Με χάραξη ΑΟΖ απαντάει ο Σαμαράς
06/11/2014 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με χάραξη ΑΟΖ απαντάει ο Σαμαράς

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι ο Έλληνας πρωθυπουργός θα επιδιώξει μια συμφωνία για την οριοθέτηση της ΑΟΖ μεταξύ Ελλάδας και Αιγύπτου στην οποία θα περιλαμβάνεται και το Καστελόριζο.

Μετά τις βόλτες της τουρκικής κορβέτας στις Κυκλάδες, πληροφορίες που επικαλείται η εφημερίδα «Hurriyet» αναφέρουν ότι ο υπουργός Εξωτερικών της Τουρκίας Μεβλούτ Τσαβούσογλου δήλωσε την Τετάρτη μιλώντας σε ενημέρωση της Επιτροπής Εξωτερικών Σχέσεων της Εθνοσυνέλευσης ότι ο Έλληνας Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς τηλεφώνησε πρόσφατα στον Τούρκο ομόλογό του Αχμέτ Νταβούτογλου - χωρίς να διευκρινίσει πότε - και συζήτησαν την ένταση που έχει δημιουργηθεί στην Ανατολική Μεσόγειο.

Η εν λόγω πληροφορία μεταδόθηκε από την ιστοσελίδα της τουρκικής εφημερίδας «Hurriyet». Πηγές του Μεγάρου Μαξίμου απέφευγαν αργά το βράδυ της Τετάρτης να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν την τηλεφωνική συνομιλία Σαμαρά - Νταβούτογλου.

Ο κ. Τσαβούσογλου επανέλαβε ότι περιμένει τον Έλληνα ομόλογό του Ευάγγελο Βενιζέλο στην Τουρκία στα τέλη Νοεμβρίου, κάτι που οι δύο άνδρες είχαν συμφωνήσει και κατά τη συνάντηση που είχαν στο περιθώριο της Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών στη Νέα Υόρκη τον περασμένο Σεπτέμβριο. Ο κ. Βενιζέλος θα επισκεφθεί άλλωστε την Κωνσταντινούπολη για να παραστεί στη θρονική εορτή του Οικουμενική Πατριάρχη, στις 30 Νοεμβρίου. Μιλώντας στους βουλευτές του πάντως, ο κ. Τσαβούσογλου επανέλαβε ότι θέλει την ενίσχυση των σχέσεων με την Ελλάδα, αλλά το Κυπριακό τις επηρεάζει. «Η τουρκική πλευρά δεν θα αποσυρθεί ποτέ από τις διαπραγματεύσεις» σημείωσε.

Απίστευτοι αυτοί οι Τούρκοι. Βολτάρουν ανενόχλητοι στη Σαντορίνη και μετά προσκαλούν τους Έλληνες να κάνουν επίσκεψη. Μαστίγιο και καρότο δηλαδή κι όποιος τσιμπήσει τσίμπησε. Όμως η κατάσταση παραμένει έκρυθμη στην Αν. Μεσόγειο ενώ να θυμίσουμε ότι ο Σαμαράς θα έχει τα επόμενα 24ωρα επαφές σε Κύπρο και Αίγυπτο.

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι ο Έλληνας πρωθυπουργός θα επιδιώξει μια συμφωνία για την οριοθέτηση της ΑΟΖ μεταξύ Ελλάδας και Αιγύπτου στην οποία θα περιλαμβάνεται και το Καστελόριζο.

Θα είναι μια πολύ σημαντική εξέλιξη και ένας μοχλός πίεσης προς την Άκυρα. Και αυτή η γεωπολιτική μάχη που εξελίσσεται δεν χωράει αναταράξεις και εσωτερικά προβλήματα. Για φανταστείτε να τρέχουμε για… ψηφοδέλτια και η Τουρκία να αλωνίζει στο Αιγαίο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 06/11/2014 09:38:27

    Πολύ σοβαρή η κίνηση της χάραξης της ΑΟΖ μας. Καιρός να εγκαταλήψουμε την ...άμυνα. Προσεκτικά και ψύχραιμα, με σοβαρότητα και τόλμη. Αλλά αυτό το '' Για φανταστείτε να τρέχουμε για… ψηφοδέλτια και η Τουρκία να αλωνίζει στο Αιγαίο....'', μήπως ως ...σφήνα είναι πολύ ''μικρό'', όταν μιλάμε για τόσο σημαντικά ζητήματα;

