#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2011 22:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεϊμαράκης και …MEGA - υποκρισία



Θα ήθελα να σας πω ότι είμαι  antiΠΑΣΟΚ όχι γιατί έχει να κάνει με τον τρόπο που κυβέρνησαν όλα αυτά τα χρόνια – άλλωστε ποιο θα ήταν το  νόημα της  δημοκρατίας και της ελεύθερης λαϊκής βούλησης – αλλά για την προκλητικότητα, την αλαζονεία και την υποκρισία τους. Είμαι κατηγορηματικά αντίθετος, έως και πολέμιος  με κάθε τι το αλαζονικό και το υποκριτικό. Να δηλώνουν σοσιαλιστές και να είναι σοσιαΛηστές… Να λένε «δωράκια» τα 500.000. 000 μίζα και να ζητάνε χαρτί από την Τοπική του ΠΑΣΟΚ προκειμένου να προσληφθεί  κάποιος στη ΔΕΗ…

Γι’ αυτό άλλωστε  σήμερα μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι όταν διάβασα στο MEGA «μέρα ντροπής για το κοινοβούλιο» κάτω από το ρεπορτάζ για την φραστική επίθεση που εξαπέλυσε ο Βαγγέλης Μειμαράκης στον βουλευτή του ΛΑΟΣ Γιάννη Κοραντή. Και το χειρότερο, να το σχολιάζουν ο δήθεν αριστερός συνταξιδευτής του Χριστοφοράκου με τον άλλον συνάδελφό του που πέταγε μπουκάλια με νερό σε διαιτητές σε αγώνα μπάσκετ. Τότε δεν ήταν μέρα ντροπής, ήταν απλός "εκνευρισμός".

Όταν όμως πρόκειται για άλλο εκνευρισμένο ο οποίος λέει τα ...γαλλικά του σε εκείνον που άφησε υπονοούμενα ότι "τα παίρνει", τότε είναι ημέρα ντροπής. Τι υποκρισία…  Όλοι στο MEGA έκαναν σαν να μην έχουν ξανακούσει τις λέξεις μ…α, γ….σε, θα σε γ…ω κλπ. Στις Ουρσουλίνες μεγάλωσαν; Δεν θέλω να κάνω τον ηθικολόγο  για να κρίνω αν είναι καλό ή κακό να τις χρησιμοποιείς αυτές τις λέξεις. Αλλά όταν κάποιος σε θίγει, αφήνει υπονοούμενα  για το ήθος σου και σε προσβάλει  δημοσίως, τότε κάθε Έλληνας δεν θα τα έλεγε αυτά αλλά θα τα έκανε πράξη. Και αυτό διότι πιστεύω πως όλοι ζούμε σε αυτή τη χώρα και όπως έλεγε κάποιος φίλος μου «είμαστε λίγοι και γνωριζόμαστε καλά»…

Αλήθεια, όταν στο ίδιο κανάλι αποκαλούσαν τους βουλευτές γελοίους δεν ήταν ντροπή; Θα μου πείτε βεβαίως ότι ένας δημοσιογράφος του MEGA ή του SKAI έχουν κάθε δικαίωμα να βρίζουν να απαξιώνουν και να πετάνε μπουκάλια στα γήπεδα διότι έχουν … ασυλία

Αλλά και η καημένη η κ. Σπυράκη… «δεκάδες βουλευτές της ΝΔ διαφωνούν με τη στάση του Μειμαράκη…» έλεγε και ξανάλεγε. Γιατί άραγε δεν βρήκε έναν να τον βγάλει στο γυαλί να το πει;

Antiκοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ 03/05/2011 22:33:03

    Ο Πρετεντέρ ο μπουκαλορίχτης θίχτηκε από τα Γαλλικά του Μειμαράκη. Το ίδιο και η όλγα -πρωην ΚΝΕ και νυν 5.000 ευρώ οι γόβες!! Φωτιά και τσεκούρι στην κρεατομηχανή του MEGA.

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 03/05/2011 22:34:14

    Φίλε για να συμπληρώσω

    Αυτοί δεν ήταν που έβλεπαν την τσόντα Ζαχόπουλου Τσέκου και παζάρευαν την τιμή αγοράς της για να την πάνε στο αφεντικό και να εκβιάζουν τον Καραμανλή;;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ @ Aris. A 03/05/2011 22:36:10

      Μάλιστα μάλιστα. Η κυρία με τα ακριβά συνολάκια βλέπει και τσόντες άμα λάχει. Όπως και ο Καμπουράκης και όλος ο συρφετός τηα διαπλοκής εκει μέσα.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ 04/05/2011 18:11:44

        Προοδευτικοί με τα όλα τους.

  3. skopelosnews avatar
    skopelosnews 03/05/2011 22:37:34

    για θυμίστε μου πoιος πέταξε ρε παιδιά μπουκάλι σε αγώνα μπάσκετ?

