Και να προχωρήσουν, σε κατάλληλο χρόνο, στις έμπρακτες συνέπειες αυτής της διαπίστωσης. Διασφαλίζοντας όμως, ότι δεν θ' αφήσουν πίσω τους το πλήρες, ασύντακτο χάος.
    Θεε μου, τουλάχιστον να έχουμε, ένα "συντεταγμένο", κατά το δυνατόν δημιουργικό χάος.

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 09/05/2012 15:55:36

    Ο θυμός είναι δεδομένος. Δεν καταλαγιάζει κατα βούληση ,ουτε ελέγχεται.

    Αν είσαι ικανός επικοινωνιακά , φροντίζεις να τον διοχετεύσεις προς την σωστή κατεύθυνση....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 09/05/2012 16:28:40

      Δεν είναι θέμα επικοινωνιακής ανεπάρκειας.
      Οι "επάνω", 30 - 40 χρόνια μαστροχαλαστήδες ήταν. Αυτό ξέρουν, αυτό συνέχισαν.
      Στα "επικοινωνιακά" όμως (και στα των "παροχών"), ήταν άριστοι. Έπειθαν τους "κάτω" ότι πλάθουν ισχυρή Ελλάδα ή επανιδρύουν το κράτος.
      Ξαφνικά "κόπηκε το ρεύμα", και μαζί του η "ενημέρωση" και η "παροχή".

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/05/2012 15:57:53

    Δεν αρκεί 1 μήνας (μέχρι τον Ιούνιο) για να καταλαγιάσει η οργή του κόσμου εναντίον του διαπλεκόμενου δικομματισμού που μας έφερε στη χρεωκοπία. Όμως, πράγματι, η οργή είναι κακός σύμβουλος: το καταλαβαίνεις ΜΟΝΟ όταν έχεις ηρεμήσει, και μετράς τα συντρίμια που άφησες πίσω σου.
    Μέχρι τις επόμενες εκλογές, αν ο Σαμαράς φτιάξει ενιαίο πατριωτικό ευρωπαϊκό αριστερο-κεντρο-δεξιο μέτωπο (να φέρει και πατριώτες αριστερούς, γιατί όχι;), γελιοποιήσει τον Τσίπρα σε προσωπικό επίπεδο, λεηλατήσει τους βουλευτές ΑΝ.ΕΛ, και βάλει μπροστά τον μπαμπούλα της δραχμής, ίσως ο κόσμος ψηφίσει συνετά και όχι θυμωμένα.

  4. giorgos avatar
    giorgos 09/05/2012 15:58:08

    Η Μαρια Αντουανετα ειχε πει κατα την Γαλλικη Επανασταση "αν δεν εχει ο λαος ψωμι ας φαει παντεσπανι".Σημερα μας λενε δεν πειραζει αν δεν εχει ο λαος ψωμι , ειναι ομως στο ευρω.

  5. avanti avatar
    avanti 09/05/2012 15:58:49

    Τώρα μας ξύνισε και ο πρόεδρος του ΣΕΒ..... όταν υπογίως καλούσαν τον Τόμσεν του ΔΝΤ να ζητήσει αυστηρά μέτρα και περικοπές μισθών , κατάργηση συλλογικών συμβάσεων,τότε δεν είχαμε πρόβλημα ε?
    Είπαμε είμαστε πρόβατα και τρεφόμαστε με μπλε χορτάρι, αλλά που και που κάτι θυμόμαστε.

  6. theo1611 avatar
    theo1611 09/05/2012 16:07:14

    Στο Σύνταγμα υπάρχει μόνο η λέξη "εμπιστοσύνη" και "δυσπιστία" σε ότι αφορά τη θέση της Βουλής έναντι της Κυβέρνησης.

    Τη λέξη "ανοχή" μπορείτε να μου πείτε που τη βρήκαμε ως θέση εντός της Βουλής?

  7. Διογένης avatar
    Διογένης 09/05/2012 16:15:40

    Να μην ανησυχείτε και την άλλη εβδομάδα θα έχουμε κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ. "Για τη σωτηρία της χώρας", όπως πάντα. Πιθανόν, με πρωθυπουργό τον Κουβέλη. Γιατί άλλωστε τον έβαλαν να φύγει από τον ΣΥΡΙΖΑ και να κάνει δικό του κόμμα; Μην ξεχνούμε ότι χρημάτισε και Υπουργός Δικαιοσύνης του Μητσοτάκη στην κυβέρνηση Τζαννετάκη...

