#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2010 00:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεταθανάτιες εμπειρίες (για να ... προετοιμαζόμαστε για το ΔΝΤ)



To CO2 είναι μάλλον υπεύθυνο για το «ουράνιο» φως πριν το θάνατο

Εκείνο το «ουράνιο» κατάλευκο φως στην άκρη του τούνελ, που πολλοί ετοιμοθάνατοι περιγράφουν πως βλέπουν, μπορεί τελικά να έχει περισσότερη σχέση με το διοξείδιο του άνθρακα παρά με μια μετέπειτα ζωή. Αυτό είναι το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγουν Σλοβένοι επιστήμονες, οι οποίοι πραγματοποίησαν μελέτη για τις λίγο πριν το θάνατο εμπειρίες, εξετάζοντας ανθρώπους που ανέφεραν ότι είδαν τη ζωή τους ή και κάποιο φως να περνάει αστραπιαία από μπροστά τους. Οι επιστήμονες ανακάλυψαν πως οι εν λόγω άνθρωποι είχαν μεγαλύτερα του κανονικού ποσοστά CO2 στον οργανισμό τους. Περίπου το 25% των καρδιοπαθών αναφέρουν κάτι παρόμοιο. Η μελέτη, που συμπεριέλαβε μόλις 52 ασθενείς, αποκάλυψε μια σχέση μεταξύ του φωτός που βλέπουν οι ετοιμοθάνατοι και των υψηλών επιπέδων διοξειδίου του άνθρακα. Βέβαια, όπως λένε και οι ειδικοί, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως το CO2 προκαλεί την συγκεκριμένη εμπειρία. Παρόλα αυτά, το συμπέρασμα της εν λόγω μελέτης δένει με παλαιότερες έρευνες που είχαν ως αντικείμενο τη σχέση μεταξύ διοξειδίου του άνθρακα και παραισθήσεων. Όπως αναφέρει ένας επιστήμονας: «Είναι πιθανόν να βρέθηκε ένα ακόμη κομμάτι στο γενικότερο παζλ, αλλά χρειάζεται περισσότερη δουλειά ακόμη».

BBC

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2010 00:54:25

    Να φορολογηθεί και αυτό το co2. Που είναι η Μπιρμπίλη?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 09/04/2010 01:34:40

      Θα μας στερήσει η Μπιρμπίλη την ευχαρίστηση της επιθανάτιας ψευδαίσθησης;

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 09/04/2010 02:23:01

        Αρχαίε εφ' όσον είναι ανθρωπογενές co2 θα πληρώσεις είτε θέλεις, είτε δεν θέλεις.
        Πολύ μπαρούφα αυτό το ανθρωπογενές πάντως.

  2. zonitis avatar
    zonitis 09/04/2010 09:43:21

    Δεν καταλαβαινω γιατι βαλθηκαν ολοι να αποδειξουν οτι υπαρχει η δεν υπαρχει ζωη μετα θανατον και αν ειναι πραγματικες οι μεταθανατιες εμπειριες. Ενα ειναι σιγουρο και να το βαλουν καλα στο μυαλο τους. Καποτε, οταν ερθει η ωρα (τους) θα καταλαβουν με σιγουρια πλεον, αν υπαρχει η οχι ζωη μετα. Οποτε δεν εχει νοημα να ψαχνουν τωρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ zonitis 09/04/2010 21:16:32

      THERE IS NO HOPE

  3. Mαρινα avatar
    Mαρινα 09/04/2010 13:53:20

    Ο Ολλανδος καρδιολογος Pim Van Lommel απο το 1977 μεχρι το 2003 εχει συγκεντρωσει στοιχεια για τις μεταθανατιες εμπειριες και προσφατα εγραψε ενα συγκλονιστικο βιβλιο επιστημονικο σχετικα με αυτο το θεμα. "Eindeloos bewustzijn" ειναι ο τιτλος.