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ skopelosnews 03/05/2011 22:40:22

      Ο Πρετεντέρης και μάλιστα είχε και το γιό του μαζί αν θυμάμαι καλά.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ @ skopelosnews 03/05/2011 22:40:41

      http://www.youtube.com/watch?v=ddp7F24BcSk
      http://www.youtube.com/watch?v=xncOAtAT4hg
      ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΤΑΝ

  4. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 03/05/2011 22:39:29

    Ημέρα ντροπής είναι κι αυτό όπως όλα!
    Αν πάμε σε συμψηφισμούς και για αλήτικες συμπεριφορές,
    κάτι είναι πάρα πολύ στραβό.

    Αν ο Μεϊμαράκης τα είπε όντως έτσι όπως κυκλοφορούν,
    πρέπει καταρχήν να ζητήσει συγγνώμη από τους ψηφοφόρους του
    και μετά να θέσει την παραίτησή του στη διάθεση της Βουλής.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ σιδεράκιας 03/05/2011 22:46:29

      Προτιμώ αυτούς που βρίζουν όταν θίγεται η τιμή τους παρά αυτούς που κρύβονται πίσω από την βουλευτική ασυλία και τους νόμους.

      Την κοινή αντίδραση του μέσου Ελληνα είχε ο Μειμαράκης.

      Να μας ζητήσει συγνώμη γιατί;;

      Για το Καρατζαφερέικο των αδίστακτων λασπολόγων.

      Πριν δέκα μέρες ο αδερφός δεν κατηγορούσε τον Λιάπη ότι είχε 178.000.000 σε τράπεζες.

      Σοβαρά μιλάς τα σκουλήκια έτσι τα αντιμετωπίζεις.

      Απλά για το Λαgος ξεκίνησε το ξήλωμα του πουλόβερ.

      Ευτυχώς που ο μπολτιμπιντεράς έχει το σύνδρομο του γνήσιου φελού και ξεπερασε το μέτρο με το φούσκωμα στα μυαλά που του έκαναν το Σκαι και τα λοιπά μέσα ενημέρωσης.

      Ολοι της ΝΔ οφείλουν να μιλήσουν για πολλά που ξέρουν και σιωπούν από φόβο.

      • τάσος avatar
        τάσος @ Aris. A 03/05/2011 22:58:08

        το ντιντής σας πείραξε;

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Aris. A 03/05/2011 23:17:40

        Θα προτιμούσα τότε να γίνει του κορεάτικου κοινοβουλίου!
        Θα γλυτώναμε μιά και καλή από τον καθωσπρεπισμό τους.

        • τάσος avatar
          τάσος @ σιδεράκιας 03/05/2011 23:22:29

          εμένα δε θα με χαλούσε να πιάσουνε εκει μέσα μερικούς να τους νταουλιάσουνε. όχι όπως τον φουκαράκο τον χατζηδάκη που του την πέσανε καμιά πενηνταριά τραμπούκια πρασινοφρουροί. ένας με έναν. (ή έστω κανάς-δυο ρε αδερφέ, άντε να ρίξεις κάτω μόνος σου τον πάγκαλο να τον τσαλαπατήσεις)

          • σιδεράκιας avatar
            σιδεράκιας @ τάσος 03/05/2011 23:54:13

            Δεν είναι και τόσο δύσκολο, το θέμα είναι να μην προλάβει και σε τραβήξει από κάτω του. Εχετε γειά βρυσούλες!

  5. τάσος avatar
    τάσος 03/05/2011 22:52:09

    τιμή και δόξα στο βαγγέλα μεϊμαράκη. μπράβο ρε βαγγέλαρε παλήκαρε, να αγιάσει το στόμα σου ρε παιδί.

    • τάσος avatar
      τάσος @ τάσος 03/05/2011 23:13:01

      του το έστειλα και με e-mail. ξανά μπράβο ρε βαγγέλη.

  6. thespieys avatar
    thespieys 03/05/2011 23:12:09

    Δημοσιογράφος: "Σας προβληματίζει η επιστολή Σημίτη";

    Θ. Πάγκαλος: "Δε γαμ.. πρωί πρωί"!!!

    • eydoxos avatar
      eydoxos @ thespieys 04/05/2011 07:29:51

      Ωχ, κοινά χαρακτηριστικά Μειμαράκη-Πάγκαλου!
      Ας χαλαρώσουν οι οπαδοί, ανέλαβε ήδη ο Λάκης να στρέψει τους προβολείς στον Στρός!

  7. firiki2010 avatar
    firiki2010 03/05/2011 23:18:08

    Οι υπερευαίσθητοι του mega! Aς γελάσω!
    Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές την αντίδραση Μειμαράκη από αυτά τα γλοιώδη "Δεν εννοώ εσάς προσωπικά" που βλέπουμε στις διάφορες πολιτικές συζητήσεις στα κανάλια ή από την προφανή κατ΄ ιδίαν οικειότητα πολιτικών που λίγα λεπτά ή έστω μέρες πρίν απο το βήμα της Βουλής έχουν ανταλλάξει βαρύτατες καταγγελίες ή και χαρακτηρισμούς.

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/05/2011 23:37:03

    Μάλλον σήμερα έκανε επιτέλους ένα πρώτο βήμα να ξαναβρεί την αξιοπρέπειά του το κοινοβούλιο.