    Άλλωστε, στα κόμματα δεν υπάρχει μία για τη διεξαγωγή δεύτερης προεκλογικής εκστρατείας. Πώς θα γίνουν εκλογές;

    Ξένοι και διαπλοκή θα επιβάλουν τη συγκυβέρνηση των τριών κομμάτων.

  8. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 09/05/2012 16:19:31

    Και σίγουρα δεν καταλαγιάζει με...μνημονιακές μεταγραφές τύπου Ντόρας και Μάνου.

  9. leleki avatar
    leleki 09/05/2012 16:25:31

    Oι παραδοχές περι «αδιαμφισβήτητου πολιτικού ήθους» και άλλων τινων , είναι εντελώς αυθαίρετες και δεν φαίνεται να ανταποκρίνονται στην αντίληψη της κοινής γνώμης.

    Όταν ο κόσμος στις πλατείες κατά εκατομμύρια , φωνάζει «προδότες-προδότες» όλους όσους ψήφισαν τα μνημόνια , είναι άξιο απορίας πώς και υπο ποιά λογική απονέμονται εύσημα «πολιτικού ήθους».

    Φαίνεται πως οι σύμβουλοι του Σαμαρά , αλλά και ο ίδιος δεν έχουν αντιληφθεί τι συνέβη την Κυριακή, όπως δεν είχαν κατανοήσει τι συνέβη στην εθνική εορτής της 28ης Οκτωβρίου του 2011.

    • anonymous avatar
      anonymous @ leleki 09/05/2012 16:49:45

      Θα το καταλάβουν στις 17 06 2012 όταν θα δουν το Τσίπρα στο 30+% και το Καμμένο στο 15+%.
      Αν και το πιο πιθανό είναι να ασχολούνται με τη συλλογή των ψήφων της Ντόρας του...Τζήμερου και του...Βαλλιανάτου!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ anonymous 09/05/2012 17:26:22

        Ξεχνάς ότι :
        Πρώτο κόμμα η αποχή.
        Δεύτερο κόμμα οι ΛΟΙΠΟΙ
        Τρίτο κόμμα η ΝΔ
        Τέταρτο ο ΣΥΡΙΖΑ
        Πέμπτο το ΠΑΣΟΚ
        και έκτο οι ΑΝΕΛ
        Γιατί δεν ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ οι ΛΟΙΠΟΙ και η ΑΠΟΧΗ;
        Γιατί θα ψηφίσουν τη δεύτερη φορά;
        Επειδή θα έχουν πρόγραμμα διακυβέρνησης;

  10. Ανδρεας Καραγκιόζης avatar
    Ανδρεας Καραγκιόζης 09/05/2012 16:44:53

    Απ' ότι φαίνεται η ψήφος θυμού είναι κατα πολύ σοφότερη απο την ψήφο εν ηρεμία του Ελληνικού λαού. Μιλάμε για τους ίδιους που το 2009 ψήφισαν συντριπτικά τον παπανδρέου! μετα απ' αυτό όλα τ' άλλα περισσεύουν. Αποδεικνύεται πάλι ότι ο Έλληνας λειτουργεί καλύτερα υπο συνθήκες πίεσης. Αυτό που έχει πραγματικά σημασία είναι να καταλάβει η ΝΔ τη μεγάλη νίκη της! Ναί, πρόκειται για νίκη όταν σε ένα κατακερματισμένο κοινωνικό και πολιτικό σκηνικό, η ΝΔ αναδεικνύεται πρώτη δύναμη. Αντιληφθείτε ότι προχτές είδαμε το θάψιμο των ιδεολογιών-νεκρές απο καιρό άλλωστε-. Μην αναλύετε τα εκλογικά αποτελέσματα με όρους και δεδομένα του παρελθόντος. Τα πράγματα έχουν αλλάξει και θα αλλάξουν κι άλλο. Καμιά κεντροδεξιά και καμιά κεντροαριστερά δε σώζεται. Με τίποτα. Η ΝΔ κόντρα σε Θεούς και δαίμονες, βγήκε πρώτη σε μια εκλογική διαδικασία που έβαλε στη Βουλή τη Χρυσή Αυγή. Και σωστά την έβαλε εφόσον πρέπει να υπάρχει το φυσικό 'αντίβαρο' του σταλινικού φασιστικού και παράνομου ΚΚΕ. Αληθινό 'αντίβαρο' λεόντων, όχι λαγών. Ο λαός αυτή τη φορά θύμισε κάτι απ' τους αρχαίους προγόνους του. Ανέδειξε ως πρώτο εκείνον για τον οποίο πιστεύει ότι μπορεί να διαχειριστεί τα πράγματα αλλά διακωμώδησε κιόλας την πραγματικότητα ψηφίζοντας τον Τσίπρα. Όπως οι αρχαίοι άκουγαν το Σωκράτη αλλά μετά άκουγαν και τον Αριστοφάνη ο οποίος διακωμωδούσε το Σωκράτη. Το πιο σημαντικό δείγμα της σοφής ψήφου, είναι ότι απέκλεισε τους κίναιδους και τα λαμόγια κατατάσσοντάς τους τρίτους. Η ΝΔ είναι ο νικητής των εκλογών και μην τσιμπάτε απο το πράγματι πετυχημένο αστείο του λαού. Επιτέλους ξύπνησαν οι Έλληνες. Ξύπνησε το θηρίο. Ερχόμαστε, όπως θα έλεγαν κάποιοι.

