#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2012 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με Βενιζέλο αντίπαλο η ΝΔ οδηγείται στην αυτοδυναμία !



Λόγω της έντονης επικαιρότητας των τελευταίων ημερών δεν προλάβαμε να ασχοληθούμε με την τελευταία δημοσκόπηση της Pulse. Το κάνουμε λοιπόν σήμερα.

Καταρχήν να πούμε ότι και αυτή η δημοσκόπηση καταγράφει την έντονη ρευστότητα που παρατηρείται στο πολιτικό σκηνικό , ως απόρροια των μεγάλων εκκρεμοτήτων του «κουρέματος» του χρέους και της δανειακής σύμβασης. Η ανασφάλεια των πολιτών αποτυπώνεται και στις απαντήσεις τους στα γκάλοπ. Η ερμηνεία της αύξησης της εκλογικής δύναμης κομμάτων των λεγόμενων «άκρων», ως πρόσκαιρη και «αντιδραστική», παραγνωρίζει τις κοινωνικές διεργασίες, την ανεργία, την ανασφάλεια και την περιθωριοποίηση ευρύτατων κοινωνικών ομάδων.

Η πολιτική ηγεμονία του ΠΑΣΟΚ κατά τα τελευταία τριάντα έτη, φθάνει στο τέλος της, με ένα ηχηρό –όπως όλα δείχνουν-στραπάτσο. Στο ερώτημα για τον καταλληλότερο χρόνο εκλογής νέου αρχηγού, η συντριπτική υπεροχή της απάντησης «άμεσα» είναι πολύ χαρακτηριστική. Μεταξύ Γ. Παπανδρέου και Β. Βενιζέλου, ο αντιπρόεδρος - αν είναι ο νέος αρχηγός - εμφανίζεται να κάνει το ΠΑΣΟΚ πιο ελκυστικό στους ψηφοφόρους. Είναι όμως εντυπωσιακή η αρνητική διάθεση των ψηφοφόρων και προς τους δύo, ενώ η πλειοψηφία θεωρεί πιθανή τη διάσπασή του.

Στην δημοσκόπηση της Pulse, το σαφές και με μεγάλη διαφορά προβάδισμα της Νέας Δημοκρατίας επιβεβαιώνεται και ενισχύεται. Διατηρεί µε ασφάλεια το πλεονέκτημα των 50 επιπλέον εδρών, που προσφέρει ο εκλογικός νόµος στο πρώτο κόµµα και ελπίζει σε ραγδαία αύξηση των ποσοστών της με την προκήρυξη των εκλογών και συνθήκες πόλωσης. Δεν επιβεβαιώνονται οι «Κασσάνδρες» που προέβλεπαν πτώση των ποσοστών της ΝΔ λόγω συμμετοχής στην Κυβέρνηση Παπαδήμου.

Η Αριστερά (αθροιστικά) «έλκει», πλέον, τον έναν στους τρεις ψηφοφόρους και η επόμενη Βουλή δείχνει ότι θα έχει πιο πολλά κόµµατα από κάθε προηγούµενη , σε ένα ακραίο σενάριο έως και 10!



Με βάση τα δηµοσκοπικά δεδοµένα και αν το κλίµα δεν αναστραφεί, 3 στους 4 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, από τους 160 που εξελέγησαν το 2009, θα βρεθούν εκτός Βουλής.

Η αναγωγή της αδιευκρίνιστης ψήφου, δηλαδή η αφαίρεσή της από την «εκτίµηση πρόθεσης ψήφου» και η κατανοµή της σε όλα τα κόµµατα, ώστε να προκύψει «εκλογικό» αποτέλεσµα, είναι µια διαδικασία με σχετική αξία, όσον αφορά την επαλήθευσή της στις εκλογές. Όπως και όσοι απαντούν "άλλο κόμμα", πολλές φορές δεν εννοούν κάποιο άλλο αλλά οτιδήποτε άλλο από τα υπάρχοντα.

