15/05/2009 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με τα παπάκια στα μπουζούκια


__________________________________________________________________________________________
Απίθανα πράγματα μηχανεύονται στο υπουργείο Οικονομικών για να μαζέψουν φόρους. Κορυφαίο στέλεχος του υπουργείου εισηγήθηκε την εφαρμογή του «ινδικού μοντέλου», ως προς τις εκπιπτόμενες δαπάνες. Σύμφωνα με την εισήγηση, οι φορολογούμενοι που έχουν στην κατοχή τους αποδείξεις, των οποίων τα δύο τελευταία ψηφία του κωδικού τους αριθμού είναι τα ίδια με τα δύο τελευταία ψηφία του ΛΑΪΚΟΥ ΛΑΧΕΙΟΥ, θα μπορούν να παίρνουν από τις εφορίες πίσω τα χρήματα που έδωσαν για να ψωνίσουν. Εκτιμάται, ότι με τον τρόπο αυτό οι έλληνες καταναλωτές θα μάθουν να ζητούν απόδειξη σ΄ ότι ψωνίζουν και έτσι θα παταχθεί η φοροδιαφυγή

Από την άλλη μεριά αστυνομικοί, ελεγκτές της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων και τελωνειακοί, σε συνεργασία με την Τροχαία θα πραγματοποιούν φορολογικό έλεγχο... στο πόδι σε όποιους οδηγούν πολυτελή αυτοκίνητα (αξίας πάνω από 40.000 ευρώ). Τα μικτά αυτά συνεργεία -20 τον αριθμό- θα λειτουργούν σε 24ωρη βάση, επτά ημέρες την εβδομάδα. Θα διασκορπιστούν στα ακριβά προάστια της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, έξω από νυχτερινά κέντρα διασκέδασης, στα διόδια, στα λιμάνια και κατά μήκος των εθνικών οδών. Οι οδηγοί πολυτελών αυτοκινήτων -εκτός Αττικής και Θεσσαλονίκης- μάλλον μπορούν να «κοιμούνται» ήσυχοι, καθώς τους ελέγχους έχουν αναλάβει μόνον 2 συνεργεία, ενώ στο λεκανοπέδιο τα συνεργεία θα είναι δώδεκα και στη Θεσσαλονίκη έξι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στελιος avatar
    Στελιος 15/05/2009 18:13:45

    Με το παπακι στα μπουζουκια.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 18:15:55

    Σωστός ο Υπουργός Οικονομικών. Έχει σύμβουλο τον Ινδό του καντινιέρη Μαγγίνα μάλλον. Άλλωστε είμαστε εν έτει 2009 και "Δις ιζ δε μάρκετιγκ."
    Όσο για τα πολυτελή ΙΧ θα πρέπει να δεσμευτούν και καμιά δεκαριά τουλάχιστον συνεργεία μόνο για ελέγχους στην περιοχή της Λάρισας, Καρδίτσας κλπ. Έξω δηλαδή από τα κωλάδικα με Βουλγάρες στα οποία συνωστίζονται οι ταλαίπωροι αγρότες μας όταν δεν έχουν δουλειές στα χωράφια. Εκεί που καταλήγουν αι επιδοτήσεις της Ε.Ε.

  3. Jimmy L avatar
    Jimmy L 15/05/2009 18:19:17

    Η μαλακια-μετα συγχωρησεως- παει συνεφο..Ουδεν σχολιο επι πλεον!!!

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 18:22:45

    Πάντως αν ισχύσει κάτι τέτοιο είμαι απόλυτα σίγουρος πως το νεοελληνικό δαιμόνιο θα βρει σύντομα πατέντα με την οποία θα εκτυπώνονται εκ των υστέρων αποδείξεις με συγκεκριμένα καταληκτικά νούμερα επί αγορών ψυγείων, τηλεοράσεων κλπ

  5. Factorx avatar
    Factorx 15/05/2009 18:32:57

    @Στελιος καταπληκτικό. Το έκανα τίτλο. Αν βρίσκαμε και μια φωτογραφία ....

  6. Αurora avatar
    Αurora 15/05/2009 18:37:19

    Ποιος θα μου δωσει ομως εμενα αποδειξεις;
    Ο πλακατζης που πηρα για τα μερεμετια στην ταρατσα γυρω στο 300αρικο χωρις μπλοκ αποδειξεων, γιατι λεει ολοι του κλαδου τους ειναι ελευθεροι σκοπευτες
    η ο υδραυλικος που κι αυτος αποδειχτηκε της ιδιας φαρας με τον πρωτο;
    Κι εγω χωρις αποδειξεις πως θα εισπραξω τα λεφτα μου απο την ασφαλεια ακινητου μου;;;
    Για αυτα και για αλλα πολλα κοιτας στον οριζοντα τα πλοια που φευγουν για να' ρθουν ξανα.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 18:57:31

    Πέρασα πριν 2 μήνες καινούργια κάγκελα στο μπαλκόνι. Ακόμη περιμένω τον μάστορα να μου φέρει την απόδειξη διότι την είχε ξεχάσει στο άλλο το σακκάκι.... Ελλαδάρα Ολέ!