  11. Α avatar
    Α 09/05/2012 16:52:57

    γιατί είναι κακό να ξαναπάμε σε εκλογές; Ο λαός πρέπει να πήρε ένα μάθημα, του τι σημαίνει ν΄ακούς δημαγωγούς , φτηνούς πολιτικάντηδες, τι σημαίνει επίσης να έχεις ακυβερνησία, τι σημαίνει να ρίχνεις ότι ψηφοδέλτιο βρεθεί μπροστά σου.
    Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνει ο ψηφοφόρος, ότι με την ψήφο του δεν τιμωρεί κόμματα πρωτίστως, αλλά τον ίδιο του τον εαυτό.
    Στις εκλογές πηγαίνω να ψηφίσω αυτόν που θέλω να κυβερνήσει, αυτόν που έχει το πρόγραμμα και τη λύση, όχι τον ανεύθυνο και λαοπλάνο, ούτε τους νεοναζί.
    Ας ελπίσουμε σε δεύτερες εκλογές, γιατί αυτή η κάλπη ήταν πραγματικά ... το κουτί της Πανδώρας.
    Και κάτι άλλο, επειδή ο κόσμος τρελλάθηκε και ψηφίζει ότι νάναι, εμένα που δεν τρελλάθηκα ακόμα, ποιος θα με προστατέψει από την ΄τρελλή¨ ψήφο του διπλανού μου;
    Και πιστέψτε με, δεν έχω ούτε μισθό να τρέχει, έχω παιδιά που σπουδάζουν κλπ.

    • pinokio avatar
      pinokio @ Α 09/05/2012 17:11:25

      Εχεις απολυτο δικιο. Αλλωστε απο το 1974 μεχρι και το 2009, με αυτα που ψηφισε, ουσιαστικα τον εαυτο του τιμωρουσε.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Α 09/05/2012 17:19:14

      Ο λαός σκέφτεται με το στομάχι, κανένα μάθημα δεν πήρε.

    • ΗELLΑS avatar
      ΗELLΑS @ Α 09/05/2012 17:58:09

      Το ίδιο ερώτημα θέτουν και αυτοί που ψήφισαν "ότι νάναι" σύμφωνα με τα λεγόμενα σου για τους εαυτούς τους : Ποιος θα τους προστατεύσει από τη
      δική σου "τρελλή" ψήφο ?

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ ΗELLΑS 09/05/2012 18:31:47

        πρέπει να καταλάβεις ότι στις εκλογές πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν ¨λαός¨ και όχι σαν όχλος, που δεν ακούει τίποτα που ισοπεδώνει τα πάντα.
        Αν σου άρεσε το εκλογικό αποτέλεσμα, κάτσε και περίμενε να δεις τα ¨ωραία¨ που θα διαδραματίζονται μπροστά σου από δω και μπρος και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα.

        • HΕLLΑS avatar
          HΕLLΑS @ Απλή σκέψη 09/05/2012 18:55:55

          Μου λές να καταλάβω? Ισοπεδώνω τα πάντα?
          ΟΚ

          Τι έκανε τόσα χρόνια για το Σκοπιανό η ΝΔ ?Εχει λυθεί ?
          Τι έκανε η ΝΔ για τους μετανάστες ?
          Τι έκανε η ΝΔ για το Κυπριακό ?
          Τι έκανε η ΝΔ για τα λαμόγια του Δημοσίου ?
          Τι έκανε η ΝΔ για το θέμα του ΑΟΖ και μην μου πεις ότι προέκυψε τώρα ?
          Τι έκανε η ΝΔ για την ασφάλεια του πολίτη ?
          Τι έκανε η ΝΔ για την παιδεία ? Γιατί όταν η σημερινή νεολαία αδιαφορεί και δεν ξέρει τι πάει να πει Πατρίδα ευθύνη έχει και η ΝΔ που έβαζε αριστερούς συμβούλους στο Παιδείας και έβγαζαν από το μάθημα της Ιστορίας ολόκληρα κεφάλαια.

          • Απλή σκέψη avatar
            Απλή σκέψη @ HΕLLΑS 09/05/2012 19:51:46

            Πιστεύεις ότι ο Τσίπρας θα σου δώσει απαντήσεις και λύσεις, ή ο Καμμένος ή η Χ.Α.;
            Για όλες τις πληγές της μεταπολίτευσης δεν φταίει η ΝΔ και κυρίως δεν φταίει ο Σαμαράς.
            έχει και η ΝΔ, τις ευθύνες της γιατί δεν μπόρεσε ίσως να τα βάλει με τα ¨θηρία¨, αλλά πρέπει ν΄αναγνωρίσουμε ότι δεν έλειπαν οι καλές προθέσεις.
            Ψάξε σε άλλο πολιτικό χώρο, τους εμπνευστές λαμογιάς, της δουλικότητας, του ωχαδερφισμού, των προσλήψεων στο δημόσιο, των νομοσχεδίων για τους λαθρομετανάστες, για τις ήττες σε εθνικό επίπεδο.
            Εγώ ένα πράγμα ξέρω, ότι είχαμε μια τελευταία ευκαιρία να δούμε άσπρη μέρα και τη χάσαμε κι΄αυτή στις 6/5/2012...

  12. Zame avatar
    Zame 09/05/2012 17:44:16

    sorry @στελιο δεν νομιζω πως ειναι και πολυ αστοχη η κατευθυνση του ευνοητου θυμου..
    ζητουσαν και κανανε εκλογες..?
    περιμενανε καμια αλλη ψηφο...?
    .. νομιζω πολυ καλα κανανε και ριξανε τις μασκες..
    ("κατι δηλωσε τωρα ο Βενιζελος"..που αδειασε πολλους "μασκοφορους")
    -αν ειναι αληθεια-
    αφου ΜΟΝΟΝ ΕΤΣΙ στελνουμε το μυνημα ενος ΜΗ ΦΙΛΙΚΟΥ περιβαλλοντος (γεματο απο εισοδηματιες με μηδενικο εισοδημα..βενιζελειος μεταφραση των ανεργων) που ΑΛΟΓΙΣΤΑ (αν οχι μεθοδευσαν) προκαλεσαν τα χιλιαδες λουκετα που θα γινουν τσεκουρια..& τα χρεη φωτια.. (ηδη το παλικαρι -με το τσεκουρι στο χερι- σε φωτο που κυκλοφορουσε εξελεγη 1ος βουλευτης με το 1ο κομμα στην πρωτευουσα αυτης της χωρας.. )
    ΑΝ ξαναπαμε σε εκλογες θα παρουν ακομα περισσοτερες ψηφους...
    εκτος και αν χρειάζεται ενίσχυση το μήνυμα της ΟΡΓΗΣ..

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/05/2012 17:48:42

    "Καλώς ήλθατε στη Βαιμάρη".
    Ο τίτλος του σημερινού διαδικτυακού Spiegel.
    "Τρομοκρατικός", όπως συνηθίζουν να λένε οι εδώ "αντιμνημονιακοί". Αλλά προς τους Γερμανούς.

