#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2009 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με «νέους μπροστάρηδες» ολοταχώς προς τα πίσω

Γράφει η «Ελευθεροτυπία»:

Μέρες του 1996 ζει σήμερα η Ελλάδα, με τους αγρότες να έχουν στήσει μπλόκα σε περισσότερα από 30 σημεία, σε τουλάχιστον 20 νομούς της χώρας. Μέσα από τα φετινά μπλόκα ξεπροβάλλουν οι νέοι ηγέτες του κάμπου, που βγήκαν μπροστά, αφήνοντας πίσω ή δίπλα την παλιά φρουρά των αγροτοσυνδικαλιστών, όπως τους: Θ. Κοκκινούλη (Ν.Δ.), Θ. Νασίκα (Ν.Δ.), Γ. Πατάκη (ΚΚΕ) και Β. Μπούτα (ΚΚΕ)... Εκείνο που ζητάνε να αναγνωριστεί είναι ότι η πλειονότητα των μπλόκων δεν κατευθύνεται από «κόμματα και χρώματα». «Τι να μας χωρίσει άλλωστε; ΠΑΣΟΚτζής, Νεοδημοκράτης ή Κομμουνιστής, την ίδια τιμή πληρώνουμε για πετρέλαιο ή λιπάσματα και την ίδια χαμηλή τιμή μας δίνουν όσοι αγοράζουν τα σιτάρια ή το βαμβάκι μας...». Οι αντίπαλοι είναι η Κοινή Αγροτική Πολιτική, τα καρτέλ και οι 4-5 μεγαλομεσάζοντες της χώρας που βγάζουν πιο πολλά από τους ίδιους, πουλώντας τα δικά τους προϊόντα.  «Πέρσι πουλήσαμε το βαμβάκι στα 42-43 λεπτά/κιλό, φέτος στα 17-20 λεπτά, το σιτάρι στα 40 λεπτά πέρσι και 17 φέτος, ενώ το καλαμπόκι από 25 λεπτά πέρσι στα 12-14 φέτος. Την ίδια ώρα, αγοράζουμε ένα 50κιλο σακί λιπάσματος πάνω από 30 ευρώ, όταν πέρσι έκανε 15 ευρώ»! (βλέπε εδώ)

Γράφει και ο «δικός» μας, «Ιθαγενής»:

Δίκαια τα αιτήματα των αγροτών.

Που κάποτε πήγαιναν τα κοπάδια πέρα δώθε μέσα στη νύκτα, όταν είχε σκάσει «εξωτερικός» έλεγχος για τις επιδοτήσεις.
Που παράγουν περισσότερο βαμβάκι από όλο το υπόλοιπο κόσμο, με βάση τις επιδοτήσεις.
Που στα μαγαζιά στο Λονδίνο το Ελληνικό λάδι (που δεν το συζητώ είναι καλύτερο γιατί ...έχει κατουρήσει ο Περικλής σε αυτό το χώμα) πουλιέται +80% ακριβότερο από το Ισπανικό
Που το Καλαμπόκι κάποτε έκανε τουρ για να εισπράττουμε επιδοτήσεις
Που έχουμε πρόβλημα στο πότισμα, αλλά χρησιμοποιούμε κανονάκια ως βλήματα που είμαστε
Που έχουμε μάθει μια κοινωνία στις επιδοτήσεις και τώρα που κάναμε κοιλιές από τις επιδοτήσεις ποιος ξαναπιάνει δουλειά;

Μια κοινωνία που σάπισε από την αρπαχτή και τώρα που τελείωσε και ξύνουμε το πάτο του βαρελιού, θυμόμαστε τα παλιά, κλείνουμε τους δρόμους.
Υπομονή παιδιά σε λίγο δεν υπάρχουν επιδοτήσεις, θα πρέπει να σηκωθούμε από τις καρέκλες και τα καφενεία και να ξαναδουλέψουμε.
Ξέρω δύσκολο αλλά κάποτε πρέπει να πούμε ότι το παραμύθι τελείωσε και δεν υπάρχει δράκος μόνο καθρέπτης.
Θα τολμήσουμε να κοιτάξουμε μέσα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 25/01/2009 15:35:32

    Δύσκολη η μετάβαση. Άντε τώρα να αλλάξεις το παρόν status...

  2. Λ.Μ. avatar
    Λ.Μ. 25/01/2009 15:35:42

    Είσαι αγρότης είσαι που έχεις τέτοιούς προβληματισμούς; Εχεις εργαστεί κάτω απο ήλιο; ή είσαι τύπος κάποιου γραφείου που θέτεις προβληματισμόυς; Οι αγρότες πρέπει να σηκωθούν απο τις καρέκλες τους και να εργαστούν ή να καθήσουν σε αυτές οι διάφοροι "μαθητευόμενοι μάγοι" της πολικικής και να χαράξουν πολιτική και όχι δημόσιες σχέσεις. Που είναι ο σχεδιασμός της πολιτείας όλα αυτά τα χρόνια; Λόγια και σκόρπια αποσπασματικά νομοσχέδια. Ποιός φταίει για όλα αυτά εύκολο είναι να το βρείς γύφτοι θάναι ή εβραίοι ή ό κύριος κανείς... πρόσθεσε και τους αγρότες.

  3. donaE avatar
    donaE 25/01/2009 15:37:37

    Πολυ σωστη η επιλογη του αρθρου απο την Ελευθεροτυπια γιατι φαινεται,εκτος των αλλων πως εχει διαφοροποιηθει η συνθεση του αγροτικου κοσμου.Παντως για μενα τα λεει ολα η προηγουμενη αναρτηση 'Ο δρομος για την κολαση'.

  4. daris avatar
    daris 25/01/2009 15:45:42

    ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ? ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΑΞΙΩΝ ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΑΞΕΙΣ? ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΗΛΟΙ? ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ ΔΕΚΟ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ??? ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΠΑΝΑΝΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΑΞΕΙΣ (ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ=28 ΔΙΣ!!!-ΟΤΕ+ΔΕΗ=ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟΣ!!!,ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ=ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ κ.λ.π) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΝΕ ΣΤΗΡΙΞΗ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥΣ??? ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ,ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΗΝΗ!!!ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ!!!ΜΗ ΣΤΗΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΑΛΛΩΝ!!! ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΗΦΗΝΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΒΙΟΥ.

