21/09/2010 20:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με υπόμνημα θα απαντήσει ο Καραμανλής

Διά υπομνήματος θα απαντήσει ο κ. Καραμανλής στις ερωτήσεις της εξεταστικής επιτροπής, αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες.

Όπως εξηγούμε προηγουμένως, ο άρθρο 215 της ποινικής δικονομίας του δίνει το δικαίωμα να επιλέξει ο ίδιος τον τρόπο με τον οποίο θα καταθέσει. Αν δηλαδή θα παραστεί αυτοπροσώπως στην επιτροπή, ή αν θα ζητήσει να καταθέσει ενώπιον των μελών της επιτροπής στο γραφείο του  ή δια υπομνήματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. th.pr avatar
    th.pr 21/09/2010 21:08:48

    Ε, με τετοια κουραση που κουβαλαει τι περιμενες να παει αυτοπροσώπως;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ th.pr 21/09/2010 21:12:08

      Το Πασοκ- Λαος παιζουν επικινδυνα παιχνιδια

      • azxc avatar
        azxc @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 21/09/2010 21:13:52

        αφού δεν είναι σκάνδαλο..το πε και ο Χέρι-Χέρι Μαρίκα TV

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 21/09/2010 21:09:19

    Στο ΣΚΑΙ αυτη την στιγμη μιλανε για επικοινιακα παιχνιδια του ΠΑΣΟΚ
    Ο Μπαμπης ειναι καχυποπτος!!!
    Ο Παγκαλος ειναι κυνικος!!!!

    Ειδες η Θεσσαλονικη;;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 21/09/2010 21:16:59

      Και κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει, δεν είναι μόνον η Θεσσαλονίκη.

      Εκτός κι αν έχουν inside information για δημοσκοπική ανάκαμψη της ΝΔ, μετά τη ΔΕΘ, οπότε, αν οφείλεται σε αυτό, τότε πράγματι μιλούμε πάλι για Θεσσαλονίκη.

      Αλλά αυτή ξαφνική μεταστροφή του "θυρωρού της πολυκατοικίας" να πει ότι "δεν είναι σκάνδαλο", κάτι σηματοδοτεί.

      Κάτι, που μπορεί ως σχέδιο να μην είναι αναγκαστικά καλό για τη ΝΔ...

      • azxc avatar
        azxc @ Επώνυμος 21/09/2010 21:21:09

        Μπράβο, ακριβώς αυτό: είτε έχουν δει τις γνωστές κυλιόμενες δημοσκοπήσεις είτε επιχειρούν να σπείρουν ζιζάνια...σε κάθε περίπτωση εκεί εντάσσω και τη θέση που πήρε ο Χατζηνικολάου για το Βατοπαίδιο, ο οποίος την χαρακτήρισε απλή υπόθεση.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ Επώνυμος 21/09/2010 21:22:26

        Πιο κατω ο Μπαμπης ελεγε διαφορα για τον Σκυλακακη αλλα εντυπωση μου εκανε οτι αποψε ηταν συγκρατημενος στο Θεμα της προανακριτικης...μυλος η κατασταση

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ Επώνυμος 21/09/2010 21:23:32

        Ισως εκαναν το μοιραιο λαθος..

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 21/09/2010 21:26:48

        "Απλή υπόθεση" είπε ο Χατζηλαλάκης;;; Για λέγε, για λέγε;

        Είναι τρομερό, πάντως, πώς ανατράπηκε εν μία νυκτί "το μεγαλύτερο σκάνδαλο από δημιουργίας του ελληνικού κράτους".

        Καμία τσίπα πουθενά;

        Θα μου πείτε, αυτό το ξέραμε.

        Ολόκληρη η νεοταξική στρατηγική που στηρίχθηκε σε αυτό το δήθεν "σκάνδαλο", πώς ανατρέπεται ντε τώρα σε μια νύχτα;

        Έχουν κάτι στο μυαλό τους συγκεκριμένο ή απλά καταρρέουν;

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ Επώνυμος 21/09/2010 21:33:09

        Αλλά αυτή ξαφνική μεταστροφή του “θυρωρού της πολυκατοικίας” να πει ότι “δεν είναι σκάνδαλο”, κάτι σηματοδοτεί.