  2. "Μανώλης Πετράκης" avatar
    "Μανώλης Πετράκης" 06/11/2014 13:07:46

    Αν ο Σαμαράς καταφέρει να ενώσει ΑΟΖ Ελλάδος και Κύπρου τότε ο ελληνικός λαός οφείλει να τον ανταμείψει με 1-2 τετραετίες ακόμα. Ασχέτως του τι συμβαίνει στην οικονομία. Ασχέτως του εάν παραμείνουμε σε μνημόνιο. Να διαχωρίζουμε τα γεωστρατηγικά από τα οικονομικά. Η οικονομία βελτιώνεται μέσα σε 5 χρόνια ό, τι λάθη και εάν έχουν γίνει (και έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται πολλά). Γεωστρατηγικές ευκαιρείες όμως τέτοιου μεγέθους παρουσιάζονται κάθε πενήντα χρόνια.

    • "Κωνσταντινος Παλαιολογος ο Β΄" avatar
      "Κωνσταντινος Παλαιολογος ο Β΄" @ "Μανώλης Πετράκης" 06/11/2014 13:27:00

      Εαν το καταφερει αυτο ο Σαμαρας, τοτε ο ελληνικος λαος δεν οφειλει μονο να τον ανταμειψει με 1-2 τετραετιες ακομα, αλλα πρεπει να του κανει δωρο και χρυσουν ωρολογιον (σταματημενο, ωστε να μην ξαναγινουν ποτε εκλογες). Ωσανα βρε !

    • Απονενοημένος Διάβημας avatar
      Απονενοημένος Διάβημας @ "Μανώλης Πετράκης" 06/11/2014 13:29:09

      "...Αν ο Σαμαράς καταφέρει να ενώσει ΑΟΖ Ελλάδος και Κύπρου..." Και αν οι Τουρκοι βρεθούν σε 48 ώρες στη Θεσσαλονίκη τί γίνεται; (σενάριο ρεαλιστικό ,με δεδομένη την κατάσταση των Ε.Δ αλλα και της Ελληνικής κοινωνίας). Δεν κάνεις τσαμπουκάδες με τα Leopard-2 στον Εβρο να έχουν πυρομαχικά για μάχη 5 λεπτών. Πρώτα πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις το χειρότερο , ιδίως έχοντας απέναντι έναν μισότρελο κατα φαντσίαν σουλτάνο ,που είναι στριμωγμένος στον τοίχο. Είμαστε;

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ Απονενοημένος Διάβημας 06/11/2014 17:17:04

        Να ειμαστε προσεκτικοι και να μην λεμε παπαριες οταν μιλαμε για την εθνικη μας ασφαλεια... Ποιος αγαπητε σου ειπε οτι ειναι 'διαλυμενες' οι ενοπλες δυναμεις μας ? Που ειδες οτι εχουμε πυρομαχικα για 5 λεπτα ? Ποσο αφελης (για να μην πω τιποτα βαρυτερο) εισαι οταν λες οτι η πραγματικα διαλυμενη τουρκια με τις περιπου 2 αυτοκτονιες μεσο ορο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στο στρατευμα της , θα ειναι σε 48 ωρες στην Θεσσαλονικη ? Επειδη τυγχανει να ξερω καλυτερα απο σενα τα 'πραγματα' σου λεω οτι σε 4 ωρες θα ειμαστε στην ελευθερη Ανδριανουπολη...

        • Απονενοημένος Διάβημας avatar
          Απονενοημένος Διάβημας @ Νικηφορος Φωκας 06/11/2014 19:22:29

          "σε 4 ωρες θα ειμαστε στην ελευθερη Ανδριανουπολη" Και σε άλλες 4 στην ελεύθερη Κωνσταντινούπολη ,έτσι? Αν και μπαίνω στον πειρασμό ,δε θα χρησιμοποιήσω την έκφραση που χρησιμοποίησες εσύ , παπαριές... Απλά ,επειδή το ονομά σου παραπέμπει στην Μακεδονική Δυναστεία ,θα σε συμβουλευα να ασχοληθείς και με μιά άλλη ιστορική περίοδο: To 1897 ... Δεν θα πω τίποτέ άλλο, μιά και εμφανώς είσαι τελειως ανίδεος τόσο για τα στρατιωτικά θέματα ,όσο και για τα πολιτικά. Αλλιώς ίσως καταλάβαινες πως ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί είναι στην κατάσταση που περιγράφεις η Τουρκία ,και ο ηγέτης της ,είναι διπλά επικίνδυνη.