    • Loretta avatar
      Loretta @ TopGunZ 03/05/2011 23:53:23

      Ετσι!!!

      Οταν βιαζουν την νοημοσυνη μας με τις λαμογιες τους τους εθιξε ο Βαγγελης!!

  9. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 03/05/2011 23:45:53

    Αντικοινοβουλευτικέ.
    Απ' ότι καταλαβαίνω, είσαι της άποψης "μονά ζυγά δικά μας". Με αυτά που γράφεις δέχεσαι ότι όποιος νομίζει ότι προσβάλεται, μπορεί να βρίζει. Εγώ θα το επεκτείνω. Μπορεί και να γιαουρτώνει και να δέρνει. Άρα μπορεί και οι αντίπαλοι να το κάνουν, εφόσον νομίζουν ότι θίγονται....

    Μήπως ανοίγουμαι τους ασκούς του αιόλου;;;

    • Loretta avatar
      Loretta @ Αρματιστής 04/05/2011 00:06:25

      Μηπως υπερβάλεις? τουλαχιστον ολοι οι παροικούντες στην ιεροσαλημ (κοινοβουλιο και παρατρεχαμενοι) δεν ειναι παναγιες παρθενες και αν νομιζεις οτι δεν βριζουν....ζεις σε αλλον πλανητη η δεν εχεις γνωρισει η ακουσει κανεναν...και δεν διαφερουν σε τιποτα απο τον καθε πολιτη οταν εξαγριωνονται.

      Λοιπον?

    • DELTA avatar
      DELTA @ Αρματιστής 04/05/2011 00:26:43

      Toυς έχουν ανοίξει ήδη όλοι αυτοί, εδώ και χρόνια..

  10. King Leonidas avatar
    King Leonidas 03/05/2011 23:59:45

    Η αντικειμενικότητα πάει περίπατο εδώ μέσα. Μήπως ο Μεϊμαράκης είναι rapper? (Eminem, 50 Cent)...Λέω, μήπως?

    • Loretta avatar
      Loretta @ King Leonidas 04/05/2011 00:59:51

      εξαρταται απο την υποκειμενικοτητα !!

  11. Κώστας avatar
    Κώστας 04/05/2011 00:31:21

    Μπράβο ρε Μειμαράκη σε γουστάρω. Επιτέλους βρίσκεται και ένας βουλευτής που συμπεριφέρεται οπως θα συμπεριφέρονταν ο οποιοσδήποτε πραγματικός Έλληνας αν του θήγανε την υπόληψη και την αξιοπρέπια του . Τώρα για τις Ξεπουλημένες του MEGA που θηκτηκαν φαίνεται πως οι λέξεις Γ....ω , Μα...κα. κλπ τις ακούνε για πρώτη φορά στην ζωή τους !!!!!!

  12. N.Mihailidis avatar
    N.Mihailidis 04/05/2011 00:31:30

    Δικηο εχει ο Μειμαρακης αλλα το..χανει!

  13. kackos avatar
    kackos 04/05/2011 01:19:27

    και λίγα τους είπε ο μειμαρακης.αντε πια με τα γαλλικα και πιανο , έκαστος θιγόμενος σε αυτή τη χώρα το λιγότερο όταν διασύρεται, επί άδικο αυτό κάνει, υγιης αντίδραση ,και η κλαίουσα , με συμπεριφορά δίχρονου εξεπλάγην αρχικώς, εσταυρωκοπηθηκε και αφού μελετησε επι τροχάδην ζαμπούνη ίσιωσε τις ζαρτιέρες ...που κρατούν τις καλτσοδέτες και ... έστειλε επιστολή διαμαρτυρίας εις τον προέδρων διοτι οι χαρακτηρισμοί που εκστόμισε ο βαγγελας η το σφόδρα χειρότεροι ... περιμένουμε επιταυτού και την άποψη του ζαμπούνη να κατατεθεί και στο mega και να δοθούν οδηγίες σε ολες της κ.ο. για την απο εδώ και πέρα συμπεριφορά του πολιτικού κόσμου.α και την κασσετα ζαχοπουλου που δεν είδαν εκεί, άμα γυρίσουμε στην ανταλλακτική οικονομία θέλω ενα πανέρι.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ kackos 04/05/2011 01:39:44

      Ο Ζαμπούνης είναι πιο ευπρεπής από τον κωλοτούμπα και τα κωλοτουμπάκια του.

  14. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/05/2011 01:37:49

    Εγώ, παίδες, τον Μεϊμαράκη δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον άνθρωπο αλλά το μόνο που έχω να πω είναι ότι ΕΚΑΝΕ ΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.- Εύγε. Και σ' όποιον δεν αρέσει να πάει να παίξει μπριτζ και να σφουγγαρίσει στην Ιπποκράτους.

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/05/2011 02:39:01

      Φαήλο,

      ειλικρινά τώρα, να βγεις εσύ και να λες οτι χρειαζόμαστε στο κόμμα τον κολλητό του Βουλγαράκη και αρχιαβανταδόρο της Ντόρας δεν το περίμενα!

