#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2011 16:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με το δημοψήφισμα θέλουν να νομιμοποιήσουν την δανειακή σύμβαση!!!



Τους πραγματικούς λόγους για τους οποίους ο Παπανδρέου θέλει να κάνει δημοψήφισμα, έχοντας ενδεχομένως (όπως όλα δείχνουν) και την υπόγεια στήριξη των δανειστών αποκάλυψε στην σημερινή ομιλία του στην ΚΟ της ΝΔ ο Αντώνης Σαμαράς.

Όπως είναι γνωστό η δανειακή σύμβαση δεν έχει εγκριθεί από τη Βουλή, είναι δηλαδή στον αέρα. «Η  προηγούμενη δανειακή σύμβαση το Μάιο του 2010, δεν ψηφίστηκε καν από τη Βουλή, ενώ μέτρα ψηφίζονται συνεχώς» είπε ο κ. Σαμαράς και έτσι τώρα «ο Παπανδρέου εκβιάζει το λαό να αποδεχθεί τη δανειακή σύμβαση και την λάθος πολιτική ταυτόχρονα»

Η εξαγγελία δημοψηφίσματος είναι κάτι παραπάνω από κίνηση πανικού. Είναι το άκρον άωτο της ανευθυνότητας, είπε ακόμα ο κ. Σαμαράς και εξήγησε:

Καλούν τον ελληνικό λαό να απαντήσει, ουσιαστικά με ένα «ναι» ή με ένα «όχι», σε τι ακριβώς; Σε μια δανειακή σύμβαση που δεν έχει ολοκληρωθεί και δεν μπορεί πια να ολοκληρωθεί, και που μέχρι στιγμής συνοδεύεται από μια πολιτική, η οποία έχει ήδη αποτύχει πλήρως; 

Το επαναλαμβάνω για να το καταλάβουν ακόμα και κείνοι που βρίσκονται σε πανικό: Η δανειακή σύμβαση ποτέ δεν τέθηκε για έγκριση.

Προσέξτε τι εγκληματικό σοφίστηκε ο κ. Παπανδρέου: Αντί να κάνει τη διάκριση μεταξύ της δανειακής σύμβασης και των οικονομικών μέτρων, ώστε να μπορέσουμε να αλλάξουμε οικονομική πολιτική,  ταυτίζει τα δύο μαζί για να δέσει χειροπόδαρα τους Έλληνες στην πολιτική του, εκβιάζοντας τον ελληνικό λαό.

Ο κ. Παπανδρέου, λοιπόν, μας λέει: είτε ψηφίστε μια κι έξω, με ένα «ναι» ή με ένα «όχι» όλα αυτά που σας φέρνω, είτε καταψηφίστε τα και πάρτε την ευθύνη να βγούμε από την Ευρώπη! Ιδού  ο χονδροειδής εκβιασμός.  Δηλαδή μας λέει: Εδώ που σας έφερα, έχετε ανάγκη τη νέα δανειακή σύμβαση, γι’ αυτό εγκρίνετέ την και μαζί εγκρίνετε - θέλοντας και μη -  και την πολιτική που οδήγησε στο σημερινό αδιέξοδο.

Και κινδυνεύει έτσι ο ελληνικός λαός για να απορρίψει την πολιτική που τον οδήγησε σε εφιάλτη, να απορρίψει μαζί και το νέο δάνειο, βυθίζοντας στο χάος και την Ελλάδα και την Ευρώπη. Και εκτροχιάζοντας και την πορεία της Ελλάδας στην Ευρώπη.

Ποιο, λοιπόν, θα είναι το ερώτημα που θα θέσουν στο δημοψήφισμα;

Αν οι Έλληνες εγκρίνουν τη δανειακή σύμβαση που δεν γνωρίζουν και που είναι δύσκολο να κλείσει, όσο δεν την εγκρίνουν;

Αν οι Έλληνες εγκρίνουν τη γενικότερη συμφωνία, που όμως περιλαμβάνει και τις δεσμεύσεις για εφαρμογή μιας πολιτικής που έχει ήδη αποτύχει πλήρως;

Αν οι Έλληνες εγκρίνουν την παραμονή της χώρας τους στο ευρώ;

Κι αν θέλουν να παραμείνουν στο ευρώ, και να συνεχίσουν την προσπάθεια δημοσιονομικής προσαρμογής, αλλά με αλλαγές σε μια πολιτική που ήδη τους οδήγησε σε αδιέξοδο, τι ακριβώς θα ψηφίσουν; Ναι ή όχι;

Ένα δημοψήφισμα σε στιγμές κρίσης μπορεί να γίνει μπούμερανγκ, ακόμα κι όταν το ερώτημα είναι σωστό…

Ένα δημοψήφισμα με εκβιαστικό ερώτημα, είναι πιθανό να γίνει μπούμερανγκ, ακόμα κι αν διενεργηθεί σε ομαλές εποχές.

