#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2011 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά το κούρεμα έρχεται η φάπα



Μετά το κούρεμα έρχεται η φάπα, το «φατούρο» που λέγαμε στο σχολείο. Κι ο καθένας βγάζει τα εσώψυχα του πριν τη «συντέλεια» του χρέους:

Ο Ανδρουλάκης έβγαλε ένα όψιμο απωθημένο για τις ΒΠ (βορείων προαστίων) «γκόμενες», που ποτέ προφανώς δεν είχε. Οι συντρόφισσες τον γέμισαν νεανικά τραύματα. Δήλωσε και ανεξάρτητος βουλευτής, φιλοξενούμενος (!!!) στο ΠΑΣΟΚ. Δεν φεύγει όμως από την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ, «γιατί δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη της πτώσης της Κυβέρνησης». Είναι αδύνατον να παρακολουθήσει κανείς τον ειρμό της σκέψης του, χωρίς ψυχότροπα φάρμακα. Έξω από την Βουλή όλοι μάγκες το παίζουν. Μέσα όμως; κο, κο, κο....

[caption id="attachment_129690" align="alignleft" width="320" caption="Η νέα διαφημιστική καμπάνια με την Μόνικα - οι Ιταλοί ξέρουν ότι η φτώχεια θέλει καλοπέραση"][/caption]

Η δε Γιαννακά, ψήφισε τον τελευταίο νόμο, μετά από απαίτηση των ψηφοφόρων της!!! Αν όντως  πρόκειται για πραγματικά και όχι μυθικά πρόσωπα πρέπει  να ασχοληθούν μαζί τους οι αρμόδιοι διεθνείς οργανισμοί για τα απειλούμενα είδη.

Άλλοι ψηφίζουν από συνήθεια, άλλοι από άνοια, άλλοι από στενό προσωπικό συμφέρον.

Ο Σκανδαλίδης δηλώνει ότι δεν θα δεχτεί επίτροπο στο Υπουργείο του και επαναφέρει το ζήτημα του κατοχικού δανείου…

Όλα τα αποθέματα της υπομονής έχουν εξαντληθεί προς την Κυβέρνηση και την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ.  Έχοντας ξεπεράσει τα ανθρώπινα όρια, οδηγούμαστε σε καταστάσεις γαϊδουρινής υπομονής.

Δεν υπάρχει όμως  λόγος ανησυχίας γιατί οι όνοι είναι πολύ trendy, που λένε και στο χωριό του ΓΑΠ. Το γάλα της γαϊδούρας χρησιμοποιούνταν στην Αρχαία Αίγυπτο σε διάφορες ιατρικές συνταγές για την ίαση εσωτερικών και εξωτερικών φλεγμονών. Επίσης η Κλεοπάτρα έκανε μπάνιο σε γάλα γαϊδούρας για να διατηρήσει νεανική και λαμπερή την επιδερμίδα της. Στην αρχαία Ρώμη, ήταν το ποτό της αριστοκρατίας. Μόνο την τελευταία 5ετία έχουν δημοσιευτεί περίπου 60 επιστημονικές εργασίες, αποκλειστικά για το γαϊδουρινό γάλα.  Ορίστε η καθημερινή λύση για τους Νεοέλληνες. Μεταφορικό μέσο και πηγή άντλησης ασβεστίου. Το σλόγκαν θα είναι «πάρε και εσύ μια γαϊδούρα, μπορείς».

[caption id="attachment_129691" align="alignleft" width="600" caption="Για να μην διαμαρτύρονται οι αναγνώστριες ότι βάζουμε μόνο φωτογραφίες γυναικών"][/caption]

Κι αν θεωρείτε ότι υπερβάλουμε με τα «περί υπομονής» διαβάστε τη δήλωση του κ. Καρατζαφέρη με αφορμή την ένταξη του παπα-Τσάκαλου στα ψηφοδέλτια του ΛΑΟΣ: «Εμείς, με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνουμε την ονομασία "Ορθόδοξος Συναγερμός", και πιστεύουμε ότι το προηγούμενο της Εκκλησίας και της πολιτικής με τον μεγάλο ήρωα της επαναστάσεως Παπαφλέσσα, με τον Αντιβασιλέα Δαμασκηνό, με τον Μακάριο στην Κύπρο, αλλά και σε άλλες μορφές της Ορθοδοξίας, θα βρει την δικαίωση τώρα πλέον με ένα κληρικό μέσα στα μάχιμα έδρανα του Ελληνικού Κοινοβουλίου».

Δηλαδή πώς να βγει άκρη σε αυτή τη χώρα: Οι κάποτε διεθνιστές αριστεροί μιλούν με συγκινητικά λόγια για την «πατρίδα», οι νεοδημοκράτες θέλουν να «βάψουν τη γη κόκκινη», ο Καρατζαφέρης ψάχνει για  το νέο Παπαφλέσσα, το ΚΚΕ περιφρουρεί περικυκλώνοντας τη Βουλή, η Ντόρα χάθηκε μέσα στο απόβραδο, μέσα στην μπόρα, τον καπνό και την Έλσα, ο Τσίπρας «σκιάχτηκε» από την επίθεση του Βενιζέλου στη Βουλή.

Με μέσο επιβίωσης τη γαϊδούρα, θα γίνουμε απότομα Ονδούρα της Ευρώπης. Τελικά τους Ράινεμπαχ, τους φέραμε γιατί τους είχαμε στη (συλλογική) ψυχή μας, ή με τέτοιο μπάχαλο είδαν φως και μπήκαν;

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kp8 avatar
    kp8 25/10/2011 19:45:58

    "Είναι αδύνατον να παρακολουθήσει κανείς τον ειρμό της σκέψης του, χωρίς ψυχότροπα φάρμακα. " Η ατάκα όλα τα λεφτά !

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2011 19:47:36

    Στην επόμενη ψηφοφορία στη ΚΟ του ΠΑΣΟΚ θα παίξουν μπιζ. Ο Βαγγέλης θα κάνει τη "μάνα" κλείνοντας τα μάτια και κάποιος από τους 153 θα αρχίσει τις ψιλές φωνάζοντας Δεν ψηφίζω, Δεν ψηφίζω. Ο Βαγγέλης μετά θα ψάξει να βρει ποιός τον χτύπησε και αν τον βρει θα τον δώσει στο Γιώργο να τον διαγράψει.
    Τα εξαπτέρυγα θα παίζουν παρά δίπλα μακριά γαϊδούρα, σε πρώτη γραμμή εφεδρείας...

  3. Y. avatar
    Y. 25/10/2011 20:02:52

    Ανδρουλάκης. Πολιτικός θεατρίνος, Καραγκιόζη στάϊλ
    Σκανδαλίδης. Άρα, αν δεν είναι υπουργός, νο προμπλέμα

    ΜΟ ήμουν έτοιμος να πω ότι σήμερα ήσουν απογοητευτικός, η λεζάντα όμως έδωσε την σεβαστή εξήγηση

  4. βαγόνι avatar
    βαγόνι 25/10/2011 20:04:54

    Είσαι σε σωστό δρόμο Μικρέ Οδυσσεύ,
    Με λίγο περισσότερα περιθώρια κίνησης,απο τα δεδομένα των blogs,
    θα είχαμε ένα αδέσμευτο σατυρικό κείμενο...και έτσι,όμως,δεν είναι
    λίγο...!
    Απο μακριά κραυγάζει το πράγμα,ότι υπάρχει δηλ. πελώριο πρόβλημα
    ταυτότητας.....στο "δυτικό" κόσμο,εδώ και χρόνια, ο "πνευματικός"
    αντικαταστάθηκε απο τον "ειδικό" και τον καθ' ύλην ψυχαναλυτή κι' ο
    τελευταίος απο... τον φρενήρη δημοσιογράφο. Η κάκιστη αυτή εξέλιξη,
    στην καθ' ημάς εκδοχή, τράβηξε το πράγμα ακόμη πιό μακριά: στην
    καρικατούρα. Και ιδού τα αποτελέσματα που προσφυώς και ενδεικτικώς
    καταγράφεις! "...the age demanded an image
    of its accelerated grimace,....." απο Hugh Selwyn Mauberley,
    Ezra POUND.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ βαγόνι 26/10/2011 00:09:24

      Πολύ ωραία ατάκα παραθέτεις. Δέν ξέρω για τα άλλα μπλογκς. Σε τούτο εδώ προσωπικά απολαμβάνω σκανδαλώδους ελευθερίας, στα όρια της "ασυλίας". Είναι αλήθεια ότι η μεγαλύτερη λογοκρισία είναι η αυτολοκρισία.
      Ευχαριστώ για το σχόλιο "βαγόνι"

  5. ανεργος avatar
    ανεργος 25/10/2011 21:04:15

    Θεσμοθετιμενη διαπλοκή,κλεπτοκρατια οι βολευτες έχουν για 10 γενιές , όλα στο φως όλοι αθώοι , κουρευουν μόνο το ελληνικό χρέος με νέο δάνειο σε νέους νταβατζηδες για να πληρωθούν και να μην σηκώσουμε ποτε κεφάλι , πληρώνουμε μέχρι και για να μένουμε στο Σπιτι που βρήκαμε , πληρώνουμε για να συντήρουμε πετυχημενους κλέφτες ...αρκετά το κοινό Καλό δεν είναι να χάσουμε 3 γενιές ελλήνων για παράνομο χρέος ,δημιουργική λογιστική και τρελλα για την καρέκλα ...έρχεται τσουνάμι

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/10/2011 21:13:06

    Σήμερα ησύχασα, νόμιζα ότι μόνο εγώ δεν καταλάβαινα το τρισδιάστατο του λόγου και της σκέψης του Μίμη...
    Επίσης σήμερα, βρήκαμε και τη χαμένη μας libido Φάκτορα...να 'σαι καλά...πάντα τέτοια...υπεράνω των προσδοκιών μας η σημερινή φωτό...τα αδρά χαρακτηριστικά τού παπα-Τσάκαλου...το έντονο βλέμμα τού Βορίδη...ο ζωώδης μαγνητισμός του Πλέυρη...το χιονάτο μαλλί και φρύδι του αγοριού στο βάθος (δεν ξέρω ποιος είναι ).....μια όαση στη μιζέρια της καθημερινότητας...σ' ευχαριστούμε...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 25/10/2011 21:17:10

      Πλεύρη...η ταραχή..καταλαβαίνετε..

  7. manos avatar
    manos 25/10/2011 21:18:24

    Για τη Μόνικα δεν είπες τίποτα. Περιμένω... :-)

  8. juliet avatar
    juliet 25/10/2011 21:24:37

    Θέατρο παραλόγου ,με πρωταγωνιστές θεατρίνους τύπου Βούρου ,Ανδρουλάκη....ζήλεψε και η Γιαννακά; και ο Σκανδαλίδης επαναστάτης της κατσαρόλας ; τελικά όλα θα τα δούμε.Και ο παπα-Τσάκαλος στη βουλή; εκλογές γρήγορα ...με το θυμιατό κάθε πρωί που ξέρεις μπορεί να γίνει κάτι.
    Οσο για το γάλα της γαΐδούρας είναι μοναδικό, ήπια 6 μήνες -είπανε του πατέρα μου ότι έκανε καλό στο κοκκύτη.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/10/2011 21:32:16

    Τυχερούληδες!!! κάνω πέτρα την καρδιά μου (χαχα) και λέω, ότι είναι το ωραιότερο ''θηλυκό''...Αν ο FX ήθελε να μας ευχαριστήσει πραγματικά, έπρεπε να βάλει και φωτό τού Ροντούλη....

  10. juliet avatar
    juliet 25/10/2011 21:39:12

    Ο Ροντούλης ; σε στυλ .....Στρος,αξίζει στην κατάθλιψη και στη κατήφια.

  11. manos avatar
    manos 25/10/2011 21:48:15

    Αλλά και ο Πλεύρης, χμ.
    Ουδέν σχόλιον.

  12. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 26/10/2011 02:16:19

    Μικρέ Οδυσσέα, αν ξαναβαλλεις τέτοια φωτοαντρική μαλαπερδία σε βλέπω να βγαίνεις απ΄την ιλιάδα......

  13. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 26/10/2011 09:50:31

    Εμένα μούβγαλε τα μάτια η Μόνικα,και δεν μπόρεσα να διαβάσω τίποτα!

  14. Dino Haidas avatar
    Dino Haidas 26/10/2011 12:43:50

    Σε λίγα χρόνια πιστεύω ότι η Αμερική θα έχουν χρήματα κρίσης, το δολάριο θα καταρρεύσει και να γίνει τίποτα

  15. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 26/10/2011 14:47:45

    Φτιάξε μας κι άλλο φάκτορα!! αν είναι να ξαναβάλεις τέτοια φωτό και καλά για μας τις γυναίκες βάλε καλύτερα από τις άλλες μην πάει χαμένος κι ο χώρος στη σελίδα... νομίζω τα αγόρια θα συμφωνήσουν.. ;)