#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2012 10:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με άδεια χέρια ο Βενιζέλος στις Βρυξέλλες

Το καλύτερο ανέκδοτο των ημερών: Παπανδρέου και Βενιζέλος μάχονται για τις συντάξεις



Στις 6 παρά 10 το πρωί βγήκε από το Μέγαρο Μαξίμου ο Ευ. Βενιζέλος μετά τη μαραθώνια συνάντηση με τον πρωθυπουργό και την τρόικα, που ξεκίνησε από τη 1 το βράδυ, μετά την σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών.

Η πληροφορία ότι ο κ. Βενιζέλος και ο κ. Τόμσεν… κοιμήθηκαν σε ντιβανάκια στο Μαξίμου ελέγχεται ως ανακριβής.

Ο υπουργός Οικονομικών φεύγει με άδεια χέρια και χωρίς να γνωρίζει αν θα διεξαχθεί το Γιούρογκρουπ που είναι προγραμματισμένο για τις 7 το απόγευμα. Ο κ. Βενιζέλος επιβεβαίωσε το αδιέξοδο στις διαπραγματεύσεις των πολιτικών αρχηγών σε βασικά ζητήματα, όπως αυτό των συντάξεων που έχει θέσει ο Αντ. Σαμαράς. Είπε ότι υπάρχουν ακόμη ζητήματα που πρέπει να επιλυθούν ενώ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο τις νουθεσίες προς όλους να συναισθανθούν τις ευθύνες τους για να… κοιτάξουν τον κόσμο κατάματα.

Ο άνθρωπος που μόλις τα Χριστούγεννα, μαζί με τον Παπαδήμο, έλεγαν ότι τα μέτρα του 2012 έχουν κλειδώσει και δε χρειάζονται άλλα, μας μιλά τώρα για ευθύνη. Ο άνθρωπος που φιλοδοξεί να γίνει πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και να κυβερνήσει τη χώρα πιστεύει ότι μπορεί να κοιτάζει τους Ελληνες κατάματα.

Ο κ. Βενιζέλος μας «απείλησε» ότι επειδή ο Αντ. Σαμαράς διαπραγματεύεται το θέμα των επικουρικών συντάξεων μπορεί να ανοίξουν κι άλλα θέματα. Προφανώς τη λέξη «όχι» δεν την έχει στο λεξιλόγιό του ο υπουργός.

Η ουσία είναι ότι πάει στις Βρυξέλλες για να κλείσει μια συμφωνία με κάποια θέματα ανοικτά. Οι πληροφορίες λένε ότι οι Βρυξέλλες δίνουν 15 μέρες διορία στην Ελλάδα να βρει ισοδύναμα μέτρα ύψους 625 εκατ. ευρώ ώστε να μην περικοπούν οι συντάξεις. Ακόμη κι αυτό είναι μια επιτυχία της Νέας Δημοκρατίας καθώς υπάρχουν περιθώρια να γλιτώσουν οι συνταξιούχοι το τσεκούρι. Εκτιμάται ότι τα 300 εκατ. θα περικοπούν από αμυντικές δαπάνες, οπότε αναμένονται άλλα μέτρα για 300 εκατ.

Φυσικά μόνο γελοιότητα κρύβουν οι δηλώσεις του εκπροσώπου του ΠΑΣΟΚ, Π. Μπεγλίτη ο οποίος κατηγόρησε τον Αντ. Σαμαρά ότι επειδή άνοιξε το θέμα των επικουρικών γι’ αυτό και κόβονται οι κύριες συντάξεις. Αλλά λόγια να αγαπιώμαστε δηλαδή.

Ο κ. Μπεγλίτης μίλησε ανυπέρβλητο εμπόδιο που θα δημιουργηθεί στο επικουρικό και για τη… σθεναρή στάση του κ. Παπανδρέου στο θέμα των κύριων συντάξεων.

Το καλύτερο ανέκδοτο των ημερών δηλαδή. Ο Παπανδρέου και ο Βενιζέλος μάχονται για τις συντάξεις. Θα το λέμε στα παιδιά μας και θα γελάμε.

Ο κ. Μπεγλίτης κάλεσε μάλιστα τους δημοσιογράφους να ρωτήσουν τη ΝΔ που θα βρεθούν τα 300 εκατ. ξεχνώντας προφανώς ότι μιλάμε για τις επικουρικές γέρων ανθρώπων αλλά κι ότι αυτός ήταν υπουργός επί δύο χρόνια στην Ελλάδα.

