#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2011 14:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με τον Καψή και στις εκλογές;



Ο Υπουργός Επικρατείας, ως γνωστόν, έχει υπό την εποπτεία του  και τους μηχανισμούς της κρατικής ενημέρωσης. Δηλαδή την Κρατική τηλεόραση, το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, τα Δορυφορικά Προγράμματα της ΕΡΤ, τα Γραφεία Τύπου.

Έχει και λόγο στη διάθεση της κρατικής διαφήμισης.

Η κυβέρνηση Παπαδήμου έχει επίσης αναλάβει τη ευθύνη  να οδηγήσει τη χώρα στις εκλογές.

Θα παραμένει Κυβερνητικός εκπρόσωπος και Υπουργός Επικρατείας ένας άνθρωπος του ΠΑΣΟΚ, συστηματικός υβριστής της Ν.Δ. και του Σαμαρά προσωπικώς;

Μέχρι που θα φτάσει η αυτοχειρία αυτής της παράταξης;

Αδέξιος Δεξιός

Υ.Γ. Περιμένω με αγωνία την πρώτη εμφάνιση του κ. Καψή στο MEGA. Για τη στιγμή που θα κάνει ερωτήσεις ο κ. Μανώλης Καψής!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 01/12/2011 14:17:18

    Σε αυτή τη φωτογραφία δεν μοιάζει λίγο με τον Χρύσανθο Λαζαρίδη;

    Αν οι συμβουλές του προεδρικού συμβούλου Λαζαρίδη οδήγησαν τη ΝΔ στο σχηματισμό της συγκυβέρνησης, τότε η ειρωνία της ομοιότητας είναι πολύ ενδεικτική της κατάστασης.

    • factorx avatar
      factorx @ Διογένης 01/12/2011 14:36:06

      Διογένη, δεν νομίζεις κι εσύ ότι το έχουν παρατραβήξει ορισμένοι με τον Χρύσανθο; Μην αναπαράγουμε κι εδώ λοιπόν όσα αμετροεπή λέγονται τις περισσότερες φορές. Οι όποιες θέσεις του Χρύσανθου στην τωρινή συγκυρία δεν αναιρούν την προσφορά του. Λάθη έγιναν, γίνονται και θα γίνονται. Το θέμα είναι το καραβάνι να τραβάει μπροστά. Και να σου πω και την γνώμη μου στα "καυτά ζητήματα": Για μένα οι εκλογές και οι δόσεις είναι δευτερεύουσας σημασίας στην πολιτική γραμμή. Οι κόκκινες γραμμές είναι το βασικό κι αυτές είναι: έξοδος από το μνημόνιο - ανάπτυξη- αδιαπραγμάτευτη υπεράσπιση των εθνικών θέσεων. Αν η ΝΔ υπερασπιστεί σταθερά αυτά, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ factorx 01/12/2011 14:45:08

        Δηλαδή ο σχηματισμός κυβέρνησης για την υπερψήφιση της "αναπόφευκτης" δανειακής θα συμβάλει στην έξοδο από το Μνημόνιο, στην ανάπτυξη και στην αδιαπραγμάτευτη υπεράσπιση των εθνικών θέσεων;

        Τέλος πάντων, δεν είμαι μέσα στα πράγματα, οπότε δεν έχω παρά να εμπιστευτώ την πληροφόρηση που μας δίνεις.

        • factorx avatar
          factorx @ Διογένης 01/12/2011 15:48:37

          ειδες να λεω εγώ αυτά που γράφεις; Ο,τι θέλεις καταλαβαίνεις; σε παρακαλώ πολύ....

      • chrisss avatar
        chrisss @ factorx 01/12/2011 15:47:54

        Όταν λες έξοδο απ' το μνημόνιο τι εννοείς?εγώ σαν αναπόφευκτο το ακούω..

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/12/2011 14:21:42

    Μετά θα αναρωτιώμαστε γιατί χάσαμε την αυτοδυναμία.
    Μα καλά δεν υπάρχει κάποιος μέσα στη ΝΔ με γρήγορα αντανακλαστικά;
    Αυτό το κόμμα είναι άξιο της μοίρας του........

