#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2012 14:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με εντολή Σαμαρά παγώνουν οι επιχορηγήσεις σε ΜΚΟ



Με εντολή του πρωθυπουργού κόβονται οι πιστώσεις του 2012 προς Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις (ΜΚΟ) και Σωματεία, ενώ θα επανεξεταστούν από μηδενική βάση τα κονδύλια για το 2013.

Με εντολή του Αντώνη Σαμαρά, δεσμεύονται όλες οι πιστώσεις που είναι εγγεγραμμένες στον κρατικό προϋπολογισμό του 2012 και αφορούν επιχορηγήσεις προς ΜΚΟ και Σωματεία, ενώ από το 2013 όλες πλέον οι δαπάνες θα επανεξεταστούν από μηδενική βάση.

Σχετική επιστολή απέστειλε προς όλους τους υπουργούς ο γενικός γραμματέας της κυβέρνησης Παναγιώτης Μπαλτάκος, στο πλαίσιο της προσπάθειας για εξοικονόμηση πόρων από τον κρατικό προϋπολογισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/08/2012 14:51:40

    Αυτό κι αν ήταν πηγάδι σπατάλης. Για την προβολή του πολιτευτή της επαρχίας, του δημάρχου και διαφόρων άλλων "παραγόντων".
    Σειρά νομίζω έχουν οι Δήμοι. Εκείυπάρχει μια μάυρη τρύπα σαν αυτή στο κέντρο του γαλαξία.
    Πρώτα αυτά και μετά η συνταξούλα του κάθε φουκαρά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/08/2012 15:14:02

      Οι δήμ(αρχ)οι άρχισαν πάντως, με αφορμή τις πράγματι τεράστιες περικοπές, να απειλούν με αιφνίδιο λουκέτο, που θα έχει ως αποτέλεσμα ακόμα και τη συσκότιση των πόλεων. Ήδη καταργούν μαζικά αναγκαίες κοινωνικές υπηρεσίες, όπως οι παιδικοί σταθμοί. Αν αποφασίσει το κράτος να βάλει το μαχαίρι στο απόστημα των ΟΤΑ, προβλέπω χάος και αναρχία στους δρόμους (συσκότιση, άρα έκρηξη της εγκληματικότητας, πλήρης κατάρρευση της δημόσιας υγιεινής από τη μη αποκομιδή των σκουπιδιών κ.λπ). Κάτι σα... Νάπολι θα γίνουμε, σε πιο μεγεθυμένο αλλά και πιο γενικευμένο.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 21/08/2012 15:26:36

        Ας βάλουν οι Δήμαρχοι μαχαίρι σε κάτι πολιτιστικές δραστηριότητες των που τις μοιράζονταν γνωστές παρεούλες της τέχνης, σε κάτι ειδικούς συμβουλάτορες, σε κάτι υπαλλήλους φαντάσματα που παριστάνουν ότι δουλεύουν ενώ έχουν και δεύτερη δουλειά. Εκεί κι αν υπάροχυν περιθώρια για περικοπή των σπαταλών. Αλλά κι αυτοί προτιμούν να κόψουν τα χρήματα για τους βρεφονηπιακούς σταθμούς παρά να κακοκαρδίσουν τους "πολιτικούς τους φίλους"

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Αυριανιστής 21/08/2012 15:28:32

        Άμα τρο παρατραβ'ηξουν οι...τοπικοί αρχόντοι το σχοινί, στον Ιδιωτικό τομέα η αποκομιδή των σκουπιδιών κι άμεση επέμβαση αν τολμήσουν να...συσκοτίσουν. ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΛΑΕΤΙΑ ΤΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ. Δεν είναι δυνατόν να κινδυνεύει το καράβι να μπατάρει και κάποιοι να διαμαρτύρονται για μια ...ξαπλώστρα στο κατάστρωμα...ΕΛΕΟΣ !!!

  2. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 21/08/2012 14:51:54

    Επιτέλους ....τα αυτονόητα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΚΩΣΤΑς Β 21/08/2012 14:55:23

      Οι επαναστάσεις θέλουν υπομονή και επιμονή. Ακόμη και αυτές του αυτονόητου...

  3. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 21/08/2012 15:06:07

    Nισάφι πια......
    Εδώ ψωμολυσσάει αρκετός κοσμάκης οι Μπίζνες Καλά Οργανωμένες μας χρειάζονταν. Αλλά τι γράφω, αυτές είναι κάποια από τα κατάλοιπα του ΠΑΣΟΚ της πράσινης ανάπτυξης (πετρέλαιο δεν έχουμε έλεγε ο τέως Πρωθυπουργός).
    Καιρός λοιπόν η συγκυβέρνηση να σπάσει το απόστημα από την καμπούρα του λαού. Διότι απλώθηκε όπως ο καρκίνος. ΜΚΟ για το ένα, ΜΚΟ για το άλλο.....
    Ρε φτιάχτε εκατομμύρια ΜΚΟ. Αλλά ΠΕΝΤΑΡΑ από το κράτος.
    Δεν έχω πρόβλημα με τον εθελοντισμό, όμως δε θα φορολογούμαστε για ΜΚΟ που περιθάλπουν ΟΡΚ....
    Και μετά συζητάμε γιατί γεμίσαμε λαθρομετανάστες. Εμ που αλλού θα βρουν καλύτερα??

