#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2011 11:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με νόμο η ρύθμιση για τα ταξί (υποχώρηση Ραγκούση;)



Μία μικρή υποχώρηση θα κάνει το απόγευμα ο Ραγκούσης προς τους ταξιτζήδες και κυρίως προς τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Ο Υπουργός Υποδομών θα αποδεχθεί πρόταση η όποια ρύθμιση για τα ταξί να μην γίνει με προεδρικό διάταγμα, αλλά με νόμο.

Ο στόχος των βουλευτών είναι να διαβεβαιώσουν τους ιδιοκτήτες ότι εκείνοι θα είναι οι εγγυητές της συμφωνίας. Η Βουλή και οι βουλευτές αποτελεί εγγύηση διαφάνειας και διασφαλίζει ότι δεν θα υπάρξουν αιφνιδιασμοί, λένε χαρακτηριστικά.

Επί της ουσίας, πάντως, ο Ραγκούσης θα κρατήσει κλειστά τα χαρτιά του, δεν θα παρουσιάσει τις προτάσεις του. Ωστόσο έχει αποδεχθεί ότι θα υπάρχουν πληθυσμιακά κριτήρια και έχει προσυμφωνήσει με τους κυβερνητικούς βουλευτές ότι μέχρι τις 30 Αυγούστου θα έχει δώσει στην δημοσιότητα τις θέσεις του.

Από προδομένους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ οι πιο ακραίες αντιδράσεις για τα ταξί

Από προδομένους και απογοητευμένους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ προέρχονται οι πιο ακραίες αντιδράσεις για την απελευθέρωση του επαγγέλματος των ιδιοκτητών ταξί, δήλωσε ο γραμματέας  συνδικαλιστικού της ΝΔ, Γιάννης Μανώλης στον Βήμα 99,5.

Όπως τόνισε στις περιοχές όπου κλείνουν λιμάνια, αεροδρόμια και διόδια υπερτερεί πλειοψηφικά το ΠΑΣΟΚ. «Νιώθουν προδομένοι οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ» τόνισε.

Ο κ.Μανώλης κατηγόρησε τον υπουργό Υποδομών ότι δεν τον ενδιαφέρει τίποτα.

«Δεν δικαιολογώ τις κινητοποιήσεις των ιδιοκτητών ταξί» είπε, ωστόσο, παρότρυνε τον κ.Ραγκούση να ανακοινώσει ότι θα υπάρξουν πληθυσμιακά κριτήρια στο άνοιγμα του επαγγέλματος για να εκτονωθεί η κατάσταση.

Πρόσθεσε ακόμη ότι ο ίδιος ο πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς, έφτασε στο σημείο να ζητήσει από τους ιδιοκτήτες ταξί να σταματήσουν την απεργία για να δείξει πόσο δραματική έχει γίνει η κατάσταση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 02/08/2011 12:13:16

    Δε βαριέσαι... Κάπου θα ποντάρει κι αυτός. Κάποια ζεστά κοκαλάκια θα τον περιμένουν σε πιατάκι αναγράφον "Fido"...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/08/2011 12:15:35

    Οι ταξιτζήδες έβαλαν την ταφόπλακα, ή ο χαμπουργκεροπώλης της Πάρου που επέλεξε να αθετήσει τη συνέχεια του κράτους για να εξυπηρετήσει τα μεγαλοσυμφέροντα που ορέγονται εκατοντάδες άδειες με πακιστανούς οδηγούς (και αντίστοιχους μισθούς);

    • dino avatar
      dino @ Αυριανιστής 02/08/2011 16:35:10

      Εγω παντως ηδη εχω δει πολλους Ελληνες ταξιτζηδες με πακιστανικο λουκ και τροπους που διαφερουν αρκετα απο ευρωπαιους πολιτες και το ανεχτηκα.Δεν θα με πειραζε να δω κι αλλους.

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 02/08/2011 12:28:31

    Αυτό το καινούργιο φονταλάκι που παρουσιάστηκε χτές το άλτερ την Κατ. Διαμαντοπούλου την είδατε;;;
    Ρόμπα έγινε!!
    Την κόβω έτοιμη για τον Λαζόπουλο!
    Τέλεια κωμικός και φυσικά ανενημέρωτη όπως κάθε πασόκος!
    Άξια παιδία βγάζει το πασόκ στην κενωνία!

  4. Ξυπνήστε! avatar
    Ξυπνήστε! 02/08/2011 13:50:10

    Χθες διαπιστωσα οτι οι ταξιτζηδες επιτελουν κυβερνητικο εργο. Δεν εξηγειται διαφορετικά η τόση αντιπαραθεση, η δηθεν τοση κινητοποιηση και ταυτοχρονα η μονοπώληση των θεματων στα δελτια ειδησεων. Εξασφαλίζει την αφανή υποβάθμιση της χωρας μας απο ολους τους οικους στο επιπεδο της χρεωκοπιας και δεν ασχολείται κανεις με την διαπλοκή στην ανάθεση έργων στην πράσινη παράγκα.

  5. Pikis avatar
    Pikis 02/08/2011 13:50:40

    Ωραίο το πανό στην φωτό.
    Οι άλλες οικογένειες των Ελλήνων από τι ζούνε αγαπητοί ταξιτζήδες;
    Η δική μου ζει από το δημόσιο αλλά όταν μου διαλύσανε τον μισθό δεν άκουσα κανέναν να με υποστηρίξει. ΟΥΣΤ.

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ Pikis 02/08/2011 16:13:06

      Εδώ εσύ δεν υποστήριξες τον εαυτό σου, θέλεις να σε υποστηρίξουν οι άλλοι....
      Συμπαράσταση στους ταξιτζήδες, όλοι μαζί τους στους δρόμους.

    • μιχαλης avatar
      μιχαλης @ Pikis 02/08/2011 18:06:02

      κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου σε τετοια δυσκολη κατασταση που ειμαστε ολοι αντι να ζητας εκδικηση απο αλλους εργαζομενους καταλαβε οτι πρεπεινα ειμαστε ολοι μαζι μην πεφτεις στην παγιδα που σου στηνουνε κανενας απο εμας δεν σου εκοψε το μισθο γιατι μαζι με τον δικος σου κοπηκε και ο δικος μου ολοι μαζι ειμαστε δυνατοι και αυτο φοβουνται

    • μιχαλης avatar
      μιχαλης @ Pikis 02/08/2011 18:15:55

      μηπως να ζητησεις ευθυνες απο τους δικου σου ξεπουλημενους συνδικαλιστες να σε υποστιρηξουν και οχι απο αλλους γνωστες οι σχεσει τους με την πασοκοχουντα του γνωστου δεν πωλειται

  6. charulisN avatar
    charulisN 02/08/2011 14:05:08

    Den mporousa na fantasto oti protoporia tha ginoun oi taxitzides!

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 15:15:13

    @Pikis
    Και η δική μου οικογένεια από τέτοιο κουτσουρεμένο μισθό ζει (;;;)
    αλλά χαίρομαι γιατί οι ταξιτζήδες δε μασάνε..εμείς πότε οργανωθήκαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο;

  8. billys avatar
    billys 02/08/2011 16:00:44

    Μην βάζετε στην ίδια μοίρα τα ταξί της Αθήνας με τα ταξί της επαρχίας παιδιά, δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ τους.
    Στην επαρχία ούτε μαντράδες υπάρχουν, ούτε διπλές και τριπλές κούρσες, οι άνθρωποι απλά πολεμάνε για ένα μεροκάματο των 30 ευρώ και πολλές φορές ούτε και αυτό δεν μπορούνε να πιάσουν.
    Και μην ξεχνάτε ότι στην επαρχία υπάρχουν πάνω από 25.000 ταξί που τα περισσότερα από αυτά προσπαθούν να ζήσουν 2 οικογένειες.

  9. SAVAS avatar
    SAVAS 02/08/2011 16:17:58

    Το βασικό είναι να μπορεσουν οι ταξιτζήδες να πάρουν στο πλευρό τους και άλλες επαγγελματικές ομάδες, που θίγονται απο το νόμο της απελευθέρωσης, να δημιουργήσουν ένα κίνημα αντίδρασης που θα παρασύρει τα πάντα. 19 ημέρες απεργία είναι πολλές για να προσπαθούμε να τους κατηγορούμε άλλο..... Μάλλον τώρα θέλουν στήριξη και μάλιστα με δυναμικό τρόπο. Είδαμε ότι με μόνο απεργία δεν σε ακούει κανείς....

    • dinodamo avatar
      dinodamo @ SAVAS 02/08/2011 17:25:40

      Το βασικο ειναι να ξυπνησουν τα κατωτερα στρωματα που βαδιζουν προς αφανισμο και πεινα λογω συνεχους κλεισιματος επιχειρησεων και διατηρησης η αυξησης κοστους των υπηρεσιων (ιατρικες νομικες πολεοδομικες φορολογικες μεταφορικες τεχνικες)και να βγουνε στο δρομο ζητωντας απελευθερωση των παντων και ισα δικαιωματα.Οχι ταριφες οχι επαγγελματικα δικαιωματα των διακοσιων χιλιαδων ευρω οχι αδειες τεχνικων επαγγελματων χαμηλης ειδικευσης των 5 χρονων πρακτικης και θεωρητικης εκπαιδευσης οχι απαγορευση ανοιγματος εταιριων σε ορισμενους κλαδους οχι κατωτατες υψηλοτατες αμοιβες σε χαρτογιακαδες και ευπατριδεις γιατρους εξ ρουμανιας.

  10. juliet avatar
    juliet 02/08/2011 18:02:11

    Πάνε να μας κάνουν μια πολυεθνική χαβούζα αφού πρώτα θα έχει ξεσκίσει ο ένας τον άλλον.
    Αφησέ του την άδεια αφού την αγόρασε ,φορολογήθηκε ,χρεώθηκε και του λες στοπ δεν θα μπορέσεις να την μεταβιβάσεις και έτσι ο κύκλος κλείνει.
    Λέμε για φορολογική συνείδηση,μάλλον αστεία λέτε ....θα πληρώσει ο κάθε έντιμος την κομπίνα και την πτώχευση των εχόντων και κατεχόντων.
    Ειλικρινά ,δεν ξέρεις πια τι να κάνεις,εδώ που φτάσαμε!