    • avanti avatar
      avanti @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/12/2011 14:44:04

      Μα δεν έχεις καταλάβει " Λογοκρισία" ότι με κάθε τρόπο θέλουν τη ΝΔ έξω από το παιγνίδι? Είναι πιά πασιφανές, η ΝΔ (για λόγους που δεν έχω εντοπίσει ακόμη) είναι έξω από τα ενδιαφέροντα - συμφέροντα των big brothers. Εδώ και ένα χρόνο στήνονται απίστευτα σκηνικά με στόχο να κάνουν το κόμμα αυτό μπάχαλο.

      • ANGRY MAN avatar
        ANGRY MAN @ avanti 01/12/2011 16:23:56

        Όταν ο ίδιος ο Σαμαράς ανέχεται να προσλαμβάνει ο Παπαδήμος τον Καψή κυβερνητικό εκπρόσωπο και δεν θέτει βέτο, τότε υποψιάζομαι ότι και ο Σαμαράς παίρνει εντολές από κάπου αλλού και όχι πλέον από πολιτικούς. Ίσως είναι επιχειρηματίες, ίσως τραπεζίτες, πάντως είναι λόμπυ εκτός Ελλάδος. Δεν εξηγείται αλλιώς γιατί πάει από αυτοκτονία σε αυτοκτονία. Έναν απλό οπαδό της παράταξης να πάρει να δει τί πρέπει να κάνει και να τον ακούσει. Προφανώς και κατά την κρίση μου στηρίζεται περισσότερο στις συμβουλές επιχειρηματιών παρά στο να πάρει την ψήφο του κόσμου στις εκλογές. Οι επιχειρηματίες άλλωστε στην αναμπουμπούλα βολεύονται και μη αυτοδύναμες κυβερνήσεις θέλουν για να μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους ελεύθεροι. Αλήθεια, γιατί κανένας από τη ΝΔ δεν έθεσε το θέμα των οφειλών μεγάλης αλυσίδας στον χώρο της διαμονής τουρισμού στο Δημόσιο; Αυτοί που το έγραψαν τί ήξεραν; Αυτοί που πάνε φυλακή και αυτόφωρα εν τέλει είναι οι βλάκες και οι μεγάλοι επειδή έχουν πολιτικές πλάτες δεν πειράζει μωρέ; Τέτοιο κόμμα θέλουμε να είμαστε; Αλήθεια, η πτέρυγα της λαϊκής δεξιάς τί λέει γι' αυτό; Κατά τ' άλλα διαγράψατε τον Καμμένο γιατί ήταν ο μόνος συνεπής στα λόγια και τη στάση του. Επίσης, τους επιχειρηματίες που συρρίκνωσαν τις δικές τους επιχειρήσεις με τις επιλογές τους, Σαμαρά, καλό είναι να μην τους εμπιστεύεσαι για συμβουλές. Αν πάλι έχεις συμφωνήσει αναβολή εκλογών, τότε παραιτήσου παιδί μου, δεν κάνεις. Το κράτος και το κόμμα δεν είναι ούτε τουριστικό γραφείο, ούτε κατάστημα ενδυμάτων. Δεν κάνουμε λιανικό εμπόριο. Στοχεύουμε στη χονδρική ψήφων. Οι πέντε δέκα επιχειρηματίες που εξυπηρετούνται απότην αναμπουμπούλα δεν είναι οι χιλιάδες ψήφοι που χάνεις κάθε ημέρα με την παθητική στάση και τις άστοχες επιλογές σου.

        • avanti avatar
          avanti @ ANGRY MAN 01/12/2011 16:47:58

          Οταν έγραψα ότι στήνονται σκηνικά με στόχο να γίνει η ΝΔ μπάχαλο, το έγραψα ως παρατηρητής.... δεν ξέρω τι αντιλαμβάνονται οι εκ των έσω. Τέλος μη σου κακοφαίνεται ότι οι πολιτικοί είναι πλέον εντελώς εξαρτημένοι από το περιβάλλον των επιχειρήσεων, όποιο και αν είναι αυτό, είτε Ελλάδα είναι είτε οποιαδήποτε άλλη χώρα. Οι πολιτικοί είναι δέσμιοι, μερικές φορές ακούς τι λένε και αν διαβάσεις κάτω από τις λέξεις είναι σαν να λένε κάντε κάτι και εσείς οι πολίτες .... μόνοι μας θα τα κάνουμε όλα, όχι δεν τους δικαιολογώ, αν βλέπεις ότι σε εξουσιάζουν υποβάλεις την παραίτησή σου και φεύγεις .... σίγουρα θα βρεις τρόπο να πεις αυτά που πρέπει και να τα μάθει ο κόσμος, αν όμως κάθεσαι και υπομένεις τις εντολές των διαφόρων συμφερόντων, σημαίνει ένα σωρό άσχημα πράγματα που δεν θέλω να γράψω ......

