#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2011 17:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με κλεμμένα φιλοξενούμενοι της βίλας Υπατία



Τέσσερις Μαρκινοί οι οποίοι σύμφωνα με την αστυνομία συμμετείχαν στην κατάληψη στην Νομική και είχαν φιλοξενηθεί στην Υπατία, συνελήφθησαν χθες στο αεροδρόμιο "Ελευθέριος Βενιζέλος" κατηγορούμενοι για "αποδοχή και διάθεση προϊόντων εγκλήματος".

Οι συλληφθέντες, ηλικίας 26,27,29 και 36 χρόνων, ετοιμάζονταν να ταξιδέψουν στην Τυνησία έχοντας στις αποσκευές τους τα εξής κλεμμένα αντικείμενα:

τέσσερις (4) φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές
εννέα (9) κινητά τηλέφωνα
τέσσερις (4) φορτιστές κινητών τηλεφώνων
έξι (6) μπαταρίες κινητών τηλεφώνων
έναν (1) πλοηγό GPS
μία (1) παιχνιδομηχανή (PLAY STATION)
τέσσερα (4) ρολόγια
ένα (1) ζευγάρι γυαλιά ηλίου
ένα (1) σεσουάρ
ένα (1) αυτόματο τρυπάνι
δύο (2) ανδρικά αρώματα και
έναν (1) φακό.

Όπως διαπιστώθηκε κατά την έρευνα της αστυνομίας, όλα τα αντικείμενα είχαν κλαπεί από σπίτια και οχήματα στην Αθήνα και επιστράφηκαν στους ιδιοκτήτες τους.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΛΑΣ για τη σύλληψη, οι τέσσερις Μαροκινοί "είναι κάτοχοι αποφάσεων αναβολής απομάκρυνσης της Διεύθυνσης Αλλοδαπών Αττικής/Τμήματος Απελάσεων".

Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών.

Η Γραμματέας Μεταναστευτικής Πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Α΄ Αθηνών Φωτεινή Πιπιλή, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η είδηση της σύλληψης τεσσάρων Μαροκινών, κατόχων αποφάσεων αναβολής απομάκρυνσης, στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, έχει προκαλέσει αίσθηση.  Οι συλληφθέντες κατά την ανακοίνωση της αστυνομίας, αποπειράθηκαν να ταξιδέψουν μεταφέροντας προϊόντα εγκλήματος, δηλαδή κλοπιμαία.

Το γεγονός ότι οι δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι οι τέσσερις συλληφθέντες ανήκουν στην ομάδα των καταληψιών-παράνομων μεταναστών της Νομικής Σχολής και εν συνεχεία των απεργών πείνας του Μεγάρου “Υπατία”, που δημιούργησε τεράστια προβλήματα στη χώρα, εγείρει σοβαρά ερωτήματα.

Απαιτείται άμεση, επίσημη ενημέρωση από τον αρμόδιο Υπουργό Προστασίας του Πολίτη κ. Χρήστο Παπουτσή».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vaggelis avatar
    vaggelis 20/07/2011 17:57:21

    ο ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ το ξερει ? μην του το πειτε

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/07/2011 18:03:02

    Το πολύ πολύ να τους απελάσουν (δωρεάν μετάβαση στη χώρα τους δηλαδή). Φυλακή δεν πάνε.
    Και σε κανένα τέρμινο πάλι εδώ θάναι να συνεχίσουν τον "δίκαιο αγώνα" τους για "αξιοπρέπεια".
    Φαντάζομαι πως ήδη οι συνηγορίνες με τα γκούτσι θα εργάζονται πυρετωδώς για τα δικαιώματα τους ως κρατούμενοι.

  3. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 20/07/2011 18:04:07

    Ζήτω ο ¨προλεταριακός διεθνισμός¨ ...ενάντια στον...¨ελληνικό ιμπεριαλισμό...¨ . Μπράβο παιδιά καλή δουλειά ο ¨διεθνισμός¨ και ο ...¨ουμανισμός¨ ...

