05/06/2013 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεταλλωρύχοι εναντίον Τσίπρα στις Σκουριές



Σε μπλόκο μεταλλωρύχων έπεσε στην Ιερισσό ο Αλέξης Τσίπρας ο οποίος πήγε να μιλήσει κατά της επένδυσης στα Μεταλλεία και βρέθηκε μπροστά σε συγκεντρωμένους εργαζομένυς που του ζητούσαν να δει  το πρόβλημα της ανεργίας και να μην κάνει πόλεμο σε πράγματα που δεν γνωρίζει.

Οι μεταλλωρύχοι τού επέδωσαν ψήφισμα και του ζήτησαν «να μην ξεσηκώνει» τους κατοίκους κατά της επένδυσης χρυσού.

«Δεν πρόκειται να επιτρέψουμε σε κόμματα, κανάλια, οικολόγους, φορείς- συλλόγους, ξενόφερτους προστάτες, να μας βάλουν στο περιθώριο και να καθορίσουν τις τύχες και το μέλλον μας», αναφέρουν στο ψήφισμα οι μεταλλωρύχοι, που λένε ότι δεν πρέπει να εμποδιστεί η επένδυση χρυσού, διότι θα χάσουν τις δουλειές τους και θα πεινάσουν οι ίδιοι και οι οικογένειές τους.

«Απαιτούμε να εφαρμοστεί ο νόμος, να εφαρμοστεί η νομιμότητα, η δημοκρατία και η ελευθερία. Απαιτούμε, ως νοήμονες άνθρωποι, να πέσουν οι μάσκες και οι πολιτικοί ηγέτες που διεκδικούν τη διαχείριση του μέλλοντός μας να μας κοιτάξουν στα μάτια και να μας πουν τι θα γίνει στα χωριά μας, τι οραματίζονται για τον τόπο μας, τι θα κάνουν για μας και όχι στην πλάτη μας», επισημαίνουν.

Φυσικά, από το ένα αυτί μπήκε του Αλέξη από το άλλο βγήκε και στην ομιλία του κατηγόρησε και πάλι την κυβέρνηση ότι επέλεξε να κάνει επίδειξη πυγμής στη Χαλκιδική, ότι ποντάρει στον «κοινωνικό αυτοματισμό», σε μια ανεξέλεγκτη σύγκρουση ανάμεσα σε αυτούς που θέλουν την επένδυση χρυσού και όσους δεν τη θέλουν κι έτσι επιχειρεί να μετατρέψει τη Βόρεια Χαλκιδική σε «Λωρίδα της Γάζας» και «εμπόλεμη ζώνη».

«Η κυβέρνηση σας αποκαλεί τρομοκράτες, αλλά εσείς είστε αγωνιστές για τη ζωή», είπε στους συγκεντρωμένους ο κ. Τσίπρας που κατήγγειλε, επίσης, ότι μοιράζονται «ψίχουλα, αριστερά και δεξιά, για να σπάσει ο αγώνας» των κατοίκων που αντιδρούν στην επένδυση.

Στην ομιλία του ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε πως οι δύο φυλακισμένοι έχουν συμπαράσταση από την Ελλάδα και το εξωτερικό και σημείωσε πως «όταν ο λαός πάρει τις τύχες στα χέρια του, στη θέση τους θα βρίσκονται άλλοι».

«Τα κηρύγματα μίσους και η τρομοκρατία δεν περνάνε πια κύριε Τσίπρα», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου, σχολιάζοντας όσα είπε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης σε ομιλία του στην Ιερισσό της Χαλκιδικής.

Ο κ. Κεδίκογλου ανέφερε ότι ο κ. Τσίπρας κατέβηκε ένα σκαλοπάτι ακόμη χαμηλότερα, για να τρομοκρατήσει επενδυτές και να αντιπαραταχθεί στην προσπάθεια ανάκαμψης της οικονομίας μας».

Δείτε και άλλα βίντεο εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. someone avatar
    someone 05/06/2013 21:54:28

    που ειναι τα ΜΑΤ οι κλουβες τα χημικα .ΤΕΛΙΚΑ μονο οι υπουργοι κινδυνευουν

  2. kotstak avatar
    kotstak 05/06/2013 22:38:56

    Οι σκληρά εργαζόμενοι εναντίον του εκπροσώπου της παρασιτοκρατίας.