Ενδεικτικές είναι οι αναφορές των διεθνών ΜΜΕ για αποτυχία των ελληνικών κομμάτων να συμφωνήσουν σε νέα μέτρα λιτότητας.

«Η μοίρα της Ελλάδας εξαρτάται από τον συνταξιούχο», είναι ο τίτλος των Financial Times Deutschland, που τονίζουν ότι η συμφωνία για τις περικοπές «σκοντάφτει» στους συνταξιούχους, ενώ επισημαίνουν πως η Γερμανία φαίνεται ενοχλημένη από την «σοκαριστικά μικρή πρόοδο» των διαπραγματεύσεων.

Το BBC από την πλευρά του αναφέρει ότι ο κ. Παπαδήμος δεν κατάφερε να εξασφαλίσει τη στήριξη του συνασπισμού των τριών πολιτικών αρχηγών για τα νέα μέτρα λιτότητας, μετά από πολύωρες διαπραγματεύσεις, με το βασικό «κόλλημμα» να αφορά στις περικοπές των συντάξεων.

Η Wall Street Journal τονίζει ότι ο Ευάγγελος Βενιζέλος μεταβαίνει στις Βρυξέλλες προκειμένου να προσπαθήσει να κλείσει συμφωνία με τους ευρωπαίους εταίρους για ένα νέο πακέτο βοήθειας, καθώς οι ολονύχτιες διαπραγματεύσεις στην Αθήνα «σκόνταψαν» στις απαιτήσεις των διεθνών πιστωτών για βαθιές περικοπές στις συντάξεις.

Οι έλληνες ηγέτες απέτυχαν να συμφωνήσουν στο πρόγραμμα μεταρρυθμίσεων και μέτρων λιτότητας –που είναι το τίμημα για την χρηματοοικονομική διάσωση προκειμένου να αποφευχθεί μια ανεξέλεγκτη χρεοκοπία- αναγκάζοντας τον υπουργό Οικονομικών να πάει στους οικονομικούς υποστηρικτές με μια ανολοκλήρωτη συμφωνία, σημειώνει το CNBC.

Παράλληλα, ο γερμανικός τύπος δέχθηκε με οργή τη μη συμφωνία των πολιτικών αρχηγών σε μια προσπάθεια να πιέσει ακόμη περισσότερο. Για ανεύθυνους πολιτικούς κάνουν οι εφημερίδες που δε στέκονται στο ύψος των περιστάσεων και δεν είναι συντεταγμένοι με τον ευρωπαϊκό χαρακτήρα της Ελλάδας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 09/02/2012 10:32:04

    Να σου τα βρω εγώ τα 300 εκατ. στο άψε σβήσε ρε Μπεγλίτη; Από τα δισ. που πληρώνουμε κάθε χρόνο για τους λάθρο! Να, από εκεί θα τα βρεις και θα πάρεις και ρέστα!

  2. Tassos avatar
    Tassos 09/02/2012 10:42:25

    Να βγει η ΝΔ να τα πει. Τέλος στον καθωσπρεπεισμό.

  3. Klausevits avatar
    Klausevits 09/02/2012 11:02:53

    Μιλάμε ότι ποτέ δεν πρέπει να του έχει μιλήσει ποτέ έτσι ξανά άλλος άνθρωπος του Βαγγέλη Βενιζέλου!
    Ποτέ! Κάποια στιγμή την ώρα που συζητούσαν οι αρχηγοί, φώναξαν μέσα τον υπουργό Οικονομικών και εκεί ο πρόεδρος της ΝΔ του έκανε σφοδρότατη επίθεση για την μέχρι τώρα πορεία των
    διαπραγματεύσεων και των χειρισμών με την τρόικα.
    Για να μην υπάρξουν χειρότερα ο πρωθυπουργός ζήτησε από τον υπουργό Οικονομίας να εγκαταλείψει την αίθουσα.

    Με πληροφορίες από ...Ελληνικό Καφενείο kafeneio-gr

    http://taxalia.blogspot.com/2012/02/blog-post_1552.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Klausevits 09/02/2012 11:29:14

      Καλά του έκανε!!!!!!!!