    Ο ψυχιατρος George Ritchie πριν σπουδασει ψυχιατρικη ειχε ο ιδιος μια μεταθανατια εμπειρια συγκλονιστικη κι εγραψε ενα καταπληκτικο βιβλιο.

    Ενας αλλος αμερικανος ψυχιατρος ο Raymond A.Moody jr. εγραψε το Near death experiences(NDE's).

    Εχω διαβασει αυτα τα βιβλια,συγκλονιστικα.

    Ο Pim Van Lommel μετα απ αυτη του την πολυχρονη ερευνα εγινε χριστιανος.
    Ηταν πριν αθεος.

  4. Mαρινα avatar
    Mαρινα 09/04/2010 14:01:33

    Ξερω,ξερω,πολυς συγκλονισμος επεσε στα γραφομενα μου, αλλα το λεξιλογιο μου στα ελληνικα ειναι, δυστυχως, πολυ φτωχο.

  5. δήμης avatar
    δήμης 10/04/2010 00:25:05

    Τώρα αρχίζω να ερμηνεύω αυτό που βλέπω στα κανάλια...

  6. μη λέμε οτι θέλουμε avatar
    μη λέμε οτι θέλουμε 10/04/2010 01:46:33

    "που πολλοί ετοιμοθάνατοι περιγράφουν πως βλέπουν"

    της μπουρδολογίας το ανάγνωσμα η έρευνα.

    Οι ετοιμοθάνατοι δεν περιγράφουν ποτέ και τίποτα, αν έχει δει κάποιος ετοιμοθάνατο.

    Το περιγράφουν εάν κι εφόσον την σκαπουλάρουν.
    Και το θυμούνται σε όλη τους τη ζωή κι όσο όμορφο κι αν ήταν, είναι σίγουρο πως δεν θέλουν να το ξαναζήσουν.

    Και ειναι αλήθεια και το φως και το τουνελ κι εγώ τουλάχιστον δεν χρειάζομαι κανένα βιβλίο να μου το βεβαιώσει. Το έχω βιώσει σ' εποχή που λίγοι μιλούσαν γι αυτά και πριν γίνει της μόδας το συγκεκριμένο θέμα.

  7. Mαρινα avatar
    Mαρινα 10/04/2010 21:34:46

    To περιγραφουν εαν την σκαπουλαρουν,σωστα.

    Τα βιβλια αυτα σ' αυτους αναφερονται.

    Το θεμα ειναι οτι οταν επεστρεψαν ηταν ολοι τους βαθεια απογοητευμενοι για την επιστροφη τους στον κοσμο.
    Παντως αυτοι λενε οτι η σταση τους απεναντι στην ζωη αλλαξε και ζουν τωρα πολυ διαφορετικα απο οτι πριν.

    Να θυμασαι σε παρακαλω να μιλας για τον εαυτο σου μονο κι οχι για τους αλλους.

    • μη λέμε οτι θέλουμε avatar
      μη λέμε οτι θέλουμε @ Mαρινα 10/04/2010 23:13:12

      Μαρινα

      Είδες να έκανα reply την άποψή μου στο σχόλιό σου; Αρα δεν αναφέρθηκα σε όσα εσύ είπες και στα βιβλία που ανέφερες.

      Ναι όσι επέστρεψαν ήταν βαθειά απογοητευμένοι, για λίγο όμως. Και ξέρεις γιατί; Γιατί το φως στην έξοδο του περίφημου τούνελ είναι πολύ εκτυφλωτικό και το τοπίο πίσω απ' αυτό απερίγραπτα υπέροχο με μια εκκωφαντική ησυχία να επικρατεί. Και γαλήνη.

      Έπομένως φυσικό κι επόμενο να απογοητευονται όταν συνέρχονται και διαπιστώνουν ως επι το πλείστον να είναι καλωδιωμένοι και κάποιοι δίπλα τους να ουρλιάζουν "συνήλθε, συνήλθε".

