17/09/2008 17:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με το ΛΑΟΣ ο Ζορμπάς;

Το ΒΗΜΑ γράφει σήμερα ότι «ο Γιώργος Ζορμπάς θα τοποθετηθεί επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του ΛΑΟΣ. Ο κ. Γ. Καρατζαφέρης δεν διαψεύδει τις σχετικές φήμες και απαντά αινιγματικά ότι τις γνωρίζει και ο ίδιος. Αλλά ας μη δεσμευτεί από τώρα ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ. Ως την άνοιξη μπορεί να υπάρξουν και άλλα στελέχη της ΝΔ που θα του ζητούν αυτή τη θέση...».

Ελπίζουμε ότι όλα αυτά οφείλονται σε ευσεβείς πόθους του κ. Καρατζαφέρη, ή σε υποβολιμαίες διαρροές από τη ΝΔ που φοβάται το κύρος του κ. Ζορμπά.

Εμείς πάντως ελπίζουμε ο κ. Ζορμπάς να μην διαπράξει αυτό το λάθος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/09/2008 18:51:07

    Δεν μ ενοχλει με ποιο κομμα θα πολιτευθει ο Ζορμπας εφ οσον ετσι μπορεσει να κατονομασει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ατομα για καραμπινατη διαφθορα...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/09/2008 19:05:42

    "Εμείς πάντως ελπίζουμε ο κ. Ζορμπάς να μην διαπράξει αυτό το λάθος."

    Γιατί?

    Αν και δεν συμφωνώ με τις θέσεις του ΛΑΟΣ, η πολιτική χρειάζεται έντιμους ανθρώπους.
    Προσωπικά θα τον προτιμούσα στο Επικρατείας ή να κατέβει στην Αχαία με το ΛΑΟΣ και να συμμετείχε για παράδειγμα σε πανελ σε συζητήσεις για θέματα διαφάνειας με ...βουλευτές μας, η Ελληνική Βουλή χρειάζεται έντιμους ανθρώπους.

  3. dona E avatar
    dona E 17/09/2008 19:19:52

    Εντιμοι μεν ,ομως οταν ασχοληθουν με την πολιτικη η τιμιοτητα τους αποκτα μια σχετικοτητα,αναλογα με τον χωρο που ανηκουν,καθοριζονται απο συμπεριφορες,γραμμες κτλ.Ποσο τιμιος να ειναι καποιος ας εχει τουλαχιστον γερο στομαχι και...

  4. Axll avatar
    Axll 17/09/2008 19:25:04

    Απο το να πολιτευονται οι Πλευρης και Βορίδης με το ΛΑΟΣ εννοείται καλύτερο..

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/09/2008 19:33:12

    O Καρατζαφέρης με διάφορους ελιγμούς εχει καταφερει να ξεφυγει από την καραντίνα στην οποία κλείνουν συνήθως τα ακροδεξιά κόμματα και η κίνηση Ζορμπά είναι μία ακόμη από αυτές.
    Ηδη αντιμετωπίζεται ως ένα φυσιολογικό κόμμα όπως όλα τα άλλα.

  6. dona E avatar
    dona E 17/09/2008 19:47:58

    'Φυσιολογικο κομμα'..Ο Καρατζαφερης καλα κανει,ρωταμε αν ο κ.Ζορμπας πρεπει να τον ενισχυσει.Ειναι θεμα προσωπικοτητων ενα κομμα οχι ιδεολογιας.Τι διαμορφωνει την γραμμη του.Πως θα λειτουργησουν οι προσωπικοτητες?

  7. mareli avatar
    mareli 17/09/2008 20:36:13

    Δηλαδή, για να καταλάβω: το "όνειρο" και ο "κρυφός πόθος" του Κου Ζορμπά ήταν από έντιμος εισαγγελέας να γίνει "αμφισβητήσιμης εντιμότητας" πολιτικός; Δηλαδή, η μάχη που έδινε τόσα χρόνια κατά των πολιτικών τον οδηγεί στην απόφαση να γίνει σε ηλικία 80 ετών ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ; Αυτό είναι αντίφαση και άρνηση μιας ολόκληρης διαδρομής στη ζωή του ου ανδρός...
    Τώρα γίνεται αντιληπτό τι "διαπραγματεύτηκε" στην πραγματικότητα με την κυβέρνηση και δεν του έκαναν τη χάρη!

