#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2010 17:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετωπική σύγκρουση στη Γαλλία



Σε μετωπική σύγκρουση μεταξύ κυβέρνησης και συνδικάτων εξελίσσεται το θέμα της συνταξιοδοτικής μεταρρύθμισης στη Γαλλία.

Περίπου 200.000 διαδηλώσεις διοργανώθηκαν το Σάββατο, για πέμπτη ημέρα στη χώρα.

Στους απεργούς προστέθηκαν και οι εργαζόμενοι στα 10 από τα 12 συνολικά διυλιστήρια της χώρας, και οι απεργοί εξακολουθούν να αποκλείουν τις δεξαμενές καυσίμων.

Την Παρασκευή, υπήρξε επέμβαση της αστυνομίας προκειμένου να απελευθερωθούν τέσσερις δεξαμενές.

Η γαλλίδα υπουργός Οικονομικών Κριστίν Λαγκάρντ διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει έλλειψη καυσίμων και ότι τα αποθέματα επαρκούν για πολλές εβδομάδες.

Επιβεβαίωσε πάντως ότι σε 230 πρατήρια υγρών καυσίμων τα καύσιμα έχουν τελειώσει.

Ο εκπρόσωπος του υπουργείου Οικολογίας δήλωσε ότι τα γαλλικά αεροδρόμια μπορεί να αντιμετωπίσουν έλλειψη κηροζίνης από την αρχή της ερχόμενης εβδομάδας.

Τα συνδικάτα έχουν καλέσει σε νέα γενική απεργία την ερχόμενη Τρίτη 19 Οκτωβρίου.

http://www.skai.gr/news/world/article/154272/metopiki-sygroysi-sti-gallia

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 16/10/2010 17:57:36

    Κυκλοφορησε ενα ωραιο βιβλιο " Η χωρα των Μουνουχων "
    Νομιζω αναφερεται στους Ελληνες.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 16/10/2010 18:15:10

    Πλησιάζει η ώρα που θα γίνει κι εδώ.. της Γαλλίας.

  3. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 16/10/2010 18:53:52

    Απαράδεκτη η κατάσταση στη Γαλλία... δεν έχει ΜΕΓΑΛΑ κανάλια εκεί να πουν στο κόσμο ότι έχει άδικο και υπονομεύει ο απεργός τα ροδάκινα, τον τουρισμό, το ΙΧ που δεν έχει βενζίνη, τα αεροδρόμια και τα λιμάνια; Εξάλλου τι τους ζητούν; να δουλεύουν παραπάνω, να πληρώνονται λιγότερο και να κοπούν οι συντάξεις...όπως και εδώ μόνο που εκεί δεν έχει ΑΔΕΔΥ και ΓΣΕΕ και ...τους πήρε και τους σήκωσε...πάντα μπροστά στις κοινωνικές εκρήξεις η Γαλλία και στο παρελθόν : στη μοναρχία, το 68 ...τώρα απέναντι στη Διεθνή των Τραπεζών και των στρογγυλών τραπεζιών...

  4. tom avatar
    tom 16/10/2010 19:22:09

    Στη Γαλλία οι νέοι ξεσηκώθηκαν για το συνταξιοδοτικό και το ασφαλιστικό! Σήμερα οι γονείς τους, αύριο αυτά! Στην Ελλάδα κάτι τέτοιο θα ήταν όνειρο θερινής νυκτός! Η μόνη διαδήλωση στην οποία θα συμμετείχαν μαζικά τα μπουμπούκια μας, θα ήταν για την επαναφορά των τασακίων στις καφατέριες... Φτάνει πια ρε παληκάρια με τα φραπόγαλα και τα φρέντο... Ξυπνήστε επιτέλους!

  5. JOHN avatar
    JOHN 16/10/2010 19:30:04

    Εδω μας διελυσαν εκ των εσω και μας κτυπουν αλυπητα χωρις αντισταση!!