      • Billis8 avatar
        Billis8 @ avanti 01/12/2011 16:46:36

        Υποστηρίζοντας ότι ισχύει κάτι, χωρίς αποδείξεις ή έστω ενδείξεις ("για λόγους που δεν έχω εντοπίσει ακόμη"), η σύζητηση οδεύει προς το μεταφυσικό ("πιστεύω", "προφητεύω", "σκοτεινοί συνωμότες σχεδιάζουν").

        Παρακαλώ παραμείνετε εντός λογικής (και πραγματικότητας).

        • ANGRY MAN avatar
          ANGRY MAN @ Billis8 02/12/2011 19:27:15

          Δηλαδή, κατ' εσένα Billis8 όλοι αυτοί εδώ μέσα που δεν βλέπουν στραβά το γυαλό, αλλά λένε ότι στραβά αρμενίζουμε, που είναι άνθρωποι που πονάνε την παράταξη, βλέπουν κάτι μεταφυσικό ή πρέπει να έχουν απτές αποδείξεις, που ξέρεις ότι ποτέ δεν θα υπάρξουν; Ποια άλλη ένδειξη περιμένεις, όταν η βάση του κόμματος αυτή τη στιγμή βράζει και βρίζει τη συγκυβέρνηση και ακούς τον αντιπρόεδρο του κόμματος να σου μιλά για στήριξη της κυβέρνησης αυτής τη στιγμή που υποτίθεται, ότι κατά τον Σαμαρά "δεν συγκυβερνούμε" και ταυτόχρονα ο Βενιζέλος για να έχει και κάλυψη λέει ότι η ΝΔ δεν είναι αντιπολίτευση, αλλά κυβερνητικό κόμμα; Μήπως τελικά συμφωνήσαμε και κρατήσαμε και την αξιωματική αντιπολίτευση για να μην ακούγονται περισσότερο τα κόμματα της Αριστεράς και πάρουν περισσότερες ψήφους; Ως αντιπολίτευση έπρεπε με τέτοια μετρα - αίσχη να έχουμε κάνει τη χώρα άνω κάτω, να μην μπορούν να λειτουεγήσουν το κράτος ούτε μια ημέρα. Μέχρι και ο Γιωργάκης, όταν ήταν αντιπολίτευση βγήκε στους δρόμους και κράτησε και πανό μπροστάρης. Ποιος ο Γιωργάκης !!! Και εμείς τί κάνουμε; Ψηφίζουμε τη δανειακή για να πάρουν οι τράπεζες και άλλα δάνεια με εγγύηση του Δημοσίου. Και ο κόσμος; Η πραγματική οικονομία; Δανείζουμε τις τράπεζες με εγγύηση τα λεφτά των φορολογουμένων για να μας χρεώνουν ληστρικά επιτόκια σε δάνεια και πιστωτικές. Για ρωτήστε να μάθετε, όπως ρωτώ κι εγώ, τί περιμένει ο επιχειρηματίας που ανέλαβε η τενική του εταιρεία την κατασκευή του ΧΥΤΑ, ποιος είναι αυτός και γιατί παρακαλάει να συνεχίσει να κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ μέσω του Παπαδήμου; Πόσα θα πάρει από τη σύμβαση αν έως την άνοιξη δεν γίνει το έργο με ευθύνη βέβαια του Δημοσίου; Και βέβαια δεν στηρίζει τη ΝΔ !!! Αν όμως ήμασταν σωστή αντιπολίτευση θα έπρεπε αυτά να τα είχαμε ψάξει, να τα είχαμε ρωτήσει στη Βουλή και να φροντίζαμε να μην γίνει αυτό, καθώς τότε το κράτος θα έμπαινε μέσα πληρώνοντας για έργο που δεν θα είχε γίνει. Και βεβαίως θα έπρεπε να αναδειζθεί η ευθύνη των κρατικών λειτουργών και πολιτικών προσώπων που υπέγραψαν τέτοια σύμβαση. Και ερωτώ παραπάρα: ποια αντιπολίτευση θα το κάνει αυτό και θα ζητήει με ποιες υπογραφές εξεταστική; Αυτή που θα συγκυβερνά και στο όνομα της συναίνεσης "για να σωθεί η χώρα" δεν θα χαλά το κλίμα; Γιατί η Συγγρού δεν βγαίνει να πει καθαρά, ότι μετά τον Μάιο έχει συμφωνηθεί νέα μείωση στο Δημόσιο θέσεων κατά περίπου 30% με τα νέα μνημόνια; Γιατί δεν βγαίνει να καταγγείλει αυτό που φοβάται, ότι δηλαδή αν παραμείνει ο Παπαδήμος με υπουργό Εσωτερικών Πασοκ οι απολύσεις κατά 30% θα γίνουν μόνο από ΝΔ ψηφοφόρους στο δημόσιο; Αν αυτό συμβεί και συγκυβερνά, πώς θα αντιδράσει; Αλλά και αν αντιδράσει κατόπιν εορτής, αφού θα έχουν γίνει οι απολύσεις δικών της ψηφοφόρων και εν μέσω "συναίνεσης", ποιο θα είναι το ποσοστό της, αν θα έχει γυρίσει την πλάτη σε δικούς της ανθρώπους; Αφού το βλέπουν ότι οι πασοκ όπου βρεθούν και όπου σταθούν μιλούν για συγκυβέρνηση και προσπαθούν να παρασύρουν τη ΝΔ στο όλοι ίδιοι είμαστε. Γιατί επιμένουν και συνεχίζουν σε συγκυβέρνηση; Έχει σκεφτεί κανείς ότι ο Καρατζαφέρης χτυπιέται να παραμείνει ο Παπαδήμος, γιατί όταν θα γίνουν οι απολύσεις στο Δημόσιο από ψηφοφόρους της ΝΔ, υπολογίζει σε ένα καλό ποσοστό αυτών των απογοητευμένων ψηφοφόρων σε βάρος της ΝΔ; Όλα αυτά είναι σπέκουλα; Οι εντός ΝΔ καλά γνωρίζοντες ξέρουν ότι ο φόβος αυτός των απολύσεων πριν από τις εκλογές (αν εκλογές γίνουν μετά τη 19-2-12) εξελίσσεται σε τρόμο.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 02/12/2011 11:01:41

