Μεϊμαράκης: Είμαστε και το νέο και το παλιό μαζί και μπορούμε να εγγυηθούμε για την Ελλάδα
01/09/2015 20:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεϊμαράκης: Είμαστε και το νέο και το παλιό μαζί και μπορούμε να εγγυηθούμε για την Ελλάδα

Παρόντες Σαμαράς - Καραμανλής στην Ρηγίλλης

Μέσα σε κλίμα έντονης συναισθηματικής φόρτισης έχοντας ως φόντο την ιστορική έδρα του κόμματος και με σύνθημα «η Ελλάδα μπροστά» ανέβηκε στην εξέδρα μπροστά σε χιλιάδες οπαδούς της Νέας δημοκρατίας ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης.

Με φωτισμένο το νεοκλασικό κτίριο και με τις σημαίες της Ελλάδος, της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Νέας Δημοκρατίας στο μπαλκόνι, οι μελωδίες του Σπανουδάκη και του Χατζηδάκι είχαν από νωρίς ζεστάνει αρκετά την ατμόσφαιρα.

Η οδός Ρηγίλλης 18 έζησε και πάλι στιγμές του ένδοξου παρελθόντος και ήταν όλοι εκεί: από τους νεολαίους της ΟΝΝΕΔ, μέχρι τους “απόμαχους” στρατιώτες της παράταξης. Ήταν εκεί βέβαια, με το χαμόγελο της αισιοδοξίας, τόσο ο Αντώνης Σαμαράς όσο και ο Κώστας Καραμανλής, οι οποίοι αποθεώθηκαν από τους νεοδημοκράτες.

Από την αρχή της ομιλίας του ο κ. Μεϊμαράκης έκανε ειδική αναφορά σε όλους τους αρχηγούς της Νέας Δημοκρατίας αλλά και στους εκατομμύρια ψηφοφόρους και υποστηρικτές της παράταξης που έχουν δώσει τη ζωή τους για αυτό το κόμμα.

“Τιμάμε όλα τα ιστορικά στελέχη αλλά και όλους τους απλούς πολίτες” είπε χαρακτηριστικά, κάνοντας ειδική μνεία σε όλους τους Προέδρους της Νέας Δημοκρατίας, από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή μέχρι τον Αντώνη Σαμαρά.

Ο λόγος του κ. Μεϊμαράκη, ήταν από την αρχή δομημένος προκειμένου να “αποδομήσει” το δίλημμα “νέος-παλιός” που ως γνωστόν θέτει -πλέον- ο ΣΥΡΙΖΑ. Και ομολογουμένως κινήθηκε ιδιαιτέρως έξυπνα, αφού, αντί να “πατήσει τη μπανανόφλουδα” και να απαντήσει στο νέο επιχειρούμενο διχασμό, προσπάθησε να παντρέψει τις δύο αυτές έννοιες.

Όπως τόνισε: απέναντι στο δίλημμα τους απαντάμε ότι το παλιό έχει μια ιστορία που είναι υπερήφανη, τίμησε τη χώρα. Αυτό το παλιό με την ψήφο του λαού κυβερνούσε. Δημοκρατικά μας έδινε το δικαίωμα και πρόσθεσε με νόημα πως τώρα (σσ ο Τσίπρας) “προσπαθεί να βρίσκει διχαστικά διλήμματα. Το παλιό με το νέο. Το παλιό με το νέο πρέπει να πηγαίνει μαζί. Ο ενθουσιασμός της νέας γενιάς με τους μεγάλους. Δεν θέλουμε να διχάζονται οι γενιές μας. είμαστε και το νέο και το παλιό μαζί, και μπορούμε να εγγυηθούμε την πορεία της χώρας προς τα εμπρός.”, σημείωσε ο Πρόεδρος της ΝΔ.

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στο τι σημαίνει “πρόοδος”, τι σημαίνει ένα κόμμα να είναι “προοδευτικό” προσδιορίζοντας ως “μη προοδευτικό το να υιοθετείς κάθε τι καινούργιο χωρίς να εξετάζεις πρώτα αν αυτό είναι προς όφελος του λαού.

Ο ίδιος επίσης δήλωσε έτοιμος για το debate και έριξε το γάντι προς την πλευρά του κ. Τσίπρα.Ο κ. Μεϊμαράκης έκανε επίσης άνοιγμα προς όλους τους ψηφοφόρους ανεξαρτήτως κομματικής απόχρωσης: “απευθυνόμαστε σε όλους τους πολίτες χωρίς να τους ρωτάμε τι ψηφίσαν χθες» τόνισε και επισήμανε “να μην πάει κανείς σε τιμωρητική ψήφο και στην ανοχή. Η τιμωρητική ψήφος κόστισε 90 δισ.”.

Ο κ. Μεϊμαράκης ζήτησε τέλος “εντολή τετραετίας” ώστε να σχηματιστεί μια κυβέρνηση με βασικό κορμό τη Νέα Δημοκρατία για να μπορεί όπως υπογράμμισε “να υλοποιήσει τις μεταρρυθμίσεις που έχει ανάγκη ο τόπος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 01/09/2015 20:50:14

    μάγκες είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι πάμε ακόμα και για αυτοδυναμία !!! Για να μην έχουμε ποιος συνεργάζεται με ποιον και άντε να συμφωνήσουμε στα αυτονόητα γιατί διαφέρουν οι ιδεολογίες μας!!!!!! δεν είναι θέμα γκάλοπ!!!! Ούτε φυσικά ...εσωτερικής πληροφόρησης !!! Απλώς επιτρέψτε μου να μην αποκαλύψω την πηγή μου!!!! Άντε η λαοπλημμύρα να σβήσει για πάντα από την άμμο την αχρηστερή βρωμιά!!!!

    • Elli avatar
      Elli @ λαέρτης 01/09/2015 21:30:55

      Κι εγώ φίλε πιστεύω,και το έχω γράψει ξανά στο σάιτ εδώ,οτι η ΝΔ έχει σοβαρές πιθανότητες να περάσει μπροστά.Μακαρι..Δεν ανήκω σε αυτό το χώρο πραγματικά,αλλα αυτή τη φορά το εύχομαι ολόψυχα!Θελω να φυγει αυτή η κυβέρνηση του άκρατου λαϊκισμού που έβλαψε τη χωρα μου.Πιστευω πως η ΝΔ μπορεί να κυβερνήσει με σοβαρότητα τη χωρα.Να πει όμως αλήθειες στον ελληνικό λαό.

      • Βιεννεζος avatar
        Βιεννεζος @ Elli 01/09/2015 23:44:53

        ενώ η επιστροφή στη Ρηγίλλης δεν δια κατέχεται από άκρατο λαικισμό...Αναμένω ο Λαφαζάνωφ να μιλήσει στο Κιλελέρ...

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Βιεννεζος 02/09/2015 09:20:28

          Άμα τσιμπάνε σε τέτοια οι ...πελάτες ένθεν κι ένθεν ακόμα και σήμερα, είμαστε άξιοι της μαύρης τους της μοίρας ....

    • κωστας avatar
      κωστας @ λαέρτης 01/09/2015 21:36:14

      Μακαρι αλλα πως το ξερουμε?

    • Κωστής avatar
      Κωστής @ λαέρτης 01/09/2015 21:38:36

      Θα ήταν πραγματικά υπέροχο να έβγαινε αυτοδύναμη η ΝΔ, αλλά νομίζω πως είναι ολίγον ουτοπικό. Δεν ξέρω ποια είναι η πηγή σας κι είναι σεβαστή η γνώμη της, αλλά νομίζω πως είναι σχεδόν αδύνατη.
      Ξεχνούμε έναν βασικό παράγοντα, που κανείς δεν αναφέρει...την αποχή των Ελλήνων του εξωτερικού. Κάνουμε όλοι λόγο για αποχή και πόσο ανεβασμένη είναι και πόσο πρέπει να στοχεύσουμε σε αυτούς τους ανθρώπους κλπ. Η αποχή τα τελευταία χρόνια είναι πρωτίστως λόγω των Ελλήνων που έχουν φύγει στο εξωτερικό κι είναι δύσκολο να έρχονται να ψηφίζουν. Δυστυχώς ακόμα να επιτρέψει η "Δημοκρατία" μας σε αυτούς τους συμπατριώτες μας να ψηφίσουν.