  6. neotera avatar
    neotera 16/10/2010 19:34:26

    Εδώ έχουμε βομβαρδιστεί 30 χρόνια από τους αγγλοαμερικάνους που με το κράτος διάτρητο με την πτώση της χούντας, πρώτα άλωσαν την αριστερά. Οταν έπεσε ο ανύπαρκτος έπεσε κύμα "πωλήσεων" από πολιτικά στελέχη και "δημοσιογράρους". Εχουν έκτοτε εξαγοράσει το σύνολο της πολιτικής και της κοινωνικής Αλητ του τόπου, καταστρέψει κάθε παραγωγή. Κράτος με θεσμούς δεν έχουμε πλέον, τίποτα δεν λειτουργεί οργανωμένα, πέρα από το κομματικό βύσμα και το μπαχτσίτσι, επικρατεί γενική ατιμωρησία και ληστοκρατία παντού. Για την αγγλοπρέπεια σε Παιδεία και μμε δεν θα μιλήσω. Στη Γαλλία οι υπηρεσίες τους ακόμα είναι μάχιμες. Η γλώσσα τους ζωντανή και η καλλιτεχνική παραγωγή το ίδιο. Τα συνδικάτα τους είναι μαζικά, τα στελέχη τους πάνε κι έρχονται και ελέγχονται από γενικές συνελεύσεις σε πολύ μεγάλο βαθμό, δεν συγκρίνονται με ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ, μην τρελαθούμε. Απλώς ο Μάης τα ξεπέρασε μαζί με το σύνολο των κομμάτων τους όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις. Γενικώς λειτουργούν οι θεσμοί, οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, η αστυνομία, οι υπηρεσίες τους δεν επιτρέπουν την υπονόμευση, όπως εδώ. Γι αυτό κι ο Σαρκοζύ μπορεί και ελίσεται και έχει μπερδέψει τους πάντες...

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/10/2010 23:47:05

    Δεν είναι τυχαίο ότι ήταν στη Γαλλία, και όχι σε κάποια άλλη χώρα, που έγινε η Γαλλική Επανάσταση και άνθισε ο Διαφωτισμός.

    Σκεφτόμουν το άρθρο τού Λυγερού σχετικά με τις ευθύνες τής Ελλάδας στο Κυπριακό, και το επιχείρημά του ότι η χούντα δεν είχε τη λαϊκή εντολή. Πιστεύω ότι κάθε κοινωνία διαμορφώνει με τέτοιο τρόπο τις πολιτικές συνθήκες που το καθεστώς που την κυβερνά ΑΝΑΒΛΥΖΕΙ από μέσα της, είτε είναι δημοκρατικά νομιμοποιημένο είτε όχι.

    Δεν είναι τυχαίο ότι, αν και πολλές χώρες είχαν φασιστικές κυβερνήσεις, μόνο η Γερμανία έβγαλε τον Χίτλερ.

    Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι σλαβικές χώρες είχαν κομμουνιστικό καθεστώς, και ότι σήμερα, μόνο σε σλαβικές χώρες βρίσκεις νοσταλγούς τού κομμουνισμού. Π.χ. θα τους βρεις στη σχετικά εύρωστη Τσεχία, αλλά όχι στην πολύ φτωχότερη Αρμενία.

    Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι λατινογενείς χώρες (ακόμη και η Γαλλία τού Ναπολέοντα) είχαν σε κάποια φάση στρατιωτική δικτατορία.

    Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, αλλά κάτι σημαίνει.
    Όσο κι αν χωθούν οι ξένοι δάκτυλοι, αν μια κοινωνία δεν είναι έτοιμη να ευοδώσει ένα καθεστώς, αυτό δεν εγκαθίσταται.

