25/11/2009 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με κηδεμονία από ΔΝΤ απειλεί η Deutsche Bank

Σε φάση στενής παρακολούθησης από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο μπορεί να περάσει το επόμενο διάστημα η Ελλάδα εκτιμά η Ντόιτσε Μπανκ.

Οι συντάκτες έκθεσης της τράπεζας κάνουν λόγο για οικονομική, αλλά και πολιτική αδυναμία της Ελλάδας, για μη βιώσιμη εξέλιξη των δημοσίων οικονομικών και μη βιώσιμο εξωτερικό χρέος. Επιμένουν επίσης στην ανάγκη περαιτέρω στήριξης του τραπεζικού κλάδου.

Σύμφωνα με τους αναλυτές, η πρόσφατη απόφαση της Ευρωπαϊκής  Επιτροπής για την υπαγωγή της Ελλάδας στην διαδικασία του υπερβολικού ελλείμματος θα μπορούσε να καταλήξει είτε σε επιβολή ποινών, είτε σε παραπομπή στο ΔΝΤ.

Για τις τράπεζες σημειώνουν μάλιστα ότι το ΔΝΤ πρόσφατα υπογράμμισε  για «επαρκές αλλά μειούμενο» επίπεδο τραπεζικών κεφαλαίων.

Η Deutsche Bank αναμένει ότι τον Ιανουάριο ή Φεβρουάριο η Κομισιόν θα προχωρήσει σε συγκεκριμένες υποδείξεις προς την Ελλάδα. Τον Μάιο ή τον Ιούνιο αναμένεται να διαπιστωθεί ότι απαιτείται η λήψη περαιτέρω μέτρων.

Σε περίπτωση που η Ελλάδα οποιαδήποτε στιγμή δεν καταφέρει να βρει τα απαιτούμενα κεφάλαια, η Deutsche Bank εκτιμά ότι η Κομισιόν θα κατευθύνει την Ελλάδα να αναζητήσει στήριξη στο ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Naruto avatar
    Naruto 25/11/2009 18:27:53

    Ενοχλημενοι οι Γερμανοι.
    Τα Ναυπηγεια, η Σιεμενς δεν πιστευω να εηουν καμια σχεση?
    Το οτι χασαν ενα μεγαλο ποσοστο αγορας στα αμυντικα και εμπορικα σιγουρα δεν εχει σχεση παλι.
    Ο αντιπροσωπος τους απο οτι φαινεται δεν θα ειναι ουτε καν αντιπολιτευση.
    Ολα στραβα τους πανε τους καημενους.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/11/2009 18:31:33

    Ως πολιτες θετουμε ξανα το ερωτημα: Εγγυαται η σημερινη κυβερνηση τις καταθεσεις οπως το ειχε πραξει η προηγουμενη ή αυτο δεν ισχυει πλεον; Ειναι ερωτημα ιδιαιτερα κρισημης σημασιας και πρεπει να απαντηθει.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/11/2009 18:42:47

      1,01 δις ευρώ τα καθαρά κέρδη της Εθνικής...
      219 εκατ. ευρώ τα καθαρά κέρδη της Πειραιώς στο εννεάμηνο...

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/11/2009 18:52:09

      Ναι. Δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, κάθε κυβέρνηση θα το έκανε και δεν χρειάζεται πανικός. Δεν είναι τραγικά τα πράγματα. Είναι άσχημα αλλά διορθώνονται, αρκεί να μην κάνουν τις αλχημείες του Αλογοσκούφη, με τις μεταθέσεις εισπράξεων για να φουσκώσουν την τρύπα και να φανούν σωτήρες. Δεν είμαστε Αργεντινή.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΜιχΜιχ 25/11/2009 19:58:00

        Ακομα δεν ξερουμε ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα,παντως οι κουβεντες περι χρεοκοπιας απο επισημα χειλη δινουν και παιρνουν.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2009 20:18:26

    Ολιγωρία, ανικανότητα, άγνοια και ατολμία.

    Τελικά οι πολιτικοί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ. Οι Πασόκοι είχαν την λύση του ασφαλιστικού επί Σημίτη και οι ίδιοι την τορπίλισαν φοωούμενοι το πολιτικό κόστος. Ο ΚΚ επέδειξε και αυτός ολιγωρία και ανικανότητα. Οι καινούργιοι, μειράκια ερετρικά, τις ΑΠΕ τις ξέρουν ημιμαθή σοσιαληστάκια που είναι αλλά τα δημοσιονομικά δεν τα θέλουν. Δεν μπορούν. Ούτε να περικόψουν δαπάνες, ούτε να αυξήσουν έσοδα.

    Η Κυβέρνηση θα βυθιστεί στην ανικανότητα και τον ερασιτεχνισμό (καθηγητής βιοαερίων στην ΔΕΗ -- που ζείτε βρε καλόπαιδα;) και τον φόβο των ίδιων των μηχανισμών και των ψηφοφόρων που τους ανέδειξαν. Και ο Σαμαράς; Ακόμα και να βγει την Κυριακή, Πρόεδρος αντιπολίτευσης θα είναι...

    Αν δεν ήταν τόσο κακό να το πω, θα το έλεγα: Αυξάνεται το ενδεχόμενο εξωκοινοβουλευτικής λύσης αναγκαστικής διαχείρισης. ΟΛΟΙ ξέρουν τι πρέπει να γίνει, μόνο που οι πολιτικοί ΔΕΝ είναι ικανοί.

  4. γιωργος avatar
    γιωργος 25/11/2009 20:33:15

    αρχαιοπτέρυγα πάμε καυευθείαν για ΔΝΤ=χρεοκωπία;;;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ γιωργος 25/11/2009 20:40:00

      όχι, δεν νομίζω ότι πάμε για ΔΝΤ, ή για χρεωκοπία. Πρώτα απ' όλα, μπορεί και να καλλιεργείται το κλίμα αυτό για να αντιδράσουμε λιγότερο οι ιθαγενείς. Να ξέρεις, ό,τι και να κάνουν οι Κυβερνήτες μας, πάντα έχει σαν γνώμωνα «πως θα αντιδράσουν τα ζαγάρια;» Δέυτερον, δεν θα δούμε ΔΝΤ, θα δούμε πιο πιεστικές παρεμβάσεις Ε.Ε. Αν κανείς έχει απορίες τι είναι «πιεστικές παρεμβάσεις» μην ντρέπεστε, ρωτήστε. Για να πάμε ΔΝΤ, θα πρέπει να μας πετάξουν έξω από την Ε.Ε. Για να χρεωκοπήσουμε, τυπικά, πρέπει να είναι πολύ κοθώνια τα παιδιά, δεν νομίζω ότι είναι τόοοοσο χάλια.

      Προσωπικά, αν είναι να γλυτώσω τις ανεμογεννήτριες με χρεωκοπία, θα τους βοηθούσα να χρεωκοπήσουν, αλλά δεν θα χρεωκοπήσουν, απλά θα φορολογήσουν τα μουστάκια, το ξύρισμα , την φαλάκρα, τα μαλιά, κλπ.

  5. vas avatar
    vas 25/11/2009 20:36:20

    Καραμανλής- Παπανδρέου ήξεραν
    Ένα βράδυ πριν προκηρυχθούν οι εθνικές εκλογές είχε ενημερώσει τον Πρωθυπουργό για το έλλειμμα ο διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος κ. Προβόπουλος, όπως αποκάλυψε χθες το βράδυ στη Βουλή, ενώ για το ίδιο θέμα ενημέρωσε στη συνέχεια και τον κ. Παπανδρέου. «Οφείλω να πω ότι είχα ενημερώσει τον πρώην Πρωθυπουργό πως το έλλειμμα, με τα δεδομένα εκείνης της περιόδου που ήξερα- το 8%-, έβαινε προς διψήφιο ποσοστό», παραδέχθηκε ο κ. Προβόπουλος. «Τον ίδιο προβληματισμό μετέφερα και στον κ. Γ. Παπανδρέου, ο οποίος συνοδευόταν από τον κ. Γ. Παπακωνσταντίνου και την κ. Λούκα Κατσέλη, σημερινή υπουργό Οικονομίας. Μπορούσε όμως κανείς να δει με μια μηχανιστική απλοϊκή ότι αν δεν πάρεις πολύ γενναία μέτρα, θα σου φύγει το πράγμα και θα πας στο 12% και παραπάνω».

