#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 18:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με το οικογενειακό ΠΑΣΟΚ θέλει να μείνει ο ΓΑΠ



«Ξεκαθάρισμα» στο ΠΑΣΟΚ επιχειρεί ο ΓΑΠ με όσα κάνει με τις ψήφους εμπιστοσύνης και το δημοψήφισμα.

Ποια ήταν η εσωκομματική κατάσταση του ΠΑΣΟΚ πριν ξεκινήσουν όλα αυτά;

- Γενικευμένη αμφισβήτηση της ηγεσίας και της ηγετικής ομάδας από δεκάδες βουλευτές

- Απειλή ότι δεν θα ψηφίσουν άλλο νομοσχέδιο με εισπρακτικά μέτρα

- Αίτημα για πολιτικές πρωτοβουλίες

- Διαφωνία με διενέργεια δημοψηφίσματος για τα θέματα των δανειακών συμβάσεων, των μνημονίων, των μεσοπρόθεσμων και των εφαρμοστικών νόμων.

- Αίτημα για κυβέρνηση συνεργασίας χωρίς τον ΓΑΠ και μετά εκλογές

- Αίτημα για εκλογές

- Συγκρότηση εσωκομματικών ομάδων για την επόμενη ημέρα (π.χ. Λοβέρδος, Ραγκούσης, Διαμαντοπούλου)

- Μόνιμη σύγκρουση με τον Βενιζέλο.

Πως αντέδρασε ο ΓΑΠ: έριξε το γάντι σε όλους αυτούς. Είπε:

α) δημοψήφισμα για κάτι που του είχαν πει ότι δεν θέλουν, και

β) ψήφο εμπιστοσύνης, δηλαδή άμεσα να δηλώσουν υποταγή άνευ όρων στα σχέδιά του.

Με αυτό το εκβιαστικό δίλημμα οι επιλογές στους ΠΑΣΟΚους που δεν θέλουν τον Γιώργο (ή τον θέλουν στην δική τους πολιτική πλατφόρμα) είναι δύο: ή δίνουν ψήφο εμπιστοσύνης αποδεχόμενοι το δημοψήφισμα ή τον ρίχνουν τώρα.

Αν τον ρίξουν, ο ΓΑΠ τους διώχνει από το ΠΑΣΟΚ και πάει σε εκλογές, χωρίς αυτούς. Έτσι θα χάσει με τις εκλογές, αλλά θα μείνει με το ΠΑΣΟΚ στην οικογένεια. Στη συνέχεια θα «κερδοσκοπήσει» πολιτικά στον χώρο τους, όσο αυτοί θα είναι ανοργάνωτοι, χωρίς ηγεσία, χρήματα και παράγοντες που θα τους στηρίζουν.

Άρα ο Γιώργος μένει με το ΠΑΣΟΚ στα χέρια, αλλά χωρίς την εξουσία. Η επιχείρηση είναι οικογενειακή.

'Ηδη όπως λέγεται ο Καρχιμάκης καλεί παπανδρεϊκούς βουλευτές και τους δίνει οδηγίες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 01/11/2011 18:16:11

    Μη ξεχάσετε τον Κάρολο...

  2. steven avatar
    steven 01/11/2011 18:18:17

    καλησπέρα

    ρε ... να φύγει και να πάει από εκεί που ήρθε...
    τα άλλα είναι κουβέντα για αργόσχολους!

    Ευχαριστώ!

  3. ΕθνικοΜπαχαλακιας avatar
    ΕθνικοΜπαχαλακιας 01/11/2011 18:27:30

    Και τη Συμμαχια των Προθυμων..

  4. anonymous avatar
    anonymous 01/11/2011 18:32:13

    Πριν κάτι μήνες κουβέντιαζα με μια Γερμανίδα κι έναν Αμερικάνο για τις πολιτικές δομές της χώρας και τους είχα πει ότι οι Παπανδρέου έχουν το δικό τους κόμμα. Η Γερμανίδα γέλασε, ο Αμερικάνος κατάλαβε.