  8. petros avatar
    petros 17/10/2010 00:13:50

    ΔΕΝ είναι γελοία τα ΜΜΕ της Ελλάδας και οι βρωμοφυλλάδες τους ;
    Προβάλλουν την αντίσταση του γαλλικού λαού, επειδή κυβερνάει ο "δεξιός" Σαρκοζί. Εκεί τα μέτρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ.
    Στην Ελλάδα,όμως, του "σοσιαλιστή" Γεωργίου Μητσοτάκη τα μέτρα και το ΔΝΤ, που είναι δύο φορές πιο χειρότερα από της Γαλλίας, είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ. Γιατί ρε κοπρίτες ;Γιατί ρε γυμνοσάλιαγκες ; Εδώ ο λαός δεν έχει ψυχή ; Μόνο όταν κυβερνά η Δεξιά δικαιούται ο λαός να κατεβαίνει στους δρόμους, να κάνει απεργία, να κλείνει λιμάνια ;

    Γιατί, ρε συκοφάντες, σπιλώνετε όλες τις κοινωνικές ομάδες που διεκδικούν κάποια ψίχουλα, από τα τρισεκατομμύρια που φάγατε ( επιδοτήσεις, χρηματιστήριο, δημόσια έργα, Ολυμπιακούς αγώνες στα χρόνια των ΠαπανδρεοΜητσοτάκηδων,λεφτά ασφαλιστικών ταμείων κλπ ). Ουστ, να χαθείτε γκαιμπελίσκοι. Πατάτε πάνω σε πορτοφόλια και καρδιές για να υπηρετήσετε τα αφεντικά σας, αυλικοί και υποτακτικοί της εξουσίας. Υπάρχει, όμως, και Θεός... Εκείνον δεν Τον φοβάστε ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ petros 17/10/2010 00:24:19

      Έτσι είναι. Τα ΜΜΕ προβάλουν ειδήσεις από Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία και Ρωσσία. Εννοείται μόνο τις ειδήσεις καταγγελία στην κακιά Δεξιά. χο!

  9. petros avatar
    petros 17/10/2010 00:19:02

    Και έχει δίκιο ο φίλος που γράφει :
    Που είναι οι φοιτητές ; Που είναι οι μαθητές ;

    Να σου πω, ρε φίλε, που είναι : Στα μπαράκια, στα πάρτυ,στα ριάλιτυ (να περιμένουν στη σειρά ),στα ταξιδάκια των παρατάξεων.Τρέχουν για τις ομάδες.
    Τι νομίζεις ; Η διάβρωση και η αποβλάκωση της νεολαίας με την τηλεόραση, τις κουτσομπολίστικες εκπομπές και τα ριάλιτυ γίνεται 20 χρόνια. Ιδού και τα αποτελέσματα...Που έπρεπει οι ίδιοι οι γονείς να κλείσουν τα σχολεία φέτος, γιατί ΜΑΘΗΜΑ δεν γίνεται σε τμήματα 28 και 30 ατόμων. Οι μαθητές, όπως πάνε έτσι γυρίζουν από τα σχολεία. Πολλές πανεπιστημιακές σχολές είναι κλειστές και οι άλλες λειτουργουν για τα ...πάρτυ υποδοχής πρωτοετών... Φραπεδιά, καμάκι κλπ. Φυσικά έχει και η νεολαία της ΝΔ ευθύνη για την κατάσταση αυτή και τώρα...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ petros 17/10/2010 00:47:42

      Η σημερινή νέα γενιά, είναι κατά γενική ομολογία, μιά λοβοτομημένη γενιά.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ petros 17/10/2010 01:05:27

      Εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι η σημερινή νέα γενιά είναι καλύτερη από την αμέσως προηγούμενη.

      Είμαι 38 χρονών. Νομίζω ότι οι ηλικίες 25-35 είναι πιο αποβλακωμένες από τη δική μου γενιά (35-45), αλλά οι <25 ετών είναι εντελώς άλλη πάστα ανθρώπων.

