#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2010 21:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με άδεια των δικαστηρίων τα blogs;



Όπως διαβάζουμε σε άρθρο στην εφημερίδα ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, η κυβέρνηση ετοιμάζεται λέει να φέρει νομοσχέδιο για τη ρύθμιση της μπλογκόσφαιρας, με διαβουλεύσεις και όλες αυτές τις γνωστές πολιτικές πομφόλυγες. Προφανώς οι πιέσεις από διάφορες πλευρές είναι πολλές. Το αστείο όμως της υπόθεσης είναι, εκτός των άλλων, ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεται να επεμβαίνει η κρατική εξουσία πάνω στις ελεύθερες φωνές των blogs, έτσι όπως τουλάχιστον διαβάζουμε στο πιο πάνω άρθρο.

Κατ’ αρχήν η κυβέρνηση θέλει,...προκειμένου να δημιουργηθεί ένα blog, να πηγαίνει ο υποψήφιος blogger στο δικαστήριο και να ζητάει άδεια, κάτι σαν ίδρυση εταιρίας ένα πράμα, λες και η google, η yahoo και η wordpress ανήκουν στο ελληνικό δημόσιο και πρέπει να του ζητήσουμε την άδεια για να ανοίξουμε blog. Αν είναι δυνατόν!! Ποιος τα σκέφτεται αυτά;; Αλήθεια χαρτόσημο στην αίτηση, παράβολα, τήρηση βιβλίων και ΦΠΑ θα έχει το μαγαζί;;

Δεύτερον, θέλει λέει να ελέγχει η δικαιοσύνη μόνιμα το κάθε blog. Κάτι σαν να λέμε, «αφέθηκε ελεύθερος με περιοριστικούς όρους». Λες και η δικαιοσύνη έλυσε τα δικά της προβλήματα και δεν έχει με τι να ασχοληθεί.

Τρίτον,  οπωσδήποτε θέλει όλα τα blogs να είναι επώνυμα. Η ανωνυμία δεν είναι αποδεκτή, γιατί προφανώς οπλίζει με θάρρος τον ανώνυμο blogger, ο οποίος έτσι γίνεται πιο αιχμηρός και ενοχλητικός για το κατεστημένο.

Τέταρτον, θέλει λέει να γνωρίζει η Ελληνική Πολιτεία, το χώρο από τον οποίο εκπέμπει (ραδιοσταθμός είναι;;) ένα blog, προφανώς για να μην κουράζεται η αστυνομία να ψάχνει και

Πέμπτον, πρέπει να είναι λέει γνωστό από πριν στο κράτος το περιεχόμενο των πληροφοριών που θα διαχειρίζεται ένα blog. Προφανώς εδώ πρέπει να μοιραστούν τα χωράφια και να μην μπαίνει ο «απρεπής» blogger με ανεξέλεγκτες ειδήσεις και άρθρα στο χώρο που καλύπτουν τα υπεύθυνα, σοβαρά και αντικειμενικά ΜΜΕ.

Όλα τα πιο πάνω παραμύθια δεν μας ανησυχούν σαν bloggers. Όμως, μέσα από όλα αυτά, εκείνο που μας ανησυχεί πάρα πολύ και αρχίζει να διαφαίνεται πλέον έντονα είναι η ανικανότητα της πολιτικής ελίτ του τόπου να  κυβερνήσει τη χώρα και να την οδηγήσει στο μέλλον και στη Νέα Εποχή.

Όχι αγανάκτηση φίλοι μου. Αλλά ανησυχία και εγρήγορση για την κατάρρευση που έρχεται με ταχύτητα και μας αφήνει απροστάτευτους. Δυστυχώς ή ευτυχώς η κυβέρνηση, με την πολιτική της αφέλεια,  θα βγάλει την μπλογκόσφαιρα στην «παρανομία», στο βουνό, στο αντάρτικο και όπως είναι επόμενο, ότι απαγορεύεται έλκει πιο πολύ. Ετοιμαστείτε λοιπόν για αγώνα και σοβαρότητα  στην ενημέρωση, γιατί το βάρος πέφτει επάνω μας, πολύ πιο γρήγορα από ότι το είχαμε φανταστεί

http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/08/blogs_02.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/08/2010 20:55:12

