#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2013 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με καινούργια όπλα χθες τα ΕΚΑΜ



Με καινούργια όπλα που παίρνουν πλαστικές σφαίρες, εμφανίστηκαν χθες  τα ΕΚΑΜ στη Βίλα Αμαλίας, για να την εκκενώσουν. Πρόκειται για τα γαλλικής κατασκευής MR-35 punch gun. Όπλο που δεν είναι και τόσο διαδεδομένο, ούτε στη Δυτική Ευρώπη, ούτε και γενικότερα στις Αστυνομίες διεθνώς. Ως όlα δείχνουν, σε συνθήκες κρίσης, οι προμήθειες (500 με 700 ευρώ το κάθε όπλο, και περί τα 8 ευρώ κάθε σφαίρα) καλά κρατούν στην ΕΛΑΣ. Να σημειωθεί ότι ο μόνος χώρος που τα προηγούμενα χρόνια δεν μειώθηκαν σχεδόν καθόλου οι προμήθειες, είναι για τις αγορές στην Αστυνομία. Έχουν γίνει μάλιστα, κατ'επανάληψη μεγάλες προμήθειες σε διακρυγόνα, ιδιαιτέρως από τη Γερμανία (!), ενώ προ μηνών, όπως είναι γνωστό, η ΕΛΑΣ προμηθεύτηκε και δύο "Αύρες" πυροσβεστικές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TARAMAS avatar
    TARAMAS 10/01/2013 11:03:53

    Όποιος έχει τα γένια πρέπει νάχει και τα χτένια.

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2013 11:05:21

    Αυτό είναι ένα πολύ καλό νέο. Αρκεί βέβαια οι κανόνες εμπλοκής της ΕΛΑΣ να μην απαγορεύουν πρακτικά τη χρήση τους, και να μην...οδηγείται στον εισαγγελέα ο αστυνομικός που θα τολμήσει να τα χρησιμοποιήσει!

    • kouvari avatar
      kouvari @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2013 12:11:34

      Σας ευχομαι και εις ανωτερα.....!!!
      Με COLT την επομενη φορα.....

      • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
        Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ kouvari 10/01/2013 20:36:14

        Εσένα ποιο πράγμα σε πειράζει;
        Το ότι αυτός ο εξοπλισμός δεν σκοτώνει και δεν θα έχεις δικαιολογία να μας κάψεις τα αυτοκίνητα;

        • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
          Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Κ.Σ.Μαυρόπουλος 10/01/2013 20:37:15

          σαφώς απαντάω στον Κουβάρη

  3. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 10/01/2013 11:26:24

    αρκεί να τους εκπαίδευσαν στη χρήση τους, να μην έχουμε βγαλμένα μάτια...

  4. maquis avatar
    maquis 10/01/2013 11:49:57

    Δηλαδή τα 30 ευρώ που έκοψαν απο τη σύνταξη ΟΓΑ της μητέρας μου (ηταν 360ε) είναι 2,5 σφαίρες. Και 330/8= 41 πλαστικές σφαίρες. Χαλάλι, αφού έτσι ... εδραιώνεται η δημοκρατία στη χώρα.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ maquis 10/01/2013 12:30:09

      Σωστά. Ενώ τα μολότοφ είναι τσάμπα!

      Μιά και μιλάς για ποσά , μήπως έχεις υπολογίσει πόσες συντάξεις της μητέρας σου κοστίζει το κάθε καψιμο της Αθήνας απο τους γνωστούς άγνωστους?

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2013 13:07:09

        Ετσι ακριβως αρκετα με τα λαικιστικα συριζοτσιπρεικα τσιτατα !Δεν εχουν τι να πουν οπου βρεθουν και οπου σταθουν και μιλανε συνεχεια για περικοπες,ανεχεια ,αυτοκτονιες ,συσσιτια,μελαγχολιες κλπ Για την ταμπακιερα για το πως θα ανακαμψουμε οικονομικα πρωτα και μετα τα αλλα μοκο οι αναρχοβαψομαλιαδες της συριζαυγης !

      • kouvari avatar
        kouvari @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2013 13:52:13

        Οπως στα SPRIDER π.χ......

        • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
          Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ kouvari 11/01/2013 14:27:55

          ναι, όπως στην Μαρφίν

      • ΣΤΡΕΛΑ avatar
        ΣΤΡΕΛΑ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/01/2013 20:40:17

        Mπορεις να κανεις και κλισμα με τις πλαστικες ..... Αν σ αραισει!!!!!

  5. maquis avatar
    maquis 10/01/2013 11:57:13

    Το μαραφέτι είναι καναδικό, ο γεμιστήρας παίρνει 5 σφαίρες.

    • Nick avatar
      Nick @ maquis 10/01/2013 12:19:12

      Γαλλικό είναι

      "Τhe MR-35 Punch Gun is manufactured by Manurhin Equipment of Mulhouse, France".

  6. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 10/01/2013 11:57:35

    ...Αυτοί που τα κρατούν και θα τα χρησιμοποιήσουν κατά δικαίων και αδίκων, έχουν άραγε την απαραίτητη εκπαίδευση; Είναι ψυχολογικά και διανοητικά ικανοί να διαχειριστούν ψύχραιμα τα συναισθήματά τους και να λειτουργήσουν με αυτοσυγκράτηση διαθέτοντας αυτού του είδους τα νέα όπλα;;
    Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ, ώστε να μη βγάλουμε τα ....μάτια μας στην κυριολεξία !!!! :-)

    • Nick avatar
      Nick @ BLACKQUEEN 10/01/2013 14:19:41

      ΕΚΑΜ είναι, αν ήταν τίποτα ΜΑΤ-ΥΜΕΤ τότε να ανησυχούσες...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Nick 10/01/2013 15:21:49

        Από ΕΚΑΜ σε ΕΚΑ-ΜΑΤ, είναι μεγάλη η απόσταση; Ανησυχώ, γιατί ένα Α κι ένα Τ μονάχα τα.... χωρίζει. :-)

  7. parsifal avatar
    parsifal 10/01/2013 12:01:14

    Πάλι κάτι βρήκατε να πείτε... Non lethal τεχνολογία, flash ball. Δηλαδή προτιμάτε κλόμπς, 514 και Μ-79 σε ευθεία βολή ; Η χρήση πραγματικών πυρών για αποκατάσταση τάξεως ;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ parsifal 10/01/2013 13:24:51

      Προσωπικά θα προτιμούσα σίγουρα η πλατεία Συντάγματος, να διαμορφώνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα σε πίστα Paintball, όπου όοοολες οι δυναμικές ομάδες που επιθυμούν εκτόνωση, να επιδίδονται στο άθλημα, ενώ ταυτόχρονα το φιλοθεάμον κοινό θα παρακολουθεί ασφαλές και ενθουσιασμένο απ΄τις κερκίδες (τις ειδικά τοποθετημένες) :-) !!!! Σουρεάλ καταστάσεις λέμεεεεεεε !!!
      Αν αυτό δεν είναι όμως πραγματοποιήσιμο, τότε βλέπω μετά τις αντιασφυξιογόνες μάσκες τύπου ...μυρμηγκοφάγου που έκαναν θραύση, τώρα να έχουν σειρά τα ειδικά γυαλιά, κράνη και αλεξίσφαιρα γιλέκα, προς αποτελεσματική αντιμετώπιση των πλαστικών σφαιρών !!!! Προοδεύει η πολεμική...τεχνολογία, ακολουθεί και το εμπόριο. :-)

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2013 12:42:45

    Για να έχει αμολήσει το...Indymedia τους δικούς του στα blogs με διάφορα ονόματα να γράφουνε τέτοια, σημαίνει πως έχουνε σφίξει οι κ*λοι. Καλό αυτό!

    • CC avatar
      CC @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2013 13:55:43

      Πολύ σωστό Στέλιο. Είναι μισθωμένα άτομα. Πάγεια Γκεμπελική τακτική. Είναι η μόνιμη τακτική των ανεγκέφαλων να γράφουν ότι π@π@ριά τους κατέβει για να δημιουργούν διχόνοια και μίσος. Δεν έχει σημασία τι τους απαντάς. Η τακτική είναι "γράψε και άσε τους άλλους να παλεύουν θυμωμένοι". Το καλύτερο είναι ή να τους αγνοείς ή να τους γελιοποιείς.

  9. ιάκωβος avatar
    ιάκωβος 10/01/2013 13:28:47

    "Δια την αποκατάστασιν της τάξεως"

    της τάξεως που καταλύεται από το 1,40 στο πετρέλαιο, τους μισθούς φιλοδωρήματα, την σκανδιναυική φορολογία, την ανεργία κ τα λουκέτα, τις κατασχέσεις , της κλοπής των αποθεματικών των ταμείων, της ισοπέδωσης της υγείας κ της παιδείας κλπ κλπ

    ξέρετε όταν θολώνει το μυαλό του "τυπικού οικογενειάρχη" που ως τώρα αποτελούσε τον κορμό κάποτε της Ν.Δ η έκρηξη που ακολουθεί είναι τυχηματική κ καμία προμήθεια της ΕΛΑΣ δεν θα ναι αρκετη να προστατευσει αυτούς που πήραν τις αποφάσεις,

    ας αποκυρήξει τον τρισκατάρατο βενιζέλο τον εμπευστή του χαρατσιού, ας ξηλώσει τα πασοκοειδή από θέσεις κλειδιά της κρατικής μηχανής , και ας μην έχει 151 βουλευτες ο Σαμαράς, θα χει όμως λαικο έρεισμα...

  10. viva avatar
    viva 10/01/2013 13:32:49

    .....σημερα γινεται η δικη για τον ξυλοδαρμο του κυπριου φοιτητηαπο αστυνομικους,ξερετε αυτον που ¨χτυπησε¨ στη ζαρτινιερα?????

  11. ΚΜ avatar
    ΚΜ 10/01/2013 13:34:44

    Επικροτώ την ακομπλεξάριστη αντιμετώπιση των κουκουλοφόρων πλιατσικολόγων/καταστροφέων. Δεν θα τους ζητήσει κιόλας την άδεια η πολιτεία για να τους αντιμετωπίσει!

    Εγκρίνει ο λαός; Πιστεύω πως ναι, στη συντριπτική του πλειοψηφία - και αυτό, διότι το συριζαριό και οι ροζ ουρίτσες του, το παραξήλωσαν! Άν το τραβήξουν κι άλλο, θα νομιμοποιηθούν στη συνείδηση του λαού και άλλα, ακόμα πιο ζόρικα εργαλεία εναντίον τους, που αυτή την στιγμή ενδεχομένως θα φαντάζαν υπερβολικά. Εύχομαι (για το καλό της κοινωνίας, όχι γιατί με πήρε ο πόνος για τους συριζαίους και τους αναρχικούς ταραξίες) να βάλουν μυαλό για να μη φάνε το κεφάλι τους.

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/01/2013 13:47:16

    Όχι έξοδα για την τήρηση της τάξεως και την διαφάνεια του δημοσίου βίου.

    Οικολογία - Ανακύκλωση - Οργανικά προϊόντα

    Προτείνω

    1. Για κουκουλοφόρους και άπλυτους του ινδυμεδια : πίσσα και πούπουλα.

    2. Για ελεεινούς πολιτευτές : φούμο

    3. Για διακεκριμένους καταχραστες του δημοσίου χρήματος : θανατική ποινή.

