#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2011 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με παπί και Μητσοτάκη…

[caption id="attachment_112276" align="aligncenter" width="600" caption="Κυριάκος, ο Πρόεδρος της Βουλής των Λόρδων"][/caption]

Με επιστολή που έστειλε χθες στον πρόεδρο της Βουλής, Φίλιππο Πετσάλνικο, ο κ. Μητσοτάκης τον ενημέρωσε ότι επιστρέφει στη Βουλή το βουλευτικό του αυτοκίνητο και παραιτείται από όλες τις απολαβές για τη συμμετοχή του σε κοινοβουλευτικές επιτροπές. “Πιστεύω ότι έχει φτάσει η στιγμή να περάσουμε από τα λόγια στις πράξεις. Προσωπικά δεν μου αρκεί να κρύβομαι πίσω από την κατάθεση προτάσεων που ενδεχομένως να μη γίνουν ποτέ αποδεκτές και να μείνουν στη θεωρία”, επισημαίνει ο κ. Μητσοτάκης.

Είναι μια κίνηση συμβολική αλλά είναι μια αρχή. Να ψέξουμε κάποιον από την οικογένεια Μητσοτάκη, επειδή επιστρέφει κάποια από τα προνόμια της στο δημόσιο, θα ήταν ανόητο.

Αν παραιτηθεί και από το σύνολο της βουλευτικής αποζημίωσης θα έχει κάνει το μετέωρο βήμα προς το μέλλον.

Αν βρει κι άλλους μιμητές μπορεί να δημιουργήσουν και ένα ξεχωριστό Σώμα, κάτι σαν Βουλή των Λόρδων. Δεν θα αμείβονται και θα είναι διά βίου βουλευτές (ούτως ή άλλως είναι).

Όταν οι συνθήκες ωριμάσουν και η Βουλή των Λόρδων αντιληφθεί το μεγαλείο της πολιτικής σκέψης του Κυριάκου, θα τον ανακηρύξει ισόβιο Πρόεδρο διά βοής.

Τη στιγμή αυτή δυστυχώς ουδείς φαίνεται να συμμερίζεται το πολιτικό του όραμα

Δεν φαντάζομαι καμία φυλλάδα να τον κατηγορήσει για λαϊκισμό. Τέτοιες πολιτικές κινήσεις γίνονται μόνο από μεγάλους πολιτικούς άντρες. Ο Κυριάκος είναι αναμφίβολα ο ηγέτης της εσωκομματικής αντιπολίτευσης, που απεργάζεται την επόμενη μέρα στη ΝΔ. Δεν βιάζονται. Ως το 2030 έχουν απεριόριστο χρόνο να κατεβάσουν την ιδεολογική πλατφόρμα των «Φιλελευθέρων».

Άσε που κυκλοφορεί με μηχανή στο κέντρο ο Κυριάκος. Τι να το κάνει το παλιάμαξο; Καίει κιόλας τα άντερα του.

Μαθαίνουμε επίσης ότι θα πάρει και ένα «παπί» που και οικονομικό είναι και κάνεις εύκολα τη δουλειά σου. Με παπί και Μητσοτάκη…

Μ.Ο.

ΥΓ. Με την ευκαιρία εκείνα τα τιμολόγια της Ζήμενς τι να γίνονται; Δεν επιστρέφονται αυτά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mourlos avatar
    mourlos 13/07/2011 14:23:14

    Είπαμε, το γινάτι βγάζει μάτι!

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 13/07/2011 14:27:13

    Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ: Ρε Κυριάκο γιατί δεν μίλησες όταν το ΚΚΕ είχε προτείνει να καταγηρθεί η βουλευτική σύνταξη και οι αποζημιώσεις των βουλευτών για την συμμετοχή τους σε κοινοβουλευτικές επιτροπές; Και τώρα τι περιμένεις; Να σου πούμε και μπράβο που δίνεις το παράδειγμα; Τελικά μας περνάς για μεγάλα κορόιδα!!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/07/2011 14:28:47

    Αυτος και ο Ξανθοπουλος...

    ΠΠ

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/07/2011 15:37:51

      Μιλάμε για μια εμβληματική περίπτωση φαρισαϊκής ηθικής.

      Ο μαγικός κόσμος του πολιτικού μάρκετινγκ...

