#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2011 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με ποιο δικαίωμα παίρνει θέση ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας;



Οι θέσεις των κοινοβουλευτικών κόμματων:

ΝΔ: μεταβατική χωρίς πολιτικά πρόσωπα για λίγες εβδομάδες και εκλογές

ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ: κυβέρνηση συνεργασίας

ΣΥΡΙΖΑ: εκλογές

ΚΚΕ: εκλογές

Παπούλιας: “Τώρα είναι ώρα μεγάλης ευθύνης για όλους μας. Πρέπει να βρεθεί δρόμος συνενόησης. Θα καταβάλλω όσες ποσπάθειες μπορώ για το καλό της πατρίδας”

Με ποιό δικαίωμα παίρνει θέση; Τα κόμματα της Αντιπολίτευσης ΔΕΝ θέλουν συννενόηση με αυτήν την κυβέρνηση. Θέλουν εκλογές, λαική ετυμηγορία τώρα. Αυτός γιατί από διαιτητής βάζει κομματική φανέλλα. Δουλειά του είναι να συγκαλέσει το Σύμβούλιο( που είναι και άτυπο, δεν προβλέπεται από το Σύνταγμα) και ΜΕΧΡΙΣ ΕΚΕΙ.

Kώστας

Υ.Γ. Το δημοψήφισμα δεν ήταν "ώρα μεγάλης ευθύνης";

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikolaos avatar
    Nikolaos 05/11/2011 13:48:00

    Χωρίς κανένα θεσμικό, δικαίωμα, αλλά με κομματική υποχρέωση. Σας τα έχω γράψει καιρό. Σας δουλεύει το πασοκ.

    • Nikolaos avatar
      Nikolaos @ Nikolaos 05/11/2011 14:28:52

      Η πλάκα είναι ότι το πασοκ δουλεύει και τον Καρατζαφέρη και το Βενιζέλο

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 05/11/2011 13:48:46

    Οταν τον επισκέφτηκαν Σαμαράς, Τσίπρας έμεινε σιωπηλός μπροστά στις καμερες. Σήμερα του λύθηκε η γλώσσα. Αμα είσαι με δικό σου άνθρωπο είναι διαφορετικά.

    • η Κατινίτσα της γειτονιάς σας avatar
      η Κατινίτσα της γειτονιάς σας @ Jimakos 05/11/2011 16:15:19

      βέβαια είναι διαφορετικά. όταν μάλιστα είσαι με το παιδί της μαργαρίτας. μια παλιοπαρέα αφανίζει τον τόπο. καταλάβετέ του και αφήστε τις βαρύγδουπες αναλύσεις των γραμματιζούμενων.

  3. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 05/11/2011 13:53:15

    Το αίμα νερό δεν γίνεται!!!

    • xenios avatar
      xenios @ αλλήθωρος 05/11/2011 19:03:48

      Ποιο αίμα βρε παιδιά;

      Θυμάστε τον κ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας να λέι στο ειδικό δικαστήριο, ότι δάνεισε στον Ανδρέα μερικά λεφτουδάκια, για να κτίσει μια βιλίτσα;

      Τα ξεχάσατε;

      • Berlousconication avatar
        Berlousconication @ xenios 06/11/2011 00:39:30

        Δεν μπορούσε να δικαιολογήσει με το πόθεν έσχες του, ο τότε Πρωθυπουργός, την αγορά της προίκας και δήλωσε ότι δανείστηκε από τους φίλους του.
        Λιβάνης, Ζιάγκας, Κατσιφάρας, Halag, Παπούλιας, Αλεξίου, Λαμπρινόπουλος
        Μπαναλιτέ...
        http://taxalia.blogspot.com/2011/01/blog-post_9208.html

        Αν υπολογίσουμε πόσα δάνεια έχουν πάρει οι Παπανδρέου για να κυβερνήσουν...

  4. Dark Angel avatar
    Dark Angel 05/11/2011 13:53:29

    Mέρος του σχεδίου ΓΑΠ.
    Η ΝΔ, οφείλει να αποσύρει την εμπιστοσύνη της, από το πρόσωπο του ΠτΔ, άμεσα.
    Συνένοχος.

