01/12/2009 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με την πλάτη στον τοίχο η κυβέρνηση



Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η κυβέρνηση για την οικονομία αφού από αύριοΤετάρτη ξεκινά  ο πραγματικός Γολγοθάς του Γ. Παπακωνσταντίνου. Το Eurogroup και το EcoFin θα επικυρώσει κατ' αρχάς την υπαγωγή της Ελλάδας στο άρθρο 104/8 που είναι ουσιαστικά η προειδοποίηση για το έλλειμμα και οι συστάσεις για τα μέτρα που δεν ελήφθησαν. Όμως, είναι και το πρώτο βήμα για την υπαγωγή της οικονομίας τον Φεβρουάριο στο άρθρο 104/9 το οποίο σημαίνει δημοσιονομική επιτήρηση, αποστολή και έλεγχος κάθε 3 μήνες των στοιχείων του προϋπολογισμού και ο μπαμπούλας των Βρυξελλών σε κάθε απόφαση της κυβέρνησης. Αν η Ελλάδα προχωρήσει στο 104/11 αυτό σημαίνει βαριά πρόστιμα, γεγονός ατιμωτικό και ταυτόχρονα καταστροφικό.

 Στο μεσοδιάστημα ο Γ. Παπακωνσταντίνου θα πρέπει να καταθέσει το επικαιροποιημένο πρόγραμμα σταθερότητας το οποίο αν δεν ικανοποιήσει την Κομισιόν τότε ζήτω που καήκαμε.

Οι κοινοτικοί ήδη πιέζουν για πολύ επώδυνα μέτρα όπως πάγωμα μισθών επί 3ετία, περικοπή του 13ου μισθού και άλλα τέτοια τραγικά. Ο στόχος πλέον της κυβέρνησης είναι διττός και θυμίζει κάποιον που προσπαθεί να ισορροπήσει σε δύο βάρκες: Από τη μια να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις των... κουτόφραγκων που μας έχουν βάλει στο μάτι, κι από την άλλη να κάνει κοινωνική πολιτική αφού οι Έλληνες έχουν αρχίσει να αγριεύει το μάτι τους με την κυβέρνηση αυτή.

 Κι όλα αυτά ενώ συνεχίζονται οι κερδοσκοπικές πιέσεις και τα παιχνίδια με τα ομόλογα και τα αρνητικά δημοσιεύματα. Ο Γ. Παπανδρέου είπε χθες ότι θα προχωρήσουν έστω κι αν χρειαστεί να συγκρουστούν. Όμως, μήπως αυτά τα λόγια δεν σας θυμίζουν τον Κ. Καραμανλή επί μια πενταετία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2009 08:17:01

    Ότι θα φάνε (και θα φάμε ξύλο), δεν υπάρχει αμφιβολία. Μην παριστάνουν ότι δεν το ήξεραν (ας διάβαζαν antinews). Δεν είναι κερδοσκοπικό παιχνίδι. Κόψιμο εξόδων - αύξηση εσόδων. 1 προς 1.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/12/2009 08:47:41

      Καλημερα, καλο ΜΑΣ μηνα.

      Ειναι μαθημενος στο "ξυλο" απ τη Σουηδια. Ο αλλος π τον κοιταει με δεος.. ξερει απο ξυλΟΤΕ. προπονημενοι πανε. Εμεις ειμαστε ??

      ΠΠ

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 01/12/2009 12:03:40

      Αρχαίε μάζεψαν όλο το μακαρόνι οι τράπεζες και θα φάνε το ξύλο οι υπόλοιποι?
      Και άφραγκοι και δαρμένοι?
      Μήπως επ ευκαιρία να μας έδινες και καμιά συμβουλή που να επενδύσω κάτι κρυμένα που έχω στο κασελοντίβανο?
      ....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 01/12/2009 12:10:07

        θα φορολογήσουν τα κασελοντίβανα, και προσαύξηση 30% αν βρουνε πράγματα μέσα, ή 45% αν δεν βρούνε (πάει να πεί ότι είχε κάτι μέσα και το πήρες!)

        Επενδυτικές συμβουλές τέτοιες εποχές... πως σου φαίνoνται η Veolia ή η Vestas?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 01/12/2009 12:15:11

        Να αγοράσεις ελληνικές μετοχές τιραμόλα. Με την νέα Εθνική θα γίνουν όλα αεροπλάνο.