Επίσης, η  εκτίµηση της κατανοµής των εδρών ανά εκλογική περιφέρεια είναι ενδεικτική και δεν αποτελεί πρόβλεψη, αφού είναι δυνατόν να αλλάξει, κατά πολύ, έστω και µε ελάχιστες αλλαγές των ποσοστών ενός κόμματος ή και οποιουδήποτε άλλου. Πρόκειται στην ουσία για μια «άσκηση» των δημοσκοπικών εταιρειών, που τροφοδοτεί με δεδομένα τις δημοσιογραφικές συζητήσεις, παρά για μία πιθανή μετεκλογική πραγματικότητα.

Ο αριθμός των κομμάτων στην επόμενη Βουλή είναι εξαιρετικά απίθανος να είναι 10, αν και σε μεγάλο ποσοστό θα κριθεί από το μέγεθος της κατάρρευσης του ΠΑΣΟΚ. Το πιο πιθανό σενάριο είναι να εισέλθουν 6, το πολύ 7 κόμματα στη Βουλή. Η επιλογή Βενιζέλου μάλλον θα αποτρέψει τον εκλογικό «αφανισμό» του ΠΑΣΟΚ, κάτι που ενδεχομένως οδηγήσει τη ΝΔ στην αυτοδυναμία, καθώς θα ευνοηθεί από τη μη είσοδο πολλών κομμάτων στη Βουλή. Επίσης η προεκλογική αντιπαράθεση με τον Υπουργό Οικονομικών ως αρχηγό του ΠΑΣΟΚ, θεωρητικά θα ανεβάσει τη συσπείρωση της ΝΔ.

Σε κάθε περίπτωση οι επερχόμενες μετρήσεις μετά τις όποιες  εσωκομματικές εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ, τον αντίκτυπο του ταξιδιού Σαμαρά στη Ρωσία και τυχόν κλείσιμο των ανοικτών θεμάτων της Κυβέρνησης  Παπαδήμου, θα προσφέρονται για πιο ασφαλή ανάλυση.

Μικρός Οδυσσέας


ΣΧΟΛΙΑ

  1. ano-kato avatar
    ano-kato 04/02/2012 13:14:20

    Μικρέ Οδυσσέα,τζάμπα το έγραψες όλο αυτό το κατεβατό.Με το πως φαίνονται τα πράγματα με τις κόκκινες γραμμές μία μία να υποχωρούν όσο πάμε προς την ώρα της περίφημης συνάντησης των τριών με τον πρωθυπουργό-εκπρόσωπο των δανειστών υποχωρεί και το όνειρο της αυτοδυναμίας.Η σπουδή του Οκτωβρίου για την στήριξη της κυβέρνησης Παπαδήμου έφερε τα σημερινά αποτελέσματα.Θα δούμε λοιπόν αύριο.Τα λεγόμενα για επαναδιαπραγμάτευση μνημονίου και μέτρων μετά τις υπογραφές του PSI τελείωσαν και μαζί και οι κόκκινες γραμμές.Απορώ ποιός στα επιτελεία της ΝΔ έτρεφε τέτοιες προσδοκίες ότι αυτά τα αρπακτικά θα άφηναν να έχει η ΝΔ τέτοιο χαρτί στα χέρια της.Αλλά μπαίνω και στην θέση του να σκέφτομαι και πονηρά.Πως η στήριξη της κυβέρνησης απάλλασσε την ΝΔ από την βάσανο της περίφημης επαναδιαπραγμάτευσης όσο τα πράγματα άρχισαν να δείχνουν πως είχε πιθανότητες να κυβερνήση. Ας υπογράψουν τώρα τα πάντα για τα οποία έλεγαν πως δεν υποχωρούν,ας ξαναυπογράψουν δηλώσεις υποτέλειας και πειθαρχίας στον Τόμσεν και ας αφήσουν τα όνειρα για αυτοδυναμίες.Αυτά από δω και πέρα θα τα διεκδικούν πολιτικοί και κόμματα που θα τους χαρακτηρίζουν τουλάχιστον η συνέπεια των θέσεων τους.Και το πιό ωραίο στην υπόθεση είναι πως οι μόνοι που έχουν δικαίωμα να συζητούν για επαναδιαπραγματεύσεις είναι μόνο όσοι δεν στήριξαν την κυβέρνηση του ξεπουλήματος.Οι άλλοι ας πάνε σπίτια τους και να μείνουν για πάρα πολύ καιρό κλεισμένοι μέσα γιατί ο κόσμος από εδώ και πέρα θα είναι πολύ μα πολύ αγριεμένος.

    • Απογοήτευση avatar
      Απογοήτευση @ ano-kato 04/02/2012 14:24:03

      Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα, άνω-κάτω, για όσους δεν κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους.

  2. Πετρος avatar
    Πετρος 04/02/2012 13:15:26

    Καλησπερα, ωραιες και καλες οι δημοσκοπησεις αλλα την ουσια την βλεπει κανεις;
    Αν ο κος Σαμαρας κανει αυτο που πρεπει σημερα αυριο παραμεθαυριο τοτε ο λαος θα εχει αποκτησει τον ηγετη του σε κλασματα δευτερολεπτου...
    Ας κανει λοιπον το σωστο και ας στειλει αυτους που μας εφεραν εδω εκει που θα επρεπε να ειναι και με σωστες πολιτικες να μας οδηγησει σε ενα ευνομουμενο κρατος

  3. ΜΠ avatar
    ΜΠ 04/02/2012 13:16:07

    Σκεφτείτε πού θα πάει το ποσοστό της Ν.Δ όταν ακουστεί το ΌΧΙ του Α.Σ. Από την αριστερά και μόνον υπάρχουν πάρα πολλοί που φλερτάρουν τη Ν.Δ ως μία ισχυρή δύναμη, ιδιαίτερα μετά την επίσκεψη του Προέδρου στη Ρωσία και τη συνάντησή του με τον Πούτιν.

    • MANIA avatar
      MANIA @ ΜΠ 04/02/2012 13:50:04

      +1000!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ΑΝ ΠΕΙ ΤΟ "ΟΧΙ" ΟΛΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ!!!!
      ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ... ΤΟΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΪΚΑΝΟΥΣ ΥΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!!!!!!!!!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ MANIA 04/02/2012 16:06:49

        Ακριβώς! Αυτό είναι το κλειδί για να ανοίξουμε την πόρτα και να βγούμε στον καθαρό αέρα για να γλυτώσουμε από το δηλητήριο με το οποίο μας κάνουν να ασφυκτιούμε οι "φίλοι και σύμμαχοι"...

  4. ikaros avatar
    ikaros 04/02/2012 13:42:49

    μετά από την αναμενόμενη αυριανή συμφωνία η αυτοδυναμία δεν κάνει στάση στη Συγγρού...

  5. alketas avatar
    alketas 04/02/2012 13:44:24

    H παραμονή της Ν.Δ στην Κυβέρνηση του Γκουάϊτερ Παπαδήμου εγγυάται
    1) Την δημοσκοπικά καθημερινή πτώση της και την απομάκρυνση της προοπτικής της αυτοδυναμίας της.
    2) Την απομάκρυνση των παραδοσιακών ψηφοφόρων της του Λαϊκού - δεξιού χώρου προς τα αριστερά και τα άκρα δεξιά.
    3) Την απο κοινού με το ΠΑΣΟΚ κ την μνημονιακή Ντόρα απαξίωσή της .
    Αν συρθεί και στην νέα μνημονιακή σύμβαση με την κοινοβουλευτική ψήφο της τότε ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ- ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ.

    • dikigoros 7 avatar
      dikigoros 7 @ alketas 04/02/2012 15:40:30

      Συμφωνώ, κρίμα που δεν το αντιλαμβάνονται στην Συγγρού, εύχομαι να τους φωτίσει ο Θεός και αύριο να ακουστεί ηχηρό όχι¨ από εδώ ως το Βερολίνο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ dikigoros 7 04/02/2012 16:07:26

        Θα περάσει και από την Ουάσιγκτον το ηχητικό κύμα...

  6. k avatar
    k 04/02/2012 14:23:01

    Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ. ΑΝ ΔΕΧΘΕΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ, ΔΩΡΩΝ , ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ, ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ , ΟΧΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΑΤΗΦΟΡΟ ΣΕ ΜΗΔΕΝ ΧΡΟΝΟ.