  5. Χρόνης Βογιατζής avatar
    Χρόνης Βογιατζής 05/11/2011 13:53:52

    Οι βουλευτές του πασοκ συμπεριφέρονται σαν πρόβατα, γιατί η νδ δεν παραιτεί τους βουλευτές της αν θέλει πραγματικά εκλογές;

    • jk avatar
      jk @ Χρόνης Βογιατζής 05/11/2011 14:12:23

      Αν προσπαθήσουν τα κόμματα της αντιπολίτευσης(ΝΔ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ) να προκαλέσουν εκλογές, ένα είναι το σίγουρο: ο ΓΑΠ είναι τόσο αδίστακτος που δε το έχει σε τίποτα να μας αφήσει να χρεοκοπήσουμε στο μεσοδιάστημα προκειμένου να ρίξει την ευθύνη σε αυτούς που προκάλεσαν τις εκλογές και να προσπαθήσει ο ίδιος να βγει λάδι. Μπρος γκρεμός δηλάδη...

    • mx avatar
      mx @ Χρόνης Βογιατζής 05/11/2011 14:51:50

      .....giati ta oria anamesa stis kynobouleytikes omades einai asafi kai tha xana-anadiataxthoun oso to endexomeno eklogwn apomakkrynetai

  6. Y. avatar
    Y. 05/11/2011 13:56:46

    Μέχρι τώρα έιχαμε,...κυβέρνηση συνεργασίας,.....ανάγκης, ...κλπ...κλπ
    Τώρα έχουμε και "κυβέρνηση συνενόησης"
    Σε λίγο θα βγει η μέρκελ και θα πει για "κυβέρνηση κατανόησης", και ο Σαρκοζής για "κυβέρνηση συμβιβασμού"

    Η κθβέρνηση θα είναι μία και θα είναι μεταβατική. 'Οτι άλλο, θα είναι "κυβέρνηση μαϊμού"

    • mx avatar
      mx @ Y. 05/11/2011 14:53:29

      yparxei kai i kybernisi syn-enoxis

  7. alex avatar
    alex 05/11/2011 13:57:20

    δυστυχως ειναι πλεον φανερο, ειτε οτι ο σημερινος προεδρος της δημοκρατιας ειναι μαριονετα του κ.παπανδρεου και των συνεργατων του(θεσμικων και μη)

    προφανως τον κρατουν με κατι στο χερι..

    • η Κατινίτσα της γειτονιάς σας avatar
      η Κατινίτσα της γειτονιάς σας @ alex 05/11/2011 16:39:09

      γιατί μαριονέτα; σας πειράζει που στο κόμμα μας έχουμε τις στενές, μα τις πολύ στενές!! παρέες μας. και επιπλέον και τις αρχές μας; όπως, τόνα χέρι νύφτει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο. και ακόμη σας πειράζει γιατί ακολουθούμε τις οικογενειακές παραδόσεις μας; ο παππούς του έφερε τους άγγλους και τον χειροκρότησαν οι χαζοαστοί. ο μπαμπάς του εγκαθίδρυσε τους αμερικανούς και τον χειροκρότησαν οι κουλτουριάρηδες αντιστασιακοί και ο εγγονός παρέδωσε την ελλάδα στους εκβιαστές δανειστές της και τον χειροκροτούσαν χθες και οι αρνητές του. Συνεπής σταθερότητα για την κουτάλα.

  8. Γρηγόρης Τσέβης avatar
    Γρηγόρης Τσέβης 05/11/2011 14:08:27

    Κάτι που δεν πρόσεξε κανείς σας
    Ο Πρόεδρος είναι υπέρ της ΝΔ (αυτό είναι σαφές)
    Άλλαξε το σαλόνι και ανάγκασε τον φεύγοντα !!! προθυπουργό
    να καθίσει σε μπλέ πολυθρόνες
    ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΛΑΓΗ προθέσεων
    GregT

  9. Γιώργος Χανιώτης avatar
    Γιώργος Χανιώτης 05/11/2011 14:11:07

    Ρε παιδια δε καταλαβαινετε τι γινεται '? απλα ο ΓΑΠ θελει να κοψει την τεραστια ευθυνη του και να τη μοιρασει στουε υπολοιπους... Γιαννης κερνα Γιαννης πινει .. να φυγει ο ΓΑΠ και να ερθει ο ...ΒΕνιζελος ..πως δεν ειπε να μπει και ο γιος του παλι καλα....... δε θελουμε συγκηβερνηση ...ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ......