      Ίσως αυτοί που είναι σήμερα 25-35 είναι αυτοί που έφαγαν το τσουνάμι με τα 500 κανάλια και την είσοδο τού ίντερνετ στη ζωή μας και σάστισαν μην ξέροντας πώς να αντιδράσουν, ενώ οι νεότεροι έχουν βρει τρόπο να ελίσσονται μέσα σε αυτό το χάος. Η δικιά μου γενιά τα πάει καλύτερα επειδή μεγάλωσε σε μια σταθερότερη κοινωνία, κι έτσι κρατάει κάποια μπόσικα.

      Πάντως τα μικρά, τα κάτω των 25, πιάνουν πουλιά στον αέρα, είναι από άλλο πλανήτη.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 17/10/2010 01:07:37

        Ναι καλά, αν τους πάρεις το κινητό, θα κλατάρουν ομαδικά.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Στέργιος 17/10/2010 01:16:03

        Τα κάτω των 25 πιάνουν πουλιά στον αέρα...αλλά όχι τα πουλιά που εννοείς Στέργιο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 17/10/2010 01:17:18

        Είναι όλα εν δυνάμει Ψινάκηδες (και δεν εννοώ πολιτικά).

      • petros avatar
        petros @ Στέργιος 17/10/2010 01:17:58

        Από τεχνολογία σκίζουν.

        Αλλά βαριούνται τα πάντα, εκτός από τα παιχνίδια στον υπολογιστή και τις σειρές τύπου Πάττυ και Big Brother.
        Είναι ικανά να κατεβαίνουν μέρες ολόκληρες κατά χιλιάδες για την ομάδα τους, αλλά δεν έχουν άλλα ενδιαφέροντα.

        Τους μιλάς για Ελύτη, Σεφέρη, Ρίτσο, για τη Μικρασιατική καταστροφή, για το 40 και είναι αλλού... Με αυτήν την έννοια το είπα.Μακάρι να αλλάξουν και να κάνουν το κόσμο καλύτερο από τη δική μας τη γενιά των εργατοπατέρων και της λεηλασίας των χρημάτων της ΕΕ και των μεγαλοεργολάβων διαπλεκομένων με ΜΜενημέρωσης.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Στέργιος 17/10/2010 01:21:48

        Μα ειναι αλλη γενια εντελως .Δε γνωρισαν το διπολικο κοσμο.Ανθρωποι που γεννηθηκαν μετα τη πτωση του ανατολικου μπλοκ η ειναι πολυ μικροι για να το θυμουνται.Η πολιτικη,η ολη αντιληψη περι ζωης και κοσμου αλλαξε ριζικα μετα το 1990.
        Ο δικος μας κοσμος ειναι ιστορια για τα παιδια.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 17/10/2010 01:29:52

        Αυτά δεν είναι που νομίζουν ότι ο Απ. Γκλέτσος κατέβασε τη σημαία απ την Ακρόπολη; Τι να τη κάνεις τη τεχνολογία αν δεν την εκμεταλλεύεσαι για καλό;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Στέργιος 17/10/2010 01:31:14

        Εγώ βλέπω ότι οι γεννηθέντες από το '80 και μετά είναι ένα τεράστιο μπάχαλο.
        Δεν πρόλαβαν να ακούσουν καλή ροκ μουσική (οι Guns κράτησαν μέχρι το 93-94), η αρχή της εφηβείας τους βρήκε με ιδιωτική τηλεόραση και τα μπούτια της Κορομηλά φάτσα φόρα και στα καπάκια ίντερνετ.
        Οι αλάνες είχαν εξαφανιστεί ήδη, το παιχνίδι είχε αρχίσει να αποστειρώνεται καθώς δεν έπαιζαν πετροπόλεμο πλέον και τα γόνατα δεν μάτωναν.
        Τα κινητά ξεκίνησαν γύρω στο '93 και τους πέτυχαν λίγο πριν το millenium.

        Υπερβολικά πολλά για μια γενιά να χειριστεί.

