#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2012 08:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με τους "Ανεξάρτητους" και ο πρύτανης με την Πόρσε και του Indymedia



Είπαμε, ισοπεδωμένα όλα, κομματικά σύνορα δεν υπάρχουν, κωλοτούμπες από εδώ κι από εκεί, αλλά υπάρχουν και όρια. Οι Ανεξάρτητοι – Καμμένοι – Έλληνες ανακοίνωσαν το ψηφοδέλτιό τους σε όλη την Ελλάδα και μ’ αυτό θα κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Με μπροστάρισσα την αναπληρώτρια γραμματέα του πολιτικού σχεδιασμού, γνωστή για την ευφράδειά της, κάτι πικραμένους πολιτικούς σωτήρες της χώρας και κάποιους γνωστούς ηθοποιούς όπως ο Κοντογιαννίδης και ο Χαϊκάλης που είδαν θεατρική παράσταση και μπήκαν.

Το όνομα, όμως, που ξεχωρίζει και που θα δώσει μεγάλη μάχη με το πρώην μοντέλο κ. Κουντουρά στην Α’ Αθήνας, είναι ο πρώην πρύτανης του ΕΜΠ, ο Νίκος Μαρκάτος. Πριν από 8 μόλις χρόνια απέτυχε να εκλεγεί βουλευτής βρισκόμενος τότε κάτω από τη σημαία του ΠΑΣΟΚ και την αγκαλιά του Γ. Παπανδρέου.

Μάλιστα, αν μπει κανείς στο σάιτ του, markatos.gr έχει αφήσει ακόμη τη σελίδα με το μήνυμά του, όταν ήταν με το ΠΑΣΟΚ.

Γνωστός ο κ. Μαρκάτος ως ο πρύτανης με την Πόρσε, θα πρέπει να δώσει εξηγήσεις στον… αρχηγό του, κ. Καμμένο, για τις θέσεις του και την εν γένει στάση του σχετικά με τη δράση των αναρχικών μέσα στο Πολυτεχνείο. Ως πρύτανης αλλά και αργότερα, οι αναρχικές οργανώσεις δρούσαν ανεξέλεγκτες στήνοντας το indymedia και άλλα σάιτ που μόνο… τη δημοκρατία δεν προάγουν. Ο κ. Μαρκάτος τους χάϊδεψε επί πολλά χρόνια στο όνομα της δήθεν προοδευτικότητάς του λέγοντας μάλιστα πριν μερικά χρόνια: «Η δημοκρατια οφείλει να δίνει λόγο σε όλες τις απόψεις και αν ένα Ίδρυμα όπως το Πολυτεχνείο δεν δώσει σε όλους το λόγο τότε ποιος θα το κάνει;»

Να φανταστούμε ότι αν εκλεγεί με το καμμένο κόμμα, θα αναλάβουν οι φίλοι του στο indymedia να οργανώσουν το διαδικτυακό τόπο των Ανεξάρτητων Ελλήνων; Καθότι "αντιμνημονιακοί" αμφότεροι;

Επίσης, ο κ. Μαρκάτος το 2004 μας καλούσε να τον ψηφίσουμε στη Β’ Αθήνας και να ενισχύσουμε τη μόνη σοβαρή επιλογή, το ΠΑΣΟΚ το οποίο έχει ήθος και θάρρος να ξεπερνά τις αδυναμίες του.

Τι κάνει ο άνθρωπος για την καρέκλα τελικά.

Χάνει 2 μονάδες μέσα σε μια εβδομάδα!!!!

Κατά τα λοιπά, από τα γνωστά ονόματα που παίζουν στο ψηφοδέλτιο των Ανεξάρτητων είναι ο δικηγόρος των τραγουδιστών και άλλων της σόου μπιζ, Β. Καπερνάρος,  ο Γιάννης Δημαράς που θα είναι στη Β’ Αθήνας, ο Γ. Μανώλης επίσης που είδε το φως το αληθινό,  ο Κ. Μαρκόπουλος στην Εύβοια. Στην πρώτη θέση του Επικρατείας, ο γνωστός συνταξιούχος δημοσιογράφος, Τ. Κουίκ.