    Επειδή βλέπω πως όλοι οι βολεμένοι και τα "παράσιτα" αγωνίζονται "με νύχια και με δόντια" εναντίον των επενδύσεων και κάνουν, δήθεν, πως ενδιαφέρονται για τους υπόλοιπους Έλληνες (τους είλωτες) ξεχνώντας πως τώρα ο μισθός τους βγαίνει από το "αίμα" των υπολοίπων Ελλήνων, θα κάνω μια απλή πρόταση για να πέσουν οι μάσκες:
    Όποιος είναι εναντίον των επενδύσεων, εάν είναι κρατικοδίαιτος, να παραχωρεί για πέντε χρόνια το μισθό του στους άνεργους της περιοχής.
    Μόνο έτσι θα αποδείξει ότι ενδιαφέρεται πραγματικά για τον τόπο.

    Ούτε ένας δε θα βρεθεί.

    Απευθυνόμενος σε όλα τα κρατικοδίαιτα "παράσιτα" τους λέω το εξής απλό:
    Κρατικοδίαιτο "παράσιτο", για να βγαίνει ο μισθός σου από τον ιδρώτα και όχι από το "αίμα" των Ελλήνων που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα, πρέπει να γίνουν οι επενδύσεις.

    • Απλός πολίτης avatar
      Απλός πολίτης @ kotstak 06/06/2013 04:20:37

      Αγαπητέ κάνετε ένα μεγάλο λάθος. Επενδύσεις που καταστρέφουν το περιβάλλον και την υγεία των κατοίκων δεν θα έπρεπε να επιτρέπονται. Δυστυχώς η ενημέρωση για τις περιβαλλοντικές συνέπειες τέτοιων "επενδύσεων" ποτέ δεν γίνεται και ο κόσμος θα βρεθεί αντιμέτωπος με σοβαρά προβλήματα σε βάθος χρόνου. Η εκμετάλευση της χώρας δεν είναι επένδυση!! Πότε επιτέλους θα το καταλάβουμε αυτό. Και άλλοι υποστηρίζουν την ιδιωτική πρωτοβουλία αλλά για όλα υπάρχει και ένα όριο. Πρέπει κάποια στιγμή όλοι να αρχίσουμε να βλέπουμε μακροχρόνια και όχι σε βάθος 1-2 χρόνων. Γι'αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Δεν βάλαμε ποτέ μακροχρόνιους στόχους, ούτε σχεδιάσαμε προσεκτικά το μέλλον μας!

  3. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 05/06/2013 23:36:46

    Το παιδί ... δεν κάνει.

  4. Νατάλης avatar
    Νατάλης 05/06/2013 23:55:01

    Ο Αλέξης δεν άρθρωσε λέξη ως απάντηση στα λεγόμενα των εργαζομένων στα μεταλλεία. Άραγε θα μπορούσε να πει κάτι; Μάλλον όχι, διότι ο άεργος πολιτικός μπερδεύει τη δουλειά (των εργαζομένων) με το δούλεμα (των πολιτών).

  5. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 06/06/2013 02:33:52

    Έχω βαρεθεί να βλέπω μόνο άσπρο-μαύρο εδώ. Ερωτήσεις προς τους "αντιλαϊκιστές" και τους εχθρούς της "παρασιτοκρατίας":

    1) Γιατι δεν αποφασιστηκε η εργολαβικη αναθεση (οπως συνηθιζεται) αλλα η ιδιωτικοποιηση των μεταλλειων;

    2) Ποιο ηταν το αντιτιμο που πληρωσε η Ελντοραντο;

    3) Τι μεθοδος ιδιωτικοποιησης (πλειοδοτικος διαγωνισμος, απευθειας ιδιωτικοποιηση, κτλ) χρησιμοποιηθηκε;

    4) Τι μεθοδο αποτιμησης χρησιμοποιησαν για εδαφικες εκτασεις και ποιος την συνεταξε, οταν το φημολογουμενο αντιτιμο δεν αντιστοιχει καν στο 1/10 της εδαφικης αξιας (χωρις να υπολογιζονται τα μεταλλευματα)

    5) Ποια μεθοδο αποτιμησης των μεταλλευματων χρησιμοποιησαν, ποιος την συνεταξε και αν υπαρχουν ρητρες στο συμβολαιο σε περιπτωση που βρεθουν περισσοτερα μεταλλευματα (ηδη οι τελευταιες εκτιμησεις μιλανε για υπερδιπλασια των αρχικων εκτιμησεων)

    6) Πραγματι δωθηκε "δωρο" το δασος που ειναι τιγκα στο σιδηρο;

    7) Τι ειδους περιβαλλοντικες μεθοδους χρησιμοποιουνται οταν πριν μερικες μερες σε ποταμο της περιοχης βρεθηκαν βαρεα μεταλλα εκατονταδες φορες ανω του ανωτατου οριου;

    8) Η Ελντοραντο θα πληρωσει δικαιωματα εξορυξης και με τι τιμη για τον χρυσο (τρεχουσα, αυθαιρετη,κτλ);

    9) Η Ελντοραντο εχει νομικο προσωπο στην Ελλαδα;

    10) Ο δημαρχος ικανοποιει ρουσφετια μεσω της Ελντοραντο οπως εχει καταγγελθει;

    11) Υπηρξε απολογισμος αυτης της ιδιωτικοποιησης; Βγηκαμε τελικα ωφελημενοι; Γιατι ολοι εχουν την εντυπωση οτι η Ελντοραντο εκανε καλυτερο deal και απο ο,τι κανει μια εταιρεια χρυσου και απο χωρες της γειτονος ηπειρου -απο κατω- (BTW, την ταινια τα Ματωμενα Διαμαντια να δειτε)

    • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
      Θόδωρος 17.06.2012 @ Φοιτητης 06/06/2013 13:17:24

      Ποιος θέλεις να σου απαντήσει σ' όλα αυτά? Εγώ μπορώ να ισχυριστώ ότι όλα έγιναν νομότυπα. Έχεις περί του αντιθέτου αποδείξεις?
      Πού είναι? Δείξτες.

      Αν μπορείς -μιας και θα ψάξεις- βρες και για το "δώρο" του δάσους και για τα ρουσφέτια.
      Γιατί αυτές δεν είναι ερωτήσεις αντικειμενικές αλλά στρεβλωμένες επίτηδες και προκαταλειμμένες, προδιαθέτοντας -σχεδόν υπαγορεύοντας- την απάντηση προς εντυπωσιασμό.

      Υ.Γ. Προσοχή! Δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχουν "ζαβολιές", σιγά μην υποστηρίξω και τον Πάχτα..

      Αλλά το πνεύμα είναι: Θα έχουμε όφελος σαν χώρα απ' αυτήν την επένδυση χωρίς να προκαλέσουμε ανεπανόρθωτη ζημιά στο περιβάλλον της και τους κατοίκους? Εκεί που φτάσαμε λίγο ρόλο παίζει αν έγιναν ρουσφέτια, εδώ οι επίορκοι ΔΥ δεν θα απολυθούν ποτέ κατά πως φαίνεται.
      Και το λέω αυτό εγώ και αναγνωρίζω ακόμα μια ήττα της παλιάς μου ιδεολογίας, αν καταλαβαίνετε, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

      Τι θα ωφελήθουμε σαν χώρα και ο τόπος εκεί, αυτό να δούμε.

  6. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 06/06/2013 07:53:55

    Είναι ψέματα ότι η επένδυση εξόρυξης χρυσού στη Χαλκιδική καταστρέφει το περιβάλλον και την υγεία των κατοίκων.

    Που είναι οι αποδείξεις σας?! Ορίστε, παρουσιάστε τες, αν έχετε!

    Λέτε ενσυνείδητα ψέματα, για δικούς σας ιδιοτελείς σκοπούς, για να επηρεάσετε συνειδήσεις!

    Η επένδυση αυτή -αν ελεχθεί σωστά και από τους κατοίκους με επιτροπές τους και από τις σχετικές Διευθύνσεις της Περιφέρειας- είναι τόσο επικίνδυνη όσο οποιαδήποτε άλλη! Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο!