          • Νικηφορος Φωκας avatar
            Νικηφορος Φωκας @ Απονενοημένος Διάβημας 06/11/2014 21:02:54

            Εγω ανεφερα ΜΟΝΟ την Ανδριανουπολη ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΩ... το ονομα μου ξερω πολυ καλα απο κρατα ... το κυριωτερο ομως που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι οτι ξερω πολυ καλα το 1897 οπως και το 1909 οπου συγγενης μου (Νικολαος Ζορμπας) εκανε το κινημα που ηταν και ο καθοριστικος παραγων των θριαμβων 1912-1921... μιλας σε καποιον που ξερει απο μεσα τα πραγματα και δεν λεει κουβεντες στον αερα... Ο γιαλαντζι πασας ερντογαν (ο Θεος να τον κρατησει λιγο ακομη στην ηγεσια εκει) ειναι το μοιραιο προσωπο σε αυτο που ξεραμε μεχρι τωρα σαν 'Τουρκια' και το οποιο δεν θα υπαρχει σε λιγο ...ουτε θα υπαρξει ξανα στο μελλον. Περισσοτερα δεν επιτρεπει ο χωρος να σου πω , ομως γραψε αυτα που σου ειπα και θα με θυμηθεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ.. ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ. Απο το 1918 ειχαμε να ζησουμε τοσο ευνο'ι'κο διεθνες περιβαλλον, ολα τα συμφεροντα των μεγαλων και καθοριστικων δυναμεων συμπιπτουν ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ, η ευκαιρια αυτη δινεται 1 φορα σε διαρκεια αιωνα/ων και δεν πρεπει να χαθει ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΧΑΘΕΙ...

          • Απονενοημένος Διάβημας avatar
            Απονενοημένος Διάβημας @ Νικηφορος Φωκας 07/11/2014 14:58:34

            Μακάρι να έχεις δίκιο, λές να μην το θέλω εγώ? Εκει που θα συμφωνήσω απόλυτα είναι το "ο Θεος να τον κρατησει λιγο ακομη στην ηγεσια"! Είναι γεγονός πως ο Ερντογάν είναι το καλύτερο πράγμα που μας έχει συμβεί εδώ και χρόνια. Αρκεί όμως να παραμείνουμε ψύχραιμοι, και τον αφήσουμε να...ολοκληρώσει το έργο του (να κάνει την Τουρκία σκορποχώρι)

          • Απονενοημένος Διάβημας avatar
            Απονενοημένος Διάβημας @ Νικηφορος Φωκας 07/11/2014 15:09:01

            Συμπληρωματικό ,επειδή ανέφερες το 1909, εμείς όμως δεν έχουμε περάσει απο κανένα Γουδί. Γιατί το ζητούμενο είναι να πάμε κατευθείαν σε ένα νέο 1912 , χωρίς πρώτα να ζήσουμε ένα νέο 1897. Τότε είχαμε Ελευθέριους Βενιζέλους, σήμερα έχουμε Βαγγέληδες... Γι'αυτό σου λέω ,ψυχραιμία ,και ασε τον...Σουλτάνο να δουλεύει για μας! Οταν ο βλέπεις τον αντίπαλο να κάνει λάθη ,δεν τον ενοχλείς! (Ναπολέων)

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Απονενοημένος Διάβημας 08/11/2014 16:05:45

            Το ρητό του Ναπολέοντα είναι ότι πιο ταιριαστό στην παρούσα κατάσταση. Αφήνεις να φαίνεται του πόσο προκλητικοί είναι οι Τούρκοι, τους διαπομπεύεις διεθνώς, τους απομονώνεις και κάποια στιγμή, είτε βάλουν μυαλό (κέρδος), είτε κάνουν το απονενοημένο και τους περιμένεις έτοιμος για όλα (κέρδος με σωστή προετοιμασία). Να χάσεις με αυτή τη στρατηγική είναι πολύ δύσκολο...

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Απονενοημένος Διάβημας 06/11/2014 17:44:27

        Γι αυτο σκατε; Αν οι Τουρκοι βρεθουν στη Θεσσαλονικη θα τους καλωσορισει.....ο Μπουταρης!

        • Απονενοημένος Διάβημας avatar
          Απονενοημένος Διάβημας @ Ρηνα 06/11/2014 19:58:23

          Σωστά! Βλέπω απο τώρα το αεροπανώ στην ανατολική είσοδο της πόλης: "Welcome back"! ή μαλλον, "Yasasin Asker"! Με δεδομένο βέβαια πως οι δημότες του ψήφισαν ενα τέτοιο άτομο , καταλαβαίνουμε πόσο έτοιμοι είναι οι νεοέλληνες για... πολεμικές δόξες!

