11/02/2009 18:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με παραίτηση απειλεί ο Γ. Μανώλης

Αποφασισμένος να παραιτηθεί και από την Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ και απο το κόμμα προκειμένου «να μιλά ελεύθερα και να μην δημιουργεί προβλήματα στο κόμμα» δηλώνει ο βουλευτής Γιάννης Μανώλης.«Έχω μιλήσει με την οικογένειά μου και είμαι αποφασισμένος» είπε σε συνομιλητή του, απογοητευμένος μετά την αποδοκιμασία των πρόσφατων δηλώσεών του για την διαδοχή από τον γραμματέα της ΚΟ της ΝΔ Γιάννη Τραγάκη, αλλά και το Μαξίμου. Αυτή τη στιγμή κορυφαία στελέχη της ΝΔ προσπαθούν να τον μεταπείσουν, ενώ αναμένεται και νέα συνάντησή του με τον κ. Σιούφα μετά την συνάντησή που είχαν σήμερα και στην οποία ο κ. Μανωλής φέρεται να επέμεινε στην παραίτησή του. Ο κ. Μανώλης φέρεται να πείστηκε να ανακοινώσει αύριο την τελική του απόφαση.

Η πληροφορία περί «επικείμενης παραίτησης» του κ. Μανώλη αναστάτωσε την πολιτική σκηνή και όπως είναι φυσικό δημιουργούνται εύλογα ερωτήματα σε συνδυασμό με την έντονη εκλογολογία των ημερών. Γιατί κλιμακώνει την αντιπαράθεσή του με την ηγεσία της ΝΔ ο κ. Μανώλης; Πρόκειται όντως περί «αντιπαράθεσης», ή αναζητείται πρόσχημα για πρόωρες εκλογές; Άρχισε ο αγώνας για την διαδοχή του Καραμανλή και λειτουργεί ως «λαγός»; Όλα γίνονται λόγω του ανταγωνισμού των υποψηφίων στην εκλογική περιοχή της Αργολίδας;  Βρίσκεται εν βρασμώ ψυχής;

Υπενθυμίζουμε ότι όπως γράψαμε προηγουμένως (Ο Γιάννης Μανώλης και ο πόλεμος του νερού) ο κ. Μανώλης βρίσκεται ήδη σε έντονη αντιπαράθεση με την άλλη βουλευτή της ΝΔ στην περιοχή, Έλσα Παπαδημητρίου, που ανήκει στο μητσοτακικό στρατόπεδο. Αν παραιτηθεί ο κ. Μανώλης την θέση του παίρνει ο κ. Δ. Κρανιάς, άνθρωπος του Θ. Ρουσόπουλου, πρώην υπεύθυνος επαρχιακού Τύπου της ΝΔ και μέλος του ΔΣ του ΟΠΑΠ. Υποψήφιος όμως στην περιοχή λέγεται πως θα είναι στις ερχόμενες εκλογές και ο διευθυντής του Γραφείου Τύπου του Πρωθυπουργού, Γιάννης Ανδριανός, στον οποίο έχει υποσχεθεί βοήθεια ο κ. Μανώλης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 11/02/2009 18:08:17

    Τι είχε προηγηθεί:

    Με διάφορες παρεμβάσεις του ο κ. Μανώλης εξέφρασε την άποψη ότι ο κ. Καραμανλής δεν πρέπει να παραιτηθεί από την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας, ακόμα και στην περίπτωση που το κόμμα χάσει τις εκλογές, γιατί είναι, όπως ανέφερε, ο μοναδικός εγγυητής της ενότητας της παράταξης. Κλιμάκωσε επίσης την αντιπαράθεσή του με την κ. Μπακογιάννη λέγοντας μεταξύ άλλων ότι «έχει δημιουργήσει το όνομά της λόγω της οικογένειας και των ΜΜΕ που τη στηρίζουν» και θέτοντας θέμα «ηγέτη της καραμανλικής πτέρυγας».

    Η επίσημη δήλωση αποδοκιμασίας των δηλώσεων ήρθε από τον κ. Τραγάκη ο οποίος είπε: «Χαρακτηρισμοί και αναφορές τέτοιου είδους για στελέχη της Κυβέρνησης δεν συμβαδίζουν ούτε με τις διαχρονικές αρχές και αξίες της μεγάλης παράταξης που όλοι υπηρετούμε, ούτε με το πρωταρχικό μέλημα όλων μας, που είναι το καλό του τόπου, ειδικά σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία» είπε ο κ. Τραγάκης.

  2. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 11/02/2009 18:39:32

    Eν οψει επερχομενης εκλογικης περιοδου θηλυκια ΝουΔουλα εθεαθη σε συνεστιαση γυναικων σε 5στερο επαρχιακο Χοτελ απροσκλητη και απροσμενη να προβαινει προκλητικα σε αγρια αγρα ψηφων.
    Υπο την επικληση γυναικων αναγκαστηκε να αποχωρησει, αφου το μιτινγκ δεν ειχε κανενα απολυτως πολιτικο χαρακτηρα.