Εδώ έχουμε και τα δύο: εκβιαστικό δημοψήφισμα σε στιγμές κρίσης!

Σε τέτοιες συνθήκες ο λαός δεν απαντάει στο ερώτημα. Απαντάει σε αυτόν που τον ρωτάει, ανεξάρτητα από το τι τον ρωτάει…

Και στον κ. Παπανδρέου πολύ φοβούμαστε τι θα απαντήσει. Το λένε οι δημοσκοπήσεις. Το αποκαλύπτει η καθημερινή μαρτυρία στους δρόμους και τις πλατείες της χώρας.

Κι αυτό είναι μόνο το δημόσιο αίσθημα όπως εκφράζεται ως διαμαρτυρία.

Το βουβό, αυτό που δεν έχει εκφραστεί ακόμα, είναι πιο αρνητικό.

Και τι θα γίνει αν βάζοντας σε δημοψήφισμα τη δανειακή σύμβαση που δεν χρειάζεται καν έγκριση, ή το δίλημμα ευρώ ή δραχμή, εισπράξει τελικά τη λάθος απάντηση; Τι θα συμβεί τότε; Ποιος θα έχει την ευθύνη;

Να γιατί κατήγγειλα χθες τον τυχοδιώκτη κ. Παπανδρέου.

Οι άμεσοι ορατοί κίνδυνοι από το δημοψήφισμα είνια:

Για δύο, τουλάχιστον, μήνες γενικότερη αναστάτωση στις αγορές.

Ίσως κινδυνέψει η 6η δόση.

Κι αν βγει «ναι», στο δημοψήφισμα, γίνεται πια δύσκολο να βελτιωθεί η συμφωνία μελλοντικά.

Ενώ αν βγει «όχι», θα ξεσπάσει σοβαρό πρόβλημα σε όλη την Ευρωζώνη και θα κλονιστεί η θέση της Ελλάδας στην Ευρώπη.

Κι ακόμα: τι θα συμβεί αν και άλλες χώρες ζητήσουν δημοψήφισμα για να εγκρίνουν τη νέα Συμφωνία για την Ελλάδα;

Καλά, σκέφτηκε κανείς ότι θα βάλουν φωτιά και μέσα στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό; Κι ότι δεν έχει καμία λογική η πρόταση αυτή…

Είναι, λοιπόν, η κυβέρνηση αυτή, εκτός από απελπισμένη και επικίνδυνη.

Γιατί έχει προκαλέσει τόση απογοήτευση στον ελληνικό λαό, τόσο θυμό και τόση οργή, που ακόμα και σωστά πράγματα να πρότεινε, το πιο πιθανό θα ήταν να χάσει το δημοψήφισμα.

Είναι προς το συμφέρον της Ελλάδας να ματαιωθεί το δημοψήφισμα αυτό.

Και η κυβέρνηση αυτή πρέπει να φύγει! Γιατί είναι επικίνδυνη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/11/2011 16:21:20

    Είναι θλιβερό που έχουμε τέτοιον πρωθυπουργό. Εκλογές η μόνη λύση

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/11/2011 16:38:27

      Από μόνος του εκλογές δεν πρόκειται να κάνει. Ο κόσμος να χαλάσει.

      Εκλογές θα γίνουν, πρώτον, όταν μείνει με λιγότερο από 149 βουλευτές (ακόμα και με 150 είναι βέβαιο ότι θα το "παλέψει" μέχρι τέλους το πράγμα για να τις αποφύγει). Δεύτερον εαν επιτέλους συναισθανθεί ο πρόεδρος τις ευθύνες του και παραιτηθεί. Και τρίτον, εαν δυναμικά τον ωθήσουν όλα μαζί τα κόμματα της αντιπολίτευσης να φύγει.