  10. Mara avatar
    Mara 05/11/2011 14:19:23

    Εντύπωση μου κάνει.
    Πώς και δεν πέταξε κανένα "να...ουμε..." όπως στην Θεσσαλονίκη.
    Πρόεδρος σου λέει... μετά της Δημοκρατίας.

    • Y. avatar
      Y. @ Mara 05/11/2011 14:30:59

      Μπράβο σου!!! Το είχα προσέξει, δεν ήθελα να πιστέψω ότι το είπε

      • Mara avatar
        Mara @ Y. 05/11/2011 17:36:10

        Στην αρχή όταν άκουσα την δήλωση του, λέω δεν μπορεί... παράκουσα. Όταν την ξανάκουσα έπαθα σόκ!

  11. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 05/11/2011 14:23:08

    Χρόνη.
    Και να παραιτηθούν οι βουλευτές, θα γίνουν επαναληπτικές εκλογές στις περιφέρειες που αυτοί ανήκαν .

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ αλλήθωρος 05/11/2011 14:30:57

      τελειως εκτος θεματος!
      σε παρακαλω πολυ να μην αναπαραγεις θεσμικες εκτροπες που δεν ειναι εφικτες!
      η δημοκρατια μας λειτουργει με συντεταγμενες που οριζονται απο το συνταγμα μας.
      οτι διαφορετικο ειναι εκτροπη!!!
      Ο Αντωνης Σαμαρας μιλησε.
      Την γλωσσα της ευθυνης και του χρεους απεναντι στην Πατριδα.
      Συντασσομαστε και κυριως του εχουμε εμπιστοσυνη!

  12. Jean avatar
    Jean 05/11/2011 14:30:23

    Η τρομοκρατική συμπαιγνία των 'συνευθύνων'. Εδώ η ξευτίλα κι η μεγαλύτερη ήττα της Ελλάδας τον τελευταίο αιώνα κατά Φλωρίδη δηλαδή το δημοψήφισμα και όσα συνέβησαν στις Κάννες δείχνουν σαν να μη έγινε τίποτα. Δεν έγινε τίποτα. Δεν το έκανε κανένας. Δεν φταίει κανένας. Δεν θα πληρώσει κανένας. Μάλλον φταίει ο Σαμαράς που δεν συνεργάζεται. Ρωτώ: Συγκυβέρνηση έχουν οι Ιρλανδοί; Συγκυβέρνηση έχουν οι Πορτογάλοι; Συγκυβέρνηση έχουν οι Ιταλοί; Συγκυβέρνηση έχουν οι Ισπανοί; ΟΧΙ. Όλοι οι λαοί είχαν με κάποιο τρόπο εκλογές πλην Ιταλίας που θα κάνει. Εδώ μιλάνε για εκλογές σαν να είναι απαγορευμένες ή να έχουν καταργηθεί. Μηχανορραφίες, κωλοτούμπες και πολιτικές γκέλες που δεν έχουν αρχή και τέλος. Ο Σαμαράς πρέπει να απέχει και επιμένει καθαρά και ξάστερα μόνο ΕΚΛΟΓΕΣ. Ο λαός θέλει να ακουμπήσει σε κάποιο πολιτικό με εντιμότητα, ειλικρίνεια, σοβαρότητα, καθαρό πατριωτισμό με κοινωνική δικαιοσύνη αλλιώς θα πάρει τις τύχες του στα χέρια του κι ότι βγει. Δεν μπορεί ο καθένας να καταστρέφεται αυτός και τα παιδιά και να μένει αδιάφορος πια. Αν το αστικό σύστημα δεν ανταποκριθεί σ' αυτή του την αναγκαιότητα θα στραφεί στην αριστερά. Ο Σαμαράς μπορεί να ενσαρκώσει το ποθούμενου αυτού του λαού αρκεί να πάει μαζί του και να μην τον προδώσει.

    • mx avatar
      mx @ Jean 05/11/2011 14:57:36

      ....osoi mporoun den strefontai pouthena....apla feygoun gia kalytero proswpiko mellon......