  3. ariel avatar
    ariel 11/02/2009 18:52:40

    Αν δεν κάνω λάθος λέει ότι θα παραιτηθεί από βουλευτής, δεν θα ανεξαρτητοποιηθεί. Οπότε την θέση του παίρνει ο πρώτος επιλαχών και δεν χαλάει το 151 της Ν.Δ.

  4. stendoras avatar
    stendoras 11/02/2009 18:54:11

    Tον έφαγε η Ντόρα, αλλά δεν μας πειράζει καθόλου. Οποιαδήποτε πολιτική κίνηση σπρώχνει την ΝΔ προς την αντιπολίτευση είναι θεμιτή, σημασία πάνω απ' όλα έχει το συμφέρον του τόπου και συμφέρον για τον τόπο αυτή τη στιγμή είναι πάει η ΝΔ - η οποία υπήρξε η χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης - στην αντιπολίτευση, τόσο απλά είναι τα πράγματα μάγκες.

  5. ataktos avatar
    ataktos 11/02/2009 19:17:16

    Όχι αυτός μόνο πλάκα έκανε δεν τα πιστεύει σε αυτά που πετάει κατά καιρούς καλά πρώτη φορά …

  6. fresco avatar
    fresco 11/02/2009 19:45:22

    @stendoras

    και οι "πράσινοι" το βιολί τους...

    δίκιο έχεις φίλε μου, όλοι θυμόμαστε (και βλέπουμε) άλλωστε πόσο "καλό" έκαναν στον τόπο και στη νοοτροπία του Έλληνα τα 20 χρόνια πασόκ...

    τα ίδια σκ@#@ είναι όλοι...απλά από τα "δωράκια" του Αντρέα, πήγαμε στα γαλάζια δωράκια...

    έλεος με τους εξουσιοκάπηλους πια...:-Ρ

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/02/2009 19:52:40

    Ο Μανώλης θα παραιτηθεί όταν η Ελλάδα στείλει δικό της πύραυλο στο φεγγάρι...

  8. stendoras avatar
    stendoras 11/02/2009 19:57:09

    fresco το βιολί σου εσυ ε? πάλι το ΠΑΣΟΚ? μα γιατί οταν πιέζεστε εσείς τα γαλάζια ανθρωπάκια θυμάστε πάντα το ΠΑΣΟΚ? αναγνωρίστε μια φορά οτι τα έκανε σκατά η κυβέρνησή σας, δεν ειναι ντροπή, ισα ισα...

  9. daris avatar
    daris 11/02/2009 19:57:50

    fresco Says:
    Μου θυμιζεις τον μακαριστο Χριστοδουλο με τα "ωραια" ανεκδοτακια του οπως αυτο με την κατσικα του γειτονα.Αν δεν το θυμασαι ευχαριστως να το γραψω.

  10. kanis avatar
    kanis 11/02/2009 20:12:06

    Ο Μανώλης έχει εκλεγεί και δικαιούται να εκφράζει άποψη!

    Ο Πρετεντέρης τώρα, από ποιόν έχει ψηφιστεί, ώστε να εκφράζεται κατά των απόψεων Μανώλη κι υπέρ Ντόρας; Η Τρέμη, (ως κουμπάρα αγίας οικογενείας), αν μη τι άλλο τον δικαιούται τον ρόλο!

  11. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 11/02/2009 20:31:28

    Παραξενο μου φαινεται πως αυτο το Ιαματικο Νερο δεν ανηκει στο Βατοπεδι στην πλεον ειδικευμενη επιχειρηση διαχειρησης Ελληνικων υδατων και υδροφορων οριζοντων οριζοντιως και καθετως στην Ελλαδα.

  12. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 21:06:19

    Στεναχωριεμαι όταν διαβαζω απόψεις σε αυτό το μπλογκ,το προχωρημένο,που τάσσονται ακόμα με τη ΝΔ ή με το ΠΑΣΟΚ.Ας σταματησει το δικομματικο.Βρειτε τρόπο να πεισθει η κοινη γνώμη να απαλλαχτεί από Ντόρες,Αβραμόπουλους,Γιωργάκηδες Πάγκαλους κ.λ.π.

  13. kanis avatar
    kanis 11/02/2009 21:20:21

    @13 duckk23@lavabit.com

    Θλιβερότερη όμως, είναι η εικόνα δημοσιογράφων, σε ρόλο manager πολιτικών!

  14. MELLONTOLOGOS avatar
    MELLONTOLOGOS 11/02/2009 21:23:40

    ΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΡΧΗΓΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΦΕΡΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΛΩΝΟΣ, ΓΟΝΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ, ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΛΟΓΙΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑ.Ο.Σ.? Η ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ Η Α΄ΑΘΗΝΩΝ ΕΙΤΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ(ΝΑΥΠΛΙΟ). ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ? Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙ ΓΕΦΥΡΕΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΕΞΙΑ? ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΝΕΟΤΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ. Ως ΤΟΤΕ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!!!!

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/02/2009 21:25:04

    @13 Σωστός.

