26/07/2012 15:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με περικοπές στους μισθούς πρωθυπουργού και υπουργών ξεκινά το πρόγραμμα περικοπών

Ξεκινάει το πρόγραμμα περικοπών στις δημόσιες δαπάνες, από τους βουλευτές, τους υπουργούς και τα μισθώματα του δημοσίου,στο πλαίσιο των μέτρων των 11,5 δις ευρώ που ετοιμάζει η κυβέρνηση.

Ειδικότερα, ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομικών  Χρήστος Σταϊκούρας ανήρτησε προς διαβούλευση Σχέδιο Νόμου με τίτλο «Περιστολή Δημοσίων Δαπανών και ρύθμιση θεμάτων Δημοσιονομικών Ελέγχων». Με διάταξη του Σχεδίου Νόμου, μετά από οδηγία του Πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, επέρχεται μείωση της δημόσιας δαπάνης για τη λειτουργία του πολιτικού συστήματος και της πολιτικής διοίκησης της χώρας.

Συγκεκριμένα, περικόπτεται :

- Από τον Πρόεδρο της Κυβέρνησης και τον Πρόεδρο της Βουλής το ποσό των 1.872 ευρώ μηνιαίως.

- Τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης και τον Αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης το ποσό των 1.404 ευρώ μηνιαίως.

- Τους Υπουργούς και τους Υφυπουργούς που έχουν την ιδιότητα του Βουλευτή το ποσό των 935 ευρώ μηνιαίως.

- Τους Υπουργούς και τους Υφυπουργούς που δεν έχουν την ιδιότητα του Βουλευτή το ποσό των 468 ευρώ μηνιαίως.

Επίσης, επίκειται η έκδοση Απόφασης του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών η οποία θα ρυθμίζει τις αποδοχές των Γενικών Γραμματέων Υπουργείων κ.λ.π.

Το Γενικό Λογιστηρίου του Κράτους εκτιμά ότι από τις ρυθμίσεις αυτές θα προκύψει περιστολή της δημόσιας δαπάνης στο επίπεδο των 9 έως 10 εκατ. ευρώ ετησίως.

Το ποσό αυτό θα αξιοποιηθεί ως δημοσιονομικό ισοδύναμο για την απόδοση της εξισωτικής αποζημίωσης στους κτηνοτρόφους.

Σε άλλη διάταξη του Σχεδίου Νόμου γίνεται ρύθμιση με την οποία επέρχεται μείωση της δημόσιας δαπάνης για μισθώματα κτιριακών εγκαταστάσεων από φορείς του δημοσίου.

Συγκεκριμένα:

α) Για το ποσό του μηνιαίου μισθώματος έως τα χίλια (1.000,00) ευρώ, κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).

β) Για το ποσό του μηνιαίου μισθώματος από τα χίλια και 0,01 (1.000,01) ευρώ έως τα δύο χιλιάδες (2.000,00) Ευρώ, κατά ποσοστό δεκαπέντε τοις εκατό (15%).

γ) Για ποσό του μηνιαίου μισθώματος από τα δύο χιλιάδες και 0,01 (2.000,01) ευρώ έως τα τρεις χιλιάδες (3.000,00) Ευρώ, κατά ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%).

δ) Για το ποσό του μηνιαίου μισθώματος, που υπερβαίνει τα τρεις χιλιάδες (3.000,00) ευρώ, κατά ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό (25%).

Το Γενικό Λογιστηρίου του Κράτους εκτιμά ότι από την ρύθμιση αυτή θα προκύψει περιστολή της δημόσιας δαπάνης στο επίπεδο των 15 έως 17 εκατ. ευρώ ετησίως.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. andreas avatar
    andreas 26/07/2012 15:34:36

    Pote tha arxisei auto? Allo na leme to ti THA kanoume kai allo to kanoume

    • andreas avatar
      andreas @ andreas 26/07/2012 15:36:07

      Apo tous bouleutes tipota? Pali imimetra?

