Μεϊμαράκης: Η παραίτηση Τσίπρα είναι ομολογία της αποτυχίας του
20/08/2015 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεϊμαράκης: Η παραίτηση Τσίπρα είναι ομολογία της αποτυχίας του

«Θα εξαντλήσουμε τα περιθώρια της διερευνητικής εντολής για να βρεθεί λύση»

Όπως έχει συμβεί σε όλες τις κρίσιμες ιστορικά περιόδους της Ελλάδας, η Νέα Δημοκρατία λαμβάνει την πιο υπεύθυνη εθνικά στάση, με γνώμονα την σταθερότητα της πατρίδας.

Στο πλαίσιο αυτό ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης, αμέσως μετά από το διάγγελμα του Αλέξη Τσίπρα έκανε σαφές πως «θα εξαντλήσουμε όλα τα περιθώρια ώστε οι εκλογές να είναι η τελευταία λύση λαμβάνοντας και αξιοποιώντας την διερευνητική εντολή, ακριβώς όπως προβλέπει το Σύνταγμα και οι Νόμοι».

«Η Νέα Δημοκρατία είναι έτοιμη για τις εκλογές, αλλά θα κάνει τα πάντα με βάση αυτά που προβλέπει το Σύνταγμα για να μην οδηγηθεί η χώρα στη βάσανο των εκλογών. Μια εκλογική διαδικασία που πιθανώς να οδηγήσει σε ένα νέο πιο σκληρό Μνημόνιο», ξεκαθάρισε παράλληλα ο κ. Μεϊμαράκης.

Άφησε μάλιστα να εννοηθεί, πως είναι πιθανό να μην επιδιώξει συνάντηση με τον Αλέξη Τσίπρα κατά την διαδικασία των διερευνητικών εντολών -δικαιώνοντας για τη στάση του τον Αντώνη Σαμαρά- τονίζοντας σε αυτό το σημείο πως «με το ΚΚΕ και τον Παναγιώτη Λαφαζάνη που έχουν δείξει συνέπεια στη στάση τους θα συναντηθώ, όχι όμως με τον κ. Τσίπρα που είναι ανέντιμος».

Ο Ε. Μεϊμαράκης επιτέθηκε σφόδρα στον Αλέξη Τσίπρα κατηγορώντας τον για «πολιτικό τυχοδιωκτισμό» και ανάφερε πως «ο κ. Τσίπρας στην ουσία δραπετεύει και προσπαθεί να ξεφύγει από τα προβλήματα και το φάντασμα Λαφαζάνη που πλανάται μέσα του».

«Tις μάχες τις κερδίζουν οι πραγματικοί ηγέτες και όχι οι πελαγωμένοι που παραδίδουν τελικά την εντολή" τόνισε ο Πρόεδρος της ΝΔ, επισημαίνοντας ότι «ο κ. Τσίπρας παραιτείται για έναν λόγο που θα μπορούσε να τον είχε λύσει στο συνέδριό του».

Δεν σταμάτησε στιγμή να κατηγορεί τον Αλέξη Τσίπρα για τον τρόπο αλλά και τον χρόνο που οδηγούμαστε σε εκλογές. «Μας πάει για εκλογές. Γιατί; Είναι τρελό», υπογράμμισε ο πρόεδρος της ΝΔ, και συνέχισε: "Μπανανία είναι εδώ πέρα; Τσιφλίκι του είναι; Πρέπει να καταλάβει ότι δεν είναι ο δικτάτορας. Πρέπει να συνέλθει το παιδί”,είπε.

Επίσης, έβαλε στο κάδρο το πραγματικό διακύβευμα των εκλογών, σημειώνοντας πως «στην πραγματικότητα δεν έχουμε εκλογές, αλλά ο κ. Τσίπρας παραιτήθηκε από τη θέση του». Διερωτήθηκε ωστόσο «αν η κυβέρνηση ήταν επιτυχημένη, γιατί την καταψηφίζει το 1/3 των βουλευτών της;».

