#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2011 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με το καλύτερο σενάριο, το 2050 το χρέος θα είναι ... 400+% του ΑΕΠ !!!



Barclays Capital, 12 Ιουλιου 

 

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 22:16:36

    Ierofantiiiiii

    που εισαι??

    ΠΠ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 23:06:54

      Γιουυυυχοουυυυυ!

      Εδώ είμαι.

      Μου αρέσει αυτό το ..."solvency...gap"...

      Ή μήπως insolvency ... ΓΑΠ...;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 23:08:34

      Κάτσε λίγο ακόμα...

      Στο 501 δεν είπαμε;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 14/07/2011 23:18:28

        501 θα ειναι τα Δισ Χρεους 2015 !!...

        θελουμε αλλη σωβρακοφανελλα για το 400% Χρεος στο ΑΕΠ ! χαχααα

        μια που να μωρανε Θοδωρας και Μπεννυ μαζι !

        ΠΠ

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ierofantis 14/07/2011 23:18:47

        Ρε παιδιά, νοιώθω ένα βάρος ...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Προφήτης 14/07/2011 23:20:08

          Χαχαχαχαα

          Από Δευτέρα, με τη Σύνοδο...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 14/07/2011 23:21:54

            Εσυ θα πας στο Μπεννυ.... και θα του το πεις !!

            ΠΠ

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 23:24:40

            Ελπίζω να έχει γκαζόζα.

  2. RYaN avatar
    RYaN 14/07/2011 22:17:32

    Μα με 7% τόκο και 3% ανάπτυξη, που προϋποθέτουν, πού θες να φτάσει το χρέος?
    Η πλάκα είναι ότι θεωρούν την τοκογλυφία δεδομένη ακόμη και πρωτογενές πλεόνασμα 7%. Ε, ρε ξύλο που θέλουν.
    Μια χώρα με πρωτογενές πλεόνασμα 7% βαράει χρεοκοπία καραμπινάτη και τους στέλνει όλους από εκεί που ήρθαν, χωρίς να τους έχει ανάγκη.
    Αυτό το ξέρουν, ή κάνουν πως το αγνοούν?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ RYaN 14/07/2011 22:22:06

      RYaN φιλε μου,
      τα νουμερα ειναι των Δανειστων !!! αχχαχαα ΟΧΙ της Barclays.-

      ΠΠ

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/07/2011 22:19:21

    Το 2050 δε θα υπάρχουν πια Έλληνες στο ελλαδικό κράτος οπότε δεν έχει σημασία πόσο θα είναι το χρέος.

  4. RYaN avatar
    RYaN 14/07/2011 22:33:05

    @ΠΠ
    Δηλαδή όνειρα θερινής νυκτός ανελέητων τοκογλύφων.
    Με πρωτογενές πλεόνασμα, τους λες δανείζομαι με επιτόκιο ΕΚΤ (1-1,5%), αν θέλετε. Αν δεν θέλετε, εσείς θα χάσετε τα λεφτά σας. Στην καλύτερη θα εισπράξετε τα CDS, κι αυτά αν δεν τα έχουν άλλοι... Οι εκβιαστές μόνο από άγριο εκβιασμό καταλαβαίνουν.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 22:39:53

    ΑΥΤΟ ΦΩΝΑΖΩ !!...
    Αφου γνωριζουμε το παιχνιδι τους.. παμε και παιζουμε επιτοπου.. χωρις πολλα πολλα.

    ΠΠ

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/07/2011 23:17:29

    ΠΠ, το 2050 όλοι θα χρωστάνε gazillions
    Εμείς, χαλαροί ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 14/07/2011 23:20:15

      googol...

      ΠΠ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Προφήτης 14/07/2011 23:23:42

      Εμείς τείνουμε στα gazillions ... σε μερικούς μήνες...

      Ε, όχι και να μας τη βγουν οι άλλοι...!

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ierofantis 14/07/2011 23:33:00

        Το 2050 ένας νέος ιός, "του μέσου του αιώνα"- και καλά, θα απαιτήσει νέα λογισμικά στους υπολογιστές (όπως το παραμύθι του μιλενιουμ).

        Μέσ' στη φασαρία θα διαγράψουμε τα χρέη μας.
        Προφήτης χάκερ
        χαχαχαχα

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 14/07/2011 23:31:24

      ΠΑΣΟΚ - Το Μνημονιο ειναι Ευτυχια

      ΠΑΣΟΚ - Η Χρεοκοπια ειναι Επιτυχια

      ΠΑΣΟΚ - Ολα ειναι Πειθαρχια

      ολα ληγουν σε - χια.

      Η μαλαχία παει πρασινο συννεφο.

      ΠΠ

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 23:36:25

        ΠΑΣΟΚ – Όλοι είναι για Πειθαρχείο

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 14/07/2011 23:38:53

    Ευτυχώς δεν θα ζει κανένας στην Ελλάδα το 2050 οπότε ας πάει το χρέος όσο θέλει...

  8. kackos avatar
    kackos 15/07/2011 00:28:33

    mind the gap...

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 00:57:55

    Μας φανταζεσαι με Θοδωρα ΥΠΟΙΚ ???
    με τα σπρέϋ θα μας ψεκαζε !!! χαχαχαα

    "εχω default σε σπρέϋ"

    σπρεντς δεν γωνριζει...

    h--p://www.youtube.com/watch?v=qWT5sECbHu4&feature=player_embedded#at=30

    ΠΠ

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/07/2011 02:43:19

    ΠΠ
    Απίστευτη απογοήτευση...
    και μια σκέψη...κάποιες φορές φέρνω στο νου μου τον πατέρα που στο σεισμό κρατούσε τους τοίχους για να σώσει τα παιδιά του...και τα κατάφερε

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/07/2011 14:51:01

    Δεν υπάρχουν τέτοιες καμπύλες στον πραγματικό κόσμο (όπως αυτή του διαγράμματος της Barclays Capital).
    Μου θυμίζει τις γραμμικές καμπύλες προβλέψεων οικονομολογούντων, απανταχού του κόσμου, πριν το 2008, περί "συνεχούς ανόδου των ΑΕΠ".
    Όποιος έχει μελετήσει στοιχειωδώς μακροοικονομικές θεωρίες, από Schumpeter μεχρι Keynes ή και Μάρξ, ξέρει ότι τα βασικά οικονομικά μεγέθη, δηλαδή η κατανάλωση, οι μισθοί, ο δανεισμός και η αποταμίευση, οι κρατικές δαπάνες, τα φορολογικά έσοδα, κτλ, έχουν κυκλική διακύμανση, με ανοδικές και καθοδικές φάσεις.
    Αυτές είναι προβολές βραχυπρόθεσμων ευμετάβλητων δεδομένων σε μεσοπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες περιόδους. Εντελώς αναξιόπιστο ως πρόβλεψη.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/07/2011 15:03:07

    ...μοντέλο "φούσκας χρέους", που υποτίθεται ότι δεν ξεφουσκώνει ποτέ.
    Στον πραγματικό κόσμο, δεν υπάρχει οικονομική φούσκα (κατανάλωσης, χρέους ή άλλη), ανθεκτική στον πανδαμάτορα χρόνο.