  4. Armageddon avatar
    Armageddon 20/07/2011 18:23:19

    ΚΑΙ ΖΗΣΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ , ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ........

  5. Αστος avatar
    Αστος 20/07/2011 20:12:30

    Σιγα το νεο. Τα ασημικα της τα πηρε πισω η κ. Υπατια η' ακομη περιμενουν ?

  6. factorx avatar
    factorx 20/07/2011 21:45:01

    Η Γραμματέας Μεταναστευτικής Πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Α΄ Αθηνών κα Φωτεινή Πιπιλή, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
     
    «Η είδηση της σύλληψης τεσσάρων Μαροκινών, κατόχων αποφάσεων αναβολής απομάκρυνσης, στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, έχει προκαλέσει αίσθηση.  Οι συλληφθέντες κατά την ανακοίνωση της αστυνομίας, αποπειράθηκαν να ταξιδέψουν μεταφέροντας προϊόντα εγκλήματος, δηλαδή κλοπιμαία.
    Το γεγονός ότι οι δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι οι τέσσερις συλληφθέντες ανήκουν στην ομάδα των καταληψιών-παράνομων μεταναστών της Νομικής Σχολής και εν συνεχεία των απεργών πείνας του Μεγάρου “Υπατία”, που δημιούργησε τεράστια προβλήματα στη χώρα, εγείρει σοβαρά ερωτήματα.
    Απαιτείται άμεση, επίσημη ενημέρωση από τον αρμόδιο Υπουργό Προστασίας του Πολίτη κ. Χρήστο Παπουτσή».

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ factorx 20/07/2011 23:04:25

      «Προκαλεί αίσθηση;» Σε ποιόν;

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ factorx 21/07/2011 00:50:02

      Ναι, βεβαια. Ο κ. Παπουτσης θα σας απαντησει παραυτα γιατι ειναι γνωστη η ευαισθησια του και σε τετοια ζητηματα, αλλα και σε αλλα που αφορουν στην προστασια του πολιτη για την οποια ειναι αρμοδιος. Οπως απαντησε στην καταγγελια του ατυχους δημοσιογραφου που εχασε την ακοη του λογω της θαρραλεας παρεμβασης των ΜΑΤ, που απετρεψαν την τελευταια στιγμη την καταληψη της Βουλης απο απαισια ατομα που επιβουλευονταν τους υγιεις δημοκρατικους μας θεσμους, ριχνοντας του καταμουτρα χειροβομβιδα κροτου και λαμψης, κι' οπως ευαισθητοποιηθηκε παραυτα με την περιπτωση του μαεστρου της ορχηστρας των χρωματων Μιλτου Λογιαδη, ο οποιος επαθε ρηξη τυμπανου με κινδυνο να χασει την ακοη του, λογω της ιδιας θαρραλεας παρεμβασης των ΜΑΤ τα οποια χρησιμοποιησαν τις ιδιες αμυντικες μεθοδους εναντιον του, παντα για την προστασια της δημοκρατιας και του πολιτη. Κι΄οπως ευαισθητοποιηθηκε και με την περιπτωση των ατυχων ημιγυμνων ροπαροφορων που κατεφυγαν διωκομενοι στον περιβολο της Βουλης και διασωθηκαν την τελευταια στιγμη, επισης απο τα ηρωϊκα ΜΑΤ. Ευτυχως, προκειται για ενα ατομο γνωστης ευαισθησιας που εχει τοποθετηθει στο καταλληλο ποστο. Ετσι, ειναι σιγουρο πως θα ανταποκριθει στο αψε σβυσε στα ερωτηματα της κας Πιπιλη. Δοξα τω θεω, στη χωρα μας λειτουργουν αψογα και οι θεσμοι και οσοι ειναι επιφορτισμενοι με την διαφυλαξη τους.

