01/10/2009 19:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με το που πέταξε για πρώτη φορά η νέα Ολυμπιακή, άρχισαν τα όργανα στο ΠΑΣΟΚ



Με το που πέταξαν για πρώτη φορά τα αεροπλάνα της νέας Ολυμπιακής του κ. Βγενόπουλου της MIG άρχισαν και τα όργανα. Το ΠΑΣΟΚ βγήκε πριν από λίγο και κατήγγειλε στην ουσία σχέδιο ώστε να μην πετάξουν χιλιάδες ετεροδημότες στα νησιά. Όπως είπε ο Ν. Σηφουνάκης, η Olympic Air ανακοίνωσε τη ματαίωση τουλάχιστον 15 πτήσεων ημερησίως, κυρίως προς τα νησιά, 4 ημέρες πριν από τις εκλογές. Επιτέθηκε δε και στην κυβέρνηση γιατί δεν εξήγησε το πρόβλημα και γιατί έγιναν οι αλλαγές στο παρά πέντε της κάλπης. Κατήγγειλε μάλιστα ενδεχόμενη σκοπιμότητα που τινάζει στον αέρα την ομαλή διεξαγωγή των εκλογών.

 Αν τώρα εμείς ρωτήσουμε ορισμένα πράγματα θα φανούμε κακοί;

 Πώς δηλαδή το ΠΑΣΟΚ πιστεύει ότι δεν θα διεξαχθούν ομαλά οι εκλογές. Όσοι δεν πάνε στα νησιά με αεροπλάνα και δεν ψηφίσουν είναι Πασόκοι; Έβαλε δηλαδή το χέρι της η ΝΔ για να χάσει ψήφους το ΠΑΣΟΚ και να μην πάρει αυτοδυναμία; Αυτά μάλλον είναι φαιδρά πράγματα που απλά δημιουργούν κλίμα και τίποτε άλλο.

Τελικά αυτός ο Βγενόπουλος είναι πράσινος ή μπλε α λα κάρτ; Όταν έκανε μήνυση στη Ντόρα ήταν «πράσινος» και τώρα, επειδή έτσι βολεύει τον κ. Σηφουνάκη, έχει βαφτεί μπλε; Όταν απειλούσε τον Παπανδρέου ήταν «δεξιός», μετά ξανάγινε «πασόκος» και πάει λέγοντας;

Και αν θυμάμαι καλά ο κ. Σηφουνάκης δεν ήταν επι ΠΑΣΟΚ  υπουργός Αιγαίου; Γιατί δεν φρόντισε ώστε τα αεροδορόμια στα νησιά να έχουν μεγαλύτερους διαδρόμους; 

 Για να σοβαρευτούμε λίγο. Δυο και κάτι ώρες έμειναν

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/10/2009 19:55:07

    Η ΟΑ έκοψε τις γραμμές εξωτερικού από θεσσαλονίκη και συρρίκνωσε αυτές του εσωτερικού. Ήδη υπάρχει πρωτοβουλία εκ μέρους του εμπορικού επιμελητηρίου της πόλης με πρόεδρο νεοδημοκράτη, να ζητηθεί να ενταχθεί η θεσσαλονίκη στις άγονες γραμμές, ώστε να επιδοτηθούν αεροπορικά δρομολόγια. Θυμίζεται ότι ήδη στη θεσσαλονίκη τα αερολιμενικά τέλη που πληρώνει ένα αεροσκάφος (επειδή είναι κρατικός αερολιμένας) στοιχίζουν 10-20 φορές φθηνότερα από αυτά του Ελ. Βενιζέλος.

    • fantomas avatar
      fantomas @ Strange Attractor 01/10/2009 20:12:31

      Η ΟΑ θα κανει θυγατρικη χαμηλου κοστους αεροπορικη εταιρεια (ανακοινωθηκε σημερα) οπου θα πετα με κυρια βαση την Θεσ/νικη.
      Απο οσο γνωριζω αρκετοι πιλοτοι (ξερω ονοματα) που εγαζονται σε ενστολες αεροπορικες υπηρεσιες εχουν υποβαλει την παραιτηση τους και εχουν υπογραψει συμβαση στην νεα εταιρεια!!!
      Ας μην σηκωσει ανταρτικο ο Πανικας και οι συν αυτο..... ριχνοντας το αναθεμα παλι στους Αθηναιους κτλ !!!!
      Ημαρτον με αυτο το κομπλεξ!!