  16. "Κόκκινος Πάνος, πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος, πίτσες μπλέ 11/02/2009 21:25:51

    @ 11
    Ο Πρετεντέρης έβαλε εμφανώς πλώρη για διάδοχος του Ρουσόπουλου (σε κομματικά καθήκοντα, για να μη παρεξηγηθώ). Άρα δικαιούται δια να ομιλεί, έστω και ως προκαταβολή.
    Παρεμπιμπτόντως: Ως αντιπολιτευόμενος εκπρόσωπος Τύπου του κόμματος, θα είναι επιτυχής, ίσως και εξαιρετικός, πιστεύω. Τα πάει πολύ καλά όταν μιλά ως αντιπολίτευση, καθόλου καλά όταν μιλά ως κυβέρνηση (τον Σημίτη τον είχε θάψει κανονικά δια της "υποστήριξης", τώρα κάνει ακριβώς το ίδιο και στον Καραμανλή).

  17. kanis avatar
    kanis 11/02/2009 21:35:19

    @17 Κόκκινε πάνο

    .άρα δεν κάνει για αυτή την θέση. Ο επαγγελματίας, θα αναδείκνυε, ακόμη και τον Μπιρικόκο!

  18. daris avatar
    daris 11/02/2009 21:38:49

    Κόκκινος Πάνος, πίτσες μπλέ Says:
    Εκαψε και τον Βενιζελο...μην το ξεχναμε,αλλα αυτο μαλλον στα θετικα θα του το καταλογιζα!!!

  19. "Κόκκινος Πάνος, πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος, πίτσες μπλέ 11/02/2009 21:44:33

    @ 15
    Έχει όντως συγγένεια ο Γ. Σέκερης ταυτόχρονα και με τον Γ. Παπαθανασίου και με τον Μ. Έβερτ; Ή τα βγάζει λίγο μπερδεμένα τα γενεαλογικά δέντρα, το πρόγραμμά μου Legacy;

  20. daris avatar
    daris 11/02/2009 21:46:38

    Ο κ.Πρετεντερης ξερει πολυ καλα τι κανει!!!
    Ειναι ενα σιχαμερο τρωκτικο και ως τετοιο πρεπει να επιβιωνει σε ολες τις συνθηκες.Ποτε δεν θα συγχωρησει την απαξια που εχει απο τον ΓΑΠ και ως τιποτενιος πρεπει να το δειχνει.Ουτε γεναιοψυχια διαθετει ουτε αντιληψη περι πολιτικης.Ειναι ενα τιποτενιο ανθρωπακι που το μονο που μπορει να εκφρασει ειναι μια σκατοψυχη αντιδραση σε ολα.Το μονο που με σταναχωρει ειναι που τουλαχιστον ο Τσιμας θα επρεπε να τον εχει φτυσει εστω και μια φορα!!! Ομως ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!!!

  21. "Κόκκινος Πάνος, πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος, πίτσες μπλέ 11/02/2009 21:49:02

    @ daris 19
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω κάπως την άποψή μου για τις ικσνότητες του Π. ως αντιπολιτευόμενου εκπροσώπου τύπου.
    @ kanis 18
    Και αυτό σωστό! Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω γενικώς την άποψή μου για τον Π. ως εκπρόσωπο τύπου. Αλλά αυτό καταντά πιά σωστή "πιστοληπτική υποβάθμιση"!

  22. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 21:57:53

    Ας ξεμπροστιαστουν και οι δημοσιογραφοι.Σε μεγάλη υπόληψη τους έχετε νομίζω.πλάκα έχει πάντως το γεγονός ότι στην παρουσίαση του βιβλίου του Παπαδόπουλου ήταν ο Μητσοτάκης.Δεν μας παρατάνε λέω εγώ.

  23. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:15:37

    Πολύ ωραίο αυτό που θύμισε σε άλλο μπλογκ,στο press ένας ανώνυμος.Ο Παπαδόπουλος πρώην υπουργος υγείας,πέθαινε το παιδάκι από τη Μυτιλήνη και έλεγε άλλη ερώτηση,δεν ενέκρινε τα λεφτά που είχαν μαζευτεί στην εθμική τράπεζα για να φύγει εξωτερικό.Με τα λεφτά του κοσμάκη έπαιζε και τελικά πέθανε το παιδί.Ο κύριος άλλη ερώτηση τι διεκδικεί τώρα;Αει σιχτίρ όλοι που έχουν γίνει σοφοί από τη μαλακία που μας δέρνει.

  24. fantomas avatar
    fantomas 11/02/2009 22:16:37

    duckk23@lavabit.com

    Η Ελλάδα θέλει πρωθυπουργό να την κυβερνήσει και όχι τρεντόπαιδο να @σ-λγ-σει!

  25. fantomas avatar
    fantomas 11/02/2009 22:18:51

    duckk23@lavabit.com

    Ποιος Παπαδόπουλος ? εκείνος της Χούντας ή εκείνος που έθαβε τους νεκρούς του ΕΚΑΒ?