  5. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 25/01/2009 16:10:56

    Αυτό το κατούρημα του Περικλή τι το πέταξε; Η αγνωσία με την προπαγάνδα είναι τα συστατικά ύπαρξης κάποιων κονδυλοφόρων. Κάντε μια βόλτα κυρία μου στην επαρχία και θα δείτε τι ποσότητες από ελαιόλαδο, ξύδι και κρασί φεύγουν ακατέργαστα για Ιταλία. Όπου εμφιαλώνονται σε μικρά μπουκαλάκια και πωλούνται ως extra virgin / bio κλπ. Άσε λοιπόν τα περί ποιότητας στην άκρη όταν δεν γνωρίζεις πότε μαζεύονται οι ελιές.

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 25/01/2009 16:21:04

    Η ουσιαστική βάση του διαλόγου για τα δίκαια αιτήματα των αγροτών, είναι ότι έχουν τρακτέρ.
    Αυτή η ουσιαστική βάση απουσιάζει από τους υπόλοιπους που διεκδικούν και συνεπώς τα αιτήματα τους δεν είναι δίκαια.

  7. adbusters avatar
    adbusters 25/01/2009 16:33:36

    Σωστός ο γαιδαρος... Αν τον Δκέμβρη οι φοιτητές και οι μαθητές είχαν κλείσει κανένα εξάωρο κανένα αεροδρόμιο όπως τώρα οι αγρότες, θα τους είχαν πηδήξει τα μουμουε, ο λαος, και η κυβέρνηση. Με τα τρακτέρ δεν τα βγάζεις εύκολα πέρα. Ρωτήστε και τον Σημίτη.

  8. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 16:35:00

    Σωστά αυτά που γράφει ο Ιθαγενής. Αρπαχτές κάνουν οι Ελληνες αγρότες οπως κάνουν σχεδόν ολοι οι Ελληνες. Γιατί μετά απο 30 χρόνια στην ΕΕ δεν εχουμε καταφέρει να δημιουργήσουμε ενα αξιοπιστο σύστημα ελεγχου των κοινοτικών επιδοτήσεων ? Ηδη μας απειλεί με περικοπές των επιδοτήσεων η ευρωπαική επιτροπή για τον λόγο αυτό. Φταίνε οι αγρότες και γι αυτό? Ξυπνάτε και παρτε τους πολιτικούς με τις πέτρες γιατί διελυσαν τα πάντα και θα μας βαλουν στο τέλος να "φαγωθουμε" μεταξύ μας.

  9. Eichmann avatar
    Eichmann 25/01/2009 16:36:24

    'Ασχετο, αλλά αυτός ο αγρότηςεπάνω στο τρακτέρ στη φωτογραφία της ανάρτησης δεν σας μοιάζει με τον Τέρενς Κουίκ; Ή μήπως απλά χρειάζομαι γυαλιά;

  10. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 16:39:15

    Η αντίδραση των αγροτών είναι πολύ soft. Με το μέγεθος της κινητοποίησης, εαν υπάρχουν κατάλληλοι ηγέτες να διαχειριστούν την κατάσταση πρεπει να πάρουν και τα σώβρακα απο τους πολιτικούς.

  11. donaE avatar
    donaE 25/01/2009 16:45:38

    @10
    Το θεμα ειναι οτι κατεβαινει νεος κοσμος,με αλλη αποψη για τις διεκδικησεις και την δουλεια.Οι παλιοι δεν βλεπανε και πολυ μακρια.

  12. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 25/01/2009 17:03:29

    το καθεστώς θα πρέπει να πασχίσει ιδιαίτερα, για να κρατήσει τις εκρήξεις των διάφορων κοινωνικών ομάδων χωριστά και κατα προτίμηση τη μια απέναντι στην άλλη.
    Διακυδεύονται πολλά….

    ακόμη ακομη και ο πυρήνας του οικονομικού σύστηματος…ήδη βλεπουμε τις πρώτες αυτοοργανωμένες ΔΟΜΕΣ, έξω απο τα σάπια συνδικαλιστικά όργανα, που σε περιπτώσεις (κρητη) έχουν εμμέχως απειλήσει με ενδοαγροτικό (εν προκειμένω) αιματοκύλισμα, ακριβώς για αυτόν το λόγο…

    Μόλις οι κοινωνικές ομάδες αποτινάξουν τα συνδικαλιστικά βαρίδια τους, ενωθούν και αυτοοργανωθούν, δεν θα έχουμε εξεγερση…

    @ΙΘΑΓΕΝΗΣ

    τείνει να γίνει μάστιγα εδω μέσα η συλλήβδην γενίκευση, το αμαύρωμα, η διασπορά διαφόρων μαργαριταριών...

    ΚΑΙ οι 15000 αγροτες πράττουν οτι καταγγέλεις;

    μιλάμε για νέους αγρότες με νέες προσεγγίσεις για τη δουλειά τους και τον τρόπο αγώνα, και εσυ αναμασάς τα των σάπιων συνδικαλιστών...

    απο τη στιγμη που ΝΕΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ τα βάζουν με τα καρτέλ, ποιόν εξυπηρετούν τέοιες γενικευσεις;

  13. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 25/01/2009 17:03:36

    @ donaE
    Διεκρινες το ουσιαστικο και κυριο
    Ειχα φορτο εργασιας και δεν ειχα την ευκαιρια να ασχοληθω με το θεμα,αλλα από σχολια φιλων αυτό τους εκανε εντυπωση και είναι η διαφαινομενη ελπιδα για αυτους. Το βημα των αγροτων το ανελαβαν ,νεα παιδια με γνωσεις και μορφωση, χωρις προκαταληψεις και ξυλινες κομματικες γλωσσες . Αυτό είναι το κυριαρχο στοιχειο που ανεδειχθει από τις αγροτικες κινητοποιησεις ,και η ενδειξη ότι υπαρχουν περιθωρια και δυνατοτητες να μην χαθει αυτή η παραγωγικη δομη και οι θεσεις εργασιας που εκπροσωπει αυτος ο κλαδος.
    Οι συνετοι ,οσοι και εάν υπαρχουν ,με αυτους πρεπει να καθησουν στο τραπεζι και να προβληματισθουν μαζι τους ,για το τι πρεπει να γινει και όχι οι τραμπαριφες , θα σας μοιρασουμε λεφτα δανεικα ,ετσι και αλλιως εσεις θα τα πληρωσετε παλι κοροιδα.

  14. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 25/01/2009 17:05:19

    δεν θα έχουμε εξεγερση…αλλα κατι μεγαλύτερο...

  15. tony avatar
    tony 25/01/2009 17:11:20

    Οι αγρότες έχουν δίκιο.Κλείνουν τους δρόμους.
    Οι υπάλληλοι της ΔΕΗ έχουν δίκιο κατεβάζουν το διακόπτη.
    Οι εκπαιδευτικοί έχουν δίκιο κλείνουν τά σχολεία.
    Το μόνο που φοβάμαι είναι μην ακολουθήσουν την ίδια πρακτική οι πιλότοι των f-16 για τα δίκαια αιτήματα τους και τότε αλίμονο μας.

  16. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 25/01/2009 17:33:24

    Απο το 2003/3 γνωριζουν οι επειστημονες αγροτες μας οτι σε 10 χρονια 2013 θα τελειωσουν οι επιδοτησεις !! τι κανουν ?? τρωνε οτι δινει η ΕΕ και το κρατος κ απο δω πανε κ αλλοι.

    και ρωαταω. Το κρατος ειναι μπουρδελο και δεν ειναι διπλα μου να με καθοδηγησει στο τι ν αλλαξω στην παραγωγη κλπ κλπ.

    ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ?? γιατι δεν βγαινω στο δρομο να καταγγειλω το κρατος που δεν ειναι εκει να με συμβουλευσει?

    ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ?? γιατι καθομαι και τρωω το σημερα ενω γνωριζω οτι σε 4 χρονια θα πεινασω? ΕΓΩ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗΣ ρε πουστη μου τι κανω?? καθομαι να μου λυσει το προβλημα ΜΟΥ ποιος??? θα καει το σπιτι μου σε 4 χρονια και καθομαι?

    ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ?? αα περιμενω νταβατζικιλια και διαπραγματευομαι τα ψηφαλακια μου με την καθε κυβερνηση !! ΦΥΣΙΚΑ χωρις τον "καμπο" που να παει σε εκλογες η καθε κυβερνηση?? ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ !

    Στην ΕΛλαδα και στον ιδιωτικο τομεα να δουλευουν, οταν μια μερα κλεινι η μπιζνα, στο δρομο ολοι να τους σωσει το κρατος.. ΓΙΑΤΙ ΡΕ ??? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ? γιατι μου κλεινεις το δρομο?

    ΠΑΝΤΑ ο "αορατος ΚΡΑΤΟΣ - αρσενικο " περιμενουν να τους σωσει.

    ΡΩΤΑΩ ΠΑΛΙ.
    ΣΟυ λεει οεργοδοτης σου.. Σε 4 χρονια κλεινουμε δεν μας παιρνει αλλο. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ σημερα ως υπευθυνος οικογενειαρχης? βγαινεις στο δρομο να σε σωσει ο ΚαραμανλοΓΑΠ ΄ξ κανεις τα κουμαντα σου να μην πεινασει η οικογενεια σου, ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΝΑ Σ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ $ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ !!!???

    ΚΥΚΛΟΣ.

    ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ρωτησει τους αγροτες αυτα ου ρωταω κι εγω?

    ΠΠ

  17. kostas avatar
    kostas 25/01/2009 17:38:54

    Συμφωνώ με τον «γάιδαρο».
    Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές φέτος είναι σημαντικά χαμηλότερες σε σχέση με τις περυσινές, οι οποίες όμως ήταν σε επίπεδα ρεκόρ !!!!! Είναι λοιπόν σαν να μας λένε οι εταιρίες που πουλούν καύσιμα ότι χρειάζονται στήριξη από την πολιτεία γιατί πέρυσι πουλούσαν το προϊόν τους προς 145 $ το βαρέλι, και φέτος μόνο 35-40$ και είναι προ της οικονομικής καταστροφής.
    Το μοντέλο της γεωργίας που ακολουθούμε σήμερα στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον. Αυτό πολλοί μπορούν να το αντιληφθούν, ανεξάρτητα αν τους συμφέρει να είναι έτσι και δεν θέλουν να το πιστέψουν ή αν τολμούν να το πουν ανοιχτά.
    Οι αγρότες που είναι σήμερα στους δρόμους καταργώντας την δημοκρατία κλείνοντάς τους, δεν είδα να ζητάνε κάποιες σοβαρές αλλαγές. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πάρουν κάποια χρήματα, όσα πιο πολλά μπορούν (γι αυτό και αυξήθηκε ο αριθμός των τρακτέρ μόλις είδαν ότι η κυβέρνηση «τσίμπησε» χωρίς κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια εκ μέρους τους).
    Το θέμα είναι τι θα γίνει αύριο γιατί πολύ σοβαρό πρόβλημα αντιμετωπίζει η οικοδομή, το εμπόριο και ο τουριστικός κλάδος.
    Τι θα γίνει λοιπόν ?
    Όταν ανοίξουν τους δρόμους οι αγρότες, θα τους κλείνουν κατά σειρά η κάθε επαγγελματική ομάδα που αντιμετωπίζει πρόβλημα για να «διεκδικήσει τα δίκαια αιτήματά της»?
    Έτσι θα λύσουμε τα προβλήματά μας ?

  18. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 17:45:50

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Μπερδεύεις βασικά πράγματα. Ο αγρότης δεν ειναι υπάλληλος κανενός για να του πουν οτι κλείνει το μαγαζί.Ο σημερινός αγρότης ειναι επιχειρηματίας με πολύ μεγάλες επενδύσεις και ιδιοκτήτης ΓΗΣ αλλα και με πολλά δάνεια. Το μόνο πρόβλημα με τους αγρότες είναι οτι δεν έχουν ενα ΣΕΒ η μια ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ για να παίρνουν αυτά που θέλουν με το "γάντι", γι αυτό αναγκάζονται και κατεβάζουν τα τρακτέρ στους δρόμους. και οι μονοι που δεν θα πεινάσουν είναι οι αγρότες να ξέρεις, κάποιοι άλλοι μπορεί.

  19. donaE avatar
    donaE 25/01/2009 17:55:05

    @17 16 ΠΠ και kostas
    Διαβασατε τι λεει ο αγροτης στη Ελευεθεροτυπια?Μπηκανε σε νεα προγραμματα,ξοδευτηκανε και τις επιδοτησεις τις πηρανε μετα απο δυο χρονια.Τα προιοντα δεν απορροφουνται.Μαζευονται χρεη, που πρεπει να πληρωσουν.Ζητανε λυση απο το κρατος γιατι εξαρτωνται απο τα προγραμματα και τις επιδοτησεις.Το κλεισιμο των δρομων ειναι αλλο ζητημα.

  20. donaE avatar
    donaE 25/01/2009 17:56:42

    Αφηστε που η γη του απαξιωθηκε,αλλος πονος αυτος για πολυ κοσμο.

  21. kostas avatar
    kostas 25/01/2009 18:21:16

    @donaE
    Πάρα πολύς κόσμος δανείστηκε χρήματα για να κάνει μια δουλειά, είτε κάποιο εμπορικό μαγαζάκι, είτε κάποια παραγωγική διαδικασία και δεν πήγε καλά. Ούτε επιδότηση πήρε για την επένδυση που έκανε, ούτε επιδότηση σε μόνιμη βάση παίρνει όπως οι αγρότες, αλλά δεν πήγε να κλείσει κάποιο δρόμο. Δεν λειτούργησε εις βάρος σου.
    Οι αγρότες είναι επαγγελματίες όπως όλοι οι άλλοι. Και κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα έχει ρίσκα, έχει κέρδη και ζημιές.
    Και τέλος, αν ξέρεις την αγορά, το μόνο «μαγαζί» που δεν «μπαίνει η εφορία» είναι ο αγρότης !!!!!!!!

  22. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 25/01/2009 18:21:26

    <> ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΚΡΙΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑΤΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΜΕ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΚΟΠΟΣ ΜΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ!

  23. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 18:24:24

    @22
    Πολλοί ανθρωποι δνε προλαβαίνουν να δουν τον ουρανό την ημέρα, επειδή δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ για να τα φέρουν πέρα.

  24. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 25/01/2009 18:26:20

    Array

  25. Eichmann avatar
    Eichmann 25/01/2009 18:27:08

    Για τους αγρότες (όπως και για όλους μας δυστυχώς) για όλα φταίει το ανάλγητο Κράτος που δεν δίνει επιδοτήσεις, που δεν αυξάνει τις αγροτικές συντάξεις, που δεν ελέγχει την κερδοσκοπία, που δεν βάζει χέρι στους μεσάζοντες και τους μεγαλέμπορους κλπ κλπ.
    Στην ουσία θέλουν ενα υπερισχυρό κράτος που να ελέγχει την κάθε δραστηριότητα, να παρεμβαίνει και να μοιράζει αφειδώς. Για να γίνει βέβαια αυτό ο λαός θα πρέπει και να φορολογείται. Ή κάνω λάθος;
    Ποιοί όμως(μαζί με τους παπάδες) είναι αυτοί που δεν φορολογούνται σχεδόν καθόλου; Ποιοί; Μήπως οι αγρότες;
    Μήπως θέλουν κεντρικό οικονομικό σχεδιασμό στα πρότυπα των πάλαι ποτέ Σοβιετικών δημοκρατιών;
    Αν ναι, τότε γιατί οι περισσότερο αγρότες είναι δεξιών πεποιθήσεων;
    Λανθασμένη ταξική συνείδηση ή απλά τα θέλουμε όλα όπως μας βολεύει και οι υπόλοιποι να πα να.....

  26. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 25/01/2009 18:32:07

    @23 ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ.ΟΚ?

  27. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 25/01/2009 18:34:01

    18. neos agrotis

    Ειναι εξαρτημενος επιχειρηματιας απο το Κρατος !

    Χειροτερα κι απ οτι περιγραφεις. Γουσταρει να εξαρταται απο το Κρατος. Βολευτηκε. Θα ψηφιζω ΘΑ μου δινουν. Αυτα τελειωσανε.

    ι επιδοτησεις ειναι παρανομες στο διεθνες εμποριο. Αθεμιτος ανταγωνισμος αν σου λεει κατι. Δεν λεω οτι φταινε οι ιδιοι γι αυτο, αλλα οπως ολοι προνοουμε για το μελλον μας ασ το κανουν κ αυτοι.

    Να μην κλεινουν δρομους κοβοντας την Ελλαδα σε 20 κομματια σε δυσκολους εμπορικα καιρους για τους συμπατριωτες τους οι οποιοι δεν ειναι εξαρτημενοι απο το γαμωκρατος αλλα το λουζονται.

    ΠΠ

  28. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 25/01/2009 18:37:20

    ΕΛΤΑ ΗΛΠΑΠ ΗΣΑΠ ΟΣΕ
    ΟΓΑ κ' ΦΠΑ
    ΕΠΕ ΟΕ ΑΕ ΥΠΕ

    ΔΕΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΠΗ ΟΤΕ
    ΚΥΣΙΛ ΚΥΣΕΑ ΑΓΕΤ ΑΓΕΣ
    ΚΚΕ ΣΕΛΕΤΕ ΚΑΤΕΕ

    ΑΤΑ ΑΤΕ ΕΤΒΑ ΕΤΕ
    ΟΑΣΑ ΤΘΔΕ
    ΠΕΡΠΑ ΚΕΠΑ ΑΚΕΠ ΠΑΕ
    Κουπλέ

    ΔΕΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΠΗ ΟΤΕ
    ΚΥΣΙΛ ΚΥΣΕΑ ΑΓΕΤ ΑΓΕΣ
    ΚΚΕ ΣΕΛΕΤΕ ΚΑΤΕΕ

    ΕΔΙΚ ΕΡΕ ΕΝΕΠ ΝΔ
    ΚΚΕ-ΜΛ
    ΕΙΝΑΠ ΕΣΥ ΓΕΣΕΕ ΔΣ
    ΖΟΥΛΟΥ

    ΔΕΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΠΗ ΟΤΕ
    ΚΥΣΙΛ ΚΥΣΕΑ ΑΓΕΤ ΑΓΕΣ
    ΚΚΕ ΣΕΛΕΤΕ ΚΑΤΕΕ

    Θα πάρω σιδερόβεργα Παναγιά μου
    Μολότοφ κι αλυσίδες
    Και θα τα κάνω βίδες

    Θα πάω στον Καραμπελιά Παναγιά μου
    Που 'χει λεβέντες νέους
    Αναρχικούς κι ωραίους

    Ώπα η επανάσταση !

    -------------------------------

    Θα βγουμε κ εμεις στους δρομους και στα χωραφια τους ! ΘΑ καθομαι μεσα και θα διαματρυρομαι για τις οθρες στην Εφορια και το ΙΚΑ.

    ΠΠ

  29. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 18:39:25

    @27
    Μιλάς για καιρικές συνθήκες. Αυτό κατάλαβα κι εγώ.
    Σου έχουν μιλήσει όμως για αυθαιρεσία της εργοδοσίας ποτέ;
    Έχεις συναντήσιε ανθρώπους που δεν ξέρουν εαν θα έχουν δουλειά αύριο, εάν θα υπάρχει μεροκάματο για αυτούς;
    που δεν ξέρουν "πως θα ξυπνήσει το αφεντικό" και τι γούστα θα έχει; θα την κρατήσιε την επιχείρηση ή όχι;
    Που πάνε στην λαϊκή και κάθε εβδομάδα οι τιμές ανεβαίνουν κι ανεβαίνουν.
    Που δεν υπάρχει αύριο για αυτούς.
    Για να έχουν φαγητό, μιλάμε, όχι για άλλα πράγματα.

  30. Eichmann avatar
    Eichmann 25/01/2009 18:42:04

    Πόρτα Πόρτα: Αν πας στο χωράφι τους θα σε καθαρίσουν συνοπτικά με δίκαννο.
    Αν διαμαρτυρηθείς γιατί τα μπλόκα τους δεν σε αφήνουν να πας στην δουλειά, σου θα σε πλακώσουν ομαδικά στο ξύλο.
    Μονά δικά δικά τους. (Και αφορολόγητα)

  31. Eichmann avatar
    Eichmann 25/01/2009 18:43:04

    ζυγά ΔΙΟΡΘΩΣΗ

  32. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 18:53:57

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Ποιος επιχειρηματίας δεν ειναι εξαρτημενος απο το κρατος με τον ενα η τον αλλο τροπο στην Ελλάδα?
    Ο ελληνας αγρότης δεν ειναι εξαρτημένος απο το Ελληνικό κράτος αλλά απο τις πολιτικές της ΕΕ. Το Ελληνικό κράτος εχει προσφέρει ελάχιστα στον Ελληνα αγρότη σε σχεση με αυτα που εχει ωφεληθει απο αυτόν (εισροες ΚΑΠ κλπ)

    Μη μιλας για παρανομες επιδοτήσεις σε αγρότες. Οι αγρότες ειναι αυτοι που γνωρίζουν το κοινοτικό δίκαιο καλύτερα από ολους τους ελληνες . απο το 1981 δεν ακουν τιποτε αλλο απο το "δεν μας το επιτρέπει το κοινοτικό δίκαιο". Οι δε επιδοτήσεις που πέρνει ο αγρότης απο την ΕΕ δεν τις παίρνει γιτι είναι ωραίος αλλα ειναι στα πλαισια συμφερόντων των διαφόρων χωρων και διαφόρων οικονομικών κλάδων εντός ΕΕ(θέλουμε ωρα για ανάλυση). Και δεν τις παίρνουν οι Ελληνες Αγρότες αλλά όλοι οι Ευρωπαιοι αγρότες.Και μή ξεχνας οτι αυτές οι επιδοτήσεις αποτελουν μεγάλο κεφάλαιο για την Ελληνική Οικονομία. Ο ελληνας αγρότης δεν παίρνει καμμία παράνομη επιδότηση και τα περι αθέμιτου ανταγωνισμου στα ντόπια καρτελ που δεν μπορουν να τους επιβληθεί κανείς.

    Για το κλεισιμο των δρόμων σου εξήγησα στην προηγουμενη απαντηση μου.

  33. kostas avatar
    kostas 25/01/2009 19:00:12

    Παιδιά να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους γιατί έχουμε ξεφύγει από το θέμα.
    Οι αγρότες (η μεγάλη πλειοψηφία ειδικά σε περιοχές όπως η Κρήτη, η Πελοπόννησος και η δυτική Ελλάδα) περνάνε πολύ δύσκολα και όντος κάτι πρέπει να γίνει γι αυτό.
    Το θέμα είναι ότι το τι θα γίνει πρέπει να το δουν και να το αποφασίσουν οι ίδιοι. Το κράτος δεν μπορεί να τους βοηθήσει επί της ουσίας. Θα πρέπει να ενώσουν τις δυνάμεις τους και να βρουν οι ίδιοι λύσεις στα προβλήματά τους, και όχι να προκαλούν με τακτικές που θυμίζουν τραμπούκο και να λειτουργούν εις βάρος του συνόλου.

  34. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 25/01/2009 19:00:23

    Φαντάζομαι η Αλέκα μας να σε διαβάζει και να σκάει
    χα χα χα

  35. kazanias avatar
    kazanias 25/01/2009 19:08:28

    ΖΗΤΩ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ.
    ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
    ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΞΟΥΝ.
    ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΟΥΛΗΔΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Ο ΑΓΩΝΑΣ.
    Μ' ΑΡΕΣΕΙ.
    ΘΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΕΙ Ο ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΙΓΗΝ ΙΧΘΥΟΣ.
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.
    ΜΠΡΑΒΟ, ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΥΡΙΟ ΕΕΕΕ;

  36. kazanias avatar
    kazanias 25/01/2009 19:14:45

    tony

    Η ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΤΗΣ.
    ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.
    Ο ΕΝΕΡΓΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ.
    ΤΟΥΜΠΕΚΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ.

  37. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 19:17:42

    @36
    Εϊσαι σίγουρος;
    Θυμάμαι πως πουλήθηκαν για παράδειγμα οι πυρόπληκτοι για μερικά ευρώ.

  38. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 25/01/2009 19:22:00

    kazanias

    δεν έρχονται γιατι το έχουν πιάσει το υπονοούμενο , και ξέρουν οτι πλέον οι απεργίες, οι πορείες, οι διαδηλώσεις δεν αφορούν μόνο τη ΝΔ αλλά ολο το σύστημα.

  39. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 19:22:01

    @37
    μηπως εχεις μπερδέψει τη βουρτσα με τη ........ ?

  40. t avatar
    t 25/01/2009 19:23:48

    Πληροφορίες των ελληνικών διπλωματικών αρχών στο Ιράκ, που ενημέρωσαν την κεντρική υπηρεσία του υπουργείου Εξωτερικών, η κυβέρνηση της ΠΓΔΜ ζήτησε από την κυβέρνηση του Ιράκ να στήσει ένα μνημείο στην περιοχή του Αρμπίλ στο Βόρειο Ιράκ για τη Μάχη του Μεγάλου Αλεξάνδρου στα Γαυγάμηλα. Την περιοχή αυτή, που βρίσκεται στην περιοχή των Κούρδων, ελέγχει ο Κούρδος ηγέτης Μασέρ Μπαρζανί.

    Με τον τρόπο αυτόν η κυβέρνηση της ΠΓΔΜ δεν περιορίζεται σε όσα ανιστόρητα κάνει εντός της χώρας, αλλά όπως φαίνεται πλέον παίρνει πρωτοβουλίες και στο εξωτερικό σε μια προσπάθεια οικειοποίησης της ελληνικής ιστορίας.

  41. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 19:24:26

    @39
    είσαι και εσύ ....από τους πυρόπληκτουσ;

  42. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/01/2009 19:30:44

    Rε συ Νταρη, μη μπερδευεος τα σκατα με τη γραβατα.
    Οι Τραπεζες, τα λεφτα,δεν τα παιρνουν σα δικα τους,χαρισμα.Δανεικα ειναι,με τοκο.
    Οι αγροτες,και μαλιστα οι μεγαλοτετοιοι του καμπου,ελεω πασοκ,πηραν τα κερατα τους απο την τεως ΕΟΚ,και αντι να αλλαξουν τις καλλιεργειες,τα κανανε σπιτια και αυτοκινητα πολυτελειας.
    Και τωρα,που φαινεται το τελος του παρτυ, μας εκβιαζουν ασυστολα,για να τα ξαναπαρουν,απο μας τωρα.
    Και οι αλητες οι πολιτικοι μας,(βλεπεις ο χοντρος, ειτε απο τυχη, ειτε εξεπιτηδες,εβαλε για υπουργους, δυο απο τον καμπο),κατεβασανε τα βρακια,χωρις να σκεφτουν, οτι τα λεφτα,απλως ΔΕΝ τα εχουν,και πρεπει να τα δανειστουν,και μαλιστα με υψηλο επιτοκιο.
    Και κανενας πουστης δε μιλαει.
    Ολα για τους αγροτες,μη χεσω.

  43. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 19:40:53

    @43
    Απλά να συμπληρώσω με την άδεια σου.
    Το δάνειο που δημόσια παραδέχθηκε ο Χατζηγάκης ότι θα πάρουν για να δώσουν χρήματα στους αγρότες αναμένεται φυσικά να αποπληρωθεί από ποιον; Όχι φυσικά από το Χατζηγάκη ούτε από τους πολυποίκιλους νεοεμφανισθέντες "αγρότες" συν-σχολιαστές μας.
    Το δάνειο θα το αποπληρώσουμε εμείς οι λοιποί κοινοί χωρίς τρακτέρ θνητοί με άμεση ή έμμεση φορολογία λίαν συντόμως

  44. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 19:45:22

    @προβοκατωρ
    Γιατί μονο τα 28 πηραν οι τράπεζες? Πως τακτοποιήσαν τα ασφαλιστικά τους ταμεία? Τα φόρτωσαν στο ΙΚΑ.
    Τα λεφτα που δίνει το υπουργείο αγροτικής αναπτυξης ειναι αυτά που θα έπαιρναν ετσι και αλλιως οι αγρότες απο τον ΕΛΓΑ για ζημιά που έχουν υποστεί οι καλλιεργειες τους απο τις παρατεταμένες υψηλες θερμοκρασίες ολο το καλοκαίρι και την ελλειψη νερού. και γι αυτό (την ασφάλεια δηλαδή) πληρώνουν οι αγρότες στον ΕΛΓΑ 3% επι των πωλησεων τους.
    Οσο για το πως χρησιμοποιησαν οι αγροτες τα λεφτα τους "γουστο και καπέλο τους".

  45. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 25/01/2009 19:46:40

    osaperas -Και η υπογραφή δεν είναι του Χατζι ….ακη ,μακη κλπ ούτε δικια σου ούτε δική μου δεν κατάλαβα χαζτι… μακακας είσαι ??

  46. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 19:51:20

    @44
    Αν εσυ δεν ελέγχεις το πως διαχειρίζεται η καθε κυβέρνηση τα χρηματά σου προβλημά σου. Το δάνειο που ανέφερε ο χατζηγάκης το πήρε ηδη ο ΕΛΓΑ για να κάνει τις πληρωμές. Για ψ΄αξε να δείς πόσα χρωστάει ο ΕΛΓΑ. Ενα σεβαστο ποσο απο αυτά που χρωστάει ο ΕΛΓΑ αφορά αποζημιωσεις για να κάνουν πολιτική οι εκάστοτε κυβερνωντες.

  47. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 25/01/2009 19:57:45

    # neos agrotis- πες τα απλα απο την ασφαλεια σου ...

  48. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 25/01/2009 20:00:09

    Κάπως έτσι έκανε παλιά ο υποπράκτορ Νεζης στην ΔΕΗ σήμερα Τακη τον λένε πάλη υποπράκτορ ….

  49. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/01/2009 20:02:28

    Δεν ειναι απλα τα πραγματα ως συνηθως.
    Δεν ξερω για τις θερμοκρασιες που λες,και τι αλλο,αλλα εκεινο που ειναι σιγουρο, ειναι οτι εβαλαν φετος πολυ περισσοτερα στρεματα σιτηρα,γιατι περυσι, ανεβηκαν διεθνως οι τιμες, λογω βιοκαυσιμων, και νομιζαν οτι και φετος, θα ηταν το ιδιο.
    Αλλα δεν ηταν.
    Και ετσι, καλουμεθα εμεις, να πληρωσουμε τη λαθος εκτιμηση που εκαναν.
    Αν ηταν βιομηχανοι, και πεφτανε εξω,θα τους τα χαριζαμε ετσι; Οπως τωρα;
    Σαμπως μου φαινεται, οτι εχουμε χασει τη μπαλα.

  50. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 20:03:45

    @46
    Συγνώμη δεν κατάλαβα τις γράφεις. Λείπουν λέξεις από το κείμενο σου;

  51. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 20:05:51

    @προβοκατωρ
    Στην κρήτη δεν καλλιεργουν σιτηρα αλλά εχουμε μπλοκα.

  52. kostas avatar
    kostas 25/01/2009 20:08:09

    @ neos agrotis,

    Το πώς διαθέτουν οι αγρότες τα λεφτά τους είναι «γούστο τους και καπέλο τους». Δεν έχει κανείς αντίρρηση σε αυτό.
    Το να θεωρείς όμως δεδομένο και δίκαιο να εισπράττεις χρήματα από τον ΕΛΓΑ είτε τα δικαιούσαι είτε όχι (όπως έμμεσα αναγνωρίζεις) για να κάνουν κάποιοι την πολιτική τους και να πληρώνουν κάποιοι άλλοι δεν είναι σωστό.
    Αν ο ΕΛΓΑ χρειάζεται δάνεια για να δίνει τις αποζημιώσεις που δίνει (σωστά ή λάθος) τότε ή εσύ δεν πληρώνεις το 3% που λες ή το 3% που πληρώνεις δεν αρκεί και πρέπει να γίνει 5 ή 6 ή 7% ή 10%. Δεν νομίζω ότι θα σου άρεσε αυτό. Τουλάχιστον λοιπόν μην προκαλείς,

  53. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 20:15:22

    κοστας
    "Το να θεωρείς όμως δεδομένο και δίκαιο να εισπράττεις χρήματα από τον ΕΛΓΑ είτε τα δικαιούσαι είτε όχι (όπως έμμεσα αναγνωρίζεις) για να κάνουν κάποιοι την πολιτική τους και να πληρώνουν κάποιοι άλλοι δεν είναι σωστό".
    Μακρια απο εμένα τέτοια παραδοχή. Το αντίθετο λεω: οτι οι πολιτικοι με ξένα κόλυβα κανουν πολιτική. Γι αυτό επαναλαμβάνω αυτό που εγραψα και στο #8:
    Ξυπνάτε και παρτε τους πολιτικούς με τις πέτρες γιατί διελυσαν τα πάντα και θα μας βαλουν στο τέλος να “φαγωθουμε” μεταξύ μας.




    μακρια απο εμένα

  54. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 20:15:47

    @47
    Δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις;
    Λέω, ότι το δάνειο που θα πάρει η κυβέρνηση-το κάθε δάνειο που παίρνει η κάθε κυβέρνηση-σήμερα για τους αγρότες μας, χθες για τους Ολυμπιακούς αγώνες ή την Ολυμπιακή- το πληρώνει ο ελληνικός λαός.
    Τα υπόλοιπα είναι περιττά

  55. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 20:21:54

    @55
    Δεν πηρε κανένα δάνειο η κυβέρνηση για τα μέτρα που αποφάσισε.
    Το δάνειο το πήρε ο ελληνικος οργανισμος γεωργικων ασφαλίσεων (ΕΛΓΑ).
    Και αυριο το πρωι ο ΕΛΓΑ μπορει να πάρει μια απόφαση και να αυξήσει την εισφορα για την ασφάλιση των προιόντων και να τα πληρωσουν πάλι οι αγρότες.
    και τέλος παντων αν δεν γνωρίζουμε ενα θέμα δεν ειναι απαραίτητο να εχουμε αποψη.

  56. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 20:28:26

    @56

    Από το δελτίο ειδήσεων του Χατζηνίκου

    "Ήταν η κρίσιμη ερώτηση κι έγινε σωστά από το Χατζηνικολάου. Από που θα δώσει η κυβέρνηση αυτά τα 500 ή 620 ή όσα να 'ναι, τέλος πάντων, εκατομμύρια; Που θα τα βρει; Από ποιο...


    ταμείο θα τα βγάλει;
    Ξεροκατάπιε ο Χατζηγάκης. "Με δάνειο" , είπε και πάγωσε το τηλεοπτικό κοινό. Με δυο κουβέντες κι έτσι απλά, ο υπουργός αποκάλυψε την προχειρότητα, με την οποία η κυβέρνηση πάει να κλείσει το μέτωπο των αγροτών. Με δανεικά! ... Κατάντια

  57. kostas avatar
    kostas 25/01/2009 20:31:21

    @ neos agrotis για το 54

    είναι πάρα πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό που γράφεις για τους πολιτικούς. Είναι η "τελευταία γραμμή αμύνης τους"

  58. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 20:32:56

    @ 57
    καλα εσυ καταπίνεις αβίαστα οτι λέγετε στην Τ.V. ?

  59. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 20:37:53

    @59
    Όχι όλα. Δεν πιστεύω για παράδειγμα ότι μπορείνα είναι αλήθεια αυτό "Μπλόκο της Κομισιόν (αρχικά σε επίπεδο του 10%) στις επιδοτήσεις που λαμβάνουν οι έλληνες αγρότες για στρεμματικές ενισχύσεις και μέτρα αγροτικής ανάπτυξης επειδή μας έπιασαν να κλέβουμε στις σχετικές λίστες."

    Είναι δυνατόν να έχει γίνει αυτό το πράγμα;
    Αποκλείεται,δεν το πιστεύω.
    Και εάν έχει γίνει, μόνο η κυβέρνηση φταίει και όχι ο κάθε αγρότης ο οποίος εξαπατημένος έβαζε την υπογραφή του στις σχετικές καταστάσεις των επιχορηγήσεων.

  60. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 20:43:12

    @60
    διάβασε το #8.
    Ο λόγος που μας απειλει η ευρωπαικη επιτροπη για περικοπη των επιδοτήσεων ειναι γιτι δεν εχουμε καταφέρει ακοόμα να φτιάξουμε σαν χώρα ενα αξιοπιστο σύστημα ελεγχου των κοινοτικών επιδοτήσεων.

  61. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 20:48:44

    @61
    Με κοροϊδέύειες ή κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

    Η ευρωπαϊκή επιτροπή μας κατηγορεί για αυτό που γράφεις ότι"δεν εχουμε καταφέρει ακόμα να φτιάξουμε σαν χώρα ενα αξιοπιστο σύστημα ελεγχου των κοινοτικών επιδοτήσεων." ΕΠΕΙΔΗ
    Μας έχουν τσιμπήσει να τους κλέβουμε.

    Είναι γνωστό το κόλπο με τις ψεύτικες λίστες που φτιάχναμε. Και σε αυτό το κόλπο συμμετείχαν χαιλιάδες αγρότες μιας και "κλέβανε τους κουτόφραγκους".

  62. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 25/01/2009 20:49:40

    osaperas - μπα εχει και τη δικη σου υπογραφει ?????????

  63. neos agrotis avatar
    neos agrotis 25/01/2009 21:09:07

    @62
    Δεν ειμαι υπερόπτης. Το οτι σου απαντάω ομως στο συγκεκριμμένο σχολιο σου με κανει να αισθάνομαι ασχημα.
    "Αξιοπιστο συστημα ελεγχου των κοινοτιων επιδοτησεων" τι σημαινει?

  64. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 21:13:43

    @65
    Σημαίνει αυτό που γράφω.
    Ότι μας έπιασαν να κλέβουμε και θέλουν να κάνουμε το σύστημα "ελέγχου αξιόπιστο".
    Το ίδιο λέμε σε αυτό το θέμα.
    Η διαφορά μας είναι ότι εσύ εκτιμάς ότι φταίει μόνο η κυβέρνηση ενώ εγώ εκτιμώ ότι η ευθύνη ειναι μισή-μισή. Η εκάστοτε κυβέρνηση και οι αγρότες που αφού έκλεψαν και τίναξαν τη μπάνκα στον αέρα, τώρα το παίζουν ότι δεν έγινε και τίποτε. Αθώες περιστερές.

  65. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 25/01/2009 21:33:01

    osaperas- αφού κάνεις τόσο καλή δαυλιά γιατί στα συμπεράσματα τα σκαρώνεις

  66. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 25/01/2009 21:34:14

    Δουλεία-εργασία …

  67. osaperas avatar
    osaperas 25/01/2009 21:35:34

    Άτακτε βοήθησε με να καταλάβω τι εννοείς

  68. daris avatar
    daris 25/01/2009 23:04:13

    @43 Προβοκατωρ.
    ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ.
    ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΑΓΡΟΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ.ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤ'ΕΠΑΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΝΑΚΙΟΥ!!!
    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ...ΘΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΚΟ? ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?
    ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ, ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ.
    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΜΟΙΡΟΙ ΕΥΘΗΝΩΝ ΑΦΟΥ ΑΛΛΟΙ ΧΑΡΑΖΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!
    ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΥΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ!!!

  69. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 26/01/2009 00:08:01

    @ 70 daris
    μια μικρη δορθωση ΣΥΝΔΙΚΑ - ΛΗΣΤΕΣ

  70. ariel avatar
    ariel 26/01/2009 01:41:22

    Ανώνυμε 71, δεν ξέρω τι είναι ΠΟΠ και ΟΠΕ και θα ήθελα να μου πεις σε παρακαλώ. Φαντάζομαι πως έχεις δίκηο σε όσα λες. Οσοι έχουμε φίλους που ασχολούναι αποκλειστικά με την γεωργία, ξέρουμε τον πόνο τους και πόσο μέσα έχουν μπεί με απούλητα προϊόντα. Οι λεμονοπαραγωγοί στην Αχαϊα μου έλεγαν πως πετάνε τα λεμόνια γιατί κάνουμε εισαγωγή μεγάλων ποσοτήτων από Αργεντινή, με αποτέλεσμα να πετιώνται τα δικά μας και να αγοράζουμε αυτά που είναι φθηνά, αλλά βρωμάνε σαπίλα.

  71. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 26/01/2009 02:26:10

    ΠΟΠ=Προστατευμένη Ονομασία Προέλευσης
    ΟΠΕ=Ελληνικός Οργανισμός Εξωτερικού Εμπορίου

  72. ariel avatar
    ariel 26/01/2009 13:56:27

    Γιόζεφ Κ @74 σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.