      "Μετά θα αναρωτιώμαστε γιατί χάσαμε την αυτοδυναμία." !!!!
      Και πότε νομίζεις ότι η ΝΔ είχε αυτοδυναμία ?? Το πολύ 30% να έχουν βγάλει τα πιό "καλά" γκάλοπ.

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 01/12/2011 14:23:41

    ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ Α.Ε.

  4. σίγουρος avatar
    σίγουρος 01/12/2011 14:28:11

    Ο Καψής δε χρειάζεται να μιλήσει για να καταλάβεις πως είναι ο εκπρόσωπος των βολεμένων.

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 01/12/2011 14:33:08

    Αναρωτιέμαι με ποια κριτήρια τον διάλεξαν. Λέτε ο μόνος τους σκοπός να ήταν να εξευτελίσουν τη ΝΔ;

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ Διογένης 01/12/2011 14:36:14

      Οχι, επέλεξαν το μουσειακό κομμάτι του παλαιοΠασοκ ως Υπ. Επικρατείας για να δώσει ΧΡΗΜΑ στον ΔΟΛ, ο οποίος ΔΟΛ περνάει άσχημες ωρες και χρειάζεται πολύ ΧΡΗΜΑ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Διογένης 01/12/2011 14:38:15

      Ο Πρωθυπουργός τον επέλεξε.
      Το ερώτημα είναι η Ν.Δ. γιατί συναίνεσε;
      Αν ερωτήθηκε!
      Και αν δεν ερωτήθηκε, πάλι υπάρχει θέμα γιατί αγνοήθηκε...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 01/12/2011 14:46:41

        Ποιος "Πρωθυπουργός", έλεος...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 01/12/2011 14:53:17

          Αυτός που πρωθυπουργεύει τέλος πάντων!

          • Βούρδουλας avatar
            Βούρδουλας @ Κώστας Ροδινός 01/12/2011 15:06:08

            Πρωθυπουργός είναι ο σταύρος και κυρ σταύρος και αφέντης τσουτσουλομύτης. Ο παντελής όλο και θα του βολέψει κάνα δάνειο για τις φυλλάδες του και όπως λέει και ο Αδέξιος θα βγει στις ειδήσεις μαζί με τον Μανώλη ("δεν καταλαβαίνω Ολγα"), τη θεία Ολγα και τον συνάδερφό του τον Γιαννάκη που δουλεύουν και στον ίδιο όμιλο.

            Τι δέσιμο, τι ομάδα, όλοι μια οικογένεια είμαστε τελικά...

      • ANGRY MAN avatar
        ANGRY MAN @ Κώστας Ροδινός 01/12/2011 16:32:39

        Mα ο Σαμαράς, υποτίθεται ότι είπε ότι δεν συγκυβερνούμε. Βέβαια δεν ξέρω τί στον κόρακα κάνουν τα στελέχη του κόμματος, ως υπουργοί, που δίνουν άλλοθι σε αυτό που ο Σαμαράς χαρακτήρισε "λάθος" και που εμείς οι ηλίθιοι θα κληθούμε να στηρίξουμε, γιατί αλλιώς δεν θα είμαστε και καλά ΝΔδες και ενώ όλοι θα πρέπει να το κάνουμε προκειμένου να φύγει το ΠΑΣΟΚ, μιμούμενοι όλους τους πασόκους βουλευτές που έχουν συνειδησιακό πρόβλημα και μετά ψηφίζουν. Είμαι πολύ απογοητευμένος. Τί σόι εξεταστική θα κληθεί να κάνει μετά, κατά τη δέσμευσή του για το χρέος ο Σαμαράς, όταν θα έχει δώσει ψήφο στη νέα δανειακή, που όμως είναι συνέχεια της πρώτης και δεύτερης, άρα θα έχει αναδρομικά νομιμοποιήσει και τις παλιές; Τί ψάχνω τώρα θα μου πείτε !!! Τελικά τα μεγάλα κεφάλια της Συγγρού είναι εκλεγμένοι από εμάς ή διορισμένοι από άλλους; Ας τολμήσουν να πουν μια φορά καθαρά την αλήθεια. Τί θα κάνουν αν δεν γίνουν εκλογές 19-2-2012; Κι άλλες κωλοτούμπες; Μάλλον θα γιορτάζουν οι Αντιπρόεδροι του κόμματος γιατί θα έχει γραφτεί ότι ξαναέγιναν και παραμένουν υπουργοί. Τρομάρα μας !!!

    • Απορία avatar
      Απορία @ Διογένης 01/12/2011 16:03:43

      Ποιος πρωθυπουργός, ποιος πρωθυπουργεύων και ποια δημοκρατία πλέον στην Ελλάδα κύριοι.

      Η δημοκρατία στην χώρα κατελύθη από τη στιγμή που ο μοιραίος των Παπανδρεου έβαλε μπροστά το σχέδιο των αμερικανών και ευρωπαίων τραπεζιτών να βάλουν την Ελλάδα στο IMF.

      Από τότε, γύρω στον Δεκέμβρη του '09, ο Παπανδρέου αλωνίζει, κάνει ό,τι στην κυριολεξία γουστάρει, δηλαδή ό,τι γουστάρουν οι πάτρωνές του.

      Θεατές σε αυτό το χάλι, σύσσωμη η ΝΔ, ο πρόεδρος και οι σύμβουλοί του, που περίμεναν ..."θεσμικά και συντεταγμένα" να πέσουν, οι επί της ουσίας, "πραξικοπηματίες της κυβέρνησης".

      Για γέλια και για κλάμματα δηλαδή, μιας και που ακόμα "θεσμικά και συντεταγμένα" περιμένουν ότι θα πέσουν.

      Ε ας τους πει κάποιος επί τέλους ότι θα "πέσουν" όταν ο Σαμαράς δεν θα κάνει ούτε με σφαίρες αυτοδύναμη κυβέρνηση.

  6. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 01/12/2011 14:33:25

    H Nέα Δημοκρατία έπρεπε να δηλώσει οτι ο Παντελής Καψής δεν απολαμβάνει τη εμπιστοσύνης της.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αδέξιος Δεξιός 01/12/2011 15:06:36

      Έτσι έπρεπε....

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Αδέξιος Δεξιός 01/12/2011 17:51:04

      Η ΝΔ τελευταία κάνει (ή δεν κάνει) ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θέλει ο λαός. Μα δεν θέλουν να κυβερνήσουν?
      ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ
      ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΣΟΚΟΙ

  7. Γιώργος Περπινιάς. avatar
    Γιώργος Περπινιάς. 01/12/2011 14:46:18

    Στο Mega Θα μας θυμίσουν την παροιμία. Γιάννης κερνά Γιάννης πίνει. Δηλαδή Καψής κερνά Καψής πίνει. Εκτός αυτού, πάντα στις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ υπήρχε άνθρωπος του ΔΟΛ.