Ο γάμος Καμμένου-Δημαρά οδήγησε τελικά σε ναυάγιο καθώς ελάχιστα στελέχη του Άρματος Πολιτών συμφώνησαν με την απόφαση του Γιάννη Δημαρά και έδειξαν προθυμία να τον ακολουθήσουν στους Ανεξάρτητους Έλληνες. Οι περισσότεροι  μάλιστα έσπευσαν να ανακοινώσουν την συνεργασία τους με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Η περιπέτεια με το Άρμα Πολιτών και προηγουμένως τον ΣΥΡΙΖΑ απογοήτευσαν όπως φαίνεται πολλούς Νεοδημοκράτες που δεν ξέχασαν την Υπατία και της Λαθρομετανάστευση.

Ήδη η δημοσκόπηση της Εταιρίας VPRC για τα "Επίκαιρα" δείχνει πτώση των ποσοστών του κατά δύο μονάδες.

Η δυσαρέσκεια αποτυπώνεται ιδιαίτερα σε στελέχη των Ανεξάρτητων Ελλήνων που αντιμετωπίζουν με καχυποψία την ξαφνική πολυσυλλεκτικότητα των ψηφοδελτίων.

Γκρίνια στο εσωτερικό του νεοσύστατου κόμματος έχει  επίσης δημιουργήσει η έλλειψη προγράμματος και προτάσεων – πέραν του ΟΧΙ σε όλα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Κατερίνα Αναστασοπούλου, αναπληρώτρια υπεύθυνη προγράμματος και υποψήφια βουλευτής Αχαΐας, η οποία εμφανίστηκε σε μεσημεριανή τηλεοπτική εκπομπή με ιδιαίτερο άγχος αλλά και… χωρίς πρόταση, εκθέτοντας τον αρχηγό της, για την επιλογή των στελεχών αυτών.

Σε αυτό το κλίμα παραιτήθηκε ολόκληρο το ψηφοδέλτιο του κόμματος στο Ρέθυμνο,  για να ενταχθεί και πάλι στη Ν.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/04/2012 09:28:57

    Μην το πολυψάχνετε, κανείς νοήμων και ενημερωμένος άνθρωπος δεν θα εμπιστευθεί τον Καμμένο. Αριστεροδεξιές λαϊκίστικες συμμαχίες και όλα τα θέματα που ενοχλούν την Αριστερά κουκουλωμένα κάτω από το χαλί....

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΒΙΣ 20/04/2012 11:16:25

      Σωστά μιλάς. Ο Καμμένος έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να μην μπει στη βουλή. Δεν έχει όλες τις προϋποθέσεις. Οι λεγόμενοι υποστηρικτές του στις δημοσκοπήσεις κατά ένα μέρος δεν θα πάνε να ψηφίσουν (όπως οι νεοδημοκράτες που απείχαν το 2009) και κατά ένα άλλο μέρος θα γυρίσουν στη ΝΔ. Το ποσοστό του θα κυμανθεί μεταξύ 2-3,5%. Εδώ θα είμαστε

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ ΒΙΣ 20/04/2012 13:29:41

      Αχ αυτή η γενιά του Πολυτεχνείου μας έθαψε......
      Όπως κι οι αριστεροί της δεξιάς τσέπης.
      Αλήθεια ο κ. Μαρκάτος που σπούδασε?
      Στην πατρίδα του Τσε Γκεβάρα?

  2. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 20/04/2012 09:47:13

    Νομιζω οτι ηκριτικη για τους υποψηφιους των αλλων κομματων θα πρεπει να ειναι σε χαμηλοτερους τονους γιατι και στις λιστες μας υπαρχουν υποψηφιοι που προβληματιζουν πχ Μητροπουλος Ρενος Αποστολιδης Αννα Καραμανλη Συμπιλιδης κα.

  3. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 20/04/2012 10:06:27

    Αυτός υπήρξε ένας από τούς μεγαλύτερους εραστές τής οικογένειας Παπανδρέου καί ευνοημένος πρασινοφρουρός από τήν 10ετία τού ΄80!!!!
    Αυτό τελικά δέν είναι είναι ΚΩΜΑ αλλά ό κάδος απορριμάτων καί ή φωλιά τών φιδιών τής ΑΛΗΤΟΕΛΙΤ!!!!
    Έλεος!!!!!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 20/04/2012 14:39:53