    • kprotop avatar
      kprotop @ Ο Θείος 09/05/2012 18:12:44

      Θείο,ξέρεις τι έγινε στην Δημοκρατία της Βαιμάρης και που κατέληξε;Μάλλον όχι(αλλά ξέρει πολύ καλά η χαρά των μπαχαλάκηδων).Μην παίρνεις τόσο απροκάλυπτα την γραμμή της Κουμουνδούρου...καρφώνεσαι....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ kprotop 09/05/2012 18:21:54

        Μάλλον παρεξήγησες...
        Ή δεν ξέρεις τι έγινε στην Α' (και αυθεντική) Δημοκρατία της Βαιμάρης. Επιτρέπεται να θυμίσω; Τα πολιτικά μόνον. Τα οικονομικά ξέρεις για 1929, Χούβερ κτλ
        Η τότε "Κουμουνδούρου του Βερολίνου" πολεμούσε κυρίως τους Σοσιαλδημοκράτες (τους έλεγε "σοσιαλφασίστες").
        Τα αστικά κόμματα σκοτώνονταν μεταξύ τους σαν την Ντόρα με τον Αντώνη. Και με τους Σοσιαλδημοκράτες, σαν τον Κώστα με τον Γιώργο.
        Μετά ήρθαν οι μέλισσες....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ kprotop 09/05/2012 18:29:57

        Σημειωτέον, ο Wolfgang Münchau δεν είναι της Γερμανικής Αριστεράς (Linke).
        Η φωτογραφία του στον Spiegel είναι σε Πράσινο φόντο, τυχαίο; Δεν νομίζω ! Και στη Γερμανία το Πράσινο δεν είναι ΠΑΣΟΚ !
        Ούφ, είναι περίπλοκα να τα εξηγήσω !!

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/05/2012 17:55:29

    Το άρθρο είναι του Wolfgang Münchau. Ποιού άλλου;
    "Ο υπουργός οικονομικών των ΗΠΑ Andrew Mellon, ήθελε στην κρίση του 1929 "να ρευστοποιήσει θέσεις εργασίας, να ρευστοποιήσει τα αποθέματα, να ρευστοποιήσει τους αγρότες, να ρευστοποιήσει τα ακίνητα, να ξεπλύνει τη σαπίλα από το σύστημα". Είναι η πιό διάσημη απόδειξη με απόσπασμα λόγου, για το μεγαλύτερο λάθος στην παγκόσμια οικονομική ιστορία. Στη Γερμανία, οι σύγχρονες παραλλαγές αυτής της δισειδαιμονίας είναι ακόμη τη μόδας".

  15. takis400 avatar
    takis400 09/05/2012 17:59:36

    Οχι και πηρε μαθημα ο λαος,τα κομματα πηραν μαθημα,αλλα απο αυτα που βλεπω και διαβαζω,μαλλον δεν το διαβασαν καλα και τετοια αρθρα μαλλον εξαγριωνουν τον κοσμο.Που το ειδατε γραμμενο οτι μονο η Ν.Δ και το ΠΑΣΟΚ ξερουν να κυβερνησουν και μιλατε απαξιωτικα για τους υπολοιπους.Ο σεβασμος προς τον εχθρο ειναι το μεγαλυτερο προσον του νικητη.Και για να προλαβω μερικους ψηφιζω Ν.Δ απο τοτε που μερικοι ωψιμοι υποστηρικτες της δεξιας εδω μεσα ισως να ηταν αγεννητοι

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ takis400 09/05/2012 19:01:07

      ποιος μπορεί δηλαδή να κυβερνήσει;
      Ο Τσίπρας και ο Καμμένος που οι προτάσεις τους να μείνουμε εντός ευρώ χτυπάνε πάνω στην αντίφαση των ιδίων τους προτάσεων; (καταγγελία δανειακής).
      Δυστυχώς μετά τις εκλογές εμφανίστηκαν ενισχυμένοι, οι χαμηλού επιπέδου πολιτικοί, που δεν έχουν καμμία λύση για τα προβλήματα και για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι να κάνουν μικροκομματικό παιχνιδάκι κακής ποιότητας.
      Δόθηκε η διερευνητική εντολή στο Τσίπρα και είδαμε σημεία και τέρατα, όπως να κάνει επαφές με εξωκοινοβουλευτικούς σχηματισμούς, με κοινωνικούς φορείς (βέβαια πολλοί του έκλεισαν την πόρτα), είπανε ότι θα δεσμεύσουν τις καταθέσεις κι΄έτρεχε ο κόσμος να πάρει τα λεφτά του από τις τράπεζες, ζητήσανε δήλωση μετανοίας από τον Σαμαρά και τον Βενιζέλο (ως μικροί δικτατορίσκοι), επιτέλους ποιοί νομίζουν ότι είναι;
      Τι νομίζουν ότι τους έδωσε η κάλπη 70%;
      Φαντάσου να πάρουν και παραπάνω ποσοστά, που θα φτάσει η αλαζονεία!
      Πήραν ... κατά λάθος ένα εκλογικό ποσοστό και καβάλησαν το καλάμι.
      Σε λίγο θα μας πάρουν και τα κεφάλια ... τι ηγέτες!