      Η στάση κάποιου στη ζωή δεν αλλάζει. Νομίζει πως αλλάζει επειδή κάποια πράγματα τα θεωρεί πλέον περισσότερο περιττά και ανευ σημασίας απ' οτι πριν. Αν ήταν άθεος κ έγινε χριστιανός είναι γιατί ποτέ δεν είχε κατασταλάξει τι ήθελε να είναι ή τι ήταν.

      Διαφωνώ οτι το " φως" και το "τούνελ" προδιαθέτουν για την ύπαρξη ζωής μετά τον θάνατο. Είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει ζωή μετά την ζωή. Ο θάνατος είναι το τέρμα, δυστυχώς.

      Και φυσικά για τον ευατό μου μίλησα. Την άποψή μου είπα και δεν έγινα προσβλητικός όπως εσύ.
      Και κάτι άλλο, μιλάω γιατί ξέρω, όπως λίγοι, γι αυτό το θέμα. Και το έχω ψάξει κι έχω διαβάσει, ίσως οχι αυτά που εσύ προτείνεις, άλλα όμως πολύ πολύ ενδιαφέροντα. Έρευνα; Οχι δεν έκανα, για ποιό λόγο άλλωστε αν και είχα την ευκαιρία να συναντηθώ με άτομα με παρόμοια εμπειρία.
      Όμως να είσαι σίγουρη οτι μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα και που οφείλεται αυτό.

      Τελικά Μαρινα τι είναι πιο τρελλό;

      Να εκφράζει κάποιος άποψη επειδή διάβασε τα βιβλία κάποιου τα έγραψε ακούγοντας άλλους να διηγούνται ή κάποιος που το έζησε και ξέρει;

  8. Mαρινα avatar
    Mαρινα 10/04/2010 21:38:42

    Οσο για της μπουρδολογιας το αναγνωσμα οπως εσυ το λες,εχω να σου προτεινω να μιλας εφ' οσον εχεις πρωτα ο ιδιος διαβασει τα βιβλια η εχεις κανει ερευνα.
    Μου φαινεται τρελλο να εκφραζει κανεις αποψη για κατι που δεν ξερει.

    • μη λέμε οτι θέλουμε avatar
      μη λέμε οτι θέλουμε @ Mαρινα 10/04/2010 23:25:31

      Ας κάνω κι εγώ ενα δεύτερο σχόλιο όπως κι εσύ.

      Αν δεν ήσουν αναίτια τόσο επιθετική και προσβλητική θα μπορούσα να σου πω διαπιστώσεις και συμπεράσματα που δεν θα πίστευες στα μάτια σου κι αυτά που διάβασες ίσως να τα θεωρούσες παραμυθάκια για να περνάει η ώρα.

      Θα σου πω μόνον ένα γιατί είμαι γενναιόδωρος άνθρωπος.

      ΌΛΟΙ ΟΣΟΙ γύρισαν, ανέφεραν κάποιοι στιγμή οι ίδιοι ή όσοι τους παρακολουθούσαν στην αγωνιώδη κι αμφίβολη πορεία τους, ότι έτειναν συχνά το χέρι τους.

      ΓΙΑΤΙ;

  9. Mαρινα avatar
    Mαρινα 11/04/2010 00:30:46

    Ζητω συγνωμη αν ημουν προσβλητικη,δεν ηταν η προθεση μου.
    Αλλα το οτι χρησιμοποιησες τον ορο "μπουρδολογιες" σ' αυτα που ανεφερα-ετσι το ειδα εγω- δεν μου φανηκε και το τοπ της ευγενιας.

    Τελος παντων,οι αποψεις μας διαφερουν αν και για το γεγονος οτι σ' εκεινα τα βιβλια δεν αναφερονται οι ανθρωποι μονο στο φως και στο τουνελ μα προχωρουν πολυ πιο περα στις διηγησεις τους.

    Το οτι εχουν αλλαξει σταση ζωης το λενε οι ιδιοι οι ανθρωποι αυτοι κι εγω δεν εχω κανενα λογο να μην τους πιστεψω μονο και μονο επειδη σε σενα δεν εχει συμβει το ιδιο.