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ Απορία 02/11/2011 20:24:18

        Φεύγει. Έχουμε δύο σενάρια:

        α) Αυτοδυναμία ΝΔ.
        β) Δεν υπάρχει αυτοδυναμία. Ξανά εκλογές; Λεφτά δεν θα υπάρχουν, έτσι όπως μας κατάντησε ο ΓΑΠ. Εκτός αν πάμε σε εσωτερικό δανεισμό προσωρινά. Άρα καταλήγουμε στην πρώτη περίπτωση ή σε αναγκαστική συνεργασία, δεν μπορούν να γίνονται εκλογές επ' άπειρον.

        Σε κάθε περίπτωση το ζήτημα είναι τι γίνεται με τη δανειακή σύμβαση, αν δεν πετύχει η επαναδιαπραγμάτευση. Το λέω γιατί δεν εξαρτάται μόνο από εμάς πλέον, δεν υπάρχουν λεφτά και Ιταλία/Ισπανία είναι έτοιμες να καταρρεύσουν. Η Ιταλία θέλει 250 δις για το 2012. Δεν μπορεί να τα πάρει με 6-7%.

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 02/11/2011 16:28:31

    ομιλια αληθινου ηγετη

  3. dosilhthos avatar
    dosilhthos 02/11/2011 16:34:04

    μπρε? μηπως ο θεος τον εστειλε για μας τιμωρησει... οπως παλιά τον αττίλα την μαστιγγα του θεού? γκα γκα γκαν!!! ΓΑΠ ο αυτομαστιγουμενος ιπποτης!!! Γαπ η μάστιγα του Θεου!!!! είμαστε τελικα για τα καρναβάλια...

  4. Νοήμων avatar
    Νοήμων 02/11/2011 16:35:53

    Αν τελικά γίνει δημοψήφισμα ποιά θα είναι η επίσημη θέση της ΝΔ;
    ΑΠΟΧΗ ή ΟΧΙ;

    • factorx avatar
      factorx @ Νοήμων 02/11/2011 16:36:48

      Εσύ τι λες;

      • ακοματιστος avatar
        ακοματιστος @ factorx 02/11/2011 17:42:46

        Γιατί αποχή ΟΧΙ θα πρεπει να ειναι , η αποχη είναι σαν να ψηφίζεις ΝΑΙ , η ΝΔ λεει ΝΑΙ στην παραδοση στους ξένους της εθνικής κυριαρχίας κλπ κλπ κλπ?
        Τα πράγματα νομίζω είναι ξεκάθαρα αν είσαι ΚΑΤΑ του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ οπως νομιζω οτι ήταν η ΝΔ τότε είσαι ΚΑΤΑ και της ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ μιας και το ΜΝΗΜΟΝΙΟ ηταν μονο ένας προλογος της!!

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ακοματιστος 02/11/2011 17:49:32

          Αποχή
          Δεν συμμετέχεις σε ότι δεν συμφωνείς.
          Το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα του ΓΑΠ είναι συνενοχή και συμμετοχή.

  5. GIANNHS avatar
    GIANNHS 02/11/2011 16:38:45

    Μην έχετε φρούδες ελπίδες για την ψηφοφορία της Παρασκευής. Πέφτει πολύ πίεση στο παρασκήνιο. Ο δοσίλογος θα πάρει με άνεση ψήφο εμπιστοσύνης. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ..Το ΠΑΣΟΚ δεν πέφτει εύκολα. Είναι ο ορισμός της λέξης καθεστώς. Το λόγο έχει ο Παπούλιας αλλά ούτε από εκεί περιμένω τίποτα. Ο Θεος να βάλει το χέρι του γιατί φοβάμαι αιματοκύλισμα....

    • pascal avatar
      pascal @ GIANNHS 02/11/2011 17:21:44

      ta pes ola file..kathestws...kai ta kathestwta peftoun mono anatrepomena

  6. man8os avatar
    man8os 02/11/2011 16:39:03

    Ειναι ψευδος οτι εχει γινει συμφωνια με τους εταιρους για το δημοψηφισμα.
    Δεν υπαρχει τιποτα τετοιο. Η ΕΕ δε θελει το δημοψιφησμα. Μην δινουμε και στηριγματα της κυβερνησης οταν δεν υπαρχουν. Η μονη στηριξη στο ΓΑΠ μπορε να προερχεται στην κλυτερη περιπτωση για αυτον απο τις ΗΠΑ, αν και μαλλον εχει εκτελεσει το καθηκον του και τωρα μας θυσιαζουν.

