#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2011 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με το σχέδιο... "ό,τι κάτσει" ο Γ. Παπανδρέου στη Σύνοδο Κορυφής



Μια συνομιλία που είχε ο Ι. Χασαπόπουλος με τον κεντρικό παρουσιαστή του Mega Ν. Στραβελάκη, για τη στάση της ελληνικής κυβέρνησης και τις θέσεις για τη Σύνοδο Κορυφής, είναι ενδεικτική για την παντελή έλλειψη σχεδίου. Ρωτήθηκε λοιπόν ο ρεπόρτερ που καλύπτει το κυβερνητικό ρεπορτάζ τι θα κάνει η κυβέρνηση στις Βρυξέλλες αν η λύση που θα επιλεγεί δεν είναι συνολική και ο δύσμοιρος ο κ. Χασαπόπουλος είπε στην ουσία ότι ο Γ. Παπανδρέου θα τηρήσει σκληρή στάση και δεν θα δεχθεί μια λύση που δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα χρέους για όλη την Ευρώπη.

Οταν ο κ. Στραβελάκης τον ρώτησε αν η σκληρή στάση είναι και βέτο ο κακόμοιρος ο Ιορδάνης καλύτερα να έβρισκε κάπου να κρυφτεί. Οχι βέτο αλλά θα επισημάνει στους άλλους ηγέτες ο κ. Παπανδρέου ότι διαφωνεί με ένα τέτοιο σχέδιο.

Δηλαδή θα τους κάνει τα μούτρα κρέας, θα τους λιώσει, η Μέρκελ θα φοβηθεί και θα γυρίσει με κατεβασμένα τα μούτρα στο Βερολίνο.

Καθίσταται πλέον φανερό ότι η κυβέρνηση πάει στη Σύνοδο με το σχέδιο... ότι βρέξει ας κατεβάσει. Με κατεβασμένα παντελόνια, χωρίς στρατηγική, χωρίς plan B σε περίπτωση που “στραβώσει”, πράγμα πολύ πιθανό μετά τις δηλώσεις Μέρκελ να μην περιμένουμε και πολλά από τη συνάντηση.

Στην κυβέρνηση λένε ότι η κόκκινη γραμμή τους θα είναι να μη δεχθούν λύση μόνο για την Ελλάδα. Μας αυτά τα έλεγαν από τον περασμένο Μάρτιο και να που φτάσαμε. Το θέμα είναι αν έχουν να προτείνουν κάτι. Θέλουν επιλεκτική χρεοκοπία, θέλουν δάνειο και επαναγορά ομολόγων, θέλουν τους ιδιώτες να συμμετέχουν; Κανείς δεν ξέρει τι κρύβεται στο θολωμένο τους μυαλό.

Οτι πουν οι άλλοι θα το δεχθούμε ασμένως χωρίς να μπορούμε ούτε ένα διαπραγματευτικό όπλο να χρησιμοποιήσουμε. Εν πάση περιπτώσεις, αν είναι να χρεοκοπήσουμε ας το κάνουμε με αξιοπρέπεια. Διότι ένας αξιοπρεπής θάνατος είναι καλύτερος από μια ξεφτιλισμένη ζωή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/07/2011 22:42:55

    Υπάρχει ακόμα, έστω και ως φιλολογικός όρος, η "κόκκινη γραμμή" στο λεξιλόγιο της κυβέρνησης; Πόσες... δεκάδες ήταν οι "κόκκινες γραμμές" που παραβίασε από όταν ανέλαβε μέχρι τώρα, με τη σωβρακοκατεβαστική της στάση;

    Ένα "beggars can't be choosers" να πει στον ΓΑΠ κάποιος χαμηλόβαθμος ευρωπΕος αξιωματούχος, κι αμέσως αβαβά ο δικός μας...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/07/2011 22:54:26

    Στην κυβέρνηση λένε ότι η κόκκινη γραμμή τους θα είναι να μη δεχθούν λύση μόνο για την Ελλάδα. ...θα τους δίνουν δηλαδή € και θα βάλει Veto...? Ικανό τον έχω με το 0 εις το πηλήκιο.

    YG

    μου αρέσει το βλέμμα της στρατευμένης ομοψυχίας του Αντιπρόεδρου Β προς τον Πρωθυπουργό με των κόκκινων γραμμών...εξάλλου ο Πρωθυπουργός αν δεν υπάρξει συνολική λύση θα τους τιμωρήσει ...θα αφήσει τον Βενιζέλο να μιλάει ...επιλεκτικά για οικονομοτεχνικά θέματα ως το ΣΚ.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/07/2011 22:59:08

    Μακράν ο χειρότερος πρωθυπουργός των τελευταίων 100 χρόνων. Εθνικά επικίνδυνος.

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ ΒΙΣ 19/07/2011 23:11:15

      φυλακη γινεται να πανε?

      • anonymous avatar
        anonymous @ Εnzo 19/07/2011 23:23:02

        Από νομική άποψη γίνεται. Από πολιτική άποψη θα έχεις πρόβλημα και θα έχεις κάθε μέρα διαδηλώσεις ενώ θα διχαστεί περαιτέρω ο λαός. Όχι πως δεν είναι τώρα διχασμένος αλλά θα προκληθεί μίσος.

        • Εnzo avatar
          Εnzo @ anonymous 20/07/2011 00:15:58

          γιατι να διχαστει? αφου ολοι θελουν να φυγουν αυτοι.
          ακομα και οι δικοι τους.Τους βολεμενους φυσικα δεν τους υπολογιζουμε, ειναι μειοψηφια, με αυτους ας διχαστουμε.
          Κατα τα αλλα ολοι πονανε σημερα.

          • fantomas avatar
            fantomas @ Εnzo 20/07/2011 00:33:43

            Ο λαος ΔΕΝ ειναι διχασχενος ως προς την απορηψη του GAP.
            Ολαος ειναι διχασμενος ως προς την προταση για την επομενη μερα.

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 19/07/2011 23:25:27

    Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Βεβαίως και υπάρχει ο όρος κόκκινη γραμμή στο λεξιλόγιο της κυβέρνησης μας. Μόνο που η κυβέρνηση μας σέβεται μόνο τις κόκκινες γραμμές των Γερμανών!!! Αυτό είπε ο Γιωργάκης στους πολιτικούς αρχηγούς που διαφώνησαν μαζί του στο θέμα της συμμετοχής των ιδιωτών στα κρατικά ομόλογα!!!

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/07/2011 01:17:51

    δεν υπαρχουν κοκκινες γραμμες για την κυβερνηση.αυτα ειναι παραμυθια.απο τη στιγμη που ψηφιστηκε το μνημονιο δεν υπαρχει κυβερνηση στην ελλαδα. εχει καταργηθει προ πολλου. θα κανουν οτι τους πουνε οι ευρωπαιοι και οποια λυση τους προταθει. και να ειστε σιγουροι πως εδω στην ελλαδα η οποια λυση θα θεωρηθει επιτυχια. θα μας ζαλισουν οι ναυλομενες ουκρανεζες και τα κυβερνητικα κομματοσκυλα για θηθεν επιτυχια. ευτυχως που ειναι καλοκαιρι και ο πολυς ο κοσμος δεν βλεπει τηλεοραση ,θα ειχε τρελαθει.

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/07/2011 02:59:16

    Γιατί να έχει σχέδιο ο ΓΑΠ; Εντολές εκτελεί ο άνθρωπος. Τα σχέδια είναι δουλειά των αφεντικών του.