      • SPYROS T. avatar
        SPYROS T. @ SPYROS T. 04/05/2011 02:51:47

        Φαήλο,

        αρχικά είχα διαβάσει εως εκεί που έγραψες οτι τέτοιους χρειαζόμαστε και σου απάντησα παραπάνω.
        Τώρα διάβασα οτι παρακάτω έγραψες για εμάς που δεν μας αρέσει ο Μεϊμαράκης να πάμε να σφουγγαρίσουμε την Ιπποκράτους...

        Λυπούμε ειλικρινά για αυτόν τον ξεπεσμό και δεν απορώ γιατί είναι το κόμμα σε ποσοστά ΣΥΡΙΖΑ όταν ανέλαβε ο Τσίπρας...

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ SPYROS T. 04/05/2011 11:52:01

          Σπύρο, το "σε όποιον δεν αρέσει", πάει στην συμπεριφορά, ήτοι στην ευθεία, χωρίς "τσάϊ και συμπάθεια" αντίδραση, την οποία βεβαίως και την προτιμώ από την κολωνακιώτικηυ φλωροσύνη του "όλοι μια συντεχνία είμαστε".
          Οπότε μην παίρνεις φόρα και το που είναι πραγματικά τα ποσοστά θα τα δούμε σε λίγο. Γίνεσαι λίγο "κακός" και μην μας μπερδεύεις την φούσκα του ΣΥΡΙΖΑ.

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/05/2011 11:47:54

      Δεν χρειαζόμαστε τραμπούκους. Ας μιλήσει ξεκάθαρα και με στοιχεία ο Μειμαράκης αλλιώς ας σωπάσει. Ιδεολογικά εκφράζει τον κομματικό σωλήνα τον καιροσκοπισμό και τίποτα άλλο.

  15. ZEUS avatar
    ZEUS 04/05/2011 02:33:10

    Ας μην ψάχνουμε πολυ το θέμα.

    Το DNA του ΠΑΣΟΚ έχει περάσει σε όλους τους πολίτες, θεσμούς, σε όλες τις καταστάσεις τελοσπαντων.

    Ψηφίζεις ΝΔ και σκέφτεσαι σαν λαμογιο πασοκτζης,
    Είσαι στην αριστερά, αλλα αν σου δοθεί η ευκαιρια θα ήθελες να είσαι Άκης " με τα όλα σου"... Στα εξερχομενα (της τσέπης εννοώ), αριστεροί και στα εισερχενα σαν κυβερνώντες πασοκτζιδες.

    ΛΑΟΣ: όλα τα λεφτά!! Πιο ΠΑΣΟΚ και απο τον συχωρεμενο Αντρέα!

    Σκεφτόμαστε και ενεργουμε σαν κομματοσκυλα του πρασίνου υπονομου.
    Όσο και να μη μας αρέσει, όσο και να μην το θελουμε, όσο και να μας ξενίζει, η πραγματικότητα είναι αυτή.

    Στη ιουδαία λεγαν "Έλληνες" και εννοούσαν :οι ειδωλολατρες", στη σημερινοί εποχή οι ανα τον κόσμο πολίτες θα λεν "Έλληνες" και θα εννοούν τον " άνθρωπο με την αρρωστημένη νοοτροπία της πράσινης ιδεολογίας, (αρπαχτής)"

  16. Pluto avatar
    Pluto 04/05/2011 02:46:29

    Τον Μεϊμαράκη δεν τον έβαλαν Υπουργό Αμυνας για ν` αγανακτεί μετά με όσους αδίκως ή δικαίως τον θίγουν.
    Αν ήταν αποτελεσματικός Υπουργός Αμυνας ,αν είχε έργο, ουδείς θα τολμούσε να του προσάψει οτιδήποτε.Καί αν το έκανε θα ήταν καταγέλαστος ,θα πνιγόταν στην χλεύη του κόσμου....
    Το μείζον πρόβλημα με τον Μεϊμαράκη είναι οτι αποδείχθηκε ανίκανος : οι Τούρκοι επί ημερών του πρωτόφτασαν στην Ραφήνα,ξήλωσε το Γράψα μόλις άρχισε να βγάζει ειδικές δυνάμεις στα βραχονήσια καί ζήτησαν (Τούρκοι, Αμερικάνοι ,Ντόρα) το κεφάλι του, γαργάρα το σκάνδαλο των υποβρυχίων καί δεν συμμαζεύεται..Α, ξέχασα , ξέρει γαλλικά καί είναι μάγκας,τον πάει καί ο Φαήλος ως μη- ντιντή,περίφημα! Η αυτοδυναμία της ΝΔ στον ορίζοντα....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Pluto 04/05/2011 12:01:06

      Το σημερινό θέμα είναι ότι:
      1. Ο Μεϊμαράκης "ξεβράκωσε" τον κωλοτούμπα.
      2. Δέχθηκε μια άδικη επίθεση κι απάντησε σε αυτήν στο δόξα πατρί, χωρίς φρουφρου κι αρώματα.
      3. Αντέδρασε με τσαμπουκά σε υποκριτικό συντεχνιακό "σαβουάρ βιβρ".