  7. sceptic avatar
    sceptic 04/02/2012 14:31:07

    Με την τούμπα των νέων μέτρων θα γελάσουμε πάρα πολύ με τα ποσοστά που θα πάρουν τα κόμματα της εσωτερικής τρόικας...προβλέπω και τα τρία μαζί με το ζόρι να πιάvουν το 30% στις ερχόμενες εκλογές....

  8. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 04/02/2012 15:41:22

    Για μένα όπως το βλέπω δεν υπάρχουν ούτε μεγάλα "ΟΧΙ" , ούτε και μεγάλα "ΝΑΙ".
    Μακάρι ο Α.Σ. να πράξει αυτό πρέπει για τη χώρα και να πετάξει έξω αυτά τα παράσιτα που μας πίνουν το αίμα.
    Όμως βλέπουμε την τρομοκρατία των ΜΜΕ και των παπαγάλων. Σου λένε ούτε λίγο ούτε πολύ "κοίτα φίλε θα σε βιάσουν, θα σε κλέψουν και θα σε σκοτώσουν στο τέλος" , ούτως ώστε αν στο τέλος σου πούνε "να κοίτα, θα σε βιάσουν και θα σε κλέψουν αλλά για τώρα τουλάχιστον ΔΕΝ θα σε σκοτώσουν" εσύ να είσαι και ευχαριστημένος απο πάνω.
    Το παιχνίδι της προπαγάνδας και της επικοινωνίας το ξέρουν καλά τα ντόπερμαν της ενημέρωσης.

  9. KENZO avatar
    KENZO 04/02/2012 17:43:56

    Αμα παρει και 36 εδρες το ΠΑΣΟΚ ειμαστε αξιοι τις μοιρας μας.,....

  10. liza avatar
    liza 04/02/2012 18:15:46

    Οι πολίτες θα καταψηφίσουν όλα τα πολιτικά κόμματα, μόνο οι φανατικοί και πάλι συζητιέται πως θα ψηφίσουν το κόμμα τους. Μην ονειρεύεστε δείτε την πραγματικότητα.

  11. Δ.Σ. avatar
    Δ.Σ. 04/02/2012 21:20:23

    Αν πουν το ΝΑΙ στα 3 κόμματα...η Χ.Α. και το Κ.Κ.Ε. Θα είναι τα μόνα κόμματα που θα πρωταγωνιστούν με βάσει τον Εθνικισμό και Κομμουνισμό

  12. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 04/02/2012 21:55:40

    Ο σκληρός διαπραγματευτής Βαγγέλης Βενιζέλος επι μέρες τονίζει οτι κάνει σκληρή διαπραγμάτευση.Μήπως μπορεί να πει και σε μας τι πέτυχε με όλη αυτή τη σκληρή διαπραγμάτευση;;;;

    Μήπως διαπραγματεύεται όπως και στο παρελθόν που το μόνο μέλημα του ήταν πως θα φορτώσει τις απαιτήσεις της Τρόικας στον Ελληνικό λαό;

    Το ύφος του διαγγέλματος ότι τάχα διαπραγματεύεται για τα νέα παιδιά και τους ανέργους δεν πείθει κανέναν.Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ οτι είναι αυτός που ξεστόμησε την πιο φασιστική φράση: 'Ας πεθάνουν οι Έλληνες αρκεί να σωθεί η Ελλάδα'.

    Τέτοια έλεγε μόνο ο Χίτλερ ο οποίος έλεγε 'Ας χαθούν οι Γερμανοί αρκεί να σωθεί η Γερμανία'.

    Ο Αντιπρόεδρος δεν πείθει απολύτως κανέναν και αυτό φαίνεται κυρίως απο το ύφος του πέραν της ρητορικής.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 04/02/2012 23:01:45

      Πέτυχε οι 60 δόσεις των ληξιπρόθεσμων φορολογικών οφειλών να γίνουν 24.

  13. ΘΕΜΗΣ Γ. avatar
    ΘΕΜΗΣ Γ. 05/02/2012 14:41:13

    ΟΥΔΕΝ ΠΡΟ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΜΑΚΑΡΙΖΕΝ