22/09/2012 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με εντολή Σαμαρά στον εισαγγελέα ο φάκελος του ΣΔΟΕ με τους πολιτικούς

Στις αρμόδιες εισαγγελικές αρχές αποστέλλεται ο φάκελος που έχει καταρτίσει το Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος (ΣΔΟΕ) σχετικά με τα 32 , ή κατ' άλλους 33 πολιτικά πρόσωπα τα οποία φέρονται να εμπλέκονται σε οικονομικού χαρακτήρα αδικήματα.

Όπως ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Οικονομικών, ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς ζήτησε από τον Υπουργό Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα να μεταβιβαστεί ο φάκελος του ΣΔΟΕ με τα στοιχεία των πολιτικών προσώπων, που φέρονται να ελέγχονται, στον εισαγγελέα, μαζί με πλήρη περιγραφή της κατάστασης.

Ζήτησε, επίσης, να παράσχει το ΣΔΟΕ στον εισαγγελέα κάθε δυνατή βοήθεια που θα ζητηθεί για το θέμα αυτό.

Δημοσίευμα της Real News

Με τίτλο "Κατάθεση-φωτιά για 3 υπουργούς!" η Realnews  υποστηρίζει ότι τρεις υπουργοί της κυβέρνησης Καραμανλής (Μεϊμαράκης, Λιάπης και Βουλγαράκης) κατονομάζονται εγγράφως σε κατάθεση του Γιώργου Ζωγραφάκη, ιδιοκτήτη και νόμιμου εκπροσώπου 19 εταιρειών του ομίλου Καρούζος για συμμετοχή σε υπόθεση που εξετάζει το ΣΔΟΕ και αφορά σε μεγάλο κύκλωμα που ξέπλυνε μαύρο χρήμα αγοράζοντας ακίνητα αξίας 10,2 δισ. ευρώ!

Διαβάστε κι αυτό: Εδώ και τώρα τα ονόματα των 32 πολιτικών που πλούτισαν “περίεργα”

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 22/09/2012 18:15:43

    Α ντε να δούμε και το αποτέλεσμα,αυτό έχει σημασία.38 Χρόνια κλεψιάς και κανένας δεν έχει πάει στήν φυλακή.ΙΔΟΜΕΝ

    • 1kris avatar
      1kris @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 22/09/2012 18:40:09

      Εισαι πολυ κακοπροαιρετος.Μαλλον δεν ακους τα νεα στην τηλεορασι.Δεν ειδες τον Τσουκατο ,τον Μαντελη,τους εμπλεκομενους με το χρηματιστηριο, με την αγορα του αιωνα,με τα ομολογα,με την Ζιμενς ,με την Αττικη οδο, σιδηροδεσμιους τι αλλο θελεις η χωρα εχει ξεβρωμισει αλλα εσεις εκει.ολοι βρισκονται στα κελια τους.και ο Σαμαρας οτι λεει το ενοει.ΘΑ ΕΛΕΚΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟ 74 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.ο λογος ενος πολιτικου ειναι λογος τιμης.τελος.Αυτο να γινει σαφες.
      ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΡΑΓΕ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ.ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 22/09/2012 18:42:19

    Πάντως με δήμευση των ακινήτων και ακόμη και με πτώση της αξίας τους στην αγορά λόγω κρίσης, 6 δις τα έχεις. Να τα ισοδύναμα. Το κακό είναι πως η δικαιοσύνη στη χώρα μας αργεί πάρα πολύ να τελεσιδικίσει...

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Γεώργιος Τ. 23/09/2012 00:01:18

      Και αύριο το πρωί να γινόταν η δήμευση τα έχουμε ξαναπεί: Αυτά τα 6 δις θα ήταν έκτακτα έσοδα, ενώ για την εξάλειψη των ελλειμμάτων χρειάζονται τακτικά ετήσια έσοδα. Μια φορά θα τα βγάλουμε τα 6 δις, όχι κάθε χρόνο. Τα μέτρα δηλαδή δεν τα γλιτώνουμε όπως και νά' χει

  3. Hostaw avatar
    Hostaw 22/09/2012 18:44:31

    Δεν παίζεται ο Χατζηνικολάου.

  4. Ίωνας avatar
    Ίωνας 22/09/2012 19:06:57

    Δεν θα γίνει από το 74 και μετά αλλά από το 2009 έως 2011 η έρευνα, που σημαίνει ότι είναι ληψή.Πάντως βρήκαμε θέμα να ασχολούμαστε για να ξεχάσουμε (λέμε τώρα) φόρους, χαράτσια και τροϊκες.

  5. Παύλος avatar
    Παύλος 22/09/2012 19:33:38

    Ώπα ρε φίλε !
    καλά τα λες, με μια αντίρρηση : Ξεχνάς ότι η "βρωμερότερη" μπόχα μετακόμισε κατά ΣΥΡΙΖΑ μεριά και ετοιμάζεται για ...
    επανα- μ π ο χ ί ζ ε ι ν !!!

    • gremos avatar
      gremos @ Παύλος 22/09/2012 21:10:27

      Η μπόχα του ΣΥΡΙΖΑ
      http://ixnos.blogspot.gr/2012/09/blog-post_7455.html

  6. Λακμος avatar
    Λακμος 22/09/2012 19:55:02

    Ελατε τωρα... 10,2 δις δεν ειναι ουτε το ενα τριτο της "δοσης" που (δεν) θα μας δωσουν το Νοεμβριο οι δανειστες μας. Συγνωμη, οι ευεργετες μας ηθελα να πω.

  7. ιωαννης γραψας avatar
    ιωαννης γραψας 22/09/2012 20:03:26

    δυστυχως θα σας ερθει τέτοια "κεραμίδα" στο κεφάλι ΑΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ανακοινωθούν τα ονόματα που σας βλέπω για βαρυ πονοκέφαλο !!! και η πλάκα είναι οτι και αρκετά ακόμη παιδάκια υπάρχουν αλλά για αρχή θα κάψετε τους "εύκολους" πρώτα και αν δεν μπορείτα να "πνίξετε" τη λίστα με τους άλλους, τότε θα δούμε ποιος θα "πρωτοπέσει...έχει πάντως μεγάλη πλάκα να γίνει η αρχή και τότε θα δούμε ποια είναι τα διαχρονικά λαμόγια, φίλοι τιμητές της ηθικής....για να παίρνουμε θέσεις στο εργάκι σιγα σιγα...ε ρε γλέντια..

  8. βαγγελης avatar
    βαγγελης 22/09/2012 20:15:23

    φιλε μου Παυλο το ΠΑΣΟΚ που μετακομισε στον ΣΥΡΙΖΑ ειναι σε επιπεδο ψηφοφορων κατα κυριο λογο και μονο οι διαλεκτοι (Σακοραφα, Κουρουπλης) σε βουλευτικες θεσεις. Απο καπου επρεπε να αλλαξει το σκηνικο-φυσικα δεν μπορουσε να γινει εισαγωγη ψηφοφορων απο αλλη χωρα! (κρατω καποιες επιφυλαξεις για τον Μητροπουλο)...

  9. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 22/09/2012 20:24:22

    Mας ενοχλεί.
    Και προς το παρόν η εμπλοκή του Εισαγγελέα μας ικανοποιεί.
    Αυτή η συριζαίικη μπόχα, εσάς σας ενοχλεί:
    "...αλλά προβλέπεται επισήμως και το μέγα σκάνδαλο είναι ότι έχουν πάρει χρήματα ύστερα από τις πληροφορίες που έχουμε, το έχει γράψει και ο Νέτας και ο Μπέης στην «Ελευθεροτυπία» είναι μέσα και ΚΚΕ και ΣΥΝ, στην Κυβέρνηση Τζανετάκη και αυτά τα δύο κόμματα, δεν έχουν αντιδράσει. Άρα λοιπόν πρόκειται για μία διαφθορά όλου του πολιτικού συστήματος και δυστυχώς είναι μέσα και η αριστερά.

    Ερ: Δεν είναι λοιπόν μόνο δικομματικό, δηλαδή ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, το σκάνδαλο της Siemens…
    ΠΚ: Όχι. Γιατί όπως έχει γράψει ο Βέτας η κυβέρνηση Τζανετάκη – ήταν να προκηρυχτεί ένας διαγωνισμός διεθνής για τα τηλέφωνα κι όλα τα κόμματα που μετείχαν στην Οικουμενική Κυβέρνηση, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ο ενιαίος Συνασπισμός, η ΕΑΡ (Ελληνική Αριστερά)...."
    http://www.antinews.gr/2009/08/18/11968/

  10. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2012 20:30:53

    Να παραιτηθει εδω και τωρα ο Προεδρος της Βουλης μεχρι να παει το θεμα στην δικαιοσυνη.
    Αντε γρηγορα γιατι πλησιαζει και η ημερομηνια των Μαγιας και δεν βλεπω να μενει ορθιο κουλομπυθροξυλο.

  11. ΘΕΩΝΗ avatar
    ΘΕΩΝΗ 22/09/2012 20:35:11

    Σε μια πρώτη λίστα συντριπτικά είναι τα ποσοστα των προερχόμενων από την ΝΔ που παρουσιάζουν περίεργο πλουτισμό.Λέτε η ΝΔ να προχωρά σε αυτικάρθαση και στο πασοκ στο ανδρο των ξυποληταριών που απέκτησαν τεράστιες περιουσίες να μην βρεθούν παρά ελάχιστοι?

  12. GO avatar
    GO 22/09/2012 20:43:47

    Λυπάμαι, απογοητεύομαι, θλίβομαι, οργίζομαι γιατί τόσες ώρες μετά τη γνωστοποίηση του δημοσιεύματος, δεν υπάρχει η παραμικρή αντίδραση από τους τρεις.
    Κρίμα, ρε Βαγγέλη.

  13. Jim Bim avatar
    Jim Bim 22/09/2012 21:23:14

    Δεν θα τους χωράει ο Κορυδαλος !!!!!!!!!!!!!
    Θα εχει παρέα και ο ΑΚΗΣ ....

  14. skeptical ( ex voter) avatar
    skeptical ( ex voter) 22/09/2012 21:36:15

    Μπράβο στον πρωθυπουργό ! Και τίποτα να μην βγεί , η κίνηση έχει τεράστια σημασία .Αρχίζουν τα πράγματα και λέγονται με το όνομα τους .

  15. Tassos avatar
    Tassos 22/09/2012 23:43:48

    Το νούμερο 10,2 δις είναι εξωφρενικό και μάλλον λάθος. 10,2 εκατομμύρια μπορεί, αλλά 10,2 δις είναι 3,7 τρισεκατομμύρια δραχμές. Αποκλείεται. Δεν διακινούνται τέτοια ποσά ούτε από την Goldman Sachs...

  16. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/09/2012 19:54:00

    Το τραγικό για τη χώρα μας είναι το τίτλος του άρθρου.
    Η Εκτελεστική εξουσία ορίζει και καθορίζει την λειτουργία της Δικαστικής!!!
    Η παρακμιακές, διεφθαρμένες οικονομικοπολιτικές ελίτ κατάφεραν να διαλύσουν τους θεσμούς του Κράτους Δικαίου και να μετατρέψουν την δημόσια διοίκηση σε καθεστώς πρωθυπουργικής δικταρίας.
    Δυστυχώς, ο "κυρίαρχος λαός" θεωρεί πως η έννοια θεσμός είναι συνώνυμο του δεσμός.
    Εφ΄όσον δεν μπορούμε να καταλάβουμε και να απαιτήσουμε τα αυτονόητα πώς είναι δυνατό να απαιτούμε από τους άλλους σεβασμό στην εθνική μας αξιοπρέπειας!