#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με αλλαγές που θα επηρεάσουν την ζωή χιλιάδων κατατέθηκε το νομοσχέδιο για τα μέτρα



Κυβέρνηση του ψέματος και της απάτης. Μας είπαν προεκλογικά ότι υπάρχουν χρήματα, αλλά τα χρήματα τα είχε το ΔΝΤ.

Μας είπαν ότι το Πρόγραμμα Σταθερότητας είναι αρκετό, αλλά πριν περάσουν τρεις μήνες μας ξαναφόρεσαν νέο πακέτο, ακόμη πιο άγριο.  Μας περίμενε όμως και νέα ψυχρολουσία δια στόματος Λοβέρδου για το ασφαλιστικό.

Αλλά δεν έφταναν όλα αυτά. Κατέθεσαν το νομοσχέδιο στη Βουλή με αλλαγές, όχι ήσσονος σημασίας αλλά που θα επηρεάσουν σημαντικά τη ζωή χιλιάδων ανθρώπων. Η μια απάτη μετά την άλλη. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες που έρχονται από τη Βουλή:

- Το επίδομα που αντικατέστησε τα δώρα για τους συνταξιούχους δεν θα το πάρουν όλοι αλλά μόνο όσοι είναι πάνω από 60 ετών. Οι υπόλοιποι το ξεχνάνε.

- Όσοι παίρνουν συνολική σύνταξη (μαζί με τα επικουρικά) από 1701 έως 2500 ευρώ δεν θα του δίνεται ολόκληρο το επίδομα των 800 ευρώ αλλά θα δίνεται αναλογικά με την σύνταξη τους μέχρι το ποσό των 2.500 ευρώ. 
Όποιος παίρνει σύνταξη έως: 
1700 ευρώ θα λαμβάνει επίδομα 800 ευρώ
1800 ευρώ θα λαμβάνει 700 ευρώ
1900 ευρώ θα λαμβάνει 600 ευρώ
2000 ευρώ θα λαμβάνει 500 ευρώ
2100  ευρώ θα λαμβάνει 400 ευρώ 

- Σοκ για τις επιχειρήσεις με κέρδη άνω των 100.000 ευρώ. Θα πληρώσουν έκτακτη εισφορά. για συνολικά καθαρά κέρδη έως 300.000 ευρώ η έκτακτη εισφορά θα υπολογίζεται με συντελεστή 4%. Για καθαρά κέρδη από 301.000 έως 1.000.000 ευρώ ο συντελεστής της έκτακτης εισφοράς είναι 6%. Για καθαρά κέρδη από 1.000.001 έως και 5.000.000 ευρώ η έκτακτη εισφορά θα υπολογίζεται με συντελεστή 8%. Και για καθαρά κέρδη από 5.000.001 και άνω η έκτακτη εισφορά θα υπολογίζεται με συντελεστή 10%.

- Όσοι λαμβάνουν μικτές συνολικές αποδοχές έως 3.000 ευρώ, θα παίρνουν επίδομα 1.000 ευρώ το χρόνο, δηλαδή 250 το Πάσχα και το καλοκαίρι και 500 ευρώ τα Χριστούγεννα.

- Μειώνονται περαιτέρω κατά 8% όλα τα επιδόματα στο δημόσιο τομέα και δεν εξαιρούνται ούτε οι ένστολοι της Αστυνομίας και του Στρατού.

- Για ξεκάρφωμα μειώνονται 8% τα έξοδα παράστασης του προέδρου της Δημοκρατίας, των προέδρων της κυβέρνησης και της Βουλής, του αντιπροέδρου της κυβέρνησης και των υπουργών και των υφυπουργών.

- Το επίδομα αδείας στους συνταξιούχους του δημοσίου, ή τα ασφαλιστικά ταμεία κύριας ασφάλισης καθορίζεται στα 400 ευρώ για το επίδομα Χριστουγέννων και τα 200 ευρώ για το δώρο Πάσχα και το επίδομα αδείας αντιστοίχως. Οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ θα εξαιρεθούν.

- Η δεύτερη δόση της έκτακτης εισφοράς αναστέλλεται μέχρι να βρεθούν λεφτά δηλαδή ποτέ.

- Αποτελειώνει τα ΜΜΕ η κυβέρνηση επιβάλλοντας ειδικό φόρο 20% στις τηλεοπτικές διαφημίσεις.

- Διπλό σοκ για την κτηματαγορά αφού αυξάνονται οι αντικειμενικές αξίες δύο φορές, και το 2011 και το 2012.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 21:46:16

    Σωτήρας το GAP.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 04/05/2010 21:46:21

    Εχει και αλλα.Θυμαστε που προεκλογικα ο απατεωνας ειχε υποσχεθει επιδομα ανεργιας στο 70% του βασικου;Δειτε τωρα τι θα κανει στο www.skai.gr

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/05/2010 21:47:47

    Μια διόρθωση (χωρίς να είμαι και σίγουρος). Το "η δεύτερη δόση της έκτακτης εισφοράς αναστέλλεται μέχρι να βρεθούν λεφτά δηλαδή ποτέ", μήπως δεν αναφέρεται στην έκτακτη εισφορά αλλά στο επίδομα αλληλεγγύης;

  4. Hase avatar
    Hase 04/05/2010 21:47:50

    Δεν αναφερεις που θα παραδωσουμε τα σωβρακα.

  5. Hase avatar
    Hase 04/05/2010 21:51:21

    Δεν αναφερεις επισης πως υπαρχει παραγραφος που λεει πως πρεπει να βρεθουν 10 δις περιπου απο μη προσδιορισμενα μετρα. Αυτο και αν ειναι σημαντικο.

  6. Hase avatar
    Hase 04/05/2010 21:55:02

    http://www.in.gr/news/category.asp?lngDtrID=251

  7. Dimitris D avatar
    Dimitris D 04/05/2010 21:58:42

    Εγώ θέλω να δω ένα τουλάχιστον από τα MEGA, ANT1, ALPHA, STAR αλλά και τα μικρότερα να κλείνουν. Μας έχουν καταστρέψει με την παραπληροφόρηση και το χάσιμο χρόνου που προκαλούν.
    Μας έχουν μάθει όλες τις αμερικάνικες ανωμαλίες με αυτά που δείχνουν.

  8. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 04/05/2010 22:00:53

    Πως ξέχασαν να βάλουν έκτακτη εισφορά και στις καφετέριες;
    Μάλλον θα τις πιάνει για επιχειρίσεις με κέρδη άνω των 100000 ευρώ...

  9. BlueSky avatar
    BlueSky 04/05/2010 22:42:51

    Το άλλο το φασούλι που βγάλαν οι ψεύτες κυβερνώντες, ''συνταξιούχοι κάτω των 60 δεν θα λάβουν το φιλοδώρημα των 200 €. Το είχαν αποκρύψει επιμελώς οι ψεύτες.
    Αύριο όλοι στους δρόμους........

  10. KNWD avatar
    KNWD 04/05/2010 22:46:24

    ΟΜΟΛΟΓΙΑ των Γερμανών ότι ουσιαστικά σώζουν τις δικές τους τράπεζες και επενδυτές

    Παράκληση, όσοι είναι γερμανομαθείς να κάνουν μετάφραση του άρθρου για να μπορέσει να διαδωθεί

    http://www.ftd.de/politik/europa/:vorteile-einer-pleite-komplott-gegen-die-griechen/50109845.html

  11. Giorgos avatar
    Giorgos 04/05/2010 23:00:04

    ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ
    ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΟ ΛΑΟ

  12. KNWD avatar
    KNWD 04/05/2010 23:18:15

    Επειδή μάλλον δεν καταλάβατε πόσο σημαντικό είναι αυτό το άρθρο, πάρτε μία αρχική μετάφραση από το google translate

    Conspiracy against the Greeks
    Germany and other euro countries to save their billions not Greece, but only himself Athens would go better with a bankruptcy.

    Thank you, dear Greeks, that we may "save you"! Thank you, that you accept our billions, well I can vouch for with my tax money. But you actually realize that you draw the short straw in this deal? Because we save only with ourselves this rescue operation, we cut out our banks and our investors. And your money pinched thankfully your pensioners, civil servants and, hopefully, a bit off your bloated military apparatus. Thank you, for whatever reason you do this for us!
    We Germans are indeed quite bad for some weeks there in Europe. Lack of solidarity is accused us because the majority of our population rejects the so-called rescue package, with which your country is to avoid bankruptcy.
    The recession is already there
    Germany actually has little sympathy with you Greeks. Lack of solidarity, however, is an absurd accusation - which should be out in solidarity to defer your state bankruptcy three years with a so-called rescue package and force you to Hochzinskrediten and with an unprecedented austerity package to shrink the economy in the years to come? And to increase the way the debt to about 150 percent of your GDP poor? As if you would use the anything!

    The deal is so now. After your government, our Cabinet has agreed. For the money you get for free even to a bunch of teachings and threatening gestures.
    In fact, should Chancellor Angela Merkel to thank you that You did not long since passed into the state's bankruptcy. A bankruptcy would ultimately not only convenient, but in general the only realistic way out of this crisis. With such a clear cut you could your ailing state apparatus and its financing on a solid base - and far less cruel save.
    Bankruptcy is an ugly word. It recalls the savage riots in Argentina, the year 2001/02 was insolvent. About how panic broke out there, not only as a foreign major investors but also small Argentine savers no longer came to their money. Maybe you see before you the pictures of poor widows in the icy Russia to sell their property at the roadside or in exchange for food. But even if the word brings to mind national bankruptcy of currency crises, bank collapses and long crises, both in Argentina and in Russia, which pleiteging 1998, the worst images from the period come before the bankruptcy. After this step, the economy stabilized most rapidly....

    Τη συνέχεια μπορείτε να τη δείτε και μόνοι σας

  13. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2010 02:18:50

    Δείτε όλοι το απολαυστικό βίντεο με τις απατεωνιές της Goldman Sachs. Τί έκαναν στην Ελλάδα τα χρόνια του ΠΑΣΟΚ? Τί προσπάθησαν πάλι πρόσφατα?
    http://www.youtube.com/watch?v=_7aaIyAsBXA&feature=player_embedded#!

  14. tassos avatar
    tassos 05/05/2010 07:14:51

    Αλήθεια, πόσοι βουλευτές (νυν-πρωην) παίρνουν σύνταξη, πόση και με πόσα χρόνια θητεία παίρνουν σύνταξη;

  15. mara avatar
    mara 05/05/2010 11:06:15

    Μα... είναι...
    "Για το καλό... μου για το καλό... μου
    ώσπου δεν άντεξε στο τέλος το μυαλό μου πήρε ανάποδες στροφές για το καλό... μου"

    Επίκαιρο όσο ποτέ, το τραγούδι του Μηλιώκα.