  13. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/11/2011 14:32:35

    ' Αυτός γιατί από διαιτητής, βάζει την κομματική φανέλλα.' Γιατί ΠΟΤΕ, δεν την έβγαλε! Είναι θλιβερό να βλέπεις γέροντες στο τέλος της ζωής τους , να μεταβάλλονται σε δειλά, άβουλα, ανθρωπάκια , αγόμενα και φερόμενα , ανίκανα να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, χειραγωγήσιμα από τους επιτήδειους και από το φόβο του μοιραίου, περιφέροντας την ασημαντότητά τους στο ασφαλές περιβάλλον του προεδρικού μεγάρου μακριά από την πραγματικότητα.

  14. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 05/11/2011 14:37:32

    Ο Κύριος Κάρολος Παπούλιας εξακολουθεί να ...τιμά τον Θεσμό, που υπηρετεί!
    Γιατί εκπλήσσεσθε αδέρφια? Έξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν....
    Ας τα βλέπουν αυτά, όσοι έσπευσαν να εκφράσουν τον ...αποτροπιασμό τους, ύστερα από το κάζο που του κάνανε οι Θεσσαλονικείς στην επέτειο του ΟΧΙ!

  15. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/11/2011 14:45:16

    Ο ταλαίπωρος αυτός γεράκος που έχει βρει ζεστασιά και θαλπωρή στο ελιτίστικο γηροκομείο «Το Προεδρικόν Μέγαρον» και πίνει αμέριμνος και ατάραχος το τσάι του, θα πρέπει να ξέρει ότι, εφόσον στηρίζει με τις πράξεις του μία πλήρως απονομιμοποιημένη κυβέρνηση και έναν παράφρονα στυγνό εκβιαστή για πρωθυπουργό, είναι απέναντι από τον ελληνικό λαό, ότι δεν υπηρετεί τα συμφέροντά του και ότι η ανοχή του κόσμου, όχι προς το πρόσωπο αλλά προς τον θεσμό, τελειώνει…

    • kprotop avatar
      kprotop @ Τιγράνης 05/11/2011 15:37:28

      Αν δεν σου αρέσει ο θεσμός του Προέδρου της Δημοκρατίας,μπορείς να πας κατά Κίνα μεριά,που έχουν Γενικό Γραμματέα του Κόμματος.

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ kprotop 05/11/2011 15:48:46

        Δεν θα χρειαστεί να μεταναστεύσω, η χώρα ούτως ή άλλως θα κινεζοποιηθεί από τους άθλιους που μας κυβερνούν. Πως λέγανε κάτι εγχώρια κολλέγια, σπουδάζεις έξω αλλά μένεις Ελλάδα? Έτσι και τώρα, μένεις Ελλάδα αλλά ζεις Κίνα… Στο δια ταύτα τώρα, όταν οι θεσμοί απαξιώνονται τόσο βάναυσα, όταν δεν υπηρετούν τη βούληση και το καλό των πολιτών, τότε ο κόσμος μοιραία θα στραφεί και εναντίον τους. Κοινώς, τόσα χρόνια εάν έλεγε κανείς το παραμικρό για τον ΠτΔ ήταν ανίερος, ανόσιος, ακραίος κτλ. Τα πράγματα σήμερα, δυστυχώς, έχουν αλλάξει. Αν δεν σεβαστούν τον κόσμο, ούτε αυτός θα τους σεβαστεί, όσο και αν έχουν μάθει τόσο καιρό να κρύβονται πίσω από τους θεσμούς.

  16. νικος avatar
    νικος 05/11/2011 15:14:57

    Δεν μας εφταναν οι απιστευτα ανικανοι πολιτικοι που εχουμε.
    τωρα στα δυσκολα μας προκυπτει και ενας θλιβερος ηλικιωμενος
    ατολμος προεδρος..
    Να τον χαιρομαστε και αυτον τον "θεσμο".
    Το 1821 εμεινε για τον Κατσωνη το σκωπτικο "σαν σαρεσει μπαρμπα
    Λαμπρο ξαναπερνα απο την Ανδρο"(μετα απο ηττα του απο τους τουρκους)
    Ας το επικαιροποιησουμε εφεξης (γιατι μαλλον οι θεσσαλονικεις κατι θαξεραν).
    "Σαν σαρεσει μπαρμπα Καρολε ξαναπερνα απο την θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ "
    Περαστικα μας Ελληνες.Να τους χαιρομαστε ολο αυτο το μπουλουκι.

  17. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/11/2011 15:38:23

    Οι νταβατζήδες ΕΚΔΟΤΕΣ - ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ - ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ αφεντικά του ΠΑΣ(Τ)ΟΚ κάνουν ότι είναι δυνατόν για να μην έρθει στην εξουσία η Ν.Δ. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τους περάσει.

  18. eco avatar
    eco 05/11/2011 15:52:17

    Δυσφορία της βάσης της ΝΔ για τους χειρισμούς του Λαϊκού κόμματος.
    Φτάνει πια με τις υποδείξεις κύριοι του Λαϊκού κόμματος είστε υποχρεωμένοι να στηρίξετε την πολιτική ενός κόμματος μέλους
    Στον τόπο μας λέμε: «όσα ξέρει ο νοικοκύρης , δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος».
    Εμάς κύριοι κυβερνά ένας πανούργος πρωθυπουργός με νοοτροπία Καντάφι και όχι εσάς. Στηρίξτε λοιπόν την ΝΔ γιατί ένα είναι σίγουρο ότι «συνένοχο στον φόνο δεν θα την έχετε».
    Στηρίξτε και όχι απλά να σωπάσετε…
    Εμπρός κάποιος από το κόμμα να τους το πει αλλιώς να τους βομβαρδίσουμε με e-mail για την ωμή παρέμβαση στα εσωτερικά μας και να ξεκινήσει η παρέμβαση στα εσωτερικά τους με τις οργανώσεις της ορογένειας.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ eco 05/11/2011 16:55:25

      Συμφωνώ

  19. foros avatar
    foros 05/11/2011 17:00:11

    Το κατεστημένο θέλει αμερικανοθρεμένους, αμερικανοσπουδαγμένους, άντε στη χειρότερη LSE και να έχουν δώσει τα διαπιστευτήρια τους στην πρεσβεία και στο MEGA!!!! Και το βασικότερο όλων να μην έχουν εργαστεί ούτε μία ώρα στην ζωή τους.

  20. Σιδεροκεφαλος avatar
    Σιδεροκεφαλος 05/11/2011 17:28:05

    μα πως...
    να μην παρει θεση?εδω ειχε δανεισει τον Αντρικο για να φτιαξει
    την...pink house...
    δεν μπορει και να μην μιλησει?του χρωσταει ο γιωργακης...
    α τςτςτςτςτς....

    απορω...απορω...
    ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ!
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΑΙΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ(οχι στο συνταγμα...απλα αγανακτισμενοι) ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΙΜΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

  21. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 05/11/2011 17:54:20

    Ρωτά ο αρχικός συντάκτης , με ποιο δικαίωμα μιλά και παροτρύνει ο Πρόεδρος για πράγματα που δεν συμφωνούν όλα τα κόμματα αντιπολίτευσης και σχεδόν όλος ο ελληνικός λαός ;

    Μα δεν καταλάβατε ακόμα ; Ο κ. Παπούλιας δεν είναι εκπρόσωπος του ¨SPD¨ στην Ελλάδα , αλλά πρόεδρος ¨όλων¨ των Ελλήνων !

    Δεν υπακούει ο κ Παπούλιας στο Μαάστριχ και στη ¨Συνθήκη της Λισαβόνας¨ , ούτε στις αποφάσεις του ¨Bundestag ¨ , αλλά τηρεί απαρεγκλίτως το Σύνταγμα της Ελλάδας ; Σε αυτό ορκίστηκε άλλωστε ...

    Δεν το καταλάβατε ακόμα ; Του κυρίου Παπούλια ο τράχηλος -ζυγό δεν υποφέρει !

    Του αρέσουν οι Εθνικοαπελευθερωτικοί αγώνες ¨ Για το δίκιο και την Λευτεριά¨, εάν δεν το θυμάστε , στην τελευταία επίσημη επίσκεψη του στο Μαρτυρικό Βιετνάμ , είχε πάρει μαζί του ίσως και τον μοναδικό ¨Έλληνα Βιετκόνγκ ¨ ( πρώην Έλληνα πολιτικό πρόσφυγα που είχε πολεμήσει στο πλευρό των Ανταρτών ) !