  4. ΠΒ avatar
    ΠΒ 13/07/2011 14:39:42

    Στο τσουβάλι περισσευει στο κοφινι δε χωράει

    Οταν ο Κ. Μητσοτάκης εκλεγεται το επιτυγχάνει χαρη στο ονομα του, οταν μενει στη ΝΔ και δεν ακολουθει την αδερφή του κατι κρυβεται, οταν αναλαμβανει μια ουσιαστική πρωτοβουλία για να δωσει επιτέλους ένα παραδειγμα ο πολιτικος κόσμος το κανει γιατι ειναι λόρδος. Νομιζω οτι λίγο μεγαλοψυχία δε βλάπτει ειδικα οταν πολυ σπάνια βλέπουμε ενα πολιτικό να αποστερειται επι της ουσίας κατι εξάλλου ειναι μια κίνηση που συμφωνεί και με τη δωρικότητα του ιδιου του Σαμαρα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΒ 13/07/2011 15:13:33

      Η οικογένεια Μητσοτάκη μπορεί σίγουρα να γνωματεύσει για ο,τιδήποτε... δωρικού ρυθμού. Μπορεί μάλιστα να φέρει και τον... Νηστικάκη να μας ενημερώσει σχετικά.

  5. ο ελεύθερος avatar
    ο ελεύθερος 13/07/2011 14:53:50

    Ενταξη δηλαδή και το σωστο να κάνει κάποιος, έμα είναι το λάθος άτομο πάλι δεν το θεωρούμε σωστό? Δηλαδή τι θέλουμε πλέον? Ασ κάνανε και οι άλλοι αυτό που κάνει ο Μητσοτάκης, έστω και υποκριτικό. Ούτε αυτό δεν κάνουν.

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 13/07/2011 14:55:42

    Με τόσες χορηγίες που έχει μαζέψει η οικογένεια (απο το σχεδιο Μαρσαλ μέχρι τη ΖΗΜΕΝΣ) τι να τα κανει τα ψιλα το ομορφοπαιδο.
    ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥΡΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΔΕΞΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ!!!!!!!

  7. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 13/07/2011 14:56:01

    έχω απέχθεια σε όλους τους εξ'αγχειστίας βουλευτές (και υπάρχουν πολλοί στο ελληνικό κοινοβούλιο) επίσης για αυτό το λόγο δεν ψηφίζω ΝΔ και ΠΑΣΟΚ (τζέφρευ αλλά και τον εγγονό του παλιού βουλευτή Θεσσαλονίκης Αλέξανδρου Ζάννα και ανιψιό του πρώην βουλευτή Μεσσηνίας της ΕΡΕ Γεωργίου Σαμαρά) αλλά μπράβο στο Κυριάκο που κάνει κάτι που καίει τη τσέπη του όσα και να έχει...άραγε οι σιούφας, κακλαμάνης, πάγκαλος, και υπόλοιποι βουλευτές που είναι άνω των 65 και παίρνουν και μισθό και σύνταξη θα παραιτηθούν από τη συνταξή τους;;; Και μη πει κανείς ότι είναι νόμιμο γιατί δικαιώνεται τότε ο "ντοράκης" που έλεγε ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ σκαθάρι 13/07/2011 15:06:27

      Πλάκα μάς κάνεις, σκαθάρι; Ποια "τσέπη" του καίει; Λες και θα του λείψει το αυτοκίνητο; Ίσα-ίσα που θα έχει και επιλογή, από το στόλο των θωρακισμένων λιμουζινών που δικαιούται ο μπαμπάκας του ως πρώην πρωθυπουργός.

  8. Πάνος avatar
    Πάνος 13/07/2011 15:03:42

    Μακάρι να ακολουθήσουν όλοι το παράδειγμα του Κυριάκου Μητσοτάκη. Συμβολική είναι η κίνηση αλλά δεδομένου ότι μέχρι τώρα κανείς δεν είχε πάρει την πρωτοβουλία, η αξία της είναι σημαντικότερη!!!