        Οι από το '90-'95 και μετά είναι σε δεινότερη κατάσταση.
        Εντελώς απολιτίκ (δικαιολογημένα), χωρίς αληθινή μουσική, με κινητό από τα γενοφάσκια τους, με τηλερεαλιτυ και ξέκωλα σε αφίσες πάνω από το προσκεφάλι τους, σε μεγάλα ποσοστά παιδιά χωρισμένων γονιών (μη ξεχνάμε και την παπάρα της γυναίκας-καριερίστας που ρήμαξε την οικογένεια).

        Σήμερα μέχρι τα 30 είσαι παιδί.
        Το βλέπω κάθε μέρα.
        Μιλάνε όλα την ίδια διάλεκτο, τους ίδιους κώδικες επικοινωνίας, τα ίδια ρούχα, την ίδια εκνευριστική γκρηκλις με συντομεύσεις κιόλας γιατί που να κάθεσαι να γράφεις "see you" θα κουραστείς...γράφει ένα CU και τελείωσες.

        Potential συμφωνώ έχουν...εγώ το εξηγώ βιολογικά.Κάθε γενιά είναι πάντα ένα κλικ εξυπνότερη.

        Αλλά από αρχές και αντίληψη και όρεξη για ζωή...

        Άστα να πάνε.

        Και είναι πολύ εκνευριστικά κωλόπαιδα ώρες ώρες γιατί η μαμά τα καλοέμαθε και τη μαστίχα δεν την βγάζουν ούτε για να φτύσουν.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 17/10/2010 01:35:12

        ...η αρχή της εφηβείας τους βρήκε με ιδιωτική τηλεόραση και τα μπούτια της Κορομηλά φάτσα φόρα...

        Συμφωνώ. Χρόνια το λέω: Η Ρούλα Κορομηλά (και ότι αυτή συμβολίζει) κατέστρεψε μια ολόκληρη γενιά Ελληνίδων (και ίσως και Ελλήνων). Και αυτό το λέω τελείως μα τελείως σοβαρά.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Στέργιος 17/10/2010 01:43:48

        Μα ήταν αυτή που κράτησε το σπιτικό κολημένο στην τιβι.
        Δημιούργησε "πρότυπο" για τις γυναίκες χαμηλού νοητικού επιπέδου που μετέπειτα μετέδωσαν στις κόρες τους.
        Έκανε ΟΛΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ του συστήματος...δημιούργησε μέσω τη εικόνας του "καλού αγαθού κοριτσιού" όλο αυτό το πλέγμα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ του πολίτη προς το σύστημα που αργότερα εισέπραξαν οι μηντιάρχες στα ντήλια τους με τους πολιτικούς.
        Ήταν ο πρόδρομος της λατρείας του απόλυτου ΤΙΠΟΤΑ...της απόλυτης αμορφωσιάς και άγνοιας που η τηλεόραση κυριολεκτικά λατρεύει!!!!
        Το ΤΙΠΟΤΑ και το ξέκωλο...η "γλάστρα" και η γυναίκα φυτό...και ο ανάλογος μύθος της άγνωστης γυναίκας η οποία από το πουθενά έγινε διάσημε σε όλη τη χώρα και οι θείτσες την ήθελαν νύφη τους.

        Ήρθε και η άλλη ξανθιά μετά και έδεσε το γλυκό.

        Το απόλυτο Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α.

        Η λατρεία της αφύσικης οικογένειας όπου όλοι θεωρού φυσιολογικό πως το αντρόγυνο έχει ημερομηνία λήξης και το απίστευτο τηλεοπτικό να σε ρωτάνε για το πόσο ερωτευμένος είσαι ακόμα και στα 60 σου...!!!!

        Μην πιάσουμε τα τηλεοπτικά ζευγάρια καλύτερα...άστο.

        Βόθρος και καφρίλα στη ζωή μας καθημερινά εδώ και 20 χρόνια.

