#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2012 22:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με παρέμβαση Σαμαρά δεν παίρνουν το εκλογικό επίδομα - πρόκληση οι υπάλληλοι της Βουλής!



Περίπου δυο εκατομμύρια  ευρώ θα μοιραστούν οι υπάλληλοι της Βουλής ως εκλογικό επίδομα, είτε συμμετείχαν στις δύο εκλογικές διαδικασίες, είτε όχι! Αυτό παραδέχθηκε ο Πολύδωρας, που είπε ότι οι υπάλληλοι δικαιούνται 2.000 ευρώ για κάθε εκλογική αναμέτρηση (δηλαδή 4.000 ευρώ συνολικά), αλλά εκείνος τους έδωσε 1.000 ευρώ (δηλαδή 2.000 ευρώ συνολικά).

Σε μία περίοδο κρίσης, που το δημόσιο περιορίζει τα έξοδά του (π.χ. ο Σαμαράς κατάργησε τις αμειβόμενες επιτροπές των υπουργείων και τις Ειδικές Γραμματείες), οι υπάλληλοι της Βουλής που στην συντριπτική τους πλειοψηφία κάθονται και είναι άεργοι από το Πάσχα, θα πάρουν και μπόνους 2.000 ευρώ!

Αργότερα έγινε γνωστό ότι μόλις το πληροφορήθηκε ο πρωθυπουργός Α. Σαμαράς επικοινώνησε με τον πρόεδρο της Βουλής Β. Μεϊμαράκη και  έδωσε εντολή "το θέμα να κλείσει εδώ και να μην δοθεί κανένα επίδομα".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Inno avatar
    Inno 04/07/2012 20:27:00

    1000 σύνολο ήταν και απ ότι ακούστηκε, κόβεται απ τον Μεϊμαράκη.

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 04/07/2012 20:44:33

    Πράγματι.Από 2000 ευρώ ο Πολύδωρας το κατέβασε στα χίλια.Οι υπάλληλοι της Βουλής είναι περίπου 13οο.Το ''επίδομα'' αυτό λέγεται πως είναι ''έθιμο''....Τώρα ο Μεϊμαράκης ψάχνει τρόπους να μη δοθεί καθόλου.Έχω μια απορία:ΕΑΝ δεν γινόταν αυτός ο ντόρος,θα δινόταν αυτό το επίδομα (έστω και μισό);Και βέβαια θα δινόταν...ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ!!Να τη βολεύει μια κλειστή κάστα και οι υπόλοιποι στο Καιάδα....Να μη γράψω ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.....Και της κοινωνίας της έχει βγει η ΨΥΧΗ να τα βγάλει πέρα με τους μισθούς ΞΕΦΤΙΛΑΣ....Να μην αναφέρω πως πολλοί ζουν με δανεικά και επίσης δεν έχουν έρθει ακόμη τα ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ-ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΑ εκκαθαριστικά φόρου σε πολλούς.....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Komis Montechristo 04/07/2012 22:26:31

      "Μισθούς ξεφτίλας"; Έχει και παρακάτω φίλε μου. Οι οικονομικοί δολοφόνοι Τόμσεν, Μορς και Μαζούχ ετοιμάζονται εντός των ημερών να πυροδοτήσουν τη βόμβα των 450 ευρώ. Μικτά, βεβαίως-βεβαίως...

  3. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 04/07/2012 21:18:21

    Πρῶτο θέμα στό βοθροκάναλο τοῦ μπόμπολα καί τῆς τρεμουλιὰρας.  ᾿Ακολούθησε ἡ "μέ τά μάτια τῆς ἕλλης" ! ᾿Ανακαλύψανε λαυράκια πάλι, κοινῶς ἄρχισαν ν᾿ "ἀνακαλύβουν" σκάνδαλα!!!!! Κάντε κάτι μ αὐτές τίς περσόνες! ῎Ελεος, μᾶς ποκαλοῦν ἐμετό!!

  4. Άγγελος avatar
    Άγγελος 04/07/2012 22:13:28

    Στα πλαίσια της ''διαφάνειας'' είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε όλους τους κατά καιρούς προσληφθέντας υπαλλήλους της Βουλής ,τα ''προσόντα τους'',τον τρόπο πρόσληψής τους . Άν δεν έχουν προσληφθεί αξιοκρατικά ,πχ μέσω ΑΣΕΠ, τότε όπως τους έβαλαν στη Βουλή έτσι και να τους βγάλουν...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/07/2012 22:14:23

    Μπράβο ρε Σαμαρά.
    Να έδιωχνες και τους μισούς απ αυτούς, καλά θάταν.
    Τόσους πολλούς χρειάζεται άραγε η Βουλή;
    Τραυματιοφορείς χρειαζόμαστε, όχι αργόμισθους "παράγοντες".