    Σκεφτείτε νούμερα τι παραμύθι φάγαμε από τον ΓΑΠ με το Υπαρχουν τα λεφτα ΚΑΙ τι αβάντα κάνανε τα ΜΜΕ που δεν λέγανε λέξη.
    ΝΤΡΟΠΗ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΝΟΣΤΑΛΓΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ..........ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΣΕΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΗΝ ΕΠΤΑΕΤΙΑ ,ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.

  6. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 25/11/2009 20:39:59

    Αύξηση στο ΦΠΑ ή/και αυξήσεις στα καύσιμα. Δεν χρειάζεσαι μαντικές ικανότητες για να το προβλέψεις.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Blimblomblim 25/11/2009 20:46:49

      Παιζει πολυ το σεναριο αυξησης του Φ.Π.Α στο 11 και 21%. Το λενε σιγα σιγα καλα πληροφορημενοι δημοσιογραφοι.Αλλα μαλλον παει για Φλεβαρη μετα την παρεμβαση της Κομισιον για να υπαρχει το αλλοθι.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/11/2009 21:03:19

        Ποιο άλλοθι... Δυο άνθρωποι το γράψαμε εδώ, εσύ είχες ακούσει κιόλας κάτι, εγώ ούτε καν είχα ακούσει, αλλά είναι προφανές ότι θα συμβεί.

        "Είμαστε πολιτικοί, δεν είμαστε λογιστές". Εύκολα λέγεται Αντώνη μου, αλλά να δούμε πώς θα το υλοποιήσεις κιόλα, όταν το ταμείον είναι μείον. Δει δη χρημάτων άνδρες Αθηναίοι και τότε τι θα κάνουμε λοιπόν, άνδρες Αθηναίοι (και μη - συγγνώμη Στέργιο!);

        • vaax avatar
          vaax @ Blimblomblim 25/11/2009 21:15:16

          ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΤΟΝ ΣΤΕΡΓΙΟ.
          ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΑΥΤΑ......
          ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΕΡΓΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ Η ΣΑΛΟΝΙΚΗ...... ΟΥΤΕ Ο ΠΑΝΙΚΑΣ!!!

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 25/11/2009 20:52:15

    Δεν ξερω φιλοι και φιλες των ΑΝΤΙνεων πως το βλεπετε εσεις αυτο αλλα εγω το βλεπω ως "βαθαιμα και πλαταιμα" για να θυμηθουμε την αριστεριστικη νεοκρεολ που μασκαρευοταν ως δημοτικη, της εθνικης μας αναξιοπρεπειας ως κρατους και ως κυβερνουσας ελιτ.
    Και στο ιδιο πνευμα επικινδυνης πολιτικης ανεπαρκειας εφα ο ΑΝΥΠΕΞ κος Δρουτσας αυτος ο γιγαντας πολιτικης σκεψης ενημερώνοντας την επιτροπή εξωτερικών και άμυνας της Βουλής για τις εξελίξεις στα εθνικά θέματα:

    «Κανένας διάλογος εφ' όλης της ύλης με την Τουρκία δεν γίνεται. Η Ελλάδα έχει καθαρές, ξεκάθαρες, θέσεις σε όλα τα θέματα (ΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΖΗΤΑΤΕ κυριοι ΔΡΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΓΚΑΠ;). Αυτές τις θέσεις εμείς μεταφέρουμε κι αυτές συζητούμε!!!!!!!
    Χρειαζεται να ειναι κανεις εμπειρος διπλωματης για να αντιληφθει ποσο ανικανοτητα εκπνεει η ως ανω δηλωση; μηπως ειμαι υπερβολικος;

  8. Pikaiα Gracilens avatar
    Pikaiα Gracilens 25/11/2009 23:35:50

    Αγαπητέ Αρχαιοπτερυξ

    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνείσω λίγο. Τα πράγματα δεν είναι δύσκολα αλλά πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα. Η κυβέρνηση πρέπει να πάρει μέτρα μέχρι τα χριστούγεννα το αργότερο αν θέλει να αποφύγει τα χειρότερα. Οχι εισπρακτικού μονο χαρακτήρα αλλα δομικά. Μόνο έτσι ίσως αποφύγουμε τις μαζικές πωλήσεις Ελληνικών ομολόγων. Το συνολικό χρέος πλησιάζει τα 300δισ. Από αυτά το 40δισ ειναι παρκαρισμένα από Ελληνικές τράπεζες με την ΕΚΤ. Αλλα 100-150 εικάζεται οτι είναι παρκαρισμένα με την ΕΚΤ από γερμανικές Λαντεσμπανκς για την άντληση ρευστότητας. Δηλαδή δεν ειναι σε real money accounts. To οποίο σημαινει ότι οποιαδήποτε κίνηση πωλήσεων θα γίνει με μαζική μόχλευση. Χώρια το CDS (Credit default swaps). Για να εξηγησω, αν 1-2 hedge funds αγοράσουν προστασία έναντι πιθανής χρεωκοπίας (και το κάνουν πολλά) ή απλώς υποβάθμισης τότε αυτος που παρέχει την προστασία (συνήθως τραπεζες οπως η Deutsche Bank) πρέπει για να αντισταθμήσουν τον κίνδυνο να πουλήσουν Ελληνικά ομόλογα. Με λίγα λόγια θα εχουμε μαζικότατες πωλήσεις. Τι θα κάνει τότε η Ελληνική κυβέρνηση? Θα παρακολουθεί αμέτοχη? Θα συζητά με τον Κυριο Παπουτσή τα 2000ευρώ? Η Ελλαδα πρέπει αμεσα να δείξει ότι δεν στρουθοκαμιλίζει και ότι έχει γνώσει τών προβλημάτων και έχει την δύναμη να τα λύσει. Ισως να δούμε σύντομα τον πρωθυπουργό να καλεί την ΝΔ σε κυβέρνηση εθνικής ενότητος.

    Πάρα πολλοί επιχειρηματολογούν λέγοντας πως η ΕΚΤ δεν θα μας εγκαταλείψει και θα μας δώσει τα λεφτα που χρειαζόμαστε διότι αν αφεθεί η Ελλάδα επόμενος στόχος θα είναι η Ιρλανδία, Ιταλία, Ισπανία κλπ που έχουν και αυτές πρόβλημα. Εκ πρώτης όψεως το επιχείρημα είναι σωστό. Μια προσεκτικότερη όμως ανάγνωση των δηλώσεων της ΕΚΤ δείχνει ότι επιχειρειται ενας συνηδειτός απεγκλωβισμός λέγοντας ότι η Ελλάδα αποτελεί την εξαιρεση και ειναι "outlier". Προσπαθούν δηλαδή να απομονώσουν το ντόμινο.
    Επίσης, ενδεχόμενη στήριξη της Ελλάδος από την ΕΚΤ θα έχει σοβαρές επιπτωσεις στο Ευρώ. Αυτό σημαίνει πως αν κάποιος/κάποιοι θέλουν να πιέσουν το Ευρώ ένας καλώς τρόπος και αθόρυβος είναι να πιέσουν τα Ελληνικά ομόλογα (νοών νοείτω).
    Δεν είναι ακόμα σίγουρο αν θέλουν να σώσουν την Ελλάδα και αν μπορούν. Το μόνο σιγουρο ειναι πως οι αγορές δεν θα περιμένουν να καταθέσει νομοσχέδιο η Ελληνική κυβερνηση για την αναδιαρθρωση του χρέους ή της οικονομίας--θα την αναγκάσουν.

    Καλό Βράδυ