        (εσείς οι υπόλοιποι, μην κάνετε καμιά βλακεία τέτοια...)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 01/12/2009 17:01:08

        τιραμόλα, χαχαχα, αν μ'άκουγες το πρωί, θα είχες ήδη βγάλει λεφτά... (η προτροπή για ψυχραιμία στους υπόλοιπους ισχύει)

  2. vas avatar
    vas 01/12/2009 08:40:36

    Δεν ανησυχώ γιατί ξέρω ότι ο ΓΑΠ έχει πεί οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ και μόλις γυρίσει απο εκεί που πήγε θα τους πεί που είναι και όλα θα τακτοποιηθούνε.
    Αρα κακώς ανησυχείτε για την οικονομία ,εμείς ψηφήσαμε τον άνθρωπο που μας έδοσε την διαβαβαίωση οτι όλα είναι υπο έλεγχο και θα μας ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ,
    ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ vas 01/12/2009 08:54:49

      Φυσικά και υπάρχουν λεφτά. Λίγα στην τσέπη μας, λίγα στο αυτοκίνητό μας, λίγα στο σπίτι, σίγουρα στο εξοχικό, άντε και στο κότερο, στην καφετέρια, στον καφέ, το αλάτι... Λεφτά υπάρχουν και στα βουνά (ρώτα την Μπιρμπίλη, ξέρει αυτή) ίσως και στα πέλαγα. Κι αν έχει κανείς γυναίκα και κόρη και εκεί έχει λεφτά (και στα αρσενικά έχει τώρα που ο κόσμος γέμισε αδερφές). Λεφτά... πολλά λεφτά.

      • Swell avatar
        Swell @ archaeopteryx 01/12/2009 09:16:08

        Ψάχνω ράφτη να μου βαθύνει τις τσέπες.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/12/2009 09:30:22

        Θα φορολογησει τη ΝΔ με τα 800.000 2φραγκα... !!

        μετα θα φορολογησει το ΠΑΣΟΚ για τα μαυραφραγκα του Τσουκρατου, Μαντελη,Γειτονα< Σκαρπελη,Γεωργιου,Μαναση, Λαμπρου, Γιαννου, Ακη κλπ κλπ .

        τελος θα παει ο Οτες στον Περισσο να φορολογησει τα κουπονια και τις μετοχες της Αλεκας. "Γερμανια" θα γινουμε.

        ξερει ο ΓΑΠΠ.

        Εγω παντως ειμαι με τον Αλ ΜΟΥΝΙΑ.

        ΠΠ

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2009 09:39:42

          Καλημέρα σε όλους/όλες και Καλό Μήνα !
          Ο Τσουκάτος θα μοιραστεί την τεχνογνωσία του.
          Ξεκινά franchising με αντικείμενο "πως να σάς φέρουν 1 εκατ. € στη βαλίτσα".

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2009 09:47:30

          Προσοχή: Μην την πατάτε! Ο Τσουκάτος έχει άδεια έως 1 εκατομμύριο Μάρκα! Όχι €!

        • Αλ-ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          Αλ-ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2009 10:26:52

          Μητσε,

          εχει δηλαδη, αδεια license to pay DM ? ρε σε πρακτορα πεσαμε λες?

          Τσουκρατος ο ΕισΠρακτωρ.

          Αλ-ΠΠ

  3. Αλ-ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    Αλ-ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2009 09:32:05

    .. και απο σημερα μετονομαζομαι σε Αλ-ΠΠ

    Ψωμησα και εικονιτσα Αγ Δομινικου. Σας προτρεπω να πραξετε το αυτο.

    Αλ-ΠΠ

  4. trochalos avatar
    trochalos 01/12/2009 09:45:21

    Καλό μήνα παιδιά.
    Είστε απαράδεκτοι,ο ΓΑΠ το είπε,λεφτά υπάρχουν και σεις δεν τον πιστεύτε.
    Το είπε και το έγραψε ο κ.Γκαμπατζολιάς ο πράσινος δημαγογοδημοσιογράφος του extra 3.
    Καταλάβατε; Γιατί στενοχωριέστε;Τα λεφτά δεν μας τα δίνει γιατί φροντίζει γιά την δίαιτα μας γαί να μην τρώμε πολύ.
    Εγώ πάντως έφερα από την Γεμανία χρυσά κουτάλια.........

