16/03/2009 20:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με ποιους είχε σχέση η διαρροή;

Στο Scotland myths γράφουμε ότι εντοπίσθηκε ο αξιωματικός της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας που διέρρευσε τη λίστα με τους υποτιθέμενους στόχους τρομοκρατών στο «Βήμα».

Πριν από λίγο άρχισε να κυκλοφορεί στα κανάλια ότι έχει σχέσεις «με το χώρο του ΠΑΣΟΚ». Και σ΄ εμάς διέρρευσαν την πληροφορία, αλλά δεν την δημοσιεύσαμε για λόγους που αντιλαμβάνεται ο καθένας. Από την στιγμή όμως που κυκλοφόρησε στα κανάλια, το πράγμα αλλάζει.

Θα μας πει κάποιος τι γίνεται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 20:57:22

    Όπως λένε οι των καναλιών, πρόκειται για ψηφοφόρο του ΠΑΣΟΚ αλλά με "προστάτη" στο σώμα έναν πρώην υπουργό Δημ. Τάξης της ΝΔ. Η αντιτρομοκρατική άλλωστε θεωρείται ελίτ θέση και θέλει μέσο. Εν ολίγοις αυτό είναι και το κατάντημα της ΕΛΑΣ. Κομματικές αποχρώσεις, προστάτες πολιτικοί, διαρροές κλπ. Άρα όλοι τώρα θέλουν να εκμεταλλευτούν κομματικά το ζήτημα που προέκυψε. Και από ότι ακούγεται ακόμη και η λίστα ήταν σικέ με σκοπό να πάρουν δεύτερη δουλειά προστασίας οι της αντιτρομοκρατικής. Μπάχαλο εις την νιοστήν.
    Καημένη Ελλάδα.

  2. αδέξιος δεξιός avatar
    αδέξιος δεξιός 16/03/2009 21:03:26

    Λένε και για στενή σχέση με παιατηθέντα αξιωματικό - συνδικαλιστή προσκείμενο στο ΠΑΣΟΚ

  3. mofo avatar
    mofo 16/03/2009 21:05:01

    Φυσικά και έχει σχέση με το ΠΑΣΟΚ. Άλλωστε ό,τι κακό συμβαίνει στον τόπο προέρχεται από ΠΑΣΟΚο. Τις πυρκαγιές το 2007 τις έβαλε ο Λαλιώτης και οι πρασινοφρουροί απανταχού της Πελοποννήσου, ο μπάτσος που έφαγε τον Αλέξανδρο είχε διοριστεί επί ΠΑΣΟΚ κ.ο.κ. Ακόμα και ο Καραμανλής, κι αυτός με το ΠΑΣΟΚ θα έχει σχέση, δεν μπορεί...

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 16/03/2009 21:05:41

    Πρώην Υπουργός είναι είτε ο Πολύδωρας είτε ο Βουλγαράκης ή μήπως ο Ντακλάιτ?

    Κάπως δύσκολο αυτό δεδομένο της παντοδυναμίας Παυλόπουλου και της επιρροής Μαρκογιαννάκη...εξάλλου για να μείνεις στην αντιτρομοκρατική χρειάζεσαι νυν υπουργική ανοχή και εάν είσαι άλλου κόμματος "υψηλή" διακοματική βυσματοποίηση..εάς πούμε σε επίπεδο σχεδόν κορυφής.

  5. osaperas avatar
    osaperas 16/03/2009 21:15:39

    Το θέμα της ημέρας: Ένας αστυνόμος που ψηφίζει ΠΑΣΟΚ αλλά έχει "προστάτη" πρώην υπουργό δημόσιας τάξεως της Νεάς Δημοκρατίας 'εδωσε σε μία εφημερίδα μία λίστα πιθανών στόχων της τρομοκρατίας για την οποία (λίστα) γέλαγε όλος ο κόσμος όταν δημοσιεύθηκε.

    Ρε πόσα θέλουν για να μας τρελάνουν;

  6. Αλογοσκουφιτσα avatar
    Αλογοσκουφιτσα 16/03/2009 21:21:06

    5. μας εχουν κανει ρεντικολο οι αχρηστοι κι ακομα δεν λεν να ξεκολλησουν απ' την καρεκλα.