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Strange Attractor 04/07/2012 22:21:32

      Α γειά σου.

  6. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 04/07/2012 22:31:52

    Φαντάσου τα αισθήματα που θα αναπτύξουν για το Σαμαρά οι περί του άρθρου υπάλληλοι; Νερό μην πεις απ'αυτούς! Κατέβασέ τους τις κουκούλες! Έχει λαυράκια η Βουλή.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Δεξιόχειρας 06/07/2012 15:06:48

      Φαντάζομαι τα ίδια που ανέπτυξαν οι δημοτικοί υπάλληλοι που τους κόπηκε από το 2010 το εκλογικό επίδομα (εκτός όσων έχουν ενεργό συμμετοχή) των 600 € περίπου για τους πρώην υπουργούς οικονομικών και εσωτερικών. Τα ίδια που ανέπτυξαν για τον πρώην υπουργό δημόσιας τάξης οι αστυνομικοί που από 550 € περίπου (για κάθε μια εκλογική αναμέτρηση) πήραν τελικά 97 € για και τις 2 .

  7. Jimakos avatar
    Jimakos 04/07/2012 22:37:00

    Δεν υπάρχει αυτό το κράτος λέμε! Αντί να εξετάζουν τι χρειάζονται 1000 υπάλληλοι στη Βουλή, πήγαν να τους δώσουν επίδομα 4000€, που για να μην προκαλέσουν πολύ το έκαναν 2000€. Φαντάζομαι οτι θα τα τσεπώσουν αλλιώς, με εικονικές υπερωρίες.

    Υ.Γ. Σαν πρώην καλά αμοιβόμενος υπαλληλος του ιδιωτικού τομέα και τώρα άνεργος για πάνω από ένα έτος, με αφήνει άναυδο ο παχυδερμισμός και η απληστία των ρετιρέ του δημοσίου!

  8. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 04/07/2012 23:05:34

    Το μέλλον της χώρας είναι ζοφερό όπως φαίνεται από το ποιόν των πολιτικών εκπροσώπων μας.
    Εν μέσω φονικής (κυριολεκτικά) κρίσης, οι βολευτές (και όχι βουλευτές) μας θεωρούν έντιμο και ηθικό να απολαμβάνουν τερατώδη προνόμια, να φρουρούνται από αστυνομικούς και όταν είναι απλοί πολίτες πλέον (περίπτωση Παπακωνσταντίνου -και όχι μόνο...), να διορίζουν κολλητούς και συγγενείς στη Βουλή ως συνεργάτες (sic) , να τρώνε και να πίνουν -ακόμη και σήμερα- εις υγείαν των κορόιδων (μαντέψτε ποια είναι τα κορόιδα...).

    Δυστυχώς, δεν υπάρχει ελπίδα.
    Αφού και οι συριζαίοι δέχθηκαν τα κρατικά αυτοκίνητα (για το καλό μας φυσικά) ας το πάρουμε απόφαση ότι η επόμενη κυβέρνηση θα είναι Χρυσή Αυγή ή Ανταρσύα.

    • Iωάννης33 avatar
      Iωάννης33 @ Γιάννης Καλαματιανός 04/07/2012 23:19:45

      Και η ΧΑ τα δέχθηκε τα αυτοκίνητα.

      • Φλου avatar
        Φλου @ Iωάννης33 05/07/2012 01:53:11

        Τα πήραν, λένε, για να κάνουν τους ...ταξιτζήδες σε ανήμπορες και πολυμελείς οικογένειες.

  9. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 04/07/2012 23:22:17

    Πολύ σωστή απόφαση,μπράβο στον Σαμαρά.
    Υπάρχει ακόμα αυτή η ελίτ των δημοσίων που κυριολεκτικά ζει σε άλλη χώρα.Βέβαια,δεν είναι τυχαίοι υπάλληλοι,είναι ένας και ένας.
    Και να πάψει άμεσα ο Πρωθυπουργός σκανδαλώδεις Νόμους όπως αυτός που επιτρέπει σε Σημίτη και Κωνσταντόπουλο να διρίζουν ακόμη κόσμο

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/07/2012 23:42:22

    Το πρώτο θετικό της νέας κυβέρνησης. Απολύστε τους κιόλας τους βρωμιάρηδες για ολοκληρωθεί το καλό.