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/12/2009 09:47:19

    Ε μα όλοι σας προπαγανδιστές τον φάγατε τον άνθρωπο. Φυσικά και υπάρχουν λεφτά... Απλά εννοούσε γενικά... Όπως υπάρχει αέρας, υπάρχει νερό, γενικά και περιρρέοντα... Δεν είπε ότι έχουμε λεφτά... Αυτός φταίει που δεν πιάνετε την ανώτερη διανόησή του? Να, εγώ χθες, όπως λέει και ο φίλος archaeopteryx, βρηκα πίσω από το τασάκι στο αμάξι μου ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ!!! Ο ΓΑΠ έχει την υπερφυσική ματιά του Λάιονο ρε, ξέρει!

    Καλό μήνα :D

  6. almafia avatar
    almafia 01/12/2009 11:28:27

    Ελληνες,ελληνες μην φοβαστε!αγοραστε ολοι με το επιδομα αλληλεγγυης το νεο λεξικο του πρωθυπουργου ολων των Ελληνων,το "γαπολεξικο".Μιλησε κι εσυ τζεφρικα και (κοροιδεψε)...........εεεεε,αλλαξε τον κοσμο!Κυκλοφορει και σε ηλεκτρονικη μορφη για τους φανατικους του ειδους!
    Προλαβετε,θα τηρηθει αυστηρα κι ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ(μην δινετε σημασια.....)σειρα προτεραιοτητας!
    Δωρο ενα βαλιτσακι πιλοτου για να μεταφερετε ανετα το μαυρο χρημα σας!

  7. trellakias avatar
    trellakias 01/12/2009 11:57:07

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι κατανοητό από τον λαό το πραγματικό νόημα της κατάστασης του σήμερα στην Ελλάδα.
    Ο ΚΚ εκμεταλλεύτηκε την ματαιοδοξία του jefrey να γίνει πρωθυπουργός και την ακόρεστη επιθυμία του να αποδείξει πως είναι ΙΚΑΝΟΣ. Δεν σκέφτηκε τα οικονομικά, το ασφαλιστικό, τους συμβασιούχους κλπ. Το μόνο που τον έννοιαζε ήταν η ΚΑΡΕΚΛΑ και τίποτα άλλο! Τώρα λοιπόν έπεσε στα δύσκολα, με την νέα Αξιωματική Αντιπολίτευση να τον ταρακουνήσει γερά μπας και ΞΥΠΝΗΣΕΙ πια! Ας φανταστούμε τον ΚΚ να κυβερνούσε μέχρι το μάρτιο και να σέρνεται με ισχνή πλειοψηφία των 151 βουλευτών, το Πασοκ να φωνάζει, τα συνδικάτα να "πυροβολούν", τους μπαχαλάκιδες να καίνε την Ελλάδα, όλα μες την καλή χαρά και σε πλήρη διάλυση. Τελικά ο ΚΚ είναι έξυπνος, φόρτωσε στον ΓΑΠ (Γνήσιο Αμερικανάκι) τα δύσκολα, πέρασε την ΝΔ από συγχωροχάρτι, με νέο αρχηγό, και λέω μήπως το καλοκαιράκι δούμε την ΝΔ να περνά μπροστά στις δημοσκοπήσεις, και τον Οκτώβριο μαζί με τις δημοτικές εκλογές κάτω από την πίεση των προβλημάτων και του λαού να έχουμε και εθνικές? Ίσως λέω!

  8. tiramola avatar
    tiramola 01/12/2009 11:58:42

    «Η χώρα δεν αντέχει άλλο χάσιμο χρόνου. Μέσα σε 50 ημέρες έχουμε ανοίξει σχεδόν όλα τα μέτωπα στην οικονομία και στις επόμενες εβδομάδες και μήνες θα έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα» τόνισε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου και προανήγγειλε ευρύ διάλογο για όλα τα «καυτά» θέματα, ενώ εξαπέλυσε βολές προς τις τράπεζες, οι οποίες «σκανδαλωδώς» δεν βοηθούν στην έξοδο από την κρίση.

    Μιλώντας στο ετήσιο συνέδριο του Ελληνοαμερικανικού Επιμελητηρίου, ο κ. Παπανδρέου τόνισε ότι οι ριζικές αλλαγές που απαιτείται να γίνουν στη χώρα δεν είναι υπόθεση ούτε πενήντα, ούτε εκατό ημερών, αλλά ούτε μόνο της κυβέρνησης και χρειάζεται να διαμορφωθούν ευρύτερες πολιτικές και κοινωνικές συναινέσεις.

    Προς το σκοπό αυτό, ο πρωθυπουργός θα καλέσει ο ίδιος μέσα στις επόμενες εβδομάδες τα πολιτικά κόμματα, τους κοινωνικούς εταίρους, αλλά και την κοινωνία σε ένα ευρύ διάλογο για όλα τα θέματα που πρέπει να αντιμετωπισθούν από κοινού.

    Σύμφωνα με όσα ανέφερε ο πρωθυπουργός, οι αλλαγές που θα προωθηθούν και τις οποίες έχει ανάγκη η χώρα, αφορούν στο κράτος, στη φορολογία και τη διαχείριση των δημοσίων οικονομικών, στο αναπτυξιακό πρότυπο, στην καταπολέμηση της διαφθοράς, στην αλλαγή του πολιτικού συστήματος, στη νέα αρχιτεκτονική, στη διοίκηση και την αυτοδιοίκηση, στο ασφαλιστικό, στην παιδεία και την υγεία.

    Η κυβέρνηση, όπως τόνισε, θα παρουσιάσει συγκεκριμένο πλαίσιο διαλόγου, πάνω στο οποίο θα κληθούν όλοι να αναλάβουν ευθύνες και δεσμεύσεις και πρώτα από όλα η κυβέρνηση. Οι αποφάσεις στις οποίες θα καταλήξουμε, υπογράμμισε ο πρωθυπουργός, θα εκτελεστούν άμεσα.

    Όπως τόνισε ο κ. Παπανδρέου, η χώρα δεν αντέχει άλλο χάσιμο χρόνου γι' αυτό και η κυβέρνηση έχει ανοίξει όλα σχεδόν τα μέτωπα στην οικονομία. Και πρόσθεσε πως όσοι αναφέρουν ότι η κυβέρνηση ακολουθεί πρόγραμμα λιτότητας δεν μπορούν ή δεν καταλαβαίνουν ούτε το πρόβλημα, ούτε τη λύση που προωθείται. Και αναφέρθηκε επικριτικά σε όσους είναι έτοιμοι μόλις παρουσιαστούν κάποια σημάδια ανάκαμψης να συνεχίσουν το δρόμο της υποταγής της κοινωνίας και των πολιτών στα συμφέροντα των αγορών.

    Πρόκειται, τόνισε, για αυτούς οι οποίοι ανέχθηκαν και συγκάλυψαν τις αλχημείες, την αδράνεια και τις σπατάλες της προηγούμενης κυβέρνησης και οι οποίοι ζητούν τώρα από τους πολίτες να πληρώσουν το κόστος της δικής τους συνενοχής. Αυτό, υπογράμμισε, δεν πρόκειται να γίνει. Και η κυβέρνηση δεν θα υιοθετήσει κοντόφθαλμες λογικές που εκπορεύονται από αυτούς που βύθισαν την παγκόσμια οικονομία σε κρίση χωρίς να πληρώσουν οι ίδιοι το κόστος, το οποίο μετακύλυσαν σε εκατομμύρια πολίτες και φορολογούμενους, οι οποίοι δεν φέρουν καμία ευθύνη.

    Δεν θα υιοθετήσουμε, πρόσθεσε ο κ. Παπανδρέου, συνταγές οι οποίες το μόνο αποτέλεσμα που θα είχαν, είναι να βυθίσουν την οικονομίας μας σε ακόμη μεγαλύτερη ύφεση και κρίση.

    Ο πρωθυπουργός ανέφερε, επίσης, ότι η χώρα βρίσκεται σε μια πρωτοφανή κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και δοκιμασίας, αλλά εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι η χώρα μπορεί να βγει από αυτή την κατάσταση μέσω της Πράσινης Ανάπτυξης, που θα σηματοδοτήσει μια μεγάλη ανατροπή στην τεχνολογία, την παραγωγή και την κατανάλωση.

    Αργά ή γρήγορα, όπως ανέφερε, η διεθνής οικονομία θα προσανατολιστεί προς τα εκεί και κερδισμένοι θα είναι όσοι θα έχουν μπει στην πρωτοπορία.

    Προέβλεψε ότι η διεθνής οικονομική κρίση δεν πρόκειται να τελειώσει γρήγορα και επέκρινε τις τράπεζες, οι οποίες θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην έξοδο από την κρίση, αλλά σκανδαλωδώς δεν το κάνουν παρότι έχουν την κύρια ευθύνη για την κρίση.

    Σε σχέση με την Ελλάδα, ο κ. Παπανδρέου τόνισε ότι παρά τα προβλήματα, έχει σημαντικά συγκριτικά πλεονεκτήματα, αλλά πρέπει γρήγορα να αλλάξει αναπτυξιακό μοντέλο υιοθετώντας την Πράσινη Ανάπτυξη, η οποία είναι όρος επιβίωσης, αλλά και χρυσή ευκαιρία για μια χώρα με τα χαρακτηριστικά της Ελλάδας.

    Στις επόμενες ημέρες η κυβέρνηση, όπως είπε, θα παρουσιάσει συγκεκριμένο σχέδιο για την επιτάχυνση των επενδύσεων που αξιοποιούν τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

    Ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε στα προβλήματα που καλείται να αντιμετωπίσει η κυβέρνηση και τα οποία, όπως είπε, προσπάθησε να κουκουλώσει με την ρητορεία της η προηγούμενη κυβέρνηση.

    Το δημοσιονομικό έλλειμμα του 12,7% του ΑΕΠ, είπε, είναι υπερδιπλάσιο από αυτό που ισχυριζόταν η προηγούμενη κυβέρνηση και αποτέλεσμα αυτού είναι να χάσει η χώρα με πρωτοφανή ταχύτητα ένα πολύτιμο κεφάλαιο δανεισμό και αξιοπιστίας.

    Τα σημερινά αδιέξοδα, πρόσθεσε, είναι το αποτέλεσμα συγκεκριμένων πολιτικών επιλογών με πολιτικές προτεραιότητες διαφορετικές από αυτές που θα υπηρετούσαν το συλλογικό συμφέρον της χώρας και των πολιτών. Έτσι, όπως τόνισε, η χώρα οδηγήθηκε αναπόφευκτα στις περασμένες εκλογές και σήμερα βιώνουμε μια πρωτόγνωρη και πολλαπλή κρίση.

    Ο κ. Παπανδρέου μίλησε για δημοσιονομικό εκτροχιασμό, ο οποίος έχει βάλει τη χώρα για δεύτερη φορά σε επιτήρηση και την οδηγεί σήμερα σε μια ακόμα πιο αυστηρή επιτήρηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αυτός ο εκτροχιασμός βάζει τη χώρα στη μαύρη λίστα των ξένων οίκων και την οδηγεί σε τιμωρία από τις αγορές οι οποίες ζητούν υψηλότερα επιτόκια για να μας δανείζουν.

    Όπως τόνισε ο κ. Παπανδρέου, αυτός ο δημοσιονομικός εκτροχιασμός ούτε μπορεί, ούτε πρέπει να κρυφτεί αλλά πρέπει να σταματήσει για να πάψει να υποθηκεύεται το παρόν και το μέλλον των νέων γενιών και του τόπου από τα ελλείμματα και τα χρέη.

    Ο ίδιος, όπως τόνισε, έχει τη βούληση να δει κατάματα τα προβλήματα, να συγκρουσθεί με αυτά και να τα λύσει. Αλλά, όπως υπογράμμισε, τα προβλήματα μπορούν να λυθούν μόνο με τη συμμετοχή όλων και πρόσθεσε ότι είναι η στιγμή για μεγάλες αποφάσεις και μεγάλες τομές στην οικονομία, την παραγωγή, τις επενδύσεις, στο δημόσιο τομέα και στο κοινωνικό κράτος.

    Η σημερινή κυβέρνηση, υπογράμμισε, δεν θέλει να είναι άλλη μία κυβέρνηση της μεταπολίτευσης, αλλά μία κυβέρνηση ασυνέχειας και ρήξης με το κακό παρελθόν.

    Ήδη, τόνισε, η κυβέρνηση στις πρώτες 57 ημέρες της θητείας της έχει δώσει σαφή δείγματα της αποφασιστικότητας αλλά και της πολιτικής που θα εφαρμόσει. Κάποιες αλλαγές, πρόσθεσε, μπορεί να χρειαστούν χρόνο, αλλά είμαστε αποφασισμένοι να τις προχωρήσουμε.

    Αναφερόμενος στον προϋπολογισμό, ο κ. Παπανδρέου τόνισε ότι αυτός σηματοδοτεί μόνο την αρχή της νέας πορείας για την οικονομία, πορεία η οποία έχει ως κεντρική επιλογή να υπηρετηθούν τρεις στόχοι: η αναθέρμανση της οικονομίας, το νοικοκύρεμα των δημόσιων οικονομικών με δραστικό περιορισμό της σπατάλης και της φοροδιαφυγής και τη στήριξη των αδυνάμων και τη δίκαιη αναδιανομή του εισοδήματος.

    Η μεγάλη προσπάθεια ξεκινάει από το 2010 με τη μείωση του ελλείμματος και την ανάταξη της οικονομίας. Παράλληλα, όπως τόνισε, λαμβάνονται άμεσα μέτρα για την άμεση αναθέρμανση της οικονομίας, τη στήριξη της επιχειρηματικότητας και την έξοδο από την κρίση.

    Θέλουμε, υπογράμμισε, ο κ. Παπανδρέου να μπει ένα τέλος στο δημοσιονομικό εκτροχιασμό και ξεκινάει μια μεγάλη προσπάθεια για τη στήριξη των εσόδων, αλλά μέσα από ένα νέο και δίκαιο φορολογικό πλαίσιο. Παράλληλα, δημιουργούνται μηχανισμοί για την πραγματική αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής, η οποία είναι ίσως η μεγαλύτερη πηγή αδικίας στο φορολογικό μας σύστημα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 01/12/2009 12:11:33

      ρε συ τιραμόλα, μπας και είσαι εσύ ο ΓΑΠ?

      • Factorx avatar
        Factorx @ archaeopteryx 01/12/2009 12:15:57

        κι εγώ διερωτώμαι. αν και ο tiramola έδειχνε πιο γάτα

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 01/12/2009 12:17:43

        Θέλω να προσφέρω στην ενημέρωση που παρέχει η ιστοσελίδα...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 01/12/2009 12:22:38

          γιατί να το κρύψομεν άλλωστε, θα με ενοχλούσε πολύ λιγότερο αν δεν είχε όλη αυτήν την πράσινη αναπτυξιακή αρλούμπα. Αλλα, φίλε τιραμόλα, με ενοχλεί σε ...επαναστατικό βαθμό. Άσε που παραβιάζει τον β' νόμο, κάτι που σε αφήνει αδιάφορο, αλλά το θεωρώ βλασφημία (και το καταδικάζει αυτόματα σε θάνατο -- θέμα χρόνου, όπως και οι εξαγγελίες).

      • οξεία γωνία avatar
        οξεία γωνία @ archaeopteryx 01/12/2009 13:14:24

        Όχι ρε παιδιά, ο tiramola ξέρει να γράφει Ελληνικά.

        • tiramola avatar
          tiramola @ οξεία γωνία 01/12/2009 13:18:29

          Από πολιτικά επιχειρήματα σκίζεις...
          Όπως και όλοι οι οπαδοί του κοινωνικού φιλελευθερισμού...

  9. Δημητριος avatar
    Δημητριος 01/12/2009 12:13:19

    Αυτο ρε φιλε παρτο πισω !
    Δεν υπηρξε, δεν υπαρχει και δεν προκειται να υπαρξει μεγαλυτερος μαστορας στην απατεωνια απο τον "σιδερενιο" Αντρεα !

  10. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 01/12/2009 12:16:50

    Ρε, ξενερώστε λιγάκι! Όσο και να σας αρέσει το παραμύθι του τίμιου, ειλικρινή εγγονού της Π.Δ., αν τον είχε βάλει ο Καραμαλής στο Οικονομίας, θα σας έλεγα ποιός θα ήταν σήμερα αρχηγός της ΝΔ!

    Του έστρωσε την φάση για να βάλει το γκολ ο Σαμαράς. Τον έβαλε στο Πολιτισμού με το μουσείο σχεδόν έτοιμο. Το κόμμα του έκανε μπουρδέλο την οικονομία. Αυτός χαμογελούσε χαζά όλη την πενταετία!