    Τι άλλο θέλετε να ακούσετε για να πιστέψετε πως κυρώνει τα μνημόνια και την παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας διότι αυτό επιτάσσει το ¨πατριωτικό καθήκον¨ για ανθρώπους από τον μετά - Σκόμπυ Γεώργιο ( Β΄) Παπανδρέου μέχρι τον αξιότιμο Κύριο Πρόεδρο της Ελληνικής... ;

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 05/11/2011 17:55:26

      Εξάλλου και ο σεβαστός του ¨Χο-Τσι - Μινχ ¨ το ίδιο δεν έκανε σε όλη του τη ζωή ;

  22. η Dimi avatar
    η Dimi 05/11/2011 18:32:27

    ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ: Για να θυμηθούν οι παλαιότεροι και να μάθουν οι νεότεροι (πηγή: «Ξυπνήστε Ρε»)

    To 1995, υπέγραψε λήξη του εμπάργκο για τα Σκόπια.

    Το 1988, με τον Τούρκο Γιλμάζ υπέγραψε να ΜΗΝ επεκταθεί η θάλασσά μας από τα 6 στα 12 μίλια ώστε, να μπαίνουν οι Τούρκοι ανενόχλητοι στο Αιγαίο για ασκήσεις και ψάρεμα !

    Να ΜΗΝ καθορισθεί ΠΟΤΕ η ΑΟΖ !

    Ακύρωσε την Κυριότητα Ολου του Αιγαίου !

    Ακύρωσε στην πράξη τη Συνθήκη της Λωζάνης του 1923 !

    Το 1987, ως υπουργός Εξωτερικών, υπέγραψε τη μονομερή άρση του εμπολέμου με την... Αλβανία.

    Δήλωσε ότι είναι Αλβανικής καταγωγής.

    Προφανώς, ο σημερινός Πρόεδρος της Δημοκρατίας, είναι απλώς συνονόματος του κ. Καρόλου Παπούλια ο οποίος, από το 1974, βρίσκεται στο κέντρο της πολιτικής ζωής της χώρας.

    Είναι προφανώς, απλώς συνονόματος του πρώην υπουργού Εξωτερικών που για χρόνια καθοδηγούσε την Εξωτερική Πολιτική της χώρας αλλά και τις σχέσεις με την Ευρωπαϊκή Ενωση (τα Κονδύλια της οποίας, τώρα ανακάλυψε ότι ΔΕΝ χρησιμοποιήσαμε σωστά).

    Είναι προφανώς, απλώς συνονόματος του ηγετικού στελέχους του ΠΑΣΟΚ, που κάποια στιγμή, εκεί στα τέλη της δεκαετίας του 1980, οδήγησε την χώρα σε μία σειρά από σκάνδαλα, που κατέστρεψαν και το ΠΑΣΟΚ και την κοινωνία.

    Είναι προφανώς, απλώς συνονόματος του υπουργού που έδινε «άτοκα δάνεια» σε πρώην πρωθυπουργό για να καλύψει την αγορά «του σκυλόσπιτου» κατά δήλωση άλλου συναδέλφου του στο υπουργικό συμβούλιο τότε.

    Είναι προφανώς, απλώς συνονόματος του ανθρώπου που ως υπουργός (αλλά και παλαιοτέρα ως Στέλεχος του Κινήματος) ήταν στα μέσα και στα έξω στο Καστρί, που αποτελούσε τότε την πηγή της εξουσίας και λίγο αργότερα ήταν από τους στενότερους ανθρώπους της επόμενης συζύγου τού τότε πρωθυπουργού, η σχέση με την οποία (και τα όσα έγιναν εκείνη την περίοδο) ουσιαστικά κατέστρεψε την εικόνα του Α Παπανδρέου.

    Είμαι βέβαιος λοιπόν, ότι πρόκειται περί συνωνυμίας του Πρόεδρου Της Δημοκρατίας, με τον Πολιτικό, Βουλευτή και Υπουργό, Κάρολο Παπούλια, που ήταν στην πολιτική ζωή της χώρας όλα αυτά τα χρόνια.

    Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς η φράση που είπε κατά την εκδήλωση για την Επέτειο της Αποκατάστασης της Δημοκρατίας, σύμφωνα με την όποια «Αν είμαστε ειλικρινείς, θα αναγνωρίσουμε ότι η ευθύνη για την Ελληνική παρακμή βαραίνει κυρίως την Πολιτική Τάξη, που έχει την υποχρέωση να καθοδηγεί τις εξελίξεις.»

    Γιατί αν δεν πρόκειται περί συνωνυμίας, παράλληλα με αυτή την παραδοχή (αν την πιστεύει πραγματικά), ο Πρόεδρος Κάρολος Παπούλιας, θα έπρεπε να έχει υποβάλλει και την παραίτησή του, ως μικρή συμβολή (και Συγγνώμη), στα όσα έκανε η Πολιτική Τάξη στην χώρα τα τελευταία χρόνια, όπως ο ίδιος παραδέχεται και δήλωσε.
    ♠ ♠ ♠ ♠

    Είναι ο μοναδικός Πρόεδρος Δημοκρατίας ο οποίος, τη Πρωτοχρονιά 2010, αντί της προσφώνησης «Ελληνίδες, Ελληνες», μάς αποκάλεσε «φίλες και φίλοι». Γιά να μη δυσαρεστήσει τις καραβιές των Λαθρο-ψηφοφόρων του υποθηκευτή της Ελλάδας.

    Είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος, υπέγραψε δίχως αντίρρηση, τον ΕΘΝΟΚΤΟΝΟ Λαθρονόμο.

    Είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος, ΔΕΝ τόλμησε να πει το πραγματικό Ονομα της Πόλεως: "Βυζαντινή Θεοδοσιούπολη" (αντί του τουρκικού ερζερούμ).

    Είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος, ΔΕΝ τόλμησε την επίπληξη, γιά το ατόπημα της ΜΗ-κατάθεσης στεφάνου προς Τιμήν των χιλιάδων Ποντίων θυμάτων της θηριωδίας Κεμάλ Ατατούρκ. Του οποίου σφαγέα και γενοκτόνου Κεμάλ τον τάφο, ο τέως ΥΠΕΞ του Σημίτη, είχε προσκυνήσει και καταθέσει στεφάνι, ως «ένδειξη καλής θελήσεως». Την οποία αντίστοιχη «ένδειξη καλής θελήσεως», ΔΕΝ διανοήθηκε να επιδείξει στον Αγνωστο Στρατιώτη, σε καμία από τις δύο επίσημες επισκέψεις το 2010 στην Αθήνα, ο ουδέποτε φιλικά προσκείμενος στην Ελλάδα Παν-Οθωμανιστής, Παν-Ισλαμιστής, Ερντογάν.

    >22 τα Μνημόσυνα της Ελληνικής Κυριαρχίας τα οποία συνεπάγραψε ο σουλτάνος-πορθητής με τον ρευστοποιητή της Ελλάδας (5/2010 στην Αθήνα και 1/2011 (πίσω από κλειστές πόρτες μυστικά και μη-ανακοινώσιμα), στη Θεοδοσιούπολη.

    Είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και πρώην κορυφαίος υπουργός των κυβερνήσεων οι οποίες, κυριολεκτικά "αποδόμησαν" Ελλάδα και Ελληνες και ο οποίος, προφανώς, αγνοεί τη σημασία του "αξιοπρεπώς αποχωρείν".

    Ο σοφός νομοθέτης και συντάκτης του Συνταγματικού Νόμου, προσδιορίζει τα χαρακτηριστικά του Προέδρου της Δημοκρατίας. Του προσώπου το οποίο, θα ενσαρκώσει τον Θεσμό της Ελληνικής Πολιτείας. Του προσώπου το οποίο, θα είναι "Ενα" με τον Λαό ως "Αριστος" Πολίτης και όχι "απέναντι" από τον Λαό ως "πρώτος" εξουσιαστής. Το Σύνταγμα της Ελλάδας, σοφά φροντίζει ώστε να μην υπάρχουν "τριβές" μεταξύ Λαού και των "Συμβόλων" του Πολιτεύματος.