      Πραγματικα η επιλογη Μαρκατου ειναι εντελως τρατζικ. Εντελως! Ακομα κι οσοι εβλεπαν με καποια συμπαθεια τους ΑΝ.ΕΛ (ειτε ειχαν σκοπο να τους ψηφισουν, ειτε οχι) εστω ως μια κεντρο-δεξια (?) φωνη διαμαρτυριας μετα το μνμ-2, τις περικοπες του κατωτατου μισθου μας, του επιδοματος ανεργιας μας κτλ κτλ, με κατι τετοιες επιλογες ειναι (οι περισσοτεροι) καθετα αντιθετοι. Εντελως αντιθετοι!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/04/2012 10:18:40

    Πολλοί "επαναστάτες" λάτρεις της ταχύτητας μαζεύτηκαν. Θυμηθείτε και τον "αριστερό" με τη Ferrari, τον Ψαριανό των σαλονάτων ψευτοαριστερών του Κουβέλη...

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/04/2012 10:44:50

    Νικοςπ μια χαρά είναι ο Μητρόπουλος φαντάζεσαι να εκλεγεί στη βουλή να ρίχνει κ´ καμία ξεγηρισμενη στους ντιντίδες

  6. JOHN avatar
    JOHN 20/04/2012 10:48:36

    Φεραρι η πορσε,ακινητα φιλετα,καταθεσεις στην Ελβετια,οφσορ εταιριες κλπ,κλπ εχουν πολλοι νυν και υποψηφιοι σωτηρες μας.Το ψαρι απο το κεφαλι βρωμαει,και εαν καποτε με το εσχες θεσμοθετηθει και το ποθεν θα τριβουμε τα ματια μας!Αληθεια εχει ποτε εμφανιστει πολιτικος να κυκλοφορει με φιατακι 10ετιας αναλογο με αυτο που πιανεται σαν τεκμηριο σ εμας τους υπολοιπους΄ίθαγενεις΄Αυτης της χωρας;

  7. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 20/04/2012 10:49:17

    Aντιγραφή από τό enikos (Χ΄ Νικολάου)

    Quote

    Κουίζ:
    Ποιος αρχηγός πολιτικού κόμματος της Βουλής ζήτησε και τελικά παρέλαβε πολυτελές κρατικό αυτοκίνητο αντίστοιχο της θέσης που κατέχει;

    Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Έθνος, η απάντηση στο κουίζ είναι ο Πάνος Καμμένος! Στο ρεπορτάζ της η εφημερίδα σημειώνει ότι μόλις χθες, έπειτα από αλλεπάλληλες πιέσεις σε υπηρεσιακούς παράγοντες, τα στελέχη των Ανεξάρτητων Ελλήνων κατάφεραν να παραλάβουν μία Μερσεντες!

    Όπως σχολιάζει η εφημερίδα, το νεοσυσταθέν αντιμνημονιακό κόμμα είναι το μοναδικό που ζήτησε μετ’ επιτάσεως την προμήθεια του συγκεκριμένου οχήματος, έστω και για λίγες ημέρες μέχρι τις εκλογές.

    • romeo avatar
      romeo @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 20/04/2012 12:03:18

      Το όχημα "αρχηγού", να είστε σίγουροι πως θα κοντύνει τον ... "αρχηγό" μια με δυο μονάδες άμεσα! Και να πεις πως του λείπουν τα αυτοκίνητα! Η ... ψώρα όμως είναι μεγάλη αρρώστια...

    • ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
      ΧΡΗΣΤΟΣ @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 20/04/2012 23:48:06

      ΤΙ ΤΡΟΜΕΡΟ!!!!!!!!!!!!

      ΜΙΑ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ....

      ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 10 ΟΣΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ;

      ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ!

      ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗ ΝΔ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ;

      ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥΣ;

  8. airman avatar
    airman 20/04/2012 11:21:22

    Αρκετά ασχοληθήκαμε με τον κ. Καμμένο. Ας τον αφήσουμε να κάνει με την ησυχία του τις ''ανεξάρτητες'' επιλογές του, τιμώντας τον τίτλο του κόμματός του.
    Απ' ότι φαίνεται ''ανεξάρτητος'' Έλληνας είναι αυτός που συντάσσεται με τον κ. Καμμένο ''ανεξαρτήτως προελεύσεως''.
    Όσο για τον κ. Μαρκάτο, μάλλον τον ενέπνεε ο ΓΑΠ γι' αυτό και παρασύρθηκε το 2004. Άλλωστε δικαιώθηκε. Το ΓΑΠ καταφέραμε και τον εκλέξαμε Πρωθυπουργό. Έβλεπε μπροστά ο πρώην Πρύτανης!