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/08/2012 15:09:48

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    Αυτό κι αν ήταν πρώτης τάξεως κηφηναριό που σιτιζόταν επί τουλάχιστον 10+ χρόνια στο δημόσιο πρυτανείο! Επόμενος στόχος πρέπει να είναι η ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ των διασυνδέσεων πολλών από αυτές τις ΜΚΟ με κυκλώματα δουλεμπόρων που έμπαζαν και πρόσφεραν (με τα λεφτά του Έλληνα φορολογουμένου) νομική υποστήριξη σε εκατοντάδες χιλιάδες λάθρο.

  5. ο αποτέτοιος avatar
    ο αποτέτοιος 21/08/2012 15:22:21

    επιτέλους!

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 21/08/2012 15:23:47

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!
    Όταν τελικά ..... ολοκληρωθεί και η έρευνα που έχει αρχίσει η δικαιοσύνη, τότε θα τρίβουμε τα μάτια μας, ειδικά σε όσον αφορά στις ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΚΟ!!!
    Βέβαια, και η σημερινή κυβέρνηση ( κυρίως ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ) τις χρησιμοποιεί για άντληση κυβερνητικών στελεχών !!!!
    Ένα μικρό παράδειγμα στο:
    http://envthink.blogspot.gr/2012/08/2.html

  7. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 21/08/2012 15:44:23

    ...Κάντε κι άλλα κ. Α. Σαμαρά, κάντε κι άλλα... Τολμήστε σκληρές συγκρούσεις και ρήξεις, στιγμή μη διστάσετε. Οι αχρείοι νάνοι, τα επιζήμια φαντάσματα που πέρασαν απ΄ το Μαξίμου μη προσφέροντας, μην αλλάζοντας και μην τολμώντας απολύτως τίποτε, να εμφανιστούν στο αληθινό τους μέγεθος, αυτό του τιποτένιου υποκριτή, του δόλιου καιροσκόπου, του ανίκανου και ύποπτου....διαχειριστή. Κάντε όλα όσα μπορείτε, κι εκείνα που κάποιοι νομίζουν οτι δεν θα μπορέσετε...:-)

  8. xp avatar
    xp 21/08/2012 15:53:45

    Μπράβο ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ!!

  9. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 21/08/2012 15:57:15

    ok μέχρι εδώ.Εκείνος ο Χατζηδάκης με το ΕΣΠΑ τι κάνει;; δουλεύει ή πήρε εντολή απο τα αφεντικά του να κάνει πως δουλεύει;Υπάρχουν έτοιμα προγράμματα στο υπουργείο Αγροτιάς που κάθονται, διότι ο μεγαλύτερος κυφήνας Σκανδαλίδης μόνο ...να μην πω τι.

  10. Κβάντα avatar
    Κβάντα 21/08/2012 16:01:25

    Είναι δυνατόν να έχουμε, ως Έλληνες φορολογούμενοι, πληρέστερη ενημέρωση η οποία συνοδεύεται και από αριθμούς;
    Το "παγώνουμε τις επιχορηγήσεις στις ΜΚΟ" ακούγεται καλό. Ποιες όμως επιχορηγούνται και τι ποσό θα παραμείνει στο ταμείο του Κράτους από αυτήν την απόφαση;

  11. irida avatar
    irida 21/08/2012 16:11:28

    Αυτό το: με εντολή Σαμαρά, αρχίζει να μου τη δίνει...Έλεος, είμαστε τόσο ταλαιπωρημένοι....ας δώσει μια εντολή να μαζέψουν την πολυπληθή φρουρά μεγαλόσχημων..εκεί να τον δώ, όχι στις συντάξεις, στις μκο... οκ; Και σε πολλά άλλα φυσικά. Γεμάτα τα συρτάρια με φαινομενικά εύκολες εξαγγελίες κι ανέξοδες πλην ανεφάρμοστες υποσχέσεις..

  12. Αθηνά-Μαρία avatar
    Αθηνά-Μαρία 21/08/2012 16:14:27

    Nα προσθέσω και εγώ την φωνή μου : ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !

  13. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 21/08/2012 16:17:56

    Μπράβο. Συνεχίστε έτσι

  14. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 21/08/2012 16:51:23

    Αμήν! Αυτό είναι πολύ γερό χτύπημα στη διαπλοκή. Και με τις 600 φωτιές-εμπρησμούς σε 10 μέρες αρχίζω να θυμάμαι το 2008. Μάλλον δεν κουμαντάρεται ο Αντώνης όπως κάποιοι υποτελείς προωθυπουργοί-πράκτορες. Τώρα όμως έχει πολλούς Έλληνες μαζί του. Όχι μόνο τους οπαδούς της ΝΔ. Αρκεί να συνεχίσει έτσι και να νοιώσουν οι πολλοί πως υπάρχει Ηγέτης που πάει μπροστά χωρίς να υπολογίζει το κόστος. Με το μάτι του έδειξε πολλά σε όσους είναι ψαγμένοι. Μένουν οι υπόλοιποι...

  15. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 21/08/2012 17:01:07

    Μην τα βάζετε με τις ΜΚΟ, ο χώρος έχει βγάλει και λαμπρούς νεολαίους ηγήτορες, που κοσμούν την παράταξη με το ήθος, την εντιμότητα και την τεχνογνωσία τους .


    Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση αξίζουν συγχαρητήρια στον πρωθυπουργό για την εντολή.

  16. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 21/08/2012 17:27:08

    Αντε μπράβο !! Συνέχισε έτσι και πιο δυναμικά !!

  17. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/08/2012 17:43:21

    Έτσι, μπράβο! Να κοπεί το οξυγόνο (=χρήμα) από τα ΜΚΟτζήδικα παράσιτα της «προοδευτικής» παπάτζας, που χρησιμοποιούσαν τους φόρους μας για να μας βλάπτουν «από άποψη» - και με το αζημίωτο.

  18. nikolas avatar
    nikolas 21/08/2012 17:59:06

    Ωχ θα βγεί ο σπείρας σπείρας και θα φωνάζει πάλι και θα γράψει και κανένα άσμα για εκδίκηση!!!

  19. Κυθηριος avatar
    Κυθηριος 21/08/2012 18:00:07

    Αν κατάλαβα καλά,στον τίτλο τού άρθρου αναφέρεται ότι παγώνουν οι επιχορηγήσεις και στο άρθρο σημειώνεται ότι τα Υπουργεία θα εξοικονομήσουν πιστώσεις,ποιά είναι η αλλαγή;Αντί για διακοπές επιχορηγήσεων,γιατί δεν καταργούνται αρκετές από τις ΜΚΟ;

    • arcane avatar
      arcane @ Κυθηριος 21/08/2012 19:15:09

      Οι ΜΚΟ είναι Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, δηλαδή ιδιωτικές. Δεν έχει το κράτος δικαιοδοσία να τις καταργήσει, ούτε όμως και υποχρέωση να τις χρηματοδοτεί. Καιρός ήταν να σταματήσει η κρατική χρηματοδότηση, ας βρουν λεφτά από τα μέλη τους!

  20. Nik avatar
    Nik 21/08/2012 18:37:23

    Επιχορηγήσεις στις ΜΚΟ είναι παράδοξο και παράλογο. Μόνο στην Ευρώπη γίνεται αυτό, να επιχορηγούνται λομπίστες για να κάνουν λόμπυινγκ στην κυβέρνηση!

    Και δεν είναι μόνο αυτό. Σε μερικά υπουργεία κατοικοεδρεύουν μόνιμα οι ΜΚΟ και χαράσσουν πολιτική.

    Κανένας μας δεν έχει ψηφίσει ΜΚΟ. Καμία ΜΚΟ δεν εφαρμόζει δημοκρατικές διαδικασίες στις εσωτερικές της λειτουργείες. Καμία ΜΚΟ δεν λογοδοτεί σε κανέναν και δεν είναι έτοιμη να αποζημιώσει κανένα σε περίπτωση που οι προτάσεις της αποδειχθουν λανθασμένες.

    Οξω! Ολες. Και καλό θα ήταν να σταματήσει και η ελληνική συμβολή σε Ευρωταμεία που χρηματοδοτούν το αληταριό.

    Α ναι. Ξέρει κανείς πως τα πήγε η ΜΚΟ που σκοπό είχε την διάδοση της Ορθοδοξίας στη βόρεια Κορέα;

  21. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 21/08/2012 20:13:06

    Πριν πείτε καλά έκανε και μπλόκαρε τις ΜΚΟ το ξέρετε τα 5μηνα προγράμματα αυτεπιστασίας σε δήμους είναι μέσω ΜΚΟ που χρηματοδοτούνται απο προγράμματα του ΈΣΠΑ;; Και τι θα γίνουν τα προγράμματα του ΈΣΠΑ και οι άνθρωποι που περιμένουν τις προσλήψεις;;; πάνε τόσες θέσεις εργασίας;;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ευάριστος 21/08/2012 22:57:29

      Αυτές οι θέσεις έχουν χρηματοδοτηθεί μέσω ΕΕ. Που είναι το πρόβλημα; Από τον κρατικό προϋπολογισμό δεν υπάρχει άλλο περιθώριο. Και όποια δεν έχει έσοδα να κλείσει!

