#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2011 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με υλικά ... Σημίτη θα κάνουν κυβέρνηση και θα σώσουν την χώρα;



Ότι θα μας ταλαιπωρούσαν έτσι για να ανακοινωθεί η νέα κυβέρνηση έπρεπε να το περιμένουμε. Όλος ο κόσμος γνωρίζει για την... ώρα ΠΑΣΟΚ όπου ο Γ. Παπανδρέου έκανε υπουργικό στις 12 το μεσημέρι και πήγαινε στη Βουλή στις 2, ή όταν τον περιμένουν οι βουλευτές του και αυτός τους στήνει 2-3 ώρες αργότερα. Έτσι και με τη νέα κυβέρνηση, θα φάμε πολλά καρβέλια μέχρι να μάθουμε τα ονόματα του πρωθυπουργού και των νέων υπουργών.

Όμως, αν αληθεύουν ακόμη και τα μισά από αυτά που κυκλοφορούν, μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι το πνεύμα Σημίτη θα μας συντροφεύει τους επόμενους 2-3 μήνες. Έχουμε και λέμε για τα ονόματα που προαλείφονται για το οικονομικό επιτελείο, ειδικά σε περίπτωση που η ΝΔ δεν επιλέξει δικά της στελέχη.

Φυσικά ξεκινάμε με τον πρωθυπουργό. Για το Λ. Παπαδήμο έχουμε γράψει πολλά. Ότι τον επέλεξε ο Ανδρέας Παπανδρέου για την ΤτΕ, ότι ο Σημίτης τον διατήρησε στη θέση του και τον έκανε και δεξί του χέρι και ότι αυτός ήταν που μαγείρεψε τα στοιχεία με τα οποία μπήκαμε στην ΟΝΕ. Και μέχρι πρότινος ήταν σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου.

Ο Π. Ρουμελιώτης που ακούγεται, επίσης, είναι πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ, ευρωβουλευτής του αλλά και εκπρόσωπος στο ΔΝΤ με πρόταση του Γ. Παπανδρέου μετά την αποχώρηση της Μ. Ξαφά.

Ακούγεται επίσης ότι θα αξιοποιηθούν στελέχη της Σημιτικής περιόδου. Όπως για παράδειγμα ο πρώην τσάρος της Οικονομίας, ο Γιάννος Παπαντωνίου ο οποίος τον τελευταίο καιρό απείχε από την ενεργό πολιτική αλλά είχε ισχυρές διασυνδέσεις με τα ευρωπαϊκά κέντρα εξουσίας και το ΔΝΤ.

Επίσης, ακούγεται γερά το όνομα του Β. Ράπανου, προέδρου της Εθνικής τράπεζας αυτή την περίοδο, όπως και του Γιάννη Στουρνάρα, γενικού διευθυντή του ΙΟΒΕ.

Τέλος, παίζει το όνομα του Αλέκου Παπαδόπουλου, υπουργού του Σημίτη.

Τι θα μπορούσε να συμπεράνει κανείς από όλα αυτά;

Κατ' αρχάς ότι απουσιάζει ο Β. Βενιζέλος ο οποίος πήγε για... ύπνο αφού όπως όλα δείχνουν τον έχουν απομονώσει ακόμη και οι δικοί του. Εκτός κι αν... νεκραναστηθεί.

Επίσης, τα παραπάνω δείχνουν γιατί η οικονομία έπιασε πάτο και γιατί η κυβέρνηση Παπανδρέου απέτυχε παταγωδώς.

Αυτή την κρίσιμη ώρα φέρνουν στο προσκήνιο πολιτικούς και στελέχη από το παρελθόν διότι το ΠΑΣΟΚ απέδειξε ότι δεν είχε ικανά στελέχη να κρατήσουν τη χώρα έξω από το βούρκο. Αναγκάζονται να ζητήσουν τη βοήθεια σημιτικών στελεχών γιατί αυτοί που ήταν τους τελευταίους μήνες στο τιμόνι του οικονομικού επιτελείου και των παραγωγικών υπουργείων ήταν ανίκανοι και δε στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Κι αυτούς πληρώνουμε τώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Derbederis avatar
    Derbederis 08/11/2011 21:51:35

    Είναι προφανές πως το θέμα της νέας κυβέρνησης έχει κολλήσει στον προβληματισμό της ΝΔ για το ότι θα απωλέσει μεγάλο μέρος της λαικής δεξιάς που θα κινηθεί προς το λάος. Γι' αυτό το ο Καρατζαφέρης καλεί Παπανδρέου και Σαμαρά για συνάντηση. Ίσως δεχτεί να συμμετάσχει στη νέα κυβέρνηση για να ηρεμήσει ο Σαμαράς.

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 08/11/2011 21:54:46

    Γιατί δεν βάζουν και το Νάσο Αλευρά, που ως όψιμος fashionistas τουλάχιστον θα έδινε και έναν καλλιτεχνικό τόνο στο υπουργικό;

  3. Tassos avatar
    Tassos 08/11/2011 21:55:42

    Τί σχέση έχει ρε αδερφέ η Λαϊκή Δεξιά (ο Κ. Καραμανλής ο κανονικός ήταν ο κυριότερος εκφραστής αυτού του ρεύματος) με τα υπολείμματα της Χούντας?

