31/05/2009 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με …εγκεφαλικό κινδυνεύουν οπαδοί του ΛΑΟΣ

Εγκεφαλικό εξαιτίας της  ... Τζαβέλα κινδυνεύουν να πάθουν οπαδοί του ΛΑΟΣ, αν κρίνω από τα e -mail που λαμβάνουμε.

Ο λόγος; Η κυρία Νίκη έδωσε συνέντευξη Τζαβέλλα στον «Ελεύθερο Κόσμο» (μπρρρρ) στην οποία ισχυρίζεται ότι οι οπαδοί του ΛΑΟΣ έχουν κοινές ιδεολογικές ρίζες με τον ... Στέφανο Μάνο!

Θυμάστε τι γράφαμε για το βαθύ ...μητσοτακικό κράτος (Νίκη Τζαβέλλα, Στέφανος Μάνος, Βασίλης Κοντογιαννόπουλος) που κατεβαίνει «ανεξάρτητο» στις Ευρωεκλογές (http://www.antinews.gr/?p=6526) ;

Στα σχόλια ένα από τα e-mail που λάβαμε:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 31/05/2009 14:46:26

    Είναι αλήθεια ότι αρκετές χιλιάδες Ελλήνων πίστεψαν στο "ρήξη και ανατροπή" που ευαγγελιζόταν ο Γιώργος Καρατζαφέρης. Τότε που γέμιζε το γήπεδο του Εσπέρου, με φόντο την εικόνα του Αγίου Γεωργίου, βυζαντινές σημαίες και σύνθημα «έχω ένα όνειρο»... Δυστυχώς πολύ σύντομα όσοι τουλάχιστον δεν είχαν κατά νου πολιτικά νταραβέρια, διαψεύστηκαν με τον χειρότερο μάλιστα τρόπο. Ο Γιώργος Καρατζαφέρης απέδειξε πως στο μυαλό του έχει μόνο την συγκυβέρνηση -κάποια στιγμή- με τη Νέα Δημοκρατία. Τα παραδείγματα είναι πάμπολλα... Όπως πάμπολλες είναι και οι αδέξιες κωλοτούμπες που έχει κάνει, εκθέτοντας και τα στελέχη του και τους ψηφοφόρους του.

    Τελευταίο τρανό παράδειγμα η προσωπική επιλογή Καρατζαφέρη (σημ: πείτε μου σας παρακαλώ, γιατί σε όλες τις αφίσες και το υλικό βλέπουμε πάντα τον Καρατζαφέρη σε όλες τις στάσεις;) ως επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του, Νίκη Τζαβέλα! Έπεσαν από τα σύννεφα όσοι άκουσαν το όνομά της. Η κ. Τζαβέλα από το Επικρατείας της Νέας Δημοκρατίας, στο πλευρό του εκσυγχρονιστή και τεχνοκράτη Κώστα Σημίτη, του περιβάλλοντος Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, στο ευρωψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ! Από τις δηλώσεις της περί γοητείας της από την κεντροαριστερά, τον θαυμασμό της στο πρόσωπο του Σημίτη, την αναπόληση των εποχών Μητσοτάκη στην πολιτική σκηνή, τις υψηλόβαθμες θέσεις της σε επιχειρηματικούς κύκλους τους οποίους "χτυπούσε" και... κατακεραύνωνε ο Καρατζαφέρης σε άλλες εποχές, τα περί... "νοτίου Αλβανίας" (προσβάλλοντας τον υποψήφιο Μπάμπη Καραθάνο, που τόσους αγώνες έχει δώσει για τη Βόρειο Ήπειρο), έφτασαν στο σημείο να προσπαθούν να μας πείσουν πως όσοι διαφωνούν με την όψιμη πατριώτισσα Νίκη Τζαβέλα, πρέπει να ψηφίσουν το ΛΑΟΣ γιατί στη δεύτερη θέση υπάρχει ο Θάνος Πλεύρης! Λες και δεν καταλαβαίνουμε ότι ο Θάνος Πλεύρης έχει μπει στη δεύτερη θέση, ακριβώς για να μαζέψει τις "διαρροές"!