      • Ευάριστος avatar
        Ευάριστος @ Γεώργιος Τ. 22/08/2012 01:57:25

        Ξέρεις σε μερικά έχουν βγεί ήδη τα αποτελέσματα αλλά δεν παίρνουν έγκριση απο το υπουργείο.....γιατί; Τα αποτελέσματα έχουν τριπλοεξεταστεί ξανά και ξανά απο τον ΑΣΕΠ!

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Ευάριστος 22/08/2012 07:55:44

          Δε το ξέρω αλλά είναι άσχετο με το θέμα που συζητάμε εδώ όμως.

  22. Vicky avatar
    Vicky 21/08/2012 20:33:28

    Μάλλον κάποιος έκανε το κόπο και έψαξε λίγο, που πήγαν χρήματα από το ΕΣΠΑ του Υπουργείου Υγείας. Είμαι βέβαιη για αυτό.....

  23. kat avatar
    kat 21/08/2012 20:33:57

    Kρίμα και είχα στα σκαριά μια πολυ ωραία ΜΚΟ για την διάσωση της μεσογειακής
    κατσαρίδας........

    • Αθηνά-Μαρία avatar
      Αθηνά-Μαρία @ kat 21/08/2012 23:01:01

      καλόοο

    • nik avatar
      nik @ kat 22/08/2012 09:47:37

      ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ?

      • Αθηνά-Μαρία avatar
        Αθηνά-Μαρία @ nik 22/08/2012 23:53:08

        γιατί το λές αυτό, πολύ πιό χρήσιμο το ζευγάρωμα των χταποδιών από το δικαίωμα ψήφου των γυναικών του Ουαγκαντούγκου

  24. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 21/08/2012 21:58:23

    Μα, επιτέλους! Εύγε, εύγε, εύγε !!!

  25. Α avatar
    Α 21/08/2012 22:42:38

    Α. Σαμαρά μπράβο! Έσκισες!

  26. The Owl avatar
    The Owl 22/08/2012 00:22:59

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Τις πιο πολλές τις πληρώνουμε για να μας σαμποταρουνε στα εθνικά θέματα . Έλεος...

  27. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 22/08/2012 00:41:48

    Κόψτε την επιχορήγηση των αθλητικών, πολιτιστικών συλλόγων. Όποιος γουστάρει μπάλα, χορό και ζωγραφική να πληρώσει. Δεν γίνεται να ταΐζουμε όλους τους κουτοπόνηρους κρυφοτεμπελχανάδες επειδή είναι ξετσίπωτοι και εκκεντρικοί. Επιπλέον Επειδή κάποιοι δυσκολεύονται να λύσουν το πρόβλημα θα τους βοηθήσω. Ό,τι θεσμοθετήθηκε το 81 και μετά από το ΠΑΣΟΚ καταργήστε το. Απλό δεν είναι; Άντε γιατί ο μπαμπάς σας πλήρωσε ακριβά σχολεία και γράμματα δεν μάθατε. Εμπρός μαρς. Ξηλώστε το σοσιαλισμό και θα κυβερνάτε μέχρι τα βαθιά γεράματα.

  28. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 22/08/2012 02:17:21

    Και μιά καί έγινε η αρχή ας ρίξουν καί μιά ματιά (και μαχαιριές) στα εκατομμύρια που έδεινε ο Γιωργάκης σε κάτι υπεράκτιες ΜΚΟ μέσω του Υπουργείου Εξωτερικών.

  29. Διας avatar
    Διας 22/08/2012 09:01:05

    ΜΠΡΑΒΟ , ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!

    Και κάτι άλλο ας ενημερώσει κάποιος τον κ Σαμαρά, ότι ακόμη υπάρχουν τρωκτικά ( (κυρίως απόστρατοι πυροσβεστικής ή στρατιωτικοί η παλιοί βουλευτές η νομάρχες ) που το ΠΑΣΟΚ το 2009-αρχές του 10 τους διόρισε ως προέδρους η αντιπροέδρους σε διαφόρους δημόσιους οργανισμούς σε ταμία νοσοκομεία κλπ με παχυλούς μισθούς ενώ παράλληλα περνούν στο ακέραιο και της συντάξεις τους...
    Παραδείγματα άπειρα: Ναυτικό Απομαχικό Ταμείο, ΥΠΑ, Πολιτική Προστασία κλπ, κλπ
    Είναι σίγουρο πως θα εξοικονομηθούν θέσεις εργασίας αλλά και μεγάλα ποσά ώστε να μην επιβαρύνονται η συνταξιούχοι των 700 Ε ....Κρίμα δεν είναι !!!!!