Υπερασπίστηκε μάλιστα το προεκλογικό αφήγημα της Νέας Δημοκρατίας στις εκλογές του Ιανουαρίου, που είχε ως επίκεντρο την «Αλήθεια», λέγοντας πως «πληρώσαμε ακριβά τα ψέματα του ΣΥΡΙΖΑ, μπροστά στην αλήθεια που εμείς λέγαμε. Θα απευθυνθούμε σε όλους του πολίτες της ΝΔ που «ξεγελάστηκαν» από τα ψέματα του ΣΥΡΙΖΑ και όπως κάναμε και στο παρελθόν, έτσι και τώρα, θα "πούμε την αλήθεια".

Παράλληλα κατηγόρησε τον ΣΥΡΙΖΑ για άμεση σχέση με συγκεκριμένα συμφέροντα σημειώνοντας πως «ο κ. Τσίπρας με τις κινήσεις του εξυπηρετεί συμφέροντα. Ευθέως σας το λέω. Υπηρετεί και εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα. Ποιοι τον έβαλαν να τα κάνει αυτά;».

Ταυτόχρονα, ανέφερε πως θα ζητήσει συνάντηση από τον επικεφαλής του Ποταμιού, Σταύρο Θεοδωράκη και την πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, Φώφη Γεννηματά, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να συναντηθεί με τους κυρίους Καμμένο (για τον οποίο βέβαια αμφισβήτησε το ενδεχόμενο να μπει στη νέα βουλή) και Μιχαλολιάκο, για το οποίο θα αποφασίσουν τα όργανα της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 20/08/2015 21:14:08

    Προτιμοῦσα ν᾿ ἀκούσω τόν ΑΣ κ. μεταβατικέ τοῦ μεσαίου χώρου. ΑΣ βγές μπροστά, δυνατά. Σοῦ ἔχομε ἀνεξάντλητη ἐμπιστοσύνη. Μήν μείνεις σιωπηλός. . .

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 20/08/2015 21:33:18

    η Αλεξάκης εκτός από μεγαλοαστοκυφηνάκος και τεμπελάκος είναι και είναι λίγο ψευτοθόδωρος όπως είναι και λίγο ψεύτο Che! Αυτό είναι γνωστό πια ακόμη και στους αρκετά χαζούληδες !! Αυτό που δεν είναι γνωστό είναι το πόσοι είναι οι πολύ χαζούληδες!!! (Υπάρχουν φυσικά και οι τελείως χαζούληδες που είναι έτοιμοι για την δραχμή αλλά αυτό είναι κάτι το εξωτικό για να το αναλύσει κανείς , ακόμη και ως ποσοστό ακόμη και σε μια από άποψη νοοτροπίας τριτοκοσμική χώρα όπως η δική μας!)

  3. deltaplus avatar
    deltaplus 20/08/2015 21:36:59

    Αντωνη επιβεβαιωθηκες πριν αλεκτωρ λαλησει τρεις..... .....ηταν οντως το ατυχημα που δεν επρεπε να ειχε συμβει στην πατριδα. .....ηταν οντως λιστα γαμου το προγραμμα της θεσ/νικης. ......ηταν οντως αληθειες οσα ειπες...να δουμε θα τα καταλαβουν οι συμπατριωτες μας....η θα συνεχισουν....

  4. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 20/08/2015 21:37:04

    Τό μεταναστευτικό πρόβλημα μέ τίς ὁρδές τῶν ΛΑΘΡΟ, γαργάρα κ. μεταβατικέ; Αὐτό εἶναι τό μεῖζον πρόβλημα γιά τήν Πατρῖδα, βαγγέλα. ῾Υπάρχει κάποιος ἐκεῖ στήν ΝΔ νά γίνη ἡ φωνή μας καί ἡ ἔκληση γιά βοήθεια στήν λύση τοῦ προβλήματος;; ANYONE????

    • chris avatar
      chris @ Φωτεινή 20/08/2015 21:48:23

      ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ....ΕΛΕΟΣ ΟΧΙ ΙΔΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ,ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙΡΟΣ

    • Λυκόπουλο avatar
      Λυκόπουλο @ Φωτεινή 20/08/2015 22:23:22

      Φοβούνται μην τους πουν δεξιούς... Δυστυχώς η ΝΔ πήρε την κάτω βόλτα.