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 09/02/2012 11:11:13

    “Η σωτηρία θα εξαρτηθεί από το κατά πόσο αυτός ο λαός, ο πάντα αρεσκόμενος στην κολακεία, με δεινή κατάληξη την διάψευση προσδοκιών ή την προδοσία, θα εξακολουθήσει να προδίδει τον εαυτό του. Είναι εντροπή μία χώρα την οποία η φύση έχει προικίσει «μ’ ὅλα τά κάλλη ὁπούχει», όπως λέγει ο Σολωμός, να έχει καταντήσει ψωμοζήτης της Ευρώπης.”
    ~Σαράντος Ι. Καργάκος, ο αποκαλούμενος «Νέος Διδάσκαλος του Γένους».

  5. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 09/02/2012 11:15:52

    Τι ακριβώς περιμένει η ΝΔ για να ενημερωθεί επιτέλους ο κόσμος με τι συμφωνεί και πού διαφωνεί;
    Ή αυτά πρέπει να τα ξέρουν μόνο οι λίγοι;
    Έχουν ερωτηθεί οι βουλευτές των κομμάτων; Συμφωνούν;
    Τρεις άνθρωποι αποφασίζουν για έναν λαό:
    Η σύγχρονη "δημοκρατία" μας...
    Θα γίνουν εκλογές ή δεν χρειάζονται;

  6. panpan1890 avatar
    panpan1890 09/02/2012 11:21:38

    Να κοπουν οι παχηλες συνταξεις πρωην δημαρχων , νομαρχων , βουλευτων . Δε γινετε με 4 χρονια θητειας να παιρνουν συνταξη . Δε γινετε ο Παπαιωαννου και ο καθε Παπαιωαννου να παιρνουν τρεις κα τεσσερις συνταξεις .

  7. Σταράτα avatar
    Σταράτα 09/02/2012 11:53:26

    ο παπανδρεου ειναι εδω με το οραμά του γιά παγκοσμιοποιήση.τό οραμά του τό εστερνίζεται καί τό ευρωπαικό κοινοβούλιο καί ή κομμισιόν τό οραμάτου τό θέλει καί τό σύνολο τού ελληνικού κοινοβουλίου.αυτό τό όραμα φέρνει τήν ελλάδα σέ θέση πειραματόζωου γιά όλη τήν ευρώπη γιά νά θέση τό καινούργιο πλαίσιο τής ενωμένης οικονομικής ευρ'ωπης στόν προθάλαμο τής παγκόσμιας διακυβέρνησης.τά τραπεζικά μονοπόλια είναι εδώ καί είναι έτοιμα νά δέιξουν τόν δρόμο γιά τόν επόμενο κόσμο τού 2020.

  8. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 09/02/2012 12:06:25

    Mια πηγή εσόδων απ΄οπου μπορούν να βρεθούν τα 300 εκ. θα μπορούσαν ίσως να εξηκονομηθούν από την τακτοποίηση των αυθαιρέτων, αλλά όχι όπως είναι σήμερα. Να μειωθούν τα πρόστιμα κατά 50%, γιατί σήμερα οι ιδιοκτήτες δεν τα εντάσσουν στον νόμο, επειδή είναι πολύ μεγάλα πρόστιμα.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Απλή σκέψη 09/02/2012 12:10:06

      *εξοικονομηθούν

  9. 520χλμ βόρεια avatar
    520χλμ βόρεια 09/02/2012 13:34:19

    Συμφωνα με την πρωινη δηλωση του υπουργου οικονομικων οτι ειναι ωρα ευθυνης και πρεπει να κοιταξουμε τους ελληνες στα ματια.
    Και δυόμιση χρόνια βενιζελε δεν ήταν χρόνια ευθύνης.και το καλοκαίρι που κάθε μέρα δουλειάς θα ισοδυναμούσε με ένα μήνα δεν ήταν ώρα ευθύνης.απο τον ιούνιο που ανελαβες βενιζελε ποια ειναι η πρόοδος στην συλλογή φόρων ,στην πάταξη της φοροδιαφυγής ,στην οργάνωση των εφοριων, στις αποκρατικοποιήσεις ,στην κατάργηση οργανισμών
    Και τόσα αλλα .τοτε δεν ήταν ώρα ευθύνης.κοιμοσασταν επι δυόμιση χρόνια με τα opengov ,με την πράσινη ανάπτυξη,με τα ταξίδια για να βελτιωσετε την αξίοπιστια δήθεν της χώρας και το μόνο που κατάφερε και καταφέρατε ειναι να σας πάρουν στο ψιλό και με τα γιαούρτια .πετσοκοψατε ,πετσοκοψατε ,πετσοκοψατε απο τους συνήθεις υπόπτους γιατι δεν είχατε το σθένος να τα βάλετε με το τέρας που αναθρεψατε ,τοτε δεν ήταν ώρα ευθύνης .
    Όλες τις παραπάνω φορές γιατι δεν κοιτουσατε τους έλληνες στα ματιά ,τωρα σας έπιασε να τους δείτε ,αφού τους έχετε καταξεφτιλισει?Σε ποιο κόσμο ζεις βενιζελε?Απο ποια κατάψυξη σε βγάλανε και δεν αντιληφθηκες ότι στο Σπιτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί?
    Τωρα σε πιάσανε τα πατριωτικά σου βενιζελε?Τωρα που είμαστε στο και πέντε?
    Τι έκανες 25 χρόνια στην πολιτικη-   πέρα απο την καλύτερη για σενα περίπτωση-  διαχείριση?
    Το κακό όμως ειναι ότι μπερδευεις το πρώτο σου ρόλο ( κυβερνητικός εκπρόσωπος ) με το τωρινό και άπαντας με λεκτικους κενού περιεχομένου ακροβατισμους 
    Καληνύχτα. Βενιζελε