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ fantomas 01/10/2009 20:44:34

        Ήμαρτον με τη ΔΙΚΗ σου νοοτροπία!

        Γιατί βρίζεις τη Θεσσαλονίκη χωρίς λόγο;

        Σε πληροφορώ ότι η ΚΡΑΤΙΚΗ Ολυμπιακή είχε ΗΔΗ κόψει όλα τα δρομολόγια από Θεσσαλονίκη προς το εξωτερικό.

        Άρα, έσταξε η ουρά τού γαϊδάρου.

        Αλλά εμένα με τρελλαίνει η στάση σου. Πατερναλιστική, αποικιοκρατική, φασιστική!

        Αν είχε κάνει κάτι τέτοιο η Air France από τη Λυόν ή η British Airways από το Μάντσεστερ, θα είχε πέσει η κυβέρνηση.

        Κι εσύ τολμάς να βρίζεις τη Θεσσαλονίκη επειδή ακούγεται πού και πού καμμιά φωνή διαμαρτυρίας;

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ fantomas 01/10/2009 22:51:08

        Ρε Στέργιε, Θεσσαλονίκη=Ζορρό δηλαδή?
        Μην ρίχνεις νερό στον μύλο...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ fantomas 03/10/2009 13:35:44

        @ Anonymous 01/10/2009 at 11:44 pm

        Προφανώς έχεις διάφορα προβλήματα και είσαι σίγουρα ρατσιστής με τη Θεσσαλονίκη γιατί βρίζεις τη Θεσσαλονίκη ενώ ΚΑΝΕΙΣ στη δεν διαμαρτυρήθηκε από τη Θεσσαλονίκη για τη Νέα Ολυμπιακή.

        Ήδη όλες οι πτήσεις προς εξωτερικό είχαν κοπεί από την παλιά, κρατική, και άρα κατά 25% χρηματοδοτούμενη από τη Βόρεια Ελλάδα - οπότε δικαιολογημένη η διαμαρτυρία.

        Παρ΄όλα αυτά, βρίζεις τη Θεσσαλονίκη.

        Και πριν γράψεις εξυπνάδες, για κοίτα σε παρακαλώ, τα σάιτ τής British Airways και της Air France, και μετά μου λες πόσο ριγμένες έχουν τις μεγάλες περιφερειακές πόλεις.

  2. xoriatis avatar
    xoriatis 01/10/2009 20:28:21

    TELIKA AFTOI OI PROIN IPOYRGOI TOY PASOK DEN PEZONTE.STIS EKLOGES POU EXASE O SIMITIS THELANE NA STILOUN AEROPLANO STIN AUSTRALIA ( OLIMPIAKI) NE FEROUN KOSMO NA PSIFISI PASOK, TSABA FYSIKA.TORA AFTA KOPIKAN KIA TSOUZI O K...OS.
    <>

  3. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 01/10/2009 21:59:36

    Πάντως το στήσιμο της εταιρίας γίνεται μια χαρά, δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά αλλά πιστεύω ότι όσοι παίρνουν τις αποφάσεις έχουν πιάσει το νόημα της αγοράς.

    Τώρα σε ότι έχει να κάνει με το ΠΑΣΟΚ ας την ξανακρατικοποιησούν αν δεν τους αρέσει.

  4. αντί avatar
    αντί 02/10/2009 00:58:23

    Ψυχραιμία!
    Αυτά τα είπε απλά ο Σηφουνάκης για να δείξει ενδιαφέρον για τους νησιώτες.

  5. fantomas avatar
    fantomas 02/10/2009 09:19:47

    Στέργιος

    Δηλαδη, (για να καταλαβω και εγω ο χαμουτζης) ερωτω ειναι σεναρια της φαντασιας μου, το γεγονος οτι στην κατα τα αλλλα θαυμασια πολη της θεσ/νικης υπαρχει απολυτα διαδεδομενη η φυλοσοφια οτι για ολα τα κακα της πολης φταιει η Αθηνα ??????????

    χαχαχαχαα!!!!

    Μαλλον καποιος απο τους δυο μας δεν ζει στην Ελλαδα!!!

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ fantomas 02/10/2009 10:32:43

      Μηπως παραεισαι ελαφρυς;

      • fantomas avatar
        fantomas @ Αρχίδαμος 02/10/2009 15:45:15

        Αγαπητε φιλε
        εαν αναφερεσε στα κιλα μου......οχι ειμαι βαρης!!!
        στα ορια του υπερβαρου!!!

        εαν αναφερεσε στο σχολιο μου (το οποιο ειναι απαντηση στον Στέργιος) θα ηθελα να σε ρωτησω πως θα απαντουσες εσυ σε χαρακτηρισμους οπως εκανε αυτος, εκτος απο χιουμορ?

  6. fantomas avatar
    fantomas 02/10/2009 09:21:06

    Στέργιος

    οσο για τους χαρακτηρισμους σου...... μαλλον κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια!!!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/10/2009 09:31:07

    εγώ είμαι επιφυλακτικός κατ' επάγγελμα. Πιστεύω ότι η αεροπορική δουλειά θα κάνει μεγάλη ζημιά στον Βγενό, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ το πλάνο είναι να ξεκαθαρίσει την ΟΑ, δηλαδή να κάνει αυτός ό,τι δεν τολμάει άλλος, και να την συγχωνεύσει με την Aegean, που είναι τροφοδότης της Λουφτχάνσα. Μόνο αυτό το σενάριο είναι βιώσιμο. Να μην πω ότι οι διαμαρτυρίες της Aegean και οι κόντρες είναι θεατρο...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/10/2009 14:36:17

    "απελευθέρωση τους από τους κακούς αθηναίους;"
    Μήπως χάνεις λάδια ρε φίλε;

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/10/2009 23:52:40

    Το σήμα "Μακεδονικές Αερογραμμές" δεν κατοχυρώθηκε από τη MIG.
    Οι Μακεδονικές Αερογραμμές, ήταν θυγατρική εταιρία της Ολυμπιακής Αεροπορίας,ιδρύθηκαν το 1992 και οι πρώτες πτήσεις της εταιρίας έγιναν το 1998 με Β727.Από την 12-12-03 οι Μακεδονικές Αερογραμμές μετονομάστηκαν σε Ολυμπιακές Αερογραμμές και αυτή η νέα εταιρία εκτελούσε πλέον το πτητικό έργο των εταιριών Ολυμπιακή Αεροπορία (Olympic Airlines), Αεροπλοΐα (Olympic Aviation) και Μακεδονικές Αερογραμμές.Το σήμα παρέμεινε στην ιδιοκτησία της Ολυμπιακής και απλώς η MIG αποφάσισε να συνεχίσει να κρατά τους κωδικούς.
    Αυτό βέβαια δε θα εμποδίσει την κρατική αεροπορική εταιρεία των Σκοπίων με την ονομασία "MAT-Macedonian Airlines" να συνεχίσει να πετά σε όλο τον κόσμο όπως και δεν την εμπόδισε εώς τώρα.
    Όσο για τη υπόσχεση του κ.Βγενόπουλου ότι "σύντομα, μέσα σε λίγους μήνες οι Μακεδονικές Αερογραμμές της Ολυμπιακής θα ξεκινήσουν να πετούν",δε συνιστά σε καμία περίπτωση δέσμευση ενώ δεν ορίζεται και ακριβής χρονικός ορίζοντας.Ίσως στο τέλος η εντυπωσιακή αυτή δήλωση αποδειχθεί πως ήταν ένα εύστοχο επικοινωνιακό πυροτέχνημα με στόχο τα αυτιά των..ιθαγενών κατοίκων (με την κυριολεκτική σημασία της λέξης) της Βορείου Ελλάδος.
    από το greece-Salonica

    • fantomas avatar
      fantomas @ Strange Attractor 03/10/2009 09:58:33

      Αγαπητε Strange Attractor για το greece-Salonica επαναλαμβανω :
      ''Απο οσο γνωριζω αρκετοι πιλοτοι (ξερω ονοματα) που εγαζονται σε ενστολες αεροπορικες υπηρεσιες εχουν υποβαλει την παραιτηση τους και εχουν υπογραψει συμβαση στην νεα εταιρεια!!!''