          • Νικηφορος Φωκας avatar
            Νικηφορος Φωκας @ Απονενοημένος Διάβημας 06/11/2014 21:04:36

            Αυτους που φοβουνται οι τουρκοι (και καλα κανουν..) ειναι οι ΑΛΛΟΙ που δεν ψηφισαν το ραμολι αυτο....και ειναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ...και ετοιμοι απο καιρο για πολεμικες δοξες αμποτες χρειασθει...

    • ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ avatar
      ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ @ "Μανώλης Πετράκης" 06/11/2014 13:55:59

      Για να δούμε θα προκάνει πριν τις εκλογές, ή θα την αναβάλλει πάλι για μετά, και αν (λέμε τώρα...) ξαναβγεί, σίγουρα για άλλα 2,5 χρόνια τουλάχιστο? Διότι αυτή τη φορά, αν δεν προκάνει να κάνει κάτι θετικό για το λαό μέχρι τις εκλογές, ο Τσίπρας μάλλον θα πάρει αυτοδυναμία. Και η αναβολή για μετά τις εκλογές τώρα πλέον στη συνείδηση του κόσμου σημαίνει αποτυχία εκ των προτέρων. Πόσο μάλλον μετά τις εκλογές που δεν θα δίνει λόγο σε κανέναν? Εχει περιθώριο 2-3 μήνες μάλλον γιατί 180 δεν μαζεύονται, ιδίως που τώρα ξέρουμε οτι δεν χρηματίζονται...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 08/11/2014 16:06:44

        Για διάβασε σημερινές ειδήσεις και ανασκεύασε...

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ "Μανώλης Πετράκης" 06/11/2014 14:15:14

      '' Αν ο Σαμαράς καταφέρει να ενώσει ΑΟΖ Ελλάδος και Κύπρου...'' τότε ο ελληνικός λαός οφείλει να τον ψηφίσει ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, μόλις η Αναθεώρηση του Συντάγματος το επιτρέψει. Δηλαδή, σε 5 χρόνια και 4 μήνες από σήμερα. Τα φθοροποιά τρέχοντα, ας τα αναλάβει άλλος......

    • Κρίτων avatar
      Κρίτων @ "Μανώλης Πετράκης" 06/11/2014 19:46:56

      Εγώ ελπίζω μόνο να μην το κάνει για κομαμτικά ωφέλη για τις επερχόμενες εκλογές.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κρίτων 07/11/2014 15:56:04

        ΩΧ,ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ "Μανώλης Πετράκης" 07/11/2014 15:51:08

      ΕΑΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΟΖ ΜΕΤΑΞΥ ΑΙΓΥΠΤΟΥ -ΚΥΠΡΟΥ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
      ΔΙΟΤΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ Ε Ν Ω Ν Ο Ν Τ Α Ι ΟΙ ΑΟΖ ΚΥΠΡΟΥ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑΣ ,ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ KAI TOYΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΓΟΥΣ.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 08/11/2014 16:08:30

        Μια μικρή προσαρμογή στο παρόν: Η ΑΜΕΣΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΟΖ ΜΕΤΑΞΥ ΑΙΓΥΠΤΟΥ -ΚΥΠΡΟΥ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΔΙΟΤΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ Ε Ν Ω Ν Ο Ν Τ Α Ι ΟΙ ΑΟΖ ΚΥΠΡΟΥ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑΣ ,ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ KAI TOYΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΓΟΥΣ. Και συμφωνώ εννοείται.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Γεώργιος Τ. 08/11/2014 23:41:58

          OK

  3. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 06/11/2014 14:59:19

    Η κίνηση αυτή είναι απαραίτητη για να δείξει την θέληση και την αποφασιστικότητα της Ελλάδας να διεκδικήσει τα δικαιώματα της που απορρέουν από το διεθνές δίκαιο. Φυσικά πρέπει να ακολουθήσει επίσημη οριοθέτηση που είναι άλλο πράγμα. Για την ουσία της δε, πρέπει να συνοδευτεί από αποφάσεις που θα της επιτρέψουν να επιβληθεί και να προστατευτεί έναντι όποιου θα την αμφισβητήσει. Οταν γίνουν όλα αυτά τότε ναι πρέπει ένα μεγάλο ΕΥΓΕ στον Α. Σαμαρά και την κυβέρνησή του.