  7. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 20/07/2011 22:30:11

    Κάτοχοι αποφάσεων αναβολής απομάκρυνσης? Α, τότε αλλάζει το πράγμα! Απαιτώ από την Ελ. κυβέρνηση να ζητήσει επισήμως συγνώμη για την ταλαιπωρία, να τους δώσει πίσω τα κλοπιμέα ως ένδειξη Ελληνικής φιλοξενίας και να τους ευχαριστήσει που επέλεξαν την χώρα μας για διακοπές....

  8. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 20/07/2011 22:45:15

    πήγαν αυτόφωρο;

  9. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/07/2011 23:25:49

    Ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ δεν θα βγάλει καμία δήλωση συμπαράστασης?

  10. north73 avatar
    north73 21/07/2011 01:03:59

    έπεσα από τα σύννεφα!! πω πω !! :))

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/07/2011 01:38:56

    χα χα...

    Δεν προκαλεί εντύπωση το ότι συνελήφθησαν στο αεροδρόμιο;

    Το μΠατΣοΚράτος δεν επιτρέπει στις πεμπτοφαλαγγίτικες εφεδρείες του να λιποτακτήσουν.

    Με βάση την προδοτοξεπουληματοπολυπολιτισμική λογική το μεγαλύτερο «έγκλημά τους» ήταν η φυγή από το λαθροπασοκιστάν!

  12. Ένας avatar
    Ένας 21/07/2011 01:58:40

    Μετά από αυτή την είδηση τίποτα δεν θα είναι όπως πριν.
    Όλοι εμείς που πιστέψαμε στον αγνό αγώνα τους για το δικαίωμα της εισβολής και του λαθροεποικισμού πώς θα μπορέσουμε να ξανααντικρίσουμε τα παιδιά μας;

    Κάποιες πληροφορίες που είχαν βγει τότε και λέγαν ότι οι πιο πολλοί απ'αυτούς είναι από κλεφτρόνια μέχρι εγκληματίες και προαγωγοί, τις θάψαμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ως φήμες ακραίων κύκλων.

    Ένα πράγμα δε θα αντέξω μόνο. Να αποκαλυφθεί ότι η απεργία πείνας ήταν ψεύτικη.....

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Ένας 21/07/2011 12:44:06

      Ρώτησε τους μαγαζάτορες και τους κατοίκους γύρω από το κτίριο, αυτοί θα σου πουν την αλήθεια. Εγώ θέλω να σου βάλω ένα άλλο ερώτημα. Ποιος πλήρωνε τις αφίσες που είχαν γεμίσει τότε την Αθήνα; Και ποιο είναι το κόστος;