        Και οι μαμάδες να στέλνουν τις κόρες τους στα κανάλια για να μάθουν να κάνουν καλά bj's...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 17/10/2010 01:49:34

        “Οι βάρβαροι.”
        Οι βάρβαροι δεν θα ξανάρθουν απ`τα σύνορα.
        Τους εκπαιδεύουν οι σοφοί με τηλεόραση.
        Κι οι ορδές τους απ`τα παιδικά δωμάτια θα ορμήσουν.

        Π.Α. Σινόπουλος

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Στέργιος 17/10/2010 01:50:33

        "Μα είναι πολύ καλή σ'αυτό που κάνει"...

        Αυτό έλεγαν μια ζωή οι υπερασπίστριές της (δεν έχω δει υπερασπιστή της ακόμα)...

        Τώρα πράγματι επιβεβαιώνονται.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Στέργιος 17/10/2010 02:00:39

        Αν το παρατηρήσεις λίγο το έχτισαν πολύ προσεκτικά το όλο θέμα.
        Ανέξοδα.
        Άγνωστα κορίτσια διψασμένα για φήμη και λεφτά που έκαναν ό,τι παραχωρήσεις έκαναν για να φτάσουν εκεί.
        Όταν άρχισαν να παίρνουν τις αμοιβές που έπαιρναν οι μηντιάρχες είχαν οικονομήσει τρελό χρήμα.

        Και πως χτίστηκε σιγά-σιγά το ψευδεπίγραφο πρόσωπο της "κοινωνικής τηλεόρασης"...των πρωινάδικων του κουτσομπολιού και των πρωινών ενημερωτικών εκπομπών των ανθρώπων που δεν ντράπηκαν να βάλουν το ονομά τους για να δώσουν "ανθρώπινο πρόσωπο" στο κανάλι...
        Να προσωποποιηθεί δλδ ο μεταδότης του μυνήματος για να ξεγελαστεί ευκολότερα ο δέκτης και να θεωρήσει την τιβι δικιά του...το κανάλι ΔΙΚΟ ΤΟΥ!!!

        Για να φτάσουμε στο εμετικό συρφετό που παίζει θέατρο σκιών σήμερα πέρασαν πολλά test drive και πέρα-δώθε σε γραφεία και τηλεοπτικούς δέκτες...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 17/10/2010 04:52:35

        Δεν συμφωνώ.

  10. tsilivithras avatar
    tsilivithras 17/10/2010 01:05:36

    Η κατάσταση αυτή ίσως θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω.

    Συμφωνώ ότι οι Γάλλοι έχουν "εγγράψει" στο DNA τους συγκρουσιακή συνείδηση με το καθεστώς. Σίγουρα δεν είναι ΤΟ επιχείρημα αλλά οτιδήποτε εγγράφεται στο θυμικό ενός λαού δεν αφήνεται εύκολα απροστάτευτο.

    Συμφωνώ στο ότι η προπαγάνδα και η πλύση εγκεφάλου έπιασε τόπο σε μας και η πλασματική ευμάρεια μας συνεπήρε.
    Κακό πράγμα ο εθισμός στο αραλίκι.

    Από την άλλη σήμερα έκανα μια άλλη σκέψη.

    Θεωρώ ότι υπάρχει το εξής:

    ο Έλληνας φοβάται επειδή πιστεύει ότι έχει χάσει την νομιμοποίησή του μέσα στο ίδιο του το κράτος.
    Θεωρεί ότι όλα αυτά που υπέγραψαν οι κυβερνήσεις μας τόσα χρόνια με Ε.Ε. και διεθνείς οργανισμούς έχουν βγει πάνω από την εθνική νομοθεσία και όσα βλέπουμε μπροστά μας εδώ και μερικούς μήνες επιβεβαιώνουν τους φόβους του.
    Θέλει δλδ να βγει και να διαμαρτυρηθεί αλλά φοβάται σε βαθμό που πιστεύει ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ νομιμοποίηση η διαμαρτυρία του πλέον μέσα στο ίδιο του το κράτος...ότι άλλοι πλέον νομοθετούν για εμάς και αυτοί είναι με τους οποίους πρέπει να αναμετρηθεί...κι αυτούς δεν τους ξέρει και τον φοβίζουν.