  16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 09/05/2012 18:19:25

    πολὺ σωστά, μὲ ΘΥΜΟ, μὲ ΠΑΘΟΣ καὶ μὲ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ δὲν πᾶμε νὰ ψηφίσουμε, ἀλλὰ μόνο μὲ τὸν πολιτικὸ ΛΟΓΟ.

    Ἄρα οἱ καταστροφολογία τύπου "πῶς θὰ πληρωθοῦν οἱ συντάξεις" (ψέμα), "τὰ ράφια τῶν σοῦπερ μάρκετ θὰ ἀδειάσουν" (ψέμα), "χωρὶς ΕΥΡΩ δὲν ὑπάρχει ζωή" (ἀπὸ τῆς 27 χῶρες τῆς ΕΕ μόνο οἱ 17 ἔχουν τὸ ΕΥΡΩ) ὁδηγοῦν τὸ ἐκλογικὸ σώμα σὲ συναισθηματικὰ ἀντανακλαστικά.

    Ἐπίσης, τὸν συναισθηματισμό προάγει , ὅταν προσβάλουμε τὸν πολιτικὸ ἀντίπαλο, τὸν δαιμονοποιοῦμε, τὸν γελειοποιοῦμε ἢ τὸν ἀγνοοῦμε καὶ δὲν προσπαθοῦμε νὰ ἀνασκευάσουμε μὲ τὴν δύναμιν τοῦ ΛΟΓΟΥ μας τὰ ἐπιχειρήματά του.

    Ἀλλιῶς δὲν ἔχουμε δημοκρατία, ἀλλὰ ἐπικρατεῖ ὁ τρόμος καὶ ὁ φόβος.

    (ΝΔ καὶ ΠΑΣΟΚ χρωστοῦν ἐκατομύρια ΕΥΡΩ στὶς τράπεζες. Ἀφοῦ δὲν μποροῦν νὰ βάλουν τάξι στὸν οἴκο τους πῶς μποροὺν νὰ μᾶς πείσουν ὅτι μποροῦν νὰ βάλλουν τάξι στὴν οἰκονομία τῆς πατρίδας μας;)

    Καὶ ποιὸ βασικό: Δὲν θέλω νὰ διοικηθῶ ἀπὸ ἄνθρώπους ποὺ δὲν ΑΓΑΠΑΝ τὸν λαό στὸν ὁποῖο ἀνήκουν. Ὅταν περιφρονοῦν τὴν γλώσσα μας, τὴν πίστιν μας, τὴν ἱστορική μας μνήμη μας (βλ. ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ, ΡΕΠΟΥΣΗ) δὲν μποροῦν νὰ περιμένουν τὸν ψῆφο μας, ἐκτὸς ἀπὸ τοὺς μαζοχιστές.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 09/05/2012 19:31:49

      Ζωή βέβαια υπάρχει μετά το ευρώ (αν και καμία από τις 17 χώρες που λες δεν βγήκε από το ευρώ μετά από άτακτη χρεοκοπία), αλλά σαφώς και συντάξεις εν πολλοίς δε θα πληρωθούν (και μην ακούσω παπ...ές για πρωτογενή πλεονάσματα, γιατί αν νομίζετε ότι τα έσοδα είναι σταθερά κάθε χρόνο και άσχετα με την κατάσταση της οικονομίας, της ύπαρξης ή όχι εισαγομένων πρώτων υλών, την διαιώνιση δυσβάστακτων χαρατσιών, την ψυχολογία της οικονομίας, είστε γελασμένος) και τα ράφια στα σούπερ μάρκετ θα σαφώς και θα αδειάσουν όχι τόσο από πανικό, αλλά διότι το μεγαλύτερο μέρος των αγαθών πρώτης ανάγκης είναι εισαγόμενα και όσα δεν είναι στηρίζονται στην εισαγωγή πρώτων υλών, καυσίμων, φυτοφαρμάκων κλπ που λόγω του ελλείμματος στο ισοζύγιο πληρωμών (που θα χειροτερεύσει με την κατάρρευση του τουρισμού συνέπεια άτακτης χρεοκοπίας) δεν θα εισάγονται.