    «Χρειάζονται δεκάδες χρόνια
    για να χτίσεις υστεροφημία
    και μόλις ένα λεπτό,
    για να την χάσεις»
    ~Λαϊκή παροιμία

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ η Dimi 05/11/2011 19:44:38

      Καταπληκτικό το κείμενό σου.Εγώ ομολογώ οτι πολλά απο αυτά , ή δέν τα ήξερα ,ή δεν τα θυμόμουνα.Σ' ευχαριστώ που μου τα θύμησες.

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ η Dimi 05/11/2011 23:18:46

      Επικροτώ την ανάρτηση και αφιερώνω μια παροιμία στο παπουδάκι:
      Πάντα να προσέχεις τον παλιό τον διακονιάρη που έγινε νέος νοικοκύρης!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 06/11/2011 01:49:01

      Ariadne, Βluesky Ενημερώνουμε και το antinews μεθοδικά
      διαδίδουμε σε όσο περισσότερους συνΕλληνες μπορούμε.
      Εγκριτη Ενημέρωση = Δύναμη
      Ενημερωμένος Πολίτης = Συνειδητοποιημένος Ψηφοφόρος

  23. JOHN avatar
    JOHN 05/11/2011 18:34:13

    Εξωφλει γραμματια στο κομα που τον ανεδειξε στο υπατο αξιωμα της χωρας!Λιγο ειναι?

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/11/2011 18:55:16

    Από το δανειστή της Μιμής Λιάνη, περιμένατε κάτι διαφορετικό;

  25. Αριστοκλής avatar
    Αριστοκλής 05/11/2011 19:43:51

    Πριν από λίγες μέρες μας είπε ότι οι εκλογές γίνονται κάθε 4 χρόνια.Όταν ο ΓΑΠ το 2009 εκβίαζε για εκλογές και έφτασε στο σημείο να πει ότι δεν θα τον ψηφίσει για να προκαλέσει εκλογές γιατί δεν άρθρωσε λέξη;Τότε αυτό δεν ήταν εκτροπή; Και να φανταστεί κανείς ότι είχε εκλεγεί χάρις στον Καραμανλή.
    Στις κρίσεις που έγιναν προ ημερών με τον αποκεφαλισμό της ηγεσίας των ενόπλων δυνάμεων, πράγμα πρωτοφανές σε ομαλές περιόδους δεν είπε τίποτε.Υποτίθεται άρχει των ενόπλων δυνάμεων. Υπέγραψε και το σχετικό διάταγμα. Άρα συναίνεσε.

  26. δενξερος avatar
    δενξερος 05/11/2011 22:18:04

    Καλα τωρα!μα δεν καταλαβαινουν τιποτα επιτελους? Η Μερκελ κ Σαρκοζι
    θελουν την συναινεση ολων ωστε να μπορεσουν να μας παρουν τα ΠΑΝΤΑ
    απο λιγνιτες μεχρι πετρελαιο, να μας βαλκανοποιησουν και να ζησουν αυτοι
    καλα κ εμεις χειροτερα.Οσο για τον Γιωργο τον Αμερικανο δεν μπορω να πω, ειναι πατριωτης αλλα οχι πατριωτης της Ελλαδας παντως!Τοσα χρονια που
    ηταν υπουργος δεν εβλεπε,δεν ακουγε ,δεν συμμετειχε στις κυβερνησεις του
    πασοκ. γιατι δεν ουρλιαζε τοτε? Επειδη ηταν ο μπαμπας του πρωθυπουργος
    κ τουλεγε ΄΄σκασε και κανε καγιακ΄' ! Και δεν ηξερε τοτε τι εστι διαπλοκη?
    Ας ρωταγε παλι τον μπαμπα που εκανε δωρακι η μιζακι στον εαυτο του
    500 εκατομ. ...Ναι φιλε μου, ολα εδω πληρωνονται οπως τοπες! Ακριβως
    αυτο ,οπως το χαρατσι της ΔΕΗ . Και μη χειροτερα αλλα αυτο ειναι ευσεβεις
    ποθοι...

  27. Orestios avatar
    Orestios 05/11/2011 22:18:46

    Ο φασισμός εξυπηρετείται πλήρως.