  7. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 16/03/2009 21:21:49

    Το πλέον πιθανό είναι ότι η λίστα (του κώλου φυσικά) πουλήθηκε για κανένα πεντοχίλιαρο για να βγούν οι διακοπές του καλοκαιριού.
    Εκτός αν και η ίδια η λίστα είναι "παραγγελιά" οπότε θα πρέπει να κοστίζει κάτι παραπάνω.

  8. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/03/2009 21:25:32

    @6. Αλογοσκουφίτσα,
    Για να έρθουν οι χρήσιμοι που θα επαναφέρουν την αξιοπρέπειά μας, ενώ η σχέση τους με την ''καρέκλα'' θα είναι απλώς για να ξεξουράζονται πού και πού ύστερα από το καθημερινό τους τρέξιμο για να λύσουν τα προβλήματα του λαού και του τόπου...

  9. Απορων avatar
    Απορων 16/03/2009 21:36:11

    Όχι, ακόμα δεν έκανε μπεεεεε! ο Έλληνας, ας μείνουν είναι η εποχή της πλάκας!!!!!!!!

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/03/2009 21:38:37

    Η Αστυνομία "παίζει" ασύστολα άνοδο ΠΑΣΟΚ στη διακυβέρνηση.

    Τα μισά από τα τελευταία γεγονότα, η δυσαρέσκεια που προκαλούν στους πολίτες-ψηφοφόρους και η συνακόλουθη πολιτική φθορά από το γενικευμένο κλίμα ανασφάλειας οφείλονται σε δυσεξήγητες επιχειρησιακές αδράνειες της Αστυνομίας.

    Πάντως η Αστυνομία έσπευσε να συλλάβει τον Δημητρίου. (Δίκαια και νόμιμα, βέβαια)

    Κορυφαίος σημειολογικός πολιτικός τσαμπουκάς.

    Θυμάστε αντίστοιχο, αντίστροφο, περιστατικό;

    Εγώ θυμάμαι τη φάτσα του Αραβαντινού σε δηλώσεις στα δελτία, μετά την απόδραση Παλαιοκώστα.
    "Εκτεθήκαμε, τι να πω" έλεγε, και μισογέλαγε.

  11. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/03/2009 21:40:21

    @10 Απορών,
    το ξέρεις ότι η ΑΕΚ συζητάει την μεταγραφή του Ντούσαν Αντζέλκοβιτς, που παίζει αριστερό μπακ στην Κοτσαέλισπορ;

  12. Πράσινος αρουραίος avatar
    Πράσινος αρουραίος 16/03/2009 21:41:19

    Τα ονόματα του τα διοχέτευσε ο ίδιος ο Κουφοντίνας αυτοπροσώπως, κατ΄εντολήν του Σημίτη. Ο τελευταίος, στη συνάντηση με τον Παπανδρέου προχθές, εξασφάλισε και την έγκριση του αρχηγού του Πασοκ.

  13. Le canard avatar
    Le canard 16/03/2009 21:57:35

    Το ενα είναι ότι έχει σχέση με συνδικαλιστή ΠΑΣΟΚο. Φέρεται επίσης να έχει σχέση με πρόσωπο (ΠΑΣΟΚογενές), το οποίο εμπλέκεται στην υπόθεση του Βατοπεδίου (!).

  14. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 16/03/2009 22:04:31

    Αν και ο, κατα τα αλλα συμπαθης, κος Μαργαριτης Τζημας απηλθε της κεντρικης πολιτικης σκηνης ,
    το πνευμα του παραμενει.
    Κουτοπονηριες, σοφιστειες, και λεονταρισμοι,
    το επικοινωνιακο προϊον της κυβερνησης.

    Παρε κοσμε...

  15. tiramola avatar
    tiramola 16/03/2009 22:05:01

    Σπατζιώτη για ξεκαθάρισέ μου αν θέλεις...

    Τι πιστεύεις ότι είναι θέμα προσώπων μόνο ή το ίδιο το οικονομικό σύστημα με τον τρόπο λειτουργίας του δημιουργεί τα φαινόμενα παραβατικής συμπεριφοράς , σκανδάλων και λαμόγιων σε όλους τους χώρους που ζούν σε βάρος ηλιθίων όπως εγώ και συ?