  8. avanti avatar
    avanti 01/12/2011 14:51:33

    Ο Υπουργός Επικρατείας, ως γνωστόν, έχει υπό την εποπτεία του και τους μηχανισμούς της κρατικής ενημέρωσης. Δηλαδή την Κρατική τηλεόραση, το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, τα Δορυφορικά Προγράμματα της ΕΡΤ, τα Γραφεία Τύπου: Δηλαδή αν πάμε σε εκλογές με Καψή υπουρ. Επικρατείας το αποτέλεσμα των εκλογών μπορεί να θεωρηθεί εκ προϊμίου νοθευμένο - τα γλέντια τώρα αρχίζουν - και η ιστορία δυστυχώς επαναλαμβάνεται. Από τώρα διαβάζω τα αποτελέσματα, ΝΔ 20%, ΠΑΣΟΚ 30%, ΛΑΟΣ 15%, ΝΤΟΡΑ 5%, και ωπ νάτη η κυβέρνηση που επέλεξε ο λαός. Για την αριστερά δεν γίνεται λόγος, ούτε στην βουλή δεν θα μπουν. Ερε γλέντια που έλεγε και ο καραγκιόζης!

    • Y. avatar
      Y. @ avanti 01/12/2011 17:56:36

      Τις εκλογές θα τις κάνει Υπηρεσιακή Κυβέρνηση, που θα σχηματισθεί 20-25-30 μέρες πριν τις εκλογές. Αυτή είναι η Μεταβατική γτα να κάνει αυτά που συμφωνήθηκαν. Στις Υπηρεσιακές, βασικά υπουργεία αλλάζουν, μεταξύ αυτών και το παραπληροφόρησης

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ avanti 01/12/2011 22:36:22

      Μην λέμε μπούρδες. Δεν μπορεί ο Υπουργός Επικρατείας να νοθεύσει κανένα εκλογικό αποτέλεσμα. Εξάλλου ποιος λαμβάνει σοβαρά υπόψη τις ειδήσεις των κρατικών καναλιών;

  9. Kst avatar
    Kst 01/12/2011 14:57:19

    Αμα τον στηριζουν η ΝΔ και ο ΛΑΟΣ μπορει και την μητερα του να βαλει υπουργο.. Το θεμα ηταν να μην φταναμε σε αυτο το σημειο.. Τωρα που θα παραταθει κι η ημερομηνια των εκλογων λογω του νεου Μνημονιου και της 7ης δοσης ποιος θα βρεθει να τους σταματησει?

  10. Aθωος περαστικος avatar
    Aθωος περαστικος 01/12/2011 15:04:36

    Οι τελευταίες αμφιβολίες ότι η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι κυβέρνηση των τραπεζιτών και των διαπλεκομένων έχουν πλέον εκλείψει. Ο Παπαδήμος με το διορισμό αυτού του συστημικού κονδυλοφόρου απέδειξε πέραν πάσης αμφιβολίας τους σκοπούς του. Κάτι πάει πολύ λάθος σε αυτή τη χώρα. Όσο υπάρχουν εφημερίδες σαν το Βήμα και τη Καθημερινή, με τα παπαγαλάκια "δημοσιογράφους" τους και τις αγοράζει ο κόσμος, δεν θα αλλάξει τίποτα.

  11. proedroskp avatar
    proedroskp 01/12/2011 15:12:58

    Αντωνη Σαμαρα ,θα σας παρακαλεσω εως τις εκλογες να κανετε κατι απροβλεπτο,κατι που να τους τελειωσει,κατι που θα κανει τους Ελληνες να ελπιζουν.

    • Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
      Κωστας Ε. Χριστοδουλου @ proedroskp 01/12/2011 15:43:50

      Αλήθεια τό πιστέυεις αύτό ???