    Αφου λοιπον εισαι πολυ γεναιοδωρος ανθρωπος οπως λες κι αφου κι εγω ειχα μια τετοια εμπειρια προσωπικα αλλα δεν θελησα ν'αναφερθω σε αυτην,θα ηθελα πολυ να μου πεις που να ψαξω κι εγω γιατι η ιστορια αυτη μου αφησε και πολλα ερωτηματικα.
    Εγω παντως απογοητευτηκα πολυ που επεστρεψα στη ζωη κι επιθυμω πολυ να γυρισω εκει.Δεν ειδα ΜΟΝΟ φως και τουνελ...

    • μη λέμε οτι θέλουμε avatar
      μη λέμε οτι θέλουμε @ Mαρινα 11/04/2010 01:03:51

      To ξαναλέω, αναφέρθηκα στην έρευνα κι οχι στα δικά σου λεγόμενα.

      Και ειδικά στο "οι ετοιμοθάνατοι περιγράφουν", έχει σημασία που το τονίζω. Ευγενής είμαι ούτως η άλλως δεν το συζητάμε αυτό.

      Διαφέρουν οι απόψεις μας, λογικό μου ακούγεται αλλά που το ξέρεις;

      Κοίτα να δεις Μαρίνα, οι άνθρωποι ένα γεγονός απλό κι ανεξήγητο γι αυτούς πολλές φορές, μπορούν να το μετατρέψουν σε τεράστιο γεγονός με πολλές ανακρίβιες (χωρίς να θέλουν) ίσως από την μεγάλη έκπληξη που τους προκαλεί. Αυτό εμένα δεν μου λέει κάτι.

      Αλλάζω στάση. Πως αλλάζουν δηλαδή. Αν είσαι κακός είναι αδύνατον να γίνεις καλός και το ανάποδο. Τώρα αν εννοείς ότι άθεοι πίστεψαν στον Θεό ή όπου αλλού τους άρεσε αυτό θα μπορούσε να συμβεί κάτω από πολλές άλλες περιστάσεις.

      Που είπα εγώ οτι δεν άλλαξα; Bεβαίως και άλλαξα και πολύ μάλιστα αλλά δεν θα μπορούσα να σου πω, πως.

      Αναφέρθηκα στην εμπειρία μου αυτή, που σχεδόν δεν γνωρίζει, σχεδόν λέω, γιατί με προκάλεσε η ανάρτηση.

      Να ψάξεις; Τι ακριβώς; Δεν υπάρχουν ερωτηματικά καλή μου. Είναι όλα πολύ ξεκάθαρα.

      Σου έβαλα ήδη μια άσκηση. Σου βάζω ακόμη μία. Αυτό το γεγονός συμβαίνει ή στην αρχή ή στο τέλος ( στην αρχή της επαναφοράς). ΓΙΑΤΊ;

      Ένα βιβλίο φυσιολογίας, λίγη οργανική χημεία κι ένα βιβλίο οφθαλμολογίας θα σε βοηθήσουν, αν θες να μάθεις.

      Απογοητεύτηκες που γύρισες στην ζωή; Ούτε έφυγες Μαρινάκι ούτε γύρισες, μια στάση έκανες απλώς.
      Για μένα όμως η στάση αυτή ήταν καθοριστικά καθοριστική.
      Άλλαξε τα πάντα όλα και τα κοάλα.

  10. Mαρινα avatar
    Mαρινα 11/04/2010 01:23:27

    Δεν μπορω να σε καταλαβω πολυ καλα.Θα εχεις ηδη καταλαβει οτι τα ελληνικα μου δεν λενε πολλα κι ετσι υπονοουμενα η βαθειες εννοιες μου ξεφευγουν.

    Οι ιδιες εμπειριες ωστοσο μπορουν να οδηγησουν σε διαφορετικα συμπερασματα.

    Φυσικα και οι ανθρωποι μπορουν ν'αρχισουν να πιστευουν στον Θεο οχι μονο μετα απο μια τετοια εμπειρια.Ποιος αντιλεγει?