  4. SotR avatar
    SotR 06/11/2014 15:15:43

    Το τυρί το είδατε, την φάκα όμως δεν την είδατε "Και αυτή η γεωπολιτική μάχη που εξελίσσεται δεν χωράει αναταράξεις και εσωτερικά προβλήματα. Για φανταστείτε να τρέχουμε για… ψηφοδέλτια και η Τουρκία να αλωνίζει στο Αιγαίο."

    • ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ avatar
      ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ @ SotR 06/11/2014 16:13:03

      Λες να είναι τόσο ξεφτίλες που εκτός απ τα μνημόνια να μας φορτώσουν και τους Τούρκους για να μην τους πάρει την καρέκλα ο Τσίπρας και χάσουν τις κουτάλες? Δεν αποκλείεται...Aλλά τότε ο Τσίπρας θα πάει για ποσοστά Πούτιν, διότι αν είχαν κάνει τις εκλογές απο τότε που τους τις ζητάει, δεν θα τρέχαμε τώρα για ψηφοδέλτια.

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 06/11/2014 17:19:59

        Nασαι βεβαιος και συ και οι Τουρκοι οτι τετοια χαρα (να δειτε τον Τσιπρα πρωθυπουργο) δεν θα παρετε ποτε.. Με το ονειρο και τα ΚΑΡΟΤΑ θα μεινετε φιλτατε....

        • Μαύρο κουτί avatar
          Μαύρο κουτί @ Νικηφορος Φωκας 06/11/2014 17:50:59

          Αυτά με τα ...καρότα πια, φανερώνουνε μονάχα τη φασιστική μιζέρια εκείνων που τα αναφέρουν. Μάλλον πολύ τρομαγμένος ε;

          • Νικηφορος Φωκας avatar
            Νικηφορος Φωκας @ Μαύρο κουτί 06/11/2014 18:21:53

            Nα υποθεσω οτι αναφερεσαι στο συριζοστελεχος που ΚΑΙ τα ανεφερε ΚΑΙ τα χρησιμοποιησε... οποτε με βρισκεις συμφωνο. Προσωπικως δεν ειμαι τρομαγμενος ειμαι ΑΗΔΙΑΣΜΕΝΟΣ με το ποιόν των ανώμαλων που θα ηθελαν να μας κυβερνησουν , αλλα ευτυχως τους περιμενει μια ανωμαλη (που τοσο τους αρεσει) προσγειωση μετα σβουρηχτης φαπας...

          • ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ avatar
            ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ @ Νικηφορος Φωκας 06/11/2014 18:44:07

            Δηλαδή εσύ πιστεύειες οτι στη συγκυβέρνηση δεν υπάρχουν καθόλου ανώμαλοι ή οτι είναι λιγώτεροι?

          • ΙΦΘΙΜΟΣ avatar
            ΙΦΘΙΜΟΣ @ Μαύρο κουτί 06/11/2014 21:09:44

            Από την αριστερά των γαρυφάλλων στην σημερινή "αριστερά" των ...καρότων. Κ-α-τ-ά-ν-τ-ι-α!

          • Γιαγιά avatar
            Γιαγιά @ ΙΦΘΙΜΟΣ 08/11/2014 18:24:35

            Τα καρότα στην όμορφη παράταξή σας, περισσεύουν. Απλά αυτοί οι νεότεροι οι ...προοδευτικοί οι άνευ πολλών αναστολών, έχουν ευχέρια με τα πολυμέσα και είναι και λιγάκι πιο απρόσεκτοι. Μην κάνετε έτσι πια οι γαλάζιοι και τόσο αστείοι, Φαρισαίοι υποκριτές. Δεν πείθετε ούτε τον εαυτό σας για την ...ομαλότητα που σας χαρακτηρίζει τάχα.....

      • Ιδιώτης avatar
        Ιδιώτης @ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 06/11/2014 18:52:48

        Ως γνωστόν, σε περιόδους πολεμικών εντάσεων ή υποψία αυτών, δεν κάνουμε εκλογές. Προέχει η συσπείρωση του έθνους εμπρός στον "εθνικόν κίνδυνον". Καλή η σκέψη σου... στήνουμε ένα σκηνικό καυγά με τον κουμπάρο, κάνουμε λίγη φασαρία και τρομάζουμε τον κόσμο.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 07/11/2014 15:57:56

        ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΧΑΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΟΖ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 08/11/2014 16:11:33

          Μα όποιος πρόκειται να ψηφίσει Σύριζα, δεν έχει πατρίδα. Την πούλησε ήδη μόνο για υποσχέσεις χρήματος που ΔΕΝ υπάρχει καν. Τόσο λίγοι είμαστε ένα μέρος των γηγενών αλλά μη ελληνόψυχων...