    Και γιατί να μην πηγαίνει ο υποψήφιος μπλόγκερ στον πάγκαλο κατευθείαν, αντί για το δικαστήριο;
    Ας αφήσουν τους καλλωπισμούς.΄Ας πουν ότι έχουμε χούντα να τελειώνουμε. Μετά την επιστράτευση στους φορτηγατζήδες, ετοιμάζουν στρατιωτικό νόμο και στο διαδύκτιο για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

    • διηνεκης avatar
      διηνεκης @ Γιώργος 03/08/2010 07:39:09

      Το καλητερο αστειο για να αρχιση η μερα ερε γλεντια που θα γινουν αν το προσπσθησουν οι ασχετοι που δεν ξερουν ουτε πως ανοιγη το ρημαδη

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/08/2010 20:56:51

    ...εγώ επιμένω πάντως ας μου δείξει ο Κουρής ή ο Καψής την άδεια και πόσα πληρώνουν ενοίκιο για την κρατική συχνότητα των μαγαζιών τους και ξανά μιλάμε...

  3. Asterix avatar
    Asterix 02/08/2010 21:00:33

    Να συνδυάσουμε όλα αυτά με την δολοφονία του Γκιόλια;

    Και ας αφήσουν μερικοί μερικοί την ιστορία με την Σέχτα Επαναστατών γιατί καταντούν κουραστικοί. Η Σέχτα και η προκήρυξή της δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια μετριότατη ΒΙΤΡΙΝΑ. Μπουρδολογία για μικρά παιδιά, άϊντε ξεκούραστους φοιτητές. Ξαναδιαβάστε ΣΗΜΕΡΑ την προκήρυξή τους και θα χασμουρηθείτε.

    Τα πασόκια έχουν ένα και πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα:
    Οχι στην ανωνυμία -- ναι στη συναλλαγή.

    ('Οπως εύστοχα έλεγε και ο μακαρίτης ο παππούς μου: Μακριά από τυφλού μαγκούρα και από κουτσού ψωλή. Αν δεν το καταλάβατε, να το εξηγήσω.)

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/08/2010 21:05:31

    Αυτά συμβαίνουν στην Κίνα και στο Ιράν.
    Μπορούν να ανοίξουν όσα μέτωπα θέλουν.
    Ένα θα κλείνουν χιλιάδες θα ανοίγουν.
    Και ως σχολιαστές μια χαρά δουλειά γίνεται.

    • Crocodile avatar
      Crocodile @ αλλενάκι 02/08/2010 21:33:28

      Είναι όροι του κινέζικου μνημονίου που επέβαλε η Cosco

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Crocodile 02/08/2010 21:37:02

        Πόσα αφεντικά έχει αυτός τελικά;
        Ο ίδιος ξερει;

  5. anonymous avatar
    anonymous 02/08/2010 21:15:23

    καλά κι εγώ που έχω ένα με συνταγές μαγειρικής γιατί θα πρέπει το δικαστήριο να με ελέγχει; Μήπως και καούν τα φασολάκια που μαγειρεύω;

    Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να επιβάλει το επώνυμο των πολιτικών blogs με μεγάλη επισκεψιμότητα. Να ζητήσει από τη google να επιβάλει στους διαχειριστές τέτοιων blogs το επώνυμο και αν δεν το δεχτούν να τα κλείνει. Αν η google δε συμμορφωθεί τότε να έχει κυρώσεις η ίδια.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ anonymous 03/08/2010 01:08:24

      Ναι,και η Google θα δωσει στοιχεια που απτονται των προσωπικων δεδομενων των χρηστων της.
      Ε ρε μυνησεις που εχουν να πεσουν...

      Οσο για τα φασολακια,να τα προσεξεις.Ειναι θεμα υψιστης εθνικης ασφαλειας.Εχεις δει την τιμη τους τωρα τελευταια?

