#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2010 13:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεταθέτουν την κατάθεση του νομοσχεδίου επειδή δεν εξασφαλίζει πλειοψηφία



Για την ερχόμενη εβδομάδα (μάλλον Δευτέρα) μετατίθεται, όπως όλα δείχνουν, η κατάθεση του ασφαλιστικού νομοσχεδίου στη Βουλή, αντί γι αύριο Τετάρτη.

Η μεταφορά της κατάθεσης του ασφαλιστικού νομοσχεδίου για την ερχόμενη εβδομάδα (αντί μεθαύριο την Τετάρτη) δεν οφείλεται σε θέματα τα οποία «δεν έχουν διευθετηθεί ακόμη», όπως επικαλούνται κύκλοι του Υπουργείου Εργασίας, αλλά στο ότι δεν έχουν εξασφαλίσει τις απαιτούμενες ψήφους βουλευτών για την ψήφιση του νομοσχεδίου.

Προηγήθηκε, σύμφωνα με πληροφορίες του antinews, επικοινωνία με όλα τα μέλη της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ τα αποτελέσματα της οποίας ήταν απογοητευτικά για το Μαξίμου

Μάλιστα, διαρρέουν και διάφορα περί παραίτησης του Υπουργού Ανδρέα Λοβέρδου, προφανέστατα για να μετακυλήσουν την προσοχή της κοινής γνώμης από τις  εσωτερικές αντιδράσεις στο ΠΑΣΟΚ.

Όπως μας πληροφόρησε εγκυρότατη πηγή του  ΠΑΣΟΚ αυτές της ώρες καταβάλλεται  τεράστια προσπάθεια να μεταπείσουν ορισμένους βουλευτές ακόμα και με την απειλή εκλογών, όπως άλλωστε έχει σκοπίμως γραφεί.

Από την άλλη μεριά, συνδικαλιστές από όλες τια παρατάξεις έχουν προειδοποιήσει τους βουλευτές πως αν ψηφίσουν κάποιες από τις διατάξεις του νομοσχεδίου, «θα τους ξεφωνίσουν στις εκλογικές τους περιφέρειες».

Εμπρός γκρεμός και  πίσω ρέμα, μας είπε βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, ο οποίος αμφιταλαντεύεται για το τι θα πράξει, επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι η απειλή για εκλογές έχει ειπωθεί αλλά «δεν το πιστεύει».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 14:05:04

    Τωρα ακουσα στο ΜΕGA οτι το ΔΝΤ διαφωνει και ζητα επιταχυνση στη ληψη των μετρων, αλλαγη και μειωση του χρονου επιβολής των μετρων

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 14:23:18

      Θα βρεθει αραγε καποιος να τους στειλει απο 'κει που ηρθαν?

      • αναγνώστρια avatar
        αναγνώστρια @ salmonellas 23/06/2010 20:42:02

        ψάχνουμε για τον Έλληνα που θα αναλάβει την Ελλάδα και τους Έλληνες. Υπάρχει; να ελπίζουμε στη σωτηρία μας; μας έχουν ζαλίσει με ψεύτικες έννοιες όπως "χρέος" , "χρεωκοπία" και άλλα για να μας τρομάζουν, να μας ζαλίζουν και να μην μπορούμε να σκεφτούμε. Όμως υπάρχουν και άλλοι που φροντίζουν για την σωστή ενημέρωσή μας. Τετάρτη 23-06-2010 στις 11 00 μμ δείτε το HIGH TV

  2. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 22/06/2010 14:09:00

    Έχουμε ακόμα πολλά να δούμε στο πολιτικό παιχνίδι.

    Δεν γίνεται να συντελούνται τεράστιες αλλαγές και τα πράγματα να μένουν όπως ήταν.
    Συνέβη σε όλες τις χώρες, θα συμβεί και εδώ.

  3. loretta avatar
    loretta 22/06/2010 14:12:31

    ...εκλογες εδω και τωρα...φτανει με τα ψεματα του ΠΑΣΟΚ.

    • lotofagos avatar
      lotofagos @ loretta 22/06/2010 14:58:12

      Μαλλον εννοειτε:

      …εκλογες εδω και τωρα…φτανει με τα ... ηπια μετρα του ΠΑΣΟΚ...

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ loretta 23/06/2010 20:44:22

      όχι μόνο ψέματα και απάτες. Όπως απάτη του οικοδομήματος της ΕΕ, απάτη του δανεισμού, απάτη του χρέους Το μόνο αληθινό είναι η εφαρμογή της Νέας Τάξης Πραγματων. Εξαθλίωση των λαών και τα λεφτά στους τραπεζίτες

  4. SAM avatar
    SAM 22/06/2010 14:22:25

    καλά τα παπααλάκια καλά κρατούν
    ο ευαγγελάτος έχει κεσκιστεί στη λογοκρισία
    δοκιμάστε να στείλετε ένα σχόλιο που να πει ότι ο φλέσσας τα πιασε από το δντ......θα το κόψει
    επίσης έχει ξεσκιστεί να βρίζει το σαμαρά και λογοκρίνει και τα σχόλια.......
    κάτι ύποπτο.......

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 14:56:47

    Δεν αποφασίζουν, απλώς διατάζουν

    Σημερα διαβασα δυο αρθρα στην ΚΑΘΗΜΡΙΝΗ. Παρα την αλλαγη πλευσης του οκονομικου επιτελειου της εφημεριδας υπαρχουν ακομη ψυχραιμες φωνες που περιγραφουν με γλαφυρο τροπο οσα σημερα συμβαινουν στην ελληνικη κοινωνια κανουν δε μια οχι και τοσο ευχαριστη προβλεψη για το μελλον τολμω να πω.
    Τα παραθετω γιατι πιστευω οτι απηχουν τις σκεψεις και τα συναισθήματα ολων των απλων ανθρωπων, ολων οσων σκεπτονται ελευθερα και δεν κλεινουν τα ματια στην οδυνηρη πραγματικοτητα και στα ασυστολα ψεμματα με τα οποια θελουν να μας αποπροσανατολισουν και να μας τρομοκτατησουν προκειμενου να υποκυψουμε αγογγυστα στις λευκες επιταγες τους

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_22/06/2010_1291988

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_22/06/2010_405411

    Καλη αναγνωση και καλο προβληματισμο αδελφια. Η αντιδραση μας δεν πρεπει να ειναι ανοργανωτη,αλλα καλα προεταιμασμενη και προφυλαγμενη απο διαφορους καιροσκοπους, κερδοσκοπους, κουκουλοφορους και τα συναφη ευαγη ιδρυματα. Τη αξιοπρεπεια μας πρεπει να την διεκδικησουμε με καθαρο προσωπο, με ματια γεματα λαμψη και κατω απο το φως του πραγματικου ηλιου!!!!

    Υ.Γ. Aυτο το σχολιο το καταχωρισα και σε καποιο αλλο αρθρο του Αntinews, αλλα νομιζω οτι εδω ταιριαζει πιο πολυ

  6. lotofagos avatar
    lotofagos 22/06/2010 15:01:33

    Σκεφτηκε κανεις τι θα γινει αν πραγματι γινουν εκλογες?

    Εγω βλεπω το ΔουΝουΤου να εγκαθισταται χωρις μεσαζοντες στο παλατι του Οθωνα [πρωην βουλη]. Μονο μεταφραστες θα χρειαστουν.

    • lotofagos avatar
      lotofagos @ lotofagos 22/06/2010 17:37:58

      Αυτο ειναι το λογικο επακολουθο...[αναποφευκτο?]

    • lotofagos avatar
      lotofagos @ lotofagos 22/06/2010 17:39:51

      Ο Βενιζελος βρισκεται εκει, ο εφιππος ειναι στη παλια βουλη...,
      και μετα αφου τους κυνηγησει??? τι θα γινει?

      • anonymos avatar
        anonymos @ lotofagos 22/06/2010 21:54:36

        Εφτασε ην ώρα να στείλουμε τους ξένους και τους ξενόδουλους έξω από την χώρα

  7. Αθανασιος Ι (ΠΑΛΙΑ ατακτος ) avatar
    Αθανασιος Ι (ΠΑΛΙΑ ατακτος ) 22/06/2010 15:53:56

    Δύσκολο την ώρα που ο άνθρωπος σου είναι άρρωστος να αντισταθείς στον έμμεσο εκβιασμό των γιατρών ..!!..