    Μπορει να κανω λαθος αλλα σε βρισκω λιγο απολυτο,λιγο δογματικο.

    Επαναλαμβανω,για σενα μπορεινα φαινονται τα πραγματα κατ'αυτον τον τροπο,καλως.Για μενα ομως η για καποιους αλλους οχι.Η δικη μου η αληθεια η τα συμπερασματα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι η δικη σου η αληθεια η το συμπερασμα. Ετσι δεν ειναι?

    Εγω αλλαξα οριστικα μετα απ' εκεινο το γεγονος.Ελευθερωθηκα απο τον φοβο του θανατου που πριν ειχα -μεσα σ'ολα τ'αλλα- και αρχισα πια να περπαταω μαζι με τον Χριστο που πριν και μονο στο ακουσμα του γελουσα.
    Φυσικα πολλοι απο τους "φιλους" μου επαψαν να περπατουν μαζι μου...

    • μη λέμε οτι θέλουμε avatar
      μη λέμε οτι θέλουμε @ Mαρινα 11/04/2010 01:52:31

      Έχεις δίκαιο και σε κατανοώ. Δεν είμαι και πολύ επικοινωνιακός τύπος. Δεν είμαι απόλυτος ούτε δογματικός παρά μόνον όταν για κάτι έχω βγάλει συμπέρασμα ικανό. Μόνο τότε.

      Εγώ σου εξήγησα εν μέρει γιατί συμβαίνει το γεγονός αυτό και πως. Εν μέρει.

      Το ότι συμβαίνει δεν το αμφισβητώ, πως θα μπορούσα άλλωστε. Αφισβητώ δηλαδή ότι ίσως ευθύνεται το Co2 που λέει η έρευνα. Είναι τόσο απλό, όλοι όσοι γύρισαν δεν είχαν μη αναστρέψιμες σωματικές ή ζωτικές φθορές.
      Κοινώς δεν ήταν ετοιμοθάνατοι. Ανήκαν στην κατηγορία του " δεν ξέρουμε, περιμένουμε". Ένα θαύμα ίσως.

      Όλοι το βλέπουν αυτό. Κάποιοι μόνον όμως έχουν την ευκαιρία να το πούν. Αυτοί που την σκαπουλάρουν όπως προείπα.

      Λές "Ελευθερωθηκα απο τον φοβο του θανατου που πριν ειχα".

      Σ' αυτό συμφωνούμε απόλυτα. Όμως δεν είναι σαν να σου λύθηκε το μυστήριο της ζωής εν μέρει;

      Εγώ κάτι που δεν καταλαβαίνω είναι που μπαίνει ο Χριστός; Γιατί το συνδέουν ντε και καλά με το Χριστό και το Θεό.

      Και τι σε νοιάζει κι αν έπαψαν οι "φίλοι" σου να περπατούν μαζί σου. Και γω "μόνος" μου περπατάω και δεν νοιάζομαι. Μια χαρά είναι. Εγώ κι οι σκέψεις μου.

      Μια χαρά είναι τα ελληνικά σου. Καλύτερα απ' τα δικά μου θα έλεγα.

    • μη λέμε οτι θέλουμε avatar
      μη λέμε οτι θέλουμε @ Mαρινα 11/04/2010 02:00:23

      και μην ξεχάσω να σου πως οτι ούτε υπονοούμενα άφησα ούτε καν βαθειές έννοιες....

  11. Mαρινα avatar
    Mαρινα 11/04/2010 02:28:28

    Αναφερθηκα στον Χριστο γιατι στην 'εκει' εμπειρια μου μ'αυτον μιλουσα και μ'αυτον περπατησα σ'εκεινον τον "τοπο".
    Επισης μου ειπωθηκαν πραγματα που ουτε καν γνωριζα και τα οποια "επιστρεφοντας" εψαξα και...ηταν αληθινα...δεν θα αναφερθω παραπανω.
    Εχω διαβασει αλλων εμπειριες που ηταν πολυ πιο ενδιαφερουσες απ' την δικη μου.