  8. miaouth avatar
    miaouth 17/09/2008 21:36:37

    Η πολιτική διαφθορά καταπολεμείται και εκκαθαρίζεται μόνον με ΠΟΛΙΤΙΚΑ μέσα. Με τη δημοκρατική διαδικασία, που άν είναι αυθεντική, δεν έχει αδιέξοδα, αφού εξασφαλίζει την ΤΙΜΩΡΙΑ, την ΕΝΑΛΛΑΓΗ ή την ανάδυση ΝΕΩΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ, αρκεί να υπάρξουν βέβαια.
    Όταν ανακατεύονται πολύ με τα πολιτικά δικαστές και εισαγγελείς (ακόμα χειρότερα, όταν γίνονται οι ίδιοι πολιτικοί), η διαφθορά γίνεται απόλυτη (βλέπε Ιταλία, όπου οι δικαστές αναδόμησαν το διεφθαρμένο πολιτικό τοπίο, με αποτέλεσμα να κάνουν παντοδύναμο τον ... εντιμότατο Μπερλουσκόνι).

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 22:26:47

    Τι γκρινιάζετε; έφαγαν τον Ζορμπά, λύθηκε η Ζήμενς, βρηκαν τα λεφτά, αποδόμησαν τα ομόλογα, έφτιαξαν χιονοδρομικό στον Αθω, ανέβηκε το ΧΑ, ζήτω η Ελλάς.

  10. http://skeftomasteellhnika.blogspot.com/ avatar
    http://skeftomasteellhnika.blogspot.com/ 17/09/2008 22:31:02

    Φίλοι μου,
    Δεν κατανοώ, ΠΟΥ είναι το "ολέθριο" λάθος σε πιθανή συστράτευση του κ. Ζορμπά με το ΛΑ.Ο.Σ.
    Ακόμα είμαστε κολλημένοι στις ταμπέλες και στίς διαχωριστικές? Δηλαδή το 89 που η "αριστερά" "καβάλησε" τους φράχτες και μπήκε στο Μητσοτακικό μαντρί τι ήταν?
    Αν το δούμε αντικειμενικά και αμερόληπτα, βλέπουμε ότι οι θέσεις του Γιώργου Καρατζαφέρη είναι αυτές, που ενδομύχως λέμε όλοι, αλλά αυτός τις λέει φωναχτά και ΠΑΝΤΟΥ. ΠΟΙΟΝ άλλον βλέπετε να κάνει αντιπολίτευση ΜΕΣΑ κι ΕΞΩ? ΠΟΙΟΝ άλλον βλέπετε να δίνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αγώνα για τα εθνικά μας θέματα? δηλαδή όποιον αγωνίζετε θα τον πούμε δεξιό, φασίστα, ακροδεξιό κ.λ.π.?
    Μήπως τελικά οι ρεπούση, ο Βερέμης, ο Αλαβάνος, το ΚΚΕ εκπροσωπούν την πατρίδα και δεν το ξέρω? ή Μήπως η ΝΤΟΡΑ και τα μέλη της λέσχης BILDERBERG? Θα μου πείτε ο Καρατζαφέρης δεν είναι απο πολιτικό τζάκι, είναι αυτοδημιούργητος, δεν τον απορρόφησε το σύστημα, λέει φωναχτά αυτά που σκέφτετε, ε, τι να κάνουμε τώρα? ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ και γι αυτό πιστεύουμε ότι θα ρίξει λίγη "χλωρίνη" στον πολιτικό βόθρο που βρωμάει χιλιόμετρα μακρυα.
    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    ΑΡΓΥΡΗΣ

  11. Kali avatar
    Kali 17/09/2008 23:10:38

    Το Λάος βγαίνει από την καραντίνα και αυτό είναι απειλή για τη Δημοκρατία. Το κόμμα αυτό είναι ντροπή για την πατρίδα.

