01/08/2012 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με παρέμβαση Σαμαρά ελεύθερος ο άνεργος που συνελήφθη για χρέος 5.000 ευρώ!

Το ΣΔΟΕ εξάντλησε την αυστηρότητα του νόμου σε έναν πολύτεκνο άνεργο πατέρα από το Ηράκλειο της Κρήτης για χρέη προς το Δημόσιο, ύψους 5.000 ευρώ.

Πρόκειται για τον Μηνά Χατζηδάκη που διατηρούσε ιδιωτική εταιρεία σεκιούριτι αλλά εξαιτίας της οικονομικής κρίσης έκλεισε την επιχείρησή του, η οποία μόνο χρέη άφησε σε εκείνον και την οικογένειά του.  Χθες το βράδυ συνελήφθη από την ασφάλεια λόγω του χρέους του προς το δημόσιο.

Ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς μόλις πληροφορήθηκε το γεγονός με παρέμβασή του στους αρμόδιους ζήτησε να αφεθεί ελεύθερος ο κ. Χατζηδάκης που εκτός του ότι είναι άνεργος έχει και επτά παιδιά.

Αντί της ποινής του, ο κ. Χατζηδάκης θα προσφέρει κοινωφελή εργασία στο δήμο Ηρακλείου με στόχο την αποληρωμή των χρεών του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εύα avatar
    Εύα 01/08/2012 21:06:01

    Αυτό είναι το κράτος που θέλουμε..μπράβο....

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Εύα 01/08/2012 21:36:35

      Ε όχι αγαπητή μου, δεν είναι αυτό το κράτος που θέλουμε! Πρέπει να επεμβαίνει ο πρωθυπουργός για να διορθώνει τις ...... των νόμων;!
      Οταν για χρέος από 300 ευρώ και πάνω μπορεί το κράτος να προχωρήσει σε κατασχέσεις τέτοια θα έχουμε!

      • Εύα avatar
        Εύα @ σιδεράκιας 01/08/2012 21:55:04

        Το σχόλιο ήταν ειρωνικό...
        ΥΓ: Ίσως τώρα σκεφτούν να αλλάξουν κάτι τέτοιους νόμους...

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Εύα 01/08/2012 22:46:08

          οκ! Η αλλαγή πρέπει να αρχίσει από τα "μικρά" που μας δυσκολεύουν τη ζωή. Αν μη τι άλλο ο Σαμαράς επιδεικνύει αντανακλαστικά. Αλλά αν δεν κινηθεί γρήγορα θα έχουμε ντράβαλα...

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 01/08/2012 21:50:40

    Τώρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι το ΣΔΟΕ, "καθάρισε¨ το Ηράκλειο ; Δηλαδή, έχει ελέγξει τους πάντες στο Ηράκλειο με χρέη πάνω από 5.000 και έφτασε και η σειρά του πολύτεκνου πατέρα ;

  3. IOANNIS avatar
    IOANNIS 01/08/2012 21:50:54

    ΕΔΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ.ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ .ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΛΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΦΕΙΛΕΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΧΑΡΑΤΣΙΩΝ ΠΟΥ ΥΦΙΣΤΑΜΕΘΑ

  4. Finacial_Management avatar
    Finacial_Management 01/08/2012 21:58:39

    Τέτοια χρέη έχουν χιλιάδες Έλληνες. Δεν φτάνουν οι φυλακές.
    Νάναι καλά όλοι αυτοί που μας κυβέρνησαν μέχρι τώρα , που μας έχουν καταστήσει υποψήφιους για ... το κελί 31!

    • Financial_Management avatar
      Financial_Management @ Finacial_Management 02/08/2012 10:09:43

      *33!

  5. μν avatar
    μν 01/08/2012 22:10:44

    Νομίζω ότι στην ιστορία αυτή υπάρχει μία υπερβολή κι ένας μύθος...
    Όπως λέτε πολύ σωστά,τέτοια χρέη έχουν δεκάδες χιλιάδες Έλληνες,χωρίς υπερβολή...
    Μάλλον θα πρόκειται για κάποια τοπική κόντρα (βεντέτα),κάποιος είχε βάλει ''στο μάτι'' τον άνθρωπο αυτόν,δεν εξηγείται αλλιώς.
    Εννοείται ότι η φυλάκιση ,κι όχι μόνο για χρέη αυτής τής τάξης,είναι ένα ανόητο κι άχρηστο μέτρο.
    Η Κρήτη με το μαύρο χρήμα να ρέει άφθονο,δεν ''καθαρίζει'' με τη σύλληψη ενός φουκαρά.
    Υπάρχουν μεγαλοξενοδόχοι,λαθρέμποροι όπλων και άλλων,χασισέμποροι,γιατί δεν πάνε προς τα εκεί τα σαίνια του ΣΔΟΕ Κρήτης;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ μν 01/08/2012 22:17:41