  13. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 21/07/2011 02:23:37

    Έχει καταντήσει τόσο υποκριτική αυτή η ιστορία, που δε σου μένει κουράγιο να ασχοληθείς πλέον...
    Κοντά 20 χρόνια έχουμε μετανάστες στην Ελλάδα και δεν δημιουργήθηκε πλην των φυσιολογικών εξαιρέσεων τέτοιος πανικός ξανά.
    Τι θέλουν δηλαδή;
    Να ωθήσουν τους έλληνες πολίτες στο ρατσισμό και τη ξενοφοβία;
    Μα δεν καταλαβαίνουν, πως σε ένα χαλαρό καθεστώς-κράχτη για τους απανταχού "ταξιδιώτες" θα εισέρθουν και κακοποιοί;
    Αφού τους κλείνει το μάτι η ελληνική πολιτεία από το 2004 έως σήμερα, τα υπόλοιπα είναι περιττές κουβέντες.
    Αφενός ο πρόσφατος νόμος για την απόδοση ελληνικής Ιθαγένειας βάζει τέλος στην ανέλεγκτη πολιτογράφηση ανεξαρτήτως κριτηρίων ποιοτικών, ποσοτικών κλπ..., αφετέρου είναι ο πιο χαλαρός στην ευρωπαϊκή ένωση και ορθά προσβλήθηκε στο ΣτΕ από ένα νεαρό δικηγόρο (φυσικά από κανένα οργανωμένο πολιτικό κόμμα).
    Από την άλλη, το έχω ξαναπεί, όταν δίνεις πλεονέκτημα στην απασχόληση σε μετανάστες εις βάρος γηγενών -άλλη αθλιότητα/βαρβαρότητα και αυτή-, ούτε η ΔΙ.ΑΣ μπορεί να επωμιστεί τα καραβάνια των μεταναστών νόμιμων και μη, ούτε κάποιος φράχτης στον Έβρο ή όπου αλλού.
    Να μη μιλήσω για τους επαγγελματίες ευαισθητούληδες ή τάχα αντιρατσιστές που εργολαβικά έχουν αναλάβει να καλλιεργήσουν το μίσος και τη ξενοφοβία στη καρδιά του έλληνα που βιώνει τον παραλογισμό εκ του σύνεγγυς, με ίδιον όφελος φυσικά, αλλά εκεί περιπλέκεται ακόμα πιο πολύ το πράγμα...
    Υπάρχουν βέβαια και οι αφελείς που αγνοούν τη κατάσταση και με αυτούς δεν θυμώνω έτσι και αλλιώς(και το εννοώ), και επιδίδονται σε αστείες ρητορείες περί ανθρωπισμού, αλλά έχουν σχολιαστεί χιλιάδες φορές αυτά τα φαινόμενα.
    Ας αναλάβει κάποιος υγιής που να συνδυάζει αμφότερη ανθρωπιά και βαθύτερη αντίληψη του προβλήματος.
    Αλλά ένας κούκος φέρνει τελικά την άνοιξη;;;

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 21/07/2011 14:01:07

      Με ταλαιπωρει η παντα πολυ σικκατη λεξη που χρησιμοποιεις για τους εισβολεις"μεταναστες"!!!
      Ζητησε ποτε οι Ελλαδα επισημως "μεταναστες"?Και αν ναι,ποτε?

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 21/07/2011 14:10:17

        Ποιοι ειναι οι νομιμοι μεταναστες Γιωργο,αφου επισημως νομιμα δεν ηρθε ποτε κανεις,εκτος απο κατι ξενους φοιτητες?

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 21/07/2011 14:59:49

          Dora, να μην ανησυχείς και να μη στεναχωριέσαι.
          Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις έντονο προβληματισμό, απλά όσο και αν είναι άσχημη η κατάσταση, το φταίξιμο δεν είναι σε αυτούς που έρχονται αποκλειστικά.
          Υπάρχουν καλοί και κακοί Μαροκινοί, Αλγερινοί, Τυνήσιοι, Νιγηριανοί και πάει λέγοντας...
          Φυσικά και με προβληματίζει η θρησκευτική τους κουλτούρα, που διακρίνεται από φονταμεταλιστικά χαρακτηριστικά από την πηγή (γιατί και οι χριστιανοί έχουμε εξολοθρεύσει κόσμο και κοσμάκη κατά παρέκκλιση του ευαγγελίου, πχ σταυροφορίες, παλιές και σύγχρονες), δηλαδή στο πλαίσιο των "πιστεύω" τους.
          Το θέμα είναι πως δεν μπορεί σε περιόδους που γεννούσαν και τα κοκόρια να σου δουλεύουν στο χωράφι οι Αλβανοί, να σου προσέχουν τη κατάκοιτη γιαγιά οι Βουλγάρες, να σου μεγαλώνουν τα παιδιά οι Φιλλιπινέζες, κλπ... κλπ... και τώρα να τους φτύνεις.
          Αλλά από την άλλη δεν μπορείς και μετανάστες από την Αφρική που βγάζουν το ψωμάκι τους έντιμα στη πατρίδα μας πολλά χρόνια χωρίς να δώσουν το παραμικρό δικαίωμα,να τους διαολοστείλεις.
          Το πρόβλημα είναι το μαζικό προσκλητήριο τυπικό και άτυπο που έχει επιδοθεί τα τελευταία χρόνια και μάλιστα προς την ισλαμική ανατολή, με άκρως ύποπτο και προβοκατόρικο τρόπο...
          Εκεί αγανακτώ, όπως ο καθένας από εμάς.
          Εκεί λες... κάτι περίεργο συμβαίνει, γιατί δεν μιλάμε για πρόσφυγες μετά τα γεγονότα της Λιβύης όπου οφείλεις να τους φιλοξενήσεις σαν ένα δημοκρατικό, αν θες ουσιαστικά χριστιανικό κράτος, για ένα "χ" διάστημα, εδώ μιλάμε για κάτι πολύ πιο ύποπτο και πρόστυχο.
          Από την άλλη παίζεται και ένα παιχνίδι πολιτικής εκμετάλλευσης από φανατικές ομάδες ένθεν κακείθεν ομάδες που δεν θα πρέπει να μας αφορά...