  5. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 20/08/2015 22:01:57

    Δυστυχώς η παράταξη είναι σε άλλο κόσμο και βολεύεται ο Μειμαράκης με τις εξελίξεις....Να δω τώρα αν θα κάνει διάγγελμα και ο Κώστας Καραμανλής υπέρ της Ν.Δ. για να γελάει ο κάθε πικραμένος....

  6. Vesper avatar
    Vesper 20/08/2015 22:34:26

    Ο Μειμαράκης αναρωτήθηκε "με ποιους θα κάνει κυβέρνηση ο Τσίπρας, μετά τις εκλογές" προβλέποντας ότι οι ΑΝΕΛ θα μείνουν εκτός Βουλής.
    Με άλλα λόγια, ως ΝΔ πάμε στις εκλογές, ομολογώντας από πριν (ο πρόεδρος) ότι θα βγούμε δεύτεροι !!!

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Vesper 21/08/2015 06:43:08

      Μαλλον δεν τον ακουσες καλα. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που ειναι πρωτος ο ΣΥΡΙΖΑ, ειπε ο Μειμαρακης.

      • Vesper avatar
        Vesper @ Vassilis 22/08/2015 12:09:35

        Αχ !!! Βασίλη μου...

  7. iconology2009 avatar
    iconology2009 20/08/2015 23:19:49

    Οι επείγουσες και εξπρές πολιτικές εκλογές ήταν επιλογή του Τσ'ιπρα για ένα και μόνο λόγο: να προλάβει το σχηματισμό του αντίπαλου δέους των αντιμνημονιακών του Λαφαζάνη και της Ζωής. Μ'αυτή την έννοια η επιλογή του Μεϊμαράκη να ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ολόκληρο το χρονικό περιθώριο των δικών του διερευνητικών εντολών, από άποψη τακτικής, είναι πολύ σωστή, γιατί δίνει την ανάσα στους εσωκομματικούς αντιπάλους του Τσίπρα να οργανωθούν και άρα να πετύχουν καλύτερα εκλογικά αποτελέσματα για το σχηματισμό τους. Χώρια ότι εν τοις πράγμασι αμφισβητεί την (νομιζόμενη) πολιτική ηγεμονία του Τσίπρα, αφού του στερεί πια την πρωτοβουλία των κινήσεων και τίποτα δεν είναι πια δεδομένο και όπως το είχε προδιαγράψει η ηγετική ομάδα του Μαξίμου.

  8. Γιάννης avatar
    Γιάννης 20/08/2015 23:39:45

    Είναι χρυσή ευκαιρία για τη Νέα Δημοκρατία να ξαναμπεί στο παιχνίδι αρκεί να είναι δυναμική. Η καταστροφική περίοδος για την Ν.Δ. ήταν η περίοδος του 2004-2009, Πασοκοποιήθηκε εντελώς, ασχέτως αν φόρτωσαν στον Σαμαρά την συγκυβέρνηση με τον Βενιζέλο. Αρκεί να μην αρχίσουμε τα παιδικά περί Δημοκρατικών τόξων, βελών και όλες τις Πασοκοποταμίσιες αρλούμπες. Η Νέα Δημοκρατία δεν χρειάζεται πιστοποιητικά δημοκρατισμού από κανένα κομματίδιο, αντιθέτως πρέπει να αρθεί στο ύψος της Συνταγματικής επιταγής και να κάνει ό,τι πρέπει για να διαλύσει κάθε άλλοθι από πλευράς της Χρυσής Αυγής ότι τελεί υπό διωγμό. Να δείτε ότι θα λειτουργήσει θετικά όσο δεν το φανταζόμαστε. Η Νέα Δημοκρατία δεν θα απολογείται για την ιδεολογία της, όλοι πλέον ξέρουν τι σημαίνει Αριστερά κι από πρακτικής απόψεως αλλά και τι εστί αριστερό ήθος, δικαιολογίες δεν θα υπάρξουν για κανένα, προπαντών για τους πολίτες.

  9. ΘΥΜΙΟΣ avatar
    ΘΥΜΙΟΣ 21/08/2015 08:06:41

    Ομολογουμένως ο Μειμαράκης ήταν πολυ καλος και σκληρός όπως έπρεπε,απαξιώνοντας πλήρως τον Τσιπράκο και τους φαιδρούς που τον πλαισιώνουν

  10. panos kab avatar