      Αν γράψω τις ενστάσεις μου για ΟΛΟΥΣ τους Υπουργούς Άμυνας, θέλω 100 σελίδες (πχ συνεχείς μειώσεις θητείας με ψηφοθηρικά, ταπεινά ελατήρια, κομματοκρατία, αναξιοκρατία σε βάρος των στελεχών, μη σεβασμός στις στρατιωτικές παραδόσεις κλπ). Η μεγαλύτερη μεταρρύθμιση στις Ένοπλες Δυνάμεις θα είναι να τις αφήσουν να κάνουν την δουλειά τους.
      Και τα τρία όμως που έκανε παραπάνω είναι θετικά. Και, ε,ναι ρε μεγάλε, ντιντής δεν είναι, τί να κάνουμε;
      Κι αυτοδυναμία θα 'χουμε. Οι Έλληνες δεν γουστάρουν ακυβερνησία.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/05/2011 14:32:59

        Φαήλο
        καλύτερα να είχε μείνει να κάνει παρέα με την... Ιστορία του.

  17. The Narrator avatar
    The Narrator 04/05/2011 03:26:24

    Pluto να αγιάσει το στόμα σου! Προσυπογράφω...

  18. zackii avatar
    zackii 04/05/2011 07:05:20

    Κοραντής. Άλλη μιά σοβαρή επιλογή του ΚΚ, και γιά ποιά θέση!! Και μετά τον χαιδεύετε κάποιοι.

  19. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 04/05/2011 08:30:27

    Δεν ειμαι fun του Βαγγελη αλλα εχει αντερα και κοτσια. Τοσο καιρο ομως καθοτανε ησυχος. Επρεπε να ελθει το ΛΑΟΣ γαι να ξυπνησει;Καλιο αργα παρα ποτε αρκει, να μην ησυχασει αλλα να γινει ακομη πιο επιθετικος οπως αυτος ξερει.

  20. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 04/05/2011 08:47:14

    Οταν σε κάνουν να νοιώθεις απόγνωση, ποιοι; οι φίλοι του Χριστοφοράκου και οι έξαλοι φίλαθλοι του μπάσκετ, τότε ο Μειμαράκης έχει απόλυτο δίκηο. Οι ΛΑΟτζηδες περιπατητές, προκαλούν ζημιά στη χώρα μας και χρειάζονται αλύπητο κτύπημα. Βαγγέλη Μειμαράκη σε καταλαβαίνω απόλυτα.

  21. KK avatar
    KK 04/05/2011 09:53:31

    Χιλια μπραβο στον Μειμαρακη !! Επιτελους ενας σωστος βουλευτης. Οχι σαν τους κακομοιρηδες τυπου Γκιουλεκα που βγαινουν στα καναλια σαν κοτοπουλα
    και φοβουνται τον καθε δημοσιογραφακο, υπαλληλο των ΜΜΕ-κατασκευαστων. Και παλι μπραβο και λιγα του ειπε !!

  22. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/05/2011 10:12:33

    Τα πράγματα είναι απλά. Αν ο Καρατζαφέρης θεωρεί ότι θίγεται ας του κάνει αγωγή.

  23. δρόμος avatar
    δρόμος 04/05/2011 10:46:43

    Σπύρο, οι ιδιότητες που αναφέρεις (κολλητός του...αρχιαβανταδόρος της...) μπορεί να υπόκεινται και σε αναθεώρηση, ξέρεις. Ποτέ μην παίρνεις όρκο για το τι γίνεται μέσα στην ψυχή των ανθρώπων.

    Όσο για τον Φαήλο, ας κάνω κι εγώ τον δικηγόρο του!!! χωρίς να είμαι, γιατί δεν βλέπω να μιλάει για όσους δεν πάνε τον Μ., αλλά για εκείνους που δήθεν θίγονται από "συμπεριφορές".

  24. Νίκος Χ. avatar
    Νίκος Χ. 04/05/2011 11:38:04

    Υπάρχει ένα μοντρέλο πολιτιού καθωσπρεπισμού που τέτοιου είδους συμπεριφορές τις καταδικάζει. Αρχικά ας δούμε αν αυτός ο καθωσπρεπισμος μας έφερε στο σημείο που είμαστε.Έπειτα ακόμα κι αν διαφωνούμε με τα μπινελίκια του Μεϊμαράκη, μήπως παραείναι φαρισαϊσμός να ασχολούμαστε με αυτά που είπε κι όχι σε ποιόν τα είπε. Είναι δυνατόν να πολιτεύεται και μάλιστα "αριστίδειν" ο αρχηγός της ΕΥΠ στην πιο κρίσιμη για τη χώρα εποχή της μεταπολίτευσης. Ξεφτίλα,οπορτουνισμός κι αμετροέπεια.Ούστ!!!

  25. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 04/05/2011 11:41:30

    Χωρίς να θέλω να γίνω συνήγορος του διαβόλου (μέγκα) όποιος παρακολούθησε την προχθεσινή ανατροπή του πρετεντέρη θα πρόσεξε το ασύληπτο μαστίγωμα που δέχτηκε η κυβέρνηση στο βιντεάκι στην εισαγωγή της κουβέντας. Ο πάγκαλος έχασε τα λόγια του, έψαχνε να κρυφτεί!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 04/05/2011 12:59:40

      χμμμ ... όσο περισσότερο ζορίζουν τα πράγματα, τόσο πιό αργά ξεκινούν οι εκπομπές .... τυχαίο? δε νομίζω ...