    • Zanetta avatar
      Zanetta @ man8os 02/11/2011 16:48:48

      Βαθεια νυχτωμενος εισαι Μανθος μου.
      Βεβαιως και ηταν σε γνωση τουλαχιστον της Μερκελ.
      Για την αλλη πλευρα του Ατλαντικου δεν μιλαμε. Μπορει και να το υπαγορευσε!

  7. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 02/11/2011 16:40:26

    Κανένα δημοψήφισμα δεν πρόκειται να γίνει.
    Την Παρασκευή ο ΓΑΠ θα εισπράξει ψήφο εμπιστοσύνης από 152 έως 155 βολευτές και δυο εβδομάδες αργότερα θα καταψηφιστεί η "απόφαση" για δημοψήφισμα καθώς δεν θα συγκεντρωθούν οι 151 ψήφοι.
    Με τη συνέργεια σύσσωμου του πολιτικού και παραπολιτικού συστήματος φυσικά...
    Εκλογές δεν θα γίνουν μέσα στο μήνα, ούτε μέσα στο έτος, ίσως γίνουν και το 2013.
    Ο λαουτζίκος, να κοιτάξουμε τις δουλίτσες μας, να κάνουμε και καμιά προσευχή στον Ύψιστο, που είναι ο μόνος ντόμπρος, και μην ασχολούμαστε με παιχνίδια των πολιτικών.
    Επικοινωνιακό τερτίπι είναι όλο αυτό το σκηνικό.

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Γιώργος msn 02/11/2011 16:42:46

      Γιωργο ακριβος οπως τα λες ειναι.

  8. ktisias avatar
    ktisias 02/11/2011 16:41:25

    ………Η δανειακή σύμβαση ποτέ δεν τέθηκε για έγκριση……… Άρα τον Σαμαρά δεν τον δεσμεύει τίποτα και όταν γίνει κυβέρνηση θα την καταργήσει? Είναι δέσμευση αυτή η δήλωση? Επίσης αν πάνε σε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας θα την νομιμοποιήσει η θα την καταργήσει? Πάντος θυμηθείτε και το σχέδιο ΑΝΑΝ όλοι φέρνανε την καταστροφή, τρομαγμένοι για τις συνέπειες που θα είχαν από τους συμμάχους και εταίρους μας . Ανάστημα κράτησε μόνος του ο ΤΑΣΟΣ

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ktisias 02/11/2011 16:44:54

      Τρελός είσαι άνθρωπέ μου???
      Συγκρίνεις τον Γαπ με τον Τασσο Παπαδόπουλο???

      • ktisias avatar
        ktisias @ (A)θανάσης 02/11/2011 17:44:18

        Όχι βέβαια, τον Σαμαρά βάζω δίπλα στο Τάσο, αλλά δεν φαίνεται!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ktisias 02/11/2011 17:43:57

      Υπάρχει πουθενά η δανειακή σύμβαση και δεν το έχω πάρει χαμπάρι;
      Για πες μας λοιπόν: πόσα χρήματα είναι; πόσο το επιτόκιο; για πόσο χρονικό διάστημα; ποιες οι αρμοδιότητες και το πεδίο άσκησης της ....τεχνικής βοήθειας;

      Μιλάμε για κάτι που δεν υπάρχει και το οποίο θα ψηφίσουμε.

      Αποχή από το δημοψήφισμα και ας πάει το ....Υπουργικό Συμβούλιο στην κάλπη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 02/11/2011 19:14:43

        Και αν -λέμε, αν- πάει τελικά το 40% συν ένας στην κάλπη, υπό το κράτος της πίεσης από τα τηλεπαπαγαλάκια και την κινδυνολογία τους; Σκέφτεσαι μετά ότι με το 20% του πραγματικού εκλογικού σώματος, θα μπορεί ο δοσίλογος να κοκορεύεται ότι "ο λαός εγκρίνει το μνημόνιο και τα συνοδευτικά μέτρα";

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Αυριανιστής 02/11/2011 21:36:11

          και να ψηφίσω ΟΧΙ συμμετέχοντας σε ένα εκβιασμό;
          Νομιμοποιώντας τον Παπανδρέου;
          Μαζί τα φάγαμε να γίνει Μαζί Ψηφίσαμε;

          Ας κοκορεύεται λοιπόν και θα τον περιμένουν οι πολίτες στην επόμενη παρέλαση.