  26. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:20:59

    Δηλαδή αποδείχτηκε πολύ λίγος και ο καραμανλής που είχε σημαία τη διαφάνεια.ετσι δεν είναι φαντομά;

  27. fantomas avatar
    fantomas 11/02/2009 22:25:57

    Αποδείχτηκε πολύ λίγος και ο καραμανλής...... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ.
    ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑΙ..... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.

  28. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:27:07

    Φάκτορα μάλλον πρέπει να βάλεις κύριο θέμα την εμφάνιση του Παπαδόπουλου.Θα έχουν πολλοί να πουν πολλά για το νεο βαμπιρ που ξύπνησε και θέλει να παίξει.

  29. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:34:17

    @30.οχι βόδια,αλλά μαλάκες είμαστε.Και προς @28,εννοώ τον πρώην πασόκο υπουργό υγείας,Παπαδόπουλο που σήμερα παρουσίασε βιβλίο και έθεσε απόψεις πολιτικές με παρουσιαστή τον Μητσοτάκη.

  30. kanis avatar
    kanis 11/02/2009 22:35:58

    @31...για το γούρι τόκανε!

  31. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:41:50

    @32 επιμενω και δε γελαω με το αστειο σου.Λέω στον Φάκτορα να γίνει πιο επιθετικός.Εμφανίσθηκε σήμερα ο κύριος παπαδόπουλος.Να ασχοληθεί.Αύριο θα εμφανισθεί άλλος παπάρας.Μην τους αφήνετε να έχουν άποψη.Τα βιογραφικά τους ως πρώην υπουργοί να βγουν και να τα θυμηθούμε μήπως και ξυπνήσουμε.

  32. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 11/02/2009 22:45:16

    28. μια και μιλας για προσωπικη διαφθορα

    Μου μοιαζει με μια οικογενεια η ολη αυτη απαρτια, που ολα τα μελη της εκτος του μπαμπα εκδιδονται
    βαση σχεδιου και επαγγελματικου προσανατολισμου.
    Η ζωη τρεχει ηρεμη, αρμονικη συναμα και χλυδατη με το μπαμπα να κανει μπαντιερα την τιμη και να την κουναει επιδεικτικα προς ολα τα μετωπα.
    Ποιος να πιστεψει σε ονειρα, της φαντασιας υποχρεωτικα εξαμβλωματα;;;;;

  33. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:45:42

    προς @28.Ο Αρης Σπηλιωτοπουλος δε φαίνεται ότι πονταρει ως δελφινος πάνω από την ντορούλα;

  34. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:51:49

    Ο μπαμπας είναι η τσατσά,@34.Ελέγχει τα πάντα και καταφέρνει να έχει άλλοθι.Είναι και χύμα.Απολίτικος.θα ήθελε δηλαδή να σιγοντάρουν την κατάσταση και να την οργανώνουν μη δεξιοί γιατί ποτέ δεν ήταν δεξιός,αλλά την πάτησε από το κόμμα του.Αυτό είναι το παραμύθι του Καραμανλή και δεν ξέρει να το εκδηλώσει.Ενας ακόμα δήθεν,ένας ακόμα χύμα πολιτικός.Το κόμα κάνει ότι θέλει.

  35. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 22:57:21

    @37.Το πιασα το υπονοούμενο.Το δια ταύτα.Θα ψηφίσεις στις εκλογες;Αν ναι τι;βοηθα.

  36. ss_sk avatar
    ss_sk 11/02/2009 23:04:13

    Συγγνώμη για το άσχετο δημοσίευμα αλλά είναι είδηση που αξίζει (νομίζω) και δείχνει (παλι νομίζω) ότι δεν είμαστε όλοι οι μηχανικοί λαμόγια (καθότι πολλοί φωνάζαμε από την αρχή και αυτός που πρωτοστάτησε είναι Αρχιτέκτων):

    ''Στις 19 Ιανουαρίου στο Τριμελές Εφετείο Αθηνών εκδικάστηκε η υπόθεση του πρώην Δημάρχου ΤΖΑΝΙΚΟΥ - ( Δήμαρχος Αμαρουσίου επί κατασκευής MALL) σχετικά με την προσφυγή πολιτών, για τις παρανομίες του Δημάρχου και άλλων εμπλεκόμενων για την οικοδόμηση του παράνομου μεγαθήριου THE MALL. Το Τριμελές Εφετείο Αθηνών καταδίκασε τον πρώην Δήμαρχο σε 12 μήνες φυλακή με τελεσίδικη απόφαση.

    Το δικαστήριο δεν έκανε δεκτό τους ισχυρισμούς του πρώην Δημάρχου ότι το Μall ωφέλησε το Μαρούσι, ότι δεν προξένησε περιβαλλοντολογικές καταστροφές και ότι τα τεράστια χρέη στο Δήμο δεν οφείλονται στο συγκεκριμένο έργο. Αλλά και η τελική έκκληση της συνηγόρου του κ. Τζανίκου για μείωση της ποινής λόγω πρότερου έντιμου βίου και λόγω μη ταπεινών αιτιών δεν έγινε δεκτή.