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ o Μήτσος 01/12/2009 13:07:56

      Μήτσο, τί χαράς ευαγγέλια έχετε εκεί στο πασόκ τώρα που πήρατε την κυβέρνηση;
      Αληθεύει ότι οι μισοί μουτζώνετε τους άλλους μισούς τώρα που καταλάβατε τί σημαίνει να έχεις ευθύνες και υποχρεώσεις;
      Θα τα αναπολείτε για λίγι ακόμη τα ανεύθυνα χρόνια της αντιπολίτευσης αλλά, κάνε υπομονή, δεν θα κρατήσετε και πολύ!
      Άντε ρε μπαγάσα, πάρε ένα κομπολόϊ, πέντε έξι μήνες είναι ακόμη.
      Θα περάσουν, θυμήσου τότε που ήσουνα φαντάρος!

    • οξεία γωνία avatar
      οξεία γωνία @ o Μήτσος 01/12/2009 13:10:01

      Άσε ρε φίλε που θα άφηνε ποτέ η Θεοδώρα να μπεί ΥΠΕΘΟ άνθρωπος που δεν είναι της οικογένειας!
      Πετάνε οι γάϊδαροι;

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ o Μήτσος 01/12/2009 13:21:30

      Στις μέρες μας αυτός είναι ο ευκολότερος τρόπος να "καθαρίσεις" έναν πολιτικό. Βάλτον ΥΠΕΘΟ και μπορεί να μην ξαναεκλεγεί ποτέ...

      Για τον αν-"ελεύθερο": Δεν είναι πασόκ όποιος δεν είναι αντωνικός. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μην είσαι οπαδός.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ o Μήτσος 01/12/2009 13:33:08

        Kαι το υπουργειο Παιδειας ειναι καλο.Εχει θαψει απο Αρσενη ως Γιαννακου.Λες να εχει κακες προθεσεις ο ΓΑΠ για την Διαμαντοπουλου;

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ ψυχραιμια 01/12/2009 13:35:36

          μην το αποκλείεις καθόλου, αν και ΓΑΠ πέρασε από κει και έμεινε αλόβητος. Οι κακές γλώσσες λένε ότι δεν έκανε τίποτα, αλλά από την άλλη δεν έκανε και τίποτα μπάχαλο σαν ΥΠΕΠΘ. Μια χαρά τα πήγε.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 01/12/2009 13:46:06

          Εμεινε λιγο ομως και πηρε "προικα" προσθετα χρηματα απο τον πατερα του.Το Παιδειας εχει κινδυνο μονο αν θελεις να κανεις μεταρρυθμιση αλλιως δεν τρεχει τιποτα.
          Και ο Αρης που δεν αλλαξε τιποτα και εβαλε τα παιδακια να κανουν εκδρομες μετα την επικινδυνη φιλελευθερη Γιαννακου και το συντηρητικο Στυλιανιδη μια χαρα τα πηγε αν και εργο μηδεν.

  11. Angelos avatar
    Angelos 01/12/2009 13:39:45

    Ας ελπίσουμε να βρεθεί η άκρη και να πάνε όλα καλά γιατί η αγορά δεν αντέχει άλλο. Πρέπει να παρθούνε μέτρα που θα βγάλουν την χώρα από την χρεωκοπία και επιτέλους να γίνει σωστή ανάπτυξη. Βέβαια για να γίνουν αυτά πρέπει να παταχθεί η διαφθορά και η γραφειοκρατία.

  12. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 01/12/2009 17:12:16

    Όλα αυτά που λέει ο ΓΑΠ θα τα κάνει όταν γίνουν εκλογές και κερδίσει;!
    Διότι, τον ακούω εδώ και 50 μέρες και λέω δεν μπορεί, ή μας κάνει πλάκα, ή δεν του το χουν πει ακόμα το αποτέλεσμα.

  13. alejandro avatar
    alejandro 02/12/2009 21:39:35

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αγχωνεστε. Ο ΓΑΠ το ειπε- υπαρχουν τα λεφτα, αυτα δεν ειναι προβλημα και σε 100 μερες θα εχει επανεκινισει την οικονομια.5ο μερες εμειναν και μετα θα τρωμε με χρυσα κουταλια, 50 μερες μονο και μετα θα ειμαστε ευτιχισμενοι ολοι.Ηδη τις πρωτες 50 μερες λυθηκαν βασικα θεματα, οπως π.χ. οι γενικοι γραμματεις, ωστε να λειτουργει σωστα ο κρατικοσ μηχανισμος,με αξιοκρατικα παντα κριτηρια. Εντος ημερων θα ανακοινωθει και ο τετραγωνισμος του κυκλου...