  11. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 05/07/2012 01:01:03

    Τα πήραν τα 2000 τελικά ή όχι, δεν καταλαβα!!

  12. Dimitris avatar
    Dimitris 05/07/2012 01:13:15

    Στο ΥΠ.ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ πήραν απο 4.000 ευρώ όλοι αναιξερέτως οι υπάλληλοι για δήθεν συμμετοχή σε εκλογικά συνεργεία για τις εκλογές του Μάη και του Ιουνίου, με απόφαση Γιαννίτση και Μανιτάκη.

    • GO avatar
      GO @ Dimitris 05/07/2012 07:47:30

      Δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις διασπερνοντας ανακριβείς πληροφορίες και ως προς το ποσόν και ως προς το "δήθεν".
      Η αλήθεια στα σχετικά Φ.Ε.Κ.

  13. Φλου avatar
    Φλου 05/07/2012 01:51:40

    Καμιά επίπτωση είχε ο Πολύδωρας; Ή θα αναλάβει και κανένα μεγα- πόστο, οσονούπω;

    • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ Φλου 05/07/2012 08:52:43

      ΤΟ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟ ΑΝΕΜΩΝ!!!!!

  14. alex23 avatar
    alex23 05/07/2012 04:48:56

    η προσπαθεια του πρωθυπουργου να διωρθωσει τα κακως κειμενα, θα εχουν σοβαρα απονερα
    φανταστειτε ποσες διαρροες απορρητων εγγραφων και συζητησεων θα γινουν απο κακομαθημενους υπαλληλους τις βουλης
    ποσοι δημοσιογραφοι που σημερα δηλωνουν νεοδημοκρατες και παρακαλανε για μια θεση στην ερτ, μολις δουν οτι δεν τους δινουν την θεση που ζητανε, θα γινουν πολεμιοι τις 'κακιας' δεξιας και φιλοσυριζαιοι..
    και διπλα τους ολοι οι βουλευτες που δεν πηραν την θεση που ονειρευονταν ή τους εταζαν οι πολιτικοι φιλοι τους

    και αυτα θα ειναι μονο η αρχη
    ειναι μια μαχη hit and run, γιατι αν σταματησεις εστω και λιγο για να δωσεις εξηγησεις σε μια κακομαθημενη ομαδα για την αναγκη των πραξεων σου, θα δωσεις χρονο στις υπολοιπες να συνεργαστουν και να δημιουργησουν μπροστα σου, αναχωματα...

  15. johnny avatar
    johnny 05/07/2012 10:36:46

    Αντι για πανηγυρισμους καλο θα ειναι να μας πουν ποιοι ειναι ολοι αυτοι που θα επαιρναν το επιδομα,ποιων πολιτικων ειναι παιδια,συζυγοι,συγγενης και κυριως ποιοι και ποσοι απ'αυτους ειναι πρωην και νυν βουλευτες της ΝΔ.Ο κ.Πολυδωρας ειναι ή οχι κορυφαιο στελεχος της ΝΔ;ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις;Η εποχη που το αυτονοητο ηταν ειδηση περασε.

  16. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 05/07/2012 12:46:58

    Ο Σαμαράς όφειλε να καταργήσει άπαξ δια παντός αυτά τα προνόμια και όχι να παρέμβει μόνο για τώρα. Το έγκλημα δεν είναι στιγμιαίο, αλλά διαρκείας.

    Ωσαύτως έπρεπε να καταργήσει εντελώς τα βουλευτικά αυτοκίνητα, που πληρώνει μα αίμα ο ελληνικός λαός και όχι να αφήνει τους βολευτές να επιλέξουν αν θα πάρουν ή όχι.

  17. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/07/2012 20:34:40

    Ακόμη δεν έχει κάνει τις προγραμματικές η κυβέρνηση και εσύ ζητάς να έχει γίνει από τώρα αυτό που θέλει συνταγματική αναθεώρηση από την επόμενη Βουλή; Ξέρεις τι λες ή σου ξεφεύγουν;