    • kas avatar
      kas @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 09/05/2012 21:46:14

      ψέμμα ότι δεν θα υπάρχουν λεφτά για συντάξεις και μισθούς ????

      πόθεν βγαίνει αυτό κε Ράμογλου

      το τέλος του πολιτισμού έρχεται με 48ωρη διακοπή ρεύματος
      σε dt έχουν αδειάσει τα πάντα

      μιά χώρα που εισάγει τα πάντα...θα βρεθεί να τρώει παντεσπάνι

      συμφωνώ με τα υπόλοιπα
      αλλά σε μιά χώρα που οι κάτοικοί της είναι κάτι μεταξύ επαναστατών γενικώς και αορίστως και τριτοκοσμικών κάφρων γκατε 7 τι περιμένετε ?

  17. pakras avatar
    pakras 09/05/2012 18:36:26

    τρια μικρα κομματα δεκα καθηγητες και πενηντα βουλευτες ονομαζουν τους εαυτους τους φιλελευθερους και λεν πως ειναι η κεντροδεξια παραταξη της ελλαδος.Και ζητουν να ρευστοποιησουν το εισοδημα ενος εκατομμυριου υπαλληλων εργατων αγροτων και μικρων επιχειρηματιων,δηλαδη του κορμου της δεξιας παραταξης στον τοπο μας στο ονομα του φιλελευθερισμου(νεοφιλελευθερισμου).Ο προεδρος ζητα την επανενωση της κεντροδεξιας.....μιας νεοφιλελευθερης διεθνοποιημενης ελιτ που χρησιμοποιει την παραταξη σαν οχημα για να επιβαλει την πολιτικη της στον τοπο.Προεδρε σε ψηφισα γιατι νομιζα πως θα εισαι ο ηγετης ενος πολιτικου χωρου μεγαλου λαικου και δεξιου.ΞΑΝΑΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ομως τωρα τα πραγματα απο την αρχη νομιζω πως εκανα λαθος,αυτο που φαντασιωνονται ως μεγαλη δεξια παραταξη οι δημητρηδες οι αρουλιδες οι μιλτιαδηδες οι ντορες οι καθηγητες και εκατο επιχειρηματιες δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ο εαυτος τους......καπου 6-8% και τιποτα αλλο.Εγω ειμαι δεξιος και προσπαθω να ειμαι κοντα σε ενα κομμα που το βλεπω να φευγει μακρια μου....

  18. dd avatar
    dd 09/05/2012 19:10:57

    Γιατί η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για έλεγχο του χρέους ως επαχθούς, είναι ασφαλή συνταγή για…άμεση προσγείωση στη δραχμή???
    Δεν πρέπει να ελέξουμε πόσο χρωστάμε, σε ποιούς , γιατί και με ποιούς όρους???

    Θα ήθελα μια απάντηση , και δεν νομίζω να είμαι ο μοναδικός.

  19. aoratos avatar
    aoratos 09/05/2012 22:16:38

    Η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι καθόλου κακή!!! Απευθύνεται όμως σε άλλο πολιτικό κοινό !!! Είναι σαν να μιλάμε σήμερα για τα συμπεράσματα της Συνθήκης της Βάρκιζας !!!! Δυστυχώς δεν είναι η μέρες τέτοιες και οι φταίχτες έχουν άλλοθι την παραμονή της χώρας μας στο ευρώ, κάτι που ακόμη δεν έχει χαθεί !
    Αν γίνουν τελικά εκλογές τον Ιούνιο βλέπω τη συσπείρωση των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ και .............το παραμύθι του αρχηγού Τσίπρα θα πάρει τέλος !!!
    Αμα είχα λεφτά θα το έπαιζα και στοίχοιμα !!!