  26. drakos avatar
    drakos 04/05/2011 12:15:53

    http://www.mediasoup.gr/node/11065

  27. Γεώργιος Καραϊσκάκης avatar
    Γεώργιος Καραϊσκάκης 04/05/2011 16:48:56

    Η εκρηκτική αντίδραση Μεϊμαράκη πυροδοτήθηκε από τον διαρκή, υβριστικό, αναιδή, υποκριτικό και απολιτίκ καρατζαφέρειο λόγο που συστηματικά υποβιβάζει τα τελευταία χρόνια τα μέτρα και τα σταθμά της πολιτικής σκέψης και συμπεριφοράς. Παράλληλα, εναντιώνεται στη χρόνια υποκρισία του πολιτικοκοινωνικού και μιντιακού κατεστημένου με τα ισοπεδωτικά, δήθεν πολιτισμένα, κοπιαρισμένα δείγματα διαλόγου που για χρόνια πλασάρει ως πολιτικώς ορθά. Τόσα χρόνια οι πολίτες ανοίγουν την πόρτα της Βουλής σε έναν σαλτιμπάγκο που καταφανώς "δίνει παραστάσεις", εξυπηρετώντας συγκεκριμένα συμφέροντα. Καθυβρίζει, προσβάλλει, ειρωνεύεται τους πάντες και καβαλώντας καλάμι πλανητικών διαστάσεων επαίρεται και κομπάζει ως ο μελλοντικός Πρωθυπουργός! Αλλοίμονο! Φερθήκαμε ως κουτόφραγκοι τις τελευταίες δεκαετίες, φτάσαμε ένα βήμα πριν τον γκρεμό αλλά ακόμη και τα πηγάδια έχουν πάτο! Η συνεχής και αδικαιολόγητη ασυλία που προσέφεραν στον Καρατζαφέρη ΜΜΕ και πολιτικός κόσμος λαμβάνει τέλος. Ο Μεϊμαράκης εξέφρασε με τον τρόπο που αρμόζει στην περίπτωση (δηλαδή με τον τρόπο που καταλαβαίνουν οι Καρατζαφέρηδες) την αγανάκτηση και τη βούληση όλων, όσοι διαθέτουμε φιλότιμο! Επιτέλους!

    • leonidas avatar
      leonidas @ Γεώργιος Καραϊσκάκης 04/05/2011 17:13:16

      ο κωλοτουμπιδης εκανε την γκαφα της ζωης του,με το μνημονιο,τωρα θα ηταν καβαλα στο αλογο αν το καταψηφιζε,αλλα ηθελε να το παιξει σωτηρας των μισθων δηθεν.Προ μνημονιου υπηρχε και το χαρτι του δεν πληρωνω,τωρα αν το πεις θα σου παρουν οι δανειστες και το γιογιο που ουρει η γιαγια μου

  28. King Leonidas avatar
    King Leonidas 04/05/2011 17:09:20

    Ιδού ένα ενδιαφέρον άρθρο από την Έλενα Ακρίτα σχετικά με το θέμα (από το aixmi.gr):

    «Άντε μπιπ, ρε παλιομπιπ»;;; Oh, mon Dieu!

    Και που λες, ο ελληνικός λαός ακούμπησε το φλιτζάνι τσάι στο μαονένιο coffee table δίπλα στην Chesterfield πολυθρόνα και έφριξε ακούγοντας ένα λεξιλόγιο το οποίο παντελώς αγνοούσε! Όλοι έσπευσαν να αφήσουν το βούτημα μέντας στο Limoges πιατάκι και να γκουγκλάρουν πανικόβλητοι τις άγνωστες λέξεις στην Wikipedia:

    «Η λέξη μαλάκας ανήκει στην ελληνική καθομιλουμένη, μολονότι είναι αναγνωρίσιμη διεθνώς. Κυριολεκτικά, σημαίνει τον αυνανιζόμενο, αλλά χρησιμοποιείται και μεταφορικά. Λαμβάνει διάφορες σημασίες, ανάλογα με το πού, πώς και μεταξύ ποιών χρησιμοποιείται. Μεταξύ φίλων, θεωρείται συνήθως πειρακτικός χαιρετισμός, οικεία προσφώνηση ή ελαφριά προσβολή. Όταν απευθύνεται σε έναν άγνωστο, θεωρείται τις περισσότερες φορές βαριά βρισιά. Παίρνει τότε τη σημασία του «ηλίθιου» ή του «ανίκανου» και δηλώνει αγανάκτηση.

    πούστης αρσενικό

    (υβριστικά) ο ομοφυλόφιλος
    (υβριστικά) που δρα με ύπουλο τρόπο
    (αργκό, σε ένδειξη θαυμασμού) για κάποιον που κατάφερε κάτι αξιοθαύμαστο
    πως τα κατάφερε πάλι ο πούστης και με τουμπάρισε!