          ΥΓ

          ότι και να κάνει έχει πολιτικά τελειώσει.
          Προσπαθεί να εξασφαλίσει άλλοθι και να δημιουργήσει συνενόχους.
          Δεν παίζω το παιχνίδι του.
          Εκλογές διαφορετικά ας κοροϊδεύει τον εαυτό του ότι έχει την λαϊκή έγκριση ....δεν μπορεί να αποφεύγει για πάντα το ραντεβού με την Ιστορία, οι πολίτες τον περιμένουν.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/11/2011 16:55:06

    Πέστα ρε (Α)Θανάση μπας και το καταλάβουν!

    Στην κάλπη να βρεί μόνο τη δική του και ...της μάνας του!

    Χαστουκι με διαπλανητική πολιτική μετάδοση-διαπόμπευση αφού του αρέσει τόσο πολύ η παγκόσμια διακυβέρνηση!

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/11/2011 17:03:15

    O GAP εφαρμόζει το νόμο των γκαvγκστερ: σου δημιουργεί πρώτα ένα πρόβλημα και έρχεται μετά και σου προτείνει τη ΔΙΚΗ ΤΟΥ λύση.

    Είναι σαν να προσδοκάς τη λύτρωση από τα χέρια του βασανιστή σου…
    Ή να σώσει την ψυχή σου ο σατανάς.

    Kαι γιατί μια καθολική αποχή -ακύρωση στην πράξη των σχεδίων ΓΑΠ και για το ΝΑΙ και για το ΟΧΙ- πολιτική ανυπακοή στον χείριστο εκβιασμό που επιχειρεί, σημαίνει αδιαφορία;
    Ας απέχει και μια φορά ο Ελληνικός λαός με το σωστό κριτήριο!

    Το δημοψήφισμα, ο Σόιμπλε το καλωσόρισε και ζήτησε να γίνει αμέσως… χα χα… αυτό μας λύνει και ορισμένες απορίες αν είναι ή δεν είναι συμπαιγνία και με ποιους.

    Το δημοψήφισμα, αν γίνει, σκοπό έχει να εκβιάσει τον ελληνικό λαό να πει το ΝΑΙ δια της αρνητικής ψήφου (δηλαδή να ψηφίσει ΝΑΙ, κόντρα σε αυτό που ΘΕΛΕΙ πραγματικά), υπό την τρομοκρατία της μη καταβολής της δόσης και των συντάξεων, σε ένα ισοπεδωτικό τσουβαλιαστικό δίλημμα.

    Το δημοψήφισμα το κάνει γιατί είδε στις 28 Οκτωβρίου τι έγινε.
    Το είπε άλλωστε στο υπουργικό συμβούλιο “είδαμε απαράδεκτες ενέργειες εναντίον των πολιτικών”.
    Και γι' αυτό φρόντισε να αντικαταστήσει την ηγεσία του στρατεύματος, διότι αλαφιάστηκε από το αγκάλιασμα Λαού-Στρατού στην παρέλαση.

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΕΙΞΟΥΜΕ.
    ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΚΑΡΦΙΖΕΤΑΙ, ΠΛΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ.

    ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΥΡΑΝΝΩΝ.

    ΑΠΟΧΗ = ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ.

    ΔΕΝ ΠΑΓΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ.
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ ΕΥΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ.

    ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΑΣ ΕΚΑΝΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ!
    ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!

    ΜΕ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΑΠΟΧΗ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΑΠΕΙΝΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ.

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ.

    ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ=ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΗ _ΔΟΥΛΙΚΗ_ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΟ ΟΧΙ!!!

    Θέλει να διχάσει τους αντιμνημονιακούς θέτοντας ένα ερώτημα φαινομενικά αδιέξοδο.

    Φαινομενικά όμως.

    ΤΟ WIN WIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

    ΑΠΟΧΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΨΟΦΟ.

    -ΑΠΟΧΗ=ΑΠΟΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ.

    Eίμαστε κλεισμένοι σε στρατόπεδο συγκέντρωσης και περιμένουμε την σωτηρία από το βασανιστή;
    Και ποιος διασφαλίζει ότι αν βγει το ΌΧΙ (που είναι ΑΜΦΙΒΟΛΟ ότι θα βγει διότι θα φοβηθεί ο κόσμος το ψευτοδίλημμα) αυτός θα παραιτηθεί;

    Αν βγει ΟΧΙ θα επιστρέψουμε τα δάνεια;
    ΘΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ;
    ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ;
    ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ;
    ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΟΝΤΡΑ!!!