  16. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 16/03/2009 22:06:14

    FACTOR, δεν αλλαζω nick,
    το δυκτιο...
    PATRA

  17. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 16/03/2009 22:12:02

    Προφανως το ΔΙΚΤΥΟ

  18. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/03/2009 22:47:46

    @16
    Φίλε Τιραμόλα,
    το ερώτημά που έθεσες έχει ''φιλοσοφικό χαρακτήρα'', απασχολεί την ανθρωπότητα εδώ και κάμποσες χιλιάδες χρόνια και δεν έχει λυθεί ακόμα. Ίσως (μάλλον) δεν θα λυθεί ποτέ. Κάποιοι, μάλιστα, λένε - ευτυχώς...
    Εν συντομία (και άκρως ελλειπτικά) η δική μου άποψη είναι η εξής:
    Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι ''φύσει καλός'' και ένα κακό σύστημα τον σπρώχνει προς την όποια παραβατικότητα. Δεν πιστεύω πάλι ότι είναι ''φύσει κακός'' και ένα καλό σύστημα θα τον μετατρέψει σε αγγελάκι. Κατά την άποψή μου, ο άνθρωπος αποτελεί ένα μη στατικό ‘‘κράμα’’ πολλών αντιμαχόμενων βιολογικών, ψυχολογικών, ιστορικών, κοινωνικών κλπ δυνάμεων και παραγόντων(ακόμα και συγκυριών και της πρόσκαιρης ανάγκης και του τυχαίου) που τον κάνουν απρόβλεπτο. Ρόλος της οργανωμένης κοινωνίας δεν είναι να τον κάνει ''κάπως'' (θα ήταν ματαιοπονία κι όποτε το προσπάθησε απέτυχε), αλλά να δομήσει τέτοιους θεσμούς που αφενός θα ''κατευνάζουν το κτήνος μέσα του'' (παιδεία, τέχνη, πολιτισμός) και, αφετέρου, θα τον εμποδίζουν (ακόμα και τιμωρώντας του) όταν τα ''ζωώδη ένστικτά'' του (τάση για κυριαρχία επί των άλλων, πλεονεξία κλπ) τον κάνουν να λειτουργεί εναντίον είτε του συνόλου, είτε του πλησίον του, είτε, αν θέλεις, του ίδιου του του εαυτού…
    Αλλά καλύτερα να τα αφήσουμε αυτά και να συνεχίσουμε να πλακωνόμαστε για τον μπούλη, τον Τζέφρυ, τον Κινέζο, τον Μογγόλο, τον κοντό, τον άσχημο, τον χλέμπουρα, τον μονοσάνδαλο και τον παρασάνταλο...

  19. osaperas avatar
    osaperas 16/03/2009 22:56:38

    @19
    σωστός σε όλα και ειδικά στην τελευταία παράγραφο

  20. mohican avatar
    mohican 16/03/2009 23:17:43

    http://www.hfc.gr/wmt/webpages/index.php?lid=1&pid=13&apprec=47.αυτος ειναι ο λογος που η ανομια στις πολεις θα γιγαντωνεται.οσο το επισημο κρατος θα καταφευγει σε σοφισματα απλουστευσεις αντιλογικα προπαγανδισματα ψευδοανθρωπιας για να κρυβει την συνενοχη και την ανικανοτητα διαχειρισης.οσο θα εξισωνει ισοπεδωτικα μαζικους εποικισμους αναρχα με οργανωμενη μαθηματικα-οικονομετρικα μεταναστευση σε αλλες οικονομικα εποχες για να την επιβαλλει εκ των ανω.τοσο το αδιεξοδο θα πλησιαζει.

  21. tiramola avatar
    tiramola 16/03/2009 23:27:00

    Συμφωνώ μαζί σου Σπατζιώτη εν γένει αλλά για τα "ζωώδη ένστικτα" που βγαίνουν στην επιφάνεια έχει βάλει το χεράκι του ο οικονομικός ανταγωνισμός απότοκο του οποίου είναι και ο κοινωνικός ανταγωνισμός που οδηγεί στην λογική "ζήσε και άσε τους άλλους να πεθάνουν".
    Θα μείνω όμως στην τελευταία παράγραφο , για να μην το πλατιάσουμε , και ρωτώ:
    Είναι τόσο δύσκολο τελικά να λειτουργεί οργανωμένα και με σεβασμό προς τον πολίτη ένα νοσοκομείο , ένα πανεπιστήμιο , μία αστυνομία , μία δημόσια υπηρεσία?
    Είναι θέμα έλλειψης παιδείας?
    Έχουμε εξελιχθεί σε έναν απο τους χειρότερους λαούς που βαυκαλίζεται μεταθέτοντας συνέχώς ευθύνες σε άλλους?
    Στο μικρό κοινωνικό δείγμα του site οι "ηλίθιοι" μάλλον περισσότεροι είναι...