  30. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/08/2012 13:02:08

    Επιτέλους! Λοιπόν πάμε πολύ καλά. Αν μπει χέρι και στις "ανεξάρτητες" Αρχές και ξεφοιρτωθούμε μερικές, θα πάμε ακόμη καλύτερα...

    • Πατρα βεττα avatar
      Πατρα βεττα @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/08/2012 21:15:46

      Αγαπητέ Κε Κρανιδιώτη
      Διαβάζω συχνά σ' αυτές εδώ τις σελίδες τις απόψεις σας. Πολλές με βρίσκουν σύμφωνη, αρκετές με προβληματίζουν ιδιαίτερα και κάποιες δεν τις αποδέχομαι. Αυτό βέβαια είναι αναμενόμενο και υγιές νομίζω.
      Παίρνω κουράγιο από την αισιοδοξία σας όποτε την εκθέθετε στο δημόσιο διάλογο και αποθαρρύνομαι ανάλογα από τις αρνητικές διαπιστώσεις σας για το που, για το πώς και με ποιους πάμε στο ξεπέρασμα της οικονομικής κρίσης.
      Μητέρα πολύτεκνης μονογονεϊκής οικογένειας, που συνεπώς ζει από το μερακάματό μου, αγωνιώ όπως και οι περισσότεροι έλληνες για την έκβαση των πραγμάτων και επιδιώκω να είμαι ενημερωμένη για τα όσα διαδραματίζονται.
      Όταν όμως διάβασα την είδηση για το πάγωμα των επιχορηγήσεων στις ΜΚΟ δεν ανεφώνησα " Επιτέλους! Λοιπόν πάμε πολύ καλά" γιατί θυμήθηκα το τι συνέβει προ ολίγων χρόνων με τη ΜΚΟ "Αλληλεγγύη" της Αρχιεπισκοπής. Μέγα σκάνδαλο το είχε αποκαλέσει ο ημερήσιος τύπος. Και επειδή ακριβώς ήταν μέγα σκάνδαλο κουκουλώθηκε για να μην εκτεθούν οι υπεύθυνοι και ο εκλεκτός γιατρός συνεργάτης τους. Τα σάπια κοτόπουλα που θα έστελναν στο Αφγανιστάν (νομίζω;) δεν μάθαμε αν καταστράφηκαν τελικά ή δόθηκαν για κατανάλωση σε συσσίτια φτωχών. Όμως, όταν αλλάζει ο Μανωλιός βάζει απλά τα ρούχα του αλλοιώς και έτσι η "Αλληλεγγύη " έγινε ¨Αποστολή" και το Μέγα Έργο συνεχίζεται κατά πως λένε κάποιοι αγανακτισμένοι πολίτες από την κοροϊδία και το σκέπασμα της υπόθεσης.
      Κε Κρανιδιώτη
      Όλες αυτές οι ΜΚΟ της έμπνευσης του ΓΑΠ και του στενού κομματικού κύκλου του ( τα καλόπαιδα της γραμματείας νέας γεννιάς των ημερών του πασοκ έχουν οργιάσει) καλό θα είναι να ψαχτούν σε βάθος για το έργο που έχουν επιτελέσει σε σχέση με τα χρήματα που έχουν πάρει. Όμως όλες, μα όλες χωρίς εξαιρέσεις. Και να λογοδοτήσουν οι υπεύθυνοι για όσα παράνομα επιτέλεσαν, αν συνέβει κάτι τέτοιο.
      Αν γίνει αυτό ( και πρέπει πολύτροπα να συμβάλετε) τότε και εγώ με τη σειρά μου θα πω "Επιτέλους!....... πάμε πολύ καλά! ". Ειδάλλως και αυτή η κυβερνητική ανακοίνωση θα είναι μια τεράστια πομφόλυγξ για εσωτερική κατανάλωση, η οποία εξοργίζει τον κάθε νηστικό Έλληνα και τον στέλνει αντιδραστικά στον Σύριζα. Και αυτό φοβούμαι πως είναι πολιτικό ατόπημα.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Πατρα βεττα 22/08/2012 23:21:49

        Υπεύθυνος για το σκάνδαλο με τα κοτόπουλα ήταν ο προμηθευτής, όχι η Εκκλησία - η οποία ήταν ο θιγόμενος από το σκάνδαλο. Μάλιστα, όχι μόνο δεν επέτρεψε να καταναλωθούν από ανθρώπους αλλα κινήθηκε και νομικά εναντίον του προμηθευτή. Από ΄κεί και πέρα, τα παράπονά σου που δεν έχουν βγει καταδίκες ως τώρα, να τα κάνεις (και θα έχεις δίκιο!) προς την αργοκίνητη (εως αρνησιδικίας) ελληνική δικαιοσύνη.

        Φυσικά, συριζαίοι, χλαμυδοφόροι, χρυσαυγίτες και λοιποί ακραίοι (που πολλά μπορεί τους χωρίζουν αλλά τους ενώνει η παπαδοφαγία) δεν χάνουν ευκαιρία να διαστρέψουν την πραγματικότητα προκειμένου να συκοφαντήσουν την Εκκλησία. Εσύ όμως, μην παρασύρεσαι.

        • Πατρα βεττα avatar
          Πατρα βεττα @ ΚΜ 24/08/2012 10:40:10

          Αγαπητέ/ή Κ.Μ
          Πρώτα να σ’ ευχαριστήσω για τη συμβουλή σου “να μην παρασύρομαι” και να σε διαβεβαιώσω ότι εκ της ηλικίας μου είμαι αρκετά νουνεχής και εχέφρων αλλά προ πάντων απο το ότι συμβουλάτορας του νου μου και ηνίοχος της γλώσσας μου είναι ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός. Έτσι, αποτελώντας και εγώ (ως προσωπο) μέλος του πληρώματος της Εκκλησίας και κρατώντας το δικαίωμά μου να αρθρώνω ίδιο κριτικό λόγο, αναρωτιέμαι πώς σε ένα σκάνδαλο (που την ύπαρξή του και σεις προς τιμή σας ομολογείτε) μπορεί να είναι υπεύθυνος μόνο ο ένας των συναλλασομένων, όπως σεις υπαινίσσεσθε. Δηλαδή, κατ’ αναλογία για τα σκάνδαλα των τελευταίων χρόνων (όσα ήλθαν στο φως της δημοσιότητας) ευθύνη έχει μόνο ο σκανδαλίσας και όχι και ο σκανδαλισθείς; Όντως πρωτότυπη άποψη! Αν την είχατε έγκαιρα δημοσιοποιήσει ίσως ο κος πρόεδρος της “αλληλεγύης” να είχε διασωθεί και ο φιλανθρωπικός αυτός οργανισμός της τότε Αρχιεπισκοπής να μην χρειαζόταν να αλλάξει (γιατί άραγε;) όνομα. Πάντως εγώ εμπιστεύομαι και τιμώ την Ελληνική Δικαιοσύνη και δεν θα ακολουθήσω τη σύστασή σας να παραπονεθώ σ’ αυτή. Υπάρχουν ευτυχώς και τίμιοι Δικαστές και τίμιοι Πολιτικοί σ’ αυτόν τον τόπο.
          Εν πάσει περιπτώσει ο στόχος μου δεν ήταν να υπάρξει ένας αντίλογος στο δευτερεύον πράγματι θέμα που θελήσατε αγαπητέ/ή Κ.Μ να καταθέσετε τις προσωπικές σας απόψεις. Το πρωτεύον και αξιωματικόν είναι να υπάρξει διοικητικός και οικονομικός έλεγχος όλων των ΜΚΟ, μα όλων ανεξαιρέτως, από αρμόδιους κρατικούς λειτουργούς κατά τις οδηγίες του Κου Πρωθυπουργού, ώστε να ξέρουμε οι πολίτες ποιοι και πως διαχειρίζονται αυτές τις χρηματοδοτήσεις (με ποιο νομικό καθεστώς λειτουργούν;) και επ’ ωφελεία ποιων ξοδεύονται.
          Και όλα αυτά να γίνουν για χάρη της διαφημιζόμενης και ευαγγελιζόμενης ΔΙΑΥΓΕΙΑΣ της διακυβέρνησης του τόπου, για να υπάρχει ελπίδα στη ζωή μας, για την Ελλάδα ρε γα…το, όπως το είπε η Β. Πατουλίδου.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/08/2012 00:27:52

      Μάλιστα κ Κρανιδιώτη.
      Γιατί μόνο ΜΚΟ;
      Οι σύλλογοι της εκλογικής περιφέρειας του κάθε κυρίου Υπουργού; Τα Νομικά Πρόσωπα;
      Να μπούμε να δούμε από την ορκωμοσία έως σήμερα πόσες είναι οι επιχορηγήσεις;
      Υπάρχει και η ΔΙΑΥΓΕΙΑ.....για όποιον μπορεί να κάνει πρόσθεση.

  31. Idiot avatar
    Idiot 22/08/2012 13:25:47

    Μια προταση.Η μονη επιδοτουμενη ΜΚΟ να ειναι αυτη που θα αναλαβει να βρισκει τις ΜΚΟ που κουβαλανε τα λεφουσια των λαθρομεταναστων στην Ελλαδα.Να τους χρεωνει τον λογαριασμο για ολα τα εξοδα απο την συλληψη μεχρι τον επαναπατρισμο τους.Να απαιτησει για λογαριασμο του Ελληνικου Δημοσιου εκχωρηση η/και συμμετοχη στους τιτλους εγγειας ιδιοκτησιας που οι εξαπατημενοι προσφυγες τους παραχωρησαν για να παρουν τα 3-5χιλ$ που κοστιζει η μεταφορα τους στην Ελλαδα.Το μοντελο λειτουργησε για την δημιουργια του Ιρακινου Κουρδισταν.Σειρα τωρα το Μπαλουχισταν και βαλε..
    Προτεινομενος διευθυνων συμβουλος ο κ.ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ υπ.Εξωτερικων την αντιστοιχη περιοδο.

    • Αθηνά-Μαρία avatar
      Αθηνά-Μαρία @ Idiot 23/08/2012 00:02:27

      Τί καλά πού θα ήταν, idiot...πού δεν είσαι καθόλου idiot !

  32. GLAD avatar
    GLAD 22/08/2012 14:53:00

    ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ

  33. Bohemian avatar
    Bohemian 22/08/2012 15:08:53

    Εξαιρέθηκαν οι ΜΚΟ της Εκκλησίας,
    οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Bohemian 22/08/2012 15:15:51

      Αν εξαιρέθηκαν, καλώς εξαιρέθηκαν. Η ιστορία με τα πέντε καρβέλια και τα δύο ψάρια που τάισαν χιλιάδες κόσμο, πραγματοποιείται στις μέρες μας κάθε μέρα από την Εκκλησία, που πάντα στάθηκε στο πλευρό του λαού. Προς αλλού έπρεπε να κοπούν οι χρηματοδοτήσεις - και κόπηκαν. Κλάψτε συριζαίοι.

      • Ελικωνιάδα Μελέτη avatar
        Ελικωνιάδα Μελέτη @ ΚΜ 24/08/2012 12:38:34

        Μα δεν χρειάζεται να βγάζεις τόση χολή για να μας πεις τις απόψεις σου.
        Διάβασε πάλι το χωρίον του Αποστόλου Παύλου:
        Ἡ ἀγάπη μακροθυμεῖ, χρηστεύεται, ἡ ἀγάπη οὐ, ἡ ἀγάπη οὐ περπερεύεται, οὐ φυσιοῦται, οὐκ ἀσχημονεῖ, οὐ ζητεῖ τὰ ἑαυτῆς, οὐ παροξύνεται, οὐ λογίζεται τὸ κακόν, οὐ χαίρει ἐπὶ τῇ ἀδικίᾳ, συγχαίρει δὲ τῇ ἀληθείᾳ· πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ἐλπίζει, πάντα ὑπομένει.
        Και εσύ πόσο μικρόθυμα εν Χριστώ Αδελφέ ζητάς (ίσως και να απειλείς) να κλάψουν οι αδελφοί μας Συριζαίοι.
        Και αν οι Συριζαίοι του σήμερα ήταν οι Εσσαίοι της εποχής του Χριστού μας, πως θα γαληνέψει η ψυχή σου εν Χριστω αδελφέ μου;
        Ηρέμησε, γιατί αλλοιώς θα αποτύχεις στην αποστολή σου να στηρίξης με τόσο φανατισμό τον επιθυμούμενο μονοκρατορικό ρόλο της ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ στην φροντίδα των πενομένων αδελφών μας με χρήματα μάλιστα δεκάδων μάλιστα προγραμμάτων του Ελληνικού Κράτους, άρα και των Συριζαίων.
        Και επειδή πολλοί μπορεί είναι οι άπιστοι Θωμάδες με τα όσα γίνονται στις μέρες μας και καθήκον των επαϊόντων είναι να αποκαταστήσουν την ΑΛΗΘΕΙΑ των γεγονότων και συμβάντων ερεύνησε και γράψε με λόγια αγάπης δηλ. καθαρά και τίμια:
        1. Τα τελευταία 15 χρόνια ποια ήταν η συνολική χρηματοδότηση της Αλληλεγγύης και της Αποστολής από το Ελληνικό Δημόσιο και την Ε.Ε;
        2. Ποια έργα έγιναν; Ποια προγράμματα εκτελέσθηκαν;
        3. Αξιολογήθηκε η προκύψασα ωφέλεια εκ των δράσεων τους για τους έλληνες και τους αλλοδαπούς της χώρας μας, από ποιους και που κατατέθηκαν τα συμπεράσματα των αξιολογήσεων.
        Περιμένω τις απαντήσεις σας Κ.Μ και εκ των προτέρων δεν αμφισβητώ την ειλικρίνειά σας και την τιμιότητά σας, για να ενισχυθεί η απαίτηση των πολιτών (και όχι μόνο των Συριζαίων) για ισονομία και διαφάνεια των διαδραματιζόμενων σ αυτόν το τόπο που ζω και εγώ ο μη Συριζαίος πλην πιστός στην Ομοούσια έννοια του Τριαδικού Θεού της αδιαπραγμάτευτης Ορθοδόξου Χριστιανικής μου Πίστης.

  34. kackos avatar
    kackos 22/08/2012 23:54:29

    Γιώργος Λούκος : Ενέκρινε μετά πολλών επαίνων το θεατρικό έργο της ηθοποιού και συγγραφέως Λένας Κιτσοπούλου (φωτογραφία), «Αθανάσιος Διάκος, η Επιστροφή», το οποίο παίχτηκε πρίν λίγες ημέρες (14 και 16 Ιουλίου) στο Φεστιβάλ Αθηνών, στο θέατρο της οδού Πειραιώς. Ακόμη και η «Αυγή» της περασμένης Κυριακής βγήκε και έκραξε αγρίως το ανοσιούργημα της Κιτσοπούλου!.. Ούτε μία κριτική υπέρ δεν εισέπραξε το εν λόγω Ανθελληνικό κατασκεύασμα από τους δεκάδες αριστεροκουλτουριάρηδες γραφιάδες που λυμαίνονται (ΚΑΙ) την Θεατρική Κριτική… Απολαύστε υπόθεση του Έργου που είναι γραμμένο σε Δεκαπεντασύλλαβο, για να ειρωνευτεί τον στίχο των Δημοτικών μας Τραγουδιών: Ο Ήρωας της Ελληνικής Επαναστάσεως, Αθανάσιος Διάκος, ξανάρχεται θαυματουργικά στην ζωή και ζεί στην Αθήνα του 2012 μαζί με την γυναίκα του την Κρουστάλλω. Δουλεύει σε μια ψησταριά (ντροπή, ρε !) στου Ψυρρή, σουβλίζει όλη μέρα αρνιά και κοτόπουλα και έχει ως υπαλλήλους ντελιβεράδες… Κούρδους Λαθρομετανάστες. Επειδή η Κρουστάλλω είναι όμορφη, ο Αθανάσιος Διάκος την ζηλεύει και με κάθε ευκαιρία την ξυλοφορτώνει όταν γυρίζει σπίτι. Η Κρουστάλλω για να τον εκδικηθεί, τον απατά στην συζυγική κλίνη με τον Κούρδο λαθρομετανάστη παραγιό του, ο κερατάς ο Διάκος κάποτε το μαθαίνει και την σφάζει με τα ίδια του τα χέρια! Περιττό να πούμε ότι η Λένα Κιτσοπούλου (που προ τριετίας είχε ζητήσει σε συνέντευξή της να πηδιώνται οι Ελληνίδες με μελαμψούς Λάθρο για να… ομορφύνει η Ελληνική Φυλή!!) σκιαγραφεί τον Αθανάσιο Διάκο ως έναν άθλιο Ελληνάρα, σάν έναν homo-malakas που βρίζει χυδαία, ξυλοφορτώνει και τελικά σφαγιάζει την έγκυο (από τον Κούρδο, φυσικά!) σύζυγό του, την Κρουστάλλω!.. Λεφτά δεν υπάρχουν για τον Ελληνικό Στρατό, αλλά υπάρχουν για να καταπολεμάται ο Ελληνικός Ρατσισμός με τέτοια χυδαιότατα Ανθελληνικά έργα που ανεβαίνουν σε πανάκριβες παραγωγές του Φεστιβάλ Αθηνών.

    • η γλωσσού avatar
      η γλωσσού @ kackos 24/08/2012 11:25:30

      Αν όλα αυτά είναι αληθινά (ρητορική και μόνο η υποθεσή μου) τότε ποιος μπορεί να ψέξει τον κο Πάγκαλο για τη μνημειώδη ρήση του;
      Αλλά το ότι τα τελευταία χρόνια ηττοπαθώς δεχόμαστε και επιβραβεύουμε κάθε πρόστυχο καλλιτεχνικό (τάχατες) δημιούργημα δεν είναι ευθύνη όλων ημών των (τάχατες) σκεπτομένων;
      Να υπάρξουμε λοιπόν ενεργοί πολίτες όχι μόνο για την πατάτα και το ρύζι αλλά και για την φρέσκια, την ψυχαγωγική και ζωογόνο πνευματική τροφή.
      Το να σταματήσουμε να μασάμε το κουτόχορτο που μας ταϊζουν είναι δική μας απόφαση.
      Δεν οφείλουμε απλά να αντιδράσουμε αλλά να δράσουμε ως Λαός που γέννησε τον Αθ. Διάκο.
      Ειδάλλως η ρήση και το ηλεκτρονικό βιβλίου του κου Παγκάλου θα πετύχουν την αποστολή τους. Να μας εξαρτήσουν από κάθε πνευματική προστυχιά και χυδαιότητα που προβάλλεται ως πρωτότυπη, καινοτόμος, σύγχρονη, αντικομφορμιστική, αντιρατσιστική και αντί, αντί...........καλλιτεχνική δημιουργία. Και έτσι παραιτούμενοι από κάθε αξία και ιδεώδες να παραδοθούμε αμαχητί στον Μεγάλο Αδελφό.