#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με κατασχέσεις απειλούνται 350.000 ιδιοκτήτες που δεν πλήρωσαν το χαράτσι ακινήτων



 Περίπου 350.000 ιδιοκτήτες ακινήτων δεν πλήρωσαν μέσω των λογαριασμών του ηλεκτρικού ρεύματος τα οφειλόμενα ποσά του Εκτακτου Ειδικού Τέλους Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (ΕΕΤΗΔΕ) για το έτος 2011, το οποίο είναι πιο γνωστό ως «χαράτσι Βενιζέλου στα ακίνητα».

Όπως γράφει ο 'Ελεύθερος Τύπος" θα κληθούν σύντομα από τις υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών να εξοφλήσουν άμεσα τα χρέη τους αυτά, υπό την απειλή κατασχέσεων σε εισοδήματα, καταθέσεις και κινητά περιουσιακά στοιχεία τους! Το σύνολο των ποσών που θα κληθούν να καταβάλουν ανέρχεται σε 220 εκατ. ευρώ.

Η νέα απειλή που αντιμετωπίζουν οι 350.000 ιδιοκτήτες ονομάζεται «κατάσχεση απαιτήσεων εις χείρας τρίτων και κινητών περιουσιακών στοιχείων» ή επί το λαϊκότερον: «παρακράτηση από την εφορία μέρους των εισοδημάτων που δικαιούνται να εισπράξουν τους προσεχείς μήνες» ή, ακόμη πιο απλά, «κατάσχεση μισθών, συντάξεων, ενοικίων και άλλων εισοδημάτων τους», καθώς επίσης και «κατασχέσεις καταθέσεων, Ι.Χ. αυτοκινήτων και άλλων κινητών πραγμάτων που τους ανήκουν»!

Πριν από λίγες μέρες, η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών προχώρησε στη βεβαίωση των ληξιπρόθεσμων οφειλών ΕΕΤΗΔΕ του έτους 2011, λαμβάνοντας υπόψη τους καταλόγους που της είχαν διαβιβάσει η ΔΕΗ και οι ιδιωτικές εταιρίες παροχής υπηρεσιών ηλεκτροδότησης με τα στοιχεία όσων πελατών τους δεν πλήρωσαν το συγκεκριμένο Τέλος. Σύμφωνα με πληροφορίες, στους καταλόγους περιλαμβάνονται τα ονόματα των φορολογουμένων που ήταν υπεύθυνοι για την εξόφληση των λογαριασμών του ηλεκτρικού ρεύματος, πράγμα που σημαίνει ότι δεν κατέστη δυνατό να διασταυρωθούν τα στοιχεία από τους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος και από τις υποβληθείσες φορολογικές δηλώσεις του έτους 2012, ώστε να βρεθούν σε όλες τις περιπτώσεις οι ιδιοκτήτες των ηλεκτροδοτούμενων ακινήτων, που είναι οι πραγματικοί οφειλέτες του ΕΕΤΗΔΕ. Έτσι, τα απλήρωτα ποσά του ΕΕΤΗΔΕ του έτους 2011 βεβαιώθηκαν από τη ΓΓΠΣ στα ονόματα των φορολογουμένων, οι οποίοι αναγράφονταν στους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος! Σε πολλές περιπτώσεις όμως, όσοι αναγράφονται στα ειδοποιητήρια της ΔΕΗ ως υπεύθυνοι για την πληρωμή του ρεύματος δεν είναι οι ιδιοκτήτες των ακινήτων, αλλά είναι είτε ενοικιαστές είτε συγγενείς των ιδιοκτητών, προς τους οποίους τα ακίνητα έχουν παραχωρηθεί δωρεάν. Συνεπώς δεν είναι αυτοί οι οποίοι οφείλουν το ΕΕΤΗΔΕ. Επιπλέον υπάρχουν λογαριασμοί ρεύματος που εκδίδονται στα ονόματα παλαιότερων ιδιοκτητών, οι οποίοι έχουν πλέον αποβιώσει!

Εξαιτίας, λοιπόν, της απόφασης να αποσταλούν ειδοποιητήρια για την εξόφληση του ΕΕΤΗΔΕ σε όσους ήταν υπεύθυνοι για την εξόφληση των λογαριασμών ηλεκτρικού ρεύματος, θα κληθούν να πληρώσουν το Τέλος αυτό ακόμη και ενοικιαστές ή άλλων κατηγοριών χρήστες των ακινήτων, που δεν είναι οι πραγματικοί οφειλέτες, αφού δεν είναι οι ιδιοκτήτες!!!!

Επιπλέον, είναι πολύ πιθανό να σταλούν ειδοποιητήρια για την πληρωμή του ΕΕΤΗΔΕ του 2011 ακόμη και σε πεθαμένους, εφόσον τα στοιχεία τους αναγράφονταν σε λογαριασμούς ρεύματος, οι υπεύθυνοι πληρωμής των οποίων δεν κατέβαλαν το ΕΕΤΗΔΕ!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kouvari avatar
    kouvari 04/12/2012 08:13:40

    Μολών λαβέ....!!

  2. tak avatar
    tak 04/12/2012 08:43:37

    Για σταθείτε βρε κυβερνητικά παιδιά... Στην Οθωμανική Αυτοκρατορία ζούμε; Κύριοι, του Έλληνος ο τράχηλος, ζυγό δεν υποφέρει! Οσονούπω, θα ακούσετε το ... γδούπο! Από τη δική σας πτώση θα ακουστεί, κι ας μη γελιούνται τα αυτιά σας, από τις .... παραινέσεις και τις κολακείες των ξένων!

  3. fylarxos avatar
    fylarxos 04/12/2012 08:55:09

    εδώ και μια δεκαετία έχουν μπει στο στόχαστρο τα ακίνητα των μικρομεσαίων !
    ακούς εκεί το 80+ των Ελλήνων να έχει ιδιόκτητη κατοικία, εξοχικά, σπίτι στο χωριό κλπ κλπ !!!!
    όλα αυτά μεθοδευμένα περνούν πλέον σε τράπεζες, πολυεθνικές real estate κλπ. όπως σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο.
    υποθέτω ότι το peak της διαδικασίας αυτής θα έρθει με τα επόμενα τελευταία νέα μέτρα για να πάρουμε τη μεθεπόμενη δόση μας !
    περαστικά σε όλους και καλά να πάθουμε !

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 04/12/2012 09:01:59

    Δηλαδή μπορείς να έχεις, ας πούμε, καταθέσεις, και να μην πληρώνεις; Πάλι αυτός ο λαός χωρίζεται σε μάγκες και μα..κες;

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Νίκος 04/12/2012 09:21:26

      Αν το μέτρο είναι άδικο, έχει περάσει με τρόπο μη ορθό . Αν το σπίτι σου έχει σοβαρότερες ανάγκες να καλύψει. Αν γνωρίζεις εκ πείρας οτι τα χρήματα σου θα εξανεμισθούν. Αλλά εδω που φτάσαμε δεν έχουμε δυναμη πλέον να αντισταθούμε. Και νομικά δενξέρω τι μπορει να γίνει.

  5. Tassos avatar
    Tassos 04/12/2012 09:28:25

    Ας τους κατασχέσουν τα λεφτά από τις τράπεζες αν έχουν. Ο διαχωρισμός σε μαλάκες που πλερώνουν και καταφερτζήδες που πουλάνε τρέλλα, "φινίτο".

    • απων-αλφα avatar
      απων-αλφα @ Tassos 04/12/2012 09:47:15

      Κι αν Πραγματικά Δεν έχουν φίλε Τάσσο, το σκέφτηκες οτι αυτό είναι πιθανόν να συμβαίνει σε κάποιον συνάνθρωπό σου?
      Ξάρω θα μου πείς ας πρόσεχαν και τι σε νοιάζει εσένα...Θα σε νοιάξει όμως γιατί ο επόμενος θα είσαι Εσύ.
      Στο κάτω κάτω οι μαλάκες που πλερωνουν έχουν...Οταν τους τα πάρουν δεν θα είναι πλέον μαλάκες...Είναι κι αυτό μια παρηγοριά.

      • Tassos avatar
        Tassos @ απων-αλφα 04/12/2012 11:38:38

        Γι' αυτό είπα "ΑΝ έχουν στις τράπεζες"

  6. Μπέλας avatar
    Μπέλας 04/12/2012 10:17:49

    Ο Τσίπρας είναι μέσα σε αυτούς, ή τους μεγάλους ΔΕΝ τους ακουμπάμε?

  7. STELIOS BARZOUKAS avatar
    STELIOS BARZOUKAS 04/12/2012 13:31:20

    Ενημερώστε τους φίλους σας : Τα λεφτά μας πίσω από το χαράτσι της ΔΕΗ ....σύμφωνα με δικαστική απόφαση

    Δείτε τη δικαστική απόφαση εδώ

    Η ΔΕΗ πλέον δε μπορεί να εισπράττει το ειδικό τέλος ακίνητης περιουσίας, το περιβόητο χαράτσι, σύμφωνα με δικαστική απόφαση που εκδόθηκε από το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών. Η απόφαση, η οποία είναι αποτέλεσμα συλλογικής αγωγής από ....
    οργανώσεις και ομοσπονδίες καταναλωτών και έχει καθαρογραφεί, είναι προσωρινά εκτελεστή και πλέον υποχρεώνει τη ΔΕΗ να μην εισπράττει το χαράτσι.
    Ο δικηγόρος Γιάννης Μυταλούλης, εκπρόσωπος των ομοσπονδιών και ενώσεων καταναλωτών που κατέθεσαν τη συλλογική αγωγή, δήλωσε ότι «η απόφαση είναι προσωρινά εκτελεστή και δεν χρειάζεται να περιμένουμε την τελεσιδικία της. Ουσιαστικά η απόφαση αυτή απαγορεύει την είσπραξη ενός αντισυνταγματικού φόρου και λειτουργεί προς όφελος όλων των πολιτών της Ελλάδας. Εφόσον συνεχίζεται η είσπραξη, ο καταναλωτής μπορεί να ζητήσει αποζημίωση αφού η ΔΕΗ πλέον δρα παράνομα. Η απόφαση του ΣτΕ μιλούσε για αντισυνταγματικότητα του τέλους ακινήτων αλλά δεν διασφάλιζε την νομική υπεράσπιση του καταναλωτή, εν αντιθέσει με την απόφαση που καθαρογράφηκε».
    Σύμφωνα με τον κ. Μυταλούλη, η απόφαση αυτή είναι προάγγελος και για άλλες τέτοιες αποφάσεις που θα προκύψουν και σε φορολογικά θέματα που στηρίζονται στα νέα μέτρα που επιβάλλει η ελληνική κυβέρνηση.

  8. STELIOS BARZOUKAS avatar
    STELIOS BARZOUKAS 04/12/2012 13:32:09

    Η ΔΕΗ πλέον δε μπορεί να εισπράττει το ειδικό τέλος ακίνητης περιουσίας, το περιβόητο χαράτσι, σύμφωνα με δικαστική απόφαση που εκδόθηκε από το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών. Η απόφαση, η οποία είναι αποτέλεσμα συλλογικής αγωγής από ....
    οργανώσεις και ομοσπονδίες καταναλωτών και έχει καθαρογραφεί, είναι προσωρινά εκτελεστή και πλέον υποχρεώνει τη ΔΕΗ να μην εισπράττει το χαράτσι.
    Ο δικηγόρος Γιάννης Μυταλούλης, εκπρόσωπος των ομοσπονδιών και ενώσεων καταναλωτών που κατέθεσαν τη συλλογική αγωγή, δήλωσε ότι «η απόφαση είναι προσωρινά εκτελεστή και δεν χρειάζεται να περιμένουμε την τελεσιδικία της. Ουσιαστικά η απόφαση αυτή απαγορεύει την είσπραξη ενός αντισυνταγματικού φόρου και λειτουργεί προς όφελος όλων των πολιτών της Ελλάδας. Εφόσον συνεχίζεται η είσπραξη, ο καταναλωτής μπορεί να ζητήσει αποζημίωση αφού η ΔΕΗ πλέον δρα παράνομα. Η απόφαση του ΣτΕ μιλούσε για αντισυνταγματικότητα του τέλους ακινήτων αλλά δεν διασφάλιζε την νομική υπεράσπιση του καταναλωτή, εν αντιθέσει με την απόφαση που καθαρογράφηκε».
    Σύμφωνα με τον κ. Μυταλούλη, η απόφαση αυτή είναι προάγγελος και για άλλες τέτοιες αποφάσεις που θα προκύψουν και σε φορολογικά θέματα που στηρίζονται στα νέα μέτρα που επιβάλλει η ελληνική κυβέρνηση.

  9. foros1 avatar
    foros1 04/12/2012 17:52:08

    Αυτη η ιστορία με την υπερφορολογηση ακινητης περιουσιας που δεν αποδιδει εσοδα πρεπει επιτελους να σταματήσει γιατι εχουν ξεπεράσει οι "σωτηρες" μας καθε οριο!
    Μπορουν και πρεπει να ψαξουν το "ποθεν εσχες", να φορολογησουν τα ενοικια, να φορολογησουν και την υπεραξια στην μεταπωληση...
    Αλλα μεχρι εκει!!
    Το να κινδυνευει καποιος να χασει ενα σπιτι του επειδή για παραδειγμα εμεινε ανεργος και δεν μπορει να πληρωνει χαρατσια, ειναι χαρακτηριστικο υποδουλων κοινωνιων, για να μην πω κατι χειροτερο...

  10. Στάθης avatar
    Στάθης 09/12/2012 01:52:35

    Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι κράτος δεν υπάρχει.Είμαι μία απο τις περιπτώσεις της προτελευταίας παραγράφου του άρθρου. Συγκεκριμένα το 1993 νοικιασα ακινητο, που το ηλεκτρικό ρεύμα ερχόταν στο όνομα ΧΧΧΧ (προηγούμενος ενοικιαστής, αφαντος πλεον στον ιδιοκτητη). Πάω ΔΕΗ μου λένε δεν μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα γιατι πρέπει να ερθει ο ιδιος ο ΧΧΧΧ και να πάρει πίσω την εγγυηση του. Κανε απλά μια δήλωση ότι το χρησιμποποιείς εσύ με αναγραφή ΑΔΤ ή ΑΦΜ. Εκανα μια δηλωση με το ΑΦΜ μου. Το 1997 αποχωρώ και νοικιάζω άλλο σπίτι. Προφανως κανεις απο τους μετέπειτα ενοικιαστές ή τους ιδιοκτητες δεν άλλαξε ούτε το ΧΧΧΧ ούτε έκανε καινουργια δήλωση χρησης του ρευματος. Μπαινοντας σήμερα να τυπώσω τα τέλη κυκλοφορίας βλέπω μια επιλογή που αναφερεται σε οφειλές. Λέω κατσε να δω τι είναι τούτο και βλέπω ένα ασχετο ποσό 167,50 ευρώ με αιτιολογία χαρατσι. Σπαω το κεφάλι μου και προσπαθω να σκεφτώ απο που είναι. Και επειδή κραταω εγγραφα απο το 1990, βρηκατ τους λογασριασμους του ΧΧΧΧ, την δηλωση που ειχα κάνει στις 17/08/1993 και τα τετραγωνικά που ηταν δηλωμένα (67) που επι την τιμη των 5 ευρώ που αντιστοιχει στην περιοχή μας κανουν 335 ευρώ. Αρα πιθανόν αφορά μια δοση απο τις δυο αρχικες δόσεις για το φόρο του 2011 (167,50). Παιρνω την ιδιοκτητρια στο κινητό και μου λέει "Φαντασιοπληκτος είστε κύριε, τι δουλεια εχετε εσείς με αυτό. Εχετε φυγει τοσα χρόνια. Εγω πληρωνω κανονικά το ρευμα. Ειπαμε ότι είμαστε σαν κράτος αλλά όχι και έτσι!" και μου το κλεινει στα μουτρα.