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ λαέρτης 01/09/2015 21:51:13

      Μάλλον έχεις πάρει πολύ φόρα φίλε μου...Όλοι θέλουμε να γίνει η αριστερά μια παρένθεση με τα πολλά δις στη πλάτη του Λαού, αλλά...αν κάνεις καμιά βόλτα στην αγορά και στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις θα ακουστούν πολλά... Δυστυχώς πάλι κάνουμε...μεγάλο σαματά για το 23% στην εκπαίδευση(δικαιολογημένο), μεγάλη βαβούρα για τους αγρότες και κάποιους άλλους(αδικαιολόγητα). Κανένας δεν ασχολείται με τους μικρομεσαίους με τη σοβιετική φορολόγηση, αλλά μόνο για τούς αγρότες που με 60 ευρώ τον μήνα παίρνουν την ίδια σύνταξη με τους επαγγελματίες με μέσο όρο 400 ευρώ το μήνα εισφορές, και ο Βαγγέλας μας λέει ότι δεν θα ψηφίσει την φορολόγηση των αγροτών λες και πλήρωναν ποτέ φόρους....Τσιμουδιά για ένα τεράστιο κλάδο που ήταν από ανέκαθεν η βάση της παράταξης και πληρώνει πλέον 23+29+100 για...του χρόνου που θα βάλει λουκέτο. Βλέπω τους μικρομεσαίους και τους επαγγελματίες στις 20 του μήνα να πιάνουν παραλίες ή τα βουνά.....

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Φιλελεύθερος 01/09/2015 23:46:58

        δε νομίζω φίλε μου!!!! Κι είμαι από αυτούς που είχαν πει ότι ο Τσίπρας θα κέρδιζε τις προηγούμενες εκλογές όπως κι ότι θα έπαιρνε το δημοψήφισμα με μεγάλη διαφορά... Αν τώρα η ΝΔ κάνει και μια σοβαρή προσέγγιση σε αυτό που ανησυχεί όλους τους Έλληνες, εκτός από μερικούς γραφικούς, ανεξάρτητα από ιδεολογία και ονομάζεται λαθρομεταναστευτικό , μπορεί να ξεκινήσει την επανίδρυση μιας χώρας που η αναξιοκρατία και το φάντασμα της αριστεράς της έτρωγαν τις σάρκες για πολλές δεκαετίες, θέτοντας τις βάσεις για ένα σύγχρονο κράτος που θα διασφαλίζει την επιβίωση του έθνους...

        • Βιεννεζος avatar
          Βιεννεζος @ λαέρτης 02/09/2015 00:05:12

          Και γιατί η χώρα δεν επανιδρύθηκε στο παρελθόν και περιμένουμε ,να επανιδρυθεί με το μπάχαλο αυτό στο παρόν.Το μέλλον άστο...

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Βιεννεζος 02/09/2015 11:50:45

            γιατί πλέον όλοι κατάλαβαν ότι φτάσαμε στο αμήν ...

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ λαέρτης 02/09/2015 07:18:55

          Τίς πολυπληθεῖς ΕΡΤ θά τίς ξανακλείση ὁ Βαγγέλας;; (ἄντε μέ κεφαλαῖο β). ᾿Ακόμα οἱ θολοαριστεροί τῆς ΕΡΤ τρῶνε τίς σάρκες μας.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Φωτεινή 02/09/2015 11:57:12

            ότι θα υπάρχει ελληνική τηλεόραση θα υπάρχει. Όχι όμως με αυτό το αχρηστερό πολυπληθές συρφετολόι κι όχι φυσικά να έχει περισσότερα κανάλια από οποιαδήποτε παντοδύναμη δυτική χώρα... Επιτέλους εκλογίκευση κι όχι τα πάντα για το κοντόφθαλμο μικροκομματικό συμφέρον... Ας πάρουμε επιτέλους οι Έλληνες την χώρα στα χέρια τους και να σταματήσουν να ασχολούνται μόνο οι αχρηστεροί αργόσχολοι! ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!!