    Έχουμε να κάνουμε με έναν που σκοπεύει να μας κόψει στην ψύχρα το ρεύμα και να πεθάνουν άνθρωποι γέροι και άρρωστοι από το ψύχος μέσα στο χειμώνα!

    Έχει βραβευθεί με το Τέθριππο, έχει βραβευθεί από την Deutsche Bank (του έδωσε ο Ακερμαν βραβείο), έχει βραβευθεί από τους γερμανούς βββ (βιομήχανους βαρέων βαρών), και τώρα ξαφνικά θυμήθηκε να σηκώσει κεφάλι;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 02/11/2011 19:16:53

      Αλλενάκι, θα συμφωνούσα μαζί σου (όπως και με τον Ιθαγενή παραπάνω) αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι μπετοναρισμένοι πασόκοι που θα πάνε να ψηφίσουν "Ναι", συν τους φοβισμένους από την κινδυνολογία των σαπροκάναλων, θα δώσουν συμμετοχή πάνω από 40%. Και άντε να μαζέψεις τα αποτελέσματα μετά...

  11. Δημητρα Σωτηριάδου avatar
    Δημητρα Σωτηριάδου 02/11/2011 17:11:52

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι πέσαν οι μάσκες και των 300.Με το που είπε τη μαγική λεξούλα ¨δημοψήφισμα¨που του επέβαλε η κατοχική τρόικα να πει,φοβήθηκαν ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΛΑΟΣ κ.α για το αυθόρμητο ΟΧΙ του κυρίαρχου λαού που θα μας βγάλει από ευρώ,και ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ,κ.α για το ΝΑΙ μετά τη ζύμωση ή εκβιασμό όπως λένε που θα προκύψει από την πλύση εγκεφάλου πουλημένων δημοσιογράφων ΜΜΕ στο οποίο και ελπίζουν οι τροικανοί ώστε να απαντήσει με τη λογική ο έλληνας και να αποτελέσει "δεδικασμένο" και για άλλους ευρωπαίους πολίτες.Αν είχαν τα κότσια,για να μην πω τίποτα άλλο αριστερά κόμματα γιατί δεν έκαναν αγωγές δύο χρόνια τώρα σε όσους παραβίασαν με το μνημόνιο και τους όρους του, το σύνταγμά μας και το διεθνές δίκαιο; Συμπέρασμα για μένα θα δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης την Παρασκευή στο θεό τους οι Πασόκοι και δε θα γίνει το δημοψήφισμα γιατί απλά θα ξεμπροστιαστούν μέχρι τότε οι εραστές της ΚΑΤΟΧΗΣ.

    • Pilot avatar
      Pilot @ Δημητρα Σωτηριάδου 02/11/2011 19:06:15

      Συμπέρασμα για μένα θα δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης την Παρασκευή στο θεό τους οι Πασόκοι και δε θα γίνει το δημοψήφισμα γιατί απλά θα ξεμπροστιαστούν μέχρι τότε οι εραστές της ΚΑΤΟΧΗΣ

      ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/11/2011 17:12:18

    Δεν είναι να το συζητάμε , ματαίωση ή αποχή.

    Συμμετοχή, ανεξάρτητα από την ψήφο, σημαίνει πως θα πέσουμε στην παγίδα του ΓΑΠ. Και πόσο ηλίθιος πρέπει να‘ναι κανείς για να πέσει σε παγίδα που έχει στήσει ο...ΓΑΠ? Έλεος!

    Προσωπικά πιστεύω πως ένα κίνημα "δεν ψηφίζω" που θα κατέληγε σε μιά συμμετοχή 20 % ή κάτι τέτοιο , θα μπορούσε να μας απαλλάξει οριστικά απ’ τον ΓΑΠ και τη φαμίλια του, γιατί θα ήταν ή απόλυτη ξεφτίλα. Παράλληλα, θα μας γλύτωνε από τους κινδύνους που ελλοχεύουν τόσο στο "ναι" όσο και (περισσότερο) στο "όχι".

    Φοβάμαι όμως μήπως Σύριζα , ΚΚΕ και λοιποί θα εξωθούσαν τον λαό στο να πάει να ψηφίσει «όχι», γιατί το «οχι» εξυπηρετεί τις αντιευρωπαϊκές και τριτοκοσμικές φαντασιώσεις τους. (και τις ανθελληνικές επίσης, για κάποιους , μην κρυβόμαστε).