          • Dora avatar
            Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 21/07/2011 17:53:32

            Με την τελευταια σου παραγραφο συμφωνω απολυτα.
            Εκεινο που μ'εξοργιζει σ'αυτα που γραφεις (και ξερεις οτι σ'εκτιμω πολυ)ειναι οτι την πατησες κι εσυ με τον ανοητο συγκριτισμο που χρονια τωρα βομβαρδιζουν την ευρωπη κι οχι μονο "ειδικοι" στην προσπαθεια τους να επειβαλλουν τον πολυπολιτισμο! " κι εμεις οι χριστιανοι καναμε εγκληματα και παλια και τωρα,κλπ".
            Δεν ταιριαζει αυτο σ'εναν εξυπνο ανθρωπο σαν εσενα.
            Εχει πολλακις εξηγηθει εδω απο παρα πολλους ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ!
            Αλλα προφανως θα εχεις λογους να μην θελεις να το καταλαβεις.
            Δειχνει παντως αγνοια πληρη του κορανιου και του χαντιθ,οσο και του Ευαγγελιου,φοβαμαι.
            Αλλιως δεν θα επεφτες στην παγιδα του συγκριτισμου(στο θεμα της βιας των "χριστιανων"και των ισλαμιστων).

            Οσο για τους ανατολικοευρωπαιους που ηρθαν χωρις χαρτια μεσα,ποτε δεν συμφωνησα εγω μ'αυτο,οπως και πολλοι αλλοι.Συμφωνουν βεβαια αυτοι οι οποιοι τους εκμεταλευονται.
            Παντως αυτο δεν εγινε σε καμμια χωρα της ευρωπης,ουτε με τους ανατολικοευρωπαιους.
            Το να δινεις χαρτια σε οσους ηρθαν καποτε παρανομα,δεν κανεις τιποτ'αλλο παρα να δινεις και σ'ολους του υπολοιπους το μηνυμα "ελατε μεσα και μετα απο καιρο θα παρετε και σεις χαρτια"!!!!