        Κάτι, που μπορεί ως σχέδιο να μην είναι αναγκαστικά καλό για τη ΝΔ…

        1ο Πιστευω οτι βιαστηκαν να εκδηλωθουν με την Πελεκη και τωρα δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα
        2ο θελουν να στρεψουν μακρια τα φωτα της δημοσιοτητας απο τα φορτηγα.Βλεποντας ΜΕΓΚΑ ακουσα καινοφανη πραγματα για την Μαρφιν απο την παρουσιαστρια...
        3ο Εχουμε την περαιωση και το μπαχαλο στο ΕΣΥ...εαν παιζει η προανακριτικη πολλα ισως να περασουν στο ντουκου αν και δεν πιστευω οτι θα επιτυχει ο ελιγμος αυτος.
        Η ΓΣΣΕ επιμενει για ανεργια 20%...καποιος πρεπει να την χρεωθει!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 21/09/2010 21:55:35

        Ρήγα, αν "αθωωθεί" ο Καραμανλής για το Βατοπαίδι, τότε καταρρέει σε μεγάλο βαθμό η επικοινωνιακή κατασκευή της "κακιάς" ΝΔ.

        Και αυτομάτως, "καταδικάζονται" όσοι έστησαν αυτή την απίστευτη σκευωρία...

        Αυτό είναι πολύ απίθανο να μην το έχουν συνυπολογίσει. Αν και όλα μπορεί να τα περιμένει κανείς.

        Ίσως ο βαθύς, ο τεράστιος ΦΟΒΟΣ, που νιώθει ο ψεύτης και ο κλέφτης, τώρα πια να βγαίνει στην επιφάνεια.

        Καλά το λέει ο λαός μας... Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται. Και αυτοί εδώ ούτε έναν χρόνο δεν πρόλαβαν να χαρούν... Ούτε καν μέχρι τις 4 Οκτωβρίου 2010...

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ Επώνυμος 21/09/2010 22:01:05

        @ Επώνυμος
        Υπαρχει και μια αλλη παροιμια:
        Πισω εχει η αχλαδα την ουρα...αυτη μαλλον την ξεχασαν
        υπαρχει και αλλη μια που εδω δυστυχως δεν μπορω να γραψω αυτη αφορα πιο πολυ τα εξαπτερυγα

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 21/09/2010 22:11:11

        Λοιπόν, μπορεί και να μη συμβαίνει και τίποτε από όλα αυτά. Μια άλλη εκδοχή είναι η εξής:

        Έχει αρκετούς μήνες που ψιθυρίζεται λίγοτερο ή περισσότερο ότι το Βατοπαίδι "δεν είναι σκάνδαλο". Όμως δεν το έλεγε κανένας ανοιχτά για ευνόητους λόγους.

        Κάποια στιγμή, για να αποπροσανατολίσουν, έκαναν την εξεταστική, παρέπεμψαν και τους πρώην υπουργούς της ΝΔ.

        Όμως το ότι το Βατοπαίδι "δεν είναι σκάνδαλο" εξακολούθησε να ψιθυρίζεται λιγότερο ή περισσότερο.

        Τώρα ήρθε ο Σαμαράς και το είπε ανοιχτά. Οπότε, το σύστημα πώς να αμυνθεί, αφού λίγο πολύ οι βασικοί παίκτες σε ενημέωση και πολιτική έχουν αρχίσει να χωνεύουν ότι το Βατοπαίδι "δεν είναι σκάνδαλο";

        Χτίστηκε δηλαδή στην άμμο παλάτι και ήρθε ο Σαμαράς έκανε ένα "φου" και το παλάτι έπεσε, έτσι, για πλάκα!

        Και τώρα η τοποθέτηση Σαμαρά τους αναγκάζει να βγουν να εξηγήσουν "γιατί είναι σκάνδαλο", αλλά τώρα πια δεν μπορούν να εξηγήσουν γιατί είναι σκάνδαλο!