    • Y. avatar
      Y. @ proedroskp 01/12/2011 17:59:50

      Να είσαι σίγουρος, θα το κάνει (..προσωπικά, απολύτως)

  12. Theo avatar
    Theo 01/12/2011 15:21:08

    Παρακολουθώ καιρό τα σχόλια στις αναρτήσεις του antinews , μερικά εκ των οποίων είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα . Μετά την συναίνεση Σαμαρά και την κυβέρνηση Σοσιαλοδημοκρατίας , Χριστιανοδημοκρατίας και ακροδεξιάς κι αφού είδαμε και τον Αδωνη υπουργό , σχόλια για πατριωτική στάση Σαμαρά και ενδεχόμενη αυτοδυναμία της ΝΔ στις εκλογές , έχουν ευτυχώς ακόμα , αρκετή πλάκα .

    • Kst avatar
      Kst @ Theo 01/12/2011 15:26:43

      Ακομη κι αν ειναι καποιος σοσιαλιστης, δεξιος, ακροδεξιος ποιος ειναι αυτος που αντιπροσωπευει αυτες τις ιδεες πλεον στην Ελληνικη Βουλη? Πραγματικα πολυ καιρο αναρωτιεμαι και δεν εχω βρει απαντηση. Εχουν χαθει αυτες οι διαχωριστικες γραμμες πλεον..

  13. λέων avatar
    λέων 01/12/2011 15:43:28

    Τι σχέση μπορεί να έχει ο Καψής με την μεταβατική κυβέρνηση? Ποια μυαλά συναίνεσαν ώστε να τοποθετηθεί ο υβριστής της δεξιάς παράταξης κυβερνητικός εκπρόσωπος? Ποιοι εισηγήθηκαν κάτι τέτοιο και με ποιο αντάλλαγμα? Δυστυχώς ο Σαμαράς κάθε φορά κάτι συμβαίνει και θα εκπλήσσει αρνητικά. Εκεί που είναι «καβάλα στο άλογο» εκεί είναι πεσμένος στο έδαφος. Ένα βήμα εμπρός δύο πίσω. Αυτοδυναμία με λάθος επιλογές δύσκολο να επιτευχθεί. Ας αφεθεί πιο ελεύθερος στις αποφάσεις του ο πρόεδρος, να ακολουθήσει τις αρχές και επιταγές της βάσης του. Μιας βάσης που ποντάρει πολλά στον ίδιο και την λαϊκή δεξιά. Όχι λοιπόν στους υβριστές και διώχτες της.

  14. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 01/12/2011 15:47:30

    Ατολμία; Λάθη; Ελπίδα πως θα αποκαλυφθούν μόνοι τους; Τακτική ώριμου φρούτου; Έλεος η χώρα βουλιάζει και η ΝΔ δεν αντιδρά.

  15. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 01/12/2011 17:22:51

    Καλά γιατί δεν εβαλαν τον Αθανασάκη ή τον Χυτήρη εγώ πίστευα ότι αυτούς έπρεπε να βάλει ο Παπαδήμος

  16. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 01/12/2011 17:29:18

    Μετά τον διορισμό του Καψή ως Υπουργού Επικρατείας, με συγχωρείτε αλλά θα σκεφτώ πολύ σοβαρά πλέον να ψηφίσω ΝΔ. Θα εξαρτηθείαπό τη συμπεριφορά της μέχρι τις εκλογές.

  17. vonchristoforakos avatar
    vonchristoforakos 01/12/2011 17:43:05

    Ο Καψής φαίνεται ότι έχει βάλει στόχο να γίνει βουλευτής του ΠΑΣΟΚ. Ακολουθεί κατά γράμμα την πορεία του πατρός του. Από διευθυντής στα Νέα (το νερό του Καματερού), βουλευτής του ΠΑΣΟΚ.

    Ο Π.Καψής είναι τυπικός εκπρόσωπος του θεσμού της οικογενειοκρατίας στο Συγκρότημα Λαμπράκη. Τον "μεγάλωσαν" στο δοκιμαστικό σωλήνα του Συγκροτήματος για να τον κάνουν αρχικά επικεφαλής του πολιτικού ρεπορτάζ, κατόπιν διευθυντή των Νέων. Στη συνέχεια, και αφού πιά είχε πεθάνει ο Χρήστος Λαμπράκης, και τα ηνία είχε πάρει ο Σ.Ψυχάρης, τον έβαλε διευθυντή του Βήματος.

    Οπως όμως σε κάθε Βυζάντιο, έτσι και στο Συγκρότημα, γίνονται σφαγές στην αυλή του αυτοκράτορα. Είναι γνωστές άλλωστε, οι αντιπάθειες ανάμεσα στον Ψυχάρη και στους Καψήδες (πατέρα) παλαιόθεν. Ο Ψυχάρης λοιπόν, ως γνήσιος κίλλερ που είναι, τον έβαλε διευθυντή στο Βήμα, και στη συνέχεια τον έφαγε τον Π.Καψή, προς μεγάλη ανακούφιση της πλειοψηφίας των δημοσιογράφων του που ανάσαναν όταν ανέλαβε ο Καρακούσης.