          • Stormy Night avatar
            Stormy Night @ Γεώργιος Τ. 08/11/2014 18:32:02

            Δεν μονοπωλείτε πια την εθνικοφροσύνη, κάτω να χτυπιόσαστε.Το παραμύθι αυτό τελείωσε, πολλά χρόνια πριν. Το 3% του Σύριζα έγινε 30% κι αυτοί που στοιχίζονται σήμερα εκεί, δεν εξυπηρετούνε τις κατηγορίες σας. Κρατάνε γαλάζιες σημαίες στα χέρια και σας διαψεύδουν. Τι κρίμα! Χάσατε. Βρείτε άλλη ανοησία να τσαμπουνάτε στους αφελείς.

  5. MCA avatar
    MCA 06/11/2014 17:17:30

    Αν καταλαβαίνω καλά η συμφωνία που θα κάνει ο Πρωθυπουργός θα επιτρέψει στην χώρα να ανακηρύξει ΑΟΖ.Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει δικαίωμα εκμετάλλευσής εφόσον υπάρχει άμεσα θιγόμενος, βλέπε Τουρκία. Δηλαδή δεν μπορεί να γίνει οριοθέτηση εφόσον η Τουρκία διαφωνεί. Σε αυτήν την περίπτωση το λογικό θα ήταν το Διεθνές Δικαστήριο. Πάντως χωρίς ανακήρυξη ΑΟΖ δεν μπορούμε να πάμε στο επόμενο βήμα.