        Οπότε, έκανε πρώτος την κωλοτούμπα ο αρχηγός κωλοτούμπας, για να διευκολύνει και την κωλοτούμπα των υπολοίπων...

        Ίσως, λοιπον, τώρα που το σκέφτομαι, να παίζει αυτό και να μην παίζει τίποτε περισσότερο...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 21/09/2010 22:25:58

        Aλλο ειναι το προβλημα που εχουν ολοι αυτοι : σκανδαλο ή μη εχει παραγραφει.Επομενως ο Καραμανλης θα υποβαλλει το υπομνημα,αυτοι θα αμφισβητησουν καποια σημεια και στο τελος θα βγαλουν ενα πορισμα ετσι για την ιστορια.Αν ομως το πορισμα -το δικο τους πορισμα - γραφει για ποινικες ευθυνες δημιουργειται επικοινωνιακο προβλημα.Θα υπαρξει απαιτηση να βρεθει τροπος παραπομπης εστω με νομικη φορμουλα τυπου Τσουκατου.Τροπος δεν υπαρχει οποτε πρεπει να προετοιμασουν τα πληθη για το κλεισιμο της υποθεσης.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 21/09/2010 22:54:34

        Η ουσία είναι ότι στα περί "ανύπαρκτου σκανδάλου" όλοι αυτοί αποδείχθηκε ότι δεν είχαν να απαντήσουν τίποτα!

  3. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 21/09/2010 21:19:13

    KΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ!!!!

  4. takis avatar
    takis 21/09/2010 21:25:05

    εγω πιστευω οτι τελικα θα παει στην εξεταστικη,του δινεται η ευκαιρια να μιλησει δεν μπορει να το παιζει ισοβιος πρωθυπουργος,το χρωσταει στους φιλους του,στους θεσσαλονικεις,στους ψηφοφορους του που τον κανανε αρχηγο και τελικα οταν μια γυναικα φιλου του λεει πως δεν φορα παντελονια ε δεν τον πειραξε,τι διαολο κεφαλα εχει .

  5. Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 21/09/2010 21:30:57

    Η ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ...

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ...ΧΤΥΠΑΝΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΩΛΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΝΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

    ΕΛΕΟΣ, ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ 3 ΠΑΚΕΤΑ ΝΤΕΛΟΡ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ.

    Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΟΦΕΛΟΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ. ( ΑΓΩΓΟΣ ΜΕ ΡΩΣΣΟΥΣ,ΒΕΤΟ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ, ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΑ )

    Η ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ.

  6. t avatar
    t 21/09/2010 21:32:30

    Ας απαντήσει με υπόμνημα.
    Εδώ ο κόσμος χάνεται το υπόμνημα είναι το πρόβλημα???

  7. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 21:32:44

    Ο Σημίτης πότε θα πάει;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ aengus 21/09/2010 21:34:22

      Οταν αποφασισει ο Πλευρης!!!!!!!!!

  8. perifanos deksios avatar
    perifanos deksios 21/09/2010 21:33:48

    KATΩ ΤΑ ΒΡΩΜΟΧΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΤΙΠΟΤΕΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ..ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΥΜΑΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΝ ΑΓΩΓΟ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ??ΟΥΣΤ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΙ ΖΙΒΑΓΚΟΦΟΡΟΙ..

  9. Greg avatar
    Greg 21/09/2010 21:37:42

    Κάτι πρέπει να έρχεται, δεν μπορεί να ρίχνουν τέτοια κίνηση στο τραπέζι
    για τις εκλογές και μόνο.
    Ασ περιμένουμε να δούμε.
    Gr.

  10. azxc avatar
    azxc 21/09/2010 21:39:11

    προϋπολογισμός 2011 με νέα μέτρα; στις 04/10 κατατίθεται προσχέδιο

  11. azxc avatar
    azxc 21/09/2010 21:41:23

    Η Τρέμη συνέδεσε τα συνθήματα κατά της Βουλής με το έγκλημα-προβοκάτσια κατά των 4 στη Μαρφιν..ο Γκαίμπελς είναι ΑΓΙΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ

  12. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 21/09/2010 21:52:11

    Συμφωνώ με τον @ Τάκης.Εχω βαθιά πεποίθηση ότι μια τέτοια ευκαιρία δεν θα την χάσει ο Καραμανλής,θα πάει και θα τους ξεβρακώσει.Μέχρι τώρα δεν έκανε το χατήρι στα δημοσιογραφικά γουσουφάκια που ζητούσαν επίμονα να μιλήσει για να "ενημερώσει" τάχα μου τον λαό.Θα είναι ευκαιρία να αποδείξει στην κ.Πελέκη ότι αυτός φοράει παντελόνια, σε αντίθεση με τον άνδρα της που κρύβετε κάτω από τα φουστάνια της.

  13. tiramola avatar
    tiramola 21/09/2010 22:01:21

    Πάλι άλλος θα απαντήσει για πάρτυ του?
    Θα μου πεις εδώ η σιωπή του γράφει τόμους...

    Είχα εκφράσει την απορία μου στο παρελθόν πως αυτός ο σεμνός άνθρωπος δεν έπιασε από το αυτί τους εμπλεκόμενους υπουργούς του και πως δεν εξέφρασε την απορία του στον Αγγέλου για την πρεμούρα του για την ταχύτητα των ανταλλαγών.
    Το δε κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι ότι και ο ίδιος κάνωντας αυτοκριτική είχε παραδεχτεί ότι δεν είχε αντιληφθεί το μέγεθος του προβλήματος.
    Τώρα η κλήση του στην επιτροπή μεταφράζετε ακόμα και σαν αντιπερισπασμό στον "φόβο" της κυβέρνησης λόγω της επιτυχημένης ομιλίας Σαμαρά.
    Έτσι Κώστα?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 21/09/2010 22:11:34

      Αγαπητέ τιραμόλα, ή υπάρχουν ενδείξεις ενοχής του οπότε δεν τον καλείς ως μάρτυρα ή είναι ένοχος και το ΠΑΣΟΚ που τον καλύπτει και δεν τον εγκαλεί, συνένοχο.
      Λυπάμαι αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσετε λίγο τα πράγματα.
      Κατανοώ τα πολιτικά παιχνίδια ή τις επιθυμίες ή τις επιδιώξεις, αλλά δεν έχουν θέση σε θέματα δικαιοσύνης.
      Αν είναι ένοχος κάποιος, όποιο και να είναι το επίθετό του, πρέπει να απλά να αποδειχθεί στα δικαστήρια.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 21/09/2010 22:53:56

      Φυσικά και πρέπει να αποδειχθεί η ενοχή κάποιου, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα θα μου επιτρέψεις.Διότι στην επιτροπή καλείται σαν μάρτυρας και σαν απλός πολίτης θα έπρεπε να επικροτείς μιά τέτοια ενέργεια και να μην σε απασχολεί ποιός θα πάρει πόντους ή αν γίνεται για αντιπερισπασμό διότι τα ερωτήματα πρέπει να απαντηθούν.
      πχ.
      Γιατί τόσο ενδιαφέρον από συνεργάτες του στο Μαξίμου για την συγκεκριμένη υπόθεση, τι το ιδιαίτερο είχε?
      Ρώτησε τον Αγγέλου γιατί ενδιαφέρεται προσωπικά?

      Αν δεν κάνω λάθος είσαι δημόσιος υπάλληλος και κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να εκτελέσεις εντολές πολιτικού σου προιστάμενου και ενδεχομένως να μην είχες αντιληφθεί κάποιο παρασκήνιο ή παραβατική διαδικασία.
      Πως θα αισθανόσουν αν αυτός έμενε στο απυρόβλητο εξασφαλίζοντας το ακαταδίωκτο με τις γνωστές μεθόδους και εσένα σε έτρεχαν στα δικαστήρια?
      Ισονομία στην δημοκρατία σημαίνει να πληρώνει ο καθένας την ευθύνη που του αναλογεί.
      Κάνω λάθος?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 21/09/2010 23:14:11

      Μα εκεί είναι το παραμύθι. Ακόμα και εγώ που είμαι ΔΥ με την παρατήρηση στο σχέδιο εγγράφου ή με τις γραπτές επιφυλάξεις μου αν τις διατυπώσω είμαι ΟΚ και μπορώ να αρνηθώ να μην εκτελέσω παρά μόνο με γραπτή εντολή., και το έχω κάνει.
      Αν λοιπόν ο ΚΚ ο Β είναι ή ένοχος ή μάρτυρας και τα δύο δεν πάνε.
      Αν λοιπόν υπάρχουν ενδείξεις ενοχής : μου είπε σου είπα κλπ δεν τον καλείς σαν μάρτυεα αλλά τον στέλνεις στο δικαστήριο για να αποφανθεί διαφορετικά ...παίζεις.

  14. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 21/09/2010 22:07:18

    Κανείς σας δεν εξηγεί γιατί ΔΕΝ πρέπει να πάει ο Καραμανλής στην Εξεταστική
    Επιτροπή τη Βουλής γιά να δώσει τις αιτούμενες διευκρινίσεις. Με ύβρεις
    και ανώνυμα ψευτονταηλίκια , δεν πείθετε κανέναν όλοι εσείς οι αφελείς
    νεοδημοκράτες.
    Τι έχει να φοβηθεί ο Καραμανλής ; Μήπως θα του πέσει η μύτη ή μήπως θα
    χάσει την ανύπαρκτη υπόληψή του ; Δεν καταλαβαίνετε ότι - επί τέλους -
    πρέπει η Παράταξή σας να απαλλαγεί από τα περιττά φορτία του αμαρτωλού της
    παρελθόντος ; To σκάνδαλο της Μονής Βατοπαιδίου είναι το μεγαλύτερο
    σκάνδαλο της μεταπολεμικής Ελλάδος και έχει άδικο κάποιος αναγνώστης που
    νομίζει ότι τίποτε το κακό δεν συνέβη : Mέσα σε δύο ώρες μεταβιβάσθηκε
    σε Κυπριακή off-shore εταιρία ολόκληρο ολυμπιακό ακίνητο με αντάλλαγμα
    κάποια παλιοχώραφα στην Χαλκιδική !
    Στείλτε λοιπόν τον Καραμανλή στην Εξεταστική και μετά στείλτε τον ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ
    να ξεκουρασθεί. Ζητείστε του να παραιτηθεί και από βουλευτής γιά να
    διευκολύνει τον νέο Αρχηγό Αντώνη Σαμαρά να οδηγήσει την Παράταξή σας ξανά
    στην Εξουσία. Όσο δεν το κάμετε αυτό και πιπιλίζετε την καραμέλλα του
    καραμανλισμού , επιτρέπετε στο νεοταξικό ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ να νέμεται τους
    μόχθους του Ελληνικού λαού και να πίνει "εις υγείαν" των ψευτοκαραμανλικών
    κορόϊδων . Όσοι καταλάβατε, καταλάβατε. Οι υπόλοιποι να πάνε σε κάνα
    γήπεδο να φωνάξουνε...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 21/09/2010 22:15:38

      Σου είπα να μην πάει;
      ή τον καλείς σαν μάρτυρα ή σαν κατηγορούμενο, μετά από τη διερεύνηση τόσων μηνών...και τα δύο δεν στέκουν.
      Αφού λοιπόν για 2 χρόνια και, για λόγους σκοπιμότητας όπως γκάριζαν ορισμένοι,ο φερόμενος διατάχτης και ένοχος βαπτίζεται μάρτυρας, μόνο να γελάμε μπορούμε ή με την επιτροπή ή με τις ικανότητες της.
      ...και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν ...γίνεται.

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 22/09/2010 00:03:00

      Μεγαλύτερο σκάνδαλο στην μεταπολεμική Ελλάδα...;Κάποιοι έχουν χάσει την αίσθηση του μέτρου (αυτό είναι που τόνιζα σε προηγούμενο σχόλιο ότι με ανησυχεί περισσότερο από την τραγική κατάσταση που βιώνουμε σήμερα).
      Μεγαλύτερο σκάνδαλο από την Siemens; από το χρηματιστήριο; από την ανάθεση των Ολυμπιακών έργων; και τέλος από το μεγαλύτερο σκάνδαλο όλων των εποχών...την παραχώρηση όχι ενός Ολυμπιακού ακινήτου αλλά μιας ολόκληρης χώρας με την υπογραφή του περίφημου Μνημονίου...;

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ aristotelis 22/09/2010 03:36:09

        Ε, όχι και το μεγαλύτερο σκάνδαλο στην μεταπολεμική Ελλάδα....
        Τόσο γρήγορα ξέχασες τα Pampers?
        [μόλις είκοσι χρονάκια πριν...]

  15. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 21/09/2010 22:17:25

    Ο Σαμαράς έπεισε όχι μόνο τους Νεοδημοκράτες αλλά και πολύ μεγάλο αριθμό Πασόκων. Κάτι μυρίζει, κάτι έρχεται. Υπομονή.

    • Manos-UK avatar
      Manos-UK @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 21/09/2010 22:26:58

      Symfwnw! H omilia kai to spotaki itan komvika. Akoma kai gia tin Kriti!!!

  16. Enzo avatar
    Enzo 21/09/2010 22:32:39

    ραγδαιες εξελιξεις θα εχουμε παιδια
    να ειστε ολοι ετοιμοι.
    Η Β' Επαναστασης του πουλιου ερχεται.

  17. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 21/09/2010 22:54:06

    Εμένα αυτό που "δεν μου άρεσε" ήταν η φαινομενικά άσχετη ατάκα που πέταξε ο Σαμαράς για το "μέγα της θαλάσσης κράτος".

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 21/09/2010 23:14:59

      ΓΙΑΤΙ;

      • loretta avatar
        loretta @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 21/09/2010 23:40:32

        γιατι αγαπητε ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟ εμμεσως πλην σαφως μιλουσε για την κυριαρχια του αιγιου..!!

    • loretta avatar
      loretta @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 21/09/2010 23:24:59

      .....σωστη παρατηρηση Πιγκουινε...

      θυμασαι ακριβως την φραση που ειπε και γιατι?????

      • azxc avatar
        azxc @ loretta 21/09/2010 23:41:16

        ΑΟΖ..ΑΟΖ..ΑΟΖ

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ loretta 22/09/2010 00:02:41

        Λορετα το ξερω ισως να διαβασες και το αποσπασμα του Θουκιδιδη που εβαλα εδω εκεινη την ημερα, αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω τι εννοουσε ο ΠΙγκ.

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ loretta 22/09/2010 02:57:55

        Πέρα από την υπάρχουσα κινητικότητα στα ελληνοτουρκικά και ενώ ακούγονται διάφορα περί μυστικής διπλωματίας (φανερή διπλωματία σύμφωνα με τον Δρούτσα), τσουπ να σου και ο Άλεξ Ρόντος. Που αφού συμβούλευσε "σωστά" τον Σαακασβίλι, επανέκαμψε στα "οικεία". Και στο καπάκι δύο δημοσιεύματα, ένα του Veto προχτές (δοκιμαστική βολή που μίλαγε για την ανάγκη διαμόρφωσης μιας νέας αντίληψης για τα δίκαια και τα δικαιώματα της Ελλάδας στο Αιγαίο) και μία ανταπόκριση του Ιγνατίου για το ίδιο θέμα στο ΕΘΝΟΣ (αλλά σε αντίθετη κατεύθυνση από το Veto). Και επειδή προφανώς παρακολουθεί και ο Σαμαράς τα τεκταινόμενα, έριξε την προειδοποιητική του βολή στην κυβέρνηση. Το θέμα είναι πόσο προχωρημένα είναι τα πράγματα.

  18. loretta avatar
    loretta 21/09/2010 23:33:37

    Γ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ (ΕΡΤ): Κύριε Πρόεδρε, πριν από λίγα λεπτά είπατε -αν το μεταφέρω σωστά- πως τα δικαιώματά μας στην Εξωτερική Πολιτική της χώρας δεν θα πρέπει να επηρεάζονται από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην οικονομία.

    Πιστεύετε πως επηρεάζεται η διαπραγματευτική ικανότητα της χώρας από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα σήμερα; Και θα ήθελα και ένα σχόλιο -αν μου επιτρέπετε- για το νέο δόγμα Νταβούντογλου στην αμυντική πολιτική της Τουρκίας.

    ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ: Η δική μου η ευχή είναι να μην επηρεαστεί το ένα από το άλλο. Να μην συναρτήσουμε τις θέσεις μας στην Εξωτερική Πολιτική από την ανεπάρκεια της οικονομικής μας πολιτικής. Αυτό θα ήταν καταστροφικό και το καταλαβαίνει ο καθένας. Και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το κάνει ποτέ η Κυβέρνηση.

    Για τον κ. Νταβούντογλου, εγώ παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις απόψεις του, έχω διαβάσει τα συγγράμματά του από την εποχή που ήταν κιόλας εξωθεσμικός παράγοντας. Ήταν, δηλαδή -να το πω έτσι απλά- κόντρα στο κατεστημένο της Τουρκίας.

    Και υπάρχουν, αναμφίβολα, πολλά θετικά και πολλά αρνητικά στο θέμα του κεντρικού πυρήνα της σκέψης του, που είναι η έννοια του στρατηγικού βάθους.

    Εγώ πάντως είμαι πολύ πιο κοντά στην προσέγγιση του Θουκυδίδη, «το μέγα το της θαλάσσης κράτος». Και αυτή την άποψη, την υποστηρίζουν και πάρα πολλοί θεωρητικοί. Θα σας έλεγα ο Μάχαν, ο πατέρας της γεωστρατηγικής, έχει την ίδια άποψη για «το μέγα το της θαλάσσης κράτος».

    Η άποψη Νταβούντογλου, με το στρατηγικό βάθος, δεν συμπλέει με τη δική μου θέση. Δεν σημαίνει, όμως, ότι δεν είδα, στη συνάντηση που είχαμε με τον κ. Ερντογάν, έναν άνθρωπο ο οποίος έχει συγκεκριμένες θέσεις, τις εκφράζει ξεκάθαρα, τις προωθεί. Και αυτό είναι, επίσης, καθαρό μέσα από το σημερινό σύστημα Ερντογάν.

    Και αυτό το οποίο θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό είναι για το Ελληνικό Υπουργείο των Εξωτερικών να παρακολουθεί συστηματικά τις θέσεις Νταβούντογλου. Θα πρέπει να υπάρχει ειδική παρακολούθηση των απόψεών του. Ιδιαίτερα τώρα που φαίνεται ότι το στρατιωτικό κατεστημένο αρχίζει σιγά-σιγά να μπαίνει σε μια καινούργια φάση πολιτικής ή μη πολιτικής ζωής, που πρώτο ρόλο θα έχουν οι θέσεις της επίσημης Κυβέρνησης και όχι του στρατιωτικού κατεστημένου της Τουρκίας.

  19. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 22/09/2010 07:53:58

    @ Προς Επώνυμος

    Γιατι στον σημερινο τυπο ιδιως αυτον που προσκειται στην Δημορατικη παραταξη(!!!)η ειδηση γιατην κλητευση Κ.Κ περναει στα ψιλα, καποια γωνια; Μονο Ε.Τ το εχει οκταστηλο.
    Κανουν οικονομια στο μελανι λογω της κρισης η κατι αλλο συμβαινει;

  20. δεξιός avatar
    δεξιός 22/09/2010 12:54:48

    συγχαρητηρια στους βουλευτές του ΛΑΟΣ. καραμανλης και σημιτης στις εξεταστικές