    Ότι όσο δίκιο κι αν έχει ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΟΥ παρά θα "σακατευτεί" (εάν το εκθέσει στον δρόμο) από τους ευρωπαίους που νομοθετούν αντί των δικών μας.

    Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω κανέναν...και σε αυτήν την περίπτωση πάλι δειλοί φαινόμαστε.
    Προσπαθώ να καταλάβω...

    Φυσικά σε όλα τα παραπάνω οι νεκροί της μαρφίν, ο δεκέμβρης του '08 και η σατανική τηλε-προπαγάνδα των 8.00 παίζουν πολλαπλασιαστικό ρόλο.

    • Minnie avatar
      Minnie @ tsilivithras 17/10/2010 09:02:18

      Χμμ, νομιζω οτι το κανεις πολυ πιο συνθετο απο οσο πραγματικα ειναι.
      "Ο Ελληναε φοβαται", εκει βαλε τελεια.
      Ειναι φυσικος φοβος, βεν ειναι ενοχες.

      Οι εμπρησμοι του '07, ο Δεκεμβριος του '08 και η Μαρφιν ηταν ενα ξεκαθαρο μηνυμα προς τον απλο πολιτη.
      "Η ζωη σου δεν σημαινει τιποτα για μας κι'εχουμε οσους μισθοφορους θελουμε για να σου την αφαιρεσουμε"

      Μηνυμα εληφθη. Τοσο απλα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 17/10/2010 09:22:14

        Ίσως το παρουσίασα πιο σύνθετο από ότι είναι.
        Φοβίζει η γνώση ότι δεν μάχεσαι τον ντόπιο γαιοκτήμονα που σε κορόιδευε τόσο καιρό αλλά το εξ αποστάσεως αφεντικό του που τα κανε κι αλλού, δεν σε ξέρει, δεν τον νοιάζει κι εσένα σε φρικάρει έτσι κι αλλιώς το όλο θέμα.

        Ίσως...

        Δεν αναιρεί τον φόβο του βολεμένου μην χάσει τον καναπέ και το τηλεκοντρόλ.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 17/10/2010 09:37:37

        Σιγουρα ισχυει και αυτο το τελευταιο που λες.
        Τετοιοι ανθρωποι παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν.
        Φοβισμενοι Ελληνες πολιτες ομως δεν υπηρχαν.

        Μεγαλωσα σε αλλες εποχες. Υπηρχαν στερησεις, αβεβαιοτητα, αγωνας για κατι καλυτερο... φοβος ομως δεν υπηρχε.

  11. kiki avatar
    kiki 17/10/2010 09:52:52

    @ Μιννι,
    Εχεις απολυτο δικιο αυτο ηταν το μυνημα των προβοκατορων,της παραεξουσιας,δεν μετρατε για μας,εχουμε στρατο απο προβοκατορες,μην κουνιεστε.
    Με αυτο που περασε στο Συμβουλιο της Ευρωπης ,οπου οι μεν πασοκοι απηχαν,οι νεοδημοκρατες το ψηφισαν απαγορευονται οι συγκεντρωσεις,υπηρχε και η προταση για περιορισμο της ελευθεριας της εκφρασης αλλα ευτυχως αποριφτηκε,και ολα αυτα για την δηθεν τρομοκρατια.
    οι δημοκρατες της Ολης Ευρωπης μας επιτρεπουν προσωρινα το δικαιωμα της υπαρξης.
    Πεστε και κανα ευχαριστω.

    • Minnie avatar
      Minnie @ kiki 17/10/2010 10:07:29

      Τωρα γιατι θυμηθηκα το "Σ'ευχαριστω ω Εταιρια..."
      Μονο που ο Νιονιος ηταν αισιοδοξος, θεωρουσε δεδομενα τα "στεγη, τροφη και προστασια".