      • anonymous avatar
        anonymous @ Lichnee 03/08/2010 01:34:05

        Η google δε θα δώσει κανένα στοιχείο. Ο διαχειριστής του blog θα λάβει ένα email που θα του λέει να γίνει επώνυμος διαφορετικά θα πρέπει να κλείσει. Ο ίδιος θα αποφασίσει τι θα κάνει.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Lichnee 03/08/2010 02:53:21

        Ωραια και εγινε επωνυμος απο anonymous εγινε Γ.Α.Παπανδρεου.
        Μη μου πεις οτι θα χρειαζεται και αστυνομικη ταυτοτητα για να κανεις ενα blog με συμβουλες για το πως να τσακισεις τα zerg στο starcraft.Αν και τα πραγματικα zerg μας κυβερνανε...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonymous 03/08/2010 01:16:46

      Να έχει κυρώσεις η... Google; Από την... ελληνική κυβέρνηση;

      Το άλλο, με τον Τοτό, το ξέρεις;

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Αυριανιστής 03/08/2010 01:31:43

        Ναι καλο ανεκδοτο.
        "Ο Jeffrey κλεινει τα κακα blog που δεν λενε να γραψουν ζητω"
        Μωρε βρεγμενη σανιδα θελουν....
        Το δημοσιευμα της "Ε" ειναι απλα για τα μπαζα.
        Το εχει στειλει αραγε κανενας στο εξωτερικο να αρχισουν να γελανε οι ανθρωποι με την αλητ που μας "κυβερναει"
        Ακου λεει να εχει κυρωσεις η Google.....

      • anonymous avatar
        anonymous @ Αυριανιστής 03/08/2010 01:38:34

        Είναι παρακμιακό φαινόμενο μια εταιρία να μετράει περισσότερο από ένα κράτος.

        Επί του θέματος τώρα: το ελληνικό κράτος θα καλέσει τη google και θα της πει το και το. Δέχεσαι; Αν ναι μένεις στην Ελλάδα αν όχι ο blogger, blogspot μπανάρονται και δεν είναι προσβάσιμα από την Ελλάδα.

        H google θα επιλέξει αν θα υποχρεώσει τους 10-20 bloggers να γίνουν επώνυμοι ή αν θα πρέπει να σταματήσει να παρέχει την υπηρεσία της στην Ελλάδα.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Αυριανιστής 03/08/2010 02:51:13

        Ναι και ζησαμε και εμεις καλα και ο Jeffrey καλυτερα.
        Τελικα η περιβοητη "Δανια του νοτου" ηταν ενα κακετυπο της Β.Κορεας της Ευρωπης.
        Η εταιρια (εν προκειμενω ενας απο τους μεγαλυτερους οικονομικους κολοσσους παγκοσμιως) δεν μετραει περισσοτερο απο ενα κρατος.Αλλα να δω ban και περιορισμους στο προσβασιμο internet και μετα θα πιστεψω οτι τα εχω δει ολα.
        Ακομα και μια χουντα...που δεν προλαβα υπο αλλες συνθηκες να δω.

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 02/08/2010 21:16:16

    Είναι χαμένοι από χέρι. Η Πράσινη Χούντα δεν θα καταφέρει τίποτα με τέτοιου είδους μέτρα. Ο κόσμος του internet δεν μπορεί να περιοριστεί και η Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει Ιράν!

    • lampros avatar
      lampros @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 03/08/2010 02:15:45

      Ο κόσμος του ίντερνετ περιορίζεται μια χαρά ―τους νόμους που ΠΕΡΑΣΑΝ ΗΔΗ ΗΠΑ και Ευρώπη και που οι παροχείς θα δίνουν στοιχεία για τις κινήσεις μας στο διαδίκτυο έως και δυο χρόνια πριν (ένα εξάμηνο στην Ευρώπη), δεν τους είδατε;

      Τα "three strikes laws" στας Ευρώπας δεν τα έχετε ακούσει; (τρείς φορές να σε κατηγορήσει εταιρία ότι κατεβάζεις παράνομα --χωρίς πολλά πολλά στοιχεία-- και σου κόβουν την σύνδεση).

      Τέλος, γιατί η Ελλάδα "δεν γίνεται Ιραν"; Εδώ έγινε μπανανία και Ανατολική Ευρώπη μέσα σε έξι μήνες...