  9. Σ. Αρσενίου avatar
    Σ. Αρσενίου 13/07/2011 15:05:22

    Νομίζω ότι έχετε δίκιο, κακώς επέστρεψε το βουλευτικό αυτοκίνητο και ζήτησε την απαλλαγή του από τις απολαβές των επιτροπών. Μάλιστα έχω να κάνω μερικές προτάσεις που απ΄ότι φαίνεται φαντάζουν πιο λογικές σε κάποιους ειδήμονες.
    1)ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
    2)Εφόσον, τα λεφτά υπάρχουν θα έπρεπε να προτείνει την αύξηση των απολαβών στα μέλη των επιτροπών
    3)Εκτός από τα αυτοκίνητα να τους παρέχεται και οδηγός
    4)Η Βουλή των Ελλήνων να μετανομαστεί σε ¨Βουλή των Εκλεκτών"

    Νομίζω ότι με αυτές τις προτάσεις σίγουρα θα συμφωνείτε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σ. Αρσενίου 13/07/2011 15:15:09

      (Οιονεί) οδηγό, έχουν ήδη. Αποσπούν έναν αστυφύλακα, και ιδού η διπλή χρησιμότης.

  10. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 13/07/2011 15:14:05

    σε κάθε περίπτωση λιγότερα θα παίρνει...τώρα αν τα έχει ανάγκη ή όχι είναι άλλο θέμα αλλά και πολλοί άλλοι δεν έχουν ανάγκη (όλγα κεφαλογιάννη, σηφουνάκης κλπ) αλλά συνεχίζουν να τα παντελονιάζουν ξεδιάντροπα όπως βέβαια και οι "συνταξιούχοι" βουλευτές...

  11. Ελπίς avatar
    Ελπίς 13/07/2011 15:18:11

    Ας γίνει μία αρχή! Μπορεί η κίνηση αυτή να αφυπνίσει και τους υπόλοιπους βουλευτές, μήπως δούμε και από την πλευρά τους το φιλότιμο και την συμπαράστασή τους. Αυτλη τη στιγμή χρειαζόμαστε μπροστάρηδες με θάρρος της πολιτικής τους γνώμης.

  12. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 13/07/2011 15:18:53

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ: Κάποιοι γράφουν υπερ του Μητσοτάκη. Με συγχωρείτε παιδιά, Νεοδημοκράτης δεν είμαι, αλλά αν είμουν στην θέση του Σαμαρά θα ένοιωθα πολύ άσχημα. Με την ενέργεια του αυτή ο Κυριάκος εκθέτει πρώτα από όλους τους βουλευτές του κόμματος του. Είναι σαν να λέει ότι αυτός είναι ευαίσθητος εν αντιθέσει με τους αναίσθητους συναδέλφους τους. Θα μπορούσε να συννενοηθεί με τα όργανα του κόμματος του ώστε να γίνει μια ανάλογη ενέργεια από το κόμμα του. Η ενέργεια αυτή έχει μοναδικό στόχο την προσωπική του προβολή. Δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να το καταλάβουμε.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/07/2011 15:25:50

    Το γεγονός ότι κάποιοι σε αυτή την κίνηση "βλέπουν" ευαισθησία και όχι καραλαϊκισμό του κερατά είναι ανάλογο με το να ακούει κάποιος τον αρχιλαϊκιστή Πορτοσάλτε και να πιστεύει την προπαγάνδα του.

  14. Petros avatar
    Petros 13/07/2011 15:41:07

    Με την κατάσταση που υπάρχει οποιαδήποτε καλή κίνηση από τους Βουλευτές θα την εκλαμβάνουμε αρνητικά! Η κίνηση του Μητσοτάκη ήταν θετική.
    Οι άλλοι που λένε ότι τριγυρνάνε στην επαρχία και στα χωριά δεν έχουν καταλάβει την αρνητική άποψη του κόσμου προς τους Βουλευτές; Γιατί δεν έκαναν κ αυτοί μια παρόμοια κίνηση για να δείξουν ότι και εκείνοι περικόπτουν τις απολαβές τους;

  15. aenaon avatar
    aenaon 13/07/2011 16:19:53

    μμ "αλλά η κυβέρνηση 1990-93 ήταν η μόνη αληθινά φιλελεύθερη κυβέρνηση που έχει υπάρξει στην μεταπολίτευση και η μόνη που πραγματικά προσπάθησε να περιορίσει το χρέος πριν φτάσει σε δυσθεώρητα επίπεδα."

    τα στοιχεια του λογιστηριου του κρατους λενε οτι στην 4ετία 1989-1993 (Τζανετάκη, Ζολώτα, Μητσοτάκη) το χρεος αυξήθηκε κατά 34.7%..
    το δημοσιο χρεος το 1990 ηταν 27 δις ευρω και το 1993 63 δις ευρω(πηγες κρατικοι προυπολογισμοι και εθνικοι λογαριασμοι).
    ο μητσοτακης ηταν ο μονος πρωθυπουργος που διπλασιασε το δημοσιο χρεος σε μια θητεια μονο(κουτσουρεμενη)
    και μην ξεχναμε το ρολο του μητσοτακη το 1964 , οταν ηταν υπουργος οικονομικών στην κυβερνηση γεωργιου παπανδρεου, και καταφερε το εκπληκτικο:αναγνωρισε ολα τα προπολεμικα χρεη απο το 1881(αν και ειχαμε χρεωκοπησει 2 φορες το 1893 και το 1932) στο ΑΡΤΙΟ(δλδ δεν υπολογισε τους τοκους που πληρωναμε ολα αυτα τα χρονια και μας εβαλε να τους ξαναπληρωσουμε απο την αρχη) + τους νομιμους τοκους + 70% προσαυξηση λογω ψυχικης οδυνης των δανειστων(επειδη δεν ειχαν καταβληθει καποιοι τοκοι τα χρονια 1944-1964).

    πρεπει πραγματικα επιτελους να διδαχτουμε απο το παρελθον...

    • Φίλος Ελεύθερος avatar
      Φίλος Ελεύθερος @ aenaon 13/07/2011 21:34:11

      Αυτος ηταν ο μονος που πηγε να κανει κατι. Οι επομενοι τι εκαναν??

  16. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 13/07/2011 16:35:11

    ΨΑΛΙΔΙ ΣΤΑ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΕΙΣΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΚΕ: http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=292961 Όσοι λένε μπράβο στον Κυριάκο πρέπει να πουν δυό φορές μπράβο στο ΚΚΕ. Κυριάκο το ΚΚΕ κάνει κι άλλες προτάσεις για την διαφάνεια. Διάβασε την Ελευθεροτυπία πιο πάνω και πες μας τις απόψεις σου. Εδώ σε θέλω κάβουρα!!!

  17. JAMES72 avatar
    JAMES72 13/07/2011 16:38:31

    Πράγματι, μεγάλο λάθος του Κυριάκου...!!! Δεν το έκανε σωστά.
    Για να κριθεί θετικά (ή έστω ουδέτερα) θα έπρεπε να έχει ζητήσει:
    - αύξηση του μισθού των βουλευτών,
    - 2 αυτοκίνητα κι όχι ένα (ή ένα παπί κι ένα αυτοκίνητο...),
    -να πληρώνουν οι τηλεθεατές συνδρομή στο κανάλι της Βουλής όταν μιλάει,
    -δωρεάν (φιρμάτα) κουστούμια, γραβάτες και παπούτσια
    - δωρεάν σουβλάκια στον Μπαϊρακτάρη
    Αυτά έπρεπε να έχει ζητήσει... διέπραξε ασυγχώρητο πολιτικό σφάλμα ...
    Κυριάκο, βγες και πες τα για να μην σε λένε φιλελεύθερο αλλά λαϊκό δεξιό, για να μην σε λένε Μητσοτάκη, για να μην υπάρχεις καθόλου στην πολιτική μπας και κάποιοι ηρεμήσουν και κάνουν επιτέλους την δουλειά που τους έχει ανατεθεί...!!!

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 13/07/2011 16:41:48

    Σου λέει: 'Όλο και κάποια γιαγιούλα θα ψαρώσει και θα του βάλει στη Β Αθηνων ένα σταυρό γιατί το παλικάρι παρέδωσε το αμάξι στη Βουλή!'...Ξεπέρασμένες Μητσοτακικές πονηριές προπαραμονή της επετείου της αποστασίας των Ιουλιανών (15 Ιουλίου).

  19. Κώστας avatar
    Κώστας 13/07/2011 16:47:39

    Kαι ο Μαυρίκης και ο Παντσαβόλτα φιλελεύθεροι ήταν;
    Κακοποιούνται και οι λέξεις με το μητσοτακαίικο...

  20. Ntinos avatar
    Ntinos 13/07/2011 17:11:45

    Δυστυχώς, μόνο μερικοί έχουν πιάσει το νόημα. Ο Κυριάκος δεν κάνει τώρα άσκοπες κινήσεις. Δουλεύει για το μέλλον του. Όποιο κι αν είναι αυτό, μέσα ή έξω από τη Νέα Δημοκρατία. Είναι κινήσεις προσεκτικές. Απλά θα πρέπει ο Σαμαράς να προσέξει. Θα του βγαίνει από δεξιά και θα του δημιουργεί προβλήμματα στην κοινοβουλευτική ομάδα. Μόνο να ξέρατε τι έλεγαν συνάδελφοί του σήμερα στη Βουλή. .. Για τη Δημοκρατία της οικογενειοκρατίας; Για το πλουσιόπεδο; ενώ κάποιοι από αυτούς χαλάνε περίπου ένα χιλιάρικο το μήνα μόνο για τα διόδια προκειμένου να πάνε στις εκλογικές τους περιφέρειες. Εκείνος όμως; Όπως διάβασα σήμερα και σε μια εφημερίδα: "η αβάσταχτη ελαφρότητα του λαικισμού" .

  21. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 13/07/2011 18:19:18

    Για βαστάτε ρε παιδιά.Τον Μητσοτάκη χε@@@@νο τον έχω.Ο κόσμος όμως που διαμαρτύρεται δεν ζητάει να πάρουν τα αυτοκίνητα από τους βουλευτές?Δεν ζητάει να μειωθεί ο αριθμός τους και η αποζημίωσή τους?Δεν ζητάει να λαμβάνουν μια σύνταξη από το επαγγελματικό τους ταμείο?
    Αυτό που έκανε αυτός και η κυρία απ΄το ΠΑΣΟΚ είναι θετικό.Όλα τα άλλα είναι κόμπλεξ.Ας προχωρήσουν και άλλοι για ν΄αναγκαστεί το πολιτικό κατεστημένο να το επιβάλει σε όλους.

  22. alakran avatar
    alakran 13/07/2011 18:40:05

    Aν ο Κυριάκος Μητσοτάκης θέλει να τον πάρουμε στα σοβαρά, ας υποστηρίξει στη βουλή αλλά και στα κανάλια που συχνάζει την επίσημη πρόταση της Νέας Δημοκρατίας για ουσιαστικό έλεγχο της περιουσίας όσων από το 1974 κατείχαν θέσεις εξουσίας.

  23. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/07/2011 19:03:44

    Και θα αοιδεί: ΄΄Εγώ το πλουσιόπαιδο, που ζούσα σε σαλόνια, για δέστε πώς κατάντησα, με άπλυτα πουκάμισα και τρύπια παντελόνια...΄΄

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΕΥΑ 13/07/2011 21:55:30

      για δέστε πως παρέδωσα τα φλας και τα μπουλόνια

  24. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 13/07/2011 19:11:23

    Καντο που να παρει ο διαολος το Μητσοτακης Δημητροτακης να εχει περαση μια καλη σου ενεργεια και να μην στα χωνουνε τζαμπα.

  25. anonimos13 avatar
    anonimos13 13/07/2011 19:44:19

    H KΙΝΗΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ...ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΟΝΟΜΟΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΑΞΕΙΣ...ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ??..ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΔ-ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ "ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ"...ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΟΥ Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ...ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ ΠΥΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΚΡΟΤΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ..ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ..

  26. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 13/07/2011 19:45:31

    Η αδερφούλα του θα κάνει το ίδιο ή μπα?Ο μπαμπάς θα δώσει μία από τις τρείς συντάξεις στο κράτος ή να έχουμε να λέμε?

  27. kissamos13 avatar
    kissamos13 13/07/2011 20:33:01

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ...ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..ΟΔΗΓΟΥΜΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΕΝΕΙ ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΟΣ...

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/07/2011 21:08:18

    Συγνώμη αλλά φωνάζουν ορισμένοι για το ...επίθετο;
    Πόσο στοιχίζουν στις τσέπες μας οι επιτροπές τον χρόνο;
    Για κάντε την σούμα και ας μην βλέπουμε το δάχτυλο.
    Πληρώνονται τους καλύπτουμε τα έξοδα γιατί να αμείβονται για τις επιτροπές όπου διαμορφώνεται και ελέγχεται οι επιλογές της χώρας;
    Γιατί οι βουλευτές θα πρέπει να λαμβάνουν αποζημιώσεις για τις επιτροπές; Είναι ή δεν είναι η δουλειά τους;

    Μπράβο του και μπράβο και στην κυρία από το ΠΑΣΟΚ και μακάρι να είχαμε άλλα 298 ίδιες πράξεις.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ο Ιθαγενής 13/07/2011 21:57:32

      Να επικροτήσουμε Ιθαγενή μου δεν λέω. Αλλά να έχει και συνέχεια το πράγμα. Αλλιώς είναι τηλεοπτικός λαϊκισμός

  29. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 13/07/2011 22:06:19

    Οι βουλευτές δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι για να είμαστε ικανοποιημένοι όταν αποποιούνται κάποιων προνομίων τους. Έχουν εκλεγεί για να νομοθετούν και να ελάγχουν την εκτελεστική εξουσία. Αν τα κάνουν αυτά όπως πρέπει ας πάρουν και Λαμποργκίνι για να γουστάρουν...

  30. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 13/07/2011 22:11:06

    Και επειδή ορισμένοι μιλούν για εμπάθεια: μπορούν να πληροφορήσουν τους λοιπούς ποια ήταν η πρώτη δουλειά του Κτριάκου, ποια εποχή και με τι μισθό. Ασχέτως επωνύμου δεν μπορείς να είσαι μια ζωή το ίδιο το σύστημα και επειδή αφήνεις το αμάξι στο γκαράζ να γίνεσαι και τιμητής.
    Κατά τα λοιπά, σε προσωπικό επίπεδο, μέχρι και συμπαθής είναι ο Κυριάκος. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα

  31. KATEΡΙΝΑ ΒΛΑΧΟΥ avatar
    KATEΡΙΝΑ ΒΛΑΧΟΥ 13/07/2011 22:48:07

    Διαβάζοντας το άρθρο αλλά και τα σχόλια αναγνωστών κατάλαβα ότι ο Κυριάκος κακώς επέστρεψε το βουλευτικό του αυτοκίνητο και κακώς δεν δέχεται να παίρνει εκτός από την παχυλή βουλευτική αποζημίωση και extra χρήματα για τις επιτροπές που συμμετέχει.Ο Κυριάκος είναι ο ΜΟΝΟΣ ευκατάστατος πολιτικός στην Βουλή οπότε για αυτόν ήταν μια επικοινωνιακή κίνηση!Όλοι οι υπόλοιποι τα βγάζουν δύσκολα πέρα...

    Τώρα αν διαβάσουμε σε άλλο κείμενο ότι ο προϋπολογισμός της Βουλής για το 2010 έφτασε τα 220 εκατ ευρώ και το 2011 τα 200 εκατ (σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της Βουλής) όλους θα μας εκνευρίσει....

  32. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/07/2011 00:55:01

    ΄΄Ό,τι κι αν είχα σ΄αυτή την πλάση
    για λίγες ψήφους τα έχω χάσει΄΄

    ΜΟ, έγραψες!!!!

  33. factorx avatar
    factorx 14/07/2011 10:41:53

    «Θέλουμε μέσα στη Βουλή να μπαίνουν μόνο τα πλουσιόπαιδα ή τα παιδιά των μεγάλων οικογενειών τα οποία έχουν λυμένα όλα τα βιοποριστικά τους προβλήματα και κάνουν πολιτική από χόμπι;», διερωτήθηκε σε ραδιοφωνική του συνέντευξη ο γραμματέας προγράμματος της ΝΔ, Ευριπίδης Στυλιανίδης, αφήνοντας σαφείς αιχμές –χωρίς να τον κατονομάσει- για τον Το γαλάζιο στέλεχος διερωτήθηκε ακόμη, τι βουλή θέλουμε.

    «Αν δεν θέλουμε λοιπόν Βουλή διαπλεκομένων, Βουλή υπαλλήλων και Βουλή πορφυρογέννητων θα πρέπει η πολιτεία να σκεφθεί τι χρειάζεται για να λειτουργήσει ένας ευπατρίδης βουλευτής, ένας τίμιος βουλευτής που δεν μπήκε στην πολιτική για να κάνει λεφτά και να περνάει ωραία», πρόσθεσε. Επικριτικοί για τον κ. Μητσοτάκη ήταν και άλλοι βουλευτές σε κατ ιδίαν συζητήσεις τους όπως ο Νίκος Δένδιας, ο Κώστας Τζαβάρας και ο Γιάννης Ιωαννίδης.