    Και πολύς κόσμος, πάνω στην αγανάκτηση και την απελπισία του θα την πατούσε και θα πήγαινε , θέλοντας να δώσει ψήφο διαμαρτυρίας.

    Αποτέλεσμα , «Οχι» , εθνική καταστροφή και ένας ΓΑΠ που θα έφευγε με το κεφάλι ψηλά.

    Και μετά λίγα χρόνια, θα μας τον ξανάφερναν (αυτόν ή κάποιον άλλον της Οικογένειας!) σαν τον άνθρωπο που προσπάθησε να μας σώσει ,αλλά , εμείς ,οι ανώριμοι παλιοέλληνες ,ψηφίσαμε όχι και τον διώξαμε!

    Άρα το ρίσκο του «δεν ψηφίζω» είναι μεγάλο ,εκτός αν συμφωνήσουν ρητά και τά άλλα κόμματα.

    Συμπέρασμα: πρέπει να ματαιωθεί, με κάθε τρόπο, το δημοψήφισμα-απάτη του ΓΑΠ

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/11/2011 17:12:30

    Τσου.....

  14. andreas avatar
    andreas 02/11/2011 17:36:44

    Δεν συνφωνω με το δημοψηφισμα και πρεπει μεχρι την Παρασκευη ο ΓΑΠ να πεσει με οποιον τροπο,θα βαλω ομως μια σκεψη πιανοντας απο την ομιλια του ΣΑΜΑΡΑ τη φραση το λαθος μηνυμα.Γιατι ειναι λαθος να αποφασισει ο Ελληνικος λαος αν θελαι να μεινει στο ΕΥΡΩ η να γυρισει στην ΔΡΑΧΜΗ παλι οι πολιτικοι θα αποφασισουν για την τυχη μας?Που ειναι η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που επικαλουνται.Ολοι οι πολιτες σπουδαγμενοι η μη θα εχουν την δυνατοτητα να επιλεξουν το αυριο το δικο τους και των παιδιων τους,ειτε μεσα στην ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ενωση και το ΕΥΡΩ ειτε εξω απο αυτην και επιστροφη στην ΔΡΑΧΜΗ καθαροτατο διλλημα που με το δημοψηφισμα θα εχει και καθαροτατη απαντηση και πανω απο ολα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ.Προσωπικα διαφωνω με την επιστροφη στην ΔΡΑΧΜΗ αλλα στο φιναλε φιναλε θα ειναι και μια ευκαιρια να εκφραστει ο πολιτης και αναλογως του αποτελεσματος θα υποστει της συνεπειες της ψηφου του.

  15. kostasthess avatar
    kostasthess 02/11/2011 17:57:34

    Ο Γιωργος κερδιζει απο αυτη την ιστορια.. Φανταζει στα ματια μερικων ο Ελληναρας που τα βαζει με τους κακους ξενους και το αιμοβορικο εγχωριο κεφαλαιο.. Εβαλε ολους της αντιπολιτευσης να υπεραμυνονται της συμφωνιας του για το δανειο.. Ξεβρακωσε την τροικα του ΠΑΣΟΚ και τον Βενιζελο.. Δεν ειχε τιποτε να χασει.. Μπορει μονο να κερδισει.. Δεν ξερω ποσα, αλλα περισσοτερα απο το τιποτε..

  16. giorgos avatar
    giorgos 02/11/2011 18:06:25

    Ένα «όχι» που βγήκε από μια βαθιά πεποίθηση, είναι πολύ καλύτερο -και πιο μεγαλειώδες- από ένα «ναι» που ειπώθηκε για να ευχαριστήσει ή, χειρότερα, για να αποφύγει φασαρίες. Μαχάτμα Γκάντι

  17. Ακης avatar
    Ακης 02/11/2011 18:14:28

    Γιατί ο Σαμαράς δεν παραιτείται μαζί με την κοινοβουλευτική ομάδα να προκαλέσει εκλογές ;
    Μόνο έτσι θα αλλάξει τους όρους του παιχνιδιού...
    Ο Παπανδρέου αυτή την στιγμή έχει όλη την πρωτοβουλία και ο Σαμαράς <> από πίσω του...
    Ο Σαμαράς έχει δείξει και το 93 ότι είναι σε θέση να αλλάξει τους όρους του παιχνιδιού.
    Γιατί δεν το κάνει τώρα.Ετσι θα δείξει και στους εταίρους μας ότι δεν αστειεύεται.
    Γιατί όλα τα άλλα μου θυμίζουν το <>!