  7. Orestios avatar
    Orestios 02/08/2010 21:21:29

    Πάει, το έχουν χάσει.
    Αυτό σημαίνει ότι φοβουνται.
    Ας ξεχυθούμε στα ξένα blogs και ας περιγράψουμε τί σχεδιάζει η ελληνική κυβέρνηση.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 02/08/2010 21:22:31

      Έτσι ακριβώς Ορέστιε!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 02/08/2010 21:27:49

      Ο Μητσανδρέου ξεπέρασε στον πανικό και τον Χόνεκερ, όταν οι ανατολικογερμανοί έφευγαν μαζικά στη Δύση μέσω Ουγγαρίας.

      Εμπρός λοιπόν, ας μάθει όλη η υφήλιος για την ποιότητα της "δημοκρατίας" στην Ελλάδα του ΓΑΠ!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αυριανιστής 02/08/2010 21:46:59

        Ήδη ξεκίνησα.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/08/2010 21:34:02

    Αναδημοσίευση από το ΚΑΦΕΝΕΙΟ:

    Γενναίες αυξήσεις για τους συνεργάτες του Πρωθυπουργού...

    Προχθές ψηφίστηκε στο Α’ Θερινό Τμήμα της Βουλής από τη κυβερνητική πλειοψηφία τροπολογία σύμφωνα με την οποία αυξάνεται το όριο των απολαβών εκτός έδρας κατά είκοσι (20) μέρες στους συνεργάτες του πρωθυπουργικού και των υπουργικών γραφείων ή των γραφείων των γενικών γραμματέων.

    Με την ίδια τροπολογία του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Οικονομικών με την εντυπωσιακή ονομασία «Δημοσιονομική Διαχείριση και Ευθύνη»(sic!) αυξάνεται και ο μισθός κατά …1.000 ευρώ του γενικού διευθυντή του Οργανισμού Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους (ΟΔΔΗΧ).

    Όπως καταλαβαίνετε άρχισαν οι εξαιρέσεις από το πρόγραμμα λιτότητας και περικοπής των μισθών. Στην προκειμένη μάλιστα περίπτωση δεν μιλάμε απλά για μη μείωση των μισθών τους αλλά για εντυπωσιακή αύξηση των υψηλά ιστάμενων παραγόντων της Κυβέρνησης.

    Την ίδια ώρα που οι μισθοί όλων των εργαζομένων έχουν περικοπεί , οι συντάξεις μετατρέπονται σε επιδόματα και το ευρώ αναζητείται από τον Έλληνα πολίτη ως ….απολεσθέν αντικείμενο, αυτά τα πράγματα είναι προκλήσεις!

    Όσο και εάν προσπάθησαν να το περάσουν μέσω του Θερινού Τμήματος της Βουλής ,για προφανείς λόγους, δεν έχουν αντιληφθεί ότι μπορεί να κρυφθεί από τις εφημερίδες και τα ΜΜΕ γενικότερα ( αφού λίγες τροπολογίες πιο κάτω και στο ίδιο νομοσχέδιο τους «χάριζαν» κάποια εκατ. ευρώ), αλλά η νέα μορφή επικοινωνίας , το διαδίκτυο δεν έχει τέτοιου είδους περιορισμούς και αγκυλώσεις.

    «Η κοινωνία προετοιμάζει το έγκλημα. Ο εγκληματίας το διαπράττει»,έλεγε ο Βίκτωρ Ουγκώ. Παραφράζοντας λοιπόν ελαφρά τον μεγαλύτερο Γάλλο Συγγραφέα και τοποθετώντας την στο σημερινό πολιτικό στάτους , η φράση θα μπορούσε να αποδοθεί ως εξής: « To ΠΑΣΟΚ προετοιμάζει το έγκλημα και τα θερινά τμήματα της Βουλής το διαπράττουν».