  6. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/11/2014 18:08:46

    Άς υποθέσουμε πώς ο Σίσι θά αποδεχθή χάραξη Α.Ο.Ζ. μέ τό Καστελλόριζο μέσα. Αρχικά θαύμα !!! Τί θά ακολουθήση μετά ? 1. Θά ανακηρύξη αυτήν τήν Α.Ο.Ζ. η Ελλάδα ? 2. Είναι διπλωματικά - πολιτικά - διπλωματικά - στρατιωτικά έτοιμη νά τήν υποστηρίξη ? (δεν θέτω ερώτημα για να μην γίνη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μία τέτοια Α.Ο.Ζ., απλώς ρωτώ έχουμε κάνει τις δέουσεςπολύπλευρες προετοιμασίες εδώ και 10 χρόνια ?) 3. Ποιές Χώρες θα μάς υποστηρίξουν ? Πόσο σίγουρα ? 4. Θα ανακοινώση η Ελλάδα νέα θαλάσσια οικόπεδα πέραν του ανατολικού άκρου τού Λασηθίου έως τά δυτικά οικόπεδα της Κυπριακής Α.Ο.Ζ. ? 5. Ποιές εταιρείες ενδιαφέρονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για αυτά τά οικόπεδα ? 6. Πόσο θά επηρρεάσουν αυτές οι Εταιρείες τίς Κυβερνήσεις τών χωρών τους ? 7. Μήπως πρέπει νά βάλουμε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ στό παιχνίδι αυτών τών μετά τήν ανακήρυξη τής (μέ Καστελλόριζο) Α.Ο.Ζ. θαλασσίων οικοπέδων ανά 1 εταιρεία από Αίγυπτο, Ισραήλ καί Ρωσσία ? (ναι, Ρωσσία υποστηρίζω) (άς πούμε από 25 %, μιά καί αφήνω -ο ρομαντικός- καί ένα 25 % γιά μιά Ελληνική εταιρεία τού Δημοσίου...) 8. Πώς θά φαινόταν εάν κάναμε διάβημα στούς Ευρωπαίους δανειστές μας ότι γιά νά μήν χάσουμε πολύτιμο χρόνο θά πρέπει νά μήν τηρήσουμε τίς γνωστές κοινοτικές διαδικασίες τών χρονοβόρων διαγωνισμών, αλλά νά κάνουμε απευθείας ανάθεση ? (''θέλετε τά λεφτά σας πίσω ? στήν Χώρα μας έχουμε αυξανόμενη φτώχεια, έχουμε αυτοκτονίες από χρέη καί πείνα όταν εσείς έχετε από υπαρξιστικά προβλήματα. δέν μπορούμε νά συνεχισθή αυτή η κατάσταση'' κ.λ.π.) 9. Πώς θά φαινόταν η ιδέα τού τεμαχισμού της αχανούς εκτάσεως (ανατ. Κρήτη - δυτική Κυπριακή Α.Ο.Ζ.) ΣΕ 3 Ή ΚΑΙ 4 θαλάσσια οικόπεδα ? 10. Είναι ανώφελο νά βάλουμε στό παιχνίδι καί άλλους Εταίρους ? Από Ιταλία-Γαλλία-Ισπανία-Ολλανδία-Ηνωμ. Βασίλειο-Νορβηγία, χωρίς την Γερμανία ? Έχουμε τά κότσια νά το επιιώξουμε ? 11. Πόσο δυσκολεύουμε έτσι κάθε ενδεχόμενο μελλοντικών αντιποίνων από τήν ...Νεοοθωμανία ? 12. Διδαχθήκαμε τίποτε από τήν παράμετρο ''Πετρ. Εταιρείες '' τής Μικρασιατικής Καταστροφής τού 22 ? (βλέπε βιβλίο τού Γερμανο-Αμερικανο-Εβραίου Πρέσβυ τών Η.Π.Α. στήν Πόλη ''τά Μυστικά τού Βοσπόρου''..., ενός πραγματικού Φιλέλληνα πού αυτός και η σύζυγός του αφιέρωσαν χρόνια βοηθώντας τους Πρόσφυγες στις νεοσύστατες συνοικίες της Αττικής !!!) ''Αιρετικές'' ερωτήσεις από έναν ...μέσο νού! Υπενθυμίζω : 1. Και ο νεώτερος Καραμανλής είχε συμφωνήσει Α.Ο.Ζ. με Λιβύη και Αίγυπτο, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΕΚΟΙΝΩΣΕ ΤΙΠΟΤΕ !!! Ήδη η Λιβύη εισήλθε στην φάση της αποφασισμένης πρό πολλού τριχοτομήσεώς της (Τριπολίτιδα,Κυρηναϊκή και στον νότο ένα κρατίδιο Νομάδων Βεδουίνων οι επικρατούντες στο εκεί χάος αντάρτες ΑΝΑΙΡΕΣΑΝ την συμφωνία του νεώτερου Καραμανλή με τον Γκαντάφι ! 2. Και ο απίθανος εκείνος ''mind the G.A.P.'' είχε δεχθεί πρόταση από τον Πατριώτη τότε Κύπριο Πρόεδρο Χριστόφια νά, α. ανακηρύξη η Ελλάδα Α.Ο.Ζ. με το Καστελλόριζο μέσα, ώστε η Ελληνική νά ακουμπήση την δυτική Κυπριακή Α.Ο.Ζ. και η Τουρκική νά περιωρισθή ώστε νά μην ακουμπά καθόλου την Αιγυπτιακή, και, β. στην συνέχεια στο βόρειο-δυτικό Κυπριακό θαλάσσιο οικόπεδο (τουλάχιστον σε αυτό), ή εάν ήθελε η ''Μητέρα Πατρίδα'' (τρομάρα της !!!...) και στο νότιο-δυτικό Κυπριακό θαλάσσιο οικόπεδο νά έκαναν ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΤΙΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ !!! Άκρα του τάφου σιωπή... 3. Μέχρι τις αρχές του 2000 η χαρτογραφία των ανά τον κόσμο Κοινοπραξιών εκμεταλλεύσεως Υδρογονανθράκων έδειχνε πώς στο 90 % των περιπτώσεων η Κρατική εταιρεία του τόπου αντλήσεως ήλεγχε, - είτε το 50 % σύν 1 μετοχή, - είτε είχε απόλυτη Καταστατική πλειοψηφία (ήλεγχε τά δύο τρίτα σύν 1 των μετοχών). Εμείς οι ...Γιουνανλήδες, α. Θά έχουμε κάποιο ποσοστό στις υπό διαμόρφωσιν Κοινοπραξίες ? Εάν ναι, μέχρι πόσο ? Εάν ναι, με Κρατική Εταιρεία ή Ιδιωτική (Ελληνική) ? β. Ή θα απόσχουμε, με αποτέλεσμα τά κέρδη της Εθνικής Οικονομίας νά προκύπτουν * από την φορολογία των όποιων Κοινοπραξιακών κερδών (εάν δέν υπάρξη καμμία νεοφιλελεύθερη έκπληξη απαλλαγής των κερδών από φορολογία) οπότε θα μείνουν τά κέρδη, * των όσων απασχοληθούν στις σύνολες διαδικασίες, * ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΑΣ ΑΛΤΑΪΚΗΣ ΦΥΛΗΣ ! Κάτι τελευταίο, πού αφορά τον Πρωθυπουργό : 'Oταν ήταν Υπεύθυνος Φοιτητικού στην Εκτ. Επιτροπή της Ο.Ν.ΝΕ.Δ., σε κάποια συζήτηση είχα παρατηρήσει την Δογματική άποψη της Μαρξιστικής Αριστεράς νά ευρίσκη οικονομικά αίτια σε κάθε ιστορικό γεγονός ή και απλή ενέργεια. Ο Αντώνης τότε γύρισε και μού είπε, περίπου, 'Ξενοφώντα εντάξει αλλά και νά μην κλείνουμε τά μάτια όταν υπάρχουν οικονομικά αίτια πού δημιουργούν αποφάσεις και ενέργειες'. Και μού έφερε σαν παράδειγμα το Μεταπτυχιακό πού είχε κάνει στήν Αμερική με θέμα ''τά οικονομικά αίτια του Πελοποννησιακού Πολέμου'', σημειώνοντας πώς σε αυτόν τον Πόλεμο μόνον οικονομικά ήταν τά αίτια !!! Λοιπόν φίλε μου, Πρωθυπουργέ τώρα, ιδού Ο ΤΟΜΕΑΣ, * είτε προκλήσεως Πολέμων, * είτε αποφυγής Πολέμων !!! Τι λέγαμε στα νιάτα μας ? ''Την Πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω'' !!!

    • ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ avatar
      ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/11/2014 19:01:24

      .Καλά εσύ φίλε Ξενοφώντα πήρες στα σοβαρά την προεκλογική επαναπροκήρυξη της ΑΟΖ απο τον Σαμαρά και κάθεσαι και κάνεις σοβαρές και λογικές προτάσεις? Δεν την είχε ανακοινώσει πάλι θριαμβευτικά πριν απο τις εκλογές του 2012? Διερωτάσαι αν συνεννοήθηκε με τους ξένους ενδιαφερόμενους τη στιγμή που δεν συνενοήθηκε προφανώς με κανέναν συνέλληνα πολιτικό και μάλιστα ούτε κάν με τον Τσίπρα? Μήπως είναι και η ΑΟΖ κομματικό μυστικό? Προφανώς όπως μάλλον το υπαινισσεσαι, πρόκειται για "ΑΟΖ" σαν αυτή που και ο νεώτερος Καραμανλής είχε συμφωνήσει με Λιβύη και Αίγυπτο...

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 07/11/2014 16:00:50

        ΕΥΣΤΑΘΙΕ ,ΑΣΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ . Η ΦΑΝΑΤΙΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΤΥΦΛΩΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ .

  7. Κρίτων avatar
    Κρίτων 06/11/2014 19:44:40

    "Απίστευτοι αυτοί οι Τούρκοι. Βολτάρουν ανενόχλητοι στη Σαντορίνη και μετά προσκαλούν τους Έλληνες να κάνουν επίσκεψη. Μαστίγιο και καρότο δηλαδή κι όποιος τσιμπήσει τσίμπησε" Καθόλου απίστευτοι. Πράττουν όπως ακριβώς τα περιέγραψε ο Θουκυδίδης. Το ζητούμενο είναι 1) αν η ελληνική πολιτική τάξη έχει εθνική στρατηγική αποτροπής (μάλλον όχι) και όχι αποφυγής, όπως γίνεται μέχρι τώρα, υποχωρώντας άτακτα (Υμία, Μαδρίτη κλπ) και 2) αν τουλαχιστον έχουν ετοιμάσει το Λαό για πόλεμο. Όσοι πιστεύουν πως θα τον αποφύγουμε με φιλλανδοποίηση ξεγελιούνται. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι η ίδια (πολιτική) τάξη που κατάστρεψε την Ελλάδα δεν μπορεί να σχεδιάσει μακρόπνοη εθνική στρατηγική γιατί είναι μόνο παρασιτική. και το χειρότερο; μάλλον θα εξουδετερώσουν όποιες επιτυχίες έχουμε σε στρατιωτικό επίπεδο με την δουλοπρεπή τους στάση και την ανικανότητά της. Προέχει η εξουσία και η μάσα.

  8. ΣΜ avatar
    ΣΜ 08/11/2014 09:52:08

    Με συγχωρείτε, αλλά τόση συζήτηση πάνω σε "ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες" και στο ότι ΘΑ ανακηρύξει ΑΟΖ; Ας το κάνει πρώτα και τα λέμε...