    Η συγκεκριμένη δίκη είναι η πρώτη δίκη εντός του 2009 που έχει σχέση με την κατασκευή του MALL καθώς έχουν προσδιορισθεί και άλλες 6 δίκες, μία μάλιστα εξ αυτών ζητάει 600 εκ. ευρώ αποζημίωση υπέρ του Δήμου Αμαρουσίου από τις κατασκευαστικές του κ. ΛΑΤΣΗ και τον πρώην Δήμαρχο για τις τεράστιες ζημιές που υπέστη Ο Δήμος Αμαρουσίου.''

    Το ΜΑLL εκτός από άψογο δείγμα πολεοδομικής αυθαιρεσίας και νομοθετικής ασυδοσίας είναι και ενδεικτικό της λογοκρισίας στην ελληνική δημοσιογραφία. Το αξίζουν οι 2.500 θέσεις εργασίας?

  37. Xase avatar
    Xase 11/02/2009 23:07:45

    @ 31 # duckk23@lavabit.com Says

    Ο Μητσοτακης ηταν ανεκαθεν οπαδος του Παπαδοπουλου. Θυμαμαι καποτε που η ΝΔ ηταν στην αντιπολιτευση βγηκε και τον παινευε λεγοντας τι καλος ειναι. Ο Παπαδοπουλος στην πραγματικοτητα ηταν ενας στυγνος τεχνοκρεατης χωρις ιχνος σοσιαλιστικου περιεχομενου μεσα του. Ακολουθουσε στην ουσια δεξια πολιτικη και γιαυτο τα χαδια απο τον Μητσοτακη.

  38. kanis avatar
    kanis 11/02/2009 23:09:22

    @41
    Το ποιός θαύμαζει ποιόν και γιατί, σηκώνει πολύ συζήτηση.

  39. daris avatar
    daris 11/02/2009 23:10:12

    @28.
    "ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ"
    Δηλαδη το οτι με τις πλατες του και την απολυτη στηριξη του μας ρημαξαν οι υπουργοι των κυβερνησεων του και μας εχωσαν βαθυτερα στη διαφθορα,που προυπηρχε, ειναι ενα τιποτα...αρκει που ο ιδιος ειναι τιμιος?
    Τι λες ρε πατριωτη?
    Και αν ο ιδιος ειναι τοσο τιμιος απο που απεκτησε την περιουσια του?
    Οι γονεις του θα μου πεις...Ναι!!!
    "Γυρω γυρω Παρασκευη και στη μεση Σαββατο" κατα το γνωστο Εβραικο ανεκδοτο!!!

  40. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/02/2009 23:22:38

    Ο Παπαδόπουλος ανέλαβε υπουργος οικονομικων αμέσως μόλις έπεσε ο Μητσοτάκης και ήταν επιλογή του Ανδρέα Παπανδρεου που ειχε πει "ο Αλεκος δουλευει σαν τον Τσοβόλα και έχει και μυαλό".Μαζι με τον Γεννηματα λίγο πριν πεθάνει ξεπέρασαν το δύσκολο 1994 και μετά συνεχισε με αγριο φοροκυνηγητο και έβαλε τις βάσεις για την εισοδο της Ελλάδος στην ΟΝΕ.Τον κράτησε και ο Σημιτης μέχρι να σιγουρευθει ότι βγαινουν τα νουμερα.
    Το μεγαλύτερο προβλημα του ελληνικου κρατους από ιδρυσεως του είναι η εκτέλεση του προυπολογισμού ώστε να μην πέσει έξω.Ο Παπαδόπουλος το πέτυχε και χαιρει εκτιμησεως από πολλούς άσχετα με το αν αυτοι που φορολογησε δεν τον χωνεύουν.

  41. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 23:24:55

    Ξεκινάω με @42 γιατί τον σέβομαι.Χρόνια έχω κόψει το άθλημα του να ψηφίζω.σκέφτομαι οικολόγους.Να μπουν στη βουλή και αυτοί.Πάω στον @39.Το παραμύθι συνεχίζεται.Στρατος και μυστικές υπηρεσίες δουλεύουν για τον σκοπό της αποσταθεροποίησης.Κάθε μεγάλο κόμμα έχει τις παρακρατικές του δυνάμεις.Το θεωρώ δεδομένο και εμμετικό.Και προς αρχιτέκτονα ή μηχανικό @40.Βρείτε το στόχο σας και μην πονάει το στομάχι σας.εσεις ,και εσεις δηλαδή κανατε την Ελλάδα έτσι όπως είναι το 2009.Αν θα πάρετε βραβεία,δικό σας θέμα.Εμείς θέλουμε να αναπνέουμε.

  42. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 11/02/2009 23:26:25

    Πες τα daris οπως εσυ ξερεις να μιλας.Μη κολλας με ορισμενα νουμερα που υποτιθεται κανουν διαλογο της πλακας και θα σου συνιστουσα να μην ασχολεισαι μαζι τους,χανεις τα λογια σου και παιζεις το παιχνιδι τους!!!

  43. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 23:37:36

    Προς @39 ήταν το σχόλιο.Προς τον αρχιτεκτονα ή μηχανικό που έκανε παρέμβαση.