    Φάκτορα καταπληκτική φωτό. Διαφήμιση για αόρατα σουτιέν!

    Σπατζιώτη, ζήλεψα που βγήκες φωτογραφία με την νομοθέτιδα μας και τα κουβαδάκια σου στην παραλία και σε πληροφορώ ότι εκείνος ο ροδομάγουλος και "αδιάφορος" πλην ευθυτενής και ζόρικος αγρότης δίπλα στη Σαλώμη της φωτό c`est moi....

  8. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 15/05/2009 19:27:19

    Strange Attractor, είσαι και νοστιμούλης!!!
    Πάντως, δεν θα πρέπει να το ''ασήμωσες'' το κορίτσι, γιατί το βλέπω να σε παίζει ''πλάτη''...

  9. Nick avatar
    Nick 15/05/2009 19:55:51

    Με τα παπάκια στα μπουζούκια, τραγουδώντας Λιναρδάκη:

    "Με παπί δανεικό θα σε πάω μια βόλτα, σ'ενα πάρτυ τρελλό με ατέλειωτα πότα"

  10. Hase avatar
    Hase 15/05/2009 20:45:41

    9@ Σπατζιώτης

    Μαλλον δεν ξερεις απο τιμες της αγορας. Με αυτα που εχει επανω της παιρνει μερικα κιλα ασημι.

  11. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 15/05/2009 20:51:48

    Επιτελους, ποτε ολοι αυτοι οι "αρμοδιοι" θα σταματησουν να μας θεωρουν βλακες με περικεφαλαια?
    Γιατι χρειαζονται "ειδικοι" ελεγχοι στο δρομο για
    να εντοπιστουν οι ιδιοκτητες πολυτελων αυτοκινητων? Δεν υπαρχουν στις εφοριες τα σχετικα στοιχεια?
    Και γιατι οι ελεγχοι προαναγγελονται? Για να
    πουμε οτι κανουμε συστηματικη δουλεια και για τον λογο αυτον κατεβαινουμε και στο δρομο, ακομη και μεσα στα μαυρα μεσανυκτα, "ριχνοντας" και μερικες εξτρα οικονομικες ενισχυσεις σε διαφορους "δικους" μας υπαλληλους?
    Και το κυριοτερο Γιατι προαναγγελλονται οι ελεγχοι? Για να τους ειδοποιησουμε να παρουν τα μετρα τους 'η για να ειναι ετοιμοι να τα "ριξουν" στους ελεγκτες?
    Το ιδιο δεν γινεται και το καλοκαιρι οταν προαναγγελουν "συστηματικους ελεγχους" στα νησια? Εψαξε ποτε καποιος τις παραφουσκωμενες τσεπες των ελεγκτων κατα την επιστροφη τους?

  12. Lavazza avatar
    Lavazza 15/05/2009 21:02:04

    Αυτό με τις αποδείξεις και το λαχείο το βλέπω πέρα-βρέχει αλλά αυτό με τα συνεργεία για τα πολυτελή αυτοκίνητα μιά χαρά το βλέπω.

    Αν το έκανε ο Γιωργάκης θα βγαίνανε εδώ οι Πασόκοι να "προσκυνήσουν" τη σοφία του "Θεόσταλτου"...

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/05/2009 21:54:12

    εγώ λέω να φορολογήσουν τα size 40D και πάνω, και προσφέρομαι για φοροελεγκτής.

  14. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 16/05/2009 00:38:06

    Για να σταματήσει η φοροδιαφυγή θα πρέπει να καλλιεργηθεί φορολογική συνείδηση άρα να υπάρξει δικαιοσύνη! Δηλαδή, να πάψουν να αλλάζουν τις φορολογικές διατάξεις κάθε χρονιά κατά το δοκούν, ορισμένα από τη νέα μεταρρύθμιση να κατοχυρωθούν συνταγματικά, δηλαδή να δουλέψουν σκληρά τα πολιτικά λαμόγια και οι υποτακτικοί τους τρωκτικοί αρπακολατζήδες. Ανέφικτα πράματα δηλαδή.

  15. estoni avatar
    estoni 16/05/2009 07:15:39

    Η φωτογραφία φοβερή και οι ειδήσεις επίσης φοβερές,για να ξέρουμε ποιοι μας κυβερνάνε.

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/05/2009 09:33:02

    Αν θελανε να τους βρουνε,σε ενα μηνα τους βρισκανε.
    Μια απλη διασταυρωση απο τους λογαριασμους της δεη και της ευδαπ με τη φορολογικη δηλωση και αμεσως θα φαινοταν,οτι το σπιτι των 50 τετρ.,ειναι βιλλα των 800.
    Αλλα σιγα μην το κανμουν.
    Γιατι; Για να χαλασουν την καταναλωση που κανουν οι παραβατες;
    Στην κοινωνια που φτιαξαμε,η καταναλωση ειναι η πρωτη δυναμη,και αυτοι που τη στηριζουν,ειναι οι παρανομοι.
    Ασχετα αν αυτη η καταναλωση,στηριζεται ανεκαθεν με δανεικα.