    Πραγματικά λυπάμαι πολύ που και εγώ βρισκόμουν ανάμεσα στις χιλιάδες των ψηφοφόρων που πίστεψαν τον Γιώργο Καρατζαφέρη... Ή μάλλον καλύτερα, ήθελα να τον πιστέψω! Γιατί μου έλεγε όσα χρόνια περίμενα να ακούσω... Γιατί νόμισα πως ενδιαφερόταν για περήφανη και ισχυρή Ελλάδα και όχι για την προσωπική του επιβίωση. Ευτυχώς από την άλλη που κατάλαβα τι ακριβώς συμβαίνει. Και επειδή δεν θεωρώ τον εαυτό μου πρόβατο και δεν επιτρέπω σε κανέναν να διαπραγματεύεται προς ίδιον όφελος την δική μου ψήφο και τις δικές μου προσδοκίες... Καιρός να καταλάβει ο Γιώργος Καρατζαφέρης ότι μόλις σε μια κοινοβουλευτική του παρουσία μετατράπηκε σε κόμμα του συστήματος, λέγοντας τα περί "ρήξης και ανατροπής" και ενθυμούμενος την Αγιά Σοφιά σε κομματικές κλειστές συγκεντρώσεις...

    Μια απογοητευμένη πρώην ψηφοφόρος αλλά ποτέ "πρόβατο"
    Ειρήνη Μ.

  2. boubou avatar
    boubou 31/05/2009 15:37:24

    Να είναι καλά ο Νικόλας τσι λεβεντογέννας Κρήτης???????!!!

  3. μενιος avatar
    μενιος 31/05/2009 15:37:25

    Δεν μπορείτε να φανταστειτε τι γίνεται στην Καλλιρόης. Ο Καρατζαφέρης είχε υποτιμήσει τους ακροδεξιούς και τώρα βρίζει τους πάντες. Νόμιζε πως είχε το γενικό κουμάντο και τώρα ψαχνει να ρίξει ευθύνες. Ηράκλειο, αγρίνιο και Λάρισα έφαγε πόρτα. Στο μεν Ηράκλειο απείχαν από την εκδήλωση οι μισές νομαρχιακές της Κρήτης. Στο Αγρίνιο τον έκραξαν στην εκδήλωση και έφυγε νευριασμένος. Ενώ από την λάρισα του έστειλαν μήνυμα να μην πάει η Τζαβέλα, άλλαξαν την εκδήλωση και ανακοίνωσαν πως θα πάει η τζαβελλα με τον πλευρη στο αντάμωμα των βλάχων, αλλά όταν έμαθαν πως και εκεί θα ΄΄εχουν πρόβλημα έστειλε μόνο τον Πλέυρη. Ο υπερεγωισμός του Καρατζαφέρη σε αυτές τις εκλογές θα φάει τα μούτρα του

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 31/05/2009 16:50:14

    Σας τα έλεγα.

    Καρατζαφέρης, καπούτ.

    Θυμόσαστε τις περίεργες ιδέες που είχε τον Ιανουάριο περί Παπαδήμα να αναλάβει το Υπουργείο Οικονομικών. Έπρεπε από τότε οι ψηφοφόροι του να ψυλιαστούν ότι ο Καρατζαφέρης εκτελει εδω και 9 χρόνια συμβόλαιο εναντίον του Καραμανλή με της ευλογίες της οικογένειας δρακουμέλ και κάποιων επιχειρηματιών από το "Λονδίνο".

    Εάν μάλιστα λαηθεύον οι τελευταίες πληροφορίες που έλαβα, ότι στο υπόλοιπο Αττικής με τη σύμφωνη γνώμη του Βορίδη, έχουν αποφασίσει να τελειώσουν το ΛΑΟΣ και να κινηθούν για ΝΔ, τότε ο αγαπητός και αστείος κατά τα άλλα Καρατάφ, καλύτερα να αποχωρήσει και αυτός για Μπέρκλευ πλευρά για να κάνει παρέα στον ΓΚΑΠ να μη νιώθει μόνος κάτω από το καυτό Καλιφορνέζικο ήλιο...

