04/05/2010 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με την διαδικασία του κατεπείγοντος το νομοσχέδιο – τέρμα τα διλήμματα

Όπως εγκαίρως έγραψε το antinews (http://www.antinews.gr/?p=43007), με τη μορφή νομοσχεδίου και το χαρακτήρα του κατεπείγοντος κατατέθηκαν σήμερα στη Βουλή τα μέτρα για την εφαρμογή του μηχανισμού στήριξης της ελληνικής οικονομίας από τα κράτη – μέλη της ζώνης του ευρώ και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Συνεπώς χρειάζεται μόνο απλή πλειοψηφία για να εγκριθεί το νομοσχέδιο.

Άρα, τέλος και στα πολιτικά διλήμματα. Το ζήτημα είναι πλέον καθαρά πολιτικό και ιδεολογικό, καθόλου τεχνικό.

Ορισμένοι βουλευτές της ΝΔ ενδεχομένως να διαφωνούν αλλά δεν έχουν καμία δικαιολογία «εθνικής ανάγκης»  για να διαφοροποιηθούν. Αν επιλέξουν δική τους γραμμή, σημαίνει ότι υπάρχουν άλλοι λόγοι, αυτοί που όλοι καταλαβαίνουμε. Θέλουν προφανώς να προκαλέσουν εξελίξεις.

Είναι λοιπόν περισσότερο ευκαιρία για τον Σαμαρά, παρά απειλή.

Η συζήτηση του ν/σ θα γίνει την Τετάρτη σε μία και μόνη συνεδρίαση, στην Επιτροπή Οικονομικών της Βουλής και την επόμενη μέρα, τη Πέμπτη, θα πάει στην Ολομέλεια. Στο ν/σ έχουν ενσωματωθεί και τα χθεσινά φορολογικά μέτρα, που αφορούσαν την αύξηση του ΦΠΑ και του φόρου κατανάλωσης σε ποτά, τσιγάρα, και καύσιμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/05/2010 18:41:00

    Τώρα είναι η ώρα του Σαμαρά.

  2. Lgz avatar
    Lgz 04/05/2010 18:44:24

    η ώρα του ΟΧΙ
    που θα μείνει στην Ιστορία

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/05/2010 18:49:45

    Εντωμεταξύ, έχει πλάκα να δείτε το Παραπολιτικά που έχει λυσσάξει μετά τη συνάντηση Σαμαρά-Ντόρας. Αντιλαμβάνονται ότι η εκλεκτή τους για μια ακόμη φορά θα τη φάει πολιτικά, καθώς θα φανεί η ανάλγητη και αντιλαϊκή και μέμφονται έμμεσα το Σαμαρά για τις "διαρροές" σχετικά με τη συνάντηση. Δείτε ένα χαρακτηριστικό κομμάτι.

    http://bit.ly/bDP2Rj

    Άρχισε το... πάρτι στη ΝΔ μετά τη συνάντηση Σαμαρά-Ντόρας
    Υποβλήθηκε την Τρι, 04/05/2010 - 14:56.
    Άρχισε πάλι το... πάρτι στη ΝΔ, μετά τη συνάντηση του Αντώνη Σαμαρά με την Ντόρα Μπακογιάννη. Αμέσως μετά τη συνάντηση των δύο πολιτικών συνεργάτες του προέδρου της ΝΔ "διέρρευσαν" ότι η κ. Μπακογιάννη πρότεινε υπερψήφιση των κυβερνητικών μέτρων στη Βουλή.

    Ωστόσο, μετά απο λίγο, η πλευρά της κ. Μπακογιάννη μίλησε για "φάουλ" της Ρηγίλλης, σχετικά με τις "διαρροές", καθώς δεν αποδόθηκαν ακριβώς αυτά τα οποία η ίδια πρότεινε.

    Συγκεκριμένα, επεσήμαναν ότι η πρώην υπουργός πρότεινε στον Αντ. Σαμαρά, να στηρίξει η ΝΔ επί της Αρχής το νομοσχέδιο της Κυβέρνησης, για να εκπέμψει η χώρα στις διεθνείς αγορές ένα υπεύθυνο πρόσωπο και να πεί «όχι» στα μέτρα που επιτίθενται στα χαμηλά εισοδήματα.

    Στο μεταξύ, ο κ. Σαμαράς αναμένεται να ανακοινώσει την απόφασή του για τη στάση της ΝΔ στη Βουλή αύριο, ενώ θεωρείται πολύ πιθανόν να ζητήσει και κομματική πειθαρχία απο τους βουλευτές.

    --------------
    Δηλαδή τι μας λένε τα παλικάρια του Παραπολιτικά;

    Ότι "κακώς" μιλάνε από τη Ρηγίλλης ότι ζήτησε να υπερψηφιστούν τα μέτρα και ότι θέλει να υπερψηφιστούν μόνον "επί της αρχής", για να "εκπέμψει η χώρα στις διεθνείς αγορές ένα υπεύθυνο πρόσωπο".

    Και πήρε των ομματιών της η αψηλιά και την πατερίτσα της (!) και έριξε τα μούτρα της από νταλκά για την πατρίδα και για το πρόσωπο της χώρας και πήγε να παρακαλέσει τον "άλλο", αυτόν που δεν ήθελε να πει ούτε το όνομά του, να υπερψηφίσει τα μέτρα!

    Ρε είναι πολλά τα λεφτά!

  4. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 18:54:56

    Οι Γερμανοί μήπως έχουν άλλη άποψη με τους Έλληνες σοσιαλιστές?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 04/05/2010 18:56:07

      Οι Γερμανοί σοσιαλιστές

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 04/05/2010 19:01:22

        Απόγονοι των εθνικοσοσιαλιστών δεν είναι αυτοί;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 04/05/2010 19:09:32

        Κομματάκι.

  5. Αναστάσιος Καζαντζίδης avatar
    Αναστάσιος Καζαντζίδης 04/05/2010 19:03:59

    ΝΑΙ ΡΕ, ΟΧΙ!

    Γινε και μια φορά ΠΑΟΚΙ ρε Αντώνηηηηη

    (Γμτ το γάβρο μου γμ)

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αναστάσιος Καζαντζίδης 04/05/2010 21:07:28

      Μην τους βρίζετε...
      Έχουν και αυτοί τον πόνο τους...

  6. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 04/05/2010 19:08:04

    Επειδη ποολα ακουγονται και γραφονται τελευταια και κυριως ολα αυτα που κανει ο ΓΑΠ φαινεται να μην εχουν καν λογικη, υπαρχει αυτο το βιντεακι που ριχνει μια αλλη αποψη...
    Οποιος θελει ας ριξει μια ματια ...

    http://www.youtube.com/watch?v=fJlcwYpcbvQ

  7. Anestis avatar
    Anestis 04/05/2010 19:22:55

    ...Με τα 110-120 δις. ευρώ του διεθνούς χρηματοδοτικού «πακέτου»... οι ευρωπαϊκές, κυρίως, τράπεζες, που δάνειζαν την Ελλάδα αφειδώς τα προηγούμενα χρόνια δεν θα υποστούν το κόστος της απερισκεψίας τους, αφού τα περισσότερα ομόλογα που κρατούν και λήγουν την προσεχή τριετία θα πληρωθούν στο ακέραιο από το διεθνή μηχανισμό, μέσω του οποίου χονδρικά το 1/3 του ελληνικού χρέους θα περάσει στα κράτη της Ευρωζώνης και στο ΔΝΤ....
    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-05-02-20-39-45-2010050222753/

    (και για να μη ξεχνιόμαστε)

    ...Τα διμερή δάνεια -που θα πάρουμε από δω και πέρα- θα είναι στηριγμένα στη νομοθεσία της χώρας που θα δώσει το δάνειο και στην βάση αυτής της νομοθεσίας θα λειτουργήσουν και οι εγγυήσεις της αποπληρωμής τους. Αυτό σημαίνει όπως εξήγησε στο Capital.gr αρμόδιο κυβερνητικό στέλεχος ότι η χώρα που δέχεται το δάνειο το εγγυάται με τις κινητές και ακίνητες αξίες που διαθέτει εντός και εκτός της επικράτειάς της...
    http://www.capital.gr/News.asp?id=957100

  8. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 19:43:58

    Ο Παπουτσής που έκανε τον αντάρτη για τις μειώσεις των μισθών και έβαζε κόκκινες γραμμές πού χάθηκε?

    • maquis avatar
      maquis @ Orestios 04/05/2010 20:04:59

      Ti να κάνει; Τώρα μπαίνει στο Αudi A8 εντος του γκαράζ του στο Χολαργό (χτεσινό απο γείτονά του) και βγαίνει κατευθείαν. Μεχρι πρόσφατα τον περίμενε ο σωφέρ (ε, ναι, έχει και σωφέρ) με το Audi μπρος απο την είσοδό του, αλλά καλύτερα να μην ανοίγουμε πόρτες σε δρόμους....

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 04/05/2010 20:21:18

      Κάνει κανώ...
      Μαθαίνει από τον καλύτερο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:27:44

        χο! χο!
        Παπουτσή επαναστάτη της δεκάρας.

  9. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 04/05/2010 20:43:17

    Ώρα να πέσουν οι μάσκες!Η κ. Μπακογιάννη έπρεπε να το σκεφτεί πριν συνομολογήσει την κατοχή του Δ.Ν.Τ. Έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το κοινό αίσθημα! Όσοι δεν το καταλαβαίνουν: Στο καλό!Το κόμμα θα καθαρίαει και θα δεχτεί στους κόλπους του υγιείς δυνάμεις!

  10. iketis avatar
    iketis 04/05/2010 21:01:08

    Επομένως, δεν πρέπει να τίθεται εν αμφιβόλω το ΟΧΙ του Σαμαρά; (Βοηθήστε βρε παιδιά, δεν βρίσκομαι και στην πρώτη νεότητα!)

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ iketis 04/05/2010 21:04:16

      Επι της ουσίας δεν υπάρχει κανένα εκβιαστικό δίλημμα πλέον αγαπητή Ικέτι.

      • aengus avatar
        aengus @ αλλενάκι 04/05/2010 21:32:55

        Σε ευχαριστώ! Επομένως διευκολύνεται το πολυαναμενόμενο ΟΧΙ…

      • aengus avatar
        aengus @ αλλενάκι 04/05/2010 21:38:23

        Είχα ακριβώς την ίδια απορία, έχω μπερδευτεί κι εγώ με όλ΄αυτά! Και δεν μπορεί η στάση του Καμμένου να ήταν τυχαία…

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 04/05/2010 21:34:54

    www.newsit.gr

  12. iketis avatar
    iketis 04/05/2010 21:41:18

    Αλλενάκι να είσαι καλά! Δηλαδή το «όχι» γίνεται πιο εφικτό, να υποθέσω.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ iketis 04/05/2010 21:49:03

      Ναι, το ελπίζω.
      Κάθε φωνή υπέρ του ΟΧΙ μετράει διπλά σε αυτό τον αγώνα.

      Ή θα μας σβήσουν ή θα τους σβήσουμε.

  13. Baroso avatar
    Baroso 04/05/2010 21:44:57

    Ώρα να πέσουν οι μάσκες!

    Προτείνω debate αύριο πριν τη ψηφοφορία στη βουλή, ακριβώς με τους ίδιους όρους όπως πριν τις εκλογές.

    Να μάθει επιτέλους ο ελληνικός λαός τι, πως, πότε και γιατί πρέπει να γίνει σε αυτή τη κρίσιμη στιγμή τι προτείνει το κάθε κόμμα με το νι και με το σίγμα.

    Αυτό, μετά αυτό, μετά εκείνο...πιθανότητες επιτυχίας, πιθανότητες επιβίωσης!!