      Ετσι, θα πρέπει να υπάρχει ένας συγκεκριμένος αλγόριθμος, μια σειρά τέλος πάντων, ώστε το ΣΔΟΕ να ελέγχει κλιμακωτά της φοροδιαφυγή, ξεκινώντας πρώτα τους 'χοντρούς' φοροφυγάδες που αναφέρεις. Γιατί δεν μπορεί να τυποποιηθεί τέλος πάντων η διαδικασία ελέγχου με δίκαιο τρόπο και με μέγιστο ώφελος για τις κρατικές εισπράξεις ; Τόσο δύσκολο είναι ;

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ roadrunner 01/08/2012 22:50:54

        Εχω να πω το εξής: σχεδόν δέκα χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας δε με έχουν ελέγξει ποτέ! Κι όταν κάνουν ελέγχους στέκονται στις μικροπαραβάσεις που όλοι έχουμε όσοι διατηρούν βιβλία και ρίχνουν πρόστιμα. Τα μεγάλα ψάρια που ουσιαστικά με μιά διασταύρωση μπορούν να πιάσουν δεν τα ενοχλούν ποτέ.
        Στη Γερμανία κάθε δύο χρόνια ελέγχονται όλοι κι αν σε πιάσουν να έχεις κάνει ατασθαλία σου κόβουν τον κ....
        Οχι βέβαια ότι κι εκεί δεν υπάρχει φοροδιαφυγή, αλλά έχουν τόσα περιθώρια αποσβέσεων και φοροαπαλλαγών που τουλάχιστον οι μικρομεσαίοι δεν έχουν λόγο να "κλέψουν"....

  6. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 01/08/2012 22:27:46

    Ο GAP θα του έστελνε ένα ipad, ο Παπαδήμος ένα κουμπαρά, ο Βενιζέλος τα άπαντά του και ο Τσίπρας μια ντουντούκα...

  7. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 01/08/2012 22:37:20

    Η παρέμβαση αυτή του Πρωθυπουργού είναι θεσμικά αποδεκτή μόνον στην περίπτωση που ισχύσει γενικευμένα και όλοι οι δήμοι προσφέρουν συστηματικά τέτοιες θέσεις για πρόσληψη, ώστε να υπάρχει η εναλλακτική επιβολή ποινής για προσφορά κοινωφελούς εργασίας. Αυτή η ανθρωπιστική πρωτοβουλία του πρωθυπουργού πρέπει να θωρακισθεί θεσμικά με την υποχρέωση όλων των δήμων να δηλώνουν κάθε μήνα τις θέσεις που έχουν για αντίστοιχες ποινές.

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/08/2012 22:46:20

    Αμα χρειάζεται να παρεμβαίνει ο πρωθυπουργός για τέτοια ζητήματα, άστα να πάνε!
    Αλήθεια, αυτοί οι ..λεβέντες που συνέλαβαν τον πολύτεκνο πατέρα, πόσους μεγαλο - οφειλέτες έχουν συλλάβει.

    Τόσο αυτό το περιστατικό, όσο και εκείνο με τη διακοπή του ρεύματος στο Ασυλο Ανιάτων δείχνει οτι σε όλα τα κλιμάκια της διοίκησης βασιλεύει ο ωχ αδερφισμός!
    Απαράδεκτοι....

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Κώστας Ροδινός 02/08/2012 07:38:47

      Ακριβώς ....άστα να πάνε. Οι υπόλοιποι τι παριστάνουν ....πειρατικό σινάφι?

  9. Economist avatar
    Economist 01/08/2012 23:16:11

    Είναι άδικο αυτοί που κατέστρεψαν την Ελλάδα και τους Έλληνες να είναι έξω από τη φυλακή και όσοι καταστράφηκαν να μπαίνουν στη φυλακή. Ο νόμος πρέπει να αλλάξει το συντομότερο δυνατό.