  5. vaggelis avatar
    vaggelis 01/11/2011 18:57:22

    ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΩΡΑ

  6. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 01/11/2011 18:57:44

    τυφλα να εχει το βυζαντιο

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ papadopoulos takis 01/11/2011 21:01:46

      Καμία σχέση. Το Βυζάντιο ήταν για αιώνες το μόνο οργανωμένο και αποτελεσματικό σε όλους τους τομείς κράτος στην Ευρώπη όταν στη Δύση ακόμη δεν ήξεραν τι σημαίνει κεντρική διοίκηση.

  7. Μαριάννα avatar
    Μαριάννα 01/11/2011 19:10:53

    Ο Γιώργος θα προσπαθήσει με κάθε μέσο να παραμείνει στην εξουσία , αλλά και αυτό το τρικ περί δημοψηφίσματος ως συνήθως εκτός χρόνου και τόπου , δεν του βγήκε και συγχρόνως ξευτέλισε και τον Βενιζέλο κρίμα το όνομα , ως διεκδικητή στέλνοντάς τον στο νοσοκομείο.

    Μαριάννα

  8. rigakisalex avatar
    rigakisalex 01/11/2011 19:12:38

    το πρόβλημα μίας χώρας, όπως και μίας επιχείρησης, δεν είναι τόσο το χρέος, όσο το επιτόκιο και οι δόσεις εξόφλησης του. Δηλαδή, ακόμη και αν η χώρα μας είχε λιγότερο χρέος, αλλά μεγαλύτερα επιτόκια ή/και δόσεις, όπως συμβαίνει με τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου, το πρόβλημα της δεν θα ήταν αισθητά μικρότερο. Επομένως, όλες μας οι προσπάθειες οφείλουν να επικεντρωθούν στη μείωση του επιτοκίου και όχι στο απόλυτο ύψος του χρέους μας – το οποίο είναι καλύτερα να εξοφλήσουμε έντιμα ως έχει, αλλά με τρόπο εφικτό.
    http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2466.aspx

  9. eco avatar
    eco 01/11/2011 19:13:07

    Η νύχτα βγάζει δέσποτα, κι αυγή ... ;

  10. Βrankaleon avatar
    Βrankaleon 01/11/2011 19:14:37

    Με συγχωρείτε, αλλά δεν κατάλαβα, ...
    Με το οικογενειακό ΠΑ."ΣΟ".Κ. θέλει να προχωρήσει ο G.A.P. ή με το αμερικανικό;
    Διότι με το δεύτερο,
    "Χίλιοι" καλοί χωράνε.

  11. Justice avatar
    Justice 01/11/2011 19:31:11

    Αφήστε το ΠΑΣΟΚ να κουρεύεται.
    Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς.
    Αν δεν τον εξαναγκάσουν οι δικοί του σε εκλογές, θα είναι τεράστιο λάθος να μην το κάνουμε εμείς με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο.
    Ο κόσμος περιμένει από εμάς να βγούμε μπροστά, δεν πρόκειται να μας συγχωρέσει οτιδήποτε άλλο.

  12. Petros avatar
    Petros 01/11/2011 19:53:09

    Τα παλικάρια του Σκαι με πρωτοστατη τον Σιδέρη οτι ο ΓΑΠ έπαιξε τα ρέστα του και πιθανόν να του βγει αν δουμε τις αντιδράσεις των ΗΠΑ που ζητούν εφαμογή της συμφωνίας αυτή την ώρα! Υπαινίχθηκε οτι πιθανό να είναι και σε συνεννόηση με τον Ομπαμα. Κατι τέτοιες ώρες αναρωτιέμαι αν ο Πλανητάρχης εδρεύει στο Μαξίμου. Προσοχή οταν με το καλό ξεκουμπιστεί το Μπατσόκ να μην ξεχάσουμε το Σκαι, το Μέγκα, το ΔΟΛ.

  13. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 01/11/2011 19:59:04

    Εκείνη η Βάσω Παπανδρέου που κλαίουσα και με συνειδησιακό πρόβλημα στη προηγούμενη ψηφοφορία,τώρα τι θα κάνει;
    Τι βλακώδη ερωτήματα θέτω. Οτι έκανε και στις προηγούμενες ψηφοφορίες,θα ψηφίσει. Δοξάστε την.

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/11/2011 20:02:09

    Εξαιρετική προσέγγιση της Γάπιας τακτικής....

  15. η Κατινίτσα της γειτονιάς σας avatar
    η Κατινίτσα της γειτονιάς σας 01/11/2011 20:04:22

    τα πράγματα σφίγγουν πολύ για τους Παπανδρέου. Η Μιμμή ετοιμάζεται να θέσει θέμα διεκδίκησης κληρονομιάς από το Πασόκ. Ακολουθούμενη από 33 βουλευτές κατεβαίνει στο Μαξίμου. Η χώρα μπορεί να ελπίζει σε μια νέα ημέρα. Μια νέα Εύα Περόν θα αναγεννήσει αυτόν τον τόπο
    Σαν δεν ντρεπόμαστε ωρέ Έλληνες που τους ανεχόμαστε ακόμη όλους τους ανίκανους!!!!

  16. Tassos avatar
    Tassos 01/11/2011 20:38:22

    Η Ελσα Παπαδ. δήλωσε ότι θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης. Αυτοί οι βλάκες ψηφοφόροι της δεν έχουν τσίπα να την κάνουν να αλλάξει χώρα?

  17. Nikolaos avatar
    Nikolaos 01/11/2011 21:26:08

    "Πάση θυσία" δεν γίνεται χωρίς θυσία.

  18. Silence t. avatar
    Silence t. 01/11/2011 21:52:58

    Δηλαδή υπάρχει στο μυαλό τους (!!!!!!) , επόμενη πολιτική ημέρα !

    Υπάρχει πλατφόρμα Παπανδρέου , Βενιζέλου , Λοβέρδου !!

    Έχουν την νηφαλιότητα και την ηρεμία να σκεφτούν , τόσο ψαγμένα , σοφιστικέ διλήμματα .

    Έχουν πλάνο , σχέδιο , αρχή , μέση και τέλος .

    Ακόμα και αυτοί (που δεν φημίζονται) μπορούν να καταλάβουν ότι το μέλλον τους είναι ζοφερό , μαύρο και άραχνο....και όχι μόνο πολιτικά !

  19. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/11/2011 22:31:23

    Το παρασκήνιο στα πασοκικά άδυτα ΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΓΡΙΟ.Τα πάντα κρέμονται σε μια ΚΛΩΣΤΗ.Η αποψινή νύχτα θα είναι πολύ μεγάλη.Μέχρι το απόγευμα ήταν σχεδόν σίγουρο πως η παραίτηση της λαομίσητης κυβέρνησης Παπανδρέου ήταν δεδομένη.Τι άραγε ν'άλλαξε;Σίγουρα,το οικογενειακό περιβάλλον του έπαιξε το ρόλο του...Λες και δεν καταλαβαίνουμε ποιοι είναι οι συνομιλητές του και ποιοι συναποφασίζουν μαζί του...ΤΑ ίδια και το καλοκαίρι που μας πέρασε...Και κάτι τελευταίο.Είναι ΘΛΙΒΕΡΟ αυτό που συμβαίνει στη χώρα μας και μεγάλη ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!Πολλές φορές,αρκετοί σχολιαστές έχουν επισημάνει πως είναι ΤΥΡΑΝΝΙΑ με κοινοβουλευτικό μανδύα.ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ θέλει να παραμείνει πρωθυπουργός και να κρατήσει τη παράταξή του,με ΝΥΧΙΑ και με ΔΟΝΤΙΑ,στην εξουσία ενώ η χώρα ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ και οι Έλληνες ΑΓΚΟΜΑΧΟΥΝ-ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ από τα ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΑ του μέτρα!!!Ο Παπανδρεϊσμός φανερώνει και ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ,για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά,πόσο ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΟΣ ΠΟΛΕΜΙΟΣ των δημοκρατικών θεσμών είναι.....ΑΛΛΑ μετρημένες οι μέρες και οι ώρες του.....