    Δεν ειναι καθολου κακο να ειναι κανεις μονος,αντιθετα.
    Εχω τις σπουδες μου,διαβαζω και σκεφτομαι.
    Αλλα πιστευα στην φιλια κι επεσα απ' τα συννεφα,αυτο ειναι ολο.
    Τωρα εχω καποιους γνωστους,ξερεις...απ' αυτους που σου αφαιρουν την μοναξια χωρις να σου προσφερουν συντροφια.

  12. μη λέμε οτι θέλουμε avatar
    μη λέμε οτι θέλουμε 11/04/2010 02:55:14

    Σου ειπώθηκαν; Πως σου ειπώθηκαν; Κι είσαι σίγουρη οτι έτσι είναι;

    "Εχω διαβασει αλλων εμπειριες που ηταν πολυ πιο ενδιαφερουσες απ’ την δικη μου." Και που ξέρεις οτι δεν εμπλούτιζαν την εμπειρία τους με λόγια.

    Έχω διαβάσει κι εγώ ούκ ολίγα για το θέμα και περιγραφές άλλων από την επιστροφή τους. Και μ' αυτό;

    Κι εγώ πίστευα σε πολλά αλλά βλέπεις τα σύννεφα είναι πάντα σκανδαλιάρικα. Η θα σε βρέξουν η θα σε ρίξουν.
    Έχω φάει εγώ τούμπες απ' τα σύννεφα!

    Εγώ δεν έχω τους γνωστoύς που εσύ έχεις, τουλάχιστον με τον τρόπο που τους έχεις εσύ. Έχω κάποιους μέσα στην καρδιά μου και αυτό είναι αρκετό.
    Ούτε μοναξιά νιώθω όμως. Περίεργο δεν είναι;

    Καληνύχτα Μαρίνα

    Θα σου πω όμως οτι η στιγμή της "επιστροφής", την στιγμή που γύρισα τα νώτα μου στο "φως" σου ήταν όντως οδυνηρή και για μένα.

  13. Mαρινα avatar
    Mαρινα 11/04/2010 13:51:44

    Επετρεψε μου να ειμαι σιγουρη γι'αυτο που ειμαι σιγουρη και να μην αμφιβαλλω.
    Οπως κι εγω καταννοω απολυτα τις διαρκεις σου αμφιβολιες για τις εμπειριες
    και τις βεβαιοτητες των αλλων.
    Δεν εχω σκοπο να πεισω κανεναν. Εγω ειμαι πολυ καλα με την πιστη μου σ' αυτο που ειδα,εζησα και ζω ακομα.Κι αφου ειμαι πολυ καλα κι οι σκεψεις μου και οι ιδεες μου δεν κανουν κακο,ουτε απειλουν κανεναν,θα τις εχω αν δεν σε πειραζει.

    Να εισαι καλα παντα και να δινεις χαρα και στους αλλους.

    Χαρηκα που επικοινωνησαμε .

    Καλη σου μερα.

    • μη λέμε οτι θέλουμε avatar
      μη λέμε οτι θέλουμε @ Mαρινα 11/04/2010 17:10:32

      Ναι Μαρίνα κι εγώ χάρηκα

      Όπως και ναχει οι βεβαιότητες ή οι αμφιβολίες για μας τους ανθρώπους .
      Σου επετρέπω να κρατήσεις τις σιγουριές σου και οτι άλλο σε κάνει να νιώθεις καλά.
      Δεν ανήκω σ' αυτούς που απαγορεύουν.
      Καλή συνέχεια.

  14. ξανθος avatar
    ξανθος 08/07/2010 22:42:07

    Μια κοιλιακη μαρμαρυγη-δηλ.ταχυκαρδια της ταξεως 300 παλμων- με ''εστειλε''.Το μονο που θυμαμαι στα 2-3 λεπτα που εφυγα ειναι απολυτη γαληνη,σχεδον λυπηθηκα που ξαναγυρισα!