    Γιατί δεν είναι φυσικά μόνο το ανωτέρω παράδειγμα. Είναι και η ουσιαστική κατάργηση του ΟΜΕΔ και των συλλογικών συμβάσεων κατ` επέκταση, η χαριστική ρύθμιση – χρονική μετατόπιση του 20% των εσόδων από τις διαφημίσεις που θα έπρεπε να αποδίδουν οι «καναλάρχες» ( αλλά …δεν!), οι …πονηρές υπερ-αρμοδιότητες του Υπουργού Οικονομικών, μέχρι και η πώληση …άυλων δικαιωμάτων (προσοχή!) και αποσύνδεση του ξεπουλήματος από τον προληπτικό έλεγχο του Ελεγκτικού Συνεδρίου. Όμως για αυτά θα γράψω ξεχωριστά για το καθένα με νεώτερα και αναλυτικότερα άρθρα…

    Γιατί καθημερινά αυτή η κυβέρνηση εκτίθεται ανεπανόρθωτα γιατί απομακρύνεται όλο και περισσότερο από την διαφάνεια , την εθνική ανεξαρτησία και τις ανάγκες του λαού , τις οποίες μάλιστα τις αντιμετωπίζει με …εχθρικό τρόπο!

  9. evro avatar
    evro 02/08/2010 21:40:33

    τα bloggs τον ανεβασαν και αυτα θα τον ριξουν

    να το θυμηθει αυτο οταν θα εγκαταλειπει νυχτα τη χωρα

    • ataktos avatar
      ataktos @ evro 02/08/2010 21:41:25

      ειναι δυνατων ..χιχχι

      • ataktos avatar
        ataktos @ ataktos 02/08/2010 21:42:31

        γκοτζιαμ ..αντρας ...

  10. neotera avatar
    neotera 02/08/2010 21:52:58

    Το τεχνικό μέρος πως το βλέπουν οι επαϊοντες ?

  11. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 02/08/2010 22:17:45

    Αφού τους τρώει ο κόλος τους,
    υπάρχουν ΙΤ λύσεις τέτοιες,
    που 8α γελοιοποιούνται καθημερινά,
    ως πολιτικά, τεχνικά και ηθικά ανεπαρκείς.

    Είναι δε το πιο εύκολο αντάρτικο.
    Με την οργή που υπάρχει για την έλλειψη υπεράσπισης της Ελλάδας
    και τη δυσαρέσκεια λόγω συρρίκνωσης...

    Mr Pangalos i would like to fart.
    May I?

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Bob ο μάστορας 03/08/2010 19:01:11

      +1

  12. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 02/08/2010 22:30:00

    Και αν το blog βγαίνει από το εξωτερικό? π.χ. http://www.antinews.de.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 02/08/2010 22:57:47

      Επί της άλλης χούντας, ήταν πάλι η γερμανική Deutsche Welle. Επί της παρούσης, λες να είναι το antinews.de;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/08/2010 00:01:21

      Factorx: σε έβαλε καμιά υπηρεσία να βρείς την ταυτότητά μας;

  13. Ανοησίες avatar
    Ανοησίες 02/08/2010 22:40:17

    Δεν γίνονται αυτά !
    Θα στέλνουν τις αναρτήσεις σε έναν στο εξωτερικό, θα τις ανεβάζει αυτός από εκεί . Προφανώς μερίδα του τύπου, ενοχλημένη που χάνει την εξουσία και (χρήματα ) προσπαθεί με καθε τρόπο να αποθαρρύνει νέους bloggers και να φοβίσει τους παλιούς !
    Όλο το άρθρο είναι παπαρολογία.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ανοησίες 02/08/2010 23:39:56

      Λες να το έγραψε η μπεκρού?

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ανοησίες 02/08/2010 23:50:54

      Η ελευθεροτυπια παπαρολογιες; καΘε αλλο !!!
      και γαιτι παρακαλω να τα στειλω μεσω εξωτερικου; εσυ πηγαινεις ας πουμε στην Παρο μεσω Κυπρου;

  14. tsilivithras avatar
    tsilivithras 02/08/2010 23:41:43

    Ρε παιδιά το θέμα δεν είναι το τεχνικό...προφανώς και θα υπάρχουν τρόποι.
    Εδώ μιλάμε για κατάργηση της ελευθερίας του λόγου και της Δημοκρατίας μόνο και μόνο για να κάνει το κομμάτι του ο ΓΑΠ στους αφεντάδες του...