  5. Antilogos avatar
    Antilogos 31/05/2009 17:27:45

    Προβοκάτσια της Τζαβέλλα για να πλήξει το κόμμα του Μάνου. Ακούς εκεί "οι οπαδοί του ΛΑΟΣ έχουν κοινές ιδεολογικές ρίζες με τον Στέφανο Μάνο". Ως γνωστόν οι φιλελεύθεροι βγάζουν σπυράκια με τις (κρυπτο;)φασιστικές, ρατσιστικές και νεαντερτάλειες "ιδέες" του ΛΑΟΣ και των πρωτοπαλλήκαρών του.

  6. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 31/05/2009 18:10:44

    Καμία προβοκάτσια της Τζαβέλλα. Ο Καρατζαφέρης ήταν και παραμένει Μητσοτακικός. Το ίδιο και οι προερχόμενοι από τη ΝΔ οπαδοί του. Δεν είναι Μητσοτακικοί μόνον οι ακροδεξιοί και οι πρώην αριστεροί που εντάχθηκαν στο ΛΑΟΣ. Το βασικό πρόβλημα του Κ είναι ότι ο οργανωτικός του πυρήνας είναι οι ακροδεξιοί. Θα έπεφτε πολύ γέλιο αν μια μέρα τον ανέτρεπαν.

  7. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 31/05/2009 18:30:03

    Συμφωνώ με τις αναλύσεις, η τουλάχιστον κάποια αλήθεια θα έχουν αλλιώς πως να εξηγηθεί η στασιμότητα του ΛΑ.Ο.Σ.
    Για την Τζαβέλλα ας περιμένουμε και θα δούμε. Όλοι έχουν δικαίωμα να αλλάξουν γνώμη και να γίνουν "όψιμοι πατριώτες" και ο Καραμπελιάς με τους Ρεσάλτους γίνανε μόλις κατάλαβαν τι παίζεται παγκοσμίως.
    Ο Καρά ρίσκαρε προσπαθόντας να διευρύνει τα όρια του. Εγώ θα περιμένω πάντως, πίστευω πως προσέλαβε μιά τεχνοκράτη-μισθοφόρο ίσως να μην του βγεί. Πάντως το όνομα Σημίτη στο βιογραφικό της είναι ότι χειρότερο !!!(Μπρρρ)
    Συνήθως με πείθει ο Ντουμπάι, αυτή την φορά δεν ξέρω αν έχει δίκιο... Δεν μπορώ να καταλάβω το πολιτικό παρασκήνιο. :(

  8. Κaratheodoris avatar
    Κaratheodoris 31/05/2009 19:08:10

    Eπειδή γνωρίζω την εγκυρότητά σου ως site θα περίμενα μια αντικειμενικότητα για το θέμα παραθέτωντας όλη την συνέντευξη.

    Όπως είναι γραμμένο το συγκεκριμένο post μόνο ως προβοκάτσια θα μπορούσα να το θεωρήσω, καθώς όπως κ εσύ σίγουρα γνωρίζεις η κυρία Τζαβέλλα είναι άγνωστη για τον πυρήνα του ΛΑ.Ο.Σ.

    Τέτοιες μονταρισμένες αναφορές χωρίς να εχουμε την γενικότερη εικόνα, δεν είναι άξιες να μπαίνουν, στο κατα τα άλλα πολύ έγκυρο site σου.

    Ξέρουμε όλοι ποιοι και για ποιο λόγο χτυπάνε το ΛΑ.Ο.Σ. ιδιαίτερα μετά την ολομέτωπη επίθεση του Γ. Καρατζαφέρη στην αγαπημένη των Αμερικανών, την Μπακογιάννη. Ξαφνικά πολλά κομματιδια θυμήθηκαν να κατεβουν εκλογές ενώ οι δημοσκοπήσεις τσουβαλιάζουν το ΛΑ.Ο.Σ. ακόμα και στο 3%

    Κυριακή κοντή γιορτή. Περιμένω όλη την συνέντευξη.