  44. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 23:41:23

    Προς @39.Το ότι οι μηχανικοί έχετε αιώνια κόντρα με τους αρχιτέκτονες να μας το πείτε ξεκάθαρα.Και δεν μας απασχολεί.Καντε κατι.Να ζήσουμε στην γαμημένη πόλη όπως την φτιάξανε άπαντες.Δηλαδή τα λαμόγια.

  45. tiramola avatar
    tiramola 11/02/2009 23:44:34

    Με κεφαλαία τα γράφει ο fantomas 28 για να το καταλάβουμε...
    ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ?
    Μπα με τίποτα....
    Να θυμήσω απλώς ότι η σύζηγος του μεταλλάχτηκε απο νηπιαγωγός σε ιατρό με εξετάστρια καθηγήτρια πανεπιστημίου τις υπηρεσίες της οποίας εξεπλήρωσαν με απευθείας ανάθεση εργολαβίας του ΟΠΑΠ σε ανηψιό της , εργολάβο μιάς χρήσης...

    Επειδή όμως διεφθαρμένος δεν είναι...
    Μήπως να έγραφες με κεφαλαία ότι είναι ΒΛΑΚΑΣ?
    Όπως και στην περίπτωση Βατοπεδίου η τελευταία γραμμή άμυνας ήταν η ΒΛΑΚΕΙΑ...
    Εξάλλου είναι γνωστό ότι απευθύνονται σε ΒΛΑΚΕΣ!

  46. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 23:46:27

    @47.Και μενα με απασχολει αυτό.Οποιος μπαίνει στη βουλη διαυρώνεται.Δηλαδή άκυρο;Η μην παμε καθόλου;

  47. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 23:51:45

    Πράγματι φαντομα,προσωπική διαφθορά με κεφαλαία γράμματα,είναι η γυναίκα του Καραμανλή,Η ΝΑΤΑΣΑ.Χωρίς καμμια διαφάνεια έγινε γιατρός.Χειρουργός με περγαμηνές; Γιαννόπουλου,Κωσταντόπουλου,που είναι εκτός κυβέρνησης σήμερα.

  48. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 11/02/2009 23:54:12

    Προς @53.Αυτό με απασχολεί και μέχρι να πάμε σε εκλογές θα ξαναμιλήσουμε.Ακυρο;ή Αποχή;¨η μικρό πιθανό κόμμα στη βουλή.Είσαι από τους καλύτερους ομιλητές.

  49. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 11/02/2009 23:54:39

    . Ως γνωστό, ένα αποτέλεσμα έχει αναλογία με την αιτία του, γενικότερα όμως η περίοδος χαρακτηρίζεται από την κυριαρχία του «μοντέρνου φαινόμενου» που έκανε σχετικά πρόσφατα την εμφάνιση του στην ελληνική κοινωνία, {σε άλλες χώρες δεν συναντιέται} και ονομάζεται «συγκεχυμένος παραλογισμός» βέβαια υπάρχει και η άποψη που λέει ότι με αυτό τον τρόπο το πολιτικό σύστημα αυτοπροστατεύεται και παγιώνεται, δεν εξηγούνται διαφορετικά πχ οι δηλώσεις Παπαδόπουλου

  50. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/02/2009 00:02:36

    @duckk23@lavabit.com Says:
    "Εμφανίσθηκε σήμερα ο κύριος παπαδόπουλος.Να ασχοληθεί.Αύριο θα εμφανισθεί άλλος παπάρας.Μην τους αφήνετε να έχουν άποψη"!!!!
    -ΚΑΛΑ. δεν ...θα τους αφησουμε να εχουν αποψη!!. αλλα διαβασε πρωτα το βιβλιο του εκπροσωπε της μεταμοντερνας αφασιας
    -α θυμηθηκα. ειναι αυτος που εκλεχθηκε απο το λαο? :ΡΡ

  51. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 12/02/2009 00:10:13

    Και αυτοπροστατευεται και παγιωνεται το συστημα @56 μεχρι σήμερα.Γιαυτό μιλάμε και εχουμε αναλωθεί.Πως να το ξεμπροστιάσουμε είναι το θέμα.Οσοι δεν ζουμε με σκοπιμότητες.Και δε θέλουμε τους δήθεν και τους κυρίους τίποτα να μας κυβερνουν και να προβληματιζονται κάποιοι σαν και σενα ότι είμαστε μοντερνο φαινόμενο,ή συγκεχυμενος παραλογισμος.Ελεος πια με τις μπουρδοφιλοσοφίες.Εσυ τι θα ψηφίσεις;

  52. Xase avatar
    Xase 12/02/2009 00:10:23

    Ψυχραιμια
    Ο Μητσοτακης παινευε τον Παπαδοπουλο γιατι ο τελευταιος ιδια πολιτικη με αυτον εκανε. Αν ηταν αλλη πολιτικη θα τον εφτυνε. Αλλα τι να πεις εσυ παρα το οτι οι φορολογουμενοι φταινε. Στις δεξιες πολιτικες παντα οι φορολογουμενοι φταινε. Και οσο πιο δεξια η πολιτικη τοσο πιο φτωχοι οι φορολογουμενοι.