  9. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 20/04/2012 11:51:13

    Τον φίλο του, πρώην κοινοτάρχη Κιμώλου και αρχηγό του ΕΛΑ,τον συμπεριέλαβε στα ψηφοδέλτια ο ελέω θεού Αρχηγός;
    Πάντα είχε "τρικυμία εν κρανίω"αυτό το ......παιδί.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/04/2012 11:52:00

    Η ΝΔ το 2009 έβγαλε 2 βουλευτές στη Β' Πειραιώς.

    Σε αυτές τις εκλογές προβλέπεται να εκλεγεί ένας (για δύο δύσκολο).

    Ή ο Φαήλος ή ο ποδοσφαιρικός παράγοντας.

    Διαλέγετε και παίρνετε.

    • airman avatar
      airman @ αλλενάκι 20/04/2012 12:20:53

      Ο Φαήλος καλύπτει πλήρως και τις δύο προϋποθέσεις, άρα δεν τίθεται ζήτημα! Άμα βγει και δεύτερος, ακόμα καλύτερα!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ airman 20/04/2012 12:32:29

        είθε αυτή τη φορά... να ευοδώσει η προσπάθεια του Φαήλου

        • bladerunner82 avatar
          bladerunner82 @ αλλενάκι 20/04/2012 13:22:32

          ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΦΑΗΛΟ.
          ΕΧΩ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟ ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ,ΕΚΦΡΑΣΤΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ-ΓΑΥΡΙΣΤΑΝ-ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΤΗΝ Π....Σ ΠΟΥ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΜΑΓΚΙΑ,ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ,ΤΗΣ ΣΑΠΙΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΚΚΑΛΗ.

    • Μαρωσης Γιαννης avatar
      Μαρωσης Γιαννης @ αλλενάκι 21/04/2012 16:16:06

      Κανεις λαθος. Με δεδομενη την πρωτια, το εκλογικο μετρο της πρωτης κατανομης και την πολυδιασπαση που επικρατει ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα εκλεγουν τουλαχιστον δυο.

  11. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 20/04/2012 11:54:05

    Ο Καμμένος να πάει να τον ψηφίσουν οι Αγγλοσάξονες.

    • S.P. avatar
      S.P. @ Ελληνική Φιλοσοφία 20/04/2012 18:54:52

      Που κολλάει αυτό; δεν κατάλαβα.
      Οι αγγλοσάξωνες ψηφίζουν πολιτικούς επιπέδου Καμμένου, μπορεί. Είσθε βέβαιος; Οι Αγγλοσάξωνες ψηφίζουν πολιτικούς, οι οποίοι ζητάνε πολυτελή αυτοκίνητα προ των εκλογών και απολαμβάνουν ασυλίας (1996) για ποινικές ευθύνες. Δεν γνωρίζω, παρακαλώ αναφέρατε περιπτώσεις

  12. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 20/04/2012 12:36:21

    Μαρκάτος ο ΜΕΓΑΣ κολοτούμπας και τυχοδιώκτης!!!

    Στις εκλογές του Συλλόγου Χημικών Μηχανικών κατέβαινε με παράταξη του Συνασπισμού μέχρι να βολευτεί σαν καθηγητής στο ΕΜΠ, στις εκλογές του ΤΕΕ έχει κατέβει και με παράταξη του Συνασπισμού και με το ΠΑΣΟΚ. Στις βουλευτικές με το ΠΑΣΟΚ.

    Τέτοιους ανθρώπους σαν τον Μαρκάτο και την Δαμανάκη διψασμένους για εξουσία και χρήμα, έμπορους ελπίδων και ιδανικών αν είχε ανακαλύψει και χρησιμοποιήσει ο Παπαδόπουλος της 21.4.1967, θα κυβερνούσε ακόμα και θα τον είχανε κάνει και άγαλμα στο Σύνταγμα.


    ΑΗΔΙΑ!!!