    Σταματήστε τα ψέματα και τις συκοφαντίες για να επηρεάσετε τον αθώο κόσμο.

    • Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
      Για τα Μπάζα Είμαστε. @ Θόδωρος 17.06.2012 06/06/2013 10:06:47

      ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ Α.Π.Θ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

      Συμπέρασμα : Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω δεδομένα, το Συμβούλιο Περιβάλλοντος του ΑΠΘ προτείνει να μην γίνει αποδεκτή η ΜΠΕ και να μην προχωρήσει η αδειοδότηση του έργου.

      Σελίδα Α.Π.Θ : h**p://www.auth.gr/news/anouncements/15528

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 06/06/2013 11:23:28

        AΠΘ;Πολύ αντικειμενικοί φανταζομαι και καθόλου αριστεροί!!
        Να'χουμε να μοιράζουμε...i-phone

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 06/06/2013 11:34:56

        - "Η επένδυση στις Σκουριές Χαλκιδικής, καθώς εκείνη στο Πέραμα της Θράκης πρέπει να προχωρήσουν άμεσα γιατί θα έχουν σημαντική θετική επίπτωση στην οικονομία, τονίζει σε ανακοίνωσή του το Ινστιτούτο Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών (ΙΓΜΕ)."

        http://www.econews.gr/2013/02/21/exoryxi-xrysou-samaras-96336/

        - ΣτΕ 1492/2013 (Ε΄, 7μ.)
        Έγκριση περιβαλλοντικών όρων για την εκμετάλλευση των μεταλλείων Κασσάνδρας στην ανατολική ακτή της Χαλκιδικής

        http://www.ste.gr/portal/page/portal/StE/ProsfatesApofaseis#a265

  7. Ερμής avatar
    Ερμής 06/06/2013 09:32:46

    Μα τι δουλειά έχει ο Αλέξης με τους εργαζόμενους! Οι εργαζόμενοι είναι αντίπαλοι. Οι κρατικοδίαιτοι κηφήνες,οι βολεμένοι,οι από εδώ και εκεί αρπάζοντες είναι το κοινό του! Άκου εργαζόμενοι! Οι εργαζόμενοι δεν θα ψηφίσουν ποτέ Αλέξη!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ερμής 06/06/2013 11:09:00

      Εγκο κυριε ειμαι εργαζομενο στο Βουλη, κε θα ψιφισω Αλεξι Τσιπρ. Ενταξει..?

  8. ΑΝΤΙΓΟΝΗ avatar
    ΑΝΤΙΓΟΝΗ 06/06/2013 13:02:52

    Οι μάσκες έπεσαν. Τώρα ο κ. Τσίπρας θα πηγαίνει παντού με τη συνοδεία αστυνομίας και θα έχει δυστυχώς την ανάγκη των ¨μπάτσων¨, όπως γελοία τους απόκάλεσε ο απαίδευτος και αδούλευτος άνθρωπος με τα κουστουμάκια Ralph Lauren. Ήρθε η ώρα να σπείρει ό,τι θέρισε στην περιοχή, ήτοι τη μισαλλοδοξία και το μίσος. Οι πράξεις του και τα έργα του θα κριθούν από τους έλληνες πολίτες, οι οποίοι του γυρνούν την πλάτη στην Χαλκιδική (ελάχιστοι πήγαν να τον ακούσουν), αλλά και από τα αρμόδια ευρωπαϊκά όργανα και δικαστήρια για τα οποία αυτός και η ανίκανη βουλευτίνα που εξελέγη με το κόμμα του στην περιοχή μας θα λογοδοτήσουν για πράξεις που κινούνται έξω από τα όρια της δημοκρατικής νομιμότητος και έχουν ως απόρροια την κάλυψη πράξεων που θέτουν άμεσα σε κίνδυνο τη ζωή 1200 εργαζομένων και των συγγενών τους. Δεν μπορεί κάποιος να αποκαλεί αγωνιστές αυτούς που πυροβολούν συνανθρώπους τους και τους εκβιάζουν καθημερινώς με απειλές και εξύβριση. Όποιος καλύπτει εγκληματίες είναι και αυτός εγκληματίας, θα αντιμετωπιστεί ανάλογα απ' τους πολίτες και δεν τον σώζει ούτε η ασυλία του ούτε τίποτα. Όσον αφορά την επένδυση θα πω μόνο τούτο. Σε καμία χώρα του κόσμου δεν είναι απαγορευμένη η εξόρυξη χρυσού, αντίθετα Σουηδία και Ισπανία διαπρέπουν σ΄αυτόν τον τομέα. Εμείς όμως έχουμε Συριζαίο πρύτανη, ο οποίος είχε τα πρωτεία στην κατασκευή πολυτελέστατων αποχωρητηρίων αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ, ο οποίος βγαίνει και μιλάει αορίστως δήθεν για κίνδυνο χωρίς να έχει παρουσιάσει ούτε μια επιστημονική ανάλογη έρευνα παγκοσμίως προς επίρρωση των αοριστιώντου. Αυτοί είναι οι ¨πολιτικάντηδες¨ και οι δήθεν επιστήμονες της ¨παλιάς¨ Ελλάδας. αυτοί δεν έχουν καμία θέση στη σύγχρονη ευρωπαϊκή Ελλάδα......Δρόμο..... ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ......

    • mara M. avatar
      mara M. @ ΑΝΤΙΓΟΝΗ 07/06/2013 00:40:17

      Αντί να ωρύεστε,για το προσωπικό σας συμφέρον φυσικά, καλό θα ήταν να απαντήσετε στις ερωτήσεις του φοιτητή παραπάνω που είναι απορίες όλων. Αν σας έχουν απασχολήσει βέβαια.

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ mara M. 07/06/2013 08:21:37

        Ποιος το λέει ότι είναι απορίες όλων? Εσείς? Σοβαρευτείτε!

        • mara Μ avatar
          mara Μ @ Θόδωρος 17.06.2012 07/06/2013 16:54:08

          To απορίες πολλών σας κάλυψε; Αφου όμως εσείς προφανώς έχετε τις απαντήσεις καλό θα ήταν να διαφωτίσετε κι εμάς.

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ mara Μ 07/06/2013 18:47:54

            Δείτε απάντηση στον "Φοιτητή" παραπάνω..

            Αφού διάβαζετε τα σχόλια, γιατί επανέρχεστε ξανά και ξανά στα ίδια?
            Σας τρέφει η αντιπαράθεση?
            Είναι δημιουργικό, είναι εποικοδομητικό αυτό?
            Τι νομίζετε ότι προσφέρετε ή ότι πετυχαίνετε έτσι?

            Να σας απαντήσω:
            ΤΙΠΟΤΑ! Κινήματα χωρίς κοινωνικά ερείσματα και πραγματικά επιχειρήματα είναι καταδικασμένα να φυλλοροούν και τελικά να εκφυλίζονται και να πεθαίνουν.
            Μένουν μόνο 5-10 γραφικοί και αμετανόητοι να φωνάζουν.. Θυμηθείτε με όταν θα συμβεί.
            Σκεφτείτε πόσοι ξεκινήσαν τον αγώνα για τον χρυσό και πόσοι είναι τώρα.

            Αν λέγανε ναι στην εξόρυξη αλλά με ασφυκτικό έλεγχο της "Ελλ. Χρυσός", θα είχαν πολλούς περισσότερους υποστηρικτές. Και μένα μαζί!

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 07/06/2013 02:41:26

    Η Ελλάδα δεν έχει καλό παρελθόν σε σχέση με την προστασία της υγείας των κατοίκων. Στον Ασωπο ακόμα το καρκινογόνο νερό τρέχει στα ποτάμια και στις βρύσες. Αν είναι η χαλκιδική να γίνει Ασωπος καλύτερα να μην γίνει η επένδυση.

    Δείτε και αυτό:
    Καταδίκη της Ελλάδας για τον Ασωπό. Πράσινο φως για αγωγές αποζημιώσεων των κατοίκων
    http://news247.gr/eidiseis/koinonia/perivallon/katadikh_ths_elladas_gia_ton_aswpo_prasino_fws_gia_agwges_apozhmiwsewn_twn_katoikwn.2284742.html