    Συμφωνα με την πρωινη δηλωση του υπουργου οικονομικων οτι ειναι ωρα ευθυνης και πρεπει να κοιταξουμε τους ελληνες στα ματια.
    Και δυόμιση χρόνια βενιζελε δεν ήταν χρόνια ευθύνης.και το καλοκαίρι που κάθε μέρα δουλειάς θα ισοδυναμούσε με ένα μήνα δεν ήταν ώρα ευθύνης.απο τον ιούνιο που ανελαβες βενιζελε ποια ειναι η πρόοδος στην συλλογή φόρων ,στην πάταξη της φοροδιαφυγής ,στην οργάνωση των εφοριων, στις αποκρατικοποιήσεις ,στην κατάργηση οργανισμών
    Και τόσα αλλα .τοτε δεν ήταν ώρα ευθύνης.κοιμοσασταν επι δυόμιση χρόνια με τα opengov ,με την πράσινη ανάπτυξη,με τα ταξίδια για να βελτιωσετε την αξίοπιστια δήθεν της χώρας και το μόνο που κατάφερε και καταφέρατε ειναι να σας πάρουν στο ψιλό και με τα γιαούρτια .πετσοκοψατε ,πετσοκοψατε ,πετσοκοψατε απο τους συνήθεις υπόπτους γιατι δεν είχατε το σθένος να τα βάλετε με το τέρας που αναθρεψατε ,τοτε δεν ήταν ώρα ευθύνης .
    Όλες τις παραπάνω φορές γιατι δεν κοιτουσατε τους έλληνες στα ματιά ,τωρα σας έπιασε να τους δείτε ,αφού τους έχετε καταξεφτιλισει?Σε ποιο κόσμο ζεις βενιζελε?Απο ποια κατάψυξη σε βγάλανε και δεν αντιληφθηκες ότι στο Σπιτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί?
    Τωρα σε πιάσανε τα πατριωτικά σου βενιζελε?Τωρα που είμαστε στο και πέντε?
    Τι έκανες 25 χρόνια στην πολιτικη-   πέρα απο την καλύτερη για σενα περίπτωση-  διαχείριση?
    Το κακό όμως ειναι ότι μπερδευεις το πρώτο σου ρόλο ( κυβερνητικός εκπρόσωπος ) με το τωρινό και άπαντας με λεκτικους κενού περιεχομένου ακροβατισμους 
    Καληνύχτα. Βενιζελε

  10. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 09/02/2012 15:01:21

    Ποιά μαραθώνια συνάντηση Βενιζέλου -Τρόικας;Το πρωί δεν έδειχνε και τόσο ξενύχτης,ποιός ξέρει τι περιδρόμιασε η υπουργάρα όλη την νύχτα,όσο έδινε μάχη για το καλό μας!!!!!!!!!!

  11. Kommenos avatar
    Kommenos 09/02/2012 16:20:41

    Και στη φωτογραφία ο Παρασκευόπουλος κρατάει .... την τσάντα και το παλτό.

    "Και παπάς έγινες Γιάννη; Έτσι τό' φερε η κατάρα".

    (Φαντάζομαι, αυτό τουλάχιστο να μη ... λογοκριθεί)

  12. Armaggeddon avatar
    Armaggeddon 09/02/2012 16:59:53

    ΑΜΕΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΚΑΤΑ 50% ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ . ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ , ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ .!!!