  12. http://skeftomasteellhnika.blogspot.com/ avatar
    http://skeftomasteellhnika.blogspot.com/ 17/09/2008 23:53:54

    ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    ΟΣΟΙ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΡΟΔΙΔΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ. ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΤΡΕΗΤ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ. ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Σ`ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΕΛΙΚΑ. ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.
    ΑΡΓΥΡΗΣ

  13. mareli avatar
    mareli 18/09/2008 00:48:55

    Αργύρη, όταν ο Ζορμπάς ΘΕΛΗΣΕΙ να ψάξει πως απέκτησε και πως διαχειρίζεται την τεράστια ακίνητη περιουσία που διαθέτει (χωρίς να έχει γίνει υπουργός!) ο Κος Καρατζαφέρης τότε θα προκύψει "ζήτημα ηθικής τάξης" και θα αναζητήσει νέα πολιτική στέγη καταγγέλοντας τους πολιτικούς που δεν σέβονται το λαό. Θα έχει άδικο;

  14. aionios avatar
    aionios 18/09/2008 00:54:30

    Τώρα ψάχνουμε τα περουσιακά του Ρουσσόπουλου.
    Πού κατείχε κυβερνητικές θέσεις και κάνει μπαμ από μακριά τι λαμόγιο είναι.

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/09/2008 00:55:11

    Ολοι οι οψιμοι δημοκρατες ας μου πουν ποια κομματα ειναι ασπιλα και αμωμα...

    Αυτη δε η εκφραση, σε ποιο κομμα ανηκεις? προκαλει αναγουλα και θλιψη...

    Κομμα των αντικεραταδων σας κανει???

    Καμμια σχεση δεν εχω με ΛΑΟΣ.Διαφορετικη Ελλαδα ονειρευομαι. Αλλα δεν θα τους κακισω οταν εχουν την εξυπναδα και τα κοτσια να κανουν κατι σωστο. π.χ. Να δωσουν-μεσω βουλης-φωνη στον Ζορμπα...

    Στην δε ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ ηταν και ισως ειναι ακομα ουκ ολιγοι που τους τελευταιους μηνες της χουντας παρακαλουσαν να φανε σκαμπιλι για να χαρακτηρισθουν αντιστασιακοι...

    Ο Μουστακλης,Ο Παναγουλης, Ο Τριτσης ειναι σημερα αλλου...Ωιμε! Υποκρισια να φαν οι κοτες...

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 01:02:25

    @ΑΡΓΥΡΗΣ: μας εξηγείς για ποια "παράταξη" μιλούσε συνέχεια σήμερα στον Άλφα ο Καρατζαφέρης;

  17. aionios avatar
    aionios 18/09/2008 01:08:19

    @Ο Χαζος του χωριου

    η Δημοκρατική Περιφερειακή Ένωση του Μιχάλη Χαραλαμπίδη - www.dpe.gr
    ο Ζορμπάς με τον Χαραλαμπίδη πρέπει να κατέβει.
    αλλά κάτσε να κατέβει πρώτα ο Μιχάλης.

  18. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/09/2008 01:29:50

    18 aionios

    100% μαζι σου!

  19. koinos_nous avatar
    koinos_nous 18/09/2008 11:17:51

    Ο ΛΑΟΣ είναι βέβαιο ότι δεν θα γίνει κυβέρνηση.Προσωπικα όμως θέλω να υπάρχει στη Βουλή.Ο Καραμανλής αναγκάστηκε να ψελίσει για βέτο στο debate των πολιτικών αρχηγών λόγω της πίεσης του Καρατζαφέρη.Ποιός άλλος έχει μιλήσει ανοιχτά για το μεταναστευτικό πρόβλημα;Κανείς.
    Βέβαια πετάει και μερικές παπαριές που και που.
    Η ενδεχόμενη συνύπαρξη με Ζορμπά φαντάζομαι ότι θα τους κάνει πιο σοβαρούς,το αντίθετο (να καταντήσει ο Ζορμπάς γραφικός)το αποκλείω. Δηλαδή όλοι οι άλλοι που είναι βουλευτές γενικά μιλώντας είναι καλύτεροι από τον Ζορμπά;
    Τουλάχιστον αυτός δεν θα μπεί στην πολιτική να κονομήσει ελπίζω.