    Προφανώς είναι δύσκολο την ώρα που ο άνθρωπος σου είναι άρρωστος να αντισταθείς στον έμμεσο εκβιασμό των γιατρών. Σίγουρα σκέφτεσαι ότι δεν πρέπει να ρισκάρεις με τέτοια πράγματα και βάζεις το χέρι στην τσέπη για να δώσεις το φακελάκι.

    http://lh3.ggpht.com/_ClhWaNXNPQQ/S9Z34oUSz-I/AAAAAAAACrU/4ZbKlqptQXQ/s800/SrdSe-thumb1.jpg

    Την επόμενη φορά, όμως, θυμήσου, ότι εμείς είμαστε αυτοί που καλομάθαμε τους γιατρούς, εμείς πρέπει να το σταματήσουμε. Αντί να βγάλεις το φακελάκι από την τσέπη, βγάλε το κινητό σου και κατάγγειλε τον γιατρό στο 2108779700, στην ειδική τηλεφωνική γραμμή της αστυνομίας για αυτό τον σκοπό. Αν το κάνουμε αρκετοί οι γιατροί εκείνοι που δέχονται φακελάκια θα αρχίσουν να φοβούνται και είναι βέβαιο ότι θα σταματήσουν να ζητούν.

  8. Αθανασιος Ι (ΠΑΛΙΑ ατακτος ) avatar
    Αθανασιος Ι (ΠΑΛΙΑ ατακτος ) 22/06/2010 15:58:28

    Μιας και το κράτος του Παπατζή ...λύπη …και σου έδωσε το δικαίωμα να.. γίνεις ρουφιάνος στον τόπο σου

  9. ΕΞΩ ΤΟ ΓΚΙΟΡΓΚΟ. avatar
    ΕΞΩ ΤΟ ΓΚΙΟΡΓΚΟ. 22/06/2010 16:40:39

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟ GAP.ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΜΗ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟ GAP ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΥΡΗΞΕΙ ΤΟ ΠΑΙΝΤΙ

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΕΞΩ ΤΟ ΓΚΙΟΡΓΚΟ. 22/06/2010 21:52:48

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ. ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΓΑΝΟ. ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ Ο ΗΓΕΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ. ΕΜΠΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΘΑ ΣΕ ΕΥΓΝΩΜΩΝΕΙ

  10. Factorx avatar
    Factorx 22/06/2010 17:26:09

    Στην Τροικα αποδιδει το προβλημα η κυβερνητική προπαγανδα. Δελτίο ΜΕΓΚΑ πριν απο λίγο:

    Μικρή παράταση παίρνει η κατάθεση στη Βουλή του νομοσχεδίου για την ασφαλιστική μεταρρύθμιση. Αιτία της αναβολής είναι οι πιέσεις της Τρόικας για ταχύτερη εφαρμογή της εξίσωσης των ορίων συνταξιοδότησης ανδρών – γυναικών και στον ιδιωτικό τομέα. Στο ασφαλιστικό νομοσχέδιο θα ενσωματωθούν με απόφαση του Πρωθυπουργού και οι αλλαγές στην εργασιακή νομοθεσία που έχουν προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων και μέσα στο ΠΑΣΟΚ, κάτι που προμηνύει πολιτικό καύσωνα την περίοδο της συζήτησης στη Βουλή.
     Παίρνει παράταση το ασφαλιστικό λόγω Τρόικας.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Factorx 22/06/2010 18:26:12

      FACTORX σε χαιρετω μην με παρεξηγεισεις που εβαλα τρεις φορες την αναρτηση με την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, αλλα θεωρω σημαντικα κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα τα δυο αρθρα

  11. γιωργος avatar
    γιωργος 22/06/2010 18:01:13

    ΦΩΤΙΑ Κ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ

  12. Χρήστος avatar
    Χρήστος 22/06/2010 18:31:36

    τι εγινε; τον εγκατέλειψε και ο καρατζαφέρης;

  13. lakis avatar
    lakis 22/06/2010 18:45:33

    Στάση πληρωμών τώρα=διαπραγμάτευση του χρέους και συμφωνία πληρωμής μόνο 150 δις+συμμετοχή κοινωνίας στο άνοιγμα των βιβλίων
    Έξοδος από το ευρώ ως επόμενο
    Κάτω η χούντα του ΓΑΠ!