  4. faulos avatar
    faulos 08/11/2011 22:00:32

    ε οχι και υπολείμματα της χούντας...να συμμαζευτούμε λιγο

    • Tassos avatar
      Tassos @ faulos 08/11/2011 23:15:08

      Δεν λέω ότι όλοι του ΛΑΟΣ είναι χουντικοί αλλά ότι όλοι οι χουντικοί είναι Λαός. Εχεις αντίρρηση?

  5. xzetta avatar
    xzetta 08/11/2011 22:08:17

    και ο Μαντέλης είναι αξιόλογος. Να τον δούν.

    • mx avatar
      mx @ xzetta 09/11/2011 02:23:32

      +1000000

      opws kai o xristoforakos.....

  6. Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
    Ιωάννης Σ. Λάμπρου 08/11/2011 22:10:09

    Λάθος του κ. Σαμαρά.Όπως και να ονομαστεί η κυβέρνηση που θα προκύψει -μεταβατική κ.ο.κ.- στην συνείδηση του λαού είναι συγκυβέρνηση. Αν όντως προκύψει τέτοια κυβέρνηση, ο κ. Σαμαράς θα έχει χάσει μια μεγάλη ευκαιρεία να κάνει την υπέρβαση πέρα από κόμματα και ιδεολογίες. Πάντα ο λαός επιβραβέυει αυτόν που στυλώνει τα πόδια ανεξάρτητα από ιδεολογία και κόμματα. Αν επέμενε το κέρδος για αυτόν και την παράταξη θα ήταν τεράστιο. Πέσανε όλοι πάνω του- ΕΕ, ΠΑΣΟΚ, δημοσιογράφοι, ακαδημαικοί. Δεν αντέχουν να βλέπουν κάποιον να μην σκύβει το κεφάλι γιατί τους θυμίζει την δική τους δειλία. Δεν μπορούν να διανοηθούν ότι κάποιος δεν θα σκύψει. Ξεφτιλισμένοι...

    • Αρης avatar
      Αρης @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 08/11/2011 22:46:27

      Συμεφωνο μαζι σου κριμα για τον κοσμο που πιστεψαμε στην Νεα Δημοκρατια και στον Αντώνη Σαμαρα, μπορει να μας πει ο πρόεδρος σε τι εμεινε σταθερός απο αυτα που ζητούσε την Παρασκευή; σε ολα κολοτούμπας περασε και τον λαγό τον Καρατζαφερη στις κολωτούμπες.
      Ας βαλει τωρα και στελεχη της ΝΔ στην κυβέρνηση και απο αυριο να ψάχνει για τους ψηφοφόρους που δεν θα βρίσκει.
      Κρίμα....

      • Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
        Ιωάννης Σ. Λάμπρου @ Αρης 09/11/2011 16:00:41

        Αναφορικά με ανάρτηση Άρη, 8-11-2011, 10:46 p.m.
        Δεν συμφωνώ με το ΄κωλοτούμπας΄. Ο Σαμαράς δεν είναι Καρατζαφέρης. Μπορεί να δικαιωθεί για αυτό που κάνει στο τέλος, απλά πιστεύω ότι ένα σημαντικό μέρος των ψηφοφόρων θα μείνει με την έννοια της συγκυβέρνησης -ενώ θα πρόκειται για μεταβατική κυβέρνηση προ εκλογών- την οποία προσπαθούν να εμπεδώσουν τα μνημονιακά ΜΜΕ προσκείμενα στο ΠΑΣΟΚ. Άλλο η καλόπιστη κριτική σε ένα άνθρωπο που πιστεύεις, αγαπητέ Άρη, και άλλο να χρησιμοποιείς αυτή την καλόπιστη κριτική για να βγάλεις το προσωπικό σου μένος κατά του Σαμαρά.

      • Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
        Ιωάννης Σ. Λάμπρου @ Αρης 09/11/2011 16:09:35

        Δεν συμφωνώ με το ΄κωλοτούμπας'. Ο Σαμαράς δεν είναι Καρατζαφέρης. Μπορεί να δικαιωθεί στο τέλος για αυτό που κάνει, απλά πιστεύω ότι ένα σημαντικό μέρος των ψηφοφόρων θα ταυτίσουν την μεταβατική κυβέρνηση με συγκυβέρνηση, πράγμα το οποίο προσπαθούν εδώ και 4 ημέρες να κάνουν όλα τα μνημονιακά ΜΜΜΕ προσκείμενα στο ΠΑΣΟΚ.Θεωρώ ότι το ΠΑΣΟΚ είχε φτάσει στα όρια του και αν επέμενε λίγο ακόμα θα είχε επιβάλλει τους όρους του. Όπως έγραψα, πέσανε όλοι πάνω του...Η όποια καλόπιστη κριτική μου απέναντι σε κάποιον που πιστεύω, αγαπητέ Άρη, δεν πρέπει να χρησιμοποιείται από σένα για να βγάλεις το μένος σου κατά του Σαμαρά.