    Ο Π.Καψής ήταν πρώην Ρηγάς. Κάποτε μάλιστα, ως από καθ'εδρας "αριστερός" ήθελε να ανοίξει και διάλογο με την 17Ν μέσω των σελίδων των Νέων (σιγά μην του απαντούσαν). Μπορεί βέβαια να το έπαιζε α"αριστερούλης", πάντα όμως ήταν βαθιά συστημικός και κατά βάθος ΠΑΣΟΚος. Εξάλλου, ετερόφωτο τέκνον του συστήματος και του οικογενειοκρατικού κατεστημένου του Συγκροτήματος ήταν, που όσο ζούσαν Λαμπράκης-Καραπαναγιώτης, στηριζόταν και ανερχόταν στην πυραμίδα της εσωτερικής εξουσίας. Οταν πέθαναν οι δυό τους, ήταν θέμα χρόνου για τον Ψυχάρη να ξεκαθαρίσει δια παντός τις σχέσεις του με το Καψέϊκο.

    Αλλά αυτοί δεν χάνονται. Ετσι μην εκπλαγεί κανείς εάν τον δεί βουλευτή του ΠΑΣΟΚ αύριο (προηγουμένως βέβαια, όπως όλοι οι κυβερνητικοί εκπρόσωποι της εποχής των μνημονίων, έτσι κι αυτός θα έχουν "τσαλακωθεί").

    • Y. avatar
      Y. @ vonchristoforakos 01/12/2011 23:50:19

      Καλά...με τους 42 που θα βγάλουν, ποιός θα πρωτοβγεί

  18. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/12/2011 18:01:44

    Περιέργως ο κ. Παπαδήμος δίνει εξαιρετικές ευκαιρίες στον ΑΣ και τη ΝΔ να αποσύρουν τη στήριξή τους στην κυβέρνηση, πριν καν φτάσει η 19η Φεβρουαρίου...

  19. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 01/12/2011 18:13:59

    Αυτό πες το πάλι, αγαπητέ μου.

  20. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 01/12/2011 18:44:03

    Αυτή η σιγουριά στις "παράτολμες" κινήσεις του θα έπρεπε να μας ανησυχήσει περισσότερο απ οτιδήποτε άλλο. Που βασίζεται? (εκτός απ τα γνωστά σ όλους κέντρα)

  21. sanderson avatar
    sanderson 01/12/2011 19:24:49

    Όταν είχαμε τον γιο του ταχυδρόμου, είχαμε και προσωπικές επιθέσεις πασοκικής προελεύσεως και αργότερα αποπομπή της συζύγου Μάρας από γνωστό τηλεοπτικό σταθμό, πάνω στην βάση του οικογενειακού δεσμού. Για να δούμε τι θα πουν τα πασόκια τώρα για το καψάκι...

  22. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 01/12/2011 22:53:23

    Δεν μπορώ να βλέπω συνέχεια μπροστά μου αυτές τις φάτσες, έλεος ποιά !!!!!!! όχι πάλι Καψής !!!!!!!!!! καλά ρε παιδιά πως τα καταφέρνουν αυτά τα άτομα να είναι πάντα στην πρώτη γραμμή !!!!!!!!! Δεν υπάρχουν άλλοι Έλληνες να καλύψουν κάποια αξιώματα σε αυτήν την χώρα !!!!!

    • Κρίμα avatar
      Κρίμα @ Αεροπόρος 01/12/2011 23:40:32

      Ποιός θα στηρίξει έμπρακτα τα συμφέροντα των μεγαλο- αν δεν είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, οι άνθρωποι του συστήματος.
      Με το συμπάθειο αλλά μου φαίνεται Αεροπόρε πως πρέπει να προσγειωθείς έστω και για λίγο. Καλή η πτήση αλλά μην χάνεις και την επαφή.

  23. EvThymios avatar
    EvThymios 02/12/2011 10:49:16

    Οι Καψής, Παγουλάτος, Χαρδούβαλης, έχουν ψήφο εμπιστοσύνης;

  24. ΘΟΥ-ΒΟΥ avatar