    Κ. Σταματάκης,
    Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ, M.Sc., MBA, Ph.D.
    Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ
    ΑΜ ΤΕΕ 29756

    • S.P. avatar
      S.P. @ Κώστας Σταματάκης 20/04/2012 14:54:33

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • voter avatar
      voter @ Κώστας Σταματάκης 20/04/2012 19:14:38

      Σημεία των μεταπολιτευτικών καιρών .
      "Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα " κατά παράφραση της ταινίας του Νικολαίδη .

  13. Βασίλης avatar
    Βασίλης 20/04/2012 12:45:22

    Καλά είναι τα υποτιμητικά σχόλια για τους φευγάτους Καμμένο , Κουντουρά , Μαρκόπουλο , Μανώλη . Αλλά καλό είναι να μην ξεχνάει κανείς ότι οι συγκεκριμένοι εκλέγονταν με ψήφους νεοδημοκρατών και όχι νεφελίμ και ελλοχίμ . Άρα κάπου υπάρχει λάθος . Η Κουντουρά ήταν τέως μοντέλο και όταν την ψήφιζαν νεοδημοκράτες , τέως μοντέλο είναι και τώρα .

  14. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 20/04/2012 13:25:47

    Κακό του κεφαλιού του που παίρνει τον Μαρκάτο.

  15. factorx avatar
    factorx 20/04/2012 13:31:57

    Κουίζ: Ποιος αρχηγός πολιτικού κόμματος της Βουλής ζήτησε και τελικά παρέλαβε πολυτελές κρατικό αυτοκίνητο αντίστοιχο της θέσης που κατέχει;

    Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Έθνος, η απάντηση στο κουίζ είναι ο Πάνος Καμμένος! Στο ρεπορτάζ της η εφημερίδα σημειώνει ότι μόλις χθες, έπειτα από αλλεπάλληλες πιέσεις σε υπηρεσιακούς παράγοντες, τα στελέχη των Ανεξάρτητων Ελλήνων κατάφεραν να παραλάβουν μία Μερσεντες!

    Όπως σχολιάζει η εφημερίδα, το νεοσυσταθέν αντιμνημονιακό κόμμα είναι το μοναδικό που ζήτησε μετ’ επιτάσεως την προμήθεια του συγκεκριμένου οχήματος, έστω και για λίγες ημέρες μέχρι τις εκλογές.

    http://www.enikos.gr/

  16. S.P. avatar
    S.P. 20/04/2012 14:22:05

    Μα αυτός αντί να κάνει έρευνα και καμία δημοσίευση και να παράγει έργο ήταν κομματικός (πασόκ) και άφηνε το ΕΜΠ να το καίνε οι διάφοροι για να κάνει καριέρα προοδευτικού. Στην Πάτρα που έβαλε υποψηφιότητα στην Πολυτεχνική Σχολή δεν βγήκε, και μετά πήγε στο ΕΜΠ.
    Συγχαρτήρια στον Κουβέλη...

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2012 14:32:47

    Μας έχουν κουφάνει οι ανά τα Ιδρύματα χλέχλοι!
    Ιδυματοποιημένοι τύποι, με βαρύ εθισμό, θέλουν να "περάσουν από τηνκλειδαρότρυπα".

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 20/04/2012 14:33:16

      Ιδρυματοποιημένοι.

  18. alex23 avatar
    alex23 20/04/2012 16:20:29

    το προβλημα μεσοπροθεσμα δεν ειναι ο καμμενος
    ειναι ολοι αυτοι οι αριβιστες που πηδαν απο κομμα σε κομμα με κριτηριο το που θα αποκτησουν μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια αλλα και τα κομματα που με δικαιολογια το ανοιγμα τους σε αλλους χωρους, τους δεχονται και δεν καταλαβαινουν το αυτονοητο, οτι οι συγκεκριμενοι αυτο που καναν πριν θα το κανουν και τωρα

  19. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 20/04/2012 20:58:44

    ΦΙΛΟΙ, ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΣΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΚΑΗΚΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΑΠΟ "ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ", (ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ), αυτο που προστατεύσαμε μέ τήν παρουσία καί τήν ΑΞΙΑ μας τό 1974, νά μήν υποστεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΑ! ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ (;), να του φερθειτε ΑΝΑΛΟΓΑ!