      • Αγαμέμνων Ψαλίδας avatar
        Αγαμέμνων Ψαλίδας @ Φιλελεύθερος 02/09/2015 05:57:09

        Ακριβώς. Μή νομίζουν ότι απευθύνονται σε παιδάκια ή σε ηλιθιους. Υπό διωγμό ο μικρομεσαίος Ελ. Επ. που πρέπει να πληρώνει πρόστιμο (τέλος ...επιτηδεύματος) επειδή δεν καταδέχτηκε, τον καιρό που έβρεχε διορισμούς, να φιλήσει κατουρημένες ποδιές. Φορολόγηση 26% από το 1ο ευρώ και εξαίρεση από την ελάφρυνση φόρου μέσω των αποδείξεων, και τόσα άλλα. Τους εμπνευστές αυτών των γελοίων δήθεν "μέτρων κατά της φοροδιαφυγής" και αυτούς που τα συντηρούν σφυρίζοντας αδιάφορα δεν πρόκειται να τους ψηφίσω στον αιώνα τον άπαντα.

  2. neareast avatar
    neareast 01/09/2015 21:56:57

    Mε το ζητημα της παράνομης μετανάστευσης τι θα γινει? Ειμαι από Μυτιληνη και ξερω από ... καλη βρωμα.. Ολη η πολη είναι ενας υπαίθριος ανοικτος βοθρος. Τι σκοπευει να κανει η Νεα Δημοκρατια? Ποσους ψηφους είναι διατεθειμενη να χασει προς τα δεξια της για το πολυποθητο κεντρο??

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ neareast 01/09/2015 22:44:55

      Με όλο το σεβασμό φίλε μου,δεν θα δώσω απάντηση στο δίκαιο ερώτημά σου,αλλά θα σου θυμίσω ποιούς εμπιστευθήκατε,πιστέψατε και ψηφίσατε να μας κυβερνήσουν ενώ γνωρίζατε τις θέσεις τους για τους λαθρομετανάστες, τα ανοιχτά σύνορα και λοιπά εθνικοπατριωτικά...

      • Βιεννεζος avatar
        Βιεννεζος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/09/2015 23:41:28

        Αγαπητέ Κυθήριε κατάγομαι από τη Σύμη.Οι Λαθρομετανάστες στα νησιά είναι το αποτέλεσμά του διοικητικού μπάχαλου και της ανυπαρξίας κρατικής μέριμνας εδώ και πολλά χρόνια.Ο Τσίπρεμαν ολοκλήρωσε την τραγωδία.Άλλωστε, ποιος ενδιαφέρθηκε για τους ακρίτες...

        • Giorgis avatar
          Giorgis @ Βιεννεζος 02/09/2015 05:22:03

          Καιρός να απαιτήσετε πραγματικές λύσεις με μετρήσιμα στοιχεία. Οι πολιτικοί δεν είναι παρά προϊόν των ψηφοφόρων

      • neareast avatar
        neareast @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/09/2015 10:58:46

        Ο συριζα στη Μυτιληνη πηρε 32%, δηλαδη χαμηλοτερα απο το πανελληνιο ποσοστο του.Δεν θα απολογουμαι για αυτο που ψηφισαν οι αλλοι (και δεν εχω ψηφισει ποτε εγω). Με αυτη τη λογικη, επειδη στην Αττικη το ποσοσοτο του συριζα ειναι μεγαλυτερο απο τη Μυτιληνη και οι εδρες περισσοτερες, οι Αθηναιοι πρεπει να απολογουνται και οχι οι Μυτιληνιοι.

  3. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 01/09/2015 23:33:57

    Τελικά τσακώνονται για το ποιος θα κυβερνήσει με μνημόνιο χαλαρότερο από τον άλλο.Εκεί οδηγούν το πλήθος.Μας κάνουν ,να ξεχνάμε,ότι όλοι αυτοί το ψήφισαν το μνημόνιο , όπως θα ψηφίσουν και το 4ο μνημόνιο,όταν θα έλθει και θα τους διατάξουν να το ψηφίσουν...κατά τα άλλα διαβάστε την φασαρία με το 23άρι στην ιδιωτική εκπαίδευση,που ασφαλώς αυτοί που το έφεραν στη Βουλή ζητούν την αναστολή εφαρμογής του.Είμαστε για γέλια και για κλάματα...

    • Ποταμίσιος Χάνος avatar
      Ποταμίσιος Χάνος @ Βιεννεζος 02/09/2015 15:25:35

      Καθόλου δεν ξεχνάμε τίποτε. Απλά το μόνο που τους μένει πια, είναι να ποντάρουν στην αφέλεια και στην ...ασθενή μας μνήμη. Κοντή γιορτή όμως.

  4. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 02/09/2015 00:10:06

    Ο επίτιμος δημοσίευσε φωτό του νεαρού , τότε , Βαγγέλα. Ε ρε γλέντια. Βαγγέλα σου ΄φεξε το γούρι...

  5. Dr. Tom Papadopoulos, NODE (ND) Canada avatar
    Dr. Tom Papadopoulos, NODE (ND) Canada 02/09/2015 02:28:36

    Το καλιτερο ειναι να βγει η ΝΔ πρωτη με μικρη διαφορα. Να αναγκασθει ο ΣΥΡΙΖΑ να προσγιωθει και η ΝΔ να συνεχισει να μιλα και να ενεργει με συνεση. Ακομη περιμενουμε να συμφωνησουν τα κομματα ωστε να μπορουν να ψηφιζουν οι ομογενεις απο την χωρα διαμονης τους. Οχι για να κερδισει ψηφους η ΝΔ, αλλα για να αρχισει ο Ελληνισμος του εξωτερικου να ασχολειται με την Ελλαδα ξανα. Ισως ειναι ηδη too late!

  6. airman avatar
    airman 02/09/2015 07:02:30

    Η επιλογή μεταξύ ανανέωσης και αναπαλαίωσης είναι θέμα στρατηγικής. Η "ανανέωση" του παλιού όμως είναι αυτό που δεν πρέπει να αγνοηθεί ώστε να αντιμετωπισθεί αποτελεσματικά. Αφού δεν υπάρχουν νέα πρόσωπα και φρέσκος αέρας, τουλάχιστον να πέσει το βάρος στο ξεσκέπασμα εκείνων που με νέα πρόσωπα σερβίρουν "παλιές συνταγές".

  7. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 02/09/2015 11:51:38

    ....Η οδός Ρηγίλλης 18 έζησε και πάλι στιγμές του ένδοξου παρελθόντος και ήταν όλοι εκεί... Στην πολιτική οι συμβολισμοί ασφαλώς έχουν την αξία τους αλλά μόνο αν συνοδεύονται από όραμα και σοβαρές προτάσεις / πρόγραμμα για ανάπτυξη . Στείρους συμβολισμούς χρησιμοποιούν μόνο οι μοναρχίες όπου έχουν απομείνει , μετά τον Β΄ΠΠ . Αλλά σ' αυτές τις χώρες υπάρχει ΚΡΑΤΟΣ (Αγγλία , Ολλανδία κλπ) .Υπάρχει Δημόσια Διοίκηση που θα εξακολουθήσει να λειτουργεί ακόμα κι αν γίνει πυρηνικός πόλεμος . Εδώ , σε μια χώρα διαλυμένη είναι ηλίθιο και προκλητικό να χρησιμοποιείς συμβολισμούς που παραπέμπουν σε μια φαύλη περίοδο διακυβέρνησης (από όλα τα κόμματα δυστυχώς) που χαρακτηρίσθηκε από κατασπατάληση του δημόσιου χρήματος και των κοινοτικών κονδυλίων , η δική μας αμαρτωλή "belle epoque",και που μας οδήγησε στα σημερινά χάλια .Ο αρθρογράφος αναφέρεται σε "ένδοξο παρελθόν" . Ενδοξο για ποιόν ? Μόνο για τα στενά πλαίσια του κόμματος - Λέσχης και των ανθρώπων της εξουσίας . Όπως απεδείχθη , εκ των πραγμάτων , για την χώρα το παρελθόν αυτό μόνο ένδοξο δεν ήταν γιατί επώαζε την διαφθορά την σήψη και την σημερινή διάλυση . Λυπάμαι γιατί αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ σκληρές εκφράσεις , το κάνω όμως από αγανάκτηση και μεγάλη αγωνία γιατί αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχουμε διδαχθεί τίποτα και εξακολουθούμε να "αρμενίζουμε στραβά "..

  8. Αγροφυλακας avatar