  7. drider avatar
    drider 08/11/2011 22:11:26

    Λογική η εξήγηση σου. Αν ισχύει, τότε θα έχουμε συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΝΔ - ΛΑΟΣ! Χωράει και ΔΗΣΥ ή αυτοί στο πηγάδι κατούρησαν; Ξέρεις τώρα που γυρνάει...

  8. Mara avatar
    Mara 08/11/2011 22:17:06

    Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ EΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

  9. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 08/11/2011 22:18:51

    Στο χωριό μου λένε... "Ηρθε κι ο Λουκάς, ..."

  10. Mara avatar
    Mara 08/11/2011 22:30:09

    Πές το μεγάλο ΟΧΙ τώρα. Δεν είναι αργά!!! Τώρα όμως...

    Πρίν παγιωθεί στην συνείδηση του κόσμου η πικρία και ο θυμός από την στροφή του "Οι μάσκες έπεσαν..." στο... "κάνουμε κυβέρνηση μεταβατική με το Πασόκ για εκλογές σε λίγες εβδομάδες" και με κατάληξη να γίνεται κυβέρνηση συνεργασίας. Και εκλογές...??? Τρεχαγυρευόπουλος....
    ΧΟΝΔΡΟ ΤΟ ΣΤΡΙΜΩΓΜΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΓΙΔΑ!
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ... ΑΚΟΜΑ.
    (Δείτε όλοι, πόσο χαρωπό είναι το Γιωργάκη. Γυμναστήρια... καφεδάκια.... σου λέει την έκανα πάλι...)

  11. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 08/11/2011 22:32:29

    αυτη η συγκυβερνηση ειναι προαγγελος της συγκυβερνησης μετα τις εκλογες .
    τα μεγαλα αστικα κομματα τελειωσαν. δυστυχως η κριση και οι πολιτικες των αρχηγων τους τα οδηγουνε στο τελμα. πως και με ποια επιχειρηματα θα πεισουν τον κοσμο να τα ψηφισει. ακομη και ο σαμαρας θα εχει μεγαλο προβλημα να πεισει, ιδιως μετα την συγκυβερνηση. η λαικη δεξια αποστασιοποιειται σιγα σιγα.

  12. Decodex avatar
    Decodex 08/11/2011 22:56:20

    Στην Ελλαδα υπαρχουν πολιτες που ειναι ετη φωτος ικανοτεροι των προαναφερομενων. Και το alma mater studiorum μπορει να μην εχει πανεπιστημια των καουμπους αλλα της πατριδας μας... Και που να ξερατε εσεις εντος του πολιτικου συστηματος τι διαμαντια υπαρχουν απ´εξω.

  13. Nίκος avatar
    Nίκος 09/11/2011 01:30:59

    Εχουν ξεσαλωσει εδω και τρια 24ωρα τα ορφανα του εκσυγχρονισμου.Μαθανε οτι γα!@!@στε,πλακωσανε και οι γυφτοι.

  14. Agriemenos avatar
    Agriemenos 09/11/2011 03:17:11

    Εμένα πάλι γιατί μου μυρίζει "παράδοση" της προεδρίας του ΠΑΣΟΚ από τον ΓΑΠ πίσω στο "εκσυγχρονιστικό" μπλοκ? κάτι μου λέει πως το ΓΑΠ θα προσπαθήσει να αποφύγει την έκθεση στις εκλογές (όταν και όποτε γίνουν). Παράδοση του δαχτυλιδιού ένα πράμα...

  15. Dal avatar
    Dal 09/11/2011 09:48:24

    Θαυμάστε τον!!!!!

  16. Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
    Ιωάννης Σ. Λάμπρου 09/11/2011 16:19:29

    Αναφορικά με ανάρτηση Άρη, 8-11-2011, 10:46pm
    Δεν συμφωνώ με το 'κωλοτούμπας'. Ο Σαμαράς δεν είναι Καρατζαφέρης. Δυστυχώς, έστω και αν πρόκειται για μεταβατική κυβέρνηση, στην συνείδηση πολλών ψηφοφόρων θα μείνει η έννοια της συγκυβέρνησης άρα της συνευθύνης. Αυτή την εικόνα προσπαθούν να εμπεδώσουν τα ΜΜΕ προσκείμενα στο μημόνιο και στο ΠΑΣΟΚ αλλά και η Αριστερά λες και η εθνική αξιοπρέπια σε αυτή τη χώρα είναι τσιφλίκι των οπαδών των λαθρομεταναστών και των σταλινιστών. Πιστεύω ότι το σύστημα ΠΑΣΟΚ είχε φτάσει στα όρια του και αν επέμενε λίγο ακόμη θα επέβαλλε τους όρους του. Όπως έγραψα πιο πάνω πέσανε όλοι πάνω του...
    Η καλόπιστη κριτική μου απέναντι στο Σαμαρά, αγαπητέ Άρη, δεν πρέπαι να χρησιμοποιείται από σένα για να βγάλεις το μένος σου κατά του Σαμαρά. Άλλο καλόπιστη κριτική και άλλο εμπάθεια.