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ andreas 26/07/2012 18:03:15

        αν και δεν έχω σχέση με κανένα βουλευτή, οφείλουμε να πούμε ότι μετά το 2010 έχει γίνει συνολική μείωση περί τα 50% στους μισθούς και τα διαφορα επιδόματα των βουλευτών. Αν χαμηλώαουν κι άλλο θα είναι σαν να τους σπρώχνουμε όλους να βρουν σπόνσορες. Άς αφήσουμε τους λαϊκισμούς

        • niknikopol avatar
          niknikopol @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 27/07/2012 01:08:59

          γιατί δεν διαβάζεις τους ετήσιους ισολογισμούς της βουλής, για να δεις ότι το μισθολογικό κόστος ανεβαίνει, αντί να κατεβαίνει???? παπαγάλε....

  2. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 26/07/2012 15:59:56

    Θα τρώει δηλαδή η γουρούνα το φαγητό της και θα λέει ο κτηνοτρόφος "Φάτο όλο καλέ,αυτά τα φράγκα τα πήραμε απο τα άλλα τα ζα,της Βουλής"
    ...Σορυ,αλλά με τρώει τόση ώρα το δάχτυλο να το γραψω:)

  3. Tινα avatar
    Tινα 26/07/2012 16:24:54

    Έχουμε αντιπρόεδρο της κυβέρνησης;

  4. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 26/07/2012 17:03:28

    ΕΤΣΙ ΝΑ πεινάσουν οι εθνοπατέρες , απο 12.000 ευρώ στα 11.οοο , να δω τώρα πως θα ζήσετε ?
    Θα την γλιτώνατε ?
    Μπραβο ΑΝΤΩΝΗ .

  5. DebbyTant avatar
    DebbyTant 26/07/2012 18:03:20

    Φαντασμα, σου εχω κουιζ.

    Πρωθυπουργος, συζυγος βιομηχανου με επτα γραμματα

  6. Heaven avatar
    Heaven 26/07/2012 18:22:25

    παγιο αιτημα του ελληνικου λαου: να κοπουν οι διπλες συνταξεις των βουλευτων!!
    των παλαιων, γιατι για τους νεοεισερχομενους δεν ισχυει!
    αλλωστε πολυ λιγοι απο τους νεοεισερχομενους θα επανεκλεγουν!!!
    και να υπαρξει το ιδιο πλαφον οπως και για τους απλους πολιτες!

    *δεν καταλαβαινω γιατι οι υπουργοι-βουλευτες δικαιουνται διπλου μισθου!
    την Πατριδα υπηρετουν τρομαρα τους!!

  7. Νικολαος avatar
    Νικολαος 26/07/2012 19:18:52

    Σωστη κινηση με τη μονη διαφορα οτι ολα τα μετρα περικοπων μισθων,συνταξεων,επιδοματων δεν τα εθεσαν ποτε μεχρι σημερα σε διαβουλευση παρα μονο τα υπεγραφε ο Παπουλιας.

  8. ε ρε μία διοικητική μεταρρύθμιση... avatar
    ε ρε μία διοικητική μεταρρύθμιση... 26/07/2012 19:24:55

    ούτε πόσος είναι ο μισθός βουλευτών δεν ξέρουν κάποιοι εδώ μέσα, άκου 10.000 ευρώ.

  9. Heaven avatar
    Heaven 26/07/2012 20:05:39

    ο καθε βουλευτης κοστιζει στο ελληνικο κρατος περι τα 20000 Ευρω!

  10. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 26/07/2012 20:23:30

    Ο μισθός των βουλευτών να συνδέεται με τον βασικό μισθό στη χώρα μας. Ας είναι για παράδειγμα 4πλάσιος ή 5πλάσιος από τον βασικό μισθό του ανειδίκευτου εργάτη.
    Αν λοιπόν ο βασικός μισθός μειωθεί να ξέρουν ότι θα μειωθούν και οι δικές τους αποδοχές. Αν οι αγαπημένοι μας εθνοπατέρες κάνουν καλά τη δουλειά τους και η χώρα μας πλουτίσει και αυξηθεί ο βασικός μισθός του εργάτη ΤΟΤΕ θα αυξηθεί και ο δικός τους, ως δίκαια επιβράβευση των άοκνων προσπαθειών τους.

  11. abc avatar
    abc 26/07/2012 20:57:16

    Ο Μόντι κατάργησε εντελώς τον μισθό του. Του φτάνουν και του περισσεύουν αυτά που έχει για τον υπόλοιπο βίο του , τα παιδιά και τα εγγόνια του.
    Ε, τα δισέγγονα ας βγάλουν κι αυτά κάτι.