    Το έβαλα σε άλλη ανάρτηση θα το βάλω κι εδώ...

    h**p://www.youtube.com/watch?v=oDBlABD01U0&feature=player_embedded

    κάντε ένα κόπο και δείτε τι λέει ο κος Μπρεζίνσκι από το 2.12 μέχρι το 3.20

    Δεν είναι τυχαίος αυτός που μιλάει.
    Δεν είναι τυχαία αυτά που λέει.
    Κόψε-ράψε, έτοιμο το "κουστούμι", δώστο στον βλάκα πρώτα να δούμε πως θα "κάτσει".

    Μην λέτε "δεν γίνονται αυτά"...δεν ζούμε σε αφελείς καιρούς και οι άνθρωποι αυτοί είναι αδίστακτοι.

  15. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 23:44:59

    Θα σας συνιστουσα να δειτε τη ταινια Η ζωες των αλλων
    και αφου σκουπισετε στο τελος της ταινιας αν δακρυ ου θα φυγει αυθορμητα, γραψτε αυτο που πραγματικα θα σας πει η καρδια σας.

  16. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 02/08/2010 23:56:56

    Ό,τι και να κάνει η κυβέρνηση, είναι καταδικασμένη σε αποτυχία. Το νομοθετικό πλαίσιο που υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα, όπως και σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα, είναι αρκετό. Έχει αποδειχτεί στα δικαστήρια πως όποιος πραγματικά έχει πρόβλημα, το λύνει. Τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα και η προτάσεις του Καστανίδη θα είναι αναμφίβολα αντισυνταγματικές και εκτός του πνεύματος και γράμματος της ΕΣΔΑ. Οι εταιρείες φιλοξενίας των ιστολογίων έχουν διευθύνσεις παραπόνων και συμμορφώνονται με τη νομοθεσία, όταν υπάρχει παράβαση των κανόνων χρήσης - η οποία αποδεικνύεται. Ακόμη και στις ΗΠΑ να είναι η έδρα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

  17. Ασύνταχτος Τύπος avatar
    Ασύνταχτος Τύπος 03/08/2010 00:21:48

    Κορυφαίο άρθρο από το ταξαλια, που τα χώνει χοντρά, αλλά σωστά!
    ε, αφού τα θέλει ο κώλος σου, εγώ τι να σου κάνω;
    http://taxalia.blogspot.com/2010/08/blog-post_6184.html

  18. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/08/2010 00:24:42

    Τα blogs θα γίνουν portal ή θα βγαίνουν από το εξωτερικό. Από που θα γράφουν είναι άλλο θέμα. Στις άλλες χώρες τι ισχύει?

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/08/2010 00:33:21

      Δηλαδή η google θα αναστείλει τον τομέα των μπλόγκς στην ελλάδα? O WTO τί λέει?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/08/2010 00:47:47

      Γιατί, νομίζεις ότι η συντριπτική τους πλειονότητα βγαίνει από την Ελλάδα;

      Πραγματικά, τα όρια μεταξύ του φασισμού τους και της αυτογελοιοποίησής τους έχουν γίνει κουβάρι...

  19. AA/BB.GG avatar
    AA/BB.GG 03/08/2010 00:27:41

    μονο σε καθεστωτα Β.Κορεας θα γινοταν κατι τετοιο.
    Ο μονος τροπος ειναι να κοψουν το ιντερνετ γενικα ή να το φιλτραρουν μεχρι να κάνουν εμετό...
    πάλι σε Β.Κορεα καταληγει κι αυτο το σεναριο...
    ονειρευονται να κανουν μηνυσεις σε μπλογκερς και να παιρνουν καμια αποζημιωση...
    ζωα...
    ασχετοι...
    βλακες...

  20. s54elas avatar
    s54elas 03/08/2010 00:43:18

    βρε δεν παν' 'α ..... να μην τους πω .. και τιποτα ασχημο .. παλι η ελλαδα .. να σερνεται ..πειραματοζωο της ευρωπης .. η απανταχου ασβεστη επιθυμια .. των απανταχου κρατουντων .. να βαλουνε φιμωτρο .. χαλιναρι .. στην απροσκοπτη εκφραση της αγανακτησης .. των πολιτων ανα τον κοσμο .. για να σωσουν το ψειριασμενο τομαρι τους .. να επιβραδυνουν το ξεμπροστιασμα τους .. φαεινες ιδεες σαν ακριδες ... στην κασιδα των ελληνων .. ελληνες ομηροι στις αχορταγες βλεψεις τους ... αει σιχτιρ ..