    • Re, ti ginetai! avatar
      Re, ti ginetai! @ Προφήτης 10/01/2013 19:51:58

      Γιατί μόνο "διακεκριμένους"; Θάνατος σε ΟΛΟΥΣ τους καταχραστές έστω και ενός ευρώ δημοσίου χρήματος !!!

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/01/2013 14:16:18

    Υπάρχει βέβαια ένα μείζον ζήτημα. Ενώ η επιχειρησιακή δυνατότητα της αστυνομίας ενισχύεται, τείνοντας σε αστυνομοκρατία, τα δικαιωματα των πολιτων συρρικνώνονται.
    Πώς π.χ. θα εκδηλωθεί η ευρεία κοινωνική αντίθεση σε βίαιη καταπάτηση του περιβάλλοντος από φαστ τρακ "επένδυση"-αρπαχτή;
    Με υπόμνημα; χα

    • Re, ti ginetai! avatar
      Re, ti ginetai! @ Προφήτης 10/01/2013 19:43:44

      Μη τους βάζεις δύσκολα, τώρα!!!

  14. ΛΜ avatar
    ΛΜ 10/01/2013 14:18:11

    Να προσέχουν οι βαρύμαγκες του διαδικτύου με τα ακονισμένα, βαμμένα νυχάκια εκ μανικιούρ και τα τρύπια καλσόν, γιατί ο λαός υποφέρει και δεν πρόκειται να ανεχτεί ακρότητες από καμιά πλευρά. Να προσέχουνε όμως διπλά και οι χειριζόμενοι όπλα, ειδικά όταν τα στρέφουν απέναντι σε ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες που διαδηλώνουν και ΔΕΝ σπάνε, ούτε καταστρέφουν τις περιουσίες των συμπολιτών τους.
    Ως εδώ η κυβέρνηση, επιδεικνύει σύνεση, σοβαρότητα και ψυχραιμία.
    Ας συντονιστούν άπαντες με το παράδειγμά της λοιπόν.

  15. punisher avatar
    punisher 10/01/2013 14:23:17

    καλα ρε τα εκαμ ειστε σοβαροι οτι να ναι τα εκαμ ειναι για πολυ σοβαροτερες καταστασεις οχι να κυνηγανε ολα τα μαστουρωμενα

    • mezapos avatar
      mezapos @ punisher 10/01/2013 16:01:48

      Πολύ σωστός ο punisher. Είναι δυνατόν να στέλνουν τα ΕΚΑΜ για μια "συμβολική" ανακατάληψη; Αν δεν είναι επίδειξη δύναμης, τότε δείχνει το μπάχαλο που υπάρχει στα σώματα ασφαλείας και την ανικανότητά τους

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ mezapos 10/01/2013 17:42:08

        Θα πόνεσε πολύ που δε χρειάστηκε να ανοίξει μύτη και να συυληφθούν άμεσα 100 άτομα...

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ mezapos 11/01/2013 00:16:27

        Γιατί όχι τα ΕΚΑΜ;Άς ξεσκουριάσουν λίγο πριν τους χτυπήσει η πρωτείνη και το φρέντο στο κεφάλι.

  16. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 10/01/2013 14:29:17

    Ειναι τα ιδια μοντελα που χρησιμοποιουν οι αστυνομικοι στη Νοτια Αφρικη για να διαλυουν απεργιες αιτηματων αυξησεων μισθων (μα να μην τους ικανοποιουν τα 50 ραντ το 12ωρο;!);

  17. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 10/01/2013 14:56:21

    Οταν η δεξιά δεν οριοθετεί με απόλυτη ακρίβεια τα όριά της με την ακροδεξιά, έχουμε κακά ξεμπερδέματα σαν χώρα...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Κατερίνα 10/01/2013 15:02:32

      Μέχρι στιγμής πάντως προβλήματα (σπασίματα, εμπρησμούς, νεκρούς, πλιάτσικα, φθορές, εμπέδωση ανομίας) δημιουργεί στη χώρα η μη οριοθέτηση της αριστεράς με την ακροαριστερά.

      • Κατερίνα avatar
        Κατερίνα @ ΚΜ 10/01/2013 18:50:47

        Αγαπητέ, εμείς σχολιάζουμε στο Antinews, οχι στο left.
        Εμένα δε μου αρέσουν σχόλια αναγνωστών στο Antinews που παραπέμπουν σε Χρυσή Αυγή.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Κατερίνα 10/01/2013 19:05:16

          Ναι, ναι κόλλα μας τη ρετσινιά, επειδή είπαμε την αλήθεια για τον ρόλο που βαράει ο Σύριζα. Την Χρυσή Αυγή την έχουμε επικρίνει πολλές φορές εδώ μέσα. Τώρα, θα τα ακούσει και το αριστερό alter ego της!

  18. ΛΜ avatar
    ΛΜ 10/01/2013 15:09:20

    Να προσέχουν οι βαρύμαγκες του διαδικτύου με τα ακονισμένα, βαμμένα νυχάκια εκ μανικιούρ και τα τρύπια καλσόν, γιατί ο λαός υποφέρει και δεν πρόκειται να ανεχτεί ακρότητες από καμιά πλευρά. Να προσέχουνε όμως διπλά και οι χειριζόμενοι όπλα, ειδικά όταν τα στρέφουν απέναντι σε ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες που διαδηλώνουν και ΔΕΝ σπάνε, ούτε καταστρέφουν τις περιουσίες των συμπολιτών τους.
    Ως εδώ η κυβέρνηση, επιδεικνύει σύνεση, σοβαρότητα και ψυχραιμία.
    Ας συντονιστούν άπαντες με το παράδειγμά της λοιπόν, για να μη....φάνε το άδειο κεφάλι τους.

  19. Κλέων() avatar
    Κλέων() 10/01/2013 15:36:58

    Πως το έλεγαν κάποτε....;
    Ησυχία, τάξις και ασφάλεια!
    Σύμφωνα δε με...κάποιους σχολιαστές, ο νέος "εξοπλισμός" θα χρησιμοποιείται μόνον κατά ειδικών ακραίων περιπτώσεων τύπου Δεκέμβριος 2008.
    Τώρα, εάν θα επιδεικνύεται και σε άλλες περιπτώσεις, πιο ήπιας όχλησης, θα είναι για καθαρά αποτρεπτικούς λόγους.
    Τώρα πλέον είναι πιο σίγουρο ότι η απειλή που ακούει στο όνομα "μπαχαλάκηδες", θα "λουφάξει" εμπρός στην αρτιότερη υλικοτεχνική επάρκεια των δυνάμεων αποκατάστασης της τάξης.

    Τι κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω...

  20. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 10/01/2013 16:35:03

    Τωρα που ο Σαμαρας κανει πραξη την Ελληνοτουρκικη φιλια ξεπουλοντας τα παντα στους Τουρκους (μαρινες, λιμανια, και οτι αλλο προκυψει), μειωνονται οι αναγκες στρατιωτικων εξοπλισμων και ετσι περισσευουν λεφτα για τις δαπανες της αστυνομιας. Φτου σας και το παιζετε και πατριωτες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μπαρμπαθωμας 10/01/2013 17:43:38

      Βιάζεσαι. Όταν θα ανακυρήξουμε ΑΟΖ θα το βουλώσεις και θα πάρεις πίσω τις βλακείες που λες; Διαχείριση και όχι ιδιοκτησία δίνεται στις μαρίνες και μάλιστα σε κοινοπραξίες με Έλληνες. Επομένως;

  21. Χρήστος avatar
    Χρήστος 10/01/2013 16:38:54

    Νότης Σφακιανάκης - Είμαι φασίστας γιατί είμαι πατριώτης (!!!)
    http://www.youtube.com/watch?v=PBY9QLSVPMc

    Ο Γεωργαντάς κατάπιε την γλώσσα του.

  22. πολίτης avatar
    πολίτης 10/01/2013 17:03:25

    Τέτοιου είδους προμήθειες δεν προορίζονται ούτε για μαστουρωμένους, ούτε για μπαχαλάκηδες, ούτε για κουκουλοφόρους. Αυτοί δρουν ανενόχλητοι. Κάθε φορά που η αστυνομία θέλει να διαλύσει μια διαδήλωση ή να εμποδίσει τον κόσμο να φτάσει μέχρι τη Βουλή, χρησιμοποιεί το ίδιο σχέδιο. Από το πουθενά εμφανίζονται τα διάφορα λεβεντόπαιδα με τις κουκούλες και αρχίζει το σόου.
    Δεν είναι σε θέση κανείς να με διαψεύσει γιατί το έχω βιώσει σε δεκάδες ειρηνικές πορείες.
    Τα παιδιά των φρονίμων της εξουσίας εφοδιάζονται με τα απαραίτητα για την καταστολή τυχόν γενικευμένων αντιδράσεων.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα χρημάτων σε αυτήν την περίπτωση, oύτε υποθέτω
    αντιρρήσεις από την τρόικα για τέτοιες σπατάλες, εφόσον υπηρετούν και εξυπηρετούν το σχέδιο.

    • Nick avatar
      Nick @ πολίτης 10/01/2013 20:06:05

      Για "καταστολή τυχόν γενικευμένων αντιδράσεων" υπάρχει η Τουρκία και τα κάθε λογής "θερμά επεισόδια". ;)

  23. ALTER EGO avatar
    ALTER EGO 10/01/2013 20:57:41

    Κατερίνα έχεις πολύ δίκιο. Mόνο που υπάρχουν και άνθρωποι φανατικοί και ο διάλογος μαζί τους, είναι προκαταδικασμένος σε αδιέξοδο.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ALTER EGO 10/01/2013 21:37:02

      Αλτερ έγκο ποιανής άραγε;

      • ALTER EGO avatar
        ALTER EGO @ ΚΜ 10/01/2013 21:55:12

        Το alter ego της μαύρης μοίρας των φασιστοειδών.

      • ALTER EGO avatar
        ALTER EGO @ ΚΜ 10/01/2013 23:32:04

        Της μαύρης μοίρας των φασισταριών

  24. Άργουεν avatar
    Άργουεν 10/01/2013 22:10:24

    Όποιος "ευαισθητοποιημένος/εύθικτος",έχει βρεθεί σε πορείες στην Ισπανία ή στη Γαλλία ,παρακαλώ να μας καταθέσει την εμπειρία του από την αντίδραση των αστυνομικών αρχών εκεί ,σε περίπτωση που είχε την φαεινή ιδέα να κάνει "κιχ"σε διαδήλωση !!!

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Άργουεν 10/01/2013 23:22:23

      Ο αδερφος μου ,δικηγορος, μεταπτυχιακος φοιτητης στο Παρισι προ 15ετιας συμμετειχε σε ειρηνικη πορεια για τους sans papiers μεταναστες (τους χωρις χαρτια) και εφαγε το ξυλο της αρκουδας, εμεινε στο τμημα ολο το βραδυ και την επομενη ημερα τον απειλησαν με διακοπη των σπουδων του και επιστροφη στην Ελλαδα χωρις δικαιωμα να ξαναγυρισει εκει... κατα τα αλλα οι αλλες δυτικες χωρες μας κουναν το δαχτυλο περι ελλειψης ανθρωπισμου... χωρες που το 1/100 των ελληνικων πρβληματων να ειχαν θα εκαναν 100 φορες χειροτερα πραγματα (και τα κανουν δηλαδη και ας μην εχουν την απιστευτη ασυδοσια που κυριαρχει εδω περα)....