  12. Μisha avatar
    Μisha 17/10/2010 10:22:57

    Πώς και δεν βγαίνει η φράου Χέλγκα και ο φον Χατζηγκατζολάου να κατακεραυνώσουν τους γάλλους εργαζομενους που εμποδίζουν με τις πορείες τους τουρίστες να κινηθούν ελεύθερα στους δρόμους και να δου τα αξιοθέατα της Φραγκίας;
    Ή τους γάλλους βυτιοφορείς που απεργούν και έτσι δε διακινούνται καύσιμα με αποτέλεσμα κλακάζ της οικονομικής ζωής;

  13. 11888 avatar
    11888 17/10/2010 14:03:19

    Νομιζω κανετε ενα σοβαρο λαθος εδω.Η σκουπιδοτηλεοραση και οι κουτσομπολιστικες φυλλαδες ειναι εισαγωμενο προιον και μαλιστα σε πολλες "πολιτισμενες" χωρες υπηρχαν απο την δεκαετια του 80.Το φαινομενο της τηλεοπτικης αποχαυνωσης ειναι παγκοσμιο.Ευτυχως υπαρχει σημερα το διαδυκτιο και η κατασταση εχει καπως ισορροπησει.Πρεπει να ψαξεις με το μικροσκοπιο για να βρεις ενα καναλι της προκοπης.
    Εγω περισσοτερο ανησυχω απο τον εφησυχασμο-καναπεδισμο της γενιας των 35+.

  14. Xristos avatar
    Xristos 17/10/2010 14:48:04

    Από ότι βλέπω σύντροφοι είστε όλοι επαναστάτες. Τι θα γίνει μετά την επανάσταση δεν λέτε, επειδή κάθε ένας έχει το δικό του σχέδιο. Οι Γάλλοι επαναστατούν αλλά έχουν πίσω τους ένα οργανωμένο κράτος μιά παραγωγική μηχανή στο μεγαλύτερο μέρος της κρατική. Εδώ στην Ελλάδα η επανάσταση γίνεται όταν την εξουσία αναλαμβάνει η δεξιά. Τότε οι αντιεξουσιαστές Πασόκ Ελευθεροτυπία και λοιπές κτηνοτροφικές δυνάμεις Γενοπ, Αδεδυ, Ηλπαπ Ησαπ ΟΣΕ κηρύσουν επανάσταση μεχχρι να πέσει η καταραμένει Δεξιά. Οταν το Πσοκ επανέλθει στη εξουσία μοιράζονται τα λάφυρα. Ο Κώστακης αυτό το παιχνίδι το κατάλαβε και αφου στην αρχή έκανε το ζόρικο στους Νταβατζήδες, κάλεσε το Ρουσόπουλο και μαζί με τον Παυλόπουλο και το Λούλη προσπάθησε να το παίξει και αυτός αριστερός επαναστάτης με αυτό τον τρόπο κατάφερε να πάρει τις δεύτερες εκλογές κάτι που δεν του το συγχώρησαν οι πραγματικοί κυβερνώντες. Οταν κατάλαβε ότι θα ακολουθούσε ένας δεύτερος Δεκέμβρης καλύτερα οργανωμένος μιά περίοδο κρύφτηκε στην Ραφήνα και μετά κατάλαβε ότι ο αγώνας να κρατηθει στην εξουσία ήταν μάταιος. Αλλωστε καλύτερα πέρναγε χώρις εξουσία ας όψονται ο Κεφαλογιάννης και ο Βαρβιτσιώτης που τον παρέσυραν. Αυτά σε μεγάλο ποσοσό οι οι νέοι τα έχουν μυριστεί ότι η επανάσταση στην Ελλάδα είναι κρατική υπόθεση και οι περισσότεροι δεν διαβάζουν καμμιά εφημερίδα. Επομένως σε μιά επανάσταση πρέπει να δεις και ποιοί είναι πίσω.