#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2011 18:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με στημένα γκάλοπ δεν παράγεται πολιτική



Εχουμε ξαναγράψει ότι αυτή κυβέρνηση δουλεύει με βάση τις δημοσκοπήσεις. Σε κάθε καυτό θέμα που θέλει να ανοίξει παραγγέλνει και ένα γκάλοπ, όπως αυτή θέλει, το ανακοινώνει στον κόσμο και στη συνέχεια προχωρά σε νομοθετικές ρυθμίσεις. Το κάνει με τα κλειστά επαγγέλματα, το κάνει με τους γιατρούς τώρα το κάνει και με την κρίσιμη μεταρρύθμιση στην Παιδεία.

Η κ. Διαμαντοπούλου, λοιπόν, ενόψει της δικής της “επανάστασης” στην Παιδεία έκανε το αυτονόητο για την κυβέρνηση. Παρήγγειλε μια δημοσκόπηση για το πώς βλέπουν φοιτητές και γονείς τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν στα Πανεπιστήμια.

Έχουμε μάθει τόσο χρόνια ότι δημοσκόπηση με δημοσκόπηση έχει μεγάλη διαφορά, σχετίζεται με το πώς κάνεις τις ερωτήσεις, ποιες απαντήσεις θέλεις να πάρεις από τον κόσμο και φυσικά ποιος κάνει το γκάλοπ.

Τη συγκεκριμένη έρευνα ανέλαβε η MRB και ως του θαύματος, μόνο τα χέρια της κυρίας Διαμαντοπούλου δεν φιλούσαν οι ερωτώμενοι για τις μεγάλες μεταρρυθμίσεις που προωθεί στην Παιδεία.

Όταν σε ρωτούν για παράδειγμα “Θέλετε να αλλάξουν τα πράγματα στο πανεπιστήμιο” ή “θέλετε να έχει μεγαλύτερη ισχύ και αναγνώριση το πτυχίο σας” εσείς τι θα απαντούσατε; «Όχι»;

Εκ των πραγμάτων λοιπόν η απάντηση είναι “ναι” οπότε βγήκε ότι το 90% και παραπάνω θέλει τις μεταρρυθμίσεις. Τώρα αν αυτές μπάζουν από παντού που να το ξέρει κάθε συνεντευξιαζόμενος;

Ρωτήθηκαν επίσης στο γκάλοπ αν είναι καλές οι καταλήψεις στα πανεπιστήμια. Μα τι θα απαντούσαν, ότι είναι καλές; Αστεία πράγματα.

Επίσης, ρωτήθηκαν αν πρέπει να γίνουν συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων, τμημάτων κ.λπ. Μόνο ένας τρελός θα έλεγε όχι, άσχετα αν σε μια δημοσκόπηση δεν μπαίνουν ερωτήσεις για το πώς πρέπει να γίνουν οι αλλαγές, που πρέπει να μπει λουκέτο και που όχι, κ.λπ.

Έτσι, βγαίνει ένα ωραίο αποτέλεσμα για την κυβέρνηση και στα μέσα Απριλίου κατά πάσα πιθανότητα θα βγει η κ. Διαμαντοπούλου και θα ανακοινώσει τις αλλαγές στα Πανεπιστήμια οι οποίες θα έχουν τη... συναίνεση της κοινωνίας.

Το ίδιο κοσκινάκι με τα κλειστά επαγγέλματα που ρωτούν τον κόσμο αν πρέπει να ανοίξουν. Μα τι θα απαντήσουν; Να μείνουν κλειστά;

Με γκάλοπ και μάλιστα στημένα δεν παράγεται πολιτική, κάποιος στην κυβέρνηση πρέπει να τους το πει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 08/02/2011 18:55:59

    Το θέμα είναι να τσιμπήσουν οι ηλίθιοι που βλέπουν τα κανάλια στις 8.

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 08/02/2011 19:01:37

    ενα γκαλοπ για το μαικ για μεταγραφη στη CIA δεν θα το κανουν?

  3. butcher avatar
    butcher 08/02/2011 19:16:39

    Αυτη η διαμαντοπουλου εχει τρομερη ομοιοτητα με τον αξεχαστο Μαικλ Τζακσον,η μου φαινεται??

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 08/02/2011 19:20:32

    Καλά κάνουν αφού το 2004 ο μπουχέσας δεν τους έστειλε σε ειδικά δικαστήρια και δες τέλειωσε τους νταβάδες.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Σοσιαληστής 08/02/2011 19:42:50

      Σωστός!!!

      Χαρίλαος

  5. sauraki avatar
    sauraki 08/02/2011 19:21:59

    Η κ. Διαμαντοπούλου έχει αποτύχει στην πολιτικής της στο υπουργείο Παιδείας, επειδή όμως είναι μια από τους εκλεκτούς του συστήματος εξουσίας προβλέπω ότι ο λαός θα φάει πολύ πλύση ώστε να πειστεί για το πόσο επιτυχημένη είναι...

  6. giannis avatar
    giannis 08/02/2011 19:55:41

    Σας θυμίζω ότι μιλάμε για ένα άτομο που χωρίς να γνωρίζει γαλλικά (όχι ότι γνωρίζει και καμιά άλλη ξένη γλώσσα) γυρνούσε μ' ένα σωρό γαλλικά περιοδικά παραμάσχαλα νομίζοντας ότι θα είναι η επόμενη Σενγκολέν (πριν τις εκλογές φυσικά).

  7. Tem avatar
    Tem 08/02/2011 21:00:01

    Ας μην μας διαφεύγει ότι η συγκεκριμένη κυρία είναι τακτικό μέλος γνωστής Λέσχης

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Tem 08/02/2011 23:53:59

      ποιάς;

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ Ιαπετός 09/02/2011 02:13:58

        Tis lesxis ton nekron poiiton !

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 08/02/2011 21:20:49

    αυτο με τα περιοδικα τα λεει ολα.

  9. Greeklish avatar
    Greeklish 08/02/2011 22:13:37

    Εγραψες

  10. Greeklish avatar
    Greeklish 08/02/2011 22:14:20

    Δεν τραβάει ούτε με σφαίρες

  11. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 09/02/2011 05:23:51

    - Αχ γκαλοπ-ούλα !

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ daughter of mercy 09/02/2011 13:03:47

      Πολύ έξυπνο!!

  12. zackii avatar
    zackii 09/02/2011 12:31:12

    Κάποιος Οργανισμός καταργήθηκε τώρα τελευταία στο ΥΠΕΠΘ και κάποιος άλλος -αχρείαστος, λένε οι πληροφορίες μου- έγινε. Γιά ψάχτε το λίγο κε Factor. Από κάτι τέτοια βγαίνουν τα λαυράκια. Μήπως υπάρχουν τίποτα κονδύλια του ΕΣΠΑ που πρέπει να ....καταναλωθούν? Ο άνθρωπος με το μουστάκι τι να λέει άραγε επ'αυτών? Τα...opengov??