  10. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/08/2012 23:20:10

    Αμα αρχισουμε να κανουμε τετοια χαιρετα μου τον πλατανο !Να ανοιξουμε γραφειο στο Μαξιμου να δεχεται αιτησεις για εξαιρεσεις !Εαν ειναι καποιος καρκινοπαθης και χρωσταει 5000 ερω ,χωρις να εχει 7 παιδια ,τι θα κανει το Μαξιμου ?Θα τον οδηγησει στην φυλακη ?Οταν καποιος κανει καποιος 7 παιδια ετσι χωρις προγραμμα χωρις σκεψη για το μελλον τους τι περιμενει να γινει στο τελος ?Μαλλον αυτο που εγινε τωρα!Τα χρεη θα ειναι μονιμος βραχνας του μεχρι να ενηλικιωθουν τα 7 παιδια του !Λυπαμαι αλλα δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα !

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ραβινος 02/08/2012 01:06:23

      Επειδή όσοι κάνανε "πρόγραμμα" τη γλίτωσαν με την κρίση ε?

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ TopGunZ 02/08/2012 08:34:58

        Δεν επεσαν στο επιπεδο του εξευτελισμου και της μιζεριας δηλαδη του ζητουλα και του για ολα πρεπει να φροντιζει το κρατος καλη ωρα το Μαξιμου!Ας ανοιξει το γραφειο εξυπηρετησης ολων των κακοπληρωτων και ''αναξιοπαθουντων ''Ελληνων και τοτε θα δουμε το Ελλας το μεγαλειο σου απο την αναποδη !

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Ραβινος 02/08/2012 16:18:16

          Συγχαρητήρια, πήγατε την ανθρωπότητα ένα επίπεδο πιο κάτω...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ραβινος 02/08/2012 08:56:10

      Δηλαδή όταν αυτός έκανε τα παιδιά και δεν υπήρχε κρίση, έπρεπε να γίνει και προφήτης; Άσε μας ήσυχους με τις εξυπνάδες σου!

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/08/2012 23:36:36

    - Ο Πρόεδρος των Η.Π.Α Μπαράκ Ομπάμα μεσολάβησε ώστε να αφεθεί ελεύθερος ο Τζων Σμιθ, επιπλοποιός από την Αλαμπάμα πατέρας επτά παιδιών, ο οποίος είχε χρέη 5000 δολλάρια και συνελήφθη από το IRS.
    - Ο Μεγάλος Σουλτάνος Μεχμέτ Μπέης μεσολάβησε για να αφεθεί ελεύθερος ο Όσμάν Ογλάν από την Προύσσα, τσαγκάρης πατέρας επτά παιδιών, γιατί δεν πλήρωσε τον κεφαλικό φόρο στους γυφτοχαρατζήδες.

    Ποιά από τις δύο "ειδήσεις" είναι πιο πιθανό να ισχύει, για να καταλάβουμε τις δομές του "κράτους" και την ποιότητα των "φόρων" που πληρώνουμε.

    Αλήθεια το ΣΔΟΕ αντί να κυνηγάει τους δεκάδες χιλιάδες οφειλέτες των 5000 ευρώ γιατί δεν επικεντρώνεται στους οφειλέτες των εκατομμυρίων;
    Τι κάνει το ΥΠΟΙΚ για τα φαινόμενα νόμιμης φοροαποφυγής μεγάλων εταιρειών και πολυεθνικών που, και καλά, δρουν στην ελληνική αγορά;
    Είναι δουλειά του πρωθυπουργού να ασχολείται με τέτοια πράγματα;
    με τέτοιες δομές είναι δυνατό να πιστεύουμε ότι μπορεί να υπάρξει οποιαδήποτε "λύση" στα οικονομικά μας προβλήματα;

  12. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/08/2012 23:38:17

    Γιά καλό καί γιά κακό,ἄς ἔχουμε ὄλοι μας τό κινητό τοῦ κ.Σαμαρᾶ κάπου πρόχειρο...

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Κυθήριος 02/08/2012 07:41:55

      ....δια παν ενδεχόμενο ! Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει......

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Φελίζα 02/08/2012 08:20:30

        Ἔτσι!Καλημέρα.

  13. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 02/08/2012 07:55:43

    ναί, ναί, τόν θέλουμε καί φιλάνθρωπο καί φιλέλληνα....

  14. καπα κλοκ avatar
    καπα κλοκ 02/08/2012 14:24:16

    Ο Σαμαρας δεν πρεπει να ασχολειτε με μικρα θεματα, αυτα πρεπει να λυνονται πιο χαμηλα.

  15. Nietzsche avatar
    Nietzsche 02/08/2012 16:01:35

    Μία είναι η αλήθεια:
    ό,τι καλό γίνεται σε αυτή τη χώρα και την κυβέρνησή της το κάνει ο κ.Σαμαράς.