    (αργκό, ως φιλική προσφώνηση), ως συνώνυμο του μαλάκας
    έλα ρε πούστη μου να πάμε σινεμά που σε παρακαλάω μια ώρα

    γαμώ

    συμμετέχω σε σεξουαλική επαφή (λέγεται κυρίως για τον άντρα)
    (μεταφορικά) νικώ, ταπεινώνω
    (μεταφορικά) καταστρέφω κάτι, το κάνω χάλια
    Κι έτσι εμπλουτίσαμε το λεξιλόγιο μας με τρεις άγνωστες λέξεις που τις ακούγαμε για πρώτη φορά!

    Θα μου πεις «για πρώτη φορά στο ελληνικό κοινοβούλιο!». Σωστό κι αυτό! Σωστό, πρέπον και πολιτικώς ορθόν! Δεν κάθομαι εγώ στην ουρά να ψηφίσω και μετά να ψάχνομαι ποιος είναι πούστης και ποιος μαλάκας! Ούτε είχα καμιά καϊλα ποιος θα γαμ… ποιον στο πάρκινγκ της Βουλής!

    Απ’ την άλλη μεριά… Πες με τρελή, πες με ξανθιά αλλά: Θεωρώ πολύ πιο σημαντικό να καταλάβω αν οι καταγγελίες του Μεϊμαράκη για τον Καρατζαφέρη είναι βάσιμες ή όχι! Αν όντως ένας αρχηγός κόμματος πήγε στον τότε Υπουργό Άμυνας και του έγινε ταγάρι τριπολιτσιώτικο για τα υποβρύχια! Αν άσκησε πίεση και γιατί άσκησε πίεση! Αν όντως μετά έβαζε τους βουλευτές του να κάνουν ερωτήσεις κι επερωτήσεις επί του θέματος κάθε ένα τέταρτο! Αν αυτοί οι βουλευτές ρωτήσανε τον αρχηγό τους «γιατί κύριε Γιώργο μου έχουμε τέτοιο καημό με τα υποβρύχια;», ή υπακούανε σαν τα πρόβατα. Αν έγινε κάτι, αν έπαιξε κάτι! Αν το μάθουμε ποτέ – λέμε τώρα και καμιά σαχλαμάρα να περνάει η ώρα!

    Η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία. Κανένας δεν θα πληρώσει για τα υποβρύχια! Κα-νε-νας! Ένα βότσαλο στη λίμνη είναι όλη αυτή η ιστορία! Στο ίδιο συρτάρι με τα άπλυτα θα την στριμώξουμε κι αυτήν, όπως Siemens, Βατοπαίδι (αλήθεια ο Ζαχόπουλος – τι κάνει αυτή η ψυχή, χαθήκαμε βρε!)… Μαζί με τα λερωμένα, τα άπλυτα, τας παραπεταμένα…

    Και ως λαός που έχει χάσει μπούσουλα, αυγά, πασχάλια και καλάθια, θα εστιάσουμε στα μπιπ του Μεϊμαράκη κι όχι στην (πιθανή) αλήθεια ή στο (πιθανό) ψέμα μιας καταγγελίας που αποτέλεσε την αφετηρία του τζέρτζελου …

    Με το βρισίδι ας βρούνε άκρη οι δυο κοινοβουλευτικοί άνδρες. Ας πάνε στα δικαστήρια, ας πιαστούνε μαλλί με μαλλί, ας ξερριζώσουν εξτένσιονς. Δεν με πολύκαιει – την αμαρτία μου θα την πω!

    Αυτό που πρέπει να μας καίει είναι ένα: Είναι αληθής η καταγγελία; Ποιοι, πόσοι και πόσο εμπλέκονται στην υπόθεση των υποβρυχίων; Ή είναι τόσοι πολλοί που τελικά πιο απλό θα ήταν να φωνάξουμε:

    - Όποιος ΔΕΝ τα πήρε, να σηκώσει το χέρι του!

    Αι σιχτιρ πια!!! (Oh, pardonnez moi, mesdames et monsieurs!)

  29. leonidas avatar
    leonidas 04/05/2011 17:09:32

    το να εισαι παπαγαλακι της εξουσιας,και του καθεστωτος πασοκ,κατα τον τεως βουλευτη του πασοκ Χαραλαμπιδη,ειναι πρεπον ,το να λες την εθνικη μας λεξη η αλλα παρεμφερη ειναι ανεπιτρεπτο.Δεν σεμνηνονται ολοι αυτοι απο τις μιζες,υπερκοστολογημενες συμβασεις εγληματικοτητα,αδιαφανεια,διορισμους συμβουλων,νομων εχθροπαθειας,αλλα ντρεπονται για το μαλ..ας?Μηπως τους θυμιζει την λεξη που φωναζουν καθε φορα που βλεπουν τα προσωπα τους στον καθρεφτη?Ελληνα κομματοσκυλο,Ελληνα που κανεις αποχη,ξυπνα ρεεεε,σε χρεωσανε 350 δις και 4 εκατομμυρια μαλ... πατε και ους ξαναεκλεγεται,υπαρχουν και αλλα κομματα