  22. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 16/03/2009 23:30:51

    @ 19
    Ξερεις, μετα τον ιδεαλισμο, ηρθε ο ιστορικος υλισμος και τα ειπε (καπως) διαφορετικα.
    Μαλλον αυτο ειχε υποψη του ο tiramola και ρωταγε.
    Τι το ψαχνεις και συ ρε tiramola...
    Αλλα, συμφωνω μαζι σου Σπατζιωτη, ας τα αφησουμε αυτα,

    ΤΩΝ ΟΙΚΙΩΝ ΗΜΩΝ ΕΜΠΙΠΡΑΜΕΝΩΝ ΗΜΕΙΣ… ΑΔΟΜΕΝ,
    ΚΑΙ... ΥΜΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 23:41:31

    @19 Κάποτε που απήργησε η αστυνομία της ΝΥ για 24 ώρες, έσπασε κάθε ρεκόρ εγκληματικότητας. Συνέβη το `68 αν δεν απατώμαι και διδάσκεται ως μάθημα περί της ανθρώπινης φύσης στην κοινωνιολογία και όχι μόνο. Ο Ζαν Ζακ Ρουσσό έκανε λάθος.

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 23:46:05

    Πάντως, ανεξάρτητα του τι ψηφίζει κάποιος ή που νομίζει ότι στέκεται πολιτικά, η παρακάτω ερώτηση αποδεικνύει αν είναι φύσει αριστερός ή φύσει δεξιός.
    Ο άνθρωπος είναι καλός από τη φύση του και τον χαλάει η στρεβλή κοινωνία οπότε πρέπει να την αλλάξουμε για να αναδειχθεί η καλοσύνη; (αν απαντάς ναι είσαι φύσει αριστερός) ή ο άνθρωπος είναι από τη φύση του κακός και συνεπώς χρειάζεται η οργανωμένη κοινωνία με νόμους και καταστολή για να λειτουργήσει η ανθρωπότητα συντεταγμένα; (αν ναι είσαι φύσει συντηρητικός)

  25. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/03/2009 23:47:02

    @23
    ''Καλός λαός'' είμαστε - το έχουμε αποδείξει, άλλωστε, ιστορικά. Το ζήτημα είναι ότι από καταβολής ελληνικού κράτους μας επεβλήθησαν θεσμοί ξένοι προς τον πολιτισμό μας από ανθρώπους που υπηρετούσαν ξένα συμφέροντα.
    Όσο για τα ερωτήματα που θέτεις - ναι, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο. Χρειαζόμαστε ''επανίδρυση του κράτους μας'', όχι, βέβαια, με τον τρόπο που το έθεσε ο Κώστας Καραμανλής. Από την αρχή όλα και με συναίνεση: Τι είμαστε τώρα; Γιατί είμαστε έτσι; Πώς θα θέλαμε να είμαστε; Τι πρέπει να κάνουμε; Τι από αυτά που πρέπει να κάνουμε τα μπορούμε; Πώς μπορούμε να ''σμίξουμε'' τις δυνάμεις μας; Πώς θα ''θωρακίσουμε'' τις προσπάθειές μας; Πώς... Πώς... Πώς...

  26. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 16/03/2009 23:57:02

    @ 27
    Δηλαδη καθε Χριστιανος που πιστευει στο "κατ'εικονα και καθ' ομοιωσιν" και αρα στην αγαθη φυση του ανθρωπου, είναι αριστερος?
    Αρα, ο... Σατανας ειναι ο... καπιταλισμος, και ζητω το ...ΚΚΕ?
    Τη γαμ--ες τη Δεξια του Κυριου.

  27. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/03/2009 00:08:43

    @27. Φίλε (παρεξηγημένε) Strange Attractor,
    το ζήτημα θα το έθετα κάπως πιο διαφορετικά: αν ο άνθρωπος θέτει ''κοινωνικά προτάγματα'' είναι αριστερός, αν τα προτάγματά του είναι ''ατομοκεντρικά'' τότε είναι δεξιός.
    Έχω, πάντως την αίσθηση, ότι αυτές οι έννοιες είναι αν όχι ξεπερασμένες, τουλάχιστον κάπως ξεθωριασμένες...

  28. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 17/03/2009 00:16:59

    Strange Attractor

    Συμφωνω μαζι σου, απλως προβοκαρω.
    Και για να το επικαιροποιησω,
    το ερωτημα που θετεις ειναι "προστασια των ατομικων δικαιωματων και ελευθεριων ή προστασια του νομου και της ταξης"?
    Κατα τη γνωμη μου η απαντηση ειναι θεσμικη κατωχυρωση της δημοκρατικης νομιμοποιησης και κατευθυνσης του Κρατους. Ακομα και σε μια καπιταλιστικη κοινωνια οι δημοκρατικοι θεσμοι μπορουν να εγγυηθουν και να διασφαλισουν την ιοτητα και την ελευθερια των πολιτων.
    Προφανως, δεν αναφερομαι στους παραμενοντες θεσμους του μετεμφυλιακου Ελληνικου Κρατους, που αντλουν νομιμιποιηση απο τους εκαστοτε τρομαγμενους "νοικοκυραιους"

  29. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 00:18:32

    Οπως έχουμε δει σε ταινίες, απόρρητα έγγραφα έχουνν ανεπαίσθητες διαφοροποιήσεις, ώστε να εντοπίζεται η διαρροή.
    Ο Κλουζάκης εν το ξέρει;

  30. hello avatar
    hello 17/03/2009 01:08:28

    Οπως έχουμε δει σε ταινίες, απόρρητα έγγραφα έχουν ανεπαίσθητες διαφοροποιήσεις, ώστε να εντοπίζεται η διαρροή.

    Ή η διανομή και η χρήση τους είναι compartmentalized και κάθε τμήμα ξέρει μόνο όσο χρειάζεται και ποτέ ένα άτομο όλα τα στοιχεία μαζί. Αυτά σε σοβαρές χώρες φυσικά...

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/03/2009 08:00:37

    #31 Αυτό που είπα αναφέρεται στην φύση του ανθρώπου ως ον και αφορά ακόμη και στον πρωτόγονο άνθρωπο των σπηλαίων κλπ. Δεν υπεισέρχεται στο ερώτημα ο σχετικά πρόσφατος εκπολιτισμός του, η θρησκεία, η κοινωνία κλπ. Ο άνθρωπος στη φύση (πριν 400.000 χρόνια) είναι φύσει καλός ή όχι; Όσο για την ελευθερία και τα ατομικά δικαιώματα, πιστεύω πως αυτή τελειώνει εκεί που αρχίζει να θίγει τρίτους. Εξ`ού και η ανάγκη για νόμο, τάξη κλπ εφ`όσον ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες. Αλλιώς θα ισχύει ο νόμος του σωματικά ισχυρότερου. όπως ίσχυε παλιά πριν μετεξελιχθεί στο νόμο του οικονομικά ή και πολιτικά ισχυρότερου. Είμαστε ζώα, ας μην το ξεχνάμε.

  32. Αλογοσκουφιτσα avatar
    Αλογοσκουφιτσα 17/03/2009 10:00:13

    Οι φιλοσοφιες ειναι περιττες γι αυτου του ειδους τις ποταποτητες.
    Αυτος που ηθελε κερδη να αποκομισει και να παραμεινει στην εξουσια παρα τις κατακραυγες μεσα κι εξω ειναι στα σιγουρα η ΝΔου.
    Αυτη το εκανε με αφορμη να εισβαλει την επομενη η σκοτλαντ γιαρντ, ενισχυοντας ετσι την παραταση παραμονης της στην εξουσια ως την τελικη πτωση και αποτελειωμα της χωρας.
    Η Ελλαδα εκπεει κι αυτοι τσιφτετελιαζουν για την καρεκλα με τη μακακια τους προς ιδιον οφελος και τα ανωμαλα βιτσια τους.

  33. Robin Hood avatar
    Robin Hood 17/03/2009 21:38:12

    Επαυξάνω: Τα βασικά προβλήματα που έχουμε μπροστά μας σήμερα δεν χρειάζονται φιλοσοφία (ή την αμπελοφιλοσοφία μας εδώ μέσα, εμού συμπεριλαμβανομένου) για να λυθούν. Η Ελληνική και η διεθνής εμπειρία υποδεικνύει ότι χρειάζεται απλά κυβέρνηση και πρωθυπουργός.
    Τα κυβερνητικά κτίρια φιλοξενούν εδώ και πολύ καιρό "επικοινωνιολόγους" και αχυρανθρώπους, χρειάζεται πολλή "φιλοσοφία" για να το εμπεδώσουμε: