04/05/2010 14:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με κομματική πειθαρχία η Ν.Δ. στη Βουλή

Όποια κι αν είναι η θέση του κόμματος, η κοινοβουλευτική ομάδα της Ν.Δ. θα πάει στην ψηφοφορία συντεταγμένα.

Αυτό δηλώνει ο Αντώνης Σαμαράς σε στενούς συνεργάτες του.

Σύμφωνα εξάλλου με τον γραμματέα της κοινοβουλευτικής ομάδας του κόμματος Κώστα Τασούλα, ο οποίος συνομίλησε στη Ρηγίλλης με δημοσιογράφους, η πλειοψηφία των βουλευτών της ΝΔ, τάσσεται υπέρ της υιοθέτησης αρνητικής στάσης εκ μέρους του κόμματος στην αυριανή συνεδρίαση. Οι βουλευτές, εισπράττοντας τη λαϊκή αποδοκιμασία για τα μέτρα, που υπονομεύουν την ποιότητα ζωής όλων των πολιτών, εξέφρασαν την άποψή τους στο γραμματέα της ΚΟ, ο οποίος με τη σειρά του την μετέφερε εκεί που έπρεπε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/05/2010 14:57:30

    Θέλω να "αναγιγνώσκω" το προανάκρουσμα του "όχι" στην παραπάνω δήλωση...

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/05/2010 15:02:17

    Έτσι νομίζω κι εγώ, Αυριανιστή.

    Να τη δούμε τώρα την κυρα-Ντόρα, αν θα πειθαρχήσει ή όχι στις εντολές των αφεντικών.

  3. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 04/05/2010 15:06:59

    Ωχ.. Μου θυμίζει η όλη κατάσταση τις διαγραφές του ΚΚ (Μάνο, Σουφλιά κλπ.)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Kώστας Θ. 04/05/2010 15:16:46

      Και προς τι το "ωχ"; Καιρός δεν είναι να ξεβρωμίσει ο τόπος;

  4. kkonstan avatar
    kkonstan 04/05/2010 15:09:51

    Είμαι από αυτούς που είναι πεπεισμένος πως θα χρεωκοπήσουμε ούτως η άλλως, και μεταξύ του σήμερα ή του σε τρία χρόνια, προτιμώ το σήμερα.

    Αν το θέμα πάει στην βουλή με 180 και αν δεν περάσει λόγω της ΝΔ θα υπάρχουν βέβαια πολλοί "εξαγριωμένοι", κυρίως δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι, αλλά η ιστορία θα κρίνει την πράξη αυτή.

    Άντε να δούμε...

    • KNWD avatar
      KNWD @ kkonstan 04/05/2010 16:28:20

      Κάνεις λάθος. Σιγά σιγά όλοι μαθαίνουν την αλήθεια. Ότι η χρεωκοπία είναι γεγονός. Αλλά ότι αν χρεωκοπήσουμε τώρα χωρίς την επικυριαρχία του ΔΝΤ και της ΕΕ υπάρχει ΕΛΠΙΔΑ για το μέλλον. Ενώ στην αντίθετη περίπτωση, θα μας χρεωκοπήσουν αυτοί όταν θα έχουν λεηλατήσει ΟΛΟΥΣ τους πλουτοπαραγωγικούς πόρους της χώρας και θα είμαστε αιώνιοι δούλοι τους

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ kkonstan 04/05/2010 17:20:15

      Σ'αυτό το σημείο να σου πω ότι η ανακοίνωση των μέτρων πριν την κύρωση της συμφωνίας ήταν ολέθριο λάθος, γιατί έχει ήδη εξαγριώσει υπαλλήλους και συνταξιούχους, οι οποίοι ήδη πιστεύουν ότι δεν πρόκειται να σταματήσυν εδώ οι περιορισμοί. Πλέον πήραν μία γεύση του τί θα πει ΔΝΤ και ότι ο Στρος Καν δεν είναι ένας καλος σοσιαλιστής που θέλει να μας δανείσει με χαμηλό επιτόκιο. Οι μάσκες πέφτουν!

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/05/2010 15:13:57

    Χοχοχο!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Επώνυμος 04/05/2010 15:33:04

      Ιιιιιι.....
      Ζουμπουλία- Παρά Πέντε...

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 04/05/2010 15:19:11

    Αν πει ΝΑΙ, και εάν δεν πάνε καλά τα πράγματα στο μέλλον
    (το πιθανότερο σενάριο) αυτοί οι ίδιοι που σήμερα τον προτρέπουν,
    τότε, θα το χρησιμοποιήσουν εναντίον του - (αυτός ήταν ο αρχηγός, όχι εγώ).

    • Orestios avatar
      Orestios @ καθρέφτης 04/05/2010 15:47:48

      Που είναι το μόνο σίγουρο ότι δεν θα πάνε καλά τα πράγματα στο μέλλον. Εδώ δεν δίστασαν να καταστρέψουν την χώρα, θα διστάσουν να την διαλύσουν το GAP και η παρέα των νεοφιλελευθέρων (Σιμήτης, Ντόρα, Μητσοτάκης, Μάνος, Αδριανόπουλος)?

  7. Spm avatar
    Spm 04/05/2010 15:23:04

    Για να δουμε ποσοι φαρανε παντελονια γιατι... και πόσοι τα φοράνε γιατί κρυώνουν!!!

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/05/2010 15:23:16

    Πολύ "σορτάρισμα" βλέπω. Αλλά το ποντάρισμα στη χρεωκοπία προυποθέτει αγορά CD's.
    Κι άν δεν κάτσει;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 04/05/2010 15:32:38

      Αλλά από σήμερα, μετά την εξουδετέρωση εκ μέρους της ΕΚΤ των αξιολογήσεων της Ελλάδας από τους "οίκους", όλοι σορτάρουν τράπεζες. Τι θέλει να πεί ο ποιητής; Μήπως ότι η πίεση μεταφέρεται τώρα στο χρηματοπιστωτικό σύστημα (και στην ΕΚΤ);
      Το τρενάκι του τρόμου μπαίνει σε άλλη τροχιά. Έχουν δέσει καλά τις ζώνες τους στη ΝΔ;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Sic transit gloria mundi 04/05/2010 15:37:37

        Το παν είναι να μην φοβηθείς έναν αντίπαλο που είναι πολύ λιγότερο ισχυρός από ότι φαίνεται.

        Και ο Καραμανλής, αν είχε κάνει πορεία προς το λαό και είχε συμμαζέψει τα λαμόγια του, ακόμη πρωθυπουργός θα ήταν. Θα τους είχε αντιμετωπίσει.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 04/05/2010 15:46:00

        Έχουμε πάντως και πολύ απότομη πτώση του Ευρώ.
        "Η Ελλάδα είναι μόνον η κορυφή του παγόβουνου" κατά την εκτίμηση του RGE (Ρουμπίνι). "Τα μακροοικονομικά προβλήματα είναι πιό σοβαρά σε άλλες χώρες της Ευρωζώνης, παρά στην Ελλάδα". ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "Ελληνικό παιχνίδι", άν σκέφτεσαι μόνον τι θα κάνεις με τους εδώ κομματικούς αντιπάλους, χάνεις την πραγματικότητα. Οι οικονομικές αναταράξεις θα γίνουν πιό έντονες και θα είναι υπερεθνικές.

  9. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/05/2010 15:28:04

    Παιδιά,
    Αν ο Αντώνης πει το ΟΧΙ, τότε:
    είτε σπάει ο τσαμπουκάς μια για πάντα της οικογενειοκρατίας και γίνεται ο Αντώνης κυρίαρχος Ηγέτης του κόμματος,
    είτε βγαίνει η οικογενειοκρατία έξω από το κόμμα και ησυχάζει η ΝΔ.
    Το μεγάλο ΟΧΙ μένει.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/05/2010 15:36:39

      Κύριε Χασάπη βάζω το ακονιστήρι. Βάζετε τους μπαλτάδες;;

  10. T-Rex avatar
    T-Rex 04/05/2010 15:36:12

    Η κυρία της Αγίας Οικογένειας απλά θα πέσει στο λάκο με τα φίδια που η ίδια έσκαψε για τον Σαμαρά. Το ΟΧΙ είναι με ένα σμπάρο δυό τριγώνια.

  11. mara avatar
    mara 04/05/2010 15:42:45

    Έτσι μπράβο!!! Όχι αυτά τα "κατά συνείδηση..." που είναι σαν να τους λέει και ΝΑΙ να πείτε, δεν τρέχει και τίποτα. Συνέπειες δεν θα έχετε...

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2010 15:45:07

    Και ο βουλευτής Χρήστος Ζώης τοποθετήθηκε υπέρ του ΟΧΙ στα μέτρα.

  13. george1 avatar
    george1 04/05/2010 15:46:00

    Ο Σαμαράς βρίσκεται πλέον ενώπιον των ιστορικών ευθυνών του ή θα τραβήξει το χαλί για να πέσει το σάπιο πολιτικό σύστημα που προωθεί αυτά τα μέτρα ή θα γίνει ακόμη ένας διαχειριστής.

    • Orestios avatar
      Orestios @ george1 04/05/2010 15:53:06

      Το σάπιο σύστημα της διαφθοράς, του νεποτισμού, του αμοραλισμού, της αρπαχτής, του σοσιαλισμού, βρίσκεται πλέον πρό των ευθυνών του και έχει πανικοβληθεί. Η ώρα της αλήθειας έφτασε και προσπαθούν με κόλπα να κρυφτούν και να απειλήσουν.
      Είναι πια δεδομένη η κατάρρευσή τους. Η ώρα ήρθε.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2010 15:49:59

    Και ο κος Χριστoς Zωης υπέρ του ΟΧΙ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 04/05/2010 15:52:09

      Μάλλον κλείνει. Αμήν.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ αλλενάκι 04/05/2010 18:07:19

      Και ο Ν.Νικολόπουλος υπερ του ΟΧΙ. Και ο Π.Ψωμιάδης υπέρ του ΟΧΙ.

  15. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/05/2010 15:52:40

    O Καμένος είπε ότι ψηφίζει ΟΧΙ ή παραιτείται από βουλευτής. Μπράβο του.

  16. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 04/05/2010 16:29:14

    Tha last chance, που λέι και ο Γιωργάκης...ο ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ ντε σας λέω για να μην μπερδευτείτε

  17. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 04/05/2010 19:03:42

    Αν δεν 'αφουγκραστούν' τη βάση, θα έχουν πρόβλημα (μεγάλο πρόβλημα).

  18. tzager avatar
    tzager 04/05/2010 20:08:55

    Λοιπόν συντρόφια το σκηνικό αλλάζει άρδην. Υπάρχουν τα εξής δεδομένα:

    (1) Οι περισσότεροι βουλευτές και τα στελέχη της ΝΔ, που κατά κύριο λόγο ανήκουν στη λαική- πατριωτική Δεξιά, είναι υπέρ του Όχι στο σχέδιο και επί της αρχής και επί των άρθρων.

    (2) Η Ντόρα και η φιλελεύθερη πτέρυγα της παράταξης προτείνει η ΝΔ να ψηφίσει Ναι επί της αρχής και να καταψηφίσει συγκεκριμένα άρθρα (όπως μεταξύ άλλων τη μείωση μισθών και συντάξεων και την αύξηση του ΦΠΑ).

    Αν λοιπόν χρειαστεί ευρύτερη πλειοψηφία 2/3 για να περάσει το νομοσχέδιο τότε ο αρχηγός της ΝΔ είναι προ των ευθυνών του σαν ηγέτης της παράταξης.

    Και αν ,όπως αφήνεται να διαρεύσει από τη Ρηγίλλης, τεθεί θέμα κομματικής πειθαρχίας τότε το θέμα καθίσταται κρισιμότατο...

    Πάντως πιστεύω ότι στη ΝΔ τουλάχιστον θα κληθούν να ψηφίσουν κατά συνείδηση έτσι κι αλλιώς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tzager 04/05/2010 20:11:11

      Η Ντόρα είναι νεοφιλελεύθερη. Καμία φιλελεύθερη ιδεολογία δεν έχει. Είναι ΠΑΣΟΚα βαμένη μπλέ.
      Το τέλος της πλησιάζει. Παρέα με τον Μάνο και τον Αδριανόπουλο, τους σκληρούς νεοφιλελεύθερους του ΠΑΣΟΚ θα κάνει.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 04/05/2010 20:25:20

        Φίλος της Ελευθερίας είμαι εγώ!
        Αυτή είναι φιλενάδα των νταβατζήδων...