#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/11/2012 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με εντολή Σαμαρά, δεν μειώνονται οι συντάξεις των αναπήρων



Αποσύρονται οι διατάξεις σχετικά με τις περικοπές στις συντάξεις των ατόμων με βαριά αναπηρία, έπειτα από εντολή του πρωθυπουργού Α. Σαμαρά στον υπουργό Οικονομικών Γ.Στουρνάρα.

Είχαν προηγηθεί αντιδράσεις για τις εν λόγω διατάξεις από τα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, με τους Σαχινίδη και Κουκουλόπουλο να ζητούν την εξαίρεση των βαρέως αναπήρων από τις μειώσεις των συντάξεων.

Ωστόσο, όπως ανακοίνωσε ο κ. Στουρνάρας  λίγο πριν από το βήμα της βουλής, επειδή δεν υπάρχουν ισοδύναμα μέτρα ώστε να μην γίνουν αυτές οι μειώσεις , θα μειωθούν ακόμη περισσότερο  οι συντάξεις άνω των 1500 ευρώ.

«Μετά από διαβούλευση με τον Πρωθυπουργό και τον υπουργό Εργασίας θα κάνουμε δεκτή την εισήγηση για την εξαίρεση από τις μειώσεις των συντάξεων, των ατόμων με βαριά αναπηρία. Επειδή κανείς δεν πρότεινε δημοσιονομικό ισοδύναμο είμαι υποχρεωμένος το κόστος αυτό να το επιρρίψω στις συντάξεις άνω των 1500 ευρώ», σημείωσε ο κ. Στουρνάρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Karkampounas avatar
    Karkampounas 06/11/2012 23:43:36

    Αυτός είναι ο ηγέτης που όλοι αγαπήσαμε. Τι αλλο πρέπει να κάνει για να δείξει πόσο αγαπάει τον δοκιμαζόμενο Ελληνικό λαό? Φορολογοί τους εφοπλιστές και τα δίνει στους φτωχούς. Αχάριστοι.

  2. seaman avatar
    seaman 06/11/2012 23:45:56

    Η διάταξη, που καταψηφίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα και επανέρχεται με πάθος μέχρι να ψηφιστεί και αφορά στη διατήρηση της προσωπικής διαφοράς για τους υψηλόμισθους του παλιού μισθολογίου δεν αποτελεί ισοδύναμο μέτρο;
    Σε κάθε περίπτωση η απόσυρσή της πρέπει να είναι επιταγή όλων μας, καθώς στερείται λογικής, επιφέρει πρόσθετο και αδικαιολόγητο ρουσφετολογικό μισθολογικό κόστος, ενώ σύμφωνα και με το Γενικό Λογιστήριο για τη χρηματοδότησή της αναστέλεται η καταβολή των κινήτρων απόδοσης στο Δημόσιο.

  3. vtheod avatar
    vtheod 07/11/2012 00:15:35

    Γιατί δεν κόβει τους μισθούς των Βολευτών και τις συντάξεις των, που πήραν με μία 4ετία? Επίσης γιατί δεν κόβει τις συντάξεις των πρώην πρωθυπουργών (π.χ. Σαρτζετάκη) ή της Μιμής, καθώς και των αγάμων κορασίδων ετών 40-50?

    • livas avatar
      livas @ vtheod 07/11/2012 00:20:22

      Αυτό με τις άγαμες κορασίδες, μα τον Τουτάτη, ποτέ δεν το κατάλαβα. Δηλαδή επειδή μείναν άγαμες (λέμε τώρα...) πρέπει να τις πληρώνει κι η μάνα του άλλου που δεν έμεινε;
      Κατά τ' άλλα, το μνημόνιο είναι ευλογία...

      • Βατάτζης avatar
        Βατάτζης @ livas 07/11/2012 06:22:45

        Εχουν καταβάλει επιπλέον εισφορές για αυτές οι πατεράδες τους, τι δεν καταλαβαίνετε;

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Βατάτζης 07/11/2012 21:22:10

          Σώπα!
          Δηλαδή,
          1. όποιος ήταν στο Δημόσιο και είχε και κόρη πλήρωνε, εξ ιδίων, ένα ποσό για να την ασφαλίσει από τυχόν "αγαμία", ή πληρώναμε, στην πράξη, όλοι εμείς οι γα..θέντες;
          2. και οι άγαμοι γιοί γιατί δεν δικαιούνται τιποτα; Η Γραμματεία Ισότητας τι λέει;
          3. και αν ο γυιός αισθάνεται "κόρη", τι παίρνει; Δεν μετράνε τα αισθήματα;

  4. sawas avatar
    sawas 07/11/2012 00:15:45

    Ε όχι και να δουλευόμαστε μεταξύ μας

    Τόσον καιρό δεν διαπραγματεύονταν? Τώρα κατάλαβε? Δεν ήξερε? Η τρόικα το ξέρει? Μην ρισκάρει τόσα και δεν πάρουμε την δόση μας.

    Έλεος με τις διαπραγματευτικές-επικοινωνιακές μπαρούφες

  5. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 07/11/2012 00:22:31

    Έχουν χάσει την μπάλα κι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει το παιχνίδι... Δυστυχώς...

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/11/2012 01:32:05

    Καλά ἔκανε ὁ Σαμαρᾶς καί παρενέβη προσωπικά γιά νά μή μειωθοῦν οἱ συντάξεις τῶν ἀναπήρων.Νά σκάσει λίγο καί τό χειλάκι τοῦ Σόϊμπλε...

  7. Νιόβη avatar
    Νιόβη 07/11/2012 10:02:41

    Παρατηρώ με ενδιαφέρον ότι αν θέλουν να αποσύρουν κάτι, αρκεί η σχετική πρωθυπουργική εντολή έστω και στο παρά πέντε. Και βρίσκουν άμεσα και το «ισοδύναμο». Η Τρόικα τώρα δεν έχει λόγο; Διότι θυμάμαι ότι πριν από λίγους μήνες είχε λόγο και στη θέσπιση των μέτρων και στη θέσπιση των «ισοδύναμων». Ή έτσι μας έλεγαν, τουλάχιστον.

  8. Μανούσος avatar
    Μανούσος 07/11/2012 10:57:44

    @
    κύριος Χ
    Με κάτι τέτοιες εξυπνάδες παρά λίγο να ξαποστείλετε τον ποιοτικό Μαλέλη!

    Πώς θα βλέπουμε μετά σαπουνόπερες με βρυκόλακες βρε;

    Δεν σου πέρασε από το μυαλό ότι δεν βγαίνουν τα λεφτά για διάφορες άλλες πχοιοτικές εκπομπές (πχ Πάνια...);

    Ύστερα μη διαμαρτύρεστε που γεμίσαμε φθηνά τουρκοσήριαλ...
    Αν πληρώσουν οι καναλάρχες, τότε μέχρι και κογκολέζικα ντοκυμανταίρ από την Ανταρκτική θα δούμε, γυρισμένα από πιγκουΐνους...

  9. ΜΗΤΣΟΣΠΑΠ avatar
    ΜΗΤΣΟΣΠΑΠ 07/11/2012 12:48:29

    μπραβο στον σαμαρα .ενας αναπηρως ειμαι

  10. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 07/11/2012 16:03:17

    ... και όταν ρωτήθηκε ο Στουρνάρας από πού θα καλυφθεί το κενό των 30 εκατ. είπε "δυστυχώς από τις συντάξεις άνω των 1500 ευρώ". Ε όχι ... να καλυφθεί από τις βουλευτικές αποζημιώσεις!!!

  11. jimmys31 avatar
    jimmys31 07/11/2012 19:43:11

    οχ ετσι ειπε ????? πανε οι συνταξεις !!!!!!!!!! τους κλαιω τους ανθρωπους .......

  12. δημης avatar
    δημης 07/11/2012 19:54:05

    ΚΑΙ...ΘΑ ΤΟ...ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ;;;;;;;
    ΚΙ ΑΝ Η ΤΡΟΪΚΑ ..ΑΡΝΗΘΕΙ;;;;
    ΚΙ ΑΝ ΧΥΘΕΙ Ο...ΚΑΦΕΣ ΤΟΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΤΟΜΣΕΝ;;;
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ...
    ΣΥΣΣΩΜΗ Η ΒΟΥΛΗ ΘΑ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΕΙ...
    "ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ...ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ"..

  13. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 08/11/2012 22:05:22

    Ελεος με τους ανάπηρους σε λίγο θα παρακαλάμε όλοι να αποκτήσουμε αναπηρία για να μπορούμε να ζήσουμε. Αυτό σας το λέω γιατί είχα ανάπηρο πατέρα , ο οποίος μας μεγάλωσε και μας σπούδασε με αξιοπρέπεια και χωρίς κανένα μα κανένα προνοιακό επίδομα.