  20. S.P. avatar
    S.P. 20/04/2012 21:32:20

    Μπράβο σου που το θύμισες!!!
    Ήμουνα και εγώ στις καταλήψεις επί δικτατορίας ως φοιτητής, και θυμάμαι πόσο νοιαζώμαστε για την κρατική περουσία.
    Οι σφετεριστές που ήρθαν μετά κατά την μεταπολίτευση, κάνανε πάσης φύσεως καριέρα, αφήνοντας να καίνε και να καταστρέφουν οι παρατάξεις. Ο Μαρκάτος για αυτά που έκανε, όχι υποψήφιοςνα είναι, αλλά να δικασθεί έπρεπε. Το λέω εγώ ο διωχθείς από την επταετία.

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ S.P. 21/04/2012 01:25:26

      ...ευτυχώς υπάρχουν ακόμα οι εικόνες της τηλεόρασης που δείχνουν την καλή κατάσταση στην οποία βρισκόταν το κτήριο και οι χώροι του πολυτεχνείου μετά την εκκένωση , τα καμένα τρόλεϊ , τα σπασμένα πεζοδρόμια κτλ.......

      • S.P. avatar
        S.P. @ Γιαννης Ν. 21/04/2012 08:53:29

        Αυτά έγιναν από καιροσκόπους κατά την διάρκεια των μακροχρόνιων καταλήψεων. Και μάλλον στην Αθήνα έγιναν κατά την διαρκεια της επέμβασης τα περισσότερα.
        Πάντως δεν αναιρείται το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών ήταν τότε κατά των βανδαλισμών. Σήμερα δεν είναι. Επίσης σε όλη την διάρκεια της μεταπολίτευσης δεν ήταν κατά των βανδαλισμών.

  21. S.P. avatar
    S.P. 20/04/2012 21:48:08

    Το προηγούμενο σχόλιο μου αποτελεί απάντηση στον κ. Δημήτρη.

    • juliet avatar
      juliet @ S.P. 20/04/2012 22:10:56

      S.P
      Καλησπέρα,
      τι γελοίοι είναι μερικοί ....αλλά τώρα πιά το αμάρτησα για τη πόρσε ,για τη τσέπη, βρε γαμώτο, είναι της μοδός.

      • S.P. avatar
        S.P. @ juliet 20/04/2012 22:17:46

        Juliet,
        Καλησπέρα έτσι είναι, όπως τα λες.
        Για τον Μαρκάτο γνωρίζω πολλά, από τότε που έθεσε υποψηφιότητα για καθηγητής στην Πάτρα και απέτυχε.
        Δεν λέγονται όμως όλα παντού.

        • juliet avatar
          juliet @ S.P. 20/04/2012 22:39:51

          S.P,
          σωστά ,τα βλέπουν πολλοί και η ανωνυμιά κρύβει πολλά,εδω ανθρώπους που τους ξέρεις χρόνια και σου βγαίνουν αγγινάρες .Αν και μερικές φορές οι ανώνυμοι είναι καλύτεροι.:)

  22. Αρης Νόμπελης avatar
    Αρης Νόμπελης 21/04/2012 22:11:09

    Με συγχωρείτε αν δεν έχω καταλάβει καλά, αλλά εκτός από φανφάρες "είμαστε Ελληνες" και τυμπανοκρουσίες, με τι προτείνει ο κ. Καμμένος να αντικαταστήσουμε το μνημόνιο; Ή θα πάει στην Ευρώπη και θα φωνάζει "Είμαστε ανεξάρτητοι". Αλλά πριν μου απαντήσετε, ρίχτε μια ματιά στα θλιβερά του ψηφοδέλτια: Σε ένα στη Θεσσαλία δεσπόζει η πιο ηλίθια γυναίκα που έχω γνωρίσει στη ζωή μου και δηλώνει δημοσιογράφος (σε μεσημεριανές εκπομπές, με δείκτη νοημοσύνης κοντά στο σύνδρομο down).
    Eπίσης, εγώ δεν παντρεύτηκα την κόρη μεγαλοεπιχειρηματία για να μην με νοιάζει αν θα πάρω τον μισθό μου τον επόμενο μήνα, ούτε πήρα τα θαλασσοδάνεια του Ανδρέα Παπανδρέου για να ταϊζω τους Φωτόπουλους, τους Παναγόπουλους και τους Μπαλασόπουλους. Γιατί από τον Ανδρέα ξεκίνησε το κακό με τους εκατοντάδες... κηπουρούς στην ΕΡΤ και θα μας αποτελειώσουν τίποτα καμμένα μυαλά...