#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2009 19:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με την Ιντρακόμ δεν θα ασχοληθούν;

Πρόταση για σύσταση εξεταστικής επιτροπής προκειμένου να διερευνηθεί πλήρως η υπόθεση της Siemens κατέθεσε για τρίτη φορά το ΠΑΣΟΚ.

Η τετρασέλιδη πρόταση που έστειλε το ΠΑΣΟΚ στον πρόεδρο της Βουλής Δημήτρη Σιούφα υπογράφεται απ' όλη την κοινοβουλευτική ομάδα του κόμματος, με πρώτο τον Γιώργο Παπανδρέου.

Διαβάστε όλη την πρόταση του ΠΑΣΟΚ εδώ

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ε. Αντώναρος απάντησε επικρίνοντας το ΠΑΣΟΚ ότι «τώρα που η υπόθεση βρίσκεται σε τελικό στάδιο για ολοκλήρωση...ο κ. Παπανδρέου επιλέγει να υποβάλλει πρόταση για σύσταση εξεταστικής επιτροπής.» Και πρόσθεσε: «Τι φοβάται το ΠΑΣΟΚ και επιχειρεί να εμποδίσει τη Δικαιοσύνη στην εκτέλεση του έργου της; Τι προσπαθεί να συγκαλύψει και ποιους προσπαθεί να προστατεύσει;».

Φυσικά όσα δηλώνει ο κ. Αντώναρος απέχουν παρασάγγες από την αλήθεια. Επί μήνες κωλυσιεργεί η ανάκριση για την Ζήμενς και επισπεύδεται τώρα, πασχαλιάτικα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στη ΝΔ να αντεπιτεθεί στο βαριά φορτωμένο από τα δικά της σκάνδαλα τοπίο. Ως γνωστόν αιφνιδιαστικά χθες κλήθηκαν να απολογηθούν στον ανακριτή σειρά προσώπων εμπλεκομένων στην υπόθεση με πρώτον τον ισχυρός άνδρα της Siemens Ελλάδος Μιχάλης Χριστοφοράκος και τέσσερα πρώην στελέχη της, καθώς και ο πρώην γενικός διευθυντής του ΟΤΕ, το έτος 1998.

Πέρα όμως από τα σημερινά και όσα γράφαμε χθες για το παρασκήνιο της νέας πρότασης του ΠΑΣΟΚ (Γιώργος: «Δεν θα κουβαλήσω κανέναν μαζί μου») τίθεται ένα μεγάλο ζήτημα:

Επί μήνες ακούμε για σκάνδαλα επί σκανδάλων της Ζήμενς στον ΟΤΕ και αλλού, αλλά δεν είδαμε λέξη για τον στενότερο συνεργάτης της στην Ελλάδα, την Ιντρακόμ και τις άλλες εταιρείες του κ. Σ. Κόκκαλη με τις οποίες μοιράζονταν τις δουλειές.

Τι έγινε ρε παιδιά; Μόνη της τα έκανε όλα αυτά η Ζήμενς; Βγήκαν τίποτα συγχωροχάρτια και δεν τα ξέρουμε; Γιατί ούτε από την ΝΔ (που την είχε κάνει σημαία της επί Σημίτη), ούτε από το ΠΑΣΟΚ δεν ακούμε κουβέντα για την Ιντρακόμ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 10/04/2009 19:40:18

    ΤΗΝ ΠΑΛΗΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΜΕΣΩ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΤΗ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ;
    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΩΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΓΙΩΡΓΑΡΟΥ ΤΗΣ ΑΥΡΙΑΝΗΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΚΑΙΛΑ ΤΩΝ ΔΟΛΙΑΝΩΝ.
    ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΤΣΙΠΑ..
    ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ Ο ΡΟΚΚΟ-ΚΑΣΚΑΝΤΕΡ-ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΑΝΑΚΑΤΕΨΕ ΣΤΗΝ ΠΑΛΕΤΤΑ ΤΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ,ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ..

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 19:50:16

    Κι εσενα τι σε κοφτει φιλε μου,για το Σωκρατη;
    Το οτι θα εχει δωσει,το θεωρω δεδομενο,αλλ οι ρεζιληδες οι πολιτικοι,πασης φυσεως και χρωματος,τα παιρνουν απ οποιον προσπαθει να κανει δουλειες με το δημοσιο,και παραδειγμα εχεις μπροστα σου με τον Παυλιδη.
    Και για μενα,αυτος που τα παιρνει ζητωντας τα εκβιαστικα,ειναι ο ενοχος,και οχι αυτος που τα δινει,γιατι η κυρια λεξη,ειναι εκβιαστικα.
    Και αυτο,δεν αφορα μονο πολιτικους,αλλα ολη την διοικηση,εκει που υπαρχει "ψωμι".
    Εχεις παει σε Νοσοκομειο,να προπαθησεις να βαλεις μεσα καποιο ειδος,να δεις τι θα γινει;
    Αμα δεν ξερεις,θα σου το πω εγω.
    Θα σου την πεσουν αμεσως τα σαινια,γιατροι και διοικητικοι υπευθυνοι για τις προμηθειες,και θα σου κοπει το κοστουμι.
    Αν δεν το κανεις,ΔΕΝ εχει δουλεια.Τελος.
    Καταλαβες,η να το επαναλαβω;

  3. X-ΠΑΙΑΝΙΑ avatar
    X-ΠΑΙΑΝΙΑ 10/04/2009 20:09:37

    Όταν/αν ασχοληθεί καποιος σοβαρα με τον Σωκράτη θα βρεθουν πολλοι από την Παιανία που θα κελαηδήσουν γιατι ο άνθρωπος είναι απερίγραπτος.

    Χρησιμοποιει του ανθρώπους σαν αντικείμενα. Μην πάτε μακριά, θυμηθείτε μόνο την συμπεριφορά του προς τον Ριβάλντο.

    Τα ίδια έκανε και στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ.

    Αρκει λεω να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά αν και εδω που τα λέμε ο ΟΠΑΠ τώρα συνεργάζεται με την ΙΝΤΡΑΛΟΤ του αρχινταβαντζή.....

  4. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 10/04/2009 20:26:52

    Κάθε δεκαετία κατασκεύαζε τα δικά της νέα τζάκια πλην των διαχρονικών Λατση και Βαρδινογιάννη. Έτσι είχαμε το 80 Κοσκωτά, 90 Κόκκαλη, 00 Βγενόπουλο. Κοινό στοιχείο ότι όλοι είναι αεριτζήδες. Καταλύτης πάντα το κράτος και λίγη μπάλλα για γαρνιτούρα.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/04/2009 20:42:38

    Επειδή είμαι ηλίθιος:

    + ναι στην εξεταστική επιτροπή (...άπλετο φως κλπ)
    - έχουν παραγραφεί οι όποιες υποθετικές ευθύνες ανθρώπων του ΠΑΣΟΚ καθώς οι πολιτικοί σε αυτή την χώρα είναι άσπιλοι και αμόλυντοι
    + διαφάνεια
    - 1,000,000 τι έγινε η εσωτερική έρευνα για τον κ Τσουκάτο κ Παπανδρέου?
    - γιατί άνθρωποι της SIEMENS που έχουν παραδεχτεί το ελάχιστο (χορηγίες κομμάτων) κυκλοφορούν ελεύθεροι
    - γιατί η εν λόγω εταιρεία δεν έχει φάει πρόστιμο? (έτσι και αλλιώς θα σβηστεί)
    - γιατί συμμετέχει σε διαγωνισμούς του Ελληνικού Δημοσίου?

    Αντε να γίνουν εκλογές να παραγραφούν και όλα τα τρέχοντα και να έρθει ο ΓΑΠ, για να πάρει σειρά και η οικογένεια που θα έρθει ο ΚΚ ο Γ κλπ και κατά τα άλλα επειδή μπορώ να μιλήσω μόνο για τον ευατό μου:

    ....είμαι ηλίθιος - ζω στην Ελλάδα - ψηφίζω - έχουμε κρίση και άδεια ταμεία -εγώ φταίω -ξαναπληρώνω για να κλείσω την μαύρη τρύπα - είμαι ηλίθιος....

  6. ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ avatar
    ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ 10/04/2009 20:44:48

    ΑΠΟΔΕΙΚΤΗΚΕ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΡΙΒΑΛΝΤΟ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ;
    ΞΥΠΝΑΣ , ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/04/2009 20:54:04

    10 Απριλίου, σαν σήμερα είχε ξεκινήσει το παρθενικό ταξίδι του Τιτανικού που είχε τη γνωστή κατάληξη, αντίθετα με το σύγχρονο ταξίδι της Ελλάδας που αναδεύει την λάσπη του βυθού...

  8. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/04/2009 20:55:07

    Στο ερώτημα του ποστ: Είναι απλό, όλοι στο payroll είναι.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2009 21:05:00

    @4 Φυγάς. Όχι και διαχρονικοί οι Βαρδινογιάννηδες. Τέλη δεκαετίας `60 και αρχές `70 ξεκίνησε η "δυναστεία".
    Πως ξεκίνησε;
    Ολόκληρη ιστορία που τα έχει όλα μέσα είναικαι που μόνο σε προκήρυξη της 17Ν ειπώθηκε κάποτε. Μόνον εκεί.

  10. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 21:25:44

    Για τη δυναστεία Κόκκαλη δεν είδε κανείς προκύρηξη ωστε να φανεί η αλήθεια.

  11. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 10/04/2009 21:36:29

    Προβοκατωρ-α
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΕΧΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 18 ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

  12. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 10/04/2009 21:38:12

    10@Strange Attractor Says
    Όλοι οι υπόλοιποι μεταπολεμικοί Φιξ, Μποδοσάκης, Κατσάμπας, Ωνάσης, Νιάρχος, Ανδρεάδης Τσάτσος κλπ έχουν σταματήσει να παίζουν ρόλο. Ακόμα και ο άκρως δαιμονοποιημένος Λαμπράκης έχει ουσιαστικά αποσυρθεί.

  13. t avatar
    t 10/04/2009 21:58:51

    Αρχές 2010 ποια “δυναστεία” ξεκινά???

  14. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 10/04/2009 22:11:05

    @14
    Για αυτό ρώτα τον ΓΑΠ. Όπως βλέπουμε τα οικονομικά τζάκια έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής σε σύγκριση με τα πολιτικά και σε αυτό φταίει η εναλλαγή κυβερνήσεων. Άτιμη δημοκρατία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις στα τάρταρα.

  15. t avatar
    t 10/04/2009 22:25:13

    @ 16 Φυγάς
    Σωστός

    Πρωθυπουργοί της Ελλάδας


    1945 Παπ
    1955 ΚΚ
    1965 Παπ
    1975 ΚΚ
    1985 Παπ
    1995 Παπ
    2005 ΚΚ
    2015 ???

  16. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 22:28:47

    Εχουμε την πιο κακή αξιωματική αντιπολίτευση που υπήρξε ποτέ. Παρακωλύει το έργο της δικαιοσύνης προσβάλλοντας τους δικαστές συνεχώς. Ποιός θα ξεχάσει πρωτοχρονιάτικα που αμφισβήτισε απόφαση δικαστηρίου?
    Επιτέλους φύγετε, κάνετε κακό στον τόπο κύριοι του ΠΑΣΟΚ. Έτσι θέλετε να έρθετε στην εξουσία? Με ευχουχισμό της δικαστικής εξουσίας? Φύγετε όσο είναι νωρίς κύριε Παπανδρέου.

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2009 22:49:49

    @17 Όπως πάμε (με σπειροειδή κίνηση) ολοταχώς προς τα κάτω, το 2015 Βλέπω Εύα Καιλή prime minister και θα πανηγυρίζουμε όλοι στη Σαρρή.... η οποία θα ανακηρυχτεί εθνική μούσα και ίσως την κάνει ή Εύα και μέλος της Ακαδημίας. Πονάμε που πονάμε, τουλάχιστον να γελάμε και λίγο.

  18. rs avatar
    rs 10/04/2009 22:54:31

    Αντε και γίνονται και μία και δυο και....τρείς και ...δεκατρείς επιτροπές.Και μαθαίνουμε ξανά ....τα ίδια και τα ίδια. Τα γνωστά πρόσωπα οι γνωστοί μηχανισμοί και η ακόμη και πιό γνωστή ...λήθη.
    Και δεν μου λέτε έαν, λέω εάν, "καθαρίσουν" τους λαδιάριδες, ο Λοβέρδος, η Διαμαντοπούλου, ο Χατζιδάκης ,ο ...., η....., Θα είναι πιό ....αξιόπιστοι γιατί θα ....καθαρίσει πλέον το πολιτικό σκηνικό;Θ
    Και για να μήν ξεχνιόμαστε!! Πώς λεγόταν άραγε εκείνος ο πολιτικός που "δάνεισε" λεφτά στον Ανδρέα για το "κολόσπιτο"; Θυμάται κανένας το σκάνδαλο με τα Leopard; Θα δημοσιευθούν ποτέ οι αργομησθίες των δημοσιογράφων στις διάφορες απίθανες κρατικές θέσεις; Ο Σουφλιάς τί θα κάνει το αυθαίρετο;Οι αργόμισθοι συνδικαλιστές και οι ύποπτες εθελούσιες έξοδοι θα αποκαλυφθούν;
    Πώς το έλεγε ο Νιόνιος;
    Δεν υπάρχει ελπίς
    Στην Ελλάδα ζείς
    Και μέσα σ΄όλα η Αλέκα προτείνει ...ανυπακοή(!!!!) στην ΕΕ και ο Αλαβάνος....προβληματίζεται με τον..Εθνικό Ύμνο.
    Τελικά μήπως το μέλλον είναι ο Σαμαράς; Η μήπως ο ... Πάγκαλος!!

    Ήμουν νιός και γέρασα (κυριολεκτικά)

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 23:00:19

    Ειμαι 68 ακριβως κυριε Αρη μας,αλλα νοιωθω σαν 30, απο τις γυμναστικες που κανω και τα ενδιαφεροντα που εχω.
    Μας το κανετε λιανα παρακαλω το σχολιο σας,για να προσγειωθουμε και να συμμορφωθούμε προς τας υποδειξεις;

  20. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 10/04/2009 23:13:15

    ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΒΟΚΑΤΩΡ ΜΟΥ ΑΝΤΡΙΧΙΑΖΩ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΟΠΩΣ " ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ" ΚΑΙ "ΥΠΟΔΕΙΞΗ".
    ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΜΟΥ.
    ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ "ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΚΡΑΤΗ"

  21. ΝΙΚΟΣ.Ο avatar
    ΝΙΚΟΣ.Ο 11/04/2009 00:48:29

    Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΩΡ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΝΤΟΝΗ ΓΑΥΡΙΚΗ ΑΝΟΙΑ......