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 21/07/2011 18:45:22

            Δεν έχω γνώσεις θρησκευτικές το παραδέχομαι, όπως παραδέχομαι ότι πιστεύω με όλη μου τη καρδιά στον Χριστό γιατί πείστηκα καθαρά βιωματικά, γιατί μόνο εκεί βρίσκω παρηγοριά και ξέρω πως ποτέ δεν θα προδοθώ.
            Δεν είμαι κανένας αλτρουιστής καλός άνθρωπος, ούτε ξέρω τα πάντα, πολλές φορές έχω υποστηρίξει και μπούρδες, αλλά ποτέ με κακή προαίρεση, μάλλον από αφέλεια.
            Ευτυχώς με ανέχονται σε αυτό το εξαιρετικό μπλογκ με τα ελλατώματά μου και δημοσιεύεται και μια ακόμη άποψη σωστή ή στραβή.
            Όμως θα σου πω ειλικρινά πως δεν κατηγορώ τη χριστιανική αλήθεια, αλλά δε νομίζω πως ο Χριστός θα επέτρεπε να σφαχτούν στο όνομά Του οι ...απέναντι.
            Αντίθετα σε θρησκείες που έχουν προσλάβει εφιαλτικές διαστάσεις εθνικιστικού και πολιτικού χαρακτήρα, φαίνεται πως αντλούν πηγαία αυτά τα χαρακτηριστικά τους, οπότε είναι ξεκάθαρη η διαφορά.
            Οι θεολόγοι γνωρίζετε καλύτερα από εμένα, ως ειδικοί επιστήμονες τον ευαγγελικό λόγο και δεν μπαίνω σε χωράφια συγκριτισμού, μην το παρεξηγείς αυτό που σχολίασα παραπάνω, λέω όμως πως ζηλωτές πάντα υπήρχαν και φανατικοί, αυτό δεν ενοχοποιεί το χριστιανικό μήνυμα.
            Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μπω σε μια τέτοια κουβέντα μαζί σου γιατί σαφώς υπερέχεις και με τη σειρά μου θα αμολάω κοτσάνες, χωρίς να θέλω όμως να σε λυπήσω σε καμιά περίπτωση.
            Όσο για τους ανατολικοευρωπαίους που ήρθαν παράνομα, θα σου απαντήσω πως εμείς οι απλοί πολίτες τους φέραμε..
            Όταν κάνω πρωινό τρέξιμο πριν τρέξω για τις άλλες καθημερινές υποχρεώσεις βλέπω στην άκρη του δρόμου μπουκαλάκια πεταμένα, γάλατα, χυμούς, χαρτιά, πακέτα τσιγάρων χίλια δυο...
            Ειλικρινά αν (ο μη γενοιτο) πάρει φωτιά η περιοχή μου δεν θα μου φταίει το κράτος, αλλά η μυξοπαρθ...να που θα διαμαρτύρεται ενώ πέταγε τα σκουπίδια διευκολύνοντας την εκδήλωσή της.
            Εσύ δεν ευθύνεσαι, δεν είσαι σαν τον ελληνάρα που χρησιμοποιούσε τους αλλοδαπούς, αλλά η αλήθεια είναι αδυσώπητη Dora και καμιά φορά πρέπει να τα λέμε όλα.
            Ευθύνες έχουν όσοι σήμαναν γενικό προσκλητήριο και όσοι δια νόμου διευκόλυναν το πεδίο εισόδου (πχ πασοκικό υπουργείο απασχόλησης), αλλά και όσοι ιδιώτες βρήκαν φτηνά εργατικά χέρια για να κάνουν τη δουλειά τους.
            Σε κάθε περίπτωση πρέπει να μπει μια τάξη σε αυτό το άναρχο καθεστώς και ειδικά οι μετά το 2004 παράνομοι να επαναπατριστούν άμεσα και να σταματήσουν τα ειδικά προνόμια-κράχτες σε νόμιμα εισελθόντες μετανάστες.
            Την άλλη μέρα θα έχει αλλάξει αισθητά αυτή η κατάσταση.

          • Dora avatar
            Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 22/07/2011 00:28:25

            Γιωργο μου,θεολογος δεν ειμαι.Ειμαι ακομα στις αρχες των σπουδων,αλλα το Ευαγγελιο οποιοσδηποτε το διαβασει βλεπει καθαρα οτι δεν υπαρχει κανενα εναυσμα για χρηση βιας.Το αντιθετο μαλιστα.Στο κορανι και στο χαντιθ,αν αφαιρεσεις την βια δεν θα εχεις παρα ενα περιοδικο στο μεγεθος του Μικυ μαους.
            Αλλα το οτι καποιοι δεχθηκαν τους ανατολικοευρωπαιους εδω να δουλευουν γι'αυτους παρανομα και για ενα κομματι ψωμι ολη μερα,το εχω κι εγω κατα καιρους καταγγειλλει εδω κι απο φιλη ελληνοιταλιδα που εζησε ενα διαστημα στην Κρητη και δουλεψε για κανενα φεγγαρι (τοσο αντεξε)σε θερμοκηπιο με αλβανους,εμαθα παρα πολλα,που θα επρεπε να μας κανουν ολους να ντρεπομαστε για την εκμεταλευση ,βαρια εκμεταλευση, αυτων των ανθρωπων.
            Δεν θα επρεπε ομως,κατ'εμε, να δωσουμε ελληνικες ιθαγενειες,και να επιτρεψουμε μονιμη εγκατασταση εδω,ανθρωπων των οποιων η χωρα καταγωγης τους διακειται εχθρικα και διεκδικει εδαφη απο την Ελλαδα.Με εναμισυ εκατομμυριο αλβανους,οσο εντιμοι ανθρωποι και να ειναι αυτοι,λογω γεωφυσικης θεσης της Ελλαδας και ιστορικων προηγουμενων ,αλλα και σημερινων προβληματων,βαζεις μονος σου βομβα στο σπιτι σου.Εκτος κι αν ειμαστε τοσο αφελεις να πιστευουμε οτι σε πιθανη συρραξη με την Αλβανια ολοι αυτοι θα στηριξουν την Ελλαδα!!!!!!
            Ο φιλοτουρκισμος εξαλλου της Αλβανιας(65% μουσουλμανοι) ειναι γνωστος.

            Οσο για τους αφρικανους φιλησυχους, οπως λες,ποσο βαθεια τους ξερεις? Πως ξερεις πως θα αντιδρασουν σε πιθανα προβληματα με την Τουρκια,λαμβανοντας υποψιν το γεγονος οτι ειναι ομοθρησκοι?
            Ακουγα καποτε τον κ. Ν. Σαρρη να λεει πως τους αρμενιους,δεν τους εσφαζε μονο ο στρατος της Τουρκιας,αλλα οι γειτονες τους οι ιδιοι,αυτοι με τους οποιους ζουσαν ησυχα και ηρεμα χρονια!!!!
            Οταν η ιδια η θρησκεια τους το λεει καθαρα οτι δεν πρεπει να δεχονται ουτε ισοτητα, αλλα ουτε και εξουσια απο χριστιανο η εβραιο κι οτι εχουν υποχρεωση να επιβαλλουν τους νομους της θρησκειας τους με καθε τροπο κι οτι πρεπει να υποκρινονται τους καλους,οσο ειναι μειονοτητα, με σκοπο να ξεγελασουν ,πως μπορω εγω να εμπιστευθω την καλωσυνη τους?

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 21/07/2011 14:07:44

      Και δεδομενων των χαρακτηριστικων των νεοεισβολεων (κουλτουρα και γενικη θεωρηση ζωης) που ειναι οχι μονο τελειως ασυμβατα με τα ελληνικα δεδομενα,αλλα μακροχρονα αποτελουν σοβαρο κινδυνο για τις ιδιες τις αξιες του ελληνικου λαου,οσο και της ασφαλειας του(στην καθολου απιθανη περιπτωση να γινει μειοψηφια ο ιδιος στον τοπο του),η φραση "...να προκαλεσουν ξενοφοβια και ρατσισμο..."σε μενα τουλαχιστον φαινεται ακατανοητη.

    • panos avatar
      panos @ Γιώργος Μεσσηνία 21/07/2011 22:26:57

      απο το 2004?? δε νομιζω
      το κακο ξεκινησε απο τοτε που πηραμε τους ολυμπιακου αγωνες , περιπου το 1997,που αφησαν ελευθερη εισαγωγη ξενων για μειωση του κοστους και μεγλα κερδη στους εθνικους μας εργολαβους.

  14. σάκος με απίδια avatar
    σάκος με απίδια 21/07/2011 08:43:55

    τελικά πήγαν αυτόφωρο;

  15. Red Jones avatar