    @54
    Φιλε για πες μου ολοι αυτοι που εχουν γινει βουλευτες, που εχουν παρει το χρισμα δηλ. με διαφανεια το πηραν;; Τα τεκνα των Μητσοτακηδων και των Παπανδρεου, ο γαμπρος του Παπανδρεου και ο γυιος του (συγχωρεμενου) Κουτσογιωργα, ο ανηψιος του Αλεβρα και οι Βαρδινογιαννηδες, και ολοι οι αλλοι που σημερα μας κυβερνουν Και οι κουμπαροι και οι κουμπαρες, για πες μου ποτε ελλειψαν απο τις πιο καλες και πιο καιριες θεσεις;; Το συστημα ετσι δουλευει και πρεπει να το παρουμε χαμπαρι και αντι να κλαψουριζουμε να προσπαθησουμε να τους πεταξουμε ολους αυτους εξω.
    Αλλα εδω μεσα οι μισοι ειναι μπλε, οι αλλοι μισοι πρασινοι αντε και μερικοι πορτοκαλι και κοκινοι και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να προσπαθησουν να προπαγανδισουν για το κομμα τους. Ετσι δεν προκειτε να παμε ποτε μπροστα.

  53. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/02/2009 00:10:35

    κατα τα αλλα υπογραφω την απαντηση από ψυχραιμια

  54. Xase avatar
    Xase 12/02/2009 00:12:58

    Και ρωτανε κιολας, Εσυ τι θα ψηφισεις;; Λες και κανουμε σφυγομετρησεις εδω.

  55. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 12/02/2009 00:20:17

    Μακαρι να καναμε σφυγομετρήσεις.Προς 59.Δε μιλάω μαζί σου,τα χω πει.Προτιμώ τον ανωνυμο,που έχει επίπεδο,και όταν θα έρθει η ώρα της κάλπης,θα έχω πάρει πολλά από αυτόν.

  56. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/02/2009 00:20:30

    58@ σχετικά με τον « συγκεχυμένο παραλογισμό» γράφω αν πρόσεξες ότι, { κάθε αποτέλεσμα έχει αναλογία με την αιτία του}
    απο κι και περα, εδώ και αρκετό καιρό, σε ένα μεγάλο σύνολο, δεν υπάρχουν στη χώρα πολιτικές δηλώσεις, συνήθως έχουν παραπολιτικό περιεχόμενο και αντιπληροφόρηση,
    ως γνωστό άλλο πολιτική, άλλο παραπολιτική...

    ρωτάς τι θα ψηφίσω, ως γνωστό η ψήφος είναι μυστική!! εκτός και δεν πας καθόλου να ψηφίσεις,
    αν και θεωρώ ότι, σε τοπικό επίπεδο, αλλά και γενικότερα για αρκετά ζητήματα, δεν μπορεί κανένας όχι μόνο να με εκπροσωπήσει, αλλά και να εκφράσει τις απόψεις μου,.

  57. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/02/2009 00:22:30

    @ Χase
    Παγκοσμίως η φορολογική επιβαρυνση θεωρειται αριστερη πολιτική ενω η ελάφρυνση στους φορους δεξια πολιτική και οι φοροαπαλλαγές νεοφιλελευθερισμός αφού οι λιγοι φόροι σημαινουν και λιγες κρατικές δαπάνες ενω πολλοι φόροι πολλές κρατικές δαπάνες και υποτιθεται ότι οι σοσιαλιστές είναι υπερ των πολλων κρατικών δαπανων,αρα και υπερ των πολλων φόρων ενω οι νεοφιλελευθεροι υπερ των λιγων κρατικων δαπανων και των λιγων φόρων.
    Στην ιδιοτυπη όμως ελληνική οικονομική σκέψη αυτα δεν ισχύουν.Εδω "αριστερη" πολιτικη θεωρειται η ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ αυξηση των κρατικων δαπανων και η μειωση των φόρων ωσάν τα χρήματα για το "κοινωνικο κρατος" να προέρχονται από κάπου αλλού και οχι από φορους.Απο που;Αγνωστον.
    Φυσικά αυτου του ειδους πολιτικές πολύ γρηγορα οδηγουν σε ελλείμματα και υπερχρεωση και μετα απαιτουνται και λιτοτητα και φοροι για να βγουν τα σπασμένα.

  58. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 12/02/2009 00:23:46

    @53.Ξερω και γω μαγωτο;ΤΕΛΕΙΟ.

  59. Ferdinand Lassale avatar
    Ferdinand Lassale 12/02/2009 00:35:37

    @ 15
    Άν ισχύει αυτό που ακούγεται, τότε υπάρχει συγγενική σχέση και με τον Κυριακόπουλο (ο παλιός πρόεδρος του ΣΕΒ), τους πασίγνωστους χαλυβουργούς Αγγελόπουλους και τους ... Καλλιτσάντσηδες (του "Ελλάκτορα", μαζί με το Μπόμπολα, βοήθειά τους)!
    Η μισή Ελληνική αστική τάξη είναι συγγενείς μεταξύ τους; Και πάνε να εκτοπίσουν τον συνδικαλισταρά αγωνιστή Μανώλη;
    Ντροπή τους, τους νεποτιστές!