  30. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/05/2011 17:41:35

    Οσο και αν είμαι μειοψηφία εδώ, θα την πω τη γνώμη μου:
    Η συμπεριφορά του Μεϊμαράκη είναι xxxxxx. Εντελώς. Και προφανώς τον χαρακτηρίζει ανάλογα.
    Μπορεί τις κουβέντες αυτές να τις πει κανείς πάνω στα νεύρα του, αλλά εδώ είναι κοινοβούλιο. Εκτός και αν ο πολύ μορφωμένος Μεϊμαράκης νομίζει ότι είναι κυνοβούλιο. Δεν με ενδιαφέρει σε ποιον τα είπε ο Μεϊμαράκης, αν είναι αυτός βουλευτής του ΛΑΟΣ ή του ΣΥΡΙΖΑ ή οποιαδήποτε κόμματος ή γκρουπούσκουλου. Δεν με ενδιαφέρει καν αν τα είπε αυτά σε απλό πολίτη ή βουλευτή.
    Φαντάζομαι ότι ίδια και χειρότερη θα ήταν η αντίδραση του Βαγγέλα στον τυχόν αφελή και άτυχο αστυφύλακα που θα είχε την έμπνευση να του κόψει κλήση για παράνομη στάθμευση ή να τον σταματήσει επειδή πέρασε με κόκκινο.
    Η κάλυψή του εκ μέρους της ΝΔ είναι απαράδεκτη. Θα έπρεπε να τον είχαν διαγράψει. Σιγά την προσωπικότητα.
    Αν η ΝΔ θεωρεί ότι δεν τρέχει τίποτα, τότε η ΝΔ έχει σοβαρότατο πρόβλημα...
    Αυτός ακριβώς είναι ο εκπασοκισμός του συνόλου της πολιτικής ζωής: Σχετικισμός και αμοραλισμός σε όλα.
    Λυπούμαι πάρα πολύ για τη ΝΔ του Σαμαρά...

  31. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/05/2011 21:14:03

    H λέξη που είχα χρησιμοποιήσει για τη συμπεριφορά του Μεϊμαράκη ήταν αλ...κη.
    Το γράφω επειδή λογοκρίθηκε, ενώ όμως το ίδιο το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησε ο Μεϊμαράκης, που μάλλον ήταν χειρότερο, έτυχε επιδοκιμασίας από την πλειοψηφία των σχολιαστών.
    Προσωπικά δεν θεωρώ ότι μία επιβαλλόμενη οξεία απάντηση στο ΛΑΟΣ ή στο ά ή το β΄ κόμμα εκ μέρους ενός βουλευτή, και ειδικά πρώην υπουργού, έχει σχέση με ύβρεις.

  32. Γεώργιος Καραϊσκάκης avatar
    Γεώργιος Καραϊσκάκης 04/05/2011 21:27:31

    Αγαπητέ ή Αγαπητή ΒΙΣ
    Όσα γράφετε είναι απολύτως λογικά. Έχετε όμως την πεποίθηση ή την υπόνοια ότι διανύουμε την εποχή της λογικής; Ότι εδώ και πολλά χρόνια το Κοινοβούλιο λειτουργεί με τον πρέποντα τρόπο; Μήπως απαρτίζεται από πολιτικάντηδες, αριβίστες και ατομιστές (στην πλειοψηφία τους), οι οποίοι κατάντησαν τη χώρα σήμερα διεθνές παράδειγμα προς αποφυγήν; Μήπως νοσεί και η κοινωνία στο σύνολό της; Γιατί το φαινόμενο Καρατζαφέρη είναι σύμπτωμα μια εποχής χωρίς σταθερές, χωρίς αξίες. Μιας εποχής που επικρατεί το ευκαιριακό, "το δήθεν" και το μεταλλαγμένο σε όλες του τις εκδοχές. Σύμφωνα με το λογικό συλλογισμό σας, θα έπρεπε ως κοινωνία να είχαμε αποβάλει προ πολλού από τη Βουλή τη φαιδρότητα, τον αριβισμό και την υποκρισία που συχνά-πυκνά εκφράζει με τη συμπεριφορά και το δημόσιο λόγο του ο Καρατζαφέρης. Από αυτή την άποψη η αντίδραση Μεϊμαράκη τάραξε τα νερά της λιμνάζουσας υποκρισίας. Καλά θα κάνουμε να ξεφύγουμε απ' το περιτύλιγμα και να δούμε, επιτέλους, την ουσία...

  33. O Saligaras avatar
    O Saligaras 05/05/2011 03:57:00

    The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent full of doubt
    Το πρόβλημα στην πατριδούλα μας είναι οτι
    οι χαζοί ειναι απόλυτα βέβαιοι
    και οι ευφυείς γεμάτοι απορία!

  34. BΑΣΙΛΗΣ avatar
    BΑΣΙΛΗΣ 05/05/2011 14:34:12

    Σιγα τα ωα,που θα βγουμε και στους δρομους για τη τιμη του Βαγγελα.
    Ξεχασαμε οτι ο αχυρωνας που μαλωνουν οι γαιδαροι ειναι δικος μας.