  9. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 31/05/2009 19:32:56

    Karatheodoris,
    Από τα γραφόμενά σου φαίνεται οτι γνωρίζεις την Τζαβέλα. Μας πληροφορείς σε παρακαλώ για το ποιόν της; Γνωρίζεις τόσα, ώστε να διαψεύσεις το επαγγελματικό της βιογραφικό; Η Μπακογιάννη είχε διαφορετικές απόψεις, όταν την ευχήθηκε ο Καρατζαφέρης, προσφωνώντας την "σιδηροκέφαλη"; Μήπως θυμάσαι ευρωεκλογές, στις οποίες δεν συμμετείχαν μικρά κόμματα;;;;;;;;
    Καραμήτρο,
    Ο Καραμπελιάς και το Ρεσάλτο μπορεί να είχαν μία αναρχική ο μεν, αριστερή οι δε αφετηρία και διαδρομή και τα τελευταία έτη να έχουν βάλει στην πολιτική τους σκέψη, λόγο και δραστηριότητα τα έθνος-κράτος ή να έχουν επικεντρωθεί σε αυτό, αλλά δεν θυμάμαι τον Καραμπελιά ή τον Παπανικολάου να εγκαθίστανται σε τηλεοπτικά παράθυρα ή να εργάζονται σε εμβληματικά πρόσωπα και εταιρείες της διαπλοκής.
    Καλοπροαίρετα και δίχως να είμαι απογοητευμένος οπαδός ή ψηφοφόρος του ΛΑΟΣ

  10. Λαυρέντης avatar
    Λαυρέντης 31/05/2009 19:42:07

    @ Καραμήτρος και άλλους...

    Ο Καραμπελιάς και ο Παπανικολάου δεν είναι "όψιμοι πατριώτες". Αυτά είναι κουβέντες των Συριζαίων από τη μιά και των ακροδεξιών από την άλλη, που βολεύονται από την άποψη-δίπολο "δεξιός εθνικιστής-αριστερός αντιπατριώτης". Τόνους από κείμενα έχει γράψει ο καθένας τους, ας τα διαβάσει κανείς πρώτα και αν βρεί κάτι που να υποστηρίζει το "όψιμοι" εδώ είμαστε και τα συζητάμε.

    Ενώ η δεξιά διεκδικεί το δικαίωμα να εμφανίζεται με διάφορα πρόσωπα, μου κάνει εντύπωση η εμμονή ότι η αριστερά έχει ένα και αυτό εθνομηδενιστικό! Βολεύει φαίνεται...

  11. babis lazarou avatar
    babis lazarou 31/05/2009 19:53:33

    ΒΑΘΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ , ΦΑΘΥ ΠΑΣΟΚΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΝΔ , ΚΑΙ ΧΑΙΡΕ ΒΑΘΟΣ ΑΜΕΤΡΗΤΟ. ΤΟ ΠΟΛΥ ΒΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΑΟΡΑΤΟ .ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΟΡΓΑΝΑΤΟΥ (ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΗΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ.ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΝΙΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΣΟΚΟΙ , ΝΟΥΔΟΥΔΕΣ ΝΑ ΠΡΑΣΙΝΙΖΟΥΝ, ΣΥΝΑΣΠΙΣΤΗΡΙΑ ΝΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ,ΤΗ ΤΖΑΒΕΛΛΑ ΣΤΟ ΛΑΟΣ, ΤΗ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΗ ΚΟΥΤΣΙΚΟΥ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ, ΤΟΝ ΤΡΕΜΟΠΟΥΛΟ ΟΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ. ΕΝΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΛΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ. ΜΑΝΟΣ ,ΜΠΟΥΤΑΡΗΣ ,ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ,ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ,ΔΑΜΑΝΑΚΗ,ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΤΕΡΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΓΥΡΟΛΟΓΟΥΣ .

  12. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 31/05/2009 19:59:10

    @10
    Δεν τους αμφισβητώ, τους διαβάζω τακτικά.
    Το “όψιμοι πατριώτες” αναφερόταν στο κείμενο της Ειρήνης, που δεν δέχεται κάποιον στο ΛΑ.Ο.Σ λόγω "προτέρου ανεντίμου βίου". Φυσικά ο Καράμπελας δεν θα έρθει στο ΛΑ.Ο.Σ. αλλά αφού είδε το φως το αληθινό ας κάνει ότι καλύτερο μπορεί στον χώρο του.
    Δεν συγκρίνω καριερίστες όπως η Τζαβέλα με στοχαστές όπως οι Ρεσαλταίοι απλώς μου φαίνεται ελπιδοφόρο να βλέπουν απ'όλες τις μεριές πως το έθνος -κράτος πρέπει να διατηρηθεί.

  13. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 31/05/2009 22:49:04

    Τα πράγματα είναι απλά. Τα έγραψα εν συντομία και σε ένα άλλο σχόλιο.

    Ο Καρατζαφέρης από πριν ακόμα μπει στη Βουλή κουβαλά το κόμπλεξ του ακραίου. Και θέλει πάσει θυσία να αποβάλει τον ρόλο του περιθωριακού. Από τη φύση του είναι ο ορισμός του πολιτικάντη. Όλο τεχνάσματα, φιγούρες, τερτίπιτα και σκαμπανεβάσματα είναι. Την Τζαβέλλα την έβαλε για να προχωρήσει στον "εκσυγχρονισμό" αυτόν και να κάνει ένα ακόμα βήμα ένταξής του στο σύστημα. Απώτερος ρόλος να είναι το δεκανίκι της ΝΔ όταν έρθει η ώρα.

    Όσο πιο γρήγορα καταλάβουν οι ψηφοφόροι του ότι μετά χαράς θα τους πολούσε και αυτούς, αλλά και όλες τις "πατριωτικές" ιδέες που έχει εκφράσει κατά καιρούς, ώστε να πάρει μία μερίδα εξουσία, τόσο το καλύτερο γι' αυτούς.

    Η επιλογή της Τζαβέλλα είναι καταλύτης. Ας το ελπίσουμε.

    Μοναδική εναλλακτική λύση είναι να πάρει 3% το ΠΑΜΜΕ, ώστε να απεγκλωβίσει διάφορες υγιείς δυνάμεις του ΛΑΟΣ (δε μιλάω για τα μεγάλα στελέχη και τους βουλευτές). Ο στόχος είναι να αντικατασταθεί η "πατριωτική φωνή" του Καρατζαφέρη από τον Παπαθεμελή, τον Ζουράρι και τους συνεργάτες τους. Ίσως αν ευδοκιμήσει αυτό, μπορεί να ενσωματωθούν στο μέλλον και άλλοι, πχ ο Καραμπελιάς, ο Παπανικολάου, ο Σαρρής κοκ. Ούτως ή άλλως, και εκδηλώσεις μαζί έχουν γίνει και επικοινωνία υπάρχει. Όποιος διαβάζει σωστά ονόματα και εκδηλώσεις, τα βλέπει.

    Όποιος θέλει να απαλλαγεί από τον Καρατζαφέρη ψηφίζει ΠΑΜΜΕ την Κυριακή.

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/06/2009 18:33:05

    Στους κυριους,που ομιλουν για περιεργες ιδεες των Καρατζαφερειων βουλευτων,θα ηθελα να πω,τα εξης.
    Εχετε κανει κανενα γκαλλοπ,που να δειχνει τι πιστευει ο κοσμος,πχ για την εγκληματικοτητα,η για τους μεταναστες;
    Αμα ειχατε κανει,αλλα θα βλεπατε και αλλα θα λεγατε.
    Το πολυ πολυ,να λεγατε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο του κοσμου,φασιστες.
    Αλλα,οπως ελεγε και καποιος παλιος,οταν η πραγματικοτητα,δεν συμφωνει με τα πιστευω μας,τοσο το χειροτερο για την πραγματικοτητα.

  15. Γιώργος avatar
    Γιώργος 13/08/2009 04:58:47

    @Τηλέμαχε, ο Παπαθεμελής είναι διασπαστής του πατριωτικού κινήματος ενώ θα έπρεπε να ενωθεί με το ΛΑ.Ο.Σ για να είναι η πατριωτική φωνή πιο δυνατή. Το ΠΑ.Μ.ΜΕ και η ΔΗΜ.ΑΝ του Παπαθεμελή είναι μια τσόντα της Ν.Δ. που εξυπηρετούν τα σχέδια της για αποδυνάμωση του ΛΑ.Ο.Σ το οποίο τελικά μάμησε και ξέσκισε στις ευρωεκλογές.

    Ο κύριος Καρατζαφέρης μπορεί σαν άνθρωπος να έχει κάνει λάθη αλλά πρέπει να πάρει κάποια ρίσκα και να κάνει κάποια ανοίγματα. Με τα ανοίγματα αυτά φτάσαμε στο 7,2%

    Για την κυρία Τζαβέλλα δείτε αυτό:

    Ίδρυμα Αποκαταστάσεως Ομογενών Εξ Αλβανίας.
    Τζαβέλλα Φερονίκη, πρώην Διοικητής ΟΑΕΔ, Αντιπρόεδρος ΙΑΟΑ 1991-1998.


    Δωρεά 30 γεωργικών και 3 δενδροκομικών τρακτέρ σε ισάριθμες Κοινότητες της ομογένειας στην Αλβανία (1992).

    Αγορά αγροτικής γης και ανακατασκευή παλαιών σπιτιών για στέγαση-αποκατάσταση πολυτέκνων οικογενειών ομογενών (1993).

    Ενίσχυση μέσω του E.I.Y.A.Π.O.E., για την αγορά τροφίμων για την Κοινότητα της Χειμάρρας (1992).

    Ενίσχυση προγραμμάτος κατασκήνωσεων της Εθνικής Νεολαίας Βορείου Ηπείρου για ομογενείς νέους (1992).

    Ενίσχυση φορέων για την εκτέλεση έργων τοπικής σημασίας (σωληνώσεις υδρεύσεων, αποκατάσταση μνημείων κ.ά.).

    Ανθρωπιστική βοήθεια σε αναξιοπαθούντες ομογενείς.
    Αποστολή υγειονομικού υλικού στα νοσοκομεία Αργυροκάστρου, Πρεμετής, Τεπελενίου, Χειμάρρας και Αγίων Σαράντα (1992).

    Ενίσχυση του Εθνικού Οργανισμού Πρόνοιας (Ε.Ο.Π.) για την φιλοξενία 800 περίπου ομογενών, οι οποίοι φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Οργανισμού στην Λίμνη «Ζηρώ» στην Φιλιππιάδα (1992).

    Οικονομική και τεχνική βοήθεια σε ομογενείς για τη δημιουργία βιοτεχνιών, εργαστηρίων, συνεργείων επισκευών κλπ στην Αλβανία (1992-1993).

    Τμηματικές ενισχύσεις του Φιλόπτωχου Ταμείου της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, για τους ομογενείς (1991-1993).

    Ενίσχυση των ακριτικών Ιερών Μητροπόλεων Καστοριάς, Παραμυθιάς, Κονίτσης, Φλωρίνης, Ιωαννίνων, Κοζάνης και Πρεβέζης, για αντιμετώπιση αμέσων αναγκών διατροφής και στέγασης του πρώτου κύματος ομογενών προσφύγων από την Αλβανία.

    Ενίσχυση των αρίστων μαθητών και των ταλαντούχων μουσικών του Μουσικού Γυμνασίου-Λυκείου Δολιανών, μέχρις ότου αυτό καταργήθηκε.

    Ενίσχυση προγραμμάτος κατασκήνωσεων της Εθνικής Νεολαίας Βορείου Ηπείρου για ομογενείς http://www.latsis-iaoa.gr/article_detai ... cle_id=195

    (o Kαραθάνος συμπαθεί τη Τζαβέλλα και ξέρει πόσο βοήθησε τους βορειο-ηπειρώτες και αν ο Κόκκαλης και ο Λάτσης την είχαν στη δούλεψη τους, αυτό σημαίνει πως είναι άξια (άσχετα αν δεν είναι τόσο κοντά μας ιδεολογικά) και όχι κάποια τυχαία και έχει γνωριμίες με υπουργούς, προθυπουργούς και ευρωβουλευτές κ.τ.λ.