  60. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 12/02/2009 00:37:46

    @63.προς βουνισιο δηλαδή,μην κάνω και λάθος.Μυστικός ο ψήφος;ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Εδώ στο μπλογκ αυτό,έχουμε τη δυναμη,αν δεν κάνω λάθος και ξεμπροστιάζουμε.Και λέμε φανερά τι θέλουμε.Μας κάνεις και παρατήρηση;Καληνύχτα.

  61. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/02/2009 00:48:55

    67@δηλαδή λες, να ακυρώσουμε το σύνταγμα επειδή έτσι θέλεις εσύ…
    άλλο εκφράζω πολιτική γνώμη, άλλο ψηφίζω, εκτός και ψηφίζεις τον εαυτό σου, σε αυτή την περίπτωση δεν θέλει σκέψη να καταλάβει ο άλλος τι ψήφισες.
    Αν με ρώταγες, Tι ψήφισες στις τελευταίες εκλογές, ίσως σου έλεγα,

  62. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 12/02/2009 02:37:32

    @ 41 Anonymous / @ 52 και 55 DUCKK / 59 Hase (η δευτερη παραγραφος):
    Δεν μπορω να διακρινω αν παιζονται καποια παιχνιδια, παντως, η αποχη, το λευκο και το ακυρο δεν ειναι απλως λαθος, αλλα ευνοει παντοτε εκεινο που θελουμε να καταπολεμησουμε, δηλαδη το κατεστημενο.
    Αν θελουμε να το καταπολεμησουμε και να το θεσουμε οριστικα στο περιθωριο, οφειλουμε να μαυρισουμε στις εκλογες πο5 ερχονται οσους διετελεσαν απο τη μεταπολιτευση ως τωρα υπουργοι, βουλευτες και ευρωβουλευτες, γενικοι γραμματεις υπουργειων και γενικων και ειδικων γραμματειων καθως και οσους στην ιδια χρονικη περιοδο ασκησαν οποιουδηποτε ειδους και μορφης εξουσια, και, φυσικα ολους τους "γονους", για να σταματησει, επι τελους, η κληρονομικη εξουσια.
    Εαν επαναλαβουμε το "συστημα", δηλα η να μαυρισουμε στις μεθεπομενες εκλογες και οσους απο αυτους που θα εκλεγουν τωρα και θα εκμαυλιστουν, θα εχουμε καθαρισει εν πολλοις την κοπρο που μας εχει φλομωσει σαν χωρα και σαν πολιτες.
    Για σκεφθειτε, παρακαλω, τους ΓΑΠ, Αλαβανο, Αλεκα, Ντορες κλπ. εκτος Βουλης, εκτος πολιτικης;
    Και μια ερωτηση: Σε περιπτωση που υπερισχυσει - λεμε, τωρα - στις εκλ γες το ΠΑΣΟΚ αλλα χωρις να εχει εκλεγει βουλευτης ο ΓΑΠ, σε ποιον οφειλει ο Προεδρος της Δημοκρατιας να αναθεσει την εντολη για τον σχηματισμο κυβερνησης; Υπαρχει καποια σχετικη προβλεψη στο Συνταγμα;

  63. osaperas avatar
    osaperas 12/02/2009 08:07:22

    Ούτε στον ύπνο του δεν θα μπορούσε να το φανταστεί ο Μανώλης.

    Ο ...γνωστός σε όλους μας Γιάννης Μανώλης.

    Εβδομήντα σχόλια στο antinews ήταν για αυτόν.

    Ίσως να είναι από τις πλέον σημαντικές "διακρίσεις" του στη πολιτική του σταδιοδρομία.

  64. Manolo de la Guadalahara avatar
    Manolo de la Guadalahara 12/02/2009 14:24:12

    Δεν παραιτήθηκε προς το παρόν, ακόμα.
    Ο Μανώλης με τα λόγια χτίζει ανώγεια και κατώγεια.

  65. βαγγελης avatar
    βαγγελης 12/02/2009 14:35:45

    Δεν ξερω αν η ουσια του θεματος ειναι ο Μανωλης κ ο καθε Μανωλης. Μαλλον οι πολιτικοι μας, αλλα βεβαιως και οι πολιτες μας εχουν ξεχασει τι ψηφιζουμε. Ψηφιζουμε πολιτικους, ατομα, ανθρωπους...Αρα εχει καθε δικαιωμα ο καθε πολιτικος να πραττει Ο,ΤΙ νομιζει και δινει λογο πρωτα στους ψηφοφορους και μετα στον κομματικο μηχανισμο. Αν πανω απο ολα ειναι το κομμα και να πρεπει να το ακολουθουν με ευλαβεια ολοι τοτε ας μην εχουμε βουλευτες. Να εχουμε μονο τους αρχηγους και τους υπουργους στη βουλη (να πληρωνουμε και λιγοτερους) και να αποφασιζουν αυτοι και μονο... εφοσον πρεπει 'υποχρεωτικα' να συμφωνουν οι βουλευτες με το κομμα.... ε;