  18. Εμμ avatar
    Εμμ 02/11/2011 18:16:55

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάει το ναι ή όχι των διεφθαρμένων, φοροφυγάδων κτλ Ελλήνων;
    Πιστεύω ότι για τον ΓΑΠ το δημοψήφισμα είναι μονόδρομος που οδηγεί στο Γουδί!
    Τώρα πλέον το Ειδικό δικαστήριο και να τον αθωώσει, θα τον κλείσουν μέσα οι Ευρωπαίοι!.

  19. TELMA avatar
    TELMA 02/11/2011 18:55:48

    θα μασ πει καποιο ενημερωμενο νεοδημοκρατακη για ποιο λογο ο Σαμαρας δεν ριχνει τον ΓΑΠ να σωσει τη χωρα πριν την καταστρεψει ολοκληρωτικα ο ΓΑΠ με τη συμμορια του?

    ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ???????

    ΡΙΞΕ ΤΟ ΔΟΣΙΛΟΓΟ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

  20. Greco avatar
    Greco 02/11/2011 18:57:55

    Ο τζεφρει αφου μας εφερε ως εδω, τωρα θελει να ρωτησει τους ελληνες με ποιόν τρόπο επιθυμουνε να εκτελεστουνε

    με τσεκουρι ή ηλεκτρική καρέκλα...

  21. Ιων avatar
    Ιων 02/11/2011 19:24:13

    ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ......

    http://www.youtube.com/watch?v=fublbXDgy8U&feature=share

  22. popolaros avatar
    popolaros 02/11/2011 19:34:19

    Αν και πάντα είμαι υπέρ της συμμετοχής στις κάλπες, τώρα σαφώς και λέω Όχι.
    Εννοώ όχι στο δημοψήφισμα απάτης του τζέφρι.
    Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος τυχοδιώκτης και θέλει να μας κάνει όλους συνένοχους στο δικό του εθνικό έγκλημα.

    Όχι κ. ΓΑΠ δεν θα ψωνίσουμε.
    Είδαμε και το τυράκι αλλά και τη φάκα....
    Να πάτε εσύ και η γνωστή παρέα των CDS, να δημοψηφιστείτε.

  23. ΜΠ avatar
    ΜΠ 02/11/2011 21:56:08

    ΑΠΟΧΗ - ΑΠΟΧΗ - ΑΠΟΧΗ !!!!!!
    Είναι η μόνη υπεύθυνη πολιτική απάντηση-στάση που όλοι οι Έλληνες (εκτός από τους κολλημένους πασόκους και τους λοβοτομημένους), πρέπει να τηρήσουν.
    Ο ωμός εκβιασμός δεν θα περάσει.

  24. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 02/11/2011 21:58:00

    Απλά, να θυμίσω ότι, ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΕΙΧΕ από εκλογική ή άλλη αναμέτρηση στην Ελλάδα, ΕΧΑΣΕ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ σε άμεσο, αλλά και σε ιστορικό αποτέλεσμα.
    Να σας το πούν οι "Λαϊκοί", που απείχαν για να μην νομιμοποιήσουν την αβάντα του Στρατιωτικού Συνδέσμου στον Βενιζέλο.
    Να σας το πούν οι ΚΚΕδες, που ακόμα ψάχνουν τον υπεύθυνο για την ΑΠΟΧΗ από τις πρώτες μεταπολεμικές εκλογές -και βρέθηκαν παράνομοι και κυνηγημένοι.

  25. mx avatar
    mx 02/11/2011 22:14:27

    .....to kathestws tha isxyristei ektakti anagki kai oti oi ekloges anaballontai ep aoriston.......as giwrgos msn said.

  26. Alex avatar
    Alex 03/11/2011 09:46:15

    Παντως δυσκολο το θεμα, η αποχή έκανε τον Καμίνη και το Μπουταρη δήμαρχους αν θυμάμαι καλα

  27. k avatar
    k 03/11/2011 12:34:02

    ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Η ΝΔ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ. ΟΠΟΤΕ, ΤΙ ΠΑΣΟΚ ΤΙ ΝΔ?