  21. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/08/2010 00:46:50

    Αυτοί θέλουν να γράφεις: ¨Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό¨, "τα μέτρα είναι αναγκαία, ¨Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα¨, ¨να κάνουμε την κρίση ευκαιρία", ¨το σκάνδαλο ακουμπάει και τον ίδιο τον Σαμαρά¨,¨τα γαλάζια παιδιά¨,"το σκάνδαλο Βαρβιτσιώτη".

    *Το σκάνδαλο Βαρβιτσιώτη αφορά μια φωτογραφία που έβγαλε στη Μύκονο, ο Βαρβιτσιώτης με ένα μοντέλο.

  22. ixnos avatar
    ixnos 03/08/2010 02:49:38

    Απλά θα τους βρίζουμε χειρότερα αλλά με παραπομπή. οι άνθρωποι είναι τελείως ηλίθιοι εάν νομίζουν πως μπορούν να βάλουν φραγή στο διαδίκτυο. μάλλον εμείς μεγαλοποιούμε το θέμα. Εμείς δεν πρόκειται πάντως ούτε να δηλώσουμε τίποτε και ας κόψουν τον λαιμό τους. Μηνύσεις αυτοί δεκάδες εμείς.

  23. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 03/08/2010 09:03:18

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΓΓΛΙΚΑ.
    ΠΩΣ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ ΜΠΛΟΓΚΣ;

    ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;
    ΑΜΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΟΥΚΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΥ ΠΑΓΚΑΛΟΥ!

  24. γκρούεζας avatar
    γκρούεζας 03/08/2010 09:24:49

    Όταν συντελείται κάποιου είδους εξέλιξη, η οποία αποβαίνει ευεργετική, όσο κι αν προσπαθήσει κάποιος, οι ευεργετηθέντες θα βρουν τρόπο να διατηρήσουν αυτή την εξέλιξη, έστω και μέσα από κάποιου είδους μεταλλάξεις.

    Με άλλα λόγια, εάν προσπαθήσουν να βάλουν κάποιου είδους φραγμούς στο διαδίκτυο, οι τοπικές υποδομές ασύρματων δικτύων που ήδη υπάρχουν, θα οργανωθούν καλύτερα, και φυσικά θα ξεφεύγουν από οποιοδήποτε έλεγχο λόγω της χαοτικής μορφής τους.
    Και βέβαια, για να γίνει κάτι τέτοιο, χρειάζεται απλά να αισθανθεί ο χρήστης ότι περιορίζεται ουσιαστικά.
    Προς το παρόν οι νομοι των τριών χτυπημάτων και όλα αυτά είναι σπασμωδικές προσπάθειες που δε μπορουν να έχουν αποτέλεσμα.
    Υπάρχουν ένα σωρό τρόποι που εξελίσσονται συνεχώς προκειμένου να βοηθήσουν τον κάθε έναν να κάνει τη δουλειά του, από εγκληματίες μέχρι απλούς χρήστες, όπως το tor network.
    Ο τροχός έχει ανακαλυφθεί, και εφόσον έχει αρχίσει να γυρνάει, δεν πρόκειται τίποτα να τον σταματήσει.

  25. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/08/2010 11:00:37

    μετα τον χτεσινό ..."bloCKer" .. και άλλη ασχετοσύνη (της Ελευθεροτυπίας) στο μεγαλείο της...

    Θα δίνει άδεια το .... πρωτοδικείο να ανοίξει ο Μήτσος blog στην Blogger(google) ή στην Wordpress??? Πώς το φαντάστηκαν δηλαδή αυτό;

  26. salmonellas avatar
    salmonellas 03/08/2010 12:08:32

    Kalimera Xounda, kairo eixame na see doume. Twra kai m socialistico skoulariki. Re amete st gero diaolo>

  27. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 04/08/2010 00